#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2012 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

A. Σαμαράς: "Είμαι βέβαιος, είναι το τελευταίο πικρό ποτήρι που θα πιούμε"



(Ανανεωμένο) - Στις 16 Νοεμβρίου δεν θα υπάρχουν χρήματα στα ταμεία του κράτους. Αυτή η δραματική αποστροφή του πρωθυπουργού από τις Βρυξέλλες έφτανε για να χαρακτηρίσει το κλίμα που επικρατεί σε περίπτωση που δεν εκταμιευτεί η δόση των 31,5 δισ. ευρώ. «Το αίμα της ελληνικής οικονομίας που λέγεται ρευστότητα είναι στο μηδέν... Γνωρίζω ότι ο κάθε Έλληνας κάθε μέρα περνά ένα προσωπικό δράμα», είπε ο Αντ. Σαμαράς ελπίζοντας ότι τα πάντα θα έχουν τελειώσει ευνοϊκά για την Ελλάδα στα μέσα Νοεμβρίου και επισήμανε: «Έχουμε τη βεβαιότητα ότι είναι το τελευταίο πικρό ποτήρι που πρέπει να πιούμε, μόλις περάσουν αυτά τα μέτρα τα δύσβατα, τα δύστροπα».

«Αυτή την στιγμή δεν μπορούμε να παίξουμε με το διακύβευμα. Θα πάρουμε την δόση και θα περάσουμε στην άλλη σελίδα που είναι η ανάκαμψη και η ανάπτυξη. Και οι τρεις (εννοούσε τους κ. Βενιζέλο και Κουβέλη) είμαστε αποφασισμένοι να αλλάξει σελίδα η Ελλάδα. Μπροστά σε αυτό δεν μπαίνουν άλλες λογικές», είπε ο πρωθυπουργός, θέλοντας προφανώς να προλάβει εκπλήξεις στη Βουλή.

Αίσθηση έκανε η αναφορά του πρωθυπουργού στο κλίμα που έχει αλλάξει για την Ελλάδα.

«Για πρώτη φορά εκφράζεται όχι απλά η ευχή αλλά η βεβαιότητα ότι η Ελλάδα όπως πάει μπορεί να τα καταφέρει», σημείωσε επισημαίνοντας ότι ουσιαστικά οι Ευρωπαίοι απέκλεισαν την έξοδο από το ευρώ, τόνισε ενώ είπε ότι βρήκε κατανόηση.

Στην ερώτηση για το πόσο ικανοποιημένος ήταν από τα αποτελέσματα της Συνόδου ο πρωθυπουργός είπε: "Εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος και ποτέ δεν θα το πω. Μέχρις ότου η Ελλάδα μπει ορατά στον δρόμο της ανάπτυξης. Αν πω ότι είμαι ικανοποιημένος για μένα ανθρώπινα μπορεί να θεωρηθεί ότι είμαι εφησυχασμένος».

Αιχμές για την πολιτική που ακολουθήθηκε πέρυσι τόσο από τους Ευρωπαίους όσο και από την ελληνική κυβέρνηση, άφησε ο κ. Σαμαράς: «Οι περσινές προτάσεις δεν προέβλεπαν την ύφεση, στην οποία μπήκαμε»,τόνισε και επισήμανε: «Εδώ έχει πέσει πυρηνική βόμβα!»

Eρωτηθείς για το ενδεχόμενο ανασχηματισμού είπε ότι το μόνο πράγμα που περνάει από το μυαλό του είναι η ανάπτυξη και τίποτε άλλο. "Όταν έρθει εκείνη η ώρα θα κάνουμε ότι έχει κάνει κάθε κυβέρνηση. Έχουμε κενά αλλά δεν σκέφτομαι τώρα τον ανασχηματισμό. Ίσως μετά τα μέτρα." (Antinews: Μετά την δόση ανασχηματισμός;)

Αναφερόμενος στο δράμα που περνά ο ελληνικός λαός και στο αν οι ξένοι γνωρίζουν ότι η χώρα είναι στα όρια της κοινωνικής έκρηξης είπε: «Τους είπα ότι η κοινωνία είναι στα όριά της. Η ρευστότητα είναι στο μηδέν και η ανεργία είναι εφιαλτική, ενώ σβήνεται το δικαίωμα των νέων να έχουν όνειρα» Προειδοποίησε δε ότι όσο αυξάνεται η ύφεση και κυρίως η ανεργία, τόσο τροφοδοτείται ο λαϊκισμός και ο εξτρεμισμός, φαινόμενα που είναι απαράδεκτο και για την Ελλάδα και για την Ευρώπη.

Τέλος ο κ. Σαμαράς επιβεβαίωσε τη συμφωνία για την επίσκεψη του Ολάντ, αλλά και του Μόντι στην Ελλάδα και μάλιστα πολύ σύντομα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Bim avatar
    Jim Bim 19/10/2012 17:22:09

    Τελικά οι διαπραγματεύσεις και οι διπλωματικοί ελιγμοί μόνο από εμπειρους πολιτικούς με ψυχή έχουν αποτέλεσμα....

    όσο θυμάμαι τον ΓΑΠ με το πιστόλι του .... ( νεροπίστολο)

  2. Νιόβη avatar
    Νιόβη 19/10/2012 17:44:41

    «Έχουμε τη βεβαιότητα ότι είναι το τελευταίο πικρό ποτήρι που πρέπει να πιούμε [...]»

    Κι ο Σωκράτης, λέει ο θρύλος, ακριβώς το ίδιο είπε όταν έπινε το κώνειο.

  3. nikos avatar
    nikos 19/10/2012 17:47:49

    Ας περιμενουμε να δούμε ( αγαπημένη έκφραση των υποστηρικτών της κυβέρνησης) τι αποτελέσματα θα έχουν όλα αυτά στην καθημερινότητα των ανέργων, υπό απόλυση, απλήρωτων , ζαμπλουτων με εκατομμύρια παράνομα έξω, λαμογιων, κρατικοδιαιτων επιχειρηματιών και λοιπών ομάδων της χώρας μας.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/10/2012 17:58:07

    Καλό είναι να μην είναι τόσο κατηγορηματικός ο Σαμαράς. Και ο ελληνικός λαός καλό είναι να ξέρει πως ο τρόπος ζωής της περιόδου 2000-2008 αποτελεί παρελθόν, τουλάχιστον για πολλά χρόνια ακόμα.

  5. FALCON avatar
    FALCON 19/10/2012 18:06:44

    Αντώνη, αν δεν υλοποιήσεις το πρόγραμμα μεταρρύθμισης της δικαιοσύνης που είναι η αρχή των αλλαγών για ένα νέο Ελληνικό κράτος δικαίου, θα πιούμε πολλά ποτήρια πικρά ακόμα.

  6. Tινα avatar
    Tινα 19/10/2012 18:16:56

    Ας μου λύσει κάποιος την απορία.Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει.Από τα 31,5 δις ένα μεγάλο μέρος θα πάει στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και λιγότερα σε κάποιους από τους ιδιώτες που χρωστάει το κράτοςΣυν κάτι τοκοχρεωλύσια.Έτσι είπανε τουλάχιστον.Τα ταμειακά διαθέσιμα πώς θα αυξηθούν;

    • De LaPalisse avatar
      De LaPalisse @ Tινα 19/10/2012 19:48:42

      Πολυ απλα : Δεν θα αυξηθουν. Απο τα 31,5 δις μονο γυρω στα 900 εκατομμυρια περιπου θα στηριξουν την περιφημη "ρευστοτητα", ενω ολα τα υπολοιπα θα πανε εκει που λετε (25 δις για επανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων, γυρω στα 3,5 για ενα ομολογο που ληγει και τα υπολοιπα 2-2,5 σε τοκους). Προκειται λοιπον για ενα ακομα ψεμμα ενορχηστρωμενο απο τους μεσα και τους εξω που στοχευει στο να δημιουργησει ψευτικες ελπιδες στον κοσμο, ωστε να κερδηθει πολιτικος χρονος και για τους μεσα και για τους εξω. Κι οπως συνεβη ολες τις προηγουμενες φορες το ψεμμα αυτο συνοδευεται κι απο την γνωριμη τρομοκρατια (τελειωνουν τα λεφτα, ασφυξια, κλπ). Καποια στιγμη βεβαια θα επαναληφθει το γνωστο παραμυθι με τον βοσκο που φωναζε "λυκος στο μαντρι", μεχρι που τον καταλαβαν κι οι πιο αφελεις κι οταν ηρθε ο πραγματικος λυκος τον εγραψαν κανονικα. Οσο εξακολουθει αυτη η πολιτικη, η πορεια της χωρας προς την ολικη καταστροφη ειναι προδιαγεγραμμενη, αλλα βεβαιως και η μοιρα αυτων που προς το παρον παριστανουν οτι "διαπραγματευονται" την σωτηρια της.

      • Tινα avatar
        Tινα @ De LaPalisse 19/10/2012 22:09:54

        Ευχαριστώ για την απάντηση.Αν ο στόχος,όπως λέτε,είναι να δοθεί ελπίδα στον κόσμο προκειμένου να κερδηθεί χρόνος είναι εκ των πράγμάτων ανέφικτος.Αυτό που αντιλαμβάνεται ο μέσος πολίτης είναι ότι συνεχώς τον τρομοκρατούν με τα ίδια διλήμματα.Πλησιάζει,αν δεν έχει φτάσει ήδη,η ώρα που θα αδιαφορήσει εντελώς.Αρκεί να δοθεί ένα τέλος σ'αυτό το θέατρο.

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Tινα 19/10/2012 23:10:57

      Κατ' αρχάς η δόση των 31,5 αναμενόταν να έρθει τον Ιούλιο. Μέχρι τώρα θα έπρεπε να έχουμε πάρει και άλλη μια δόση, του Σεπτεμβρίου, που δε θυμάμαι πόσο είναι, αλλά προοριζόταν για τόκους, ένα ομόλογο και το πρωτογενές έλλειμμα. Η δόση των 31,5 ήταν 23-25 για την επανακεφαλαιοποίηση, 6-7 για τις οφειλές του κράτους προς τους ιδιώτες και τα υπόλοιπα για το πρωτογενές έλλειμμα. Στόχος τώρα είναι να εισπράξουμε και τις δύο δόσεις μαζί, και ίσως και την επόμενη δόση, του Δεκεμβρίου.
      Τα ταμειακά διαθέσιμα συνεπώς θα αυξηθούν με όσα λεφτά προορίζονται για το πρωτογενές έλλειμμα, την πληρωμή του ομολόγου και τους τόκους. Η επάρκεια των ταμειακών διαθεσίμων υπολογίζεται με βάση τις τρέχουσες υποχρεώσεις, και τα παραπάνω συμπεριλαμβάνονται σε αυτές
      Όσο για τα 25 δις των τραπεζών, αν δεν τα πάρουν κατέρρευσαν, δηλαδή ξεχάστε καταθέσεις και ρευστότητα, ενώ αν τα πάρουν και διασφαλιστούν θα μπορέσουν να ξανακάνουν τη δουλειά τους, δηλαδή να παρέχουν στην οικονομία ρευστότητα

      • Tινα avatar
        Tινα @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 19/10/2012 23:59:55

        Υπεραισιόδοξο σας βρίσκω.Τρεις δόσεις μαζεμένες;Άθλος.Επιτρέψτε μου όμως να κρατώ μικρό καλάθι βλέποντας τι έχει γίνει σε ανάλογες καθυστερήσεις πέρυσι.Τέλος του΄11 πήραμε τη δόση του Σεπτέμβρη και αυτή του Δεκέμβρη των 5δις πήγε άπατη.Όσο για τις τράπεζες έτσι όπως έχει διαμορφωθεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα καθόλου δεν ανησυχώ.Η χώρα μπορεί να καταρεύσει αλλά αυτές θα σωθούν.Με το ανάλογο τίμημα για τους μετόχους βέβαια.Οπότε τα περί απώλειας των καταθέσεων ανησυχούν μόνο τη γιαγιά μου που ακόμα πιστεύει ότι είναι ελληνικές.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Tινα 20/10/2012 00:14:59

      Συμφωνώ απόλυτα ήμουν έτοιμος να τα γράψω.Επιτέλους φτάνει το παραμύθι με τα ταμειακά διαθέσιμα.Λένε τα ίδια που έλεγε και το ΠΑΣΟΚ

  7. romeo avatar
    romeo 19/10/2012 18:46:03

    Μονορούφι; Θα σκάσουμε!

  8. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 19/10/2012 18:50:17

    Πάτοι, κάβοι, ποτήρια, σφουγγάρια, όλα ανταλλάσσονται κακήν κακώς με λίγο πολιτικό χρόνο, κι όπου μας βγάλει. Φαντάζομαι ότι, πέραν των άλλων, κάποιοι ποντάρουν και στον πλούτο της ελληνικής.

    • romeo avatar
      romeo @ Τιγράνης 19/10/2012 20:45:44

      Τιγράνη, μήπως το πιει μόνος του ο δικός μας;

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ romeo 19/10/2012 22:00:25

        Μακάρι να μπορούσα να αδιαφορήσω πλήρως για την πολιτική τύχη του ανδρός, ή ακόμα και να αρκεστώ στις λογικές πολιτικές συνέπειες της ατολμίας, των συμβιβασμών και των διαψεύσεων που αφειδώς μας χάρισε. Δυστυχώς, μπορεί ο παράδεισος (βλ. σοβαρό, λειτουργικό κράτος με συνείδηση του ιστορίας και του ρόλου του) να τον ξεπερνάει σε επίπεδο ικανοτήτων (φοβάμαι ίσως και οράματος – οι ελυτισμοί δεν πείθουν πια κανέναν), απ΄ ότι φαίνεται όμως η κόλαση περνάει και παραπερνάει. Εξ ου άλλωστε και η ρητορική περί διαβαθμίσεων της κολάσεως (πάτοι, κάβοι και δεν συμμαζεύεται). Με άλλα λόγια: ο μη χείρων παλεύει για το μη χείρον - πιάσ' τ' αυγό και κούρευ' το δηλαδή…

  9. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 19/10/2012 20:11:55

    Σημαντική η δήλωση
    «Ευχαριστώ τους δύο αρχηγούς για την ενεργό συμπαράστασή τους, την στήριξή τους στην εθνική προσπάθεια. Δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι ήμουν μόνος στις Βρυξέλλες»

    Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αν όχι τότε είναι ακόμα πιο σημαντική

  10. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 19/10/2012 20:25:13

    ¨Είμαι βέβαιος, είναι το τελευταίο πικρό ποτήρι που θα πιούμε¨. Το μόνο σίγουρο θα τον πίουμε 400 ΕΥΡΟ και 50 ώρες εργασίας τουλάχιστον λεει αλήθεια

  11. Φιλιππος VI avatar
    Φιλιππος VI 19/10/2012 20:58:55

    Εμεις το πικρο ποτηρι το πινουμε εδω και 3 χρονια,τωρα ειναι η σειρα του οπου να'ναι να το πιει.

  12. ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ 20/10/2012 01:52:25

    89 METΡΑ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΔΟΣΗΣ ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ!

    Ούτε ένα ούτε δύο αλλά... 89 είναι τα μέτρα της τρόικα που θα πάρουν το δρόμο για την βουλή προκειμένου να εκταμιευθεί η δόση των 31.5 δις ευρώ !

    Είναι τεράστια... η προσπάθεια του Αντώνη Σαμαρά ο οποίος δήλωσε θα εκταμιευθεί η δόση μετά την έκθεση της τρόικα διαβεβαιώνοντας ότι όλα θα πάνε καλά...

    Τονίζοντας επίσης χαρακτηριστικά....''Επαινούνται δημόσια οι τεράστιες θυσίες του ελληνικού λαού. Όλοι αναγνώρισαν την πρόοδο που έχει κάνει η Ελλάδα, τώρα είναι σημαντικό να πάρουμε τη δόση'', '' Τους είπα ότι αυτό που περνάμε, δεν είναι Ευρώπη '', '' Η Ελλάδα θα τα καταφέρει,...ευχαριστώ και τους δύο πολιτικούς αρχηγούς, τους κυρίους Βενιζέλο και Κουβέλη που στηρίζουν την κυβέρνηση ''προσθέτοντας ότι '' Ο κάθε Έλληνας, κάθε μέρα περνάει το προσωπικό του δράμα''διευκρινίζοντας '' Προεξοφλείται η παραμονή μας στο ευρώ, ξαναμπήκαμε σε τροχιά. 'Όσο συνεχίζεται η ύφεση και η άνοδος της ανεργίας, τροφοδοτείται ο λαϊκισμός. Ως φαινόμενο πολιτικό, αυτό είναι απαράδεκτο για την Ευρώπη. Βρήκα κατανόηση. Το κλίμα για την Ελλάδα έχει αλλάξει ''. '' Να πάρουμε τη δόση, να πάμε σε ανάπτυξη-ανάκαμψη '', '' Με Βενιζέλο-Κουβέλη, θέλουμε πρώτα απ' όλα να σωθεί η Ελλάδα'', ''Λίγο-λίγο πετυχαίνουμε και δίνουμε ελπίδα ''!

    Την εκταμίευση της δόσης έως τα τέλη Νοεμβρίου χωρίς να χρειαστεί μία Σύνοδος Κορυφής έθεσε ως στόχο της κυβέρνησης ο Αντώνης Σαμαράς.τονίζοντας... '' τα διαθέσιμα ...του κράτους τελειώνουν στις... 16 Νοεμβρίου μέχρι τότε είναι απαραίτητο να έχουμε τη δόση του δανείου ''!

    Μιλώντας για τα εργασιακά τόνισε ότι... '' θα κάνει ότι πρέπει να γίνει καθώς δεν πρόκειται να ρισκάρει τη σωτηρία της χώρας'' !

    Εγώ... πάντως μαθαίνω από Βρυξέλλες ότι το κλίμα είναι καλό μέσα στις τόσες δυσκολίες ο Σαμαράς έχει πάρει επάνω του το όλο θέμα αποφασισμένος για την σωτηρία της Ελλάδος και μη λογαριάζοντας το πολιτικό κόστος δεν είναι τυχαίο ότι στο πρόσωπο του Έλληνα πρωθυπουργό βλέπουν οι Ευρωπαίοι τον τελευταίο Έλληνα πολιτικό που μπορεί να βγάλει την χώρα μας από την κρίση!

    Αξίζει... επίσης να προσθέσουμε ότι ο ξένος τύπος τον Αντώνη Σαμαρά τον χαρακτηρίζουν...εντυπωσιακό αναγνωρίζοντάς του την ευρύτερη αποδοχή του στην Ευρώπη της οικονομικής κρίσης...

    ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΌΣ Ο ΣΑΜΑΡΆΣ ΜΕ... ΌΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΊΑ ΤΗΣ ΛΈΞΕΩΣ ! ! !


    Nίκος Κούτρικας
    Οικονομικός συντάκτης
    μέλος της ΕΣΗΕΑ

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ 20/10/2012 11:35:19

      Ρε Νίκο καλά τα γράφεις, Αλλά αυτό το "μέλος της ΕΣΗΕΑ" τι το κοτσάρεις; Και η κουτσή Μαρία; έχει γίνει

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 20/10/2012 07:25:29

    Δεν τον πιστεύω,δεν συμμετέχω στην "προσπάθεια" που κάνει,κοιτάω μόνο να διασωθώ προσωπικά μέσα στην κόλαση που ζούμε.Αλήθεια έχει σώσει ποτέ ηγέτης την χώρα του χωρίς ο λαός να υποστηρίζει θερμά την πολιτική του και να βάζει "πλάτη";

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Κώστας 20/10/2012 12:02:14

      Ναι.
      Για την ακρίβεια μόνο το αντίθετο έχει γίνει, ο πολιτικός να τραβάει μπροστά και σημαντικό κομμάτι να μην βάζει πλάτη.
      Τον Βενιζέλο του στήναμε αναθέματα , του κάναμε ενέδρες και το 1920 τον μαυρίσαμε υπερηφάνως.
      Ο Καραμανλής μας έβαλε στην ΕΟΚ κόντρα στη λαική "σοφία" που κατάπινε τον λαικισμό της εποχής περί "συνδικάτου".
      Σημαντικό μέρος του κόσμου καταλαβαίνει με διαφορά φάσης.
      Δεν πειράζει. .Σε λίγα χρόνια θα μετρηθούμε. Με τον καθρέφτη μας ο καθένας.
      Ποιοί βάλανε πλάτη τις δύσκολες στιγμές και ποιοι υπέκυψαν-πιστοί στις παραδόσεις- στις σειρήνες του λαικισμού, της άρνησης χωρίς αντιπρόταση, του "όλοι ίδιοι είναι". Και οι τελευταίοι θα είναι-πάλι- πλειοψηφία.

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ Κώστας ΜΠ 20/10/2012 12:47:48

        Θα μετρηθούμε και σύντομα και τότε θα έχω να αποφασίσω μεταξύ ΕΕ και μείωσης του εισοδήματος μου κατά 70%,μεταξύ ευρώ και πλήρους απώλειας του καθώς ότι παίρνουμε πάει πλέον σε φόρους,χαράτσια και επιβίωση(με την αντίθετη σειρά προτεραιότητας,μεταξύ του μισθού των 560(;) ευρώ που θα σώσει την χώρα και του "χάους" της δραχμής,μεταξύ της σύνταξης στα 67(70+;αύριο) στο γιαπί και την απώλεια της "δόσης" μας.Είναι δύσκολες επιλογές όντως και εκεί θα μετρηθούμε.

        • Κώστας ΜΠ avatar
          Κώστας ΜΠ @ Κώστας 20/10/2012 13:21:38

          Λάθος τα μετράτε.
          Στο ευρώ και μέσα στο πρόγραμμα η μείωση των εισοδημάτων είναι/θα είναι της τάξης του 35-40%.
          Στην άλλη "λύση" είναι το 70% , ο χρόνιος πληθωρισμός που θα σας τρώει εμμέσως για χρόνια μετά τις απανωτές υποτιμήσεις, τα ίδια μέτρα θα μας επιβληθούν( μια που θα χρειάζεται βίαιη-σε μήνες-ισισκέλιση ελλειμμάτων και θα είναι η εσχάτη πλάνη) , δηλαδή η απόλυτη κοροιδία. Υπάρχουν στιγμές που θεωρεί κανείς πως αυτήν την "λύση" σε ένα εναλλακτικό σύμπαν θα έπρεπε να τη ζήσουμε. Για να έρθουν τότε τα ελικόπτερα, να σωπάσουν οι καφενειακής λογικής εξυπνάδες των παντογνωστών-ίδιως του διαδίκτύου- και να αλλάξουν και πολλά nicnames από το δραχμοστρατόπεδο. Αλλά ευτυχώς αυτό δεν θα γίνει αυτο το χαρακίρι που οι οικονομολόγοι του διαδικτύου υποστηρίζουν. Με καμία κυβέρνηση , κατά κυριολεξία όμως , με καμία κυβέρνηση. Σταθάκης, Δραγασάκης έχουν ρητά αποκλείσει "μονομερείς ενέργειες" και δειλά-δειλά και ο Αλέξης το μισολέει( βαρέθηκε να εμπαίζει τόσο χοντρά). Οπότε οι μαγική λύση της καφενειακής λογικής(=δραχμή) έμεινε στο σκιά της γραφικότητας και πολιτικά/κομματικά πεντάρφανη.

  14. lord tanamo avatar
    lord tanamo 20/10/2012 10:44:12

    Σιγά μην πιει κανένας από δαύτους το "πικρό ποτήρι".Ποιος θα το πιει,ο Στουρνάρας ή ο Χατζηδάκης ;
    Τι δούλεμα πέφτει, Θεέ μου...

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 20/10/2012 14:20:13

    Οι εκτιμήσεις σου και τα 70% που αναφέρεις μικρή αξιοπιστία έχουν και απλά η καταστροφολογία της εξόδου από το ευρώ είναι το φράγμα που κρατάει τα πρόβατα να φύγουν από το "μαντρί" και ο σκοπός της ΕΕ είναι να σωθεί το μαντρί και όχι τα πρόβατα.Όλοι εκτιμήσεις κάνουμε εγώ σου σαν ελεύθερος επαγγελματίας στον τομέα της οικοδομής έχω χάσει το 70% του εισοδήματος μου,η δραχμή όπως εσύ την φαντάζεσαι είναι ήδη εδώ οπότε δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξη αυτού του συστήματος πάμε για άλλα.Ο Τσίπρας δεν είναι τοτέμ κρίνεται όπως όλοι και αν αρχίσει και αυτός να τα γυρίζει δεν υπογράφουμε πλέον "συμβόλαιο" με κανέναν πολιτικό,αυτά πέρασαν πάρτε το απόφαση για αυτό βλέπεις τον κατακερματισμό του πολιτικού σκηνικού και την διάλυση των κομμάτων εξουσίας.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Κώστας 20/10/2012 14:45:09

      Mικρή αξιοπιστία , για την ακρίβεια , καμία έχουν οι τρέλες σας περί δραχμής.
      Δεν σας προβληματίζει πως ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρός πολιτικός σχηματισμός από ΣΎΡΙΖΑ μέχρι ΝΔ ΔΕΝ την υποστηρίζει; Μάλλον όχι ε; Α ξέχασα, πλην του Αλαβάνου.
      Όταν μιλάμε για μειώσεις μιλάμε μεσοσταθμικά. Ειλικρινά για να καταλάβω: εγώ που λέω-αυτό που λένε όλοι και τα στοιχεία- πως η μεσοσταθμική μείωση είναι της τάξης του 35% στο μνημόνιο είμαι λάθος και έχουν αξιοπιστία τα δικά σας με την επιχειρηματάρα " εγώ στον κλάδο της οικοδομή που είμαι έχω μείωση 70%", όπτε τι ; Έχει μεσοσταθμικά ο Έλληνας - 70% επειδή έχετε εσείς; Πάλι περιπτωσιολογία; . Μάλιστα . Ανήκετε στον κλάδο που χτυπήθηκε περισσότερο. Από που όμως προκύπτει πως το -70% της οικοδομής είναι το γενικό, ο κανόνας; Η μείωση των μισθών και των εισοδημάτων είναι δεδομένη και ΜΕΤΡΗΣΙΜΗ και απέχουν από τα "αξιόπιστα" σκεπτικά τύπου "εμένα μου μειώθηκε 70%".
      Τώρα δικαίωμα σας είναι να πιστεύετε πως ο Τσίπρας θα σας δώσει την λύση "δραχμή", ενώ ούτε ο ίδιος δεν το λέει και οι συνεργάτες του την απορρίπτουν μετά μανίας. Το να φαντάζομαι πως κάποιος θα κάνει αυτό που ρητά δηλώνει πως δεν θα κάνει( και δεν θα το κάνει γιατί δεν γίνεται) είναι μια καλή λύση φαντασιοκοπήματος, το να κοροιδεύει κανείς τον ίδιο του τον εαυτό είναι ενίοτε ανκουφιστικό. Οι πολιτικές παραισθήσεις προσφέρουν μια προσωρινή ανακούφιση και μετά αρχίζει το γνωστό μοιρολόι των πολιτών της μεταπολίτευσης:" κόβω το χέρι μου αλλά δεν τον ξαναψηφίζω".
      Επίσης ωραίο παραισθησιογόνο είναι να φαντάζεται κανείς πως η οικοδομή πχ θα πάρει τα πάνω της με ...δραχμή. Παραισθησιογόνο αφού παραβλέπεται πως ή σειρά έχει αλλιώς:ογκώδη ελλείμματα-->ανάγκη περιορισμού τους γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν μας δανείζει πλέον---->περιοριοριστικά μέτρα/ύφεση για το πρωτογενές έλλειμμά(=νεογέννητο χρέος)--->πτώση οικοδομής/κατανάλωσης/μισθών κλπ. Πουθενά δεν έχει να μπει η δραχμή στην αναπόδραστη παραπάνω σειρά. Πουθενά. Η μείωση των ελλείμμάτων μάς ματώνει και όχι το νόμισμα. Και μείωση ελλείμμάτων είναι ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ είτε με δραχμή , είτε με ευρώ , είτε με αθηναικό τετράδραχμο. Αλλά συμφωνώ πως οι παραισθήσεις είναι πιο γλυκές από την πραγματικότητα. Για λίγο όμως.