#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2011 17:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aποκρατικοποιήσεις by Eurobank !



Σύμφωνα με πληροφορίες Πρόεδρος του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων θα αναλάβει ο ο καθηγητής της Νομικής Σχολής Αθηνών και πρώην υπουργός των κυβερνήσεων Σημίτη κ. Μιχ. Σταθόπουλος.

Διευθύνων σύμβουλος ο κ. Κ. Μητρόπουλος, πρόεδρος της χρηματιστηριακής της Eurobank και άλλοτε βασικός μέτοχος της εταιρείας συμβούλων Cantor AE.

Υπενθυμίζεται ότι και στα ΕΛΠΕ τα οποία χθές συγχωνεύτηκαν με την Πετρόλα Πρόεδρος είναι ο κ. Τάσος Γιαννίτσης, ο οποίος ήταν επίσης Υπουργός του κ. Σημίτη.

Τέλος, ο κ. Ταμβακάκης που είναι Διευθύνων Σύμβουλος στην Εθνική Τράπεζα προέρχεται επίσης από τον Ομιλο Λάτση.

Ανακαιφαλαιώνουμε:

Στον Ομιλο Λάτση παραδίδεται η διαχείριση του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων,
Παραδόθηκαν τα ΕΛΠΕ.

Μήπως θα παραδοθεί και η Εθνική Τράπεζα γιατί ψιθυρίζεται ότι κάποιοι προωθούν και «γάμο» Eurobank – Εθνικής μέσα στο Καλοκαίρι;

Το Ταμείο, το οποίο στην ουσία θα λειτουργεί ως ένα υπερυπουργείο, θα έχει στο
χαρτοφυλάκιό του τεράστια κρατική περιουσία, από τις υπό πώληση δημόσιες
επιχειρήσεις μέχρι τα σημαντικά ακίνητα του δημοσίου.

Τα ερωτήματα σχετικά με τις επιλογές -αν οι πληροφορίες είναι σωστές- είναι
αρκετά.

Κατ' αρχάς γιατί ένας καθηγητής της Νομικής σε μια θέση τόσο... οικονομική; Θα
μου πείτε και ο νέος τσάρος της οικονομίας γνωρίζει από οικονομικά;
Συνταγματολόγος είναι ο άνθρωπος. Να είναι άραγε επιλογή Βενιζέλου ο κ.
Σταθόπουλος;

Να θυμίσουμε ότι ως υπουργός Δικαιοσύνης ήταν αυτός που άνοιξε το θέμα των
ταυτοτήτων προκαλώντας τότε σοβαρή σύγκρουση μεταξύ κυβέρνησης και Εκκλησίας με
αρχιεπίσκοπο τον μακαριστό Χριστόδουλο. Ο τότε υπουργός έγινε κόκκινο πανί για
την Εκκλησία και στην ουσία απομακρύνθηκε λίγο αργότερα. Πριν ένα χρόνο είχε
συνυπογράψει με 40 ακόμη πανεπιστημιακούς επιστολή με την οποία ζητούσε από τους
Ευρωπαίους να στηρίξουν την Ελλάδα.

Ο Κ. Μητρόπουλος εδώ και 3 χρόνια βρέθηκε στην Eurobank ενώ πριν ήταν επικεφαλής
της Cantor. Τόσο καιρό έδινε λόγο στον Ν. Καραμούζη ο οποίος ως γνωστόν έχει
καλές σχέσεις με την κυβέρνηση και τον Γ. Παπανδρέου (έχει πάρει μέρος και σε
μυστικά δείπνα παλαιότερα με τον πρωθυπουργό).

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν η Eurobank θα ενδιαφερθεί για ακίνητα και
εταιρείες του δημοσίου; Θα υπάρξει πρόβλημα αν για παράδειγμα τεθεί θέμα πώλησης
εταιρειών στο χώρο της ενέργειας όπως π.χ. της ΔΕΗ;

Η τράπεζα του κ. Λάτση που έχει τον έλεγχο των ΕΛΠΕ και ενδιαφέρεται τόσο για
την ενέργεια γενικότερα όσο και για ακίνητα φιλέτα, πόσο “ευνοημένη” θα είναι με
την επιλογή του κ. Μητρόπουλου;

Η πρόταση του πρόεδρου της ΝΔ κ. Αντώνη Σαμαρά, για την τοποθέτηση ενός μέλους κοινής αποδοχής στο ΔΣ του Ταμείου είναι ο 54χρονος οικονομολόγος, πρώην επικεφαλής της ΕΥΔΑΠ κ. Αντώνης Βαρθολομαίος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 08/07/2011 18:05:06

    Θα χει κακά ξεμπερδέματα αυτή η υπόθεση.
    Ο Μιχάλης Σταθλοπουλος είναι ιδεοληπτικός, γνήσιο τέκνο του σημιτισμού και παντελώς άσχετος με την Οικονομία.
    Αυτή η κυβέρνηση είναι επικίνδυνη. Όποιος την πλησιάζει λερώνεται. Ακόμη και το να συνδιαλέγεσαι μαζί της είναι υποβάθμιση. Η ΝΔ να προσέξει διπλά.
    Να βάλει βετο στον Σταθόπουλο ή να μην δεχθεί να συμμετάσχει.
    Νέοι, αφθάρτοι άνθρωποι δεν υπάρχουν; Επρεπε να καταφύγουμε στον Σταθόπουλο;

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/07/2011 18:11:45

    Θα στείλει η Ν.Δ. εκπρόσωπο σ' αυτό το Ταμείο, έτσι όπως στελεχώνεται;
    Και μάλιστα έναν σύμβουλο του Προέδρου;
    Για να νομιμοποιεί δια της παρουσίας του όλες τις, πολύ φοβούμαι, προειλημμένες αποφάσεις;

  3. spiros avatar
    spiros 08/07/2011 18:30:01

    Η ΝΔ δεν αντελήφθηκε τίποτε από την δόλια πρακτική του ΠΑΣΟΚ και πρόκειται να στείλει εκπρόσωπο; Συναίνεση δια της πλαγίας οδού; Οφείλει άμεσα να βγει και να διαψεύσει άμεσα την όποια συμμετοχή της στο ΔΣ. εκτός και αν θέλει να γίνει δοσίλογος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ spiros 08/07/2011 19:31:31

      Αυτα συμβαινουν οταν αφηνεται να καλλιεργειται χωρις ρητα να αναφερεται μια ατμοσφαιρα τελειως διαφορετικη απο οσα σκεπτονται στη ΝΔ.
      Η ΝΔ ποτε δεν εχει μιλησει για δοσιλογους και κατοχες και παρομοια .
      Εχει διατυπωσει τις αντιρρησεις της για το μνημονιο,την υφεση που φερνει και τους υπερβολικους φορους.Εχει ταχθει υπερ των ιδιωτικοποιησεων και της αξιοποιησης δημοσιας περιουσιας.
      Φυσικα και πρεπει να στειλει εκπροσωπο και αυτος να διαφωνησει με τυχον μη συμφερουσα πωληση.Αλλιως δεν δικαιολογειται με βαση τον δικο της πολιτικο λογο και οχι τον λογο αλλων που ζουν σε mode κατοχης και δοσιλογων.

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ ψυχραιμια 08/07/2011 22:16:00

        Στην ουσία...
        Εγκρίνεις τον Μιχάλη Σταθόπουλο;
        Γιατί τα πρόσωπα έχουν μεγάλη σημασία.
        Είναι ή όχι άσχετος με την Οικονομία και την Αγορά;
        Είναι ή όχι βγαλμένος από τις πιο μαύρες σελίδες του Σημιτισμού;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κώστας 08/07/2011 23:18:23

          Τελικα δεν αναλαμβανει αυτος.
          http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231117091
          Δεν θα αποφυγω ομως την απαντηση.Ναι,ο Σταθοπουλος ειναι νομικος,πιθανα ομως τα νομκα ζητηματα να ειναι πιο σημαντικα στις αποκρατικοποιησεις.
          Ειναι σημιτικος αλλα δεν ξερω αν ειναι απο τις μαυρες σελιδες.
          Ο Σταθοπουλος ειναι δημιουργος του αντιτρομοκρατικου νομου με τον οποιο συνεληφθη η 17Ν και τον οποιο ψηφισε μονος του ο ιδιος απο το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ.Για μενα ειναι λαμπρη σελιδα η συλληψη της 17Ν και οχι μαυρη.

          • Factorx avatar
            Factorx @ ψυχραιμια 08/07/2011 23:38:02

            Δεν πληροφορείσαι καλά. Δεν έχει λήξει το θέμα: σύγκρουση ΓΑΠ - Βενιζέλου για Σταθόπουλο. Προς το παρόν η είδηση παραμένει όπως την έχουμε εμείς

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ ψυχραιμια 09/07/2011 01:07:47

            Αποφεύγεις την απάντηση. Εντελώς την αποφεύγεις. Απλά λες πως δεν θα την αποφύγεις, αλλά δεν απαντάς σαφώς. Είσαι υπέρ ή κατά της
            τοποθέτησής του;Ωστε με τον Αντιτρομοκρατικό νόμο συνελήφθη(;) η 17Ν.
            Θέμα νόμου ήταν...Μας έλειπε ο κατάλληλος νόμος και όταν τον
            ψήφισε ο Σταθόπουλος συνελήφθη η 17Ν...Μάλιστα. Τετράγωνη
            λογική...

            Πάρε καταρχήν αυτό για τον νόμο Σταθόπουλου και τις "χρυσές
            σελίδες":
            Συνέντευξη Τζον Κίσλινγκ(υπαλλήλου πρεσβείας ΗΠΑ) για να δούμε
            πόσο "χρυσές σελίδες" ήταν:
            http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=0&artid=992299&pg=1

            Για πες μας τώρα. Υπεγραψε ή όχι υπέρ του σχεδίου Αναν
            ο Σταθόπουλος; Υποθέτω δεν σε ενοχλεί αυτό...;

            Υπέγραψε ή όχι το κέιμενο στήριξης του Μνημονίου με την φράση
            " Το ότι πολλές αποφάσεις των πολιτικών μας ηγεσιών δεν είναι κοινωνικά δίκαιες ή οικονομικά αποτελεσματικές αναιρεί το γεγονός πως καμία εναλλακτική προοπτική δε διαφαίνεται σήμερα πιο «αναίμακτη» ή λιγότερο επώδυνη από τη συνέχιση της χρηματοδότησής μας, έστω και με τους, σκληρούς πράγματι, όρους του Μνημονίου;". Μόνόδρομος το Μνημόνιο κατά
            Μ. Σταθόπουλο...

            Δες και αυτλην εδώ τη συνέντευξή του πριν μου απαντήσεις σφώς
            (γιατί δεν απάντησες) αν συμφωνείς στην τοποθέτησή του:

            "Χάρηκα που, επιτέλους, μας επέβαλαν οι ξένοι, όχι από μόνοι μας, όχι από μόνοι μας δυστυχώς -και αυτό ήταν μείωση της χώρας- να πάρουμε, επιτέλους, τα σωστά μέτρα...
            Οι Πρωθυπουργοί οι οποίοι ήταν λιγότερο λαϊκιστές σ' αυτό, δηλαδή τολμούσαν να πάρουν κάποια μέτρα λιτότητας, ήταν ο Σημίτης και ο Μητσοτάκης παλαιότερα. Με τον κ. Μητσοτάκη μπορεί να διαφωνώ ιδεολογικά επειδή δεν είμαι του χώρου του, αλλά αυτό του το αναγνωρίζω. Και ο Σημίτης...

            Δε νομίζω ότι ήταν σε έξαρση τα σκάνδαλα τότε, το 2003, ή περισσότερο από άλλες εποχές...."(ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΨΕΥΤΗΣ)
            http://www.amalianegreponti.gr/index.php?day=1&month=2&year=1996&lag=1&id=7&pid=0&sid=471

            Πάρε τώρα και το Β μέρος της συνέντευξης Σταθόπουλου,
            Ψυχραιμία, και πες μας αν τον εγκρίνεις:

            "Όσο για τους λαθρομετανάστες, δεν θα έπαιρνα τη θέση ότι όλοι θα πρέπει να φύγουν. Όχι μόνο διότι αυτό δεν είναι εύκολο, αλλά επειδή νομίζω ότι η ένταξη ορισμένων στην ελληνική κοινωνία, είναι χρήσιμη, λειτουργεί ως τονωτική ένεση. Ας λάβουμε υπόψη μας την υπογεννητικότητα που έχουμε, τον μικρό πληθυσμό. Ειδικά τα περισσότερα νησιά μας, είναι αραιοκατοικημένα. Είναι μία τονωτική ένεση από πολλές απόψεις..."
            http://www.amalianegreponti.gr/index.php?day=17&month=03&year=2010&lag=1&pid=0&id=7&sid=472

            Έρμη Κεντροδεξιά Παράταξη, με οπαδούς τύπου Ψυχραιμία που
            θέλουν Σταθόπουλο θα ανακτήσεις την Ιδεολογική Υπεροπλία;
            Με τα ναι του κάθε Ψυχραιμία στους Σταθόπουλους θα
            κερδηθεί η Ιδεολογική Μάχη, εναντίον της Αριστεράς;

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Κώστας 09/07/2011 07:38:02

            Με τις τοποθετησεις Σταθοπουλου στα θεματα αυτα δε συμφωνω αλλα τοσο αυτες οσο και το θεμα της 17Ν που ανεφερα δεν εχουν σχεση με την οικονομικη του επαρκεια διοτι αυτο ζητειται εδω,η καταλληλοτερη αξιοποιηση της περιουσιας.
            Ωστοσο τα θεματα αυτα δεν ειναι τοσο πολωτικα οσο το θεμα της τρομοκρταια.
            Υπενθυμιζω οτι κατα του σχεδιου Αναν ησαν και αρκετοι αριστεροι ενω η ΝΔ δεν ειχε θεση και η κυπριακη δεξια ηταν υπερ.
            Οσο για το μεταναστευτικο ουτε η ΝΔ ειναι υπερ της απελασης ολων των μεταναστων αλλα ζητει αλλαγη του νομου νομιμοποιησης.
            Αντιθετα το ζητημα της 17Ν ειναι καθαρα πολωτικο στον αξονα δεξιας - αριστερας και δεν φταιω εγω ή καποιος αλλος που η ΝΔ αφησε να περασει το γεγονος οτι η τρομοκρατια ηταν αριστερης προελευσης χωρις πολιτικη εκμεταλλευση χαριν μιας δηθεν συμφιλιωσης.
            Που ειναι οι εκδηλωσεις για τα θυματα της τρομοκρατιας και που οι αναλυσει για το πως η μαρξιστικη ιδεολογια οδηγει στο εγκλημα,κατι που θα ειχε γινει σε οποιoδηποτε κεντροδεξιο κομμα της Ευρωπης;
            Mπορει να μη συμφωνεις αλλα η σταση Σταθοπουλου στο θεμα αυτο θα μπορουσε να κανει πολυ μεγαλυτερη ιδεολογικη ζημια στην αριστερα απο τα υπολοιπα αν υπηρχαν φυσικα ανθρωποι στη ΝΔ να το πιασουν.
            Τελικα ομως εφ οσον υπαρχει κυβερνηση ΠΑΣΟΚ αυτη οριζει τον προεδρο του Ταμειου και η ΝΔ ειναι υπευθυνη για το μελος που θα ορισει αυτη.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ ψυχραιμια 09/07/2011 14:04:34

            Δεν σε ρώτησα αν είχε θέση η ΝΔ.
            Άσε που ο σημερινός αρχηγός της ΝΔ είχε θέση.
            Ξεκάθαρη θέση εναντίον του Σχεδίου.
            Το ξέχασες...
            Δεν συζητάμε απλά το θέμα της επάρκειας.
            Είναι δεδομένο πως θα ήταν ανεπαρκής, διότι είναι άσχετος
            με την Αγορά και την Οικονομία.
            Το θέμα ήταν σημειολογικό. Με ναι στους Σταθόπουλους του
            Σχεδίου Ανάν, της λαθρομετανάστευσης( η ΝΔ είπε θα ακυρώσει
            το Νομοσχέδιο Ραγκούση, δεν συμφωνεί στην ακύρωσή του
            ο Σταθόπουλος) και του Ναι στο φορομπηχτικό Μνημόνιο της
            Αποτυχίας δεν κερδίζεται ιδεολογική μάχη.
            Ψυχραιμία, με την λόξα δεν γίνεται πολιτική. Ο λοξίας άνθρωπος
            δεν καταλαβαίνει. Οι πάντες γνωρίζουν πως ο Μιχάλης
            Σταθόπουλος είναι σήμα κατατεθέν της ροζ αριστεράς, του
            κίβδηλου σημητικού ψευτοεκσυγχρονισμού με τα οποία η ΝΔ
            είναι και σωστά σε ιδεολογικό πόλεμο.
            Αλλά εσύ κατάφερες πάλι να πεις τη λόξα σου. "Ψήφισε τον Α
            Αντιτρομοκρατικό Νόμο". Τι μας λες, μήπως να του κάνουμε
            και ένα άγαλμα;
            Ά ρε έρμη Κεντροδεξιά...

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ ψυχραιμια 09/07/2011 14:10:24

            Και κλατι ακόμη.
            Εστίασες μόνο εκεί που σε συμφέρει. Τα επικίνδυνα που
            δηλώνει για τη λαθρομετανάστευση αυτός ο απίθανος τύπος
            δεν τα είδες;
            Σε αυτά αναφέρομαι:
            "Ας λάβουμε υπόψη μας την υπογεννητικότητα που έχουμε, τον μικρό πληθυσμό. Ειδικά τα περισσότερα νησιά μας, είναι αραιοκατοικημένα. Είναι μία τονωτική ένεση από πολλές απόψεις"!!!!!!!

            Τον εγκρίνεις όμως παρά το ότι μπλέκει λαθρομετανάστες
            και αραιοκατοικημένα ελληνικά νησιά ο άθλιος, γιατί λέει
            ψήφισε ...αντιτρομοκρατικό νόμο.
            Τί λόξα είναι αυτή;

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ψυχραιμια 09/07/2011 15:43:58

            Δεν τον εγκρινω και φυσικα δεν ζητω να του κανουμε αγαλμα.
            Αλλα εκεινο που λεω ειναι οτι δεν καθοριζει η αντιπολιτευση τον προεδρο του Ταμειου.Η αντιπολιτευση οριζει ενα μελος.
            Για να αρνηθει τελειως να συμμετασχει με αιτιολογια το προσωπο του πασοκτζη προεδρου που φυσικα ειναι ιδεολογικος αντιπαλος πρεπει αυτος να εχει κανει κατι πολυ προκλητικο κατα της ΝΔ που αυτος δεν εχει κανει.
            Αλλο να κανουμε αγαλμα,αλλο να δεχθουμε καποιον στις γραμμες μας που δεν γινεται για ενα Σταθοπουλο και αλλο να μην παμε στην Διοικηση ενος οργανισμου που ειναι δεδομενο οτι ο προεδρος θα ηταν απο το ΠΑΣΟΚ>
            Η συμμετοχη σε διακομματικη επιτροπη ή ομαδα εξυπακουεται οτι συμμετεχεις σε κατι με πολιτικους αντιπαλους.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/07/2011 21:52:40

    Για όσους ξέχασαν και την πρόσφατη, εμετική ανακοίνωση της Kommandatur που συνυπέγραψε, ομού με τους άλλους δέκα ντελάληδες, ο νέος πρόεδρος:

    h**tp://www.antinews.gr/2011/06/16/106794/

    Βλέπετε πόσο καλά αμείβεται η υποταγή;

  5. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 08/07/2011 22:20:57

    Ο Μητρόπουλος είναι "προσωπική επιλογή του ΓΑΠ" και η ΝΔ συναίνεσε. Έτσι, τουλάχιστον, γράφουν οι εφημερίδες.....

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 08/07/2011 22:31:51

    ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ
    Yπενθύμιση ότι οι νέες οικοδομικές άδειες, τα πωλητήρια ή/και τα νέα μισθωτήρια συμβόλαια, γίνονται αποδεκτά από τις Εφορίες, εφόσον συνοδεύονται από το υποχρεωτικό ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ KTIPIΩΝ http://www.opengov.gr/minenv/?p=170

    ΑΜΟΙΒΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ, ΕΝΤΥΠΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ, ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ κλπ https://sites.google.com/site/energeiakiapodosi/system/app/pages/sitemap/hierarchy

    Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΜΕΛΕΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ
    Ο περί Ρυθμίσεως Οδών και Οικοδομών Νόμος (Κεφ. 96)
    http://www.latsia.org.cy/images/users/1/texniki_ypiresia/Entypo_3D3-final_5.2011.pdf

  7. jkr avatar
    jkr 08/07/2011 22:57:49

    Είναι Προϊστάμενος.

  8. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 09/07/2011 00:21:04

    Πάντως ο Αντώνης Βαρθολομαίος είναι σοβαρός άνθρωπος και δεν έχει δώσει μέχρι τώρα αφορμές. Στη διάρκεια της θητείας του στην ΕΥΔΑΠ δεν ακούστηκε τίποτα το μεμπτό, σε αντίθεση με άλλους...γαλάζιους μάνατζερς της εποχής. Στο βαθμό που η ΝΔ έπρεπε να συμμετάσχει με ένα εκπρόσωπο(σ.σ. προσοχή: χωρίς εκτελεστικό ρόλο)η επιλογή φαίνεται πολύ καλή.

  9. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/07/2011 15:50:32

    Είναι αυτός ο Γερμανοσπουδασμένος υπουργός ¨δικαιοσύνης¨ που το 2000 απέτρεψε την κατάσχεση των Γερμανικών περιουσιών στην Ελλάδα υπέρ της αποζημίωσης των θυμάτων του Β΄Π.Π. Αυτός είναι , σε συνέχεια του Ι. Ματθία που πρόσφερε ¨δικαίωμα ετεροδικίας¨ στην Γερμανία...

  10. nik avatar
    nik 10/07/2011 00:01:54

    Νομιζω οτι η Λυση ειναι απλη.Τραβαμε ολοι ολες τις καταθεσεις απο την Εurobank απο 100Ε μεχρι και οσα εχει ο καθενας.και αστη να κουρευεται μετα για αντε να δουμε !!!Βεβαια αυτο πρεπει να κανουμε και με τις αλλες αλλα αυτο αστο για μετα.Γιατι δεν κανουμε ενα μποικοταζ???να δειτε τι θα γινει ! Ελπιζω μην απαντηση κανεις μα θα πεσει εξω το Κρατος !!!!!Πριν το γραψει καποιος ασ το δει καλα καλα και ας σκεφθει πραγματα γνωσης Γυμνασιου!