#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2012 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aποκάλυψη – βόμβα για τον Λουκά Παπαδήμο



Μια αποκάλυψη – βόμβα κατά του Λουκά Παπαδήμου, κάνει σήμερα το πρακτορείο Reuters και παρ’ ότι ο πρώην πρωθυπουργός το διαψεύδει, έχει προκαλέσει πάταγο. Σύμφωνα με το δημοσίευμα, η παρέμβαση Μπαρόζο στις 11 Μαΐου για τις ελληνικές εκλογές με τη δήλωση: «εάν ένα μέλος μιας ομάδας δεν σέβεται τους κανόνες, είναι καλύτερα να βγει από την ομάδα», έγινε έπειτα από παρότρυνση του κ. Παπαδήμου. Φέρεται δηλαδή ο πρώην πρωθυπουργός να ζήτησε από τον Μπαρόζο να κάνει αυτή την εκβιαστική δήλωση. Μιλώντας στο Βήμα ο κ. Παπαδήμος διέψευσε το γεγονός λέγοντας: «Δεν ζήτησα από κανέναν να κάνει καμία δήλωση, ούτε μίλησα με πρωτοβουλία μου με κανέναν εκείνες τις ημέρες. Κάποιοι θέλουν να δημιουργήσουν πρόβλημα».

Το Reuters, γράφει ότι ο Μπαρόζο ρωτήθηκε από δημοσιογράφο της ιταλικής τηλεόρασης τι νομίζει για τα σχέδια του Τσίπρα να πετάξει στα σκουπίδια τη συμφωνία διάσωσης. Αν και δεν κατονόμασε τη χώρα, τα σχόλια του Μπαρόζο θεωρήθηκαν ότι αναφέρονται στην Ελλάδα και έκαναν να φαίνεται ότι η έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ ήταν πιο κοντά.

Σύμφωνα πάντα με το Reuters το οποίο επικαλείται αξιωματούχο της Κομισιόν, ο ίδιος ο Μπαρόζο δεν είχε καμία πρόθεση να κάνει μια τέτοια ισχυρή δήλωση. Το έκανε μόνο επειδή έλαβε ένα τηλεφώνημα από τον Λουκά Παπαδήμο, ο οποίος του το ζήτησε.

Και συνεχίζει το τηλεγράφημα: Εξοργισμένος από τις αποτυχημένες προσπάθειες για το σχηματισμό κυβέρνησης μετά από τις εκλογές της 6ης Μαΐου, ο Παπαδήμος ήθελε από τον Μπαρόζο να προχωρήσει σε μια ισχυρή δήλωση, με την ελπίδα ότι μπορεί να ξυπνήσει τους Έλληνες πολιτικούς ηγέτες.

«Δεν ήταν πρωτοβουλία του Μπαρόζο, ήταν απευθείας αίτημα», δήλωσε ο αξιωματούχος της Κομισιόν, προσθέτοντας ότι «δεν είχε αποτέλεσμα».

Η υπόθεση αυτή είναι πάρα πολύ σοβαρή διότι αν όντως υπάρχει τέτοια παρέμβαση από την πλευρά Παπαδήμου, τότε μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα. Ελπίζουμε να είναι απλά μια αρλούμπα κοινοτικού αξιωματούχου ειδάλλως κάποιοι θα πρέπει να φύγουν από την Ελλάδα αν βάζουν Ευρωπαίους να εκβιάζουν την ίδια τους τη χώρα.

Άραγε μετά τους κουκουλοφόρους επιχειρηματίες, έχουμε κι άλλους κουκουλοφόρους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/05/2012 14:14:48

    Δεν είναι ξεφτίλα. Περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό από έναν άνθρωπο κατά βάθος άπατρι, που σίγουρα έχει πιο ενισχυμένη την αίσθηση του "ανήκειν" σε υπερεθνικούς θεσμούς παρά στους θεσμούς της ίδιας του της χώρας;

    Ας όψονται όμως όποιοι τον (συν)επέλεξαν για πρωθυπουργό την αποφράδα 10η Νοεμβρίου 2011...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 30/05/2012 14:53:33

      Άχ αγαπητέ σύντροφε,
      μη σταματάς, μη σταματάς, έτσι βοηθιέται ο Σαμαράς !!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 30/05/2012 14:55:18

      Με τόσους τέτοιους "φίλους" (γεμάτη "φίλους" η "λαικο"δεξιά), δεν είχε και δεν έχει καμμία πιθανότητα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 30/05/2012 14:59:19

        Ενώ τα ντοράκια και οι όψιμοι επίδοξοι κυβερνητικοί εταίροι του ΠΑΣΟΚ και των σαλονάτων ψευτοαριστερών, τι να σου πω! Βάγια θα του στρώσουν να περάσει!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Αυριανιστής 30/05/2012 15:14:19

          Ανάμεσα στη Σκύλλα και στη Χάρυβδη...

    • S.P. avatar
      S.P. @ Αυριανιστής 30/05/2012 15:10:07

      !!!!!! Καταλαβαίνετε πως έκανε καρίέρα ο παπαδήμος και πόσο διεκρίθη στις Επιστήμες χα, χα, χα!!!

      • juliet avatar
        juliet @ S.P. 30/05/2012 15:14:36

        S.P
        Οπως οι περισσότεροι ....υπάρχουν επιστήμες που κάποιες στάσεις π.χ οι επικύψεις βαθμολογούντια με άριστα.
        :)

        • S.P. avatar
          S.P. @ juliet 30/05/2012 15:35:04

          Julie,
          Μου κάνει εντύπωση, που σπούδασε Φυσική και μετά Οικονομία. Δεν προτίμησε εξειδίκευση, αλλά γνωριμία με αντικείμενα διαφορετικών επιστημών. Είναι και αυτό μία άποψη. Πολλοί προτιμούν το νερό της λίμνης, από το νερό ενός πηγαδιού.
          Εκτός αν (α μπά) σκέφτηκε: δεν βγαίνει τίποτα με την Φυσική, φτωχός και άσημος θα μείνω,. Αφού δεν θα διακριθώ, που δεν θα διακριθώ, δεν κάνω κατά την Οικονομία...

          • juliet avatar
            juliet @ S.P. 30/05/2012 15:42:08

            Σαν φυσικός δεν έχεις προοπτικές ...δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής σε οικονοτεχνικές μελέτες ενώ σαν οικονομολόγος έχες λαμπρό μέλλον .
            Σαν φυσικός φυσικά δεν έχεις πολλές επιλογές .

        • avanti avatar
          avanti @ juliet 30/05/2012 16:33:38

          Juliet, χαίρε. Πιπέρι, κορίτσι από σπίτι εσύ τι είναι αυτά που λές.

          • juliet avatar
            juliet @ avanti 30/05/2012 20:58:58

            :) :)

    • Υποκινητης avatar
      Υποκινητης @ Αυριανιστής 30/05/2012 18:18:25

      Ονοματα παρακαλω, ποιοι τον συνεπελεξαν;
      Και τι θα γινει μετα;
      Οι πολιτικοι υποτιθεται οτι κρινονται απο τους πολιτες στις εκλογες, γι' αυτον τον "κυριο" ποια θα ειναι η κριση της χωρας και πως θ' αποδωθει;

  2. Q-Nihilism avatar
    Q-Nihilism 30/05/2012 14:28:50

    Ο ίδιος το διαψεύδει όπως αναφέρει η Καθημερινή στο http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_30/05/2012_444513. To δημοσίευμα του Reuters έγινε χθες το πρωί ενώ η διάψευση σήμερα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Q-Nihilism 30/05/2012 14:37:47

      Θυμάσαι πώς τελειώνει συνήθως το mission statement στις ταινίες του Τζέιμς Μποντ;

      Λέει "σε περίπτωση που συλληφθείς ή σκοτωθείς, η βρετανική κυβέρνηση θα αρνηθεί οποιαδήποτε ανάμιξη μαζί σου".

      Κάπως έτσι κι εδώ. Τι άλλο περίμενες, εκτός από διάψευση;

      • Q-Nihilism avatar
        Q-Nihilism @ Αυριανιστής 30/05/2012 16:06:01

        Δεν πήρα θέση και δεν πρόκειται να πάρω. Μου έκανε ενύπωση η χρονική απόσταση: μία μέρα.

  3. avanti avatar
    avanti 30/05/2012 14:30:01

    Αλήθεια ή ψέματα το γεγονός είναι ένα, αντί οι κοινοτικοί αξιωματούχοι να βλέπουν το σκάφος που λέγεται ΕΕ και βυθίζεται, περί άλλων τυρβάζουν. Εχουν παρελάσει όλοι μα όλοι με δηλώσεις, απειλές, συκοφαντίες και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Ας ασχοληθούν με αυτά που πρέπει και θα τα βρούμε εμείς στην Ελλάδα. Οσο για τον Παπαδήμο, να του δώσουμε συστατικές επιστολές και ας τον προωθήσουμε .... διότι ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε άλλο.

  4. Ox avatar
    Ox 30/05/2012 14:34:04

    Πάντως εδώ που τα λέμε η πρόταση «εάν ένα μέλος μιας ομάδας δεν σέβεται τους κανόνες, είναι καλύτερα να βγει από την ομάδα» είναι απόλυτα αυτονόητη (αυτό δεν ισχύει φυσικά για μάγκες-κουτσαβάκια-Ελληναράδες)

    • αχιλλεας avatar
      αχιλλεας @ Ox 30/05/2012 17:15:53

      αμφιβαλεις ρε μαγκα?

  5. ΜΔ avatar
    ΜΔ 30/05/2012 14:44:43

    Εδώ http://www.antinews.gr/2012/05/18/161958/ είχε αναδειχθεί ένας πιθανός ρόλος των αγγλοσαξωνικών μέσων ενημέρωσης.
    Μήπως στο ίδιο πλαίσιο εντάσσεται και αυτή η "αποκάλυψη"; Ποιον εξυπηρετεί τελικά αυτή η είδηση; Πέρα από τον Παπαδήμο, δεν θίγονται εμμέσως και οι υπόλοιποι (ασφαλώς και ο ΑΣ) ;

    • S.P. avatar
      S.P. @ ΜΔ 30/05/2012 15:54:52

      Τι φταίνε αγαπητέ οι Αγγλοσάξωνες; Απλώς το, ότι ο Μπαρόζο κάρφωσε τον παπαδήμο δυστυχώς δείχνει τι εκτίμηση του έχουν!
      Αφού έκανε κυβέρνηση 49 ατόμων όχι υπερκομματική, αλλά ήτανε αιχμάλωτος των κομμάτων.

      • ΜΔ avatar
        ΜΔ @ S.P. 30/05/2012 16:13:14

        Ο πολύς κόσμος όταν διαβάζει μία τέτοια είδηση δεν λέει "ο παπαδήμος έκανε αυτό...."! Αυτό που θα πει είναι "είδες τι κάνουν για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο...."!!!
        Αυτό το "είδες τι κάνουν" δεν αφορά μόνο τον Παπαδήμο αλλά, στα πλαίσια του "όλοι ίδιοι είναι..", και τον ΑΣ. Κατά συνέπεια, είτε έγινε αυτό με τον Παπαδήμο είτε όχι, το αποτέλεσμα είναι ένα: O κόσμος να οδηγείται σε αυτόν που "δεν είναι στο...σύστημα" --> Τσίπρα κτλ.
        Άρα μία τέτοια είδηση ενδέχεται να είναι κατασκευασμένη ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. Τον ίδιο που αναδεικνύει και το άρθρο στο προηγούμενο link.
        Προώθηση του Τσίπρα για να ολοκληρώσει το έργο....!!!
        Ευχαριστώ!

  6. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 30/05/2012 14:56:26

    "Χρειζόμαστε κάποιον που να μιλάει ελληνικά αλλά να μην είναι με τους έλληνες"

  7. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/05/2012 15:08:35

    Πες ότι του το ζήτησε. Επρεπε γι’αυτό να κάνει τέτοια δήλωση ο Μπαρόζο; Δεν μπορεί να κρίνει ο ίδιος;
    Μ’αυτούς τους αχυρανθρώπους που έχουν βάλει επικεφαλής στα κοινοτικά όργανα, μην περιμένουμε να δούμε χαϊρι.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/05/2012 15:24:14

    Ο Μπαρόζο είναι παλαιόθεν Μαοικός, τώρα συγκαλυμμένος.
    Αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς θέλει: Να ανατρέψει με συνωμοσία το καπιταλιστικό σύστημα και να επιβάλλει στην Ευρώπη κουμμουνισμό παλαιο-μαοικού τύπου;
    Ή τούρμπο - καπιταλισμό με μονοκομματικό κουμμουνιστικό κράτος, νεο-μαοικού τύπου, όπως η Κίνα σήμερα;
    Όποια εκδοχή και άν ισχύει, έκανε τη δήλωση για να βοηθήσει τον ΣΥΡΙΖΑ. Καημένοι Τσίπρα και Παπαδήμο, σας θέλουν κερκόπορτες για να πάρει η Κϊνα όλα τα λιμάνια.

    • avanti avatar
      avanti @ Ο Θείος 30/05/2012 16:38:02

      Μαοϊκός ξεμαοϊκός, το ψάχνουνε στην Πορτογαλία για κάτι εξοπλιστικά, λες να του έστελνε ο Ακης μας τίποτα σημειώσεις?

  9. voter avatar
    voter 30/05/2012 15:28:59

    ...κάποιοι θα πρέπει να φύγουν από την Ελλάδα αν βάζουν Ευρωπαίους να εκβιάζουν την ίδια τους τη χώρα.

    Να φύγουν , δεν λέω - αν αληθεύει κι αυτό σαν το δημοψήφισμα της Μερκελ - , αλλά τοτε ο ΓΑΠ με τις προειλημμενες αποφάσεις και συννενοησεις προ εκλογων και τα απίστευτα εκβιαστικά διλημματα μετα εκλογες , που πρεπει να παει ??

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 30/05/2012 15:29:07

    Το είχα γράψει και το ξαναγράφω:

    Όσο τα “δωράκια” συνεχίζονται, τόσο θα πρέπει
    να δίνεται έμφαση στο “λόμπι της δραχμής”.

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 30/05/2012 15:42:11

    Η δήλωση φαίνεται αυτονόητη αλλά δεν αναιρεί την πράξη η οποία είναι κατάπτυστη (αν έγινε). Κανείς όμως δε μπορεί να μας αποκλείσει την περίπτωση τέτοιες "προτάσεις" να έχουν γίνει κι από άλλους "Έλληνες" πολιτικούς.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/05/2012 16:09:14

    Μπαρόζο, Παπαδήμος, Μέρκελ, οι δικοί μας πολιτικοί και πολύ παραπέρα έχουν χάσει τη μπάλα.
    Τι σημασία έχουν πιά αυτά!!!
    Κυττάξτε κατα Ισπανία μεριά και θα καταλάβετε. Παγόβουνα πέρασαν το Γιβραλτάρ.

  13. sali avatar
    sali 30/05/2012 18:19:28

    όνομα δεν έχει ο "αξιωματούχος της Επιτροπής"?

  14. Μιχάλης Σ. Βάρδας avatar
    Μιχάλης Σ. Βάρδας 30/05/2012 18:31:36

    Γιατί συζητάμε και γιατί αναρωτιόμαστε αν την επίμαχη φράση την είπε ο
    Μπαρόζο κατόπιν (πιεστικής ή μη) παρέμβασης Παπαδήμου ;

    Μήπως θέλουμε να πιστέψουμε ότι ψεύδεται ο Μπαρόζο και οι στενοί του
    συνεργάτες , προκειμένου να "καλύψουμε" τον Παπαδήμο ;

    Ο Παπαδήμος , δεν είναι αυτός που ως "πρωθυπουργός ειδικής αποστολής"
    απειλούσε και τρομοκρατούσε επί σειρά μηνών τον Ελληνικό Λαό με το
    ψευδεπίγραφο δίλημμα "Μνημόνιο ή έξοδος από το ευρώ και άτακτη
    χρεωκοπία" ;

    Πιστεύει κανείς μας ότι τώρα που απαλλαγήκαμε από την "πρωθυπουργική"
    του παρουσία , έχει αυτός αλλάξει γνώμη ;

  15. kas avatar