#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2011 20:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ALPHA BANK: Όχι σε "κούρεμα" 50%



Πανικόβλητες είναι οι τράπεζες από το ενδεχόμενο μεγάλου κουρέματος των ελληνικών ομολόγων καθώς ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα πλήξει καίρια τα οικονομικά τους και θα τις καταστήσει κρατικές εν μια νυχτί.

Το εβδομαδιαίο δελτίο της Alpha Bank έρχεται να επιβεβαιώσει αυτούς τους φόβους καθώς κάνει λόγο για μεγάλο πρόβλημα που θα δημιουργηθεί ένα κούρεμα πάνω από 45%. Φυσικά η Alpha Bank τρέμει στην ιδέα μεγάλου κουρέματος καθώς διαλύεται και ο γάμος με την Eurobank και οι δύο τράπεζες χάνονται αφού θα αναγκαστούν να ζητήσουν δάνεια από το EFSF.

Στο μηνιαίο δελτίο γίνονται αναφορές και για τη δύσκολη οικονομική συγκυρία και τα μέτρα που επιβάλει η τρόικα, αλλά σημαντικότερη είναι η παρέμβαση της τράπεζας για το haircut, την ώρα που ο Γ. Παπανδρέου συζητά στις Βρυξέλλες για το ύψος που θα γίνει το κούρεμα. Συγκεκριμένα η Alpha Bank αναφέρει:

«Φωνές πλειοδοσίας ότι απαιτείται απομείωση των ομολόγων κατά 50% δεν μπορεί να θεωρηθούν εποικοδομητικές καθώς θα είναι αδύνατον σε αυτό το επίπεδο η συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα να θεωρηθεί

εθελοντική. Συνεπώς, κάτι τέτοιο θα συνιστούσε πιστωτικό γεγονός, που σημαίνει με την σειρά του ότι θα άνοιγε ο ασκός του Αιόλου όσον αφορά στις επιπτώσεις στο χρηματοπιστωτικό σύστημα και στην

παγκόσμια οικονομία, χωρίς να υπάρχει τρόπος να τιθασευθούν οι δυνάμεις μόλυνσης άλλων επισφαλών οικονομιών της Ευρωζώνης. Σε τελική ανάλυση, κάτι τέτοιο θα απειλήσει αυτή καθαυτή την ύπαρξη του

Ευρώ.

Συνεπώς, η απομείωση των κρατικών ομολόγων θα πρέπει να παραμείνει σε λογικά επίπεδα εάν θέλουμε να αποφευχθεί μία ανεξέλεγκτη

αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους και να μην κινδυνεύσει με κατάρρευση το τραπεζικό σύστημα και δημιουργηθεί ντόμινο με θύμα την ευρωπαϊκή

οικονομία. Η ύπαρξη πόρων μέσω του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας για την ανακεφαλαίωση του ελληνικού χρηματοπιστωτικού συστήματος, ασφαλιστικών ταμείων κλπ. Διασφαλίζει μεν την φερεγγυότητα των τραπεζών και τις καταθέσεις των αποταμιευτών. Δημιουργεί, όμως, άλλου είδους παρενέργειες εάν το χρηματοοικονομικό σύστημα εθνικοποιηθεί και η διαχείριση περιέλθει στο κράτος. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την εκμηδένιση

της περιουσίας χιλιάδων μικρομετόχων, αλλά και προσβλέπουν στα μερίσματα είτε για συμπλήρωμα των ήδη πενιχρών συντάξεων είτε για την εκπλήρωση των σκοπών του έργου τους αντιστοίχως. Πέραν,

όμως, αυτού, το κράτος δεν διαθέτει καμία εμπειρία και ικανότητα για να διοικήσει μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις, όπως είναι οι τράπεζες. Οποιαδήποτε ανάληψη εξουσιών από το κράτος δεν πρόκειται να

συμβάλει στην άρση των περιοριστικών παραγόντων έλλειψης εμπιστοσύνης και χρηματοδοτικών πόρων που υπάρχουν σήμερα. Μάλλον το αντίστροφο θα γίνει.

Ας μην λησμονούμε ότι οι τράπεζες δεν ευθύνονται για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και που οφείλεται αποκλειστικά στην κακοδιαχείριση των δημόσιων οικονομικών. Συνεπώς, μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες δημοσιονομικής προσαρμογής, οι τράπεζες είναι έτοιμες να στηρίξουν και πάλι χρηματοδοτικά τις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά και να συμβάλουν στην υλοποίηση των επενδυτικών τους σχεδίων, με χρηστή ταυτόχρονα διαχείριση των αποταμιεύσεών τους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2011 20:57:23

    Καταλαβάινω την αγωνία της κάθε Άλφα. Ωστόσο, όσο παραβιάζουμε την ειλικρινή απεικόνηση αξιών του χαρτοφυλακίου, τότο μεταθέτουμε το πρόβλημα στο μέλλον. Μακάρι να μπορούμε στο μέλλον να εξυπηρετούμε το 70%... Η ατιμη η κερδοσκοπική αγορά λέει ότι θα μπορούμε το 30%. Εγώ δεν ψηφίζω, εγώ υφίσταμαι τις συνέπειες.

    Σαν θέμα πολιτικής, εάν μου επιτρέπεται, κακιές σταβές, ανάποδες, καρτέλ, ΟΛΑ τα κακά, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να κρατήσουμε Ελληνικό τον τραπεζικό τομέα. Δεν έχουν μείνει πολλά... Για αυτό στην αφέλειά μου λέω στάση εξωτερικών πληρωμών και εξοδος από την ευρωζώνη, "προσωρινή", άντε να ακούγεται καλύτερα. Ουοου... ξέρω δεν αρέσει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 13/10/2011 21:41:24

      Εμένα μου αρέσει

  2. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2011 20:59:23

    Τί κρίμα που χαλάει ο γάμος

  3. makis avatar
    makis 13/10/2011 21:12:06

    καλά για ποια μερίσματα μιλάει η Alpha Bank; αυτά εχουν ήδη κοπεί και δεν προβλέπεται να δοθούν για πολλά χρόνια ακόμη...άρε κρατικοποίηση που σας χρειάζεται...

  4. The Saint avatar
    The Saint 13/10/2011 21:35:38

    Γιά την φτώχεια και την πείνα που ΘΑ περάσει ο ΛΑΟΣ της χώρας, ούτε κουβέντα! Γιά την πάρτη τους νοιάζονται! Βεβαίως δεν μπορούμε να νοιαστούμε και εμείς γι αυτές, γιατι ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ γιά χάρη τους!
    Ρε δεν πάτε στο δι@λο λέω εγώ....

    • danaos. avatar
      danaos. @ The Saint 13/10/2011 22:40:33

      Μαζί σου Saint! Και λίγα λες!

  5. A.M. avatar
    A.M. 13/10/2011 22:04:38

    Κι αναρωτιόμουν κι εγώ γιατί με τρών' τα φρύδια μου τόσες μέρες..
    Ε να! ήταν επειδή είναι πανικόβλητη η .. Α τράπεζα!

    Ρε ούστ!
    Όταν κερδίζατε τα μιλιόνια ευρώπουλα ήταν καλά ε;
    Όταν το κράτος σας έχωνε τα δίς ευρώπουλα του κάθε Έλληνα φορολογούμενου ως ενίσχυση ήταν καλά ε;
    Τώρα δεν σας αρέσει ε;
    Ξυδάκι!

    Δεν παίζει πλέον «και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος»!
    Καθόλου δεν με χαλάει αν κρατικοποιηθείτε.
    Ούτε καν αν σας πάρουν ξένες τράπεζες δεν με ενδιαφέρει!
    Σάμπως τόσα χρόνια που σας είχαν Έλληνες μήπως κάνατε και κάτι καλό για τους Έλληνες και την Ελλάδα;
    Την πάρτη σας μόνο και τα γκόλντενμπόις σας!

    Ρε ούστ λαμόγια!

  6. anonymous avatar
    anonymous 13/10/2011 22:14:16

    Να ήταν μόνο τα ομόλογα θα ήταν καλά. Δυστυχώς έχουν τεράστια ανοίγματα με θαλασσοδάνεια προς τους ΜΜΕδες. Η Alpha δεν ξέρω αλλά κάποιες άλλες έχουν σίγουρα. Τα βρίσκει η blackrock και τραβάει τα μαλλιά της. Σίγουρα θα εγγραφούν μεγάλες ζημίες και ίσως και να μην τη γλιτώσουν.

  7. Tassos avatar
    Tassos 13/10/2011 22:16:04

    Αξίζει να κρατάν τις τράπεζές τους και να παίζουν με τις ζωές μας άνθρωποι που δάνεισαν 500 μύρρια στο ΑΛΤΕΡ και 500 μύρρια στον λαυρέντη? Αντε ρε λαμόγια (Φάκτορα αν παρεξηγηθεί κανας τραπεζίτης δώστου τα στοιχεία μου να με κάνει μήνυση :-)

  8. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 13/10/2011 22:41:19

    ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ: Όλοι μας, και δεξιοί και αριστεροί, πρέπει να συμφωνήσουμε πως οι τράπεζες πρέπει να εθνικοποιηθούν. Όταν οι τράπεζες έχουν κέρδη τα παίρνουν όλα οι ιδιοκτήτες τους και οι λαοί δεν έχουν κανένα όφελος. Απεναντίας τα κέρδη των τραπεζών είναι οι τόκοι που είναι η ζημιά των πολιτών. Όταν όμως οι τράπεζες έχουν πρόβλημα τότε οι λαοί βγάζουν το φίδι από την τρύπα. Το είδαμε αυτό και στην Ελλάδα με τα χρήματα που έδωσαν οι κυβερνήσεις μας αλλά το ξαναβλέπουμε και τώρα με την περίπτωση της DEXIA. Η DEXIA είχε πάρει στο παρελθόν 150 δις και τώρα ξαναπαίρνει άλλα 90 δις. Αυτά όμως είναι παράλογα και παρανοικά πράγματα. Και τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε πως όταν οι τράπεζες ανήκουν στους ιδιώτες τότε είναι μια ξεκάθαρη απάτη αφού οι τράπεζες εμπορεύονται χρήμα που δεν έχουν. Συμπερασματικά αν το οικονομικό μας σύστημα πρέπει να έχει τράπεζες τότε αυτές θα πρέπει να ανήκουν στον λαό.

  9. manos avatar
    manos 13/10/2011 22:57:36

    Κλάσανε μέντες που πήγε η μετοχούλα τους στα 0,83. Εκεί αν μαζευτούμε όλοι μαζί, αγοράζομε κάνα δυο μαγαζιά της αλφα.

  10. STAM avatar
    STAM 14/10/2011 08:38:02

    Οι Τράπεζες δεν έχουν μόνο μεγαλομετόχους, έχουν και μικρομετόχους με 1000, 2000 μετοχές.
    Επίσης οι Τράπεζες έχουν και υπαλλήλους. περίπου 120.000. Μαζί με τις οικογένειες τους 500.000. Να πεινάσουν; Να χάσουν τι δουλειά τους;
    Υπάρχουν και στις Τράπεζες οπαδοί τις Νέας Δημοκρατίας και ταλιμπάν του Σαμαρά. Παραδείγματος χάριν ΕΓΩ.
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.