#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2008 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Alafouzos: Goodbye Mr. Karamanlis

Από σημερινό άρθρο της «Καθημερινής» με τίτλο «Τύπος και ουσία»: Η κοινή γνώμη δεν αντιλαμβάνεται πώς ένας υπουργός μπορεί να συστήνει εταιρεία εκμετάλλευσης ακινήτων, να εμφανίζεται ότι πολλαπλασιάζει την περιουσία του κατά την κυβερνητική του θητεία και να έχει συναλλαγές με υπεράκτιες εταιρείες. Μπορεί να υπάρχουν νομικές, ή μάλλον νομικίστικες, δικαιολογίες για κάθε ενέργειά του. Υπάρχει όμως ένα θέμα εντυπώσεων και ένα ζήτημα ηθικής τάξης. Ο πολίτης και ψηφοφόρος δεν κατανοεί συναλλαγές ενεργού υπουργού με offshore εταιρείες και δικαιούται να αναρωτιέται πόσες συμπτώσεις μπορεί να δικαιολογηθούν.Η κυβέρνηση της Ν.Δ. είχε ένα σαφές ηθικό πλεονέκτημα έπειτα από μία μακρά περίοδο διαφθοράς και θα είναι κρίμα να το χάσει λόγω της συμπεριφοράς μεμονωμένων ατόμων, τα οποία φέρονται με ελαφρότητα και καταπατούν κάθε «κόκκινη γραμμή» που υποτίθεται ότι πρέπει να σέβεται ένας πολιτικός. Αν οι ίδιοι δεν το καταλαβαίνουν, κάποιος πρέπει –τουλάχιστον– να τους τραβήξει επιτέλους το αφτί... 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 03/09/2008 15:50:33

    Δεν υπάρχει περίπτωση να τραβηχτεί αυτί, γιατί αυτός που το έχει, ακούει και τον περίγυρο. Παλαιότερα η πολιτική ήταν έκφραση υπέρμετρης αλαζονείας. Το "ας τους να λένε, εμείς πατάμε στο μηχανάκι της πλειοψηφίας και σε ένα πελατειακό σύστημα που διαβρώνει το εκλογικό σώμα, που θρέφεται με τον μιντιαλιστικό σανό" ήταν η πάγια διαστροφή της δημοκρατίας, από καθεστώς ουσίας σε καθεστώς επίφασης. Τώρα προστίθεται και η εθελοτυφλία. Δεν είδα, δεν άκουσα, ποιός Θανάσης; Έτσι απαξιούν οι ίδιοι, όχι μόνο τους εαυτούς τους, αλλά κύρια το σύστημα και τους παραπαίοντες θεσμούς. Ας εξετάσει κανείς την φθίνουσα καμπύλη κύρους, από Καραμανλή γέρο, σε Ράλλη, Ανδρέα, Σιμίτη μέχρι Καραμανλή νεώτερο. Τα πολιτικά πρόσωπα αποδέχονται όλο και εντονότερα να μετατρέπονται σε αναλώσιμα μιας υπερεξουσίας. Ο αυλόγυρος κινείται όλο και περισσότερο με το δόγμα: Ότι προλάβουμε να αρπάξουμε.Αυτό σημαίνει απλά απαξίωση της πολιτικής, ναρκοθέτηση των θεσμών, διάλυση του κράτους, εξανδραποδισμό της κοινωνίας. Οι συνοδοιπόροι και οι ανερχόμενοι οφείλουν να συνειδητοποιήσουν, ότι "ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά την απομάκρυνση από το ταμείο". Ας αναλογιστούμε τις ευθύνες μας απέναντι στην γενιά που ακολουθεί, στην περίπτωση που αυτή, δεν αρκεστεί στα παραδείσια κηρύγματα του "γέροντα" Εφραίμ.

  2. Καρμελιτα avatar
    Καρμελιτα 03/09/2008 16:08:26

    Se ena normal kratos oloi autoi oi apateones tha htan esokleistoi ston Korudalo.
    Alla eipame oti prokeitai gia kratos ths Arpa-Kola.

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/09/2008 17:33:50

    gia to megethos tis krisis pou mas mastizi ke to kseri oli i ikoumeni ftani na prostheso
    Thimaste kanenan kseno igeti horas pote mas ehi episkevti televtea .Avti ine ke i apantisi poso mas ipologizoun diethnos ke san Kratos melos E.E. ke tin kibernisi Karamanli.

  4. ant avatar
    ant 03/09/2008 18:00:59

    Μπα, δεν νομίζω να λέει "Goodbye Mr. Karamanlis" όπως βλέπετε τον στηρίζει καθαρά (ακόμη) και κάνει λόγο μονάχα για τη "συμπεριφορά μεμονωμένων ατόμων". Το πρόβλημα είναι ότι δεν γράφει πως αυτά τα "μεμονωμένα" αρχίζουν και γίνονται πολλά.

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/09/2008 18:25:15

    Παρτων μου ξέφυγε η καθημερινή προβολή του Πουτην στην tv.

  6. ira avatar
    ira 03/09/2008 19:55:22

    @Μποτίλια στο πέλαγος. Απλα συμφωνώ μαζί σου. το σχόλιο του ο Παπαχελάς μάλλον το έγραψε πέρυσι και το δημοσίευσε φέτος. Ποιό ηθικό πλεονέκτημα?

  7. Robin Hood avatar
    Robin Hood 03/09/2008 20:25:42

    Πετρελαιάδες, εφοπλιστές, εργολάβοι, ΜΜΕ.
    Τα ίδια πρόσωπα. Η Ελληνική πλουτοκρατία. Ευνόητη φυσικά και η δουλική προσκόλληση στα μεγαλύτερα αφεντικά τους (βλέπε Πούτιν).

  8. ira avatar
    ira 03/09/2008 21:28:06

    Ακούστε ένα φοβερό που διάβασα΄. Για να μπορέσει ένα κόμμα να κερδίσει την χαμένη αξιοπιστεία του πρέπει επί τρεις μήνες, να μην δημοσιευτεί τίποτα που δεν είναι αληθινό και πραγματικό. ειναι ο καλύτερος τρόπος για να αποκτήσει το δικαίωμα να πλασάρει ψέματα για τους επόμενους έξι μήνες. τώρα που παίζουμε άραγε στο τρίμηνο που λένε μόνο αλήθεια? η στο εξάμηνο που πλασάρουν όλα τα ψέματα? κουιζ

  9. Nick avatar
    Nick 03/09/2008 21:31:14

    Ναι Άτακετε θυμάμαι εγώ: Ο Νικολάκης από τη Γαλλία...

  10. ataktos avatar
    ataktos 03/09/2008 22:04:09

    @nick -
    1.ethimotipiki itan prin tin analipsi proedrias opos to kanoun oli .
    2.Mas protine kati emis ehoume adia tamia
    ke etsi efige opos irthe
    oreos ke gelastos .

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/09/2008 22:07:53

    Το πρόβλημα δεν είναι ότι η φθίνουσα πορεία των πολιτικών μας, αυτό είναι αναμενόμενο, από τη στιγμή που τα κόμματα έχουν γίνει κλειστά κλαμπ επιγόνων.
    Ποιος από αυτούς που βρίσκονται στη σημερινή εξουσία οποιουδήποτε κόμματος (ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΚΚΕ ΣΥΡΙΖΑ) έχει κερδίσει την ηγεμονία του?
    Ποιος έχει ένα όραμα?
    Το δαχτυλίδι πήραν από τους προηγούμενους, με δημοκρατικότατες φυσικά διαδικασίες, υπόδουλοι στην εξουσία της οικονομίας και της πολιτικής παράδοσης.
    Ας μιλήσω για να μην παρεξηγηθώ, για το κόμμα της ΝΔ που ψήφιζα:
    Ποια θα ήταν η θέση του Βουλγαράκη, Ρουσόπουλου, Τραγάκηδων κλπ στη ΝΔ του γέρου Καραμανλή?
    Τι έχουν, πολιτικά παράγει, οι σημερινοί Υπουργοί?
    Οραμα, ανεξάρτητα να συμφωνεί κάποιος μαζί τους ή όχι έχουν? Για να μην μιλήσουμε για πολιτική και ηθική.
    Ενώ ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, ο Αντρέας Παπανδρέου, ο Τρίτσης, ο Φλωράκης, κλπ ήταν πολιτικοί.
    Οι σημερινοί είναι υπόδουλοι διαχειριστές της εξουσίας.

    ΥΓ

    Αρκετοί από εμάς σε συζητήσεις με φίλους έχουμε σχολιάσει θετικά ή αρνητικά τον Μπλερ, Σρέντερ, Σαρκοζί και άλλους πολιτικούς.
    Θα μπορούσαν όμως αυτοί να έχουν πορεία στα Ελληνικά κόμματα? Ο υιός του μπακάλη, ο μετανάστης δεύτερης γενιάς κλπ.
    Εδώ πρέπει να ονομάζεσαι Καραμανλής, Παπανδρέου, Αλαβάνος, Βαρβιτσιώτης, Μητσοτάκης κλπ
    ...και επειδή η τρίτη τέταρτη κλπ γενιά πολιτικών μας έχει επίγνωση των ικανοτήτων τους έχουμε ως χώρα στη Βουλή "βολευτές" που δεν είναι ικανοί να τσεκάρουν τα κουτάκια ...και έχουμε απαίτηση για λύσεις σε μικρά και καθημερινά προβλήματα μας, από άτομα ....εκτός γραμμής
    Αυτοί είμαστε, αυτούς επιλέγουμε για ηγέτες.

  12. Nick avatar
    Nick 03/09/2008 23:14:49

    atakte, επίσημη επίσκεψη έκανε σαν Πρόεδρος της Γαλλίας. Και σαφως για ανταλλαγματα.

    Α, θυμήθκα! Ήρθε και ο Θαπατέρο, αλλά αυτός για να προωθήσει Ισπανικά συμφέροντα στον τομέα της ενέργειας.

  13. Nick avatar
    Nick 03/09/2008 23:16:07

    Αααα!! Και ο Πρόεδρος της Ισλανδίας, μαζί με ισχυρούς ισλανδούς επιχειρηματίες, πάλι για προώθηση συνεργασίας στη γεωθερμία.

  14. Πέτρος avatar
    Πέτρος 04/09/2008 00:18:45

    Ο Παπαχελάς δίνει και πάλι ρέστα για τους άθλιους βουλευτές της ΝΔ που πάνε να συναγωνιστούν σε αήθεια και αλαζονεία τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ εκεί κοντά στο 2004! ΕΛπίζω ο Καραμανλής να είναι πιο τολμηρός σε σύγκριση με τον Σημίτη που τους ανέχτηκε, αν και τελικά δε θα γίνει τίποτα όσο ακόμα κυκλοφορούν άνετοι στα υπουργεία τους Βουλγαράκης, Λιάπης και σια.

  15. tiramola avatar
    tiramola 04/09/2008 00:32:44

    Ελπιζεις Πετρο ο Καραμανλης να ειναι τολμηρος?
    Απιστευτος εισαι ρε Πετρο!
    Εδω ειναι κολληταρια , κανουν παρεα , πανε διακοπες μαζι...
    Ο μονιμος υπουργος σε καθε ανασχηματισμο του καταλληλοτερου...
    Αφηνει μεγαλο εργο πισω του καθε 6 μηνες στο υπουργιο που αλλαζει και επειδη ειναι και ικανοτατος ανθρωπος φτιαχνει και off shore στον ελευθερο χρονο του ο εκπροσωπος του λαου!
    Γιαυτο του αλλαζει συνεχεια υπουργεια...σε κανα δυο χρονια ακομα θα περασει απο ολα να τα οργανωσει να δουλευουν σωστα και μετα θα αποσυρθει και αυτος στην Μυκονο για χαλαρωμα...
    Τελικα ειμαστε μεγαλα νουμερα οι νεοελληνες...