21/02/2009 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Allahu Akbar, σύντροφοι της 17Ν»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 21/02/2009 15:17:32

    Ο Λενιν,ο Σηκουανας,τα Gauloise,ο Αλλαχ,η Μερκουρη.Η τρομοκρατια τελικα ειχε και αυτη το δικο της lifestyle πραγμα που σημαινει οτι ητανε εμπορευσιμη.Ολα ειναι τελικα ενα πακετο με τιμη.Τι καινουργιο εχουμε?

  2. Decay avatar
    Decay 21/02/2009 15:30:35

    @ Factor,

    Τί το ήθελες το
    "Μόνον ειδικευμένοι αναλυτές της CIA και του MI 6
    μπορούν να ιχνηλατήσουν τα πρόσωπα και τα γεγονότα, τους τρόπους και τους δρόμους που υπαινίσσεται συνεχώς ο Κάρλος στην κατάθεσή του."
    [Δεν μπορώ, θα σκάσω απ΄τα γέλια...] χα χα χααα χα χα χου χούι!

    Μοιάζει για προπληρωμένο σχόλιο επαίνου των Νεοταξιτών.
    Εκτός βέβαια και άν τους ειρωνεύεσαι...
    ΔΕΝ πιστεύω να είσαι και εσύ θύμα των φημών, περι "παντοδυναμίας" της Cia Mossad and the (British) rest...


    ________________________

    Σίγουρα είναι πλαστή κατάθεση, ειδικά αυτό το κομμάτι, μου μυρίζει ΕΥΠ.


    "Η 17Ν αποτελείται από Έλληνες σοσιαλιστές ΠΑΣΟΚ, συνδεδεμένη με αντι-ιμπεριαλιστές και αντι-αμερικανούς μέσα στις ελληνικές υπηρεσίες . Είναι εντάξει άνθρωποι, κάνουν καλά πράγματα και έχουν έναν ιδιάζοντα τρόπο δράσης, συνεργαζόμενοι με ανθρώπους μέσα στις μυστικές υπηρεσίες ."

    ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ...



    ". Η οργάνωση αυτή είναι η ένοπλη πρωτοπορία του ελληνικού λαού ."
    ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΙΚΟ...

    -----------------

    Κατα τα άλλα, είναι συρραφή αποσπασμάτων "επαναστατών" με αρκετά στοιχεία γνήσιας συνέντευξης του "τσακαλιού"
    Αλλά ποιός κάθεται να ξεχωρίζει το πλαστό, από το αυθεντικό?
    Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

  3. Factorx avatar
    Factorx 21/02/2009 17:31:32

    @Decay: αρχίζεις και με κουράζεις οπως και ο triamola και σου το λέω για τελευταία φορά. δεν θα κάθομαι να απαντώ σε βλακείς και στημενα σχόλια. Οταν γραφω οτι προκειται για καταθεση και συνέντευξη, προκειται για καταθεση και συνέντευξη. Τελευταία προειδοποίηση

  4. ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ 21/02/2009 17:52:42

    Decay

    Με το συμπαθειο..... δεν εχεις ιδεα για το τι ειναι μυστικες υπηρεσιες και τι παει να πει χειραγωγηση!!!

    Σου προτείνω να διαβάσεις το τελευταίο αυτοβιογραφικό βιβλίο του Αλοιζ Λορντσ (πρωην αρχηγος των μυστικων υπηρεσιων της Τσεχοσλοβακιας για δεκα χρονια εως το 1989) με τίτλο ‘’Υπουργείο του τρόμου’’ και θα καταλάβεις!!

    Και μια συμβουλη....... μην ακους τον καθε Κρυσταλη!!!

  5. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 21/02/2009 18:51:56

    Από το αρχείο μου:

    "Χαιρετίζει 17Ν και ΕΛΑ ο Κάρλος


    Χαιρετισμούς στα μέλη των οργανώσεων 17Ν και ΕΛΑ με την παραίνεση «να συνεχίσουν τον αγώνα και ο Θεός είναι μεγάλος», στέλνει από τις γαλλικές φυλακές ο πασίγνωστος τρομοκράτης Κάρλος, με έγγραφη συνέντευξη, τμήμα της οποίας δημοσίευσε χθες ο «Ελεύθερος Τύπος».


    Γνωστός με το ψευδώνυμο «Τσακάλι», ο Κάρλος, που συνελήφθη πριν από μερικά χρόνια στο Σουδάν, εντυπωσιάζει με νέες πιο μεγάλες αναφορές στους Ανδρέα Παπανδρέου και Κων. Καραμανλή σε σχέση με την τρομοκρατική δραστηριότητα στην Ελλάδα. Ρωτήστε τον Παπανδρέου, είχε καταθέσει όταν εξετάστηκε από τον εισαγγελέα Ι. Διώτη και ρωτήθηκε τι γνωρίζει για την οργάνωση 17Ν. Τώρα δηλώνει: «Είναι πεποίθησή μου ότι ο Παπανδρέου επικροτούσε τους στόχους του ελληνικού αντάρτικου πόλεων». Εκτός καταθέσεως είχε αναφερθεί και στον Κωνσταντίνο Καραμανλή και το νεότερο στοιχείο που αποκαλύπτει τώρα στη συνέντευξη είναι πως «ο Καραμανλής δέχτηκε με ζεστασιά δύο συντρόφους μου, στρατευμένους στον πόλεμο της επανάστασης».

    Ο Κάρλος λέει επίσης ότι κανένας δεν είναι ανέγγιχτος, ακόμη και η 17Ν. Και χαρακτηρίζει την οργάνωση ένοπλη πρωτοπορία του ελληνικού λαού.

    Ερωτώμενος πώς κρίνει το γεγονός ότι τα μέλη της 17Ν παραμένουν ασύλληπτα ενώ ο ίδιος οδηγήθηκε στις φυλακές απαντά: «Το ερώτημα αυτό έπρεπε να τεθεί στον Παπανδρέου. Σε ό,τι αφορά εμένα, δεν με συνέλαβαν, εμένα με πούλησαν...». Ο Ιλιτς Ραμίρεζ Σάντσεζ, όπως είναι το πραγματικό του όνομα, χαρακτηρίζει ως αδελφό του το Γερμανό Γιοχάνες Βάινριχ που εμφανίζεται από τα αρχεία της «Στάζι» να έχει σχέσεις με πλοκάμια της ελληνικής τρομοκρατίας. Και αμφισβητεί ευθέως τα αποδιδόμενα στον Βάινριχ ημερολόγια και σημειώσεις που αναφέρονται και σε ελληνικές τρομοκρατικές οργανώσεις. Αρμόδιοι των διωκτικών αρχών χαρακτηρίζουν τα λεγόμενα από τον Κάρλος «ως άνευ ουσίας που απλώς εντυπωσιάζουν» και προσθέτουν δηκτικά: «Κάρλος είναι, ό,τι θέλει λέει».




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 02/04/2002"

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 21/02/2009 19:19:55

    Ποια ήταν τα δυο αυτά ονόματα Factor??? και ποια είναι τα υπόλοιπα ονόματα που απομένουν για να προστεθούν στο παζλ της τρομοκρατίας.

    Κάποιοι μιλούν για πολιτικούς, βουλευτές, υπουργούς, δημοσιογράφους, επιχειρηματίες,

    τώρα θα μου πεις..για ιστορία θα μιλάμε;

    ή μήπως είναι τελίκα επίκαιρο όσο ποτέ άλλοτε..??

  7. Factorx avatar
    Factorx 21/02/2009 19:59:17

    @Ψάλτης απορών: αυτό που λες είναι συνέντευξη στον ΕΤ και στον Θανάση Αργυράκη νομίζω. Η κατάθεση που αναφερόμαστε είναι άλλη

  8. Factorx avatar
    Factorx 21/02/2009 20:01:05

    @Ψάλτης απορών: και φτυσικά την δηλωσε "Κάρλος είναι, ό,τι θέλει λέει» την κάνει ο Διώτης που πήγε στον Κάρλος και τον ρωτούσε: "τι εχετε να μας πείτε για την 17Ν". Σαν να τον ρωτούσε δηλαδήγ "Τι λέτε για την Πετρουλα;"

  9. ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ 21/02/2009 20:15:35

    Anonymous Says:
    February 21st, 2009 at 7:35 pm

    Αγαπητε φιλε,
    Δεν ειμαι μεγαλος, ουτε ζειτω απο εσενα ή καποιον αλλο να υποκλιθει μπροστα μου!!

    Απλος διαφωνω με αυτα που λεει ο Decay και του λεω...... ας διαβασει τι λεει ενας ειδικος των μυστικων υπηρεσιων της Τσεχοσλοβακιας (υπηρετουσε κατα την διαρκεια της βελουδινης επαναστασης και φυλακιστηκε!! ) και ας μην ακουει....... αερολογιες!!

    Τωρα αυτα που λες για συμβουλος επικρατειας κτλ...... τι να πω?

    απλα σε χαρακτηριζουν!!!

  10. Decay avatar
    Decay 21/02/2009 20:31:30

    @ 11 ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ,

    Tο Ανώνυμο @8 είναι δικό μου.

    Τό πιασες?

    Και καλά κανεις και διαφωνείς μαζί μου,
    το αντίθετο θα με προσέβαλε...

  11. olympiada avatar
    olympiada 21/02/2009 20:32:14

    Ε λοιπόν, τα αποπνέοντα κλισέ των "πρεσβευτών" έχουν γίνει άκρως διασκεδαστικά. Όταν παραθέτεις σκέψεις και λογικά συμπεράσματα, η πληρωμένη απάντηση παραπέμπει στην έλλειψη αποδείξεων. Όταν παραθέτεις στοιχεία και γεγονότα, οι παπαγάλοι τραυλίζουν πέρι συνωμοσιολογίας (του μάρτυρος) ή φαιδρότητα (του μαρτυρούντα). Εάν παραθέσεις τις περιβόητες δηλώσεις του Χένρυ προς τον πρωθυπουργό που έγινε πακέτο, προφανώς θα πουν ότι Ήταν υπό την κατάληψη δαιμόνων.
    Δεν πειράζει Φάκτορα, άσε τα παιδιά να γράψουν καμμια υπερωρία. Η δουλειά δεν είναι ντροπή. Και μπράβο για την έρευνα.
    (Μελίνα μου είναι τσιράκι ο Κάρλος;)

  12. ianos avatar
    ianos 21/02/2009 20:36:29

    Δεν ξέρω τί ήτανε ο Κάρλος.Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τί απο όσα έκανε βοήθησαν τη μάζα να ζήσει καλλίτερα;Πώς ξέρετε οτι ήταν αυτόνομος και όχι κατευθυνόμενος;Όσο για τους 17Νοεμβρίτες που "έκαναν καλά πράγματα"και ηταν και στην "πρωτοπορεία",καλά αυτούς ή ,εν πασει περιπτώσει τους περισσότερους,δεν τους πιάσανε;Δηλαδή οι Αφοι Ξηροί,Κουφοντίνας &Σια ήτανε η πρωτοπορεία που έκανε τα καλά πράματα;Aυτά τα σούργελα.Θα τρελαθούμε τελικά.

  13. Decay avatar
    Decay 21/02/2009 20:40:18

    Ολυμπία μου, ήτανε εξεγερμένος του Δεκέμβρη ο Κάρλος?

    Ναί, καμμία δουλειά δεν είναι ντροπή.

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/02/2009 00:12:16

    "Σύμφωνα με το πρακτικό της ανάκρισης, ο Κάρλος , είπε μεταξύ άλλων τα παρακάτω στον Διώτη...":

    η κατάθεση στον Διώτη, -αν δεν κάνω λάθος και είδα καλά στην άλλη ανάρτηση-, ΔΕΝ είναι όλο το εντός εισαγωγικών κείμενο, αλλά μέχρι εκεί που λέει "..αφού στη Γαλλία όλα τα πολιτικά κόμματα έχουν παραστρατιωτικούς μηχανισμούς". Τα υπόλοιπα, περί Παπανδρέου, "πρωτοπορίας", Παλαιστινίους κλπ, είναι από την συνέντευξη στον "ΕΤ", το 2004, που μιλάνε, ΟΜΩΣ, λες και η 17Ν ...υφίσταται! Κάποια αβλεψία, μάλλον, στην ημερομηνία;

  15. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2009 00:49:04

    καμία αβλεψία στις ημερομηνίες

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/02/2009 01:39:47

    Και πώς ταιριάζουν τα παρακάτω;

    "Η συνέντευξη του Κάρλος που ακολουθεί δόθηκε στον συνάδελφο Θανάση Αργυράκη τον Απρίλιο του 2004...

    EP. Πολλοί διερωτώνται: Πως είναι δυνατόν, μιά μικρή οργάνωση, όπως η 17 Nοέμβρη, να μένει «ανέγγιχτη», τη στιγμή που ακόμα και ο ίδιος ο Kάρλος συνελήφθη;
    ..
    EP. Ποιό μήνυμα στέλνετε στη 17 Nοέμβρη και τον EΛA;

    AΠ. Γειά σας σύντροφοι, συνεχίστε..."

  17. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2009 02:05:10

    "Πολλοί διερωτώνται: Πως είναι δυνατόν, μιά μικρή οργάνωση, όπως η 17 Nοέμβρη, να μένει «ανέγγιχτη», τη στιγμή που ακόμα και ο ίδιος ο Kάρλος συνελήφθη;"

    Ο Κάρλος πιάστηκε πολύ πριν πιαστεί η 17Ν. Το 1994 αν δεν κανω λάθος.

    "Γειά σας σύντροφοι, συνεχίστε…”

    Το λέει για να τους δώσει κουράγιο και προφανώς εννοεί οτι είναι κι άλλοι έξω.

  18. ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΔΩΣΙΑΣ 22/02/2009 11:10:30

    Decay

    Και καλά κανεις και διαφωνείς μαζί μου,
    το αντίθετο θα με προσέβαλε…

    Θα σε προσεβαλε τι?
    Το να διαβασεις?
    Συγνωμη που σε προτρεπω σε..... τοσο κακα πραγματα!
    Να διαβαζεις και να περνεις σοβαρες πληροφοριες!!

    Θα συμορφωθω στας υποδειξεις σας!!

  19. Vachus avatar
    Vachus 22/02/2009 12:15:37

    Πιστεύω τα περι Μελινας και περι Ανδρέα που αναφέρονται, καθώς και τα περι του Καραμανλή.
    Ο Πάγκαλος σε μια συνέντευξη του το 82 αν δεν κάνω λάθος είχε αναφέρει οτι το ΠΑΣΟΚ θα έφτιαχνε την δική του αστική τάξη. Μήπως αυτό δεν έγινε?
    Δεν εξολοθρεύτηκαν παλαιοί παραδοσιακοί καπιταλιστές (που δεν διακατέχονταν από ισοπεδωτικό κοσμοπολιτισμό) εισαγγελείς που ξέραν πολλά και άλλοι? Οι της ΝΔ τι έκαναν? Τίποτα γιατί αυτά γίνανε και με την συναίνεση τους. Το σύστημα έγινε one party system, όπως στο Αμέρικα.Μην σας ξεγελά το ότι υπάρχουν 2 κόμματα. Η πολιτική ειναι ίδια.Οπως και εδώ.Απλά έχει γίνει συμφωνία κυρίων. Τα κόμματα απλώς διαχειρίζονται την ίδια ατζέντα με τα μικρότερα να παίζουν το ρόλο βαλβίδας ασφαλείας.
    Εν ολίγοις από το 74 και μετά μας δουλεύουν ψιλό γαζί, για αυτό και το θάψιμο στα ΜΜΣ.

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/02/2009 13:24:24

    "Αν δεχθούμε τις διευκρινίσεις του σχολίου 20":

    ΔΕΝ έγινε καμιά διευκρίνιση. Ειδικά για τα εισαγωγικά στην κατάθεση Διώτη. Απλά, δεν μπήκα ξανά στον κόπο να ξαναπώ τα ίδια. Ανώφελο είναι. Όποιος ξέρει να διαβάζει και να κρίνει, ΚΡΙΝΕΙ. Οι άλλοι δεν σώζονται με τίποτα. "Και γράμματα γνωρίζω", -που λέγανε οι παλιοί. Έτσι κι αλλιώς, είναι υπόβάθμιση της νοημοσύνης να συζητάμε περί Τρομοκρατίας με βάση τον ...Κάρλος: "Και η μυλωνού τον άνδρα της, με τους πραματευτάδες"...

  21. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2009 13:31:38

    Οσοι διατηρούν δικαιολογημένα αμφιβολίες ας διαβάσουν το νεο δημοσιευμά μας
    http://www.antinews.gr/?p=5336
    που σχολιάζει σημερινο δημοσίευμα στο Βημα:
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=256333

    Κασι όντως όποιος ξερει να διαβάζει κρινει

  22. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 01:51:09

    @ Factorx,

    Εξαιρετική δουλειά φάκτορα,
    και
    Ζητώ συγγνώμη για το σχόλιο #3, που δεν εξήγησα τους λόγους που με οδήγησαν στο ειρωνικό σχολιασμό της γνησιότητας της συνέντευξης,
    και σου έδωσα την εντύπωση οτι σε αμφισβητώ στο έργο σου [γιατί αυτός δεν ήταν στόχος μου] ,
    αντιθέτως- θέλω να γνωρίζεις ότι άν είχα αμφιβολίες για εσένα ή το έργο σου, θα τις εξέφραζα ευθέως.

    Το πολύ πολύ να μήν ξανάγραφα ως Decay στο -ομολογουμένως- πολύ καλό μπλόγκ σου...
    ------------
    Θα σε είχα ταράξει στο spam ώς anony-mouse!!!

  23. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 02:08:52

    Επιμένω όμως στην αμφισβήτηση της γνησιότητας του παρακάτω κομματιού>

    "H 17 Nοέμβρη: Eλληνες σοσιαλιστές ΠAΣOK συνδεδεμένη με αντιμπεριαλιστές, αντιαμερικανούς μέσα σε ελληνικές υπηρεσίες. Eίναι εντάξει άνθρωποι, κάνουν καλά πράγματα και έχουν έναν ιδιάζοντα τρόπο δράσης."

  24. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 02:09:30

    Επιμένω γιατί, ΔΕΝ πρόκειται για πραγματικη πληροφορία, αλλά για στημένη.
    Απο τη στιγμή που δεχόμαστε οτι η συνέντευξη είναι πραγματική, η παράγραφος που επεσήμανα πιό πάνω, πιστεύω ότι είναι συμπεφωνημένη ανάμεσα στις Ελληνικές Αρχές και τους δικηγόρους του Κάρλος. Εννοείται οτι έγινε εν γνώσει του.
    Δεν μπορώ να γνωρίζω τα πιθανά ανταλλάγματα αυτής της συναλλαγής. Σίγουρα όχι χρήματα, κάποια εξυπηρέτηση ίσως.

  25. cross avatar
    cross 07/04/2009 15:50:20

    ΜΠΑΡΔΟΝ ΕΡΩΤ. τι εχετε να μας πείτε για την 17Ν”. Σαν να τον ρωτούσε δηλαδή “Τι λέτε για την Πετρουλα;” Τι ηταν & η πετρουλα στη 17Ν; δεν το ξερα (θα ειναι απο τους ασυληπτους) E kALA EINAI
    ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ & ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΛΙΑ...αμ πως δηλαδη...ΑΛΩΣΤΕ καμμία δουλειά δεν είναι ντροπή, με αυτα που εκανε αυτος, EIXE NA NIOSI DROPI POIOS ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ.....ΑΛΛΩΣΤΕ
    ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΤΡΟΠΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΗΘΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ....A NAI.....αυτη η ΝΕΑ tromoργανωση που ανοιγει τρυπες στα κρουασαν πως λεγεtαι; cia;

  26. «Allahu Akbar, σύντροφοι της 17Ν» | The Era of Athena avatar