Aπόλυτος αιφνιδιασμός Σαμαρά: Στις 17 Δεκεμβρίου η πρώτη ψηφοφορία για Πρόεδρο
08/12/2014 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aπόλυτος αιφνιδιασμός Σαμαρά: Στις 17 Δεκεμβρίου η πρώτη ψηφοφορία για Πρόεδρο

H μεγάλη πρόκληση για 180 ή και περισσότερους βουλευτές. Θα υποκύψουν στις Σειρήνες του λαϊκισμού που επιδιώκουν πολιτική αναταραχή με οποιοδήποτε κόστος ή θα συνεχιστεί η ομαλή πορεία της χώρας και η διαπραγμάτευση για ένα καλύτερο μέλλον;

(Ανανεωμένο) Λίγα 24ωρα προτού εκπνεύσει το 2014 θα γνωρίζουμε αν η χώρα θα έχει νέο Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή αν θα οδηγηθεί σε πρόωρες εκλογές στα τέλη Ιανουαρίου. Η κυβέρνηση πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς μέχρι χθες όλοι ήταν σίγουροι ότι η Προεδρική ψηφοφορία θα γίνει μετά τις 10 Γενάρη, όμως, Σαμαράς και Βενιζέλος αποφάσισαν την επίσπευση της διαδικασίας, έπειτα από τις θετικές εξελίξεις στις Βρυξέλλες.

Η πρώτη ψηφοφορία θα γίνει στις 17 Δεκεμβρίου, δηλαδή την άλλη Τετάρτη η επόμενη στις 23 Δεκεμβρίου και η τελική κρίσιμη ψηφοφορία για τους 180 βουλευτές θα γίνει στις 29 Δεκεμβρίου. Σε περίπτωση μή συγκέντρωσης των 180 βουλευτών η Βουλή διαλύεται και προκηρύσσονται άμεσα πρόωρες εκλογές με υπηρεσιακή κυβέρνηση. Η κυβέρνηση που θα προκύψει θα έχει τη δυνατότητα να εκλέξει Πρόεδρο της Δημοκρατίας μόλις με 151 βουλευτές.

Η κυβέρνηση λέει στην παρούσα χρονική στιγμή «Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα» για όσους πιστεύουν ότι η χώρα δεν πρέπει να οδηγηθεί σε πολιτικές εξελίξεις και εκλογές που θα προκαλούσαν οικονομική κατάρρευση. Την ώρα που η διαπραγμάτευση με την τρόικα θα είναι σε... φουλ κατάσταση θα επιλέξουν κάποιοι να στήσουν κάλπες;

Είναι ουσιαστικά η μεγάλη πρόκληση για 180 ή και περισσότερους βουλευτές. Θα υποκύψουν στις Σειρήνες του λαϊκισμού που επιδιώκουν πολιτική αναταραχή με οποιοδήποτε κόστος ή θα συνεχιστεί η ομαλή πορεία της χώρας και η διαπραγμάτευση για ένα καλύτερο μέλλον; Δύσκολο μέλλον αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει κάτι για να αισιοδοξούμε. Αν πάμε σε εκλογές, αυτό σημαίνει ότι από τις αρχές του 2015 και για ένα μήνα θα έχουμε προεκλογική περίοδο, στη συνέχεια διερευνητικές εντολές (καθώς πιθανόν δεν θα υπάρξει αυτοδυναμία) και πιθανότατα νέα προσφυγή στις κάλπες. Για δύο μήνες δηλαδή που πήραμε την παράταση – ανάσα από την τρόικα εμείς θα ασχολούμαστε με κάλπες, την ίδια στιγμή που η οικονομία θα καταρρέει, η χρηματοδότηση θα έχει σταματήσει, οι αγορές θα μας οδηγούν στον γκρεμό και η χώρα δεν θα κυβερνιέται από κανέναν, το πλοίο δεν θα έχει καπετάνιο να πάρει τις κρίσιμες αποφάσεις. Αυτό είναι σίγουρα χάος.

Ο Αντ. Σαμαράς που ενδέχεται αύριο, να ανακοινώσει το όνομα του υποψηφίου Προέδρου, αυτό ακριβώς το δίλημμα θα βάλει: Ομαλότητα ή χάος; Συνέχιση της προσπάθειας ή πάνε χαμένες οι θυσίες πέντε ετών. Και θα θέσει προ των ευθυνών τους όλους τους βουλευτές που έχουν συναίσθηση της κρισιμότητας των στιγμών.

Για τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ δεν υπάρχει ελπίδα. Αυτοί πάνω από την πατρίδα βάζουν το κομματικό συμφέρον. Για τους βουλευτές του ΚΚΕ, δεν μπορεί κανείς να περιμένει τίποτε, είναι άλλωστε οι πιο καθαροί στις θέσεις τους, έστω κι αν δε συμφωνεί κάποιος μαζί τους.

Για τους βουλευτές της ΔΗΜΑΡ, των Ανεξάρτητων Ελλήνων και των 25 ανεξάρτητων βουλευτών τίθεται το δίλημμα: Τι θέλουν για την επόμενη ημέρα της χώρας. Συμπόρευση με τον ΣΥΡΙΖΑ και όλοι μαζί να χορέψουμε τον χορό του Ζαλόγγου ή μια ακόμη ευκαιρία για κάτι καλύτερο;

Η απάντηση είναι μία: Όχι, η Ελλάδα δεν πρέπει να χορέψει τον τελευταίο χορό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 08/12/2014 20:44:49

    Ο κάθε εκλεγμένος ενώπιος των ευθυνών του ....με το ατύχημα ή με την ευθύνη !!!!!!

  2. MCA avatar
    MCA 08/12/2014 20:55:24

    Ώριμη απόφαση. Εξάλλου η τρόικα δεν άφησε πολλά περιθώρια. Η κυβέρνηση που θα διαπραγματευτεί θα πρέπει να έχει χρόνο μπροστά της να ασκήσει τις πολιτικές της , τουλάχιστον μέχρι το 2016.

  3. in medias res avatar
    in medias res 08/12/2014 20:55:46

    Και το όνομα αυτού(τής)?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ in medias res 08/12/2014 21:23:33

      Λές να παίξει τελικά η Βαρδινογιάννη;

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Κυθήριος 08/12/2014 21:25:50

        Άντε μετά να πει "όχι" ο ΣΥΡΙΖΑ!

        • ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ. avatar
          ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ. @ Διογένης 09/12/2014 08:45:48

          Γιατί δεν την εκλέγει με 151 άν γίνει κυβέρνηση?

      • in medias res avatar
        in medias res @ Κυθήριος 08/12/2014 21:30:48

        Who knows, φίλτατε Κυθήριε? Ίδωμεν.

    • karenin avatar
      karenin @ in medias res 08/12/2014 21:32:27

      Είναι αδιάφορο ποιος θα προταθεί, το διακύβευμα είναι πιο μεγάλο, η θα συνεχίσει η συγκεκριμένη πολιτική, η εκλογές.

      • in medias res avatar
        in medias res @ karenin 08/12/2014 21:37:44

        Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι το πρωτεύον, αλλά δεν το θεωρώ και εντελώς αδιάφορο -ιδίως από την στιγμή που αρκετοί βουλευτές, με δηλώσεις τους, έχουν συνδέσει την ψήφο τους (έστω και προσχηματικά) με το πρόσωπο που θα προταθεί.

    • Μantiskalhas avatar
      Μantiskalhas @ in medias res 08/12/2014 23:04:19

      Αντώνης Μανιτάκης

  4. NAB avatar
    NAB 08/12/2014 21:05:55

    Καμια ιδέα για τον πιθανό υποψήφιο; Πότε θα ανακοινωθεί επίσημα το όνομά του;

    • karenin avatar
      karenin @ NAB 08/12/2014 22:24:18

      Απο οτι φαινεται αυριο με διάγγελμα Σαμαρά, αλλα ολοι οι σχεδιασμοι και οι συζητήσεις γινονται για εκλογες τελη Γεναρη.

  5. karenin avatar
    karenin 08/12/2014 21:26:57

    Επιτέλους ξεκάθαρη και θετική απόφαση που ξεκαθαρίζει τα θολά τοπία. Η επίσπευση εκλογης προέδρου δεν αφήνει περιθώρια για παρερμηνίες. Ψηφίζεις για πρόεδρο , στηρίζεις τον Σαμαρά και την πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση, με όλες τις καινούργιες δεμεύσεις. Με την κίνηση αυτή ο Σαμαράς ρισκάρει τα πάντα, αλλα ζητά και ξεκάθαρη στηριξη χωρίς μισές κουβέντες. Και ετσι πρέπει να γίνει, η είναι λύση η συνεχιζόμενη πολιτική και το νεο μνημόνιο, η ο λαός ας κάνει τις επιλογές του. Η ζαριά παίχτηκε, και οι γιορτες αυτες θα είναι διαφορετικές. ΥΓ ελπίζω μόνο οι χρυσαυγίτες βουλευτες να ειναι εξω απο αυτη την διαδικασία, και να μην εχει γινει καμια συμφωνία με τους απεξω.

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ karenin 08/12/2014 21:53:45

      Βασικά, και με συγχωρείτε, αλλά την ατζέντα δεν τη θέτετε εσείς, ούτε ο Τσίπρας, ούτε ο Σαμαράς. Τη θέτει πρώτα και κατ' απόλυτη προτεραιότητα, το είδος της ψηφοφορίας. Στην ψηφοφορία για Πρόεδρο, ψηφίζεις για Πρόεδρο. Κανείς δε σε υποχρεώνει να ψηφίσεις για να στηρίξεις Σαμαρά ή Τσίπρα ή βουλευτικές εκλογές, ή ΠΑΟΚ ή ISIS, εκτός κι αν εσύ ο ίδιος (λέμε τώρα, υποθετικά είσαι βουλευτής...) αποδέχεσαι την αλλαγή της ατζέντας. Μπορεί κι ο ίδιος ο φούφουτος να θέλει να σε πείσει εσένα ή το λαό ότι η ψηφοφορία είναι για μνημόνιο, τρόικα ή Μέρκελ, διότι αυτό εξυπηρετεί τα συμφέροντα του φούφουτου. Το Σύνταγμα όμως άλλα λέει. Κι αυτό είναι οδηγός, κι όχι ο όποιος φούφουτος. "Στην ψηφοφορία για Πρόεδρο, ψηφίζεις για Πρόεδρο". Kανένας δεν μπορεί να αλλάξει την ατζέντα της ψήφου κάποιου, εκτός κι αν ο κάποιος αυτός το αποδεχτεί ο ίδιος.

      • karenin avatar
        karenin @ βαγγέλας 08/12/2014 21:59:35

        ετσι είναι αφου ετσι νομίζεις....

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ karenin 08/12/2014 22:11:14

          ... του Λουίτζι - βαγγέλα - Πιραντέλο. Μονίμως εκτός θέματος αυτό το παιδί.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ Γιάννης Κιαπέκος 08/12/2014 23:02:32

            Προηγήθηκε ο Σαίξπηρ, αγαπητέ.

      • MoonWalk avatar
        MoonWalk @ βαγγέλας 08/12/2014 22:26:07

        Γιατί; Την ουρά που έχει πίσω της η ...αχλάδα, μπορεί να πείσεις κάποιον οτι τάχα δεν τη βλέπεις; Μπααααα. Δε νομίζω Βαγγέλα. Ηλίου φαεινότερον.

      • MoonWalk avatar
        MoonWalk @ βαγγέλας 08/12/2014 22:26:32

        Γιατί; Την ουρά που έχει πίσω της η ...αχλάδα, μπορεί να πείσεις κάποιον οτι τάχα δεν τη βλέπεις; Μπααααα. Δε νομίζω Βαγγέλα. Ηλίου φαεινότερον.

        • βαγγέλας avatar
          βαγγέλας @ MoonWalk 08/12/2014 22:34:39

          Μια χαρά τη βλέπεις, δε σημαίνει ότι κρεμάς και την ψήφο σου εκεί. Ξέρω, χαλάει τη μανέστρα σε πολλούς αυτό το σκεπτικό και αντιδρούν σωρηδόν, αλλά τι να κάνουμε, παίζει κι άλλος που λέμε και στο σκάκι...

          • βαγγέλας avatar
            βαγγέλας @ βαγγέλας 08/12/2014 22:35:19

            ... παίζει και ο άλλος...

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ βαγγέλας 08/12/2014 22:43:17

            Οτι παίζει, παίζει. Πολλές φορές δε, χάνει κι από τον ίδιο τον εαυτό του. Κυρίως όταν επιχειρεί ματαίως να αυτοπαραπλανηθεί, παίζοντας και με τα άσπρα και με τα μαύρα πιόνια, ταυτοχρόνως....

  6. Διογένης avatar
    Διογένης 08/12/2014 21:28:41

    Νομίζω ότι το κλίμα ήταν απόλυτα θετικό για τους κυβερνητικούς σχεδιασμούς στις τάξεις των ανεξάρτητων βουλευτών. Ακόμη και οι της ΔΗΜΑΡ που υπέγραψαν το κείμενο με τον Τατσόπουλο, στην ουσία ήταν "τραβάτε με κι ας κλαίω", άλλο ότι είπαν "τα λέμε αυτά με την προϋπόθεση να συμφωνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ". Ε, δεν θα συμφωνήσει! Άρα, τι θα κάνετε εσείς; Μια μεγαλοπρεπή κωλοτούμπα και θα υπερψηφίσετε. Αφού είστε όλοι σας άνθρωποι του συστήματος. Ας ελπίσουμε να του βγει του Σαμαρά, εξάλλου, στη βράση κολλάει το σίδερο και τώρα ήταν η βράση. Δεν γινόταν να το άφηνε να σέρνεται περισσότερο, θα προκαλούνταν μεγάλη αβεβαιότητα. Ήταν η καλύτερη δυνατή χρονική στιγμή, από απόψεως πολιτικού κλίματος και συναίσθησης ευθύνης των βουλευτών. Μπορεί και να μην του βγει, αλλά προσωπικά το πιθανότερο μου φαίνεται να του βγει. Και ο Θεός βοηθός...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Διογένης 08/12/2014 23:00:31

      Απο κάποιες πληροφορίες που έχω Διογένη πρεπει να έχει βρει τους περισσότερους ο Σαμαράς και δεν απομένουν πάνω απο δυο με τρεις ψήφους . Δεν γνωρίζω αν θα ψηφίσουν οι φυλακισμένοι Χρυσαυγίτες και τι γίνεται με αυτούς .

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Naruto 08/12/2014 23:05:02

        Δεν έχει βγεί εκτός νόμου, η Χρ.Αυγή,άρα μπορούν να ψηφίσουν.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Διογένης 08/12/2014 23:04:25

      Απο κάποιες πληροφορίες που έχω Διογένη πρεπει να έχει βρει τους περισσότερους ο Σαμαράς και δεν απομένουν πάνω απο δυο με τρεις ψήφους . Δεν γνωρίζω αν θα ψηφίσουν οι φυλακισμένοι Χρυσαυγίτες και τι γίνεται με αυτούς .

  7. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 08/12/2014 21:46:34

    Γουστάρω τρελά! Χριστούγεννα με σασπένς!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Άπαντα Επιστάμενος 08/12/2014 22:27:25

      Χιόνια στο καμπαναριό, που για Πρόεδρο σημαίνουν...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Κυθήριος 08/12/2014 23:35:26

        Πρόεδρο βλέπω, μα λες να έχουμε και χιόνια Κυθήριε ;

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ roadrunner 08/12/2014 23:42:31

          Ήδη νιώθω τη παγωνιά της χιονόπτωσης...

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Κυθήριος 09/12/2014 00:10:05

            Μέχρι την εκλογή Προέδρου το πολιτικό θερμόμετρο προβλέπεται να ανέβει αρκετά ... μάλλον θα το ξανασκεφτεί ο χιονιάς...

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Κυθήριος 09/12/2014 00:31:27

            Τι λες , Κυθήριε ;;; Με τέτοιες εξελίξεις ......;;;; Έχουν ανάψει ...τα αίματα ....!!!

  8. foros1 avatar
    foros1 08/12/2014 21:58:08

    η μη εύρεση των 180 δεν σημαίνει αυτόματα χορό του Ζαλόγγου. είναι πολύ πιθανό στις εκλογές το πρώτο κόμμα να είναι η ΝΔ!

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ foros1 08/12/2014 22:44:01

      Η μη εύρεση 180 βουλευτών θα είναι η δεύτερη, απανωτή με την πρώτη (έξοδος στις αγορές) αποτυχία σε μείζον πολιτικό ζήτημα. Πώς να επιτύχεις εκλογικά μετά απ' αυτά;

      • foros1 avatar
        foros1 @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:29:05

        καμία σχέση! η απόλυτη πλειοψηφία "τρέμει" για τυχόν ρίσκο διακοπής τροφοδοσίας με ευρώ, και η αξιωματική αντιπολίτευση δεν φαίνεται να έχει πείσει για το αντίθετο. αν είχε πείσει, τα γκάλοπ θα της έδιναν 40%+...

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:45:58

        Αν τους βρει δεν είναι πολιτική ήττα για τον συριζα;

        • Γιαγιά avatar
          Γιαγιά @ Μεγάλες στιγμές 09/12/2014 08:14:36

          Ποιός νοιάζεται για την ...πολιτική ήττα; Αν τους βρεί, παίρνει παράταση ως το 2016.

    • Naruto avatar
      Naruto @ foros1 08/12/2014 23:43:11

      Ασφαλώς και είναι πολύ πιθανό δεδομένου οτι το 20% του εκλογικού σώματος είναι αναποφάσιστοι προερχόμενοι κυρίως απο την Ν.Δ και πρό της έλευσης του ΣΥΡΙΖΑ πολλοί θα ποιήσουν την ανάγκη φιλοτιμίαν .

  9. Padron avatar
    Padron 08/12/2014 22:14:51

    Απρόσμενη και ντόμπρα απόφαση, να μη δεσμεύσει με μνημόνιο ή ECCL όποια κυβέρνηση προκύψει μετά τον Ιανουάριο. Το περιέργο βέβαια είναι ότι προκηρύχθηκαν εκλογές για ΠτΔ, χωρίς να προκύπτει κάποιο όνομα που θα δεχτεί να είναι υποψήφιος σε τέτοιο περιβάλλον πολιτικής πόλωσης... Εκτος κι αν οι πραγματικοί σχεδιασμοί, μιλουν για συναίνεση μετά τις βουλευτικές...

  10. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 08/12/2014 22:16:39

    Επί τέλους, μία κατά μέτωπο επίθεση στους εκβιασμούς και στ΄αδιέξοδα. Να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να πάρει ο καθένας τις ευθύνες του. Να φωτιστεί το σκηνικό, να ξεχωρίσουνε οι πρωταγωνιστές από τους κομπάρσους. Ωραία κατάσταση!! Αναστατώθηκε το τέλμα.

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 08/12/2014 22:23:41

    Καιρός ήταν να πάψει να σέρνεται η κατάσταση και ο καθένας από το πολιτικό προσωπικό ν' αναλάβει τις ευθύνες του . Αν δε, η επιλογή είναι ένα σοβαρό και αξιόπιστο πρόσωπο , τότε θα είναι δύσκολο ν' αρνηθούν να ψηφίσουν πολλοί , χωρίς να εκτεθούν . Ακόμα κι αν δεν βρεθούν οι 180 , τίποτα δεν έχει τελειώσει . Ιδιαίτερες οι γιορτές , φέτος .... !!

  12. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 08/12/2014 22:27:11

    Η απαιτούμενη πλειοψηφία (180+) βουλευτών έχει κλειδώσει. Ο Τσιπρας ήδη παρήγγειλε νεόπλεκτο καλάθι και κοφτερό μαχαιράκι διότι προς το τέλος του μηνός έχει να πάει να κόψει βρούβες .. Ο συριζας έχασε την μεγάλη και καθοριστική μάχη προτού καλά καλά ρίξει ντουφεκιά. Ίσως αύριο μάθουμε ακόμη και το όνομα του προσώπου που θα κάθεται στην προεδρική καρέκλα πριν εκπνεύσει το 2014. Όσοι έχουν αμφιβολία ας σημειώσουν την ώρα που σας το είπα για να την θυμηθούν όταν θα κόβουν Βασιλόπιτα... Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένος ο καινούριος Χρόνος Κύριοι !

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Νικηφορος Φωκας 08/12/2014 22:57:34

      Μετά την ανακοίνωση και μέχρι στιγμής, ένας από τους πιθανούς, ο Μ. Ανδρουλάκης δήλωσε αμέσως "όχι" και ένας έτερος πιθανός, ο Β. Καπερνάρος δήλωσε εμμέσως "όχι". Στον ορίζοντα υπάρχει ένα χλωμό 172.

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:05:10

        Θα σε στεναχωρήσω σφόδρα αλλά είναι πάνω από 180...επαναλαμβάνω ΠΑΝΩ ΑΠΟ 180 .. δηλαδή 180+ , Ας κάνουμε υπομονή , να ξέρεις όμως ότι η επαλήθευση των λιγοστων οραμάτων μου ειναι ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ...

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Νικηφορος Φωκας 08/12/2014 23:07:03

          Α, καλά...

          • Γιαγιά avatar
            Γιαγιά @ ΙΚΟ 09/12/2014 08:11:25

            Ο λόγος του συμβόλαιο. Μετράει και τους γραβατωμένους που φέρνουν τα νερά στους ομιλητές.

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ Γιαγιά 09/12/2014 17:46:57

            Νερά και ένα κουβά ηρεμιστικά θα φέρνουν στον νέο καραγκιόζ-αντρεα (τσιπρας) και στην Χρυσή Αυγή της αριστεράς (Συριζας) όταν το κοντέρ θα γράφει 180+ ... κάντε λίγο υπομονή...

          • Γιαγιά avatar
            Γιαγιά @ Νικηφορος Φωκας 09/12/2014 23:39:57

            Eσύ τα παραισθησιογόνα τα πήρες με τη σέσουλα από σήμερα πάντως. Χο Χο Χο

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:05:49

        Αυτοί όλοι ένιωσαν το πιστόλι στον κρόταφο του κυβερνητικού εκβιασμού. Ήθελαν κι άλλο χρόνο για να προετοιμάσουν την κωλοτούμπα τους από την εύκολη αντιμνημονιακότητα στην έμμεση υποστήριξη της κυβέρνησης. Αλλά... να που η κυβέρνηση δεν τους έδωσε καθόλου χρόνο και τους έφερε προ των ευθυνών τους! Να μου το θυμηθείτε, στο τέλος θα ψηφίσουν και οι δύο πρόεδρο. Για το καλό της πατρίδας, βεβαίως-βεβαίως!

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Διογένης 08/12/2014 23:13:19

          Είπαμε ότι μεγάλο μέρος του πολιτικού προσωπικού είναι για τα μπάζα αλλά όχι κι έτσι. Μετρώντας και ξαναμετρώντας, πάνω από 172 δεν βγαίνουν.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:17:58

            Θα εκπλαγείς από το πόσο για τα μπάζα είναι.

          • Savaren avatar
            Savaren @ Διογένης 09/12/2014 09:42:06

            Σιγά την έκπληξη. Γι αυτό οι περισσότεροι, δεν θα ξαναπεράσουνε ποτέ την πόρτα του Κοινοβουλίου. Και το ξέρουν.

          • ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
            ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:26:42

            Μην ξεχνάς ότι η ψηφοφορία είναι μυστική και ο Κουτσόγιωργας έχει ήδη "συγχωρεθεί". Θα δεις πολλούς που θα ψηφίζουν πίσω από κολώνες και αρκετούς να "σφυρίζουν" αδιάφορα.

          • GAF avatar
            GAF @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 08/12/2014 23:42:43

            Φυσικά και η ψηφοφορία είναι φανερή.

          • ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΣ avatar
            ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΣ @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 08/12/2014 23:50:02

            Η ψηφοφορία ΔΕΝ είναι μυστική.Αυτό έχει αλλάξει 30 χρόνια τώρα επι Αντρέα τότε με τα έγχρωμα ψηφοδέλτια. Μην λέτε ότι θέλετε.

          • Γιαγιά avatar
            Γιαγιά @ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΣ 09/12/2014 08:21:59

            Φαντάζεστε να ήτανε μυστική; Θα εμφανιζόντουσαν άπειροι υπερασπιστές των συμφερόντων του λαού και της πατρίδος. Αυτοί οι τύποι, οι ανιδιοτελείς, είναι λίγο ...ντροπαλοί και εκφράζονται πιο έλευθερα στα σκοτεινά μέρη.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ ΙΚΟ 08/12/2014 23:47:58

        184 λέω εγώ...

  13. stefanouris avatar
    stefanouris 08/12/2014 23:10:17

    Πρόεδρος Δημοκρατίας: Παναγιώτης Πικραμμένος......τέλος!

  14. Διογένης avatar
    Διογένης 08/12/2014 23:15:01

    Η κυβέρνηση έπλεξε αριστοτεχνικά έναν μακιαβελικό ιστό γύρω από τους βουλευτές και την αντιπολίτευση. Σχεδίασε τις κινήσεις της προσεκτικά και έθεσε σε ισχύ το σχέδιό της μόλις ανακοινώθηκε η δίμηνη παράταση του Μνημονίου. Έτσι, είναι όλοι απόλυτα εγκλωβισμένοι. Ο ΣΥΡΙΖΑς δεν έχει τίποτε στα χέρια του, είναι όλα στον αέρα. Γιατί να θέλει να αναλάβει την εξουσία αφού δεν έχει προλάβει να βγάλει η κυβέρνηση τα κάστανα από τη φωτιά; Να τα βγάλει αυτός; Άντε καλέ, είπαμε να μοιράσουμε κανένα ευρώ στο πόπολο, όχι να κυβερνήσουμε πραγματικά. Οι βουλευτές, πάνω που ετοιμαζόταν να φύγουν για τις επαρχίες τους και να χαλαρώσουν χριστουγεννιάτικα, προβληματιζόμενοι εκ του ασφαλούς για το αν και το πώς της μεγάλης κωλοτούμπας, ξαφνικά πρέπει να το πάρουν απόφαση αμέσως. Να στείλουν τη χώρα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Οι ψηφοφόροι, που πλειοψηφικά θέλουν τάχατες ΣΥΡΙΖΑ, αλλά επίσης πλειοψηφικά θέλουν Πρόεδρο από την παρούσα Βουλή, τώρα θα πρέπει να διαλέξουν! Αυτό που μισώ αλλά το χρειάζομαι, ή αυτό που αγαπώ αλλά θα με καταστρέψει; Κι είναι τόσο όμορφα τα ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ; Πώς να τους πω τώρα όχι; Να μου το θυμηθείτε, στην πρώτη εκλογή θα έρθει εκ του ασφαλούς ένα αποτέλεσμα περί τους 168 βουλευτές. Η πλειοψηφία δεν υπάρχει ακόμη, αλλά οι συνθήκες είναι κατάλληλες για να δημιουργηθεί. Θα κινηθεί γη και ουρανός, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται για να ανατρέψει τα πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι τρέμει τις εκλογές με το Μνημόνιο ανολοκλήρωτο και αυτό που του ξέφυγε του Σταθάκη, ότι θα προτιμούσαμε λέει να έχει συμφωνήσει η κυβέρνηση με τους δανειστές, είναι η μεγάλη αλήθεια. Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να ασκήσει συστημική πολιτική, αλλά εκ του ασφαλούς. Δεν είναι εκ του ασφαλούς, άρα δεν ξέρει τι να κάνει ούτε πώς να το κάνει. Η έλλειψη αυτοπεποίθησης του ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει "μπαμ" για τους αμφιταλαντευόμενους βουλευτές, ενώ αντίθετα η κίνηση αυτοπεποίθησης της κυβέρνησης θα κάνει εξίσου "μπαμ" και αυτό θα ανατρέψει τα δεδομένα και θα φέρει τους 180. Και μετά, ποιος τον πιάνει, τον Σαμαρά και τη χώρα. Νομίζω ότι τότε θα δούμε τον πραγματικό Σαμαρά. Διότι θα έχει διαλυθεί όλη η αχλύς της αμφισβήτησης.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Διογένης 08/12/2014 23:19:22

      Διογένη,με ποιόν θα συγκυβερνήσει ο Σαμαράς;

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Κυθήριος 08/12/2014 23:27:09

        Δεν έχει καμία σημασία. Εδώ συγκυβέρνησε με το ΠΑΣΟΚ, το ανφαν γκατέ του αμοραλισμού και της υποκρισίας. Αν τυχόν και γίνουν εκλογές και το ΠΑΣΟΚ είναι αδύναμο, αλλά βγει πρώτο κόμμα η ΝΔ, θα συγκυβερνήσει τότε με τον μισό ΣΥΡΙΖΑ, που ευχαρίστως θα υπακούσει στα κελεύσματα του συστήματος (αυτό κάνει και τώρα, άλλωστε). Όμως οι εξελίξεις, εάν τυχόν και εκλεγεί Πρόεδρος, θα είναι ραγδαίες. Ο Τσίπρας θα αμφισβητηθεί και ο ΣΥΡΙΖΑ πιθανότατα θα διασπαστεί και θα συρρικνωθεί. Ο κόσμος θα πάει με τον ισχυρό και ο ισχυρός θα είναι ο Σαμαράς. Ίσως την επόμενη φορά που θα γίνουν εκλογές, το 2016 ή όποτε θα είναι, να μην υπάρχει καν θέμα συγκυβέρνησης και ο Σαμαράς να είναι αυτοδύναμος. Από την άλλη, σε περίπτωση μη εκλογής Προέδρου, η κυβέρνηση θα πάει σε εκλογές με μια σοβαρή πολιτική ήττα στο παθητικό της, οπότε οι πιθανότητες να είναι η ΝΔ πρώτο κόμμα μειώνονται - αν και ποτέ δεν ξέρεις. Στην ουσία, η ψήφος για τον Πρόεδρο είναι όλα για όλα.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Διογένης 08/12/2014 23:38:12

          Tο ερώτημά μου τίθεται στη βάση του άν δεν εκλεγεί τελικά Πρόεδρος και πάμε σε εκλογές. Μετά,στην αναζήτηση συνεργασιών,ο ΣΥΡΙΖΑ θα βρεί πιό εύκολα κάποιους να συνεργαστεί απ' ό,τι εμείς. Οι πρόθυμοι θα πάνε μαζί του και ο Βενιζέλος θα είναι πλέον ανίσχυρος...

          • Naruto avatar
            Naruto @ Κυθήριος 09/12/2014 00:06:56

            Υπ´οψιν οτι μετά τις επόμενες εκλογές ΑΝΕΛ , Λαός , θα έχουν εξατμιστεί και Χ.Α θα έχει χάσει τα ποσοστά της , συν οι πικραμένοι και οι αναποφάσιστοι που οι περισσότεροι είναι Ν.Δ γιατι όχι πρώτο κόμμα ; Εννοώ τις επαναληπτικές εκλογές δεδομένου οτι στις πρώτες δεν θα σχηματιστεί κυβέρνηση .

          • George N avatar
            George N @ Naruto 09/12/2014 00:23:13

            Απευκταίο σενάριο. Μετά τους τελευταίους 6 μήνες, μια ανεπιτυχή προεδρική εκλογή και δύο εκλογές, κυβέρνηση μπορεί να βγει αλλά αν θα έχει μείνει κάτι για να κυβερνήσει θα είναι θαύμα. Μετά από κάτι τέτοιο θα θες να είσαι τρίτο κι όχι πρώτο κόμμα!

          • Savaren avatar
            Savaren @ George N 09/12/2014 09:40:37

            Mετά από κάτι τέτοιο, θα θέλεις να είσαι σε άλλο πλανήτη μάλλον.

        • karenin avatar
          karenin @ Διογένης 08/12/2014 23:43:56

          Mε λίγα λόγια μας λες, οτι το αδιεξοδο στις διαπραγματευσεις το δημιούργησε η κυβερνηση, για να εκβιάσει εκλογή προεδρου, παραμένοντας αλλους 16 μηνες στην εξουσία; Πολυ μεγάλες σκέψεις και κουβέντες για τόσο μικρές σημαίες.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ karenin 09/12/2014 00:52:03

            Αυτό το λες εσύ, αγαπητέ μου. Εγώ λέω ότι η κυβέρνηση εκμεταλλεύθηκε αριστοτεχνικά την κατάσταση. Μακάρι να ήταν τόσο ικανή ώστε να δημιουργήσει τόσο έντεχνα τεχνητό αδιέξοδο στις διαπραγματεύσεις. Αν ήταν τόσο ικανή όμως, θα είχε βγει στις αγορές και θα είχε απαλλαγεί από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα.

  15. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 08/12/2014 23:25:33

    Αν η ψηφοφορία ήταν μυστική μέχρι και 200+ θα έπιανε. Οσο για το ποιος θα ψήφιζε πρώτος και σαν τρελός για να βγει πρόεδρος; Αυτός που θα ψηφίσει -σε πιθανές εκλογές- φανατικότερα από τον καθένα ΝΔ. Ο Αλεξάκος. Τώρα σφίξανε τα γάλατα και δεν είναι για καλαμπούρια.

  16. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 08/12/2014 23:53:38

    Μια ακομα κίνηση προς τη σωστη κατεύθυνση για τη χώρα.Εκλογή ή εκλογές ωστε να μπορούμε να οργανώσουμε τα επόμενα βήματα,χωρίς βιασύνες,εκβιασμούς και αμφισβητήσεις απο κανέναν

    • Silvestro avatar
      Silvestro @ Μεγάλες στιγμές 09/12/2014 13:38:49

      Έτσι. Εκλογή ή εκλογές, να ξέρουμε που βαδίζουμε.

  17. iconology2009 avatar
    iconology2009 09/12/2014 00:43:57

    Υπάρχουν τα δύσκολα ψυχολογικά δεδομένα των δημοσκοπήσεων. Αυτό είναι σαφές. Αλλά και απ'την άλλη οι σημερινοί κυβερνητικοί εταίροι-οι ηγεσίες τους-είναι φτιαγμένοι για τα δύσκολα. Είναι παίχτες που έρχονται από πολύ μακριά και έχουν περάσει από 40 κύματα. Και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον αντίπαλο που έχουν απέναντι τους, μού φαίνονται όχι μόνο κλάσεις μαχητικότεροι αλλά και πιο συγκροτημένες προσωπικότητες να οργανώσουν μια τακτική κίνηση στα πλαίσια ενός στρατηγικού σχεδιασμού. Η άλλη πλευρά χαρακτηρίζεται από το στρατηγικό μειονέκτημα ότι έχει συγκροτηθεί σε εντελώς συγκυριακή βάση και βασικά αμφιταλαντεύεται σε πολλές επιλογές της-βασικά δεν ξέρει τι θέλει, πέρα από το αυτονόητο του να κερδίσει την εξουσία. Αλλά και ο πολιτικός πρόγονος του Τσίπρα, ο Γιώργος Παπανδρέου, την κέρδισε το 2009. Τι την έκανε; Πώς τη διαχειρίστηκε; Εξάντλησε όλα τα bonus των αεροπορικών εταιρειών! Δεν είμαι σε θέση να προφητέψω τίποτα αλλά η λογική μου μού λέει ότι μακροπρόθεσμα η νίκη ανήκει στο συγκροτημένο παίκτη. Οι ερασιτέχνες καίγονται μέσα στις συγκυριακές νίκες τους-σαν τον παλαβωμένο και άπληστο τζοαγαδόρο που τα θέλει όλα και τα θέλει τώρα.

  18. Γιάννης Μ avatar
    Γιάννης Μ 09/12/2014 00:55:11

    Δέχομαι ότι η κυβέρνηση είναι ακατάλληλη, και η αντιπολίτευση στην κοσμάρα της. Αλλά η "λύση" δεν μπορεί να προσομοιάζει το "Endlösung", και δεν μπορούμε να καούμε σωρηδόν όλοι σε γιγάντιους φούρνους γιατί αμάρτησε η γενιά του Πολυτεχνείου. Δεν γίνεται. Αν είναι δυνατόν. Από οικονομία η οποία είναι τσακισμένη, υπερφορολογημένη, περιμένει κάποιος θαύματα;a Ναι, η κυβέρνηση υπόγραψε ότι "θα" έχει πρωτογενή πλεονάσματα ύψους %ΧΑΧΑΧΑ κάθε έτος, και ακούγαμε για χρόνια ότι "θα αναθεωρηθούν προς τα κάτω" και άλλα φαιδρά. Αν όμως οι δανειστές δεν έχουν την "πολιτική βούληση" να το κάνουν αυτό, λυπάμαι, αλλά εφόσον και αυτοί (σε μικρότερο βαθμό από την Ελληνική κυβέρνηση) θέλουν λαγούς με πετραχείλια, να ψάξουν να τους βρουν στο καπέλο του ταχυδακτυλουργού! Αν ο προϋπολογισμός του 2015 προέβλεπε 0.5% πρωτογενές πλεόνασμα, θα ήταν όλα πρίμα. Αλλά δεν το προβλέπει! Tο 2016 "απαιτούνται" 9 δις πλεόνασμα. Πλάκα μου κάνετε; Για να βγουν 9 δις πλεόνασμα πρέπει πραγματικά να υπάρξει Endlösung... Είναι αδιάφορο το τι θα γίνει μετά. Όπως οι τράπεζες σε ορισμένες περιπτώσεις "γούσταραν" να δίνουν στεγαστικά στον κάθε κακομοίρη το 70% της αξίας του ακινήτου χωρίς πιστωτικό έλεγχο, και το άλλο 30% ως "επισκευαστικό", έτσι συμβαίνει και με την Τρόικα. Θέλεις ζεστό χρήμα δίχως απώλειες από μια τσακισμένη οικονομία; Εξαιρετικά, και εγώ θέλω μια Ferrari. Αν δεν γίνεται να την πάρω εγώ με εισόδημα 10.000 Ε / έτος, έτσι δεν γίνεται και εσύ να δεις πλεόνασμα 9 δις. Forget it Wolfgang... (για να παραφράσω γνωστή ρήση του ιδίου) ------- Κοινώς, και την πίτα ολάκερη, και τον σκύλο χορτάτο, δεν γίνεται φίλτατοι. Θα προτιμούσα να...έμπαινε στο Σύνταγμα ότι πρέπει να ισοσκελίζεται ο προϋπολογισμός και να υπάρχει "φρένο χρέους", παρά να έχει την παράλογη απαίτηση κάποιος να βγάζει η Ελληνική (Ποιά; Η Ελληνική!) οικονομία πλεονάσματα δεκάδων δις για να αποπληρώσει "την στήριξη των λαών της Ευρώπης". Να το πούμε και πιο λιανά; Το 2010, πόσα χρέη είχε στην κατοχή της "ο Ευρωπαίος φορολογούμενος", από την Ελλάδα; Σίγουρα πολύ λίγα. Το 2014; Το, πόσο, 85%; Και οι τράπεζες; Το...5%; Whoops. Γιατί δεν κούρευαν εξ' ολοκλήρου τις τράπεζες το 2010; Α, μα γιατί ήταν Γερμανικές και Γαλλικές (κυρίως) και θα έσκαγαν σαν καρπούζια; Whoops. Ποιος τους είπε να αγοράζουν ΟΕΔ; Τι, είχαν καλύτερη απόδοση από τα Bund? ...Whoops...

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 09/12/2014 01:36:25

    Ποτέ μη λές ποτέ. Αλλά θα είναι έκπληξη άν βρεθούν 180. Δεν θα είναι; Σε κλαθε περίπτωση: Καλύτερα ένα φρικτό τέλος παρά μια φρίκη δίχως τέλος. Οι συχνές πρόωρες έως πολύ πρόωρες εκλογές, ακλόνητος κανόνας στην Ελλάδα μεταπολεμικά (με πολύ σπάνιες εξαιρέσεις τις περιπτώσεις που μια Βουλή εξαντλεί την τετραετία), αποκαλύπτουν πόσο στρεβλό, ευκαιριακό επειδή είναι πελατειακό και μόνιμα μειωμένης δημοκρατικής λειτουργικότητας είναι το κομματικό σύστημα της χώρας και πόσο “αδιόρθωτο” έμεινε επί 6 δεκαετίες.
    Ούτε παλιά το μάθημα από την επτάχρονη δικατορία δίδαξε κάτι στο εγχώριο πολιτικό προσωπικό και στα κόμματα, ούτε τώρα φαίνονται να νοιάζονται ιδιαίτερα οι πολιτικές ελίτ μας για το πανθομολογούμενο γεγονός, ότι η οππορτουνιστική πολιτική των κομμάτων συνέβαλε αποφασιστικά στο Ελληνικό οικονομικό ναυάγιο. Η πραγματικότητα αλλάζει διαρκώς, όμως οι πολιτικές ελίτ δεν θέλουν ν” αλλάξουν.
    Άς είναι. Είναι κακοί μαθητές της πραγματικότητας και εμμονικά επαναλαμβάνουν “μία από τα ίδια”, γιατί ξέρουν ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση για την πελατειακή λογική που υπερασπίζονται και για τα συμφέροντα που ευνοούν.
    Άν αυτό είναι κακό, ουδέν κακόν αμιγές καλού. Η απόφαση αυτή είναι όντως σαν τέλος μιας αγγαρείας για την κυβέρνηση και σαν απελευθέρωση από μια Βαβυλώνεια αιχμαλωσία για τους πολίτες. Το πράγμα δεν τραβούσε άλλο: ούτως ή άλλως αυτή η κυβέρνηση 2012-2014, άλλοτε σε συμπαιγνία και άλλοτε παίζοντας κρυφτούλι με τα όργανα των εταίρων και διακρατικών δανειστών της ΕΕ, με την τρόικα και με τις δεσμεύσεις του μνημονίου, σαν το Γατόπαρδο του Βισκόντι, την παλιά ταινία ταινία ταινία με τον Αλαίν Ντελόν, “τα άλλαζε όλα για να μην αλλάξει τίποτε” στη χώρα.
    Καλύτερα ένα φρικτό τέλος παρά μια φρίκη δίχως τέλος.

    • Hunter avatar
      Hunter @ Uncle Stgm 09/12/2014 04:02:18

      Δύο χρόνια τώρα, η συγκυβέρνηση αρνείται να συνειδητοποιήσει ότι τα πραγματικά προβλήματα και οι αληθινοί "εχθροί", βρίσκονται στο εσωτερικό της χώρας και όχι στο εξωτερικό! Είχαν την χρυσή ευκαιρεία να προχωρήσουν σε γενναίες αλλαγές (στο εσωτερικό της χώρας πάντα) αλλά προτίμησαν να προσπαθήσουν να τα έχουν καλά με όλους... Γράφεις αγαπητέ ότει καλύτερα να τελειώσει η "φρίκη". Μαζί σου, να τελειώσει. Αυτό που θα έρθει όμως τι θα είναι;;; Εμένα παράδειγμα, το οικονομικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ μόνο τον γέλωτα μου προκαλεί... Στηρίζεται σε δύο πυλώνες. Πρώτον στο "γενναίο κούρεμα" που δεν είναι στο χέρι του (αλλά σε αυτό των Ευρωπαίων) και δεύτερον στα 190 Δις καταθέσεων των Ελλήνων στις τράπεζες (που αφενός μεν ΔΕΝ του ανήκουν κι αφετέρου είναι ως επί το πλείστον "στα χαρτιά")... Δεν είναι να γελάς μετά;;;;;; Υπάρχει περίπτωση να αφήσει Έλληνας πολίτης τις όποιες καταθέσεις του μέσα στις ελληνικές τράπεζες προκειμένου να καταφύγει το κράτος σε "αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό" για να συνεχίσει να πληρώνει ενάμιση χιλιάρικο σύνταξη σε 50άρηδες που "δούλεψαν" 25 χρόνια ή για να επαναφέρει το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης;;;;;;;

      • Naruto avatar
        Naruto @ Hunter 09/12/2014 10:09:37

        Είμαι ακριβώς της ιδίας άποψης. Η κυβέρνηση έχασε μια καταπληκτική ευκαιρία , με λίγα νομοσχέδια , να βάλει τάξη σε καίριους τομείς . Αλλά ο Σαμαράς άφησε τους πασόκους και κάποιους δικούς του κρατιστές υπουργούς και ρήμαξαν τον παραγωγικό τομέα για χάρη του δημοσίου και μάλλιστα χωρίς αντάλλαγμα . Οσο για τις τράπεζες σε περίπτωση εκλογής του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα μείνει δεκάρα στα χρηματοκιβώτιά τους .

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Uncle Stgm 09/12/2014 08:59:32

      Πολλά λόγια για να αποφύγει να πει ένας ευρωπαιστής αριστερός ότι η δημαγωγία και ο λαικισμός είναι στην πλευρά της αριστεράς όπως και το 1981.

  20. cynthia avatar
    cynthia 09/12/2014 06:46:55

    Αισθάνομαι ευγνωμοσύνη για το Antinews και τον αείμνηστο ιδρυτή του Βασίλη Ζήση , που έδωσαν βήμα κ φωνή σε εξαιρετικούς σχολιαστές , συμπατριώτες μας . Οι τοποθετήσεις των Γιάννη Μ κ Θείου συνδυαζόμενες ειναι όλη η αλήθεια της κακοδαιμονίας μας. Απο διαφορετική οπτική γωνία , συναιρούνται μέσα στον δημοκρατικό ιστότοπο , ένδειξη μιας άλλης πολιτικής σκέψης που πρεπει να υιοθετηθεί . Ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τον Βασίλη κ καλη δύναμη στους συνεχιστές και όλους εμάς .

  21. ANTILOGOS avatar
    ANTILOGOS 09/12/2014 07:26:22

    Πολιτικα έξυπνη η κίνηση της κυβερνησης, εθνικά δεν ξέρω. Πάντως τέλος το πάρτυ για τον ΣΥΡΙΖΑ. Αν και πιστεύω οτι αυτή λύση δεν ειναι για το καλό της χώρας, να κυβερνήσει επιτέλους το ΣΥΡΙΖΑ ώστε να αντιληφθεί ο Ελληνικός λαός τι εστι ανευθυνότητα και ανικανότητα. Θα πληρώσει βέβαια βαρύ το τίμημα, όπως το πλήρωσε στο παρελθόν αλλα φαίνεται οτι τα παθήματα δεν γίνονται μαθήματα.

  22. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 09/12/2014 08:43:39

    Εμένα με ευχαριστεί ιδιαίτερα η εκκίνηση της διαδικασίας εκλογής Προέδρου, πρώτον γιατί ο ορίζοντας θα ξεθολώσει και δεύτερον γιατί ίσως δοθεί η ευκαιρία στον Ελληνικό λαό, να αναλάβει o ίδιος επί τέλους τις ευθύνες του και να οδηγήσει τους ασκούντες την εξουσία, προς την κατεύθυνση που εκείνος θα επιλέξει.

    • ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ. avatar
      ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ. @ Αντιγόνη 09/12/2014 08:52:32

      Aν πάλι δεν το κάνει, θα είναι άξιος της μοίρας του. Ή εν πάσει περιπτώσει, όπως τα υποζύγια και εν γένει τα κατοικίδια, θα αντέχει ακόμα...

      • Αντιγόνη avatar
        Αντιγόνη @ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ. 09/12/2014 11:20:08

        Σημασία έχει να πληροφορηθεί σωστά, αντικειμενικά και ψύχραιμα για όλες τις πιθανές επιπτώσεις των επιλογών του, ώστε να είναι συνειδητοποιημένος και σταθερός, έτοιμος να αντέξει χωρίς μεμψιμοιρία τις απαιτούμενες θυσίες. Γιατί όποιον δρόμο και αν διαλέξει, όποιος και αν πεισθεί η πλειοψηφία μας οτι θα μας οδηγήσει όρθιους και υπερήφανους στην έξοδο, θα χρειαστεί υπερπροσπάθεια και ομοψυχία για να καταφέρουμε να ξεφύγουμε από τα νύχια των κάθε είδους άπληστων όρνεων. Αυτή τη φορά, πρέπει να είμαστε όλοι πολύ σοβαροί και τα κριτήριά μας όσο γίνεται λιγότερο συνδεδεμένα με μικροϊδιοτελείς στοχεύσεις. Παίζεται η ζωή και η τύχη της πατρίδας μας, καθώς και το μέλλον των ερχόμενων γενιών.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Αντιγόνη 09/12/2014 10:01:50

      Πριν λιγο εμφανιστηκε ο Βαρουφακης πολυ προσεκτικα...κουμπωμενος. Μιλωντας εκ Αμερικης-το τονιζω το εξ Αμερικης- φανηκε οτι η Καλαματιανη ρελανς αιφνιδιασε απολυτα τον ΣΥΡΙΖΑ και τους οποιους υποστηρικτες του. Ειπε απεριφραστα οτι αν τελικα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ θα νοιωσουμε στο πετσι μας την ελλειψη ρευστοτητος και μιλησε για αυταρκεια και για τεντωμα του σχοινιου κι οπου φτασουμε..... Τις επομενες μερες δια διεξαχθει ενας αγωνας εντυπωσεων. Ελπιζω ο τελευταιος μηνας του χρονου να μην μας φερει ως μποναμα ενα bank run και βρεθουμε απο κει που ξεκινησαμε.....

  23. patriotis avatar
    patriotis 09/12/2014 14:34:32

    Ας ελπίσουμε να μη γίνει κανένα ατύχημα και ο Σαμαράς να ξέρει τι κάνει. Δεν ειμαστε για πειράματα.

  24. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/12/2014 14:48:20

    Ουδείς αιφνιδιασμός! Ήταν αναμενόμενο. Το σκεπτικό λέει " είτε Τσίπρας και χάος, είτε εμείς και η συνέχεια της πολιτικής λιτότητας και "σταθερότητας". Το θεμελιώδες εργαλείο είναι ξανά ο φόβος των (ενανπομεινάντων) αστών που ταλαντέυονται να φηφίσουν Τσίπρα και ό,τι γίνει; Διότι μέχρι τώρα βλέπουν μόνο την επιβίωση και ενίσχυση του κλεπτοκράτους και των ελίτ όυ το χρησιμοποιούν εις βάρος της δικής τους επιβίωσης. Πχ. τι θα γίνει του χρόνου αν η ύφεση συνεχιστεί; περισσότεροι φόροι; Ήδη σκέφτονται να χτυπήσουν και τον τουρισμό με ψηλότερο ΦΠΑ. Τι βλεπει ο κόσμος; Ό,τι πάει να ανασάνει, πχ ο τουρισμός, χτυπιέται με μεγαλύτερους φόρους γιατί έτσι επιβάλλουν τα ξένα αφεντικά. Τα έκανα όσο πιο λιανά γίνεται.