03/11/2008 12:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Big Brother, «η Νέα Δημοκρατία»

Δεν το συνειδητοποιήσαμε μέχρι σήμερα, αλλά η κυβέρνηση της ΝΔ κατέκτησε  μια ακόμα παγκόσμια πρωτοτυπία. Είναι η μοναδική κυβέρνηση στον Κόσμο που κατάφερε να συστεγάσει στον ίδιο υπουργείο (και στον ίδιο γραφείο), την κρατική ασφάλεια με το υπουργείο Τύπου (!!!). Και να σημειωθεί μάλιστα ότι αυτό έγινε όχι μόνο χωρίς καμία διαμαρτυρία, αλλά και με αναστεναγμούς ανακούφισης, λόγω Ρουσόπουλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κανονακι avatar
    κανονακι 03/11/2008 12:34:25

    απλά συνειδητοποιούμε οτι ξεφευγεις Factorx !!

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2008 12:36:47

    Διαμαρτυρίες υπάρχουν όταν κάποιος φοβάται κάτι.
    Για λόγους που εσείς οι δημοσιογράφοι ξέρετε φοβόσαστε περισσότερο τον Ρουσόπουλο από την αστυνομία για να μην πω τον Παυλοπουλο.

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 03/11/2008 13:02:50

    Για οικονομία στο φώς στο νερό και στο τηλέφωνο έγινε. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται το μεμπτό. Αν σκεφτείς μάλιστα ότι η εκτεταμένη χρήση Υ/Η μας γλυτώνει από την χρήση χαρτιού, θα έλεγα ότι έχουμε μπροστά μας μία Πράσινη Οικολογική συνείδηση.

  4. Lara avatar
    Lara 03/11/2008 13:12:46

    Δε μπορει με υπεκφυγη και σκοπιμοτητα να ξεφευγεις και να παραβλεπεις τη γυμνια της πραγματικοτητας, υιοθετωντας στιλ αποστροφης
    και επικαλυψης γεγονοτων.
    Η αληθεια, οσο κι αν ενοχλει καποιους επιτηδειους, σε ευηκοα ωτα ειναι λυτρωση.

  5. σκλάβος avatar
    σκλάβος 03/11/2008 13:14:04

    Ανέκαθεν αυτό το κράτος ήταν πρωτοπόρο στις πρωτότυπες κινήσεις και πράξεις. Ξεχάσατε τον αλήστου μνήμης Μαρούδα που ήθελε με πυραύλους να ρίξει τηλεπικοινωνιακό δορυφόρο

  6. ρεπορτερ avatar
    ρεπορτερ 03/11/2008 13:21:57

    Factorx ποιος είσαι τελικά; Τώρα ανακάλυψες το 'big brother' το 2004 που παρέα πασοκ και νδ εγκαταστούσαν τις κάμερες στους δρόμους και έφερναν το Ζέπελιν, εσύ σε ποιο υπουργείο έβοσκες;

  7. Στέλιος avatar
    Στέλιος 03/11/2008 13:38:45

    Tο επικύνδινο είναι ότι κάτω από τον ίδιο Υπουργό είναι η Αστυνομία και η ΕΥΠ.

  8. αρμαος avatar
    αρμαος 03/11/2008 13:56:45

    To Big Brother (Μεγάλος Αδερφός) είναι ένα δημοφιλές τηλεοπτικό ριάλιτι σόου που συνήθως διαρκεί 12 εβδομάδες. Οι -συνήθως 12- παίκτες συγκατοικούν σε ένα σπίτι το οποίο παρακολουθούν κάμερες και προσπαθούν να αποφύγουν τις εβδομαδιαίες ψηφοφορίες αποχώρησης έπειτα από τηλεφωνική ψήφο του τηλεοπτικού κοινού. Ο παίκτης που δεν θα ψηφιστεί για αποχώρηση μέχρι και την τελευταία εκπομπή κερδίζει ένα χρηματικό έπαθλο. Το παιχνίδι πήρε το όνομά του από το μυθιστόρημα του Τζορτζ Όργουελ 1984, όπου ο Μεγάλος Αδερφός είναι ένα αυταρχικό πρόσωπο που παρακολουθεί τους πάντες μέσα από κρυφές και μη κάμερες. Μάλιστα, στις αρχικές εκδόσεις του παιχνιδιού, το μόττο του Μεγάλου Αδερφού διατηρήθηκε αυτούσιο από το μυθιστόρημα στο παιχνίδι: Ο Μεγάλος Αδερφός σε βλέπει.

    Η ιδέα του παιχνιδιού ανήκει στον Ολλανδό παραγωγό Γιον Ντε Μολ και η παγκόσμια διάθεσή της γίνεται μέσω της εταιρείας Endemol

  9. Le canard avatar
    Le canard 03/11/2008 13:57:56

    ρεπορτερ Says: "Τώρα ανακάλυψες το ‘big brother’ το 2004 που παρέα πασοκ και νδ εγκαταστούσαν τις κάμερες στους δρόμους και έφερναν το Ζέπελιν, εσύ σε ποιο υπουργείο έβοσκες;"

    @ρεπορτερ
    Αν δεν είναι κακοήθειες αυτά που γράφεις, είναι άγνοια και βλακεία.

    Τόσο στο περιοδικό Αντί, όσο έβγαινε, συνεργάτες που σήμερα είναι και στο μπλόγκ, αλλά και στο ίδιο το μπλόγκ, επανειλημμένως έχουμε γράψει για τις υποκλοπές, τα συστήματα παρακολούθησης.

    Μερικά ενδεικτικά παραδείγματα, για να σε διευκολύνω να δείς μερικά κομμάτια

    Οι υποκλοπές έγιναν μέσω του C4I;
    http://www.antinews.gr/?p=1019
    Σβήνει ο James Bond πυρκαγιές;
    http://www.antinews.gr/?p=404
    Σημαντικές αποκαλύψεις για το σκάνδαλο των υποκλοπών
    http://www.antinews.gr/?p=95
    Να ζητήσει ο ΣΥΡΙΖΑ εξεταστική για τα ομόλογα και τις υποκλοπές
    http://www.antinews.gr/?p=347
    Good night and good luck
    http://www.antinews.gr/?p=805
    Νέες αποκαλύψεις για Siemens και υποκλοπές
    http://www.antinews.gr/?p=1686
    Χειρότερο κι από δικαστικό πραξικόπημα
    http://www.antinews.gr/?p=1779
    Να και οι κοριοί της Ζήμενς
    http://www.antinews.gr/?p=2495

  10. anarxokommouni avatar
    anarxokommouni 03/11/2008 14:14:47

    Ελπίζω να μην θεωρηθεί προσπάθεια διαφήμισης του blog μου, αλλά ρίξτε μια ματιά και στην χιουμοριστική (και όχι μόνο) προσέγγιση του θέματος την προπερασμένη Κυριακή 26/10/2008,στο παρακάτω link:

    http://anarxokommouni.blogspot.com/2008/10/blog-post_26.html

  11. ρεμος avatar
    ρεμος 03/11/2008 14:26:09

    μπράβο αρμάο έβαλες τα πράγματα στη θέση τους Για να δούμε ο faxtorx θα το παίξει big brotherakias

  12. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 14:28:41

    Να μην ταυτίζουμε τον μεγάλο αδελφό αποκλειστικά μόνο με την οφθαλμοπορνεία ή την τηλεοπτική λαγνεία, που σκόπιμα προβλήθηκε ως εκδοχή του, για να εθίσει τους αδαείς και τους αφελείς στην ιδέα της κατάργησης του απρόσβλητου της ιδιωτικής σφαίρας. Αναμφίβολα η εξουσία είναι μια μορφή λαγνείας σώματος και ψυχής. Ο σαδομαζοχισμός διευθυντών και διευθυνόμενων, που χαρακτηρίζει κάθε ελιτιστική κοινωνία, όπου επιπλέουν τα τζάκια, οι υμέτεροι, τα κομματόσκυλα, οι κακεντρεχείς, οι διεστραμμένοι, οι αδίστακτοι, το κοινό έγκλημα και το λούμπεν προλεταριάτο της "καλής κοινωνίας", αποτελεί τη βάση της. Ποιος μπορεί να συγκινηθεί σήμερα, βλέποντας ένα αγόρι και ένα κορίτσι μέσα στο λιβάδι; Πίσω από την οθόνη, που μεταφέρει την εικόνα της κάμερας, καραδοκεί το κοπροαβυσσαλέο μάτι της εξουσίας, ακονίζοντας το μαχαίρι. Για να τους κόψει τα φτερά, να τα μετατρέψει σε ανάπηρα, σε άβουλα όντα.
    Η πάγια μέθοδος του Γκεμπελισμού ήταν η διαστρέβλωση, η συκοφαντία, η παραπληροφόρηση. Τα ρόπαλα της Γκεστάπο ολοκλήρωναν το "έργο". Τύπος και Κυπογραμμός.
    Δεν ισχυρίζεται η ανάρτηση ότι φτάσαμε ήδη σε ανοιχτό ολοκληρωτισμό. Η αντίστοιχη κριτική αγνοεί το πνεύμα της. Απλά διολισθαίνουμε γοργά με τα μέτρα που εδώ και καιρό παίρνονται. Αποτελεί βδέλυγμα σε βάρος του πνεύματος, ότι "βάφτηκε" η διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων με την τσίμπλα του οφθαλμού του μεγάλου αδελφού, που επιβλήθηκαν σε εκείνη τη φάση. Αλλά αυτοί που καθυβρίζουν ιερά και όσια, δεν έχουν όρια. Ακόμη χαϊδεύει ο Αδόλφος τον Όλιβερ Τουίστ στα μαλλιά. Όσοι όμως δεν αρκούνται να σφυρίζουν κλέφτικα, μιλάνε υπεύθυνα. Γιατί το χιόνι που πέφτει από ψηλά, σιγά-σιγά μαυρίζει (και βρωμάει).

  13. τολης avatar
    τολης 03/11/2008 14:37:58

    Μποτίλια δεν ξέρω τι εννοεί η ανάρτηση αλλά στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας και ο big brother γελοιοποιείται

  14. Nick avatar
    Nick 03/11/2008 14:45:28

    πως θα προστατευθεί η κοινωνία αν δεν υπάρχει ο big brother

  15. mary avatar
    mary 03/11/2008 14:50:35

    Factorx όταν θα έλθει το πασοκ στην εξουσία θα σε διορίσει υπεύθυνο των 'μπλογκάδων'

  16. T-Rex avatar
    T-Rex 03/11/2008 14:55:10

    @Μποτίλια στο πέλαγος: Εξαιρετικός!

    Συνεχίζοντας το νήμα της σκέψης σου, παρατηρώ ότι στο εν λόγω μυθιστόρημα (sic!) αποτελεί διάχυτη πραγματικότητα η παντελής έλλειψη της ιδιωτικότητας. Όλοι οι ήρωες γνωρίζουν ότι παρακολουθούνται, ότι θα αποκαλυφθούν και θα τιμωρηθούν. Οι πράξεις των όμως αποτελούν μία κορυφαία μορφή αντίστασης σε ένα παιχνίδι που είναι από την αρχή χαμένο.

    Υπάρχει άραγε κάποιο ψυχολογικό ανάλογο στη σημερινή πραγματικότητα? Νομίζω υπάρχουν αρκετά! Εάν παρατηρήσουμε προσεκτικά, η ίδια η μορφή της σύγχρονης εργασίας ακούει στα παραπάνω πρότυπα. Όπως και άλλες όψεις της σύγχρονης ζωής, συμπεριλαμβανομένης της "ασφάλειας" που δίνουν οι κάμερες και τα ζέπελιν...

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 14:56:12

    @mary
    Εάν θέλεις να εμβαθύνεις στο θέμα του αυτοκτονικού ιδεασμού, πάρε τηλέφωνο τον Νικολιτσόπουλο.

  18. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 03/11/2008 15:00:58

    Στέλιος

    Tο επικύνδινο είναι ότι κάτω από τον ίδιο Υπουργό είναι η Αστυνομία και η ΕΥΠ

    ΓΙΑΤΙ????

    ΜΗΠΩΣ Η ΕΥΠ.... ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ!!!! (ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΡΟΥΒΕΣ!!!)

    Ή ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ!!!!
    (ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΠΤΥΣΗ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ!!)

    ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ!!!

  19. mary avatar
    mary 03/11/2008 15:05:27

    μποτίλια μόνο με αστειότητες και 'χαβαλέ' αντιμετωπίζονται τα λαμόγια της εξουσίας

  20. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 15:16:03

    @T-Rex
    Σε ευχαριστώ εγκάρδια για το εγκώμιο. Ακόμη όμως απορώ, πως μπορεί να είναι κάποιος εξαιρετικός μέσα σε ένα λίβελο.
    Στη λαγνεία του μεγάλου αδελφού θα αντιτάξουμε την απροκάλυπτη ηδονή του Έρωτα. Στον Έρωτα δεν υπάρχει χαμένο παιχνίδι. Ακόμη και όταν ο Ήρωας γίνεται λιώμα, ο Έρωτας κερδίζει.
    Ας μετατρέψουμε τη δουλειά σε εργασία. Κάθε έκφραση της ζωής δικαιώνεται όταν σφραγίζεται από τον Έρωτα, την αγάπη, την διάθεση προσφοράς.
    Ασφάλεια δεν υπάρχει. Υπάρχουν αρκετοί ασφαλίτες. Η Ρομφαία του Αγγέλου είναι δίστομος. Όλοι θα κοπούμε. Διώκτες και διωκόμενοι. Ας επιτρέψουμε στην τομή να είναι η τομή που απαιτείται. Η δική μας τομή.
    Σε ευχαριστώ για την ενίσχυση.

  21. George avatar
    George 03/11/2008 15:18:53

    My novel Little Brother has just come out in the Greece

  22. peter avatar
    peter 03/11/2008 15:25:25

    Μποτίλια τον Μπουλγούρη τον ξέρεις;

  23. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 15:33:45

    @peter
    Όχι.

  24. αλεαν avatar
    αλεαν 03/11/2008 15:44:09

    Factorx προεκλογική υπόσχεση της ΝΔ ήταν να μειωθεί ο αριθμός των υπουργείων και η μείωση της γραφειοκρατίας. Άρα ως προς τι ο ψόγος!!!

  25. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 15:47:52

    @αλεαν
    Ένας δικτάτωρ μειώνει τα έξοδα στο ελάχιστο. Εάν αφήσει και γένια επικαλύπτει και τον Εφραίμ.

  26. δημητριος ο μέγας avatar
    δημητριος ο μέγας 03/11/2008 15:52:36

    Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή στατιστική υπηρεσία η Ελλάδα βρίσκεται στην τελευταία θέση στο θέμα των καινοτομιών. Επομένως όταν η κυβέρνηση μας καινοτομεί έστω στο χώρο των υπηρεσιών δεν καταλαβαίνω την στάση ορισμένων δημοσιογράφων που είναι έτοιμοι να την κατηγορήσουν για προσωπικούς λόγους.

  27. KaryID avatar
    KaryID 03/11/2008 15:56:49

    Ο "δότης" της γειτονιάς δεν πέθανε ποτέ.
    Ο Όργουελ είχε "εσωτερική πληροφόρηση".
    Ο Γκρας επίσης.
    Ο Κούντερα ίσως.

    Τα πρώτα υπολογιστικά συστήματα και οι πρώτες εφαρμογές δημιουργήθηκαν για στρατιωτικούς και αμυντικούς σκοπούς των ΗΠΑ.

    Προς τι οι απορίες λοιπόν;

  28. Helmut avatar
    Helmut 03/11/2008 16:05:17

    Νομίζω ότι στο θέμα της "συνεργασίας" των ΜΜΕ με την Κυβέρνηση δεν χρειάζεται καμία συστέγαση του Υπ. Τύπου με την Ασφάλεια ή την ΕΥΠ.

    Τα τελευταία χρόνια (και πριν το 2004, για να μην αφήσουμε κανένα παραπωνεμένο...) τα ΜΜΕ ξέρουν πολύ καλά πως να περνάνε την Κυβερνητική γραμμή στο "περήφανο λαό".

    (με το αζημίωτο βέβαια, αλλά "there's no such thing as a free meal"...)

  29. Factorx avatar
    Factorx 03/11/2008 17:25:00

    Το post αυτό γράφτηκε περισσότερο για πλάκα...Το μαρτυρά άλλωωστε και ο τίτλος "Big Brother, «η Νέα Δημοκρατία»,σαν να λέμε "Παντοπωλείο η Ωραία Ελλάς". Οπότε είναι φανερό οτι τα κυβερνητικά παπαγαλάκια που σπεύδουν να γράψουν αερολογίες ούτε καν αίσθηση του χιουμορ έχουν. Πλήρης πανικός. Είστε για πολύ γέλιο

  30. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 17:32:21

    @τόλης
    Δεν είμαι ο κατάλληλος για να εξηγήσω τι εννοεί η ανάρτηση.
    Η διαπίστωση σου για τη γελοιοποίηση του μεγάλου αδελφού στην Ελλάδα με βρίσκει σύμφωνο. Παρ΄όλα αυτά δεν νομίζω ότι η προβληματική ανήκει στα θέματα που μπορούμε να παρακάμψουμε ως φαιδρά. Και στην περίπτωση του Αδόλφου Χίτλερ προβλήθηκε επιμελώς και εσκεμμένα η εκδοχή του τρελού. Και οπωσδήποτε, όποιες και εάν είναι οι απόψεις μας, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο ήταν και παράφρων. Όμως μια μελέτη των γραπτών του Χίτλερ αποκαλύπτει πολλές ομολογίες, ότι αυτός υπήρξε υποκινούμενος. Όσο αφορά το καθαρά πρακτικό μέρος, αυτός κάνει λόγο για συγκεκριμένα πρόσωπα του παρασκηνίου, που επενέβαιναν, συχνά παρά και ενάντια στη θέληση του, για να δημιουργήσουν καταστάσεις. Όσο αφορά το πέραν της τυπικής λογικής ευρισκόμενο μέρος, αυτός επιχειρηματολόγησε ότι ήταν επίλεκτος του πεπρωμένου. Με τη δεύτερη προβληματική ανοίγει ένα τεράστιο ερμηνευτικό κενό, ως πρόκληση, που δεν αφορά μόνο τον Εθνικοσοσιαλισμό, αλλά και τον μεγάλο αδελφό, αλλά και όλες τις θεωρίες συνωμοσίας. Υπάρχουν σημαντικοί θεωρητικοί, που απορρίπτουν πλήρως την ουσία της παρέμβασης του παραλόγου στην ιστορία, όπως η Σχολή της Φρανκφούρτης. Νομίζω ότι σήμερα επικαιροποιείται ξανά το βιβλίο του Αντόρνο, "Κριτική Του Διαφωτισμού", που απορρίπτει τη σημασία αυτών που σχετίζονται με το μύθο. Οι απόψεις που εκφράζονται εκεί νομίζω ότι δεν ευσταθούν. Πιο συγκεκριμένος επιχειρεί να γίνει ο Γκέοργκ Λούκατς στην "Καταστροφή της Λογικής" (Die Zerstörung der Vernünft) προσπαθώντας να αποδώσει το παράλογο σε συγκεκριμένα υλικά δεδομένα της ιστορικής εξέλιξης.
    Βρισκόμαστε νομίζω σε ένα σταυροδρόμι, σύμφωνα και με μια καταγγελία του σχολιαστού Watts, σε προηγούμενο ποστ: Κάποιοι μπετατζήδες (ή κοτοπουλάδες, ή οτιδήποτε) θα υποχρεωθούμε να χρεωθούμε υπάρχοντα φιλοσοφικά ελλείμματα. Ας επιληφθούν οι ειδικοί, για να μας απαλλάξουν, διότι επίκειται ρεζίλεμα. Δικό μας ή κάποιων που κρύβονται.

  31. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 17:37:14

    @FaktorX
    Δεν υπάρχει αστείο χωρίς ισχυρή δόση σοβαρού. Προσωπικά θεωρώ την ανάρτηση ιδιαίτερα σοβαρή, και παρά τη συντομία της, μια από τις καλύτερες, που έχουν γίνει. Διότι ακριβώς λειτουργεί με προεκτάσεις. Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟΣ.

  32. Factorx avatar
    Factorx 03/11/2008 18:13:51

    @ερρικος: τα σχόλια που κόποηκαν ηταν για να ειρωνευτούν, ή να βρίσουν κλπ κλπ. ¨Οπως έχουμε πεί εξαρχής, αφου το συζητήσαμε με τους άλλους σχολιαστές, παρόμοια σχόλια θα κόβονται αμέσως και δεν θα επιτρέψουμε την υποβάθμιση αυτου του σαιυ όπως συνέβη με άλλα. Αυτό λειτουργεί και σαν μια άτυπη συμβατική υποχρέωση ανάμεσα σε εμας και τους σχολιαστές. Ενω η συμβατική υποχρέωση της κυβέρνησής σας ειναι να προστατευει και να σέβεται τις ελευθερίες. Βλέπεις λοιπόν οτι σε αντιμετωπίζω σοβαρά και απαντώ. Μπορείς να απαντήσεις σαν πολίτης και οχι προβοκάτορας;

  33. ερρικος avatar
    ερρικος 03/11/2008 18:22:30

    όσες φορές απάντησα με έκοψες

  34. Factorx avatar
    Factorx 03/11/2008 18:34:58

    Σε βλέπεις ...κομένο; Εκτός φυσικά κι αν μπαίνεις και με άλλα ψευδώνυμα για να φαίνεστε πολλοί. Εντάξει;

  35. Anonymous avatar
    Anonymous 03/11/2008 18:36:45

    Tο ζήτημα είναι, πως ξεφουσκώνει το μπαλόνι της 'ελεύθερης' δημοσιογραφίας και των 'αδέσμευτων' δημοσιογράφων που ασκούν 'λειτούργημα',καθώς και ο μύθος των ελευθεριών, του αστικού συστήματος!!!!Η κλίκα της κλίκας ως σύνολα και τομές υποσυνόλων στο υπερσύνολο των ΜΜΕ!Η διαπίστωση,της χειραγώγησης των δημοσιογράφων από την εξουσία ,με συγχρονο φακέλωμα των τυχόν αδυναμιών ή κάποιου σραβοπατήματος κατά την πορεία και φυσικά το αντίστοιχο λάδωμα!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ Ή ΕΥΦΥΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ!!!ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ, ΟΙ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΝΟΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ!!!!!ΕΠΕΙΔΗ ,ΝΟΜΟΤΕΛΙΑΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΓΙΑΣ ΣΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ, ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ(ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ)ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΥ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟΙ!!!!!!ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΙΑΛΥΣΗ!!!!!

  36. Keep Talking avatar
    Keep Talking 03/11/2008 18:44:17

    "Είναι η μοναδική κυβέρνηση στον Κόσμο που κατάφερε να συστεγάσει στον ίδιο υπουργείο (και στον ίδιο γραφείο), την κρατική ασφάλεια με το υπουργείο Τύπου (!!!)"

    Ελα, μωρε, η μοναδικη...! Το εχουμε ξαναδει το εργο, με εκεινον τον ανεκδιηγητο .... Γεωργαλα. Αληθεια ζει ακομα;

  37. miaouth avatar
    miaouth 03/11/2008 19:44:01

    Εδώ κράτησαν στο ίδιο υπουργείο τα Δημόσια Έργα και το Περιβάλλον(όπως το έκαναν και οι ΠΑΣΟΚοι βέβαια).
    Ο Σατανάς και ο Άγιος Πέτρος συνέταιροι στο ίδιο μαγαζί. Και μετά γκρινιάζουμε που έκαναν την Αθήνα κόλαση

  38. thanos avatar
    thanos 04/11/2008 04:41:06

    15-mary

    November 3rd, 2008 at 2:50 pm

    Εχω αναλαβει προσωπικα να του εξασφαλισω τρεις γραμματεις και μαλιστα billingul.