#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2010 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aπό το κακό στο χειρότερο πηγαίνουν οι ελληνορωσικές σχέσεις και στον Τουρισμό



Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνουν οι ελληνορωσικές σχέσεις. Τα ίδια τα γεγονότα μάλιστα, δείχνουν ότι σε όλη την κλίμακα της ιεραρχίας του κρατικού και πολιτικού μηχανισμού της Ρωσίας έχει εμπεδωθεί η αίσθηση –αν όχι η βεβαιότητα- ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ σαμποτάρει τις σχέσεις με τη Ρωσία.

Μετά την ψυχρή αντιμετώπιση της κ.Μπιρμπίλη (βλέπε: «Γιατί “έφαγε πόρτα” στη Μόσχα η Τίνα Μπιρμπίλη» http://www.antinews.gr/?p=69890), τώρα ένα ακόμη περιστατικό που λίγο έλειψε να μετατραπεί σε διπλωματικό επεισόδιο, έστω ήσσονος έντασης, έρχεται να το επιβεβαιώσει. Σημειώθηκε προ δεκαημέρου στο Λονδίνο, όταν ο υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού, κ.Γιώργος Νικητιάδης, ήταν εκεί για να παραλάβει το βραβείο του καλύτερου Μουσείου του Κόσμου που κέρδισε το Μουσείο της Ακρόπολης στον διαγωνισμό που πραγματοποίησε η Ένωση Δημοσιογράφων Τουριστικών Συντακτών Βρετανίας. Παρόντες στο επεισόδιο, σύμφωνα με διπλωματικές πηγές στην αγγλική πρωτεύουσα, ήταν Ελληνες διπλωμάτες.

Λίγο μετά την παραλαβή του βραβείου λοιπόν, τον κ.Νικητιάδη πλησίασε ο ρώσος ομόλογός του, Ολέγκ Ραζνόφ. Με αυτόν μάλιστα, είχε συναντηθεί ο Ελληνας υφυπουργός μόλις τον Ιούλιο του 2010 στη Μόσχα, όταν ο πρώτος έκανε βαρύγδουπες εξαγγελίες περί νέου πλαισίου συνεργασίας μεταξύ των δύο χωρών στον τουριστικό τομέα. Κοινή εντύπωση των παραβρισκομένων ήταν ότι ο κ.Νικητιάδης αντιμετώπισε το Ρώσο ομόλογό του με αδιαφορία. Όταν μάλιστα, ο δεύτερος του είπε ότι είχαν συναντηθεί στη Μόσχα και τον κάλεσε να ξανασυναντηθούν για να βάλουν μπροστά όσα είχαν συμφωνήσει στη ρωσική πρωτεύουσα, ο κ.Νικητιάδης φέρεται να είπε ότι δεν θυμάται τι συνεννοήσεις έγιναν. Μέσα σε κλίμα ψυχρότητας και εμφανώς εκνευρισμένος, σύμφωνα με διπλωμάτες μας, ο Ρώσος αναπληρωτής υπουργός αποχώρησε. Το χειρότερο είναι ότι, εξαιτίας αυτής της πολιτικά και διπλωματικά άκομψης και ανεξήγητης στάσης του κ.Νικητιάδη, οι Ρώσοι αποφάσισαν να μην παραβρεθούν στην έκθεση, «Φιλοξενία», που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στη Θεσσαλονίκη. Μάλιστα, η τετραμελής ρωσική αντιπροσωπεία ακύρωσε τα εισιτήριά της. Τελικώς, ύστερα από διπλωματικές ενέργειες στη Μόσχα, κανονίστηκε να έλθει μια αντιπροσωπεία, κατά πληροφορίες δύο ατόμων.

Όλα αυτά συμβαίνουν τη στιγμή που φέτος, όπως έγιναν γνωστό από τα στοιχεία που δόθηκαν στη δημοσιότητα, ο τουρισμός στη χώρα μας είχε μείωση εσόδων, και ενώ είναι γνωστό ότι οι Ρώσοι αποτελούν σταθερούς «γενναίους αιμοδότες» της τουριστικής μας βιομηχανίας. Να σημειωθεί ότι ο κ.Νικητιάδης, εκτός των άλλων, το καλοκαίρι στη Μόσχα είχε πεί ότι στόχος του είναι «να έχουμε 1 εκατ. τουρίστες από τη Ρωσία σε μερικά χρόνια». Πολύ σημαντική θεωρήθηκε τότε από το Κρεμλίνο η εξής δήλωσή του: «Η Ελλάδα έχει από καιρό τοποθετηθεί υπέρ της κατάργησης της βίζας και ως εκ τούτου το κάλεσμα του προέδρου Μεντβέντεφ, στο οποίο ήδη ανταποκρίθηκαν θετικά η Γερμανία, η Ιταλία και η Φινλανδία μας βρίσκει απολύτως σύμφωνους και είναι δεδομένο ότι ενώνουμε τη φωνή μας για να καταργηθεί η βίζα μεταξύ ΕΕ και Ρωσίας».

Ο κάθε κ.Νικητιάδης θα πρέπει λοιπόπν να αντιληφθεί ότι η τουριστική πολιτική δεν εξαντλείται στις συνεντεύξεις Τύπου, τα παχιά λόγια και στις παραλαβές βραβείων.

(Φωτογραφία: Από τη συνάντηση Νικητιάδη με το Ρώσο ομόλογό του στη Μόσχα, φέτος τον Ιούλιο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/11/2010 10:36:26

    Οι Ρώσοι είναι πολύ ανεξάρτητοι, πολύ πιο ευρωπαίοι, πολύ πιο πολιτισμένοι και κοσμοπολίτες με την καλλιεργημένη και όχι με την αγοραία έννοια, αλλά και πολύ ορθόδοξοι για τα γούστα του σαακασβίλι της Ν.Α. Μεσογείου.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ αλλενάκι 21/11/2010 16:49:07

      Συμφωνώ. Μπορεί να φανταστεί κάποιος ευρωπαϊκό πολιτισμό χωρίς Ρώσους συγγραφείς, ποιητές και συνθέτες; Δεν γίνεται, όπως δεν γίνεται χωρίς τις βάσεις που έβαλε η Ελλάδα.

  2. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 21/11/2010 10:53:23

    @ αλλενάκι
    Mα αγαπητή μου εμείς είμαστε υπερήφανοι Ευρωπαίοι...
    Δεν καταδεχτήκαμε ούτε τήν όικονομική χείρα βοηθείας πού προσεφέρθη,άν και χαμηλότοκος
    Μα να πάρουμε τα λεφτα τών μουζίκων;;
    jamais!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ παγωτατζής 21/11/2010 11:16:21

      Εκτός των γεωπολιτικών, και απεχθής ρηχότητα!
      Η τυραννία δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η επιβολή σε ένα λαό των ιδεοληψιών και των συνηθειών των κυβερνώντων του.

  3. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 21/11/2010 11:51:28

    Προφανῶς ὁ κ. Νικητιάδης θεωρεῖ ὅτι ὑπάρχουν πηγὲς τουρισμοῦ γιὰ τὴν χώρα μας σημαντικότερες ἀπὸ τὴν Ρωσία, πχ., Πακιστάν, Μπανγκλαντές, Σομαλία, κλπ.

  4. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 21/11/2010 11:53:51

    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ....Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΝΟΜΠ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ?
    ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΙΚΑΝΩΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ...Η ΑΠΛΩΣ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ?

  5. man8os avatar
    man8os 21/11/2010 11:54:25

    Mια αχρηστη κυβερνηση δυναστευει και καταστρεφει την χωρα...

  6. ufo avatar
    ufo 21/11/2010 13:05:16

    Ναι ολα σωστα αλλα και η συμπεριφορα μας ειναι και απορροια της στασης της Ρωσιας. Θυμομαστε το ελικοπτεροφορο που προτιμησε τα τουρκικα λιμανια αντι να ερθει οπςσ ειχε ειπωθει σε ελληνικα υδατα ; Την συμπεριφορα Πουτιν με Τουρκια για αγωγους , τα κολπα στο Ισραηλ, κ.α
    Δεν νομιζς οτι ο Νηκητιαδης θα ηταν τοσο ακομψος, τοσο ηλιθια σκεφτομενος. Κατι τρεχει με την Ελληνο Ρωσικη "συμμαχια "
    Γιατ δεν ρωτηθηκε ο ιδιος για την " βλακεια " που εκανε ;
    Παντως μην ακολουουμε Εξ πολιτικη Λιακοπουλου. Γινομαστε αστειοι. Φυσικα θα μπορουσαμε να στραφουμε σε αλλες αγορες με την σταση της Γερμανιας.

  7. danaos avatar
    danaos 21/11/2010 14:14:01

    Χθες η κόβα Β.Ε. με όρισε υπεύθυνο τουρισμού στη Χαλκιδική και ιδού πως:
    Σήμερον την εικοστήν Νοεμβρίου του δισχιλιοστού δεκάτου έτους ημέραν Παρασκευήν συνεδρίασε εκτάκτως το Δ.Σ. της κόβας-κάβας Β.Ε.με θέμα την πλήρη ένταξή μου εις τας τάξεις της!
    (Αλλαγή γλώσσας)Τελικά έφθασε η περιβόητη στιγμή της συνέντευξής μου στο Δ.Σ. της κόβας για την ένταξή μου στις τάξεις της! Τα χέρια μου έτρεμαν, τα γόνατά μου λύγιζαν, η καρδιά μου χτυπούσε σαν ταμπούρλο στη σκέψη ότι θα συναντούσα το φρικτό Δ.Σ.! Σε λίγο θα παρουσιαζόμουν μπροστά στο κονκλάβιο! Και να! Το τρίγωνο του Θράκα αντήχησε ανατριχιαστικά! Με σκυμμένο το κεφάλι πλησίασα! Παρόντες ο Θραξ, ο Strange και ο απέναντί μου σοβαρός και πονηρός πρακτικογράφος! Απόντες ο Τσίλι και ο Επώνυμος λόγω ανωτέρας βίας. Μάρτυρες η κόρη του Δαναού και η φίλη Μαρία.
    Η τελετή ξεκίνησε. Πάνω στην ξύλινη τράπεζα τα σύνεργα της δοκιμασίας σε πλήρη αρμονία! Τσίπουρο σε ποσότητα αρκετή, καυτερές πιπεριές, φέτα ψητή, σουτζουκάκια σμυρνέικα και άλλη ποικιλία εδεσμάτων!
    Τα αυτιά μου άρχισαν να καίνε όχι απ’την καυτερή ούτε απ’τη γράπα αλλά απ’τις εξονυχιστικές ερωτήσεις του Θράκα περί αρχαίας ιστορίας και καταγωγής των Δαναών και του Strange περί του χωροχρόνου, του Τζων Τίκη και του Τέρη Χρυσού!
    Ζορίστηκα! Αλλά στο τρίτο τσούγκρισμα λύθηκε η γλώσσα μου! Το τρίγωνο χτύπησε τετράκις! Η ένταξή μου γεγονός! Η συνεδρίαση συνεχίστηκε μέχρι τη δύση του ήλιου!
    Και τώρα πλήρης χαράς και ευθυμίας σας χαιρετώ!
    danaos
    Υ.Γ.Τουρισμός στην πράξη,όχι στα λόγια!

    • danaos avatar
      danaos @ danaos 21/11/2010 14:50:31

      Διόρθωση:Σάββατο αντί Παρασκευή

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 21/11/2010 18:09:45

      Άξιος!

  8. fanfaronos avatar
    fanfaronos 21/11/2010 16:43:48

    Μείωση - σοκ στην τουριστική κίνηση από την Ιαπωνία αποκάλυψε στο "Ράδιο 9" ο πρόεδρος του ΕΟΤ. Νικόλας Κανελόπουλος.

    Όπως είπε ο κ.Κανελόπουλος, ο αριθμός των τουριστών από "την χώρα του ανατέλλοντος ηλίου" προς την Ελλάδα μειώθηκε κατά 900%, διευκρινίζοντας πως, ενώ είχαμε 150 χιλιάδες τουρίστες από την Ιαπωνία, σήμερα έχουμε μόλις 15 χιλιάδες.

    Πάντως, ο πρόεδρος του ΕΟΤ εμφανίστηκε αισιόδοξος για τη νέα τουριστική περίοδο, υποστηρίζοντας πως γίνονται σημαντικά βήματα, ενώ τόνισε πως ήδη έχουν αποπληρωθεί οι οφειλές στα μεγάλα διεθνή μέσα ενημέρωσης.

  9. κριτικόςλόγος avatar
    κριτικόςλόγος 21/11/2010 17:20:01

    Dimi,
    δεν θα έχεις δεί το Don Πασβαντίδη μου φαίνεται..

    • κριτικόςλόγος avatar
      κριτικόςλόγος @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 18:16:02

      Aκριβώς, Dimi, το παίρνω πίσω λοιπόν !

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 19:00:20

      κριτικόςλόγος
      Στη σημερινή εποχή, δεν υπάρχουν όμορφοι και άσχημοι. Υπάρχουν οι περιποιημένοι και οι απεριποίητοι, μέσα κι έξω (Τhe Whole Package).

      Αυτοί, οι οποίοι έχουν συνειδητά παρερμηνεύσει και αντιστρέψει τους ρόλους και ΔΕΝ σέβονται ούτε την οπτική, ούτε την αισθητική, ούτε την ακουστική, ούτε τη νοημοσύνη, ούτε το πανάκριβο χρήμα με το οποίο τους ΠΛΑΤΙΝΟπληρώνει ο εγκλωβισμένος στο ατέρμονα ανεξόφλητο χρέος του ΔΝΤ, Ελληνικός Λαός. Ο οποίος βεβαίως, αξιώνει να εισπράξει ΑΞΙΑ, από τους τους Λειτουργούς των Δημοσίων Θώκων.

      Επειδή όμως οι Πολίτες ΑΞΙΑ ΔΕΝ εισπράττουμε, γιά το πανάκριβο χρήμα που ΠΛΑΤΙΝΟπληρώνουμε, γι’αυτό και οι Θητείες σε Θώκους των απανταχού βαρύγδουπων αποτυχημένων, είναι και βραχύβιες και προδιαγεγραμμένες..

    • κριτικόςλόγος avatar
      κριτικόςλόγος @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 19:09:35

      Πιό πάνω είπες κατα τη σάλα και τα έπιπλα. Δυστυχώς, έτσι είναι, ας κοιτάξουμε να καταπολεμήσουμε τα εσωτερικά μας μικρόβια και θα πάρουν σειρά και τα εξωτερικά. Η αποχή βέβαια δεν δείχνει κάτι τέτοιο, παρα μόνο άρνηση της πραγματικότητας και για να αλλάξει αυτό παίρνει πολύ χρόνο. Ας γινόμαστε τουλάχιστον σοφότεροι όλοι μας.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 19:17:31

      κριτικόςλόγος

      Συμφωνούμε!

    • κριτικόςλόγος avatar
      κριτικόςλόγος @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 19:27:25

      εμείς ναί καλή μου Dimi. Αυτή η κλεψύδρα αργεί πολύ όμως να αδειάσει. Καλή δύναμη ας έχουμε.

    • danaos avatar
      danaos @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 19:31:16

      «Το έθνος ημών», γράφει ο Ροΐδης, «υφίσταται πολιτικήν τινά ζύμωσιν καθ’ ην τα ακαθαρτότερα στοιχεία ανέρχονται και επιπλέουν επί της επιφανείας, εν είδει εξαφρίσματος. Ο τοιούτος αφρός, κατέχων κατά τους νόμους της φυσικής τα ανώτερα στρώματα, θέλει κυβερνά, φλυαρεί και κλέπτει ασυστόλως την Ελλάδα».

    • κριτικόςλόγος avatar
      κριτικόςλόγος @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 19:52:59

      Δαναέ: ΄Αξιος !

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ κριτικόςλόγος 21/11/2010 20:51:35

      κριτικόςλόγος, danaos

      O Eμμανουὴλ Ροΐδης υπήρξε περίεργη προσωπικότητα, γι’αυτό και όχι ιδιαίτερα συμπαθής στη Σύρο. Κι αυτό το περιέργο εντοπίζεται στο γεγονός ότι ως άνθρωπος των γραμμάτων, υπήρξε σθεναρός πολέμιος του ρομαντισμού στη λογοτεχνία και τη ποίηση και σαρκαστικός με τους ρομαντικούς συγγραφείς και ποιητές. Ενώ ταυτόχρονα, υπήρξε ο πρώτος μεταφραστής στα Ελληνικά και ένθερμος υποστηρικτής των έργων του Edgar Allan Poe (αυτό κι αν ήταν περίεργο και σκοτεινό παλικάρι).

      Για την κατάσταση στη Πατρίδα μας και την ανάληψη των ευθυνών μας ως Πολίτες, έχουν γραφεί άπειρα σχόλια. Από τα πιό πρόσφατα στο άρθρο: "Oι πρόωρες εκλογές και πάλι στο τραπέzι"
      http://www.antinews.gr/?p=72166

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/11/2010 17:22:47

    Πόσοι από εσάς γνωρίζετε ότι την 28 Οκτ. Ρωσικό Άγημα απέδωσε τιμές στις
    Σπέτσες? Παρευρέθη στην Δοξολογία και μετά παρήλασε στην πόλη.
    Σκοπός η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙΜΩΝ στην ΕΛΛΑΔΑ για την συμβολή της στην Νίκη στον
    Β.Παγκόσμιο Πόλεμο.
    Η απορία είναι γιατί τα "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ" ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΩΣ το απέκρυψαν από
    τον Ελληνικό Λαό.
    Το ερασιτεχνικό βίντεο στην παρακάτω Δνση αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

    h__p://www.youtube.com/watch?v=kg4hPidpU3I&feature=player_embedded

  11. Deputy Minister avatar
    Deputy Minister 23/11/2010 10:18:49

    Αγαπητό anti-news,
    Θέλουμε να αναφερθούμε στο δημοσίευμά σας για τις Ελληνορωσικές σχέσεις, όσον αφορά στον Τουρισμό.
    Η έκφραση είναι βεβαίως αναφαίρετο δικαίωμα όλων μας, αλλά και η δημιουργική φαντασία πρέπει να έχει τα όριά της και να αξιοποιείται θετικώς.
    Για να γίνουμε σαφέστεροι:
    Η φωτογραφία είναι από επίσκεψη του Υφυπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού Γιώργου Νικητιάδη τον περασμένο Ιούλιο στη Μόσχα. Ο εικονιζόμενος με τον κύριο Υφυπουργό είναι ο κύριος Ολέγκ Ραγνόφ, αλλά η φωτογραφία δεν έχει τραβηχτεί στο Λονδίνο. Κανένας Ρώσος επίσημος ή μη, δεν μίλησε με τον Υφυπουργό στην εκδήλωση για την βράβευση του Μουσείου της Ακρόπολης στις 7 Νοεμβρίου 2010, το βράδυ στο Λονδίνο.
    Το Ελληνικό περίπτερο επισκέφτηκε την επόμενη ημέρα ο κύριος Alexander Rudkoff και συζήτησε με τον Υφυπουργό τη συμμετοχή της Ελλάδας στην έκθεση MITΤ. Ο κύριος Νικητιάδης παρακάλεσε να σταλούν προτάσεις. Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε, ούτε επιδείχθηκε αδιαφορία. Άλλωστε, ο Υφυπουργός δεν χαρακτηρίζεται ούτε ως αγενής, ούτε ότι δείχνει αδιαφορία στους συνομιλητές του. Επίσης, κανείς διπλωμάτης δεν ήταν παρών στην συνάντηση.
    Δεν υπήρξε ακύρωση συμμετοχής της Ρωσικής αντιπροσωπείας στη ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ, αντίθετα υπήρξε παρουσία με περίπτερο της περιοχής της Αγίας Πετρούπολης.
    Ο κύριος Alexander Rudkoff, ο ακριβής τίτλος του οποίου είναι Federal Agency for Tourism/Deputy Head, συμμετείχε στη συνάντηση του ΟΣΕΠ την προηγούμενη Δευτέρα 15/11/2010 ως εκπρόσωπος της Ρωσίας και στη σύσκεψη που προήδρευε ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού.
    Οι προσπάθειες του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού είναι επικεντρωμένες στη συνεχή αύξηση του αριθμού των Ρώσων τουριστών που επισκέπτονται τη χώρα μας. Ο κ. Γ. Νικητιάδης, προσωπικά, κάνει ιδιαίτερες προσπάθειες προς αυτή την κατεύθυνση με στόχο να διαφημίζεται η χώρα μας στη Ρωσία και να διευκολύνεται η έκδοση VISA για τους Ρώσους πολίτες. Επισκέφτηκε τη Ρωσία τον περασμένο Ιούλιο, όπως προαναφέρθηκε, και θα την επισκεφτεί και θα την επισκεφτεί και πάλι τον Δεκέμβριο προς αυτό το σκοπό. Στα πλαίσια αυτά, λοιπόν, μία κακή συμπεριφορά προς Ρώσο επίσημο είναι εκτός λογικής και ανυπόστατη.
    Τα παραπάνω γράφονται για την αποκατάσταση της αλήθειας και μόνο.
    Σας ευχαριστούμε για τη φιλοξενία.

    Γραφείο Υφυπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού