#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2012 17:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Bank run υπό το φόβο Τσίπρα!



Αν κάποιος πήγαινε σε πολλές τράπεζες από το πρωί θα βρισκόταν αντιμέτωπος με πολύ κόσμο που σήκωνε τα λεφτά του. Άλλοι έπαιρναν τις αποταμιεύσεις μιας ζωής, το κομπόδεμα που είχαν τόσα χρόνια και τα έβαζαν σε πλαστικές σακούλες και κατευθείαν στο σπίτι.

Άλλοι πήγαιναν στα ΑΤΜ και έπαιρναν όσα λεφτά μπορούσαν ενώ σε πολλά υποκαταστήματα τα μηχανήματα αυτόματης ανάληψης είχαν βγει νοκ άουτ δήθεν για λόγους συντήρησης. Πιθανότατα όμως επειδή είχαν αδειάσει καθώς από το πρωί αποσύρονταν χρήματα.

Μέσα στα γκισέ των τραπεζών, τα ταμεία είχαν εντολή να δίνουν μέχρι 20-30 χιλιάδες ενώ για παραπάνω έπρεπε να πάρουν άδεια από τα κεντρικά.

Κι όλα αυτά καθώς όλες οι τελευταίες μετρήσεις έδειχναν εκλογικό ντέρμπι με ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ να είναι ψήφο – ψήφο και πάνω από 600-700 χιλιάδες Έλληνες να μην έχουν ακόμη αποφασίσει τι θα ψηφίσουν.

Ο κόσμος ανησυχεί σφόδρα μήπως μια εκλογή Τσίπρα διαλύσει τα πάντα, οι τράπεζες κλείσουν ή μπει πλαφόν στις αναλήψεις. Διαβάζουν επίσης ότι και οι Ευρωπαίοι είναι ανήσυχοι, ετοιμάζουν τηλεδιασκέψεις, ο Ολι Ρεν δεν πάει στη Σύνοδο των G-20 ενώ και η Μέρκελ αναβάλει το ταξίδι του για μερικές ώρες περιμένοντας τις ελληνικές εκλογές.

Όμως, το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι ενώ οι Ελληνες ανησυχούν για τα λεφτά τους, τις καταθέσεις τους (και δεν είναι οι πλούσιοι, αυτοί τα έχουν βγάλει έξω ήδη τα λεφτά τους) σε περίπτωση που βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και μας δείξουν το δρόμο της δραχμής, την ίδια ώρα δεν ξέρουν ακόμη τι να ψηφίσουν.

Τις τελευταίες ώρες, όμως, υπάρχουν και ορισμένα στοιχεία που πρέπει να επισημανθούν.

Το πρώτο είναι τα «δωράκια» που δίνουν οι ξένοι, όπως αυτό των FT που σε ελληνικά και γερμανικά συστήνουν στους Έλληνες να ψηφίσουν τη ΝΔ. Και δεν καταλαβαίνουν οι άθλιοι που τους βάζουν να το κάνουν αυτό ότι με το να λένε αυτό στους Έλληνες πετυχαίνουν από αντίδραση ακριβώς το αντίθετο.

Το δεύτερο είναι ο εφησυχασμός κάποιων στη ΝΔ που πίστεψαν ότι με τις δημοσκοπήσεις να της δίνουν αέρα νίκης, κατέβασαν τα μολύβια και έκατσαν στα γραφεία τους περιμένοντας την Κυριακή. Τώρα είναι η ώρα της δουλειάς κύριοι. Όποιος δε μπορεί ας πάει σπίτι του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 15/06/2012 17:49:32

    Χθες σε τράπεζες της Θεσ/νίκης δίνανε μόνο 1.000 (χίλια ευρώ) μετρητά!!!, υπήρχε κόσμος που ήθελε 3 χιλ και τους έλεγαν 'μπορούμε έως 1.000". Τα 10χίλιαρα και παραπάνω της ανάρτησης θα ισχύουν ίσως σε κάποιες μετρημένες τράπεζες. Επιπλέον όσα λεφτά έφυγαν τις τελευταίες εβδομάδες, για κάποιους όλες οι οικονομίες τους, 20-30 ή 50 χιλ, δεν έφυγαν έξω αλλά φυτεύτηκαν σε γλάστρες, μπήκαν σε στρώματα.

  2. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 15/06/2012 18:00:13

    Εγώ νόμιζα ότι είναι υπό το φόβο του εκκαθαριστικού. Όλα τα άλλα είναι false alarm . Σηκώνει τα ελάχιστα που του απέμειναν να πληρώσει τα μνημόνια ,τα χαράτσια και το εκκαθαριστικό .

    • Σφύριζας avatar
      Σφύριζας @ Simon Bolivar 15/06/2012 18:35:41

      Εσύ πολλά νομίζεις αλλά για αυτό και πάω στόιχημα ότι ψηφίζεις Τσίπρα ή Καμένο.

      • bankrun avatar
        bankrun @ Σφύριζας 15/06/2012 23:06:51

        Κι εγω παω στοιχημα οτι κι εσυ εβγαλες πολλα λεφτα απο τις καταθεσεις σου.
        Οποτε προσεξε , απο δευτερα θα ερθω να σου τις παρω εαν βγει ο Τσιπρας.
        Τρεμετεεεεε...

  3. giorgos avatar
    giorgos 15/06/2012 18:02:18

    Απο τα παραπανω ενα συμπερασμα βγαινει.Οι μισοι Ελληνες εχουν λεφτα στις τραπεζες ,ψηφιζουν ΝΔ και φοβουνται οτι θα επικρατησει ο Τσιπρας και οι αλλοι μισοι δεν εχουν λεφτα,ψηφιζουν ΣΥΡΙΖΑ και ελπιζουν σε επικρατηση του.Σχιζοφρενεια, αν λαβει κανεις υποψιν του οτι οι δημοσκοπησεις γινουν στην παρασταση νικης στη ΝΔ 65%.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ giorgos 15/06/2012 18:24:52

      Α! εσύ είδες δημοσκοπήσεις και συγκεκριμένα τη παράσταση νίκης στο 65%...πως το λένε στα γκρίκλις το γέλιο; λολ; ε λολ και καραλολ τότε. Και για να ξέρουμε κι εμείς...που την είδες τη δημοσκόπηση; δεν μας λες κι εμάς να πάμε να δούμε κι εμείς; ρε δεν αφήνετε τα σάπια εκεί στη ντούρου ντούρου;

  4. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 15/06/2012 18:40:44

    Κάποιοι τα βγάζουν απο φόβο, άλλοι εξαιτίας υποχρεώσεων...
    Φίλοι, συνάδελφοι έβγαλαν όλο το μισθό τους (ενώ άλλες φορές σήκωναν 200-300 ευρώ απλά για να περάσουν)...

  5. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 15/06/2012 18:41:39

    Οι αναλήψεις είναι συνεχής γιατί πρέπει να πληρώσουμε τους φόρους μας.Αλλά επίσης δεν βοηθούν και οι επώνυμες και οι ανώνυμες ειδήσεις-αποκαλύψεις του Ρόιτερς που προκαλούν πανικό.

  6. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 15/06/2012 18:42:43

    Οι Financial Times Deutschland καταλαβαίνουν μια χαρά ότι το άρθρο τους παράγει το αντίθετο αποτέλεσμα και αυτό ακριβώς επιδιώκουν (reverse psychology). Δηλαδή να βγει ο Τσίπρας και να έχουν δικαιολογία να μας πετάξουν έξω από το Ευρώ.
    Αυτή η τάση είναι ισχυρή στο γερμανικό τραπεζικό κατεστημένο, και αυτήν αντανακλά η εφημερίδα.

  7. john2 avatar
    john2 15/06/2012 22:47:04

    Ααααχχ θα μας πετάξουν μ' αυτά και μ' αυτά. Και τότε... αλίμονό μας. Αντίο Σένγκεν, αντίο Δουβλίνο 2, αντίο ποσοστώσεις στην παραγωγή τροφίμων, αντίο ΚΑΠ, αντίο δανειακές συμβάσεις, αντίο μνημόνια... Πως θα επιβιώσουμε χωρίς όλα αυτά? Τρέμω και μόνο στη σκέψη ότι μπορεί να χαθούν!

    • BURGA avatar
      BURGA @ john2 16/06/2012 00:50:42

      KAI TI THA KANOYME ME THN SYMFONIA TOY 1955?
      POS THA XANAFTIAXOYME ERGOSTASIA?
      POS THA XANAFTIAXOYME NAYPIGEIA?
      TREMO ME TH SKEPSH OTI THA XANAMPOYNE ELLINES STA BAPORIA!
      TREMO POY THA XANAGENNITHEI BIOMICHANIA!

      LOIPON H LYSH EINAI PISTH EFARMOGH THS SYMFONIAS TOY 1955 POY KATARGHSE OLA TA PARAPANO!

      EAN LOIPON ESY THELEIS AYTO PSHFISE KOMMA MNHMONIAKO!!!!!