16/03/2010 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aποκλειστικό : Το ΠΑΣΟΚ δεν αυξάνει τον Φ.Π.Α



http://pyrgos-news.blogspot.com/2010/03/blog-post_9039.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 16/03/2010 22:32:48

    καθε λαός πάνω σε αυτή τη γη κυβερνάται από αυτούς που του αξίζει. ας κάνουμε την αυτοκριτική μας. ισως έτσι προχωρήσουμε μπροστά.

  2. arbitraire avatar
    arbitraire 16/03/2010 22:36:26

    taxes κι ηθικη ειπαμε.......

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/03/2010 22:59:05

    H επιτυχία του Πασόκ είναι ότι λέει το άσπρο μαύρο και αξιοποιεί στο έπακρο την ανοχή του Έλληνα για παραμύθια. Μας αξίζουν.

    Λεφτά υπάρχουν, λεφτά υπάρχουν.
    (έχει και άλλο ένα ωραίο κλιπ που λέει ο ΓΑΠ πως νέοι φόροι θα γονατίσουν την οικονομία)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/03/2010 23:11:18

    Σε υποβάθμιση κατά μία βαθμίδα της αξιολόγησης του κινδύνου τραπεζικού συστήματος (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA) της Ελλάδας στην Ομάδα 5 από την Ομάδα 4 προηγουμένως (από συνολικά 10 με το 1 να αποτελεί το ισχυρότερο) προχώρησε η Standard & Poor’s μετά την επιβεβαίωση της πιστοληπτικής αξιολόγησης BBB+ για την Ελλάδα.

    Την ίδια στιγμή η Standard & Poor΄s αναθεώρησε ανοδικά τις εκτιμήσεις της για τα ακαθάριστα προβληματικά στοιχεία του ενεργητικού (GPAs) για το ελληνικό τραπεζικό σύστημα στο 15%-30% των συνολικών πιστώσεων από 10%-20% προηγουμένως.

    http://www.capital.gr/Articles.asp?id=926836

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 17/03/2010 10:23:56

      Έκαναν ότι περίπου και οι "σαμουράι" της Nomura (το έγραψα σχολιάζοντας άλλο post).
      Ο κίνδυνος μεταφέρεται τώρα από το δημοσιονομικό πεδίο στον τομέα της ιδιωτικής οικονομικής δραστηριότητας. Αυτό ακριβώς υπονοεί με "ανοδικά ακαθάριστα προβληματικά στοιχεία του ενεργητικού (GPAs) των τραπεζών. Η δημοσιονομική σταθεροποίηση (άν επιτευχθεί) προυποθέτει και θα συνοδεύεται από το να αποκαλυφθούν τα "πτώματα" από το κελλάρι του ιδιωτικού τομέα. Εκεί είναι η πηγή της σήψης.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 16/03/2010 23:22:42

    ειναι απλα τα πραγματα. ΕΛΕΓΧΕΙ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ. πως να μην κανει τον κοσμο να βλεπει το ασπρο μαυρο και αντιστροφως; ουτε που το πηραν χαμπαρι στην ΝΔ ακομα;

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/03/2010 23:42:26

    Η αλητεία του ΘΑΣΟΚ δεν έχει όρια, φλόμωσε στα ψέματα και τις υποσχέσεις

  7. trochalos avatar
    trochalos 16/03/2010 23:59:09

    Το ΠΑΣΟΚ δεν λέει ποτε ψέματα.Το σποτ αυτό το έκανε η ΝΔ και ο ΚΚ γιά να κακολογίσει το ΠΑΣΟΚ,ήταν προβοκάτσια.Το ΦΠΑ το είχε αυξήση η ΝΔ και απλώς τα κανάλια το είπαν τώρα.
    Φάκτορα έχεις ακούσει την παροιμία εκεί που μας χρωστάγανε μας πείραν και το βόδι.Αυτό κάνει τώρα το ΠΑΣΟΚ΄Και στο κάτω κάτω ποιος τους είπε να αναλάβουν;το κέρδος και οι αρπαχτές.

    • Orestios avatar
      Orestios @ trochalos 17/03/2010 00:37:06

      Συμφωνώ. Φταίει ο Καραμανλής και ο Σαμαράς!!!!!! :P

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 17/03/2010 10:09:47

    Παντως, για να λεμε και του στραβου το δικιο, πρεπει να παραδεχτουμε οτι η διαφημηση δεν λεει ποτε και πουθενα οτι το ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ. Εκτος και αν υπαρχει και αλλο διαφημιστικο.

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/03/2010 10:19:54

    Άν το Γερμανικό περιοδικό είναι σκαμπρόζικο, φυσικά και έχει 19% ΦΠΑ!
    Φυσικά είμαι στον κανόνα, δουλεύω όσο κι εσύ σαν σκυλί, ένα βιβλίο το μήνα καταφέρνω να διαβάζω μόνον τους τυχερούς μήνες, και κάνω ανακύκλωση επειδή σιχαίνομαι τα πεταμένα σκουπίδια παντού, ιδίως στις όμορφες ρεματιές του χωριού μου.