#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Boρίδης: Φεύγω από το ΛΑΟΣ ...



Ανοικτό το ενδεχόμενο αποχώρησης από τον ΛΑΟΣ άφησε ο Μάκης Βορίδης. "Θα συζητήσω με τον Γιώργο Καρατζαφέρη και αν με αισθάνεται βάρος θα απαλλάξω το κόμμα από την παρουσία μου", είπε σε ραδιοφωνική του συνέντευξη στον Flash 96.

"Δεν πιστεύω στα αρχηγικά κόμματα" πρόσθεσε στον Flash 96 ο Μάκης Βορίδης απαντώντας στη δήλωση Καρατζαφέρη ότι "ο ΛΑΟΣ είναι χοντροαρχηγικό κόμμα".

Σε συνέντευξή του στο Έθνος της Κυριακής, ο κ. Καρατζαφέρης είχε τονίσει ότι δεν έδωσε το χρίσμα του υποψήφιου περιφερειάρχη στον Μάκη Βορίδη λόγω του παρελθόντος του: "Φοβήθηκα ότι ο Βορίδης έχει μια ιστορία που με παρά πολλή τέχνη έχω καλύψει. Με το Λεπέν, τα τσεκούρια και τα σχετικά", είπε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ.

Υπεθυμίζουμε και τι είχαμε γράψει εμείς:

Ο Βορίδης φεύγει απο το ΛΑΟΣ και πάει στη …Ντόρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/10/2010 14:15:13

    Ο ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΣΤΑΣΗ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΑΝ ΚΡΙΝΗ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΒΟΡΙΔΗ. ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΟΥΣΙΩΔΕΣΤΕΡΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΕ ΕΥΡΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΄Η ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ. Ο ...ΧΡΙΣΤΟΚΑΠΗΛΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΤΥΧΑ ΑΦΗΣΕ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΘΕΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΤΙΚΟ (ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ)ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΗ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΝΑ ΚΑΡΑΤΟΜΗΣΗ ΤΟΝ ΒΟΡΙΔΗ ? ΕΔΩ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΟΥ, ΩΣ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ ΧΑΡΤΟΠΑΙΚΤΗΣ... ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΖΟΓΑΔΟΡΟΥΣ.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2010 14:19:05

    Ο Μάκης είναι ικανός και σοβαρός. Ελπίζω αν φύγει από το ΛΑΟΣ (και πρέπει να φύγει) να τα βρει με την Νέα Νέα Δημοκρατία. Να μην υποτιμούμε τις ζυμώσεις, αξιακές και ιδεολογικές που θα φέρει η παρατεταμένη δυσκολία στην οποία έχουμε μπει.

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 25/10/2010 14:50:05

      θα μείνει στα χρονικά για την ομιλία του με την οποία στηριζε το Μνημόνιο και για την οποια καταχειροκροτήθηκε από την Κόρη.

      Από την ακροδεξιά και το «Πατριωτικό μέτωπο» στον μητσοτακισμό με ένα καταπληκτικά εκτελεσμένο άλμα Τσουκαχάρα.

      Πανάξιος μιμητής-συνεχιστής του αρχηγού του.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Misha 25/10/2010 18:14:46

        Ερώτηση κρίσεως: Πόσοι βουλευτές της ΝΔ θα ψήφιζαν κατά του μνημονίου, αν είχε την στήριξη της ηγεσίας της ΝΔ; Εναλλακτικά: Πόσοι βουλευτές του ΛΑΟΣ θα ψήφιζαν υπερ, αν η ηγεσία τους δήλωνε κατά;
        Και θα χαρώ να ομιλεί για λογαριασμό της ΝΔ. Γιατί έχει συγκροτημένη σκέψη και λόγο. Πόσους αντάξιους έχει η ΝΔ; Αρκούν;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Misha 25/10/2010 18:21:55

        Πολλοί θα αλλάξουν ταμπέλες και αν οι εξλίξεις στην Αγγλία κατά κάποιο μαγικό τρόπο βρούν συνέχει και εδώ, πολλοί περίεγοι και μη εντάξιμοι θα πάνε στους "ευρωσκεπτικιστές". Μπορεί να μην είναι ο Βορίδης, μπορεί να μην είναι καν ο Σαμαράς, αλλά χωρίς να είμαι Προφήτης (που είναι αυτός;) θα αλλάξει ο Μανωλιός και θα έχουμε 1) Ευρωπαϊστές (Πασόκ και Ντόρα και Φύρερ), 2) ευρωσκεπτικιστές, και 3) αν μπορέσει η αριστερά να βρεί Νέο λόγο που να μην έχει Σοβιετίες ούτε να είναι γερμανοκαθοδηγούμενο...

    • Factorx avatar
      Factorx @ archaeopteryx 25/10/2010 23:13:25

      Πόσο σοβαρός είναι ένας που ειναι στο ιδιο κομμα με Καρατζαφέρη; Πλάκα μας κάνεις; 'Η μηπως επειδή πηγε στο Κολέγιο τον απαλλάσει;

  3. man8os avatar
    man8os 25/10/2010 14:52:38

    Ελπιζω να βρεθει καποιος τροπος ωστε να ζητησει συγνωμη για το μνημονιο και να ενταχθει στην Νεα Δημοκρατια.

    • Soal avatar
      Soal @ man8os 25/10/2010 15:13:32

      Δε μας λες κι ένα τρόπο ρε μανθούλη, αφού μας εξηγήσεις και το 8άρι στο ονοματάκι σου.

      • man8os avatar
        man8os @ Soal 25/10/2010 16:18:18

        Δεν εχω καποια ιδεα συγκεκριμενη αλλα υπαρχουν δυνατοτητες αν ριξει λιγο τον εγωισμο του, οσο για το man8os, βρισκω ακαλαισθητο το manthos.

  4. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 25/10/2010 15:02:16

    Για τους πολιτικούς στυλ Βοριδη ενα πρεπει να εχει στο νου του ο λαός...για ποιό λόγο ασχολείται με την πολιτική, απο ανιδιοτελή διάθεση προσφοράς στη χώρα, ή από συνδυασμό ματαιοδοξίας και πρόθεσης ευόδωσης προσωπικών και άλλων συμφερόντων...

  5. Soal avatar
    Soal 25/10/2010 15:08:18

    Λεπενόπαιδο Βορίδη, μπες στο μαγαζί και κλείστο.

    Αν η Νέα Δημοκρατία δεχθεί τον Βορίδη γράψτο και κάψε κλάψτο.

    • netos avatar
      netos @ Soal 25/10/2010 16:41:35

      Εδώ δέχτηκε τη Λιάνα το ΚΚΕ..

  6. Soal avatar
    Soal 25/10/2010 15:17:46

    Πριν πάει στη ΝΔ ο Μάκης, δεν πετάγεται τώρα στο Σύνταγμα, να συμπαρασταθεί στους Συνταξιούχους;

    Κι εκεί ίσως δει πόσο μπορεί να μετρήσει η συγνώμη του.
    Άντε μπράβο.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/10/2010 15:22:11

    Εκεί που το μάτς έχει γίνει σούπα, να σου μπαίνει ένας παγκίτης, ρίχνει δυό τάκλιν στον ρέφερυ, αρχίζει και επικίνδυνες για αυτογκόλ κεφαλιές, και το μάτς αποκτά επιτέλους κάποιο ενδιαφέρον.
    Σκέψου να συνεντευξιασθεί πάλι, ως λέγεται, και ο Μητσοτάκαρος.

  8. ixnos avatar
    ixnos 25/10/2010 15:32:35

    Μην το ψάχνουμε πολύ το θέμα,ο ΒΟΡΙΔΗΣ εχει κλείσει τραπέζι στο νέο μαγαζί της ΝΤΟΡΑΣ απο πολύ νωρίς,και θα το δείτε.Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ γνωρίζει πολύ καλά τις κινήσεις του για αυτό τα έχει πάρει στο ...κρανίο

  9. 11888 avatar
    11888 25/10/2010 15:49:01

    Απιστευτη στεναχωρια.Ενας χιτλερικος λιγοτερος.

    • προδικος avatar
      προδικος @ 11888 25/10/2010 18:03:01

      τεως,τωρα νεοφιλελευθερος!!

  10. Gabi avatar
    Gabi 25/10/2010 15:52:56

    κ Βοριδη ελπιζω να σας δουμε στην ΝΔ απο σημερα και ολας

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 25/10/2010 16:07:36

    Aπορώ με όσους θέλουν τον κ.Βορίδη να προσχωρεί στη ΝΔ, τώρα που το ΛΑΟΣ ξέμεινε από οπαδούς...
    Ο άνθρωπος ξεκάθαρα και με πάθος υποστήριξε το Μνημόνιο,σε οικονομικό επίπεδο αλληθωρίζει προς ακραίο νεοφιλελευθερισμό συνδυαζόμενο με κοινωνική αναλγησία που θα ζήλευε και ο πιο ακραίος ρεπουμπλικάνος στις ΗΠΑ, ενώ το παρελθόν του(Λεπέν, νεολαία ΕΠΕΝ κλπ) θα αποτελέσει πολύτιμο όπλο σε όσους περιμένουν τη ΝΔ του Σαμαρά στη γωνία.
    Ευτυχώς το πιθανώτερο είναι να προσχωρήσει στο κόμμα-θίασο της Φίλης Χριστοφοράκου. Μαζί με Ανδριανόπουλο και υπό την καθοδήγηση της κας.Προέδρου θα μας χαρίσουν άφθονο γέλιο.

  12. thanos avatar
    thanos 25/10/2010 16:25:14

    Πλέον έχει δείξει ο κος Βορίδης με τις υπογραφές του (μνημόνιο) τι πιστεύει. Συμφωνώ με όσους είπαν για; τον πιο ακραίο φιλελευθερισμό.
    Ο Σαμαράς προσδιόρισε στο συνέδριο της Ν.Δ. τον χαρακτήρα του κόμματος. Και είναι ο μόνος (θέλω να πιστεύω) που συμπίπουν οι λόγοι με τις πράξεις του.
    Γιατί πολύ αυτοπροσδιορίζονται σοσιαλιστές ή κεντρώοι (Ντόρα) αλλά μας προέκυψαν ακραίοι νεοφιλελεύθεροι (γιατί το μνημόνιο συνιστά μια τεράστια αναδιανομή πλούτου βαθύτατα ταξική, από τους φτωχότερους στους πολύ πλουσιότερους).

  13. προδικος avatar
    προδικος 25/10/2010 18:00:55

    Μακη για Αραβαντινου τραβα..σε περιμενει

    • hellasatt avatar
      hellasatt @ προδικος 25/10/2010 19:00:24

      Βεβαίως για τη Αραβαντινού. Δεν χρειάζονται στη παράταξη τέτοιου είδους βαριδια. Στην Εθνικό οδό διαβάζει ακόμη κανείς τα συνθήματα του κόμματός του...

      • προδικος avatar
        προδικος @ hellasatt 26/10/2010 02:17:48

        με βρισκεις απολυτως συμφωνο!!

  14. anonymos avatar
    anonymos 25/10/2010 19:19:57

    Βορίδη καλά κάνεις αλλα αμα πάς στην Ντόρα εκανες μια τρύπα στο νερό από μνημόνιο σε μνημόνιο πας

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/10/2010 21:27:05

    Λεπέν, τσεκούρια εδώ, μολότωφ σε μοτοσυκλέτες τροχονόμων (!) κάτι άλλοι, υπάρχει πολύς σουρρεαλισμός στο "καθώς πρέπει" τμήμα του πολιτικού φάσματος στην Ελλάδα. Στον Νταλί θα ερχόταν έμπνευση να ζωγραφίσει ολόκληρη πινακοθήκη.

  16. CLYKOS avatar
    CLYKOS 25/10/2010 21:55:35

    Ο κ ΒΟΡΙΔΗΣ ΜΑΚΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΛΑ.Ο.Σ . ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΣΕΙ .
    ( Στην Ημερησία 04-09-100
    Η κα Μπακογιάννη έχει ένα ειδικό βάρος που δεν μπορεί να αγνοηθεί ή να συρρικνωθεί. !!!...)

    ( Στο Πρώτο Θέμα 16-05-10
    Αν εξαιρέσει κανείς την διαφορετική προσέγγιση στα εθνικά θέματα
    στα υπόλοιπα υπάρχει σύγκλιση με την Ντόρα Μπακογιάννη !!!...)
    Είναι γνωστές , άλλωστε , οι υπόγειες διασυνδέσεις και το πολιτικό φλερτ του Μάκη Βορίδη με την Ντόρα Μπακογιάννη , η οποία προκλητικά τον χειροκροτούσε στην αίθουσα της βουλής , όταν αυτός υπεραμυνόταν του Μνημονίου του Δ.Ν.Τ.
    O Μάκης Βορίδης, βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ. της περιφέρειας ανατοτολικης Αττικής, δεν εκρύβε ποτε τις φιλοδοξίες του . Στηριζόταν κρυφα από την οικογένεια Μητσοτάκη και από το οικονομικό λόμπυ που αυτή ελέγχει καθώς και από ισχυρούς διαπλεκόμενους εκδότες.

    Ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ , Γ.Καρατζαφέρης θα βρισκόταν σε εξαιρετικά δεινή θέση εάν υποχρεωνόταν να καταπιεί αυτή την νέα σκευωρία της Ντορας-κόμπρας , διότι κάτι τέτοιο θα σηματοδοτούσε την αρχή του τέλους του ΛΑ.Ο.Σ .
    Κύριε Βορίδη φόβου τους μητσοτακικους και δώρα φέροντες…
    Μην ξεχνάς δε , ότι η κόμπρα (Nτορα) φίλη δεν πιάνεται !!!.
    (Καρατζαφέρης στην Α1. 8-4 -2006))

  17. ΣιγαΤαΩα! avatar
    ΣιγαΤαΩα! 25/10/2010 23:19:25

    ενω τα αποστρατα του ΕΚκε τύπου Τατούλη μια χαρα ταιριάζουν με τα ΝΔκρατικά ιδεώδη!
    Ουτε χειρότερος ουτε καλλιτερος των συγχρόνων του ηταν ο Βορίδης. Και στη φωτογραφία που κοτσαρεται ως εκβιασμός και από τον γορίλα αργηγό του και από τους ιδελογικους του αντιπάλους, βλέπει ολος ο κόσμος το πρόσωπό του! Εκείνη την εποχή που εμφανίζεται ο Βορίδης με το στυλιάρι και την δεμενη πέτρα, ο Μιχαλολιάκος ο Μειμαράκης ο Βουλγαρακης κι αλλοι πού παίζαν ξυλο;
    Οποιος ήταν εκεί γύρω εκείνη την εποχή, και ξέρουν και θυμούνται! Πλάκα μας κάνουν με τον Βορίδη;;;; Μονο αυτός ήταν ο δερνων! Και τις έτρωγε και έριχνε!
    Το μονο που τον έκανε κοινό στόχο ολων τότε, ήταν ότι δεν ήταν με την κοινή συμπλευση της εποχής! Δεν ήταν πολίτικαλ κορέκτ!
    Εβγαινε και έλεγε αυτά που πίστευε κόντρα στο΄ρεύμα της εποχής. Αυτος τους έλεγε κομμουνιστές κι οι αλλοι τον λέγαν φασίστα!
    Ειπε ο γάιδαρος τον πετεινο κεφάλα και γυρίσαμε όλοι μας, τους ρίξαμε ροχάλα!
    Μια ηλίθια εποχή, με ζαβούς ηρωες και βλακώδεις ιδεολογίες!

  18. jorje avatar
    jorje 27/10/2010 12:05:41

    O Voridis itan apo tis endiaferouses fones autou tou kommatos
    Autotapeinothike me to mnimonio kai opos fainetai to sinideitopoiise kapos arga
    Tora an tairiazei sti Nea dimokratia den eimai sigouros alla sto komma tou von kolotouben sigoura oxi