#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2011 12:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aπεργίες εκτόνωσης



Η ΓΣΣΕ και η ΑΔΕΔΥ ….έκαναν σήμερα τη γνωστή διαδρομή στο κέντρο της Αθήνας.

Οι προπορευόμενοι με τις ντουντούκες επαναλάμβαναν τα γνωστά συνθήματα «φοιτητές εργατιά, μια φωνή και μια γροθιά», «λαός ενωμένος, ποτέ νικημένος», «νόμος είναι το δίκιο του εργάτη» κ.λ.π.

Εγιναν και τα …συνηθισμένα επεισόδια.

Τα κανάλια πήραν αρκετές λήψεις για τα βραδυνά δελτία ειδήσεων.

Οι συνδικαλιστές δικαιολόγησαν την παρουσία, το ρόλο και τα προνόμια τους.

Ολοι έφυγαν…ικανοποιημένοι!

Το επόμενο …αγωνιστικό ραντεβού ορίστηκε για τις 19 Οκτωβρίου!

Μη πάθουμε καμιά …υπερκόπωση από τους πολλούς αγώνες!

Γιατί τώρα εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτές οι …σποραδικές απεργίες γίνονται…συντεταγμένα για την εκτόνωση της κρίσης και εξυπηρετούν αφάνταστα την κυβέρνηση;

Εκτός και αν είναι ιδέα μου…

Αδέξιος Δεξιός



Για την ιστορία, τα επεισόδια ξεκίνησαν στη 1.30 όταν κουκουλοφόροι οι οποίοι βρίσκονταν στα σκαλάκια της πλατείας Συντάγματος, έριξαν πέτρες εναντίον αστυνομικών οι οποίοι απάντησαν με ρίψη χημικών. Οι κουκουλοφόροι ανταπάντησαν με ρίψη μολότοφ και άρχισαν να προκαλούν σποραδικά επεισόδια, κυρίως, προς τις οδούς Ερμού και Καραγιώργη Σερβίας.

Οι απεργοί που συμμετείχαν τόσο στο συλλαλητήριο ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ όσο και του ΠΑΜΕ πραγματοποίησαν πορεία προς τη Βουλή, υπό την συνεχή παρουσία της αστυνομίας, η οποία τοποθέτησε ακόμη μία φορά σιδερένιο φράχτη στην είσοδο του κοινοβουλίου στη Βασ. Σοφίας.

Για τις 19 Οκτωβρίου ανανέωσε το αγωνιστικό ραντεβού η ΓΣΕΕ μετά τη σημερινή 24ωρη πανελλαδική απεργία των εργαζομένων στις ΔΕΚΟ, τους Οργανισμούς και φορείς του Δημοσίου και το συλλαλητήριο στην πλατεία Κλαυθμώνος. Χωριστή συγκέντρωση στην Ομόνοια πραγματοποίησε το ΠΑΜΕ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικη avatar
    Νικη 05/10/2011 14:51:16

    Μειώστε τους μισθούς στα ΜΑΤ κατα 50%

    • Απορία avatar
      Απορία @ Νικη 05/10/2011 15:29:55

      Άμεση αποκομματικοποίηση της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ.

      Όσοι υποψήφιοι είναι ή υπήρξαν μέλη κομμάτων για πολύ καιρό ή/και σε διάφορες κομματικές θέσεις να απορριίπτονται από τις διαδικασίες εκλογής.

      Επίσης, απαγόρευση σε αυτούς που διατέλεσαν προέδροι και γραμματείς να βάλουν υποψηφιότητα για βουλευτές, νομάρχες, περιφερειάρχες κλπ.

      Μόνον έτσι θα βγούν άνθρωποι που ενδιαφέρονται πραγματικά για την εργατιά και τους εργαζόμενους και όχι για το κόμμα και την πάρτη τους.

  2. The Saint avatar
    The Saint 05/10/2011 15:24:08

    Αδέξιε δεξιε, όταν εγώ εδώ και ένα χρόνο περιπου έλεγα -σε άλλο φορουμ, αλλά τα έχω γραψει και εδώ βεβαίως- ότι το κινημα των αγανακτισμένων (μαζι με τη γιαγια, και το μωρό στο καροτσάκι) και οι απεργίες "παρελάσεις" είναι βούτυρο στο ψωμί των κυβερνώντων, είχαν πέσει όλοι να με φάνε.
    Γι'αυτό και έφυγα απο εκείνο το φορουμ... τέσπα.
    Ερχεσαι σήμερα απλά να με δικαιώσεις, και σε ευχαριστώ γι'αυτό.

    Ξαναλέω λοιπόν κάτι που επαναλαμβάνω συχνά τελαυταία...
    ΕΠ'ΩΜΟΥ ΟΛΟΙ! σήμερα, αυριο θα είναι αργά...

  3. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 05/10/2011 16:02:31

    Προχθές άν δεν κάνω λάθος ΣΥΝΔΙΚΑΛΗΣΤΑΡΑΔΕΣ έκαναν κατάληψη στον ΟΑΕΔ με αποτέλεσμα να μην πληρωθούν τα επιδόματα ΑΝΕΡΓΙΑΣ. Αυτή είναι αντίσταση όχι παίξε γέλασε... Το τί ζημιά έπαθε ο Μπέννυ και ΓΑΠ από αυτό δεν λέγεται ακόμα τρέχουν......

  4. mlvzeroblogspot avatar
    mlvzeroblogspot 05/10/2011 16:13:49

    Ο ΒΕΛΓΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΓΙΟΥΡΟΓΚΡΟΥΠ ΤΗΣ 13 ΟΚΤ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ
    ΕΔΩ ΟΛΑ
    http://mlvzero.blogspot.com/2011/10/to-eurogroup.html

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 05/10/2011 17:29:35

    03/10/2011: Δήλωση - του Προέδρου της ΓΣΕΕ Γιάννη Παναγόπουλου, για τις Εφεδρείες = Απολύσεις

    Δύο χρόνια τώρα κυβέρνηση και τρόικα με μέτρα άνισα άδικα και κυρίως αναποτελεσματικά σπρώχνουν την οικονομία σ΄ολο και μεγαλύτερη ύφεση, μας παίρνουν τους μισθούς, μας παίρνουν τα δικαιώματα.

    Τώρα αποφάσισαν να πάρουν τη ζωή από τους εργαζόμενους να τους αφαιρέσουν το ύψιστο δικαίωμα, το δικαίωμα στην εργασία. Λένε κάποιοι:
    «μα υπάρχουν απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα γιατί να μην γίνουν με τις εφεδρείες απολύσεις και στο δημόσιο»;

    Τους απαντάμε: Αν το κράτος κάνει απολύσεις κλείνει το μάτι στους επιχειρηματίες να κάνουν ακόμα περισσότερες απολύσεις !

    Δεν έχουμε κανένα άλλο δρόμο παρά να συνεχίσουμε και να εντείνουμε τους αγώνες μας, με τη Γενική απεργία στις 19 του Οκτώβρη και με την 24ωρη απεργία στις ΔΕΚΟ τον ευρύτερο δημόσιο και το στενό δημόσιο τομέα, την Τετάρτη στις 5 του Οκτώβρη.

    Ο αγώνας θα συνεχιστεί όσο συνεχίζονται αυτές οι πολιτικές οι οποίες σπρώχνουν τον ελληνικό λαό στη φτώχεια και την ανέχεια χωρίς ταυτόχρονα να σώζουν τη χώρα, γιατί η χώρα είναι ο λαός της και ο λαός υποφέρει.
    ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ
    Πηγή: Gsee.gr/news/president
    ♠ ♠

    Ρίγη συγκίνησης προκάλεσε παγκοσμίως η δήλωση Παναγόπουλου-ΓΣΕΕ:
    "Μη πειράξετε τους μισθούς γιατί θα σας γαμή@@ πατόκορφα"
    Πηγή: Δεξί Χ-Τrem (i)
    ♠ ♠

    Με ποιά εχέγγυα ο άχρωμος εργατοπατέρας-πρόεδρος της ΓΣΕΕ, και εκπροσώπος των εργατών, και μέλος του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, κ. Γιάννης Παναγόπουλος, αμοίβεται € 118,000/ετησίως; Tι σχέση μπορεί να έχει αυτός με τη φτώχεια και την ανέχεια του Ελληνικού Λαού; Γιατί επιμένει στις βαρετές προ-κατ ομιλίες του; Γιατί Δεν παύει να μιλά καθώς οι πάντες έχουν πάψει προ πολλού να τον ακούν; και Ουδείς τον εμπιστεύεται πλέον;

    Ωρα είναι να πάει σπίτι του ο κύριος αυτός και οι συν αυτώ παρατρεχάμενοι χρυσοπληρωμένοι κηφήνες. Νισάφι πιά!

  6. παπαλαμρος avatar
    παπαλαμρος 06/10/2011 10:21:24

    Σιγά ρε μάγκες όλοι οι συνδικαλιστές είναι κοπρίτες και βολεμένοι; ΟΛΟΙ; Δεν λέω ΠΑΣΟΚΟΙ και Δεξιοί ΝΑΙ αλλά όλοι;
    Ας πούμε να διαλύσουμε όλα τα συνδικάτα. Τι έχουμε ως εναλλακτική στη λαίλαπα του μνημονίου; ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως κάποιους αντάρτες τζάμπα μάγκες. Επαναστάτες του ΤΙΠΟΤΑ.
    Εγώ είμαι της άποψης ότι τα συνδικάτα είναι κύτταρα της κοινωνίας. Καλώς υπάρχουν. Το θέμα είναι ότι ψηφίζει ο κομματικός στρατός ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και αναδεικνύουν στις εξουσίες τους αποβράσματα και προσκυνημένους. Ας αρχίσει να ψηφίζει και ο χαζολαος και ας αναδείξει άξιους υπερασπιστές των δικαιωμάτων του. Ας αλλάξει τα συνθήματα η νέα γενιά του καφέ και ας πάρει την ζωή στα χέρια της.

    Δεν συμφωνώ ότι όλοι είναι άχρηστοι κοπρίτες. Όσοι τα λένε και τα αναπαράγουν είναι σπόνσορες του ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.