#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2011 18:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Bloomberg: Μεγάλη πιθανότητα για προσωρινή χρεοκοπία



Οι ηγέτες της ευρωζώνης μπορεί να κάνουν δεκτή μια προσωρινή ελληνική χρεοκοπία, και να απαλύνουν τους όρους που συνοδεύουν τη διάσωση των οικονομικά ταλαιπωρημένων χωρών, στη προσπάθειά τους να βρουν λύση στην κρίση χρέους που ταλανίζει την ευρωζώνη εδώ και 21 μήνες.

Με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει 35% επιβάρυνση ώστε να δανειστεί για δυο χρόνια, οι Ευρωπαίοι μπορεί να μειώσουν  τα επιτόκια, ώστε να μπορεί να δανείζεται πιο εύκολα, καθώς και τα επιτόκια δανεισμού της Πορτογαλίας και της Ιρλανδίας στο 3.5%, διπλασιάζοντας τη περίοδο αποπληρωμής σε τουλάχιστον 15 χρόνια.

Παράλληλα το κύριο ευρωπαϊκό ταμείο διάσωσης μπορεί να αποκτήσει την αρμοδιότητα να αγοράζει ομόλογα από τους επενδυτές, να βοηθά τα κράτη να χρηματοδοτούν τις τράπεζες, και να προσφέρει μια πιστωτική γραμμή άμυνας ώστε να αποτρέπονται οι επιθέσεις των κερδοσκόπων.

Όλα τα προηγούμενα μέτρα που έχει πάρει η ΕΕ, απέτυχαν στο να ηρεμήσουν τους επενδυτές, ενώ η αναστάτωση των αγορών τη τελευταία εβδομάδα, προκάλεσε εκκλήσεις προς τους Ευρωπαίους πολιτικούς για αμεσότερη και σκληρότερη δράση, από πλευράς των ΗΠΑ και του ΔΝΤ.

Στη προσπάθειά τους να πείσουν τους κατόχους ομολόγων να συνεισφέρουν στις διασώσεις, ακόμη κι αν κάτι τέτοιο σημαίνει μια προσωρινή χρεοκοπία, οι ηγέτες συζήτησαν το ενδεχόμενο μιας ανταλλαγής 90% των ελληνικών ομολόγων που λήγουν από σήμερα έως και το 2020.

Σύμφωνα με πληροφορίες από αξιωματούχους που συμμετέχουν στις διαπραγματεύσεις, συζητιέται η πιθανότητα μιας προσωρινής χρεοκοπίας της Ελλάδας, που θα διαρκέσει μερικές μόνο ημέρες.

S.A.-Bloomberg

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/07/2011 18:50:35

    Έτσι θα μείνει στην ιστορία και ο φιλόδοξος Μπένυ.
    Θα τον μνημονεύουν οι ιστορικοί του μέλλοντος εσαεί!
    Ο πρώτος υπουργός Οικονομικών του 21ου αιώνα που ηγήθηκε της (έστω μερικής) χρεοκοπίας της χώρας του, και μάλιστα ένα μόνο μήνα μετά την ανάληψη των καθηκόντων του.
    Μπένυ γερά!
    Με τσαμπουκά!

    • madprof avatar
      madprof @ Strange Attractor 21/07/2011 20:52:54

      Εισηγούμαι το δημόσιο "κούρεμα" του μυστακίου του Φ. Γκαπ σαν πρώτη κίνηση αυτοτιμωρίας του!

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 21/07/2011 18:56:11

    GAP IN GAP.....

  3. jojo avatar
    jojo 21/07/2011 18:59:35

    Λιγο καιρο πριν λεγαμε οτι θα φυγουν νυχτα.Τωρα μαλλον δεν θα προλαβουν...

  4. Orestios avatar
    Orestios 21/07/2011 19:15:22

    Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Orestios 21/07/2011 19:34:09

      Ορθότατο.

  5. blue nile avatar
    blue nile 21/07/2011 19:21:09

    Τελικά τώρα καταλαβαίνουμε γιατί πήγε να παραιτηθεί ο ΓΑΠ...

  6. GSV avatar
    GSV 21/07/2011 19:36:36

    θα ειναι η πρωτη φορα παγκοσμιως που η χρεωκοπια (εστω και επιλεκτικη) θα παρουσιαστει ως κατορθωμα της κυβερνησης!!! Ειναι απιστευτο παντως πως σε πανε οι καταστασεις! Φαε μεγαλη μπουκια μεγαλο λογο μη λες λεει ο λαος!
    Απο το μυθικο λεφτα υπαρχουν φτασαμε στο καταφεραμε να χρεωκοπησουμε!!

    Αλλα ξεχασα για ολα φταιει η προηγουμενη κυβερνηση!!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/07/2011 20:17:41

    blue nile
    Ίσα ίσα...τώρα καταλαβαίνουμε γιατί δεν παραιτήθηκε τελικά!

  8. zame avatar
    zame 21/07/2011 20:41:05

    τα CDS ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ? & ΠΟΣΟ ?

    • NIK THE GR avatar
      NIK THE GR @ zame 21/07/2011 20:49:05

      60 δις

  9. SM avatar
    SM 21/07/2011 20:41:57

    Στην πραγματικότητα ζούμε ιστορικές στιγμές: απόψε ένας λαός μένει χωρίς κράτος. Η Χρεωκοπία που αποφασίστηκε σήμερα είναι προσωρινή για 50 χρόνια, επιλεκτική ...για το σύνολο του χρέους και είναι χρεωκοπία της Εθνικής Κυριαρχίας μέσω της εκχώρησης του δημοσίου πλούτου και του τραπεζικού τομέα της χώρας. Γίνεται προσπάθεια να είναι "ελεγχόμενη" για τους ισολογισμούς των δανειστών -αν και αμφιβάλλω αν τελικά αποφευχθούν και μερικά ατυχήματα- και καταδικάζει το Λαό σε φτώχεια....Απόψε ένα σχέδιο φτάνει στην κορύφωσή του...Φυσικά και δεν πρόκειται να αποσύρω τα λεφτά μου (που είναι άλλωστε και πολλά...) από την τράπεζα. Από απόψε, έπαψα απλώς να είμαι Έλληνας -είμαι σκέτα Ευρωπαίος...

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2011 20:49:29

    Νυχτα θα φυγουν και οι Τραπεζες μας !! τα λεφτα μας !! με τις εγγυησεις μας μεσα ( 140δισ ) !!!
    πως??

    Μα θα τις δανεισουν οι EFSF… χαχαχαα

    Θα φανει ως Επανακρατικοποιηση ( της οποιας ειμαι υπερμαχος ! )… αλλα θα εχουν “φυγει” σε ξενα χεραι με ολα τα ασημικα μεσα !!

    ασημικα
    - καταθεσεις
    - εγγυησεις Δημοσιου ( λεφτα μας )
    - liabilities
    - ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΟΛΕΣ !!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ….
    - ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ !!!!!!!!!!!!! ΟΛΑ!!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

    Για φανταστειτε ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΕΩΜΕΝΟΙ σε Ελληνικες Τραπεζες να ξυπνησουν ενα πρωι και να χρωστανε την Deutsche Bank, η την BNP, η την Morgan Stanley… !!!!

    AYTO ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ! ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.-

    Τα ξενα χερια ειναι μαχαιρια. ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ 21/7 !!! ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΟΛΟΙ.. Μεσα κ Εξω απο Βουλη…

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2011 21:50:38

      Το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα.
      Είτε χρωστάς σε ελληνική είτε σε ισπανική τράπεζα, ποια η διαφορά; Πάλι θα χρωστάς.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 21/07/2011 22:22:54

        συμφωνοι.

        "Εσυ" τι λες δλδ? να φυγουν ΟΛΕΣ σε αλλοδαπες τραπεζες οι οποιος θα Δανεισουν την ανακεφαλαιοποιηση ?

        με τις εγγυησεις μας μεσα ?? 140δισ !! ( 120δισ ειπε ο Μπεννυ ! )

        ΓΙΑΤΙ να μην τις παρουμε εμεις πισω ?

        "Θελεις" να περασουν οι Υπερχρεωμενες Ελληνικες Επιχειρησεις σε ΞΕΝΑ χερια μεσα σε μια νυχτα ?

        Τα collaterals των Νοικοκυριων ?? Μισθοι, εσοδα, σπιτια χωραφια...?

        ΠΠ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/07/2011 00:39:31

      Δεν θα σωζόταν αυτό αν προχωρούσαμε στην κρατικοποίηση της Εθνικής Τράπεζας και τη συγχώνευσή της με το ΤΤ;

  11. Sofie avatar
    Sofie 21/07/2011 22:03:53

    Εγώ δεν έχω καταλάβει .... τι σόι επιλεκτική χρεοκοπία είναι αυτή?!
    Χρεοκοπία με μπρατσάκια?

  12. zame avatar
    zame 22/07/2011 19:04:35

    η σταδιακη & επιλεκτικη " μετατροπη" των ΑΞΙΟΓΡΑΦΩΝ σε ΧΡΕΟΓΡΑΦΑ..οπως ακριβως τα θελουν ..και αυτο τωρα θελουν να το "βαφτισουν" & να το περασουν στον κοσμο ως επιτευγμα..εκμεταλευομενοι στο επαρκο την κινδυνολογια μιας επερχομενης χρεωκοπιας..που παραλληλα ανεβαζε και τα CDS..ετσι με εναν "σμπαρο 2 τρυγονια"..στο ιδιο "εργο" του -οσο ποιο βαθια τοσο ποιο καλα-.?

  13. zame avatar
    zame 22/07/2011 19:06:14

    η σταδιακη & επιλεκτικη " μετατροπη" των ΑΞΙΟΓΡΑΦΩΝ σε ΧΡΕΟΓΡΑΦΑ..οπως ακριβως τα θελουν ..
    και αυτο τωρα θελουν να το "βαφτισουν" & να το περασουν στον κοσμο ως επιτευγμα..εκμεταλευομενοι στο επαρκο την κινδυνολογια μιας επερχομενης χρεωκοπιας..που παραλληλα ανεβαζε και τα CDS..
    & ετσι με εναν "σμπαρο 2 τρυγονια"..
    στο ιδιο "εργο" του
    -οσο ποιο βαθια τοσο ποιο καλα-.?