#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2009 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Anarchy in Athens

Οι φωτογραφίες που κάνουν τον γύρο του κόσμου









 



 

http://www.thefirstpost.co.uk/57079,in-pictures,news-in-pictures,in-pictures-photographs-anarchists-riot-in-athens-greece-thessaloniki,7

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 08/12/2009 14:18:56

    Η προσέλευση οφείλεται σε στοχευμένο τουρισμό...!
    Το εν λόγω τάργκετ γκρουπ ταξιδεύει, όπου υπάρχει πρόσκληση για μπάχαλο.
    Πως άλλοι ταξιδεύουν για να δούν τα αρχαία, να συμμετάσχουν σε συνέδρια, να επισκεφτούν αμπελώνες, κλπ!
    Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ !

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ kanis 08/12/2009 14:27:55

      Καλά πρώτη φορά είδες αναρχικούς να ταξιδεύουν σε άλλη χώρα για συμπαράσταση προς τους ιθαγενείς ομοιδεάτες τους ?

      Τι πάει να πει ποιός τους κάλεσε ? Φαντάσματα ψάχνετε πάλι ?

      Μόνοι τους ήρθαν όπως κάνουν πάντα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ kanis 08/12/2009 14:42:41

      Που ξέρεις, μερικοί από αυτούς ίσως πήγαν να δούν και το Μουσείο, δοκίμασαν και κανένα καλό Ελληνικό κρασί ή τσίπουρο!
      Ουδέν κακόν αμιγές καλού, τίποτα δεν πάει χαμένο. Σε τέτοιους καιρούς ισχνών αγελάδων μάλιστα, κανείς δεν περισσεύει, kanis.

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 08/12/2009 15:37:21

      ...ελα ντε...ειναι τωρα απορια αυτη βρε κανις?
      συριζα και αμπαριζα μας πηραν οι αναρχικοι εσωτερικου και εξωτερικου.

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 08/12/2009 15:39:44

        Πες το καχυποψία, αλλά οι εύκολες αναγνώσεις δεν μου πάνε.
        Γιατί να θέλει ο Τσίπρας, να κάνει ήρωα το Χρυσοχοείδη;

  2. Greco avatar
    Greco 08/12/2009 14:26:45

    ξεφτυσαμε...

  3. t avatar
    t 08/12/2009 14:55:20

    http://1.bp.blogspot.com/_AlZaPxnBPQg/SxvXLH37NEI/AAAAAAAAFNk/3DYxMBr760I/s1600-h/efe3.jpg

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ t 08/12/2009 15:02:23

      Αυτός που έχει τραβήξει αυτή την φώτο είναι μάλλον αυτός που βλέπουμε πλάτη στην πρώτη πάνω εικόνα.

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 08/12/2009 15:00:19

    ΖΗΣΕ ΤΟ ΜΥΘΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    ο ΕΟΤ σαν καλωσορίζει, καλά να περάσετε και όλα κερασμένα.

    Και μην ανησυχείτε τον λογαριασμό τον πληρώνουν οι μαλάκες οι Ελληνες που ανέχονται την κατάσταση.

    CHEERS

    • t avatar
      t @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 15:06:08

      Αναρχοτουρισμός!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 15:21:05

      Πράγματι, αναρχοτουρισμός.

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ «Κασσάνδρα» 08/12/2009 15:39:22

      Ελπίζω να μη κλωτσήσουμε και αυτή την ευκαιρία για ποιοτική διαφοροποίηση στο τουριστικό προϊόν μας.

      Προτείνω να θεσμοθετήσουμε λοιπόν, το πρώτο ετήσιο τουριστικό αναρχοφεστιβάλ με σλόγκαν: «Ζήσε το μπάχαλο στην Αθήνα - Χριστουγεννιάτικη Απόδραση - Ασύλληπτη Δράση».

      Ο κάθε «πιεσμένος» από την μέγγενη της παγκοσμιοποίησης να μπορεί να έρχεται στη χώρα μας για να σπάσει να κάψει και να καταστρέψει ελεύθερα.

      Να αναδημιουργηθούν όλες οι προσόψεις των καταστημάτων στο κέντρο της Αθήνας από εδικά εύθραυστα υλικά.

      Κάθε Δεκέμβρη χάρτινες απομιμήσεις αυτοκινήτων σε φυσικό μέγεθος να στολίζουν τους δρόμους.

      Χιλιάδες κομπάρσοι ντυμένοι ματατζήδες να τριγυρνούν στους δρόμους κραδαίνοντας γκλομπς και κάμεραμεν να «καταγράφουν» τα γεγονότα.

      Η μαζική προσέλευση του παγκόσμιου ειδικού κοινού στο οποίο απευθυνόμαστε είναι ήδη εξασφαλισμένη μιας και έχει ήδη γίνει μεγάλη διαφήμιση από τα ξένα μέσα ενημέρωσης.

      Σημαντικό είναι ότι, επιτέλους, ΑΥΤΟΙ οι τουρίστες ανήκουν στην ανώτερη εισοδηματική τάξη.

      Τα κέρδη μας και μόνο από την πώληση των σουβενίρ (μολότοφ, πέτρες σιδερολοστούς, κουκούλες, κλπ) θα είναι τεράστια, αφήστε που για τα περισσότερα έχουμε ήδη την τεχνογνωσία παραγωγής τους και έχουν και μηδαμινό κόστος.

  5. tiramola avatar
    tiramola 08/12/2009 15:07:07

    Για δυό μέρες ήρθαν μωρή Κασσάνδρα...
    Τόσο αφιλόξενη είσαι?????

    • kanis avatar
      kanis @ tiramola 08/12/2009 15:33:00

      ...καλά κι οι μπύρες τζάμπα, τι άλλο θες;

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/12/2009 15:15:10

    Ε όχι και anarchy... έλεος πια! Χουλιγκανισμός της κακιάς ώρας είναι αυτό που ζούμε στην Ελλάδα. Απλώς, η ομάδα έχει μαύρα και κόκκινα χρώματα.

    Αναρχία πάντως δεν είναι.
    Ούτε ο Δεκέμβρης τού 08 ήταν αναρχική εξέγερση.
    Αναρχική εξέγερση που σταματάει για τις διακοπές των Χριστουγέννων, πού ακούστηκε;

    Οι απεργίες τού 17 και του 19 στη Βαρκελώνη, η κατάληψη τού Άλτο Λιομπρεγάτ, αυτά ήταν αναρχία. Όχι το να καις το περιπτεράκι και να γράφεις αμπελοφιλοσοφίες με σπρέι στους τοίχους.

    Άντε γιατί σαν πολύ κολακέψαμε τον ναρκισσισμό των κ...παιδων που το παίζουν αναρχικοί.

    • kanis avatar
      kanis @ Στέργιος 08/12/2009 15:49:49

      Οι αποπροσανοτιλισμένοι έφηβοι δεν είναι "κ...παιδα"!
      Κάτι προσπαθούν να πουν, να διεκδικήσουν, να εκφράσουν...

      Κι απέναντί τους είναι οι επιτήδιοι ... άλλοι για να τους στρατολογήσουν, άλλοι για να τους χρησιμοποιήσουν, άλλοι για να τους βαρέσουν, άλλοι για να τους συλλάβουν, άλλοι για να τους διαπομπεύσουν...

      κι ο αποπροσανατολισμός συνεχίζεται!

      ΠΟΙΟΙ βιάζουν την αθωότητα τούτης της γενιάς;

      • kanis avatar
        kanis @ kanis 08/12/2009 16:00:29

        And in the end
        The love you take
        Is equal to the love you make.

        BEATLES

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ kanis 08/12/2009 16:29:04

        Προσπαθούν απλώς να διεκδικήσουν το δικό τους δεκαπεντάλεπτο δημοσιότητας. Να πουν ότι "αγωνστίκαμε κι εμείς για κάτι". Για τί αγωνίστηκαν όμως, δεν μας λένε.

        Ψώνια είναι βασικά, αλλά ισχύει και η έκφραση που χρησιμοποίησε ο Στέργιος.

        Εμείς όταν ήμασταν έφηβοι γιατί δεν τα κάναμε; Πάντοτε μια θλιβερή μειοψηφία ήταν, αλλά περνιόντουσαν για "οι" έφηβοι, ενώ εμείς οι υπόλοιποι, η σιωπήρή πλειοψηφία, που ζούσαμε φυσιολογικά χωρίς παρεκτροπές αυτού του είδους, δεν ασχολούνταν κανένας μαζί μας.

        Σε μια εποχή που κυριαρχούν τα ψώνια, μην περιμένετε διαφορετική συμπεριφορά. Κανονικοί μικροί Ηρόστρατοι.

        • kanis avatar
          kanis @ Επώνυμος 08/12/2009 18:38:23

          ΠΑΙΔΙΑ είναι, που μεγαλώσανε με κακά παιχνίδια, μέσα σε διαμερίσματα, χωρίς αλάνες και πλατείες για να παίξουνε μπάλα και να κάνουνε παρέες! Ιδανικά αναζητούν κι αξίες!

          ΕΦΗΒΟΙ που δεν ξέραν, τι να κάνουν την ενέργειά τους κι εκτονώνουν την απόγνωσή τους άτεχνα!

          ΔΑΣΚΑΛΟΙ, γονείς να τους καθοδηγήσουν θετικά, τους λείπουν. Τόση ενέργεια αυτής της ηλικίας, αν δεν διοχετευτεί θετικά , επόμενο είναι να βρει αρνητική έκφραση.

          ΕΜΕΙΣ μεγαλώσαμε με πιό ξεκάθαρα πρότυπα, άσπρο-μαύρο, καλό-κακό, φίλος-εχθρός! Γενιές που ο πόλεμος κι ο εμφύλιος ζούσανε μέσα στις οικογενειακές διηγήσεις! Μαθαίναμε, γιατί πρέπει να πολεμάμε! Υπήρχε αξιακό σύστημα. Ο προδότης ήτανε εφιάλτης, όχι λαμόγιο για να τη βγεί στην παρέα! Το λαμόγιο ήτανε ο δοσίλογος, όχι ο πετυχημένος ξύπνιος της παρέας με το καλό αυτοκίνητο και την καλή ζωή!!!

          ΔΙΕΞΟΔΟ αναζητεί κι αυτή η γενιά, τι τους πυροβολούνε τελικά;

          ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΖΗΤΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 09/12/2009 10:11:41

      @kanis

      Οι 20-25ρηδες δεν είναι έφηβοι. Η εφηβία τελειώνει στα 18. Μετά γίνεσαι ακαδημαϊκός πολίτης.

      Μόνο όσοι τα σπάνε θέλουν αγκαλίτσες και φιλιά;
      Η συντριπτική πλειοψηφία των συνομηλίκων των μπαχαλάκηδων που προσπαθούν, σπουδάζουν και δουλεύουν για 3,60 δεν θέλουν;

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ Στέργιος 09/12/2009 11:42:09

        Μάλλον πρόκειται για την κλασική παραβολή του "άσωτου υιού".
        Ο μόσχος ο σιτευτός θυσιάστηκε όταν επέστρεψε ο παραστρατημένος.

  7. t avatar
    t 08/12/2009 15:17:57

    Η Fitch Ratings υποβάθμισε σήμερα το ελληνικό χρέος σε BBB+ με αρνητική προοπτική, επικαλούμενη την επιδείνωση της δημοσιονομικής κατάστασης στο πιο αδύναμο κράτος της ευρωζώνης.

  8. kanis avatar
    kanis 08/12/2009 15:22:20

    Επίσης θα ήθελα, να γνωρίζω τον ιδιοκτήτη του BMW , που είδαμε, ζωντανά, να καίγεται στις τηλεοράσεις μας. Για να παρκάρεις τέτοιες μέρες στην Στουρνάρη τέτοιο αυτοκίνητο, μάλλον κάτι δεν πάει καλά!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kanis 10/12/2009 12:00:09

      Τα περισσότερα τέτοια αμάξια που κυκλοφορούν, είναι γραμμένα σε εταιρίες με καθεστώς λίζιγκ. Άρα στα τέτοια του αν του το έκαψαν. Είναι καλυμμένος.

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/12/2009 15:49:21

    Περιμενε κανεις οτι ο κυριος Χρυσοχοιδης θα φερονταν πιο εξυπνα στον απολογισμο του τριημερου που εκανε πριν απο λιγο.
    Η συγκριση που εκανε με τον περσυνο Δεκεμβρη ηταν ατυχης.
    Πρωτον γιατι περυσι το αιμα του Αλεξη ηταν φρεσκο.Το παραμικρο επιπλεον γεγονος να γινοτανε απο πλευρα αστυνομιας θα εριχνε κι αλλο λαδι στη φωτια.
    Δευτερον η ΕΛΑΣ κρατησε περυσι παθητικη σταση και λογω του αισθηματος ενοχης που ενιωθε μετα την δολοφονια του Αλεξη.
    Τριτον ειναι λαικισμος να μιλας για περσυνη αποτυχια και φετινη επιτυχια.Απο οσο γνωριζουμε κ Χρυσοχοιδη τα κομματα δεν εχουν σχολες αστυνομιας που το Πασοκ να βγαζει καλους αστυνομικους και η ΝΔ μαπες.Μια ειναι η σχολη και λειτουργει ανεξαρτητου ηγεσιας.Το οτι πηρε την σταση που πηρε η ΕΛΑΣ το αναλυσαμε παραπανω.
    Τεταρτον ενας σοβαρος πολιτικος κραταει πισινη γιατι η ζωη δεν ξερεις ποτε πως τα φερνει.Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην πεις.
    Και κατι ακομα κυριε Χρυσοχοιδη: μηπως θα ηταν ευκολο να μας εξηγησετε με ποιανου την βοηθεια μπηκαν περυσι αναρχικοι στο ραδιομεγαρο της ΕΡΤ και διεκοψαν ζωντανο προγραμμα θελοντας να δωσουν το αισθημα χαους στους πολιτες;Γιατι οποιος εχει παει στη ΕΡΤ ξερει οτι ουτε το wc δεν μπορει να βρει καποιος ,οχι το στουντιο που κανει Live μεταδοση.Μιας και ειστε ηγεσια δεν κανετε μια ερευνα να μας διαφωτισετε σε αυτο;

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/12/2009 16:06:53

      Για όλους τους λόγους που αναφέρεις Συκοφάντη, ο Χρυσοχοΐδης φέρθηκε παραπάνω από έξυπνα. Σκέφτομαι ότι θα ήταν ο ιδανικός αρχηγός για τη Νέα Δημοκρατία -για μια εικοσαετία και βάλε. Ο Σαμαράς μπροστά του μοιάζει με μπούλης όταν καλεί τα κόμματα να ... πάρουν θέση για το άσυλο!

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ αχαβαχ 08/12/2009 16:16:08

        Μπα δεν νομιζω.Ο Χρυσοχοιδης συνεχιζει τη μεγαλη παραδοση λαικιστων - δημαγωγων που εχει η παραταξη του κεντρου απο την υπαρξη της.Απο τον Βενιζελο που παγιδεψε μια χωρα σε μια περιπετεια με τραγικα αποτελεσματα,στον Γερο της Αποικιοκρατιας με το μπαιπας που εκανε στους Αγγλους το 44,στον εξπερ του ειδους Ανδρεα με το Εξω οι βασεις του θανατου, για να καταληξουμε στον Γαπ με τα λεφτα που υπαρχουν.Εκει ανηκει και αυτος.

  10. t avatar
    t 08/12/2009 15:56:57

    Η μετοχή της Εθνικής σημειώνει πτώση 8,76%. Πτώση 8,68% για την Τράπεζα Πειραιώς. Η Eurobank -5,68%, η Alpha Bank -5,29%, η Τράπεζα Κυπρου -7,69%
    και το Ταχυδρομικό Ταμ-5,76%.

  11. Anonimi avatar
    Anonimi 08/12/2009 16:26:58

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/8401339.stm

  12. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 08/12/2009 16:28:11

    Χώρα της πλάκας με ηγεσία της αθλιότητας.

    Εάν συνεχίσει αυτό το μπάχαλο σε 2-3 χρόνια θα έχουμε χούντα είτε από τις ένοπλες δυνάμεις, αστυνομία ή χούντα τύπου Μεταξά από πολιτικούς-τεχνοκράτες.

    Τα άκουσα αυτά και σε πηγαδάκι σε κεντρικό ξενοδοχέιο της Αθήνας από Έλληνες συμβούλους πολιτικών.

    Έτσι για να μην έχετε απορία ποιός συντονίζει και επωφελείτε από τη κατάσταση.


    Φάκτωρ...για το σκάνδαλο της Γκόλντμαν Σακς και της κυβέρνησης Τζέφρει έχεις πληροφορρηθεί΄?

    Αληθεύει ότι υπέγραψαν συμφωνία πώλησης μέρους του κρατικού χρέους στην Γκόλντμαν?

    • Paraxenos avatar
      Paraxenos @ Dubai Expatriate 08/12/2009 16:46:26

      Αρπαχτούκης και λοιποί συγγενείς. Είναι πολλά τα λεφτά (χ)Άρη

  13. pizza avatar
    pizza 08/12/2009 16:29:34

    Το αστειο σε ολα ειναι ν'ακους τον Τσιπρα και ιδιαιτερα το Αλαβανο (ξυπνησε αυτος) να μιλανε μετα και να κανουν κριτικη. Λες και τι "Α" στο ΣΥΡΙΖΑ σημαινει "Αναρχικων". Ρε μπας και αυτο σημαινει? Ρυζοσπαστικη αναρχια?

  14. tzager avatar
    tzager 08/12/2009 16:53:38

    Μία λύση υπάρχει για να λυθεί το 'πρόβλημα' με τους 'αναρχικούς' στα Εξάρχεια και την ευρύτερη περιοχή του κέντρου: Να αναλάβει η Μπιρμπίλη! Πράσινη εξολόθρευση... Κάθε ακάλυπτος και κοινόχρηστος χώρος ένας κήπος... με δενδρίλια Ινδικής κάνναβης μεταξύ άλλων!

    Εκεί να δείς πράσινο το κέντρο, ηρεμία, τάξη και ασφάλεια!

  15. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/12/2009 17:14:12

    Στην Ελλάδα υπάρχει Νόμος περί προσβολής των εθνικών συμβόλων;

    Κάποτε στη Βουδαπέστη πρώτο έτος ταξίδι με τη σχολή είχαμε κάτσει μπροστά από ένα άγαλμα του Αττίλα(είναι ο εθνικός ήρωας της Ουγγαρίας)και όλοι είχαμε πάρει την στάση του αγάλματος για την τέλεια φωτογραφία.Ένας αστυνομικός ήταν εκεί και μας έκοψε ομαδικά ένα πρόστιμο επειδή αυτό που κάναμε ήταν προσβολή,φαντάσου να τους καίγαμε και την σημαία.

  16. χρεωκοπία avatar
    χρεωκοπία 10/12/2009 11:47:54

    Την αναρχία την γέννησε η δημοκρατία διότι η αναρχία υπάρχει όσο αυτός που κυβερνάει την ανέχεται. Δεν έχει καμία σχέση με τη φτώχια. Φτώχια είχαμε ανέκαθεν στην Ελλάδα πριν από δεκαετίες και δεν υπήρχαν τέτοιοι αλήτες.