13/12/2009 06:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Angelina Jolie εναντίον Ομπάμα



Η Angelina Jolie μισεί τον πρόεδρο Ομπάμα τόσο πολύ, που συνεχώς καυγαδίζει με τον σύντροφό της Brad Pitt, για αυτόν. Μάλιστα άφησε την αντιπάθειά της να φανεί, σε άρθρο που έγραψε στο περιοδικό Newsweek, με θέμα το Νταρφούρ. «Όταν η κυβέρνηση μας λέει, ότι προτίθεται να εργαστεί ώστε να βελτιωθούν οι ζωές των ανθρώπων του Νταρφούρ, θα ήθελα να ξέρω τι εννοεί, πέρα από το εμφανές, ότι δηλαδή δεν μπορούν να χειροτερέψουν περισσότερο οι συνθήκες ζωής τους…». Υπογραμμίζοντας πως οι παραστρατιωτικές ομάδες έχουν ήδη δολοφονήσει 300.000 ανθρώπους και έχουν αναγκάσει 2.7 εκατομμύρια ανθρώπων να ξεριζωθούν, η ηθοποιός κατηγορεί τον Ομπάμα, ότι είναι «μόνο λόγια» και δεν κάνει τίποτα προκειμένου να εφαρμοστούν τα εντάλματα που εκδόθηκαν από διεθνές δικαστήριο, και που αφορούν στη σύλληψη του προέδρου του Σουδάν Omar al-Bashir, καθώς και άλλων ηγετών. «Πως είναι δυνατόν , η προσέγγιση της κυβέρνησης Ομπάμα στο ζήτημα του Σουδάν, να θεωρείται ως προάσπιση της δικαιοσύνης;», ρωτάει η Jolie, που είναι και πρέσβειρα καλής θέληση ς του ΟΗΕ, εκτός από ηθοποιός.

 US Weekly

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 13/12/2009 09:53:38

    So what! Ειναι η μονη αντιδραση μου. και επειδη ειναι η Αντζελινα τι εγινε; Γιατι δεν ενδιαφερεται για τα εκαντοτναδες χιλιαδες παιδια και τα εκατομυρια Ιρακινων που δολοφονηθηκαν απο τους συμαπτριωτες της; για τα παιδια της Σερβιας που παθαινουν απο τα υπολειμματα απεμπλουτισμενου ουρανιου; και αλλων τοσων ων ουκ εστι αριθμος; Η επιλεκτικες τους ευαισθησιες ουδολως μας συγκινουν.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος 13/12/2009 10:20:29

      Με το δικό σου σκεπτικό όποιος ασχολείται με κάτι, θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει τους πάντες, οπότε ... πάπαλα. Δεν είναι πρακτικό. Έκαστος εφ 'ό ετάχθη.

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Strange Attractor 13/12/2009 10:26:01

        Δεν εννοεί τους πάντες. Εννοεί μόνο τους χριστιανούς ορθόδοξους. Οι άλλοι δεν ενδιαφέρουν τον σωστό έλληνα πατριώτη.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ o Μήτσος 13/12/2009 12:33:00

          Σύμφωνα με τον Μήτσο, στο Ιράκ είναι ορθόδοξοι. Νίκο, το ήξερες αυτό; Τι μαθαίνει κανείς πρωί πρωί...

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ o Μήτσος 13/12/2009 13:02:51

          Μιλάω πάντα για τον σωστό έλληνα πατριώτη.

    • pizza avatar
      pizza @ Νίκος 13/12/2009 13:55:39

      Και ο Νικος το χαβα του.

  2. ange-ta avatar
    ange-ta 13/12/2009 10:00:14

    όπως έχουν τα πράγματα, κάτι είναι και αυτό!

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 13/12/2009 10:16:56

    Το αξιοπερίεργο είναι ότι γράφει και ότι σκέπτεται! Είναι σπάνιο για αστέρα του επιπέδου της! Είναι ελπιδοφόρα πάντως ακόμη κι αυτά που λέει. Συμφωνώ απόλυτα τουλάχιστον στο ότι ο Ομπάμα είναι ΜΟΝΟ λόγια.......

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 13/12/2009 10:21:24

      Σωστόν. Οι δικές μας σελέμπριτι, δεν ξέρουν κατά που πέφτει η Βέροια, πόο μάλλον το Νταρφούρ.

      • alone avatar
        alone @ Strange Attractor 13/12/2009 10:43:24

        Αληθεια κατα που πεφτει;

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 13/12/2009 10:48:55

    Μην διαστρεφεις ο,τι ειπα Ελκυστη. Δεν πρεπει και δεν μπορουν να ασχολουνται με τα παντα. Γιατι ομως οι αμερικανοι "σελεμπριτις" επιλεγουν μονο αφρικανικες τραγωδιες; ολα ειναι πολιτικες επιλογες που -νατο παλι!-"συναδουν" με τις πολιτικες της κυβερνησης τους. Συμπτωση;

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 13/12/2009 10:49:40

    Α ρε Μητσο, εισαι ξουραφι ! Οι ιρακινοι που ανεφερα, και ας βαλω τους Αφγανους τωρα, ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι.
    Αχαχαχαχαχαχα! γελαμε ολοι οι πικραμενοι, να 'σαι καλα με τα αστεια σου.

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Νίκος 13/12/2009 10:52:41

      άστα σάπια τώρα, μεταξύ μας μιλάμε

    • Hase avatar
      Hase @ Νίκος 13/12/2009 10:58:29

      Φιλε καλα κανει η κυρια. Με το σκεπτικο σου θαπρεπε να εχει υιοθετησει και τα παιδια ολου του κοσμου.

  6. donaE avatar
    donaE 13/12/2009 11:30:26

    Μαλλον θα ετοιμαζουν καμια ταινια και την προδιαφημιζουν η καμια πολιτικη καριερα.
    Αυτου του μεγεθους πακετα-σταρ ειναι μεγαλα για να μενουν χωρις εκμεταλλευση,και να κανουν οτι θελουν.
    Με τοσο χρημα που εχει επενδυθει επανω τους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ donaE 13/12/2009 11:33:25

      Εμένα αυτή η γυναίκα μου φαίνεται υστερική παρά την ομορφιά και τον κόσμο όλο που έχει στα πόδια της. Έχει έξι παιδιά, δικά της και υιοθετημένα. Πως προλαβαίνει να ασχολείται σοβαρά και υπεύθυνα με όλα;

      • donaE avatar
        donaE @ αλλενάκι 13/12/2009 12:13:16

        Σιγα μην ασχολειται.Μαρκετινγκ ειναι ολα και τα παιδια και ο γαμος και η φιλανθρωπια.
        Δεν βλεπεις που κουβαλανε τα μωρα σαν αξεσουαρ vuitton;
        Και δεν εχει τον κοσμο στα ποδια της,αλλη τον εχουν μεσω αυτης και τα κονομανε.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ donaE 13/12/2009 12:42:44

          Ειδικά αυτό με τα μωρά ...

        • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
          ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ donaE 13/12/2009 21:22:01

          Ασχολειται κάποιοες ώρες την ημέρα! Ρε παιδια έλεος! Δεν έχει απλά τον κόσμο στα πόδια της έχει και του κόσμου το χρήμα! Το κλασσικό όμως με όλους αυτός είναι να ασχολούνται με την πολιτική στις εκλογές.
          Δεν είναι κακό!Εστω και μισή αντίθετη κουβέντα ακούστηκε για τον Ομπάμα... Δεν είναι κακό να γίνει μία αρχή! Δεν είναι ο θεός ο Ομπάμα! Μόνο λόγια είναι! Μόνο μην τη βρούνε νεκρή κι αυτή από ..."υπερβολική" δόση όπως όλους τους Αμερικανούς σταρ....

  7. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 13/12/2009 12:24:26

    Δε ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εμένα με συνεπήρε η φωτό! Τόση ανυπόκριτη συμπόνια και τόσο πειστική επίγνωση των δυσκολιών της "ζωής των άλλων", κυριακάτικα μετά τον εκκλησιασμό - είμαι στα πρόθυρα λυγμών ...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/12/2009 12:37:19

    Στην Αμερική οι σελέμπριτις και οι γλάστρες γίνονται ακτιβίστριες, στην Ελλάδα βουλευτίνες και σύμβουλοι...
    Θα δούμε ποτέ τη Βανδή να υιοθετεί γυφτάκια απ την Αλβανία; Πιο πιθανό είναι, να τη κάνει ο ΓΑΠ υφυπουργό πολιτισμού.

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/12/2009 12:38:54

    Τι λέμε τώρα ρε παιδιά;
    Σιγά μην ξέρει η Τζολί τι γίνεται στο Νταρφούρ!

    Στο Χόλιγουντ υπάρχουν ειδικά γραφεία που προτείνουν σε διασημότητες να ασχοληθούν εργολαβικά με κάποια αγαθοεργία για να φτιάξουν προφίλ. Όλα μάρκετινγκ είναι. Και οι φιλανθρωπίες της και όλα. Η Τζολί παίρνει 20 εκατομμύρια για κάθε ταινία, δίνει κι από 100.000 για τα παιδιά τού Νταρφούρ, που εκπίπτουν κι από την αμερικάνικη εφορία. Σιγά τα ωά.

    3.500.000 παιδιά στις ΗΠΑ πεινάνε! Ας ασχοληθεί με τα του οίκου της η Τζολί, αντί να ζητάει από τον Ομπάμα να εισβάλλει στο Σουδάν.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Στέργιος 13/12/2009 16:56:21

      Σωστότατος!

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/12/2009 13:08:06

    Ανατρίχιασα!
    Τόσο πάθος, τόση συμπόνια, τόση καλοσύνη, τέτοια αίσθηση καθήκοντος προς στους καταπιεσμένους!

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 13/12/2009 20:14:23

    Αλλενακι, δεν εχει χρονο, σε διαβεβαιω. Ολα ειναι ΑΓΟΡΑΙΑ (μαρκετινγκ στην επισημη γλωσσα μας).

    Μητσο, φυσικα ειναι μεταξυ μας. Και δεν ειμαι "εθνικιστης" οπως υπαινιχθηκες. Δεν ξερω ποιον ορισμο χρησιμοποιεις, αλλα μονο αυτο δεν ειμαι. Αν εννοεις οτι δεν εχω "ξεχειλωσει"ιδεολογικα οπως μερικοι-μερικοι "προοδευτικαριοι" που καταγγελουν τον "ελληνικο εθνικισμο" τοτε εχεις δικιο.
    Υγειαινε.

  12. Y. avatar
    Y. 13/12/2009 20:26:31

    Στα χνάρια της Τζέϊν Φόντα σαράντα χρόνια πριν, σήμερα.