#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2010 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

And the winner (of Communication) is... George Papandreou

Γιατί ο Γ. Παπανδρέου συναντήθηκε με τους πολιτικούς αρχηγούς την Τρίτη και έκανε το διάγγελμά του το βράδυ; Θα σας τη δώσουμε εμείς: Διότι τα ξημερώματα της Τετάρτης η Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου θα ανακοινώσει τις φετινές υποψηφιότητες για τα Όσκαρ. Μάλλον ο πρωθυπουργός διαπραγματεύεται να είναι υποψήφιος για Όσκαρ δραματικού ρόλου σε ειδική ενότητα, αυτή των πολιτικών που αναγγέλλουν με δραματικό τόνο τα επώδυνα μέτρα που έτσι κι αλλιώς του είχαν επιβληθεί, δεν τα είχε σχεδιάσει από καιρό.

 Το σόου Παπανδρέου ξεκίνησε από νωρίς το πρωί με την ομιλία του στο συνέδριο του Economist όπου για τα μάτια του κόσμου επιτέθηκε στους κερδοσκόπους, αυτούς που συναντά συχνά βεβαίως (βλέπε Goldman Sachs).

 Συνεχίστηκε με το... λιβάνισμα του οικονομολόγου Στίγκλιτς στο αφεντικό του, τον Έλληνα πρωθυπουργό το οποίο και χαρακτήρισε αστέρι του Νταβός.

 Ολοκληρώθηκε με τις διαδοχικές συναντήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς. Γιατί τους μάζεψε; Μα για να δείξει στον κόσμο ότι τα επώδυνα μέτρα θα έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή αποδοχή. Ωραίο το σενάριο, αλλά από την αρχή στημένο. Με τον Α. Σαμαρά είχε συμφωνηθεί η συναίνεση από τη Δευτέρα, ομοίως και με τον Γ. Καρατζαφέρη. Όσο για ΣΥΝ και ΚΚΕ ήταν δεδομένη η άρνησή τους. Άρα ποιο το νόημα των επαφών, παρά μόνο για επικοινωνιακούς λόγους;

 Πλέον ο Γ. Παπανδρέου, ήσυχος μπορεί να... μονάσει στην Ινδία  την οποία θα επισκεφτεί από την Πέμπτη.

 Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/02/2010 21:55:19

    ...αφού αύριο βγάλει Πρόεδρο...

  2. vachus avatar
    vachus 02/02/2010 22:15:06

    Αντί για όσκαρ θα πήγαινε και μετάλλιο κολοτούμπας. Lefta Yparchoun!!!
    Δεν θα κουραστώ να το λέω: Νύχτα θα φύγει...

  3. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 02/02/2010 22:16:33

    Ναι το όσκαρ θα πάρει.....Της ανοιχτής παλάμης

  4. Alogoskoyfis avatar
    Alogoskoyfis 02/02/2010 22:17:45

    Ρε Φάκτωρα, με ποιούς είσαι τελικά;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Alogoskoyfis 02/02/2010 22:20:33

      Δες τη συνεχεια και θα καταλάβεις οτι πάλι δίκαιο έχουμε

  5. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2010 22:20:48

    Το GAP ερμήνευσε σήμερα Μαυρογιαλούρο. Τα κατάφερε μάλιστα πολύ καλύτερα. Ξέρετε γιατί? Γιατί του λείπει το φιλότιμο.
    Μόνο ο ηλιοκαμένος θα παίρνει βραβεία? Όσκαρ για το GAP για τους ρόλους του καλύτερου υποκριτή, του καλύτερου ανθέλληνα, του καλύτερου σαλτιμπάγκου, και του καλύτερου κουρέματος.

  6. Δίων avatar
    Δίων 02/02/2010 22:27:46

    Κἆλά ρε φακτορά γιατι δεν σήκωσες τα σχόλια που σου έστειλα σχετικά με την ανάρτηση που αφορά τον Αντωνάκη; αντιγράφεις που αντιγραφεις κάνε σωστά τη δουλειά . Κατάλαβες λοίπόν ότι τα λαμόγια μας δουλεύουν ; αυτά σου λέω τόσο καιρό και συ με έχεις παρεξηγήσει.άντε γειά και είς άλλα με υγεία.

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/02/2010 11:31:24

    Μήπως κάνει συμφωνία γιά νά μας φέρη Ινδούς,όπως έκανε κάποτε ό Σημιτής,άν δέν κάνω λάθος;Θά έχη συντόμως ανάγκη από ψηφοφόρους.

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 03/02/2010 13:42:29

    Οσκαρ ποδηλασίας,έχει πάρει.Οσκαρ ιστιοσανόιδας έχει πάρει από ψαράδες στη Τζιά.Οσκαρ αλήθειας έχει πάρει με ότι έλεγε προεκλογικά και ότι ξείπε μετά.Οσκαρ αβάντας στους κερδοσκόπους έχει πάρει.Οσκαρ κάλυψης των παραγματικών υπεύθυνων της καταλεηλάτησης του δημοσίου χρήματος,...αναμένεται(βρισκόμαστε στην υποψηφιότητα ακόμα).Νομίζω ότι λείπει Οσκαρ γιά το καλύτερο CARTOON του μεταπολέμου(συνυποψήφιος θα είναι και ο Barak Hussein O'Bama).Congratulations Jef.

  9. nas avatar
    nas 03/02/2010 17:07:57

    καλά... σε παλιότερο κείμενο, πρίν κάνα χρόνο, είχα υποστηρίξει πως ο Γιώργος είναι παίκτης... οι εξελιξεις δικαίωσαν τις απόψεις μου που ήταν κόντρα στο ρεύμα... τα υπόλοιπα, ας τα γράψει η ιστορία...