13/10/2011 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aπό το μισθό θα παρακρατείται και η έκτακτη εισφορά

(Ανανεωμένο) «Συνέταιρο» στο μισθό μας και συνεργάτη στην τσέπη μας μετατρέπει ο κ. Παπανδρέου τον αντιπρόεδρό του ο οποίο σε ρυθμό πολυβόλου επιβάλει ανάλγητα μέτρα. Το τελευταίο είναι και το πιο αισχρό. Ο έκτακτος φόρος στα εισοδήματά μας, η εισφορά που επέβαλε η κυβέρνηση στο πλαίσιο του μεσοπρόθεσμου, για τα λεφτά που πήραμε το 2010, για φέτος θα πληρωθεί σε έξι δόσεις αφού μας ήρθε το περίφημο μπιλιετάκι.

Όμως, όπως ανακοίνωσε ο κ. Βενιζέλος, στο εξής η έκτακτη εισφορά -που μάλλον θα γίνει μόνιμη- θα μας παρακρατείται από το μηνιαίο μισθό μας! Με τον τρόπο αυτό πιστεύουν ότι δε θα έχουν διαρροές και όλοι θα είναι αναγκασμένοι να πληρώσουν αφού κάθε μήνα θα τους παρακρατείται υποχρεωτικά. Δε μας έφταναν δηλαδή οι μειώσεις στους μισθούς που βλέπουμε κάθε μήνα, τώρα θα έχουμε και άλλες κρατήσεις με αποτέλεσμα να εξανεμιστεί το εισόδημά μας.

Λένε μάλιστα ότι μας κάνουν και χάρη αφού θα πληρώνεται η εισφορά σε 12 ή 14 δόσεις, όσοι είναι οι μισθοί, κι όχι σε έξι όπως έγινε με το φετινό χαράτσι. Μπορεί, όμως, ο ευφυής κ. Βενιζέλος να μας απαντήσει τα εξής:

Τι θα γίνει με τους χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες που δεν είναι δηλαδή μισθωτοί; Θα το πληρώνουν το χαράτσι και πώς θα τους αναγκάσει να το κάνουν;
Αν κάποιος ήθελε να πληρώσει το χαράτσι εφάπαξ και να έχει έκπτωση, τώρα γιατί του το στερεί ο κ. Βενιζέλος;
Τι θα γίνει με τις χιλιάδες εταιρείες που παρακρατούν κάθε μήνα τους φόρους από τους εργαζόμενους και δεν τους καταβάλουν στην εφορία; Διότι υπάρχουν πάρα πολλές τέτοιες.
Και το βασικότερο; Για δύο χρόνια δεν έλεγαν ότι θα είναι η έκτακτη εισφορά; Γιατί φαίνεται ότι θα γίνει μόνιμη και μάλιστα για μια εισφορά που αφορά εισοδήματα για το οποία έχουν γίνει παρακρατήσεις;

Ψιλά γράμματα για τον κ. Βενιζέλο. Εισπράκτορας της τρόικας είναι, σιγά μην ενδιαφέρεται για το μισθό του κάθε ένα από εμάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 13/10/2011 20:48:45

    Να φανταστώ ότι κι άυτό είναι νόμιμον και ηθικό, ή όχι;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/10/2011 20:54:34

    Ήδη αυτό ισχύει από τον Οκτώβριο για τους ΔΥ, πολλοί από τους οποίους εισέπραξαν μηδενικό 15θήμερο, λόγω αναδρομικών κρατήσεων για το επίδομα ... αλληλεγγύης.
    Τους μεγαλοφοροφυγάδες βέβαια δεν μπορούν να τους πιέσουν να πληρώσουν.
    Αυτοί αλωνίζουν.
    Τώρα βάζουν στο χέρι όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς.
    Ιδιωτική πρωτοβουλία γαρ...

  3. φωνη avatar
    φωνη 13/10/2011 21:02:28

    Πρέπει να κάνουμε ένα ΝΤΟΥ!

  4. xzetta avatar
    xzetta 13/10/2011 21:06:17

    λάθος διατύπωση. μικρό τμήμα του φόρου θα παραχωρείται στον μισθωτό ως φιλοδόρημα.

  5. zame avatar
    zame 13/10/2011 21:13:59

    οχι μονον ειναι ΚΑΡΑ- ΞΕΥΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ κυριολεκτικα...ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΙ & ΕΧΘΡΟΙ..σε αυτον τον ΔΟΛΙΟ πολεμο με την κοινωνια

  6. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2011 21:16:33

    Μα ήδη γίνονται κρατήσεις από τώρα

  7. The Saint avatar
    The Saint 13/10/2011 21:27:45

    Tα'παμε... Δεν τά'παμε;
    Ειναι Ανθέλληνες, Δοσίλογοι, μαριονέττες των ξένων ΚΑΙ ντόπιων οικονομικών συμφερόντων!
    Εχουν έρθει με ΣΧΕΔΙΟ την εξόντωση του ελληνικού λαού, και την παράδοση της χώρας βορά στα νεοταξίτικα κοράκια!
    Δεν θα βαρεθώ να το λέω! Διαδώστε το σε όλο τον κόσμο, όπου βρεθείτε και όπου σταθείτε, ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ απο το λήθαργο!
    ΕΠ'ΩΜΟΥ! ΤΩΡΑ! Αυριο θα είναι αργά....

  8. makis avatar
    makis 13/10/2011 21:32:39

    όχι...την έκτακτη εισφορά πήγαινες και την πλήρωνες εσύ ο ίδιος στις τράπεζες ή στην εφορία...τώρα θες δε θες θα στην παρακρατούν από το μισθό....να δεις που κάτι ανάλογο θα κάνουν του χρόνου με τους φουσκωμένους φόρους που θα προκύψουν από τα εκκαθαριστικά προκειμένου να είναι σίγουροι ότι θα τους εισπράξουν. Αφού βλέπουν ότι ο κόσμος δεν έχει ή δεν θέλει να πληρώσει ανακάλυψαν τη φάμπρικα να στα κλέβουν κατευθείαν από το μισθό....τόσο ξεφτιλισμένοι και φασίστες είναι...

  9. bobbo avatar
    bobbo 13/10/2011 21:47:18

    Από ποιόν μισθό θα μου την παρακρατούν? Απ' αυτόν που η "εργοδοσία" δεν μου καταβάλλει εδώ και 4 περίπου μήνες?

    Ενας υπαλληλάκος του ιδιωτικού τομέα

  10. fantomas avatar
    fantomas 13/10/2011 22:00:43

    Δεν πανε να κανουν οτι θελουν............ εμενα ο μισθος μου τον μηνα Οκτομβριο ειναι - 50 ευρω !!!
    Δηλαδη ........ εμεινα και χρεος 50 ευρω. Τι -50 ...... τι - 150 !!! Λες και θα τα παρουν ποτε???????

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 13/10/2011 22:00:51

    Ότι μας παίρνουν να τα δώσουν σε φάρμακα και γιατρούς οι καταραμένοι.

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 13/10/2011 22:02:06

    Πριν από 2 χρόνια οι Έλληνες εξαπατήθηκαν μεταξύ άλλων και με το ευφάνταστο σύνθημα "Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα".

    Να ποιος είναι στην πραγματικότητα ο Βάρβαρος Σοσιαλισμός.

    Μπράβο λεβέντη Υπουργέ.

    Και τα μπράβο στον άλλο λεβέντη, τον Υπουργό Εσωτερικών.

    Τον ακούσατε να λέει με ύφος επιλοχία για επιβολή του νόμου, την αναθεώρηση του καθεστώτος αποκομιδής σκουπιδιών, την συνταγματική επιταγή της προστασίας της Δημόσιας Υγείας και άλλα...

    Ανερυθρίαστα όσοι έχουν κάνει το Σύνταγμα και τους νόμους αυτής της χώρας κουρελόχαρτα, όσοι υπακούουν τυφλά και αυτιστικά τις επιταγές των Δανειστών, όσοι υπό το βάρος της ιστορικής τους ευθύνης, που σίγουρα θα τους οδηγήσει ενώπιον των φυσικών τους δικαστών, κραυγάζουν με διαταγματικού χαρακτήρα δηλώσεις και απειλούν σκουπιδιάριδες, που σε τελική ανάλυση, και παιδιά κομματικά να είναι, και βολεμένοι να είναι, μαζεύουν ρε τις σερβιέτες, τα κωλόχαρτα, τα σάπια και τα χαλασμένα που όλοι εμείς πετάμε αφειδώς στα σκουπίδια.

    Δεν τρώνε με χρυσά κουτάλια, δεν φοράνε κουστουμιές σινιέ, δεν δουλεύουν ωράριο κυριλέ, χώνονται στα σκατά για να μας έχουν καθαρούς, ξυπνάνε από τα άγρια χαράματα, δεν γνωρίζουν κρύα ή ζέστες, δεν τους πιάνουν μολυσματικές ασθένειες και βακτήρια από τα δικά μας σκουπίδια.

    Χίλια άδικα να έχουν οι σκουπιδιαραίοι, δεν μπορώ παρά να μην παραδεχτώ ότι τους πάνε για εξόντωση.

    Και αυτό δεν μπορώ να το ανεχτώ ως πολίτης και ως Έλληνας.

    • kanates avatar
      kanates @ ierofantis 13/10/2011 22:10:04

      Μπράβο!!!

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/10/2011 22:32:46

    Ποιο μισθό;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΕΥΑ 13/10/2011 23:04:06

      +10000

  14. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2011 23:05:12

    Όσο οι Έλληνες δεν καταλάβουν ότι οι φόροι είναι κλοπή, τόσο η Σοσιαλιστική συμμορία θα παρεμβαίνει στις ζωές τους.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Orestios 13/10/2011 23:38:32

      Ορέστιε, δε μιλάμε για απλή, αλλά για αισχρότατη παρέμβαση..

  15. deldio avatar
    deldio 13/10/2011 23:30:12

    Η ΝΔ διαφωνεί ή συμφωνεί διαφωνώντας ή μήπως λουφάζει και κάνει τον Κινέζο για να εφαρμοστεί και αυτό το μέτρο το οποίο δεν θα μπορεί τάχα να βγάλει όταν γίνει κυβέρνηση; Χα Χα Χα

  16. Νοικοκυρά avatar
    Νοικοκυρά 14/10/2011 00:21:29

    Αναρωτιέμαι, ο κ. Βενιζέλος, ο κ. Παπανδρέου και οι λοιποί Υπουργοί, Υφυπουργοί, Γεν. Γραμματείς Υπουργείων, οι Πρόεδροι και τα μέλη των ΔΣ των Ανεξάρτητων Αρχών, οι Βουλευτές και όλοι αυτοί που καταθέτουν στοιχεία ¨πόθεν έσχες" (και επομένως, ξέρουμε πόσα έβγαλαν το 2010), παρέλαβαν το ειδοποιητήριο για την έκτακτη εισφορά επί των εισοδημάτων τους; Κι αν ναι, την πλήρωσαν; Δεν υπάρχει Βουλευτής να κάνει Ερώτηση στη Βουλή και να ζητήσει στοιχεία;

  17. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 14/10/2011 00:32:52

    Τώρα που γνωρίσαμε τη βαρβαρότητα, μήπως μπορείτε να μας συστήσετε και το σοσισλισμό;
    'Ετσι από περιέργεια ρωτάω!

  18. Rebel Yell avatar
    Rebel Yell 14/10/2011 10:05:34

    Τοσους συμβουλατορες που εχει ο ΓΚΑΠ, δε βρεθηκε κανεις να του πει οτι δεν μπορει να βαζεις εναν ιπποποταμο να μιλα για λιτοτητα/μετρα κλπ? Ας χασει πρωτα καμια 50ρια κιλα αυτος και αλλα τοσα ο αλλος παγκαλοβουβαλος και μετα τα ξαναλεμε. Θα αισθανομαστε οτι οι "πολιτικοι" μας συμμεριζονται το πονο μας.

  19. ΔΗΜΟΣ ΠΑΝΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ ΠΑΝΟΣ 14/10/2011 14:52:45

    καλά αυτοί οι άνθρωποι καταλαβαίνουν τι κάνουν?
    μας αρπάζουν για έκτακτη εισφορά του 11 αρχές του 12 και επιπλέον απο πρώτης του
    12 έκτακτη εισφορά κάθε μήνα για το 12 ..
    δεν καταλαβαίνουν τίποτα η συμβαίνει αυτό που είπε ο κΤΣΙΠΡΑΣ στη βουλή????
    ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΡΠΟΞΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟ 12 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ..........
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΤΗ ΓΩΝΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΡΧΙΤΕΡΑ...........