#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2010 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Aν δεν υπήρχε ο Γιώργος Παπανδρέου θα έπρεπε να τον εφεύρουμε» !!!



 

Όχι αυτό που βλέπουν τα μάτια σας στις οθόνες και εκείνα που ζείτε καθημερινά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Είναι αυταπάτες, εικονική πραγματικότητα.

Η αλήθεια για το μεγάλο καλό που μας βρήκε, τον ΓΑΠ, περιγράφεται σήμερα στην σημερινή ΠΡΑΒΔΑ, …. συγνώμη στα ΝΕΑ

«Habemus Papam» φώναζαν κάποτε στην Ρώμη όταν κατάφερναν να εκλέξουν Ποντίφηκα.

«Habemus GAP» αναφωνούν τώρα οι πρωτομάστορες του «Συστήματος ΠΑΣΟΚ» (που λέμε κι αλλού) στα ερείπια της Ελλάδας.

ΣΣ επειδή δεν το είδα, ποιο είναι το όνομα του συντάκτη να τον δοξάσουμε κι αυτόν;

ΠΟΛΛΟΙ το λένε ήδη: αν δεν υπήρχε ο Γιώργος Παπανδρέου θα έπρεπε να τον εφεύρουμε. Ή αλλιώς: έγινε Πρωθυπουργός ακριβώς την ώρα που η Ελλάδα χρειαζόταν έναν ηγέτη με τα δικά του χαρακτηριστικά: άνεση στις διεθνείς σχέσεις, ευχέρεια επικοινωνίας με τις πολιτικές ηγεσίες του πλανήτη, διπλωματικό ταλέντο και κουράγιο.

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός- και πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, ας μην το ξεχνάμε- έχει αίσθηση της παγκοσμιοποιημένης πολιτικής. Και προσωπική αναγνώριση σε όλο τον κόσμο. Γνωρίζει το παιχνίδι στη διεθνή σκακιέρα, είναι αποδεκτός από τα μεγάλα διεθνή μέσα ενημέρωσης και ξέρει να σταθεί απέναντί τους.

ΤΟ αποτέλεσμα το διαπιστώνουμε αυτή την περίοδο που η χώρα διέρχεται την κρισιμότερη περίοδό της από τη Μεταπολίτευση. Ο Πρωθυπουργός- και επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας μετακινείται ταχύτατα στις πρωτεύουσες όπου κρίνονται οι εξελίξεις. Και είναι πλέον η διαυγής ελληνική φωνή στο παγκόσμιο σύστημα ενημέρωσης. ΚΑΙ μόνον η χρονική και πολιτική πυκνότητα της δραστηριότητάς του (και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού) τα τελευταία 24ωρα να ληφθεί υπόψη, προκύπτει εναργώς πόσο αλλάζει το διεθνές προφίλ της χώρας.

ΑΥΤΗ η κινητικότητα- την οποία στην αρχή ορισμένοι επιχείρησαν να παρερμηνεύσουν- αναδεικνύει τον Γιώργο Παπανδρέου σε σημαντικό παράγοντα, ο οποίος επηρεάζει τις εξελίξεις υπέρ των ελληνικών επιλογών. Βγάζει την Ελλάδα από την ακινησία. Και από μέρος του προβλήματος την καθιστά μέρος της λύσης του.

ΔΕΝ είναι εύκολο να φανταστεί κανείς άλλον σύγχρονο Έλληνα πολιτικό με τόσο συστηματική- και αποτελεσματική όπως προκύπτει σταδιακά- δραστηριότητα στον διεθνή χώρο. Δίνει μάχες που μόνον αυτός θα μπορούσε να οργανώσει κατά τρόπο που να ανατρέπουν τα δυσμενή δεδομένα.

ΓΙ΄ΑΥΤΟ το μίνιμουμ που μπορεί να περιμένει κανείς από τις πολιτικές δυνάμεις της χώρας- και πολύ περισσότερο από το κόμμα του και την κυβέρνησή του- είναι ότι θα φροντίσουν να μείνει απερίσπαστος έως ότου ολοκληρώσει αυτόν τον δύσκολο κύκλo

http://www.tanea.gr/ripes.htm

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anetos avatar
    anetos 09/03/2010 12:51:32

    «πληρωμένη καταχώρηση»

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anetos 09/03/2010 14:11:07

      Νομίζω ότι στη γλώσσα του Τύπου λέγεται "Ξένη Δημοσίευση". (Ξένη, όνομα και πράμα!)

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ anetos 09/03/2010 16:49:53

      Λέγεται και δημοσιογραφικό σχόλιο, αλλά το δημοσιογραφικό θα το βάλεις εντός εισαγωγικών.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ anetos 10/03/2010 11:30:19

      Advertorial (για να μαθαίνουμε και τη μελλοντική επίσημη γλώσσα μας!)

  2. stathis avatar
    stathis 09/03/2010 12:52:36

    Ο Παπανδρέου και ο Θαπατέρο: Η ανευθυνότητα και η υπευθυνότητα!


    Η Ισπανία βρίσκεται και αυτή στο στόχαστρο των κερδοσκόπων αλλά και των ξένων ΜΜΕ για την οικονομική της ρευστότητα.
    Πολλοί την παρομοιάζουν ως νέα Ελλάδα.
    Πως αντιμετωπίζει όμως την επίθεση;
    Όπως ο Έλληνας πρωθυπουργός;

    Του Στάθη Σαραφόπουλου
    Οικονομολόγου, πρ. Βουλευτή
    Μπορείτε να συγκρίνετε την αντιμετώπιση της κρίσης από δύο σοσιαλιστές πρωθυπουργούς δύο χωρών, Ελλάδας και Ισπανίας, οι οποίες είναι στο στόχαστρο των κερδοσκόπων αλλά και των Βόρειων Κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης!
    Και οι δύο χώρες αποτελούν μέρος των PIGS όπως τις αποκαλούν, τις μεσογειακές χώρες οι Βόρειοι!
    Αξίζει να συγκρίνουμε τις ενέργειες και τοποθετήσεις των πρωθυπουργών των δύο κρατών στην επίθεση των "κερδοσκόπων"
    Ο "ανεύθυνος" Έλληνας πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, μόλις ανέλαβε την εξουσία δήλωνε στα... ΜΜΕ τα οποία παρευρίσκοντο στις συνεδριάσεις των υπουργικών συμβουλίων, πριν ξεσπάσει και φανεί η επίθεση των κερδοσκόπων!
    _ Υπερδιογκώθηκε μ' εντολή το έλλειμμα μας στο 12,7% (;)
    _ "Η Ελληνική οικονομία είναι υπό πτώχευση" και
    _ "Για πρώτη φορά, από το 1974, κινδυνεύουν, λόγω της οικονομίας μας, τα κυριαρχικά δικαιώματα του ελληνικού λαού"!
    Και μετά ήρθε ο έρωτας και άρχισε το μεγάλο party!
    Με καθημερινές δηλώσεις στα διεθνή ΜΜΕ, του πρωθυπουργού και του αρμόδιου υπουργού, καλλιεργούσαν την σύγχιση και εξηγούσαν την δήθεν αντιμετώπιση της κρίσης, χωρίς να λαμβάνουν κανένα μέτρο!
    Πέντε μήνες στην κυβέρνηση και το μόνο μέτρο που πήραν, πριν λίγες μέρες, είναι η αύξηση του φόρου στα καύσιμα και η κερδοσκοπία των εμπόρων!
    Η σημερινή κατάσταση γνωστή σ' όλους!
    Αντίθετα ο "υπεύθυνος" ισπανός πρωθυπουργός Χοσέ Λουΐς Ροδρίγεθ Θαπατέρο τόνισε πως κάθε συζήτηση για την οικονομική ρευστότητα της Ισπανίας είναι «αδικαιολόγητη» και πως η οικονομική κατάσταση στη χώρα είναι στιβαρή.
    Στη συνέντευξή του στο κρατικό τηλεοπτικό δίκτυο TVE ο Θαπατέρο δήλωσε πως η ισπανική οικονομία, που διέρχεται μέγιστη κρίση με πάνω από 4 εκατ. ανέργους, πρόκειται να επανέλθει «στην ανάπτυξη και τη δημιουργία θέσεων εργασίας περί τα τέλη του τρέχοντος έτους, ή τις αρχές του 2011».
    Ο ίδιος τόνισε πως το ισπανικό δημόσιο χρέος κυμαίνεται επί του παρόντος στο 60% του ΑΕΠ, ήτοι «20 μονάδες χαμηλότερα από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο» και πως δεν θα πρέπει να υπάρχουν φόβοι, παρά την αύξηση του ελλείμματος.
    Ο Θαπατέρο τόνισε πως η αύξηση του ΦΠΑ από το 16 στο 18%, που προβλέπεται για τα μέσα του 2010-μέτρο που έχει επικρίνει δριμύτατα η αντιπολίτευση-δεν πρόκειται να εμποδίσει την πιθανή οικονομική ανάκαμψη, την οποία εκ νέου τοποθέτησε στα τέλη του τρέχοντος-αρχές του επομένου χρόνου.
    Επανέλαβε πως η τρέχουσα κρίση είναι «η δριμύτερη τα τελευταία 80 χρόνια» στην Ισπανία και σε όλον τον κόσμο και πως κανένας δεν «δεν μπορούσε να την προβλέψει».
    Η Ισπανία έχει ανακοινώσει πρόγραμμα λιτότητας 50 δισ. ευρώ γα τρία χρόνια, με στόχο να μειώσει έως το 2013 το έλλειμμά της στο 3% από 11,4% που ήταν το 2009.
    Τον Ιανουάριο ο οίκος αξιολόγησης Standard & Poor’s προειδοποίησε την Ισπανία με υποβάθμιση για τα ελλείμματά της.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/03/2010 12:53:31

    Καλά οι ίδιοι δεν ήταν που του έκοβαν τα εξ αμάξης;
    Αυριο πάλι τα ίδια θα του κόβουν μόλις φύγει.

    Αυτό που με ανησυχεί είναι τι ανταλάγματα υπάρχουν για όλα αυτά, από τα τηλεοπτικά ΜΜΕ μέχρι και τα εκδοτικά

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 09/03/2010 12:56:27

    Τα γράφουν όντως αυτά στα "Νέα"; Οι τσάτ*οι του Ευάγγελου το 2007; Πόνεσαν τα μάτια μου από το τρίψιμο!
    Έχει ο καιρός γυρίσματα!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Sic transit gloria mundi 09/03/2010 16:51:55

      Χτίζουν τώρα για να έχουν να κατεδαφίσουν αύριο.
      Θυμάσαι πόσους "καταλληλότερους" είχαμε τα τελευταία 10 χρόνια;
      Εγώ θυμάμαι τρεις: Σημίτης, Κ.Καραμανλής, Παπανδρέου.
      Εντυπωσιακό: Μία χώρα που την κυβερνά κάθε φορά ο καταλληλότερος από όοοολους τους πολίτες της, βουλιάζει!

  5. ataktos avatar
    ataktos 09/03/2010 12:58:05

    Μην αστοήσουμε και τον Μπαμπουκη που μας έλυσε το ενεργειακό ..χαχαχ

  6. gEO75 avatar
    gEO75 09/03/2010 13:01:18

    Μοθ θυμίζει κάτι από Ιούλιο Καίσαρα. Ξέρετε.... αυτόν που μιλούσε για εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/03/2010 13:06:17

    Και που κάνει ταξίδια αγαπητέ πες μου τι κατάφερε από το να του βγάλουν οι εδώ φυλλάδες το προφίλ του μεγάλου ηγέτη και να φουσκώσει το κόστος των μετακινήσεων;

  8. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 09/03/2010 13:08:49

    Eίναι στα καλά τους αυτοί οι άνθρωποι;
    Εδώ όλη η Ελλάδα στενάζει, εκατοντάδες άνεργοι προκύπτουν κάθε μέρα, σκάνε συνεχώς τα στεγαστικά δάνεια και ο κόσμος χάνει τα σπίτια του, οι ακάλυπτες επταγές ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο, οι επιχειρήσεις κλείνουν με ρυθμό πυροβόλου, οι τράπεζες αγκομαχάνε και κάνουν απολύσεις, η βενζίνη έφτασε το 1,50 ευρώ, η κτηματαγορά έχει εξαϋλωθεί, οι δημόσιοι υπάλληλοι κλαίνε, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ξενυχτάνε από την ανασφάλεια και οι ΔΟΛιοι του Ψυχάρη μας λένε ότι ο Γιωργάκης είναι ο μεσσίας;
    Ο πιό αναξιόπιστος πολιτικός που είχαμε ποτέ περνιέται για μεσσίας;
    Τί σόϊ παράσημο είναι αυτό;
    Μου θύμισε ένα ανέκδοτο που ένας Ρώσσος έλεγε ότι ο Αδάμ ήταν από τη Σοβιετική Ένωση και όταν οι άλλοι τον ρώτησαν πώς ήταν τόσο σίγουρος, αυτός απάντησε ότι ο Αδάμ ήταν σίγουρα Ρώσσος διότι το μόνο που είχε να φάει ήταν ένα μήλο, σπίτι δικό του δεν είχε, αντί για ρούχα είχε μόνο ένα φύλλο συκής και αυτός νόμιζε ότι ήταν στον παράδεισο.
    Ντροπή στους αχρείους του Ψυχάρη, φαίνεται ότι δεν έχει τέλος η κατηφόρα τους.
    Είναι πολλά άλλα πράγματα αλλά δημοσιογράφοι δεν είναι.

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/03/2010 13:12:12

    Τους έκαψε ο Καμμένος!

    Ο Πάνος Καμμένος έφερε στην εξεταστική της Βουλής απόσπασμα από το ημερολόγιο του Χριστοφοράκου που έλεγε με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες το ραντεβού του Χριστοφοράκου με τον τότε σύμβουλο του πρώην πρωθυπουργού...
    Κώστα Σημίτη,Γιώργο Παπακωνσταντίνου στο Μέγαρο Μαξίμου στις 3 η ώρα το μεσημέρι συγκεκριμένα!Ο Παπακωνσταντίνου βέβαια εκνευρίστηκε και κατηγόρησε τη Νέα Δημοκρατία οτι προσπαθεί να κάνει κακό στον Παπανδρέου τη στιγμή που προσπαθεί για το καλό της πατρίδας!Μας δουλεύουν όλους ρε παιδιά ..Που ξέρετε..Μπορεί να είσαστε κι εσείς στο ημερολόγιο ..Πώς ήταν τότε με το κότερο έτσι ακριβώς..Άλλωστε η ιστορία επαναλαμβάνεται!
    http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_8543.html

  10. donaE avatar
    donaE 09/03/2010 13:30:28

    Κακο του κανουν τον γελοιοποιουν.Ειναι πολυ κοντρα με την πραγματικοτητα.

  11. yangoolas avatar
    yangoolas 09/03/2010 13:32:09

    Αν δεν είχαμε αιμορροΐδες, θα έπρεπε να σφιχτούμε μέχρι να αποκτήσουμε.

  12. σταμ avatar
    σταμ 09/03/2010 13:39:45

    ....ναι.....ειχε και αλλο ελαττωμα...δημοσια εμπαινε σε συζητηση για πουλημα νησιων-τι καθαρμα που ηταν αυτος ο χοντρος!!!!!!

  13. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 09/03/2010 13:47:06

    Εάν δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα μάτια σας για να βλέπετε τότε σίγουρα θα τα χρησιμοποιήσετε για να κλάψετε...Ζ.Π.ΣΑΡΤΡ

  14. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 09/03/2010 13:58:18

    Αυτή κι άν είναι 'η εκδίκηση της ξανθιάς'.Να γλείφεις ,εκεί που έφτυνες!Πάντως, κανέναν δεν ξενίζουν οι μεταμφιέσεις της Πράβντα.Μιά ζωή Γκόλφω.Μιά ζωή νεράκι του Καματερού.Γιά να θυμούνται οι παληοί και να μαθαίνουν οι νέοι:( Που το θυμήθηκα πάλι;;;)Ηταν η εφημερίδα,που επί χούντας,δεν έκλεισε ούτε γιά μιά ώρα !!! Αντίθετα από άλλες, της κακιάς δεξιάς.Εμπρός καλή μας Πράβντα ,γιά νέους αγώνες ,γιά νέες επιτυχίες.Με το καλό να μας ενημερώσεις και για της μαιμούς τον αρραβώνα.

  15. tiramola avatar
    tiramola 09/03/2010 14:01:53

    Η αλήθεια είναι ότι υπέκυψε στις πιέσεις των αγορών.Η κοινή λογική αλλά και ο καζινοκαπιταλιστικός τρόπος λειτουργίας του οικονομικού μοντέλου μέχρι σήμερα δεν άφηνε περιθώρια για κάτι διαφορετικό.
    Έπρεπε να βρεθούν χρήματα εδώ και τώρα και αυτό μπορούσε να γίνει μόνο από αυτούς που πλήρωναν μέχρι τώρα , τα συνήθη θύματα μισθωτών και συνταξιούχων.
    Ο Παπανδρέου βρέθηκε στα ηνία μιάς χώρας υπερχρεωμένης , αναξιόπιστης και συγκηριακά λόγω των γνωστών δημοσιονομικών προβλημάτων της , μοχλός πίεσης των κερδοσκόπων προς το ευρώ.
    Όταν άρχισε να μιλά για την άθλια κερδοσκοπία , πολλοί τον λοιδώρησαν.
    Αυτός όμως επέμεινε.
    Σήμερα και στην Ευρώπη και στην Αμερική η κουβέντα που γίνεται είναι ότι η κερδοσκοπία δεν μπορεί να ορίζει το μέλλον ολόκληρων κρατών.
    Σήμερα ενώ μέχρι πρότινως έκαναν ότι δεν έβλεπαν , οι Τρισέδες , Μπαρόζοι και Αλμούμιες κάνουν λόγο για την ίδρυση Ευρωπαικού Νομισματικού Ταμείου.
    Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα είναι απλώς μιά αντιγραφή του ΔΝΤ.
    Άποψή μου είναι ότι ο Παπανδρέου σύντομα θα πάρει το αίμα του πίσω.
    Δεν διάβασα από την ιστοσελίδα ένα μικρό έστω αφιέρωμα από την ομιλία του στο Μπρούκινγκς...
    Προφανώς η ομιλία Σαμαρά την ημέρα της (νεοδημοκρατικής)γυναίκας είχε περισσότερο ενδιαφέρον όπως και "αναλύσεις" περί αποπασοκοποίησης της Ελλάδας...

    • donaE avatar
      donaE @ tiramola 09/03/2010 14:25:00

      Εμενα μου φαινεται πως οι αγορες υπεκυψαν στις πιεσεις του.Τοσο πολυ που φωναζε'χρεωκοπησαμε','χασαμε την εθνικη μας κυριαρχια'.
      Ασε το χθεσινο'ΔΕΝ ειμαστε απροσεκτη χωρα'.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ tiramola 09/03/2010 14:26:52

      τα λένε στην Ευρώπη για να τα παπαγαλίζεις εσύ και να τα χάβουν οι χάνοι

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ tiramola 09/03/2010 14:32:02

      φίλτατε τιραμολα όσο κ να το τραβήξεις θετικά συμπεράσματα γαι το χάλι του γαπ δεν βγάζεις...

      τώρα το να σχολιάζεις τις κινήσεις της αντίπερα όχθης για να μην ασχοληθεί κανείς με τα χάλια του PASHOCK μόνο ως αστειότητα εκλαμβάνεται

      υγ ο όρος αποpashockοποίηση εμένα προσωπικά με βρίσκει εντελώς αντίθετο... πιστεύω πως ο όρος αποτραβεστιοποίηση είναι καταλληλότερος, γιατί αυτό μας καταντήσανε άπαντες-τραβεστί αφού έχουμε φτάσει στο σημείο να απαρνηθούμε αρχές κ αξίες που παραδοσιακά εκφράζουν την ελληνικότητά ΜΑΣ άρα απαρνούμαστε καθημερινά την φύση μας.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 09/03/2010 14:38:40

      Γιανγκούλα ο Ομπάμα θα θέσει το θέμα της κερδοσκοπίας στην σύνοδο των G20 αμέσως μετα την συνάντησή του με τον Παπανδρέου.
      Αν πιστεύεις ότι η Μέρκελ , ο Σαρκοζί , ο Ομπάμα και πολλοί άλλοι ηγέτες το κάνουν για να τα χάβουν κάποιοι χάνοι στην Ελλάδα , μεγάλη η χάρη μας...

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ tiramola 09/03/2010 14:45:12

      "δεν άφηνε περιθώρια για κάτι διαφορετικό"... και η λοβοτομή συνεχίζεται.

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ tiramola 09/03/2010 15:04:08

      Tiramola, πρώτα από όλα η υγεία.
      Φιλικά σου συνιστώ να αλλάξεις θεραπεία, γιατί προφανώς οι παραισθήσεις σου έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο.
      Ξέχασες τα δεκάδες προεκλογικά σλόγκαν του ΓΑΠ, ξέχασες τη φορολογική επιδρομή, τα άγρια εισπρακτικά μέτρα, την σημαντικότατη αλλαγή στα όρια συνταξιοδότησης, τις περικοπές μισθώς και συντάξεων, τις 200.000 νέων ανέργων, τις ανασφάλειες των ιδιωτικών υπαλλήλων, τη μιζέρια των δημοσίων υπαλλήλων, τα 3 δισ ευρώ που χάθηκαν σε πανωτόκια-σπρέντς λόγω των πανηλίθιων δηλωσεων του ποδηλαταρά μας και έρχεσαι να μας μιλήσεις για τον Αντώνη σαμρά, που τον δείχνει η τηλεόραση 10 δευτερόπλεπτα την εβδομάδα.
      Στο ξαναλέω, φιλικά, άλλαξε θεραπεία πριν η κατάστασή σου γίνει μη αναστρέψιμη.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ tiramola 09/03/2010 15:24:37

      τιραμόλα, δεν το κάνουν μόνο για μας, ο κόσμος έχει γεμίσει από χάνους, καιρός για έναν πόλεμο να αραιώσουν

    • ti na pei kaneis avatar
      ti na pei kaneis @ tiramola 10/03/2010 11:05:51

      γιαυτή την ομιλία λές? ".... Απο την Έλλαδα της πρασινης αναπτυξης, και οπως ακουω και ο Προεδρος Ομπαμα μιλάει γι απρασινη αναπτυξη εδώ (οχι οτι τον αντιγραφει)..... και σας περιμενουμε στην Ελλάδα που ΤΩΡΑ αλλάζει και προσφερει ποιοτικές τουριστικές υπηρεσίες...." ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!!! ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΗ ΤΡΙΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.....
      κατι τετοια δεν ελεγε?
      ή που αναβαθμισε την κατάργηση της βιζας σε ψηφο εμπιστοσυνης στην Ελληνική Κυβερνηση (Αμερικανός Υπηκοος δεν είναι?) εμενα παντως δεν με αφορα οπως και σε εκαταμυρια αλλους Ελληνες, πιστευω, τα άλλα που ειπωθηκαν και ποτε δε θα μαθουμε με ενδιαφερουν περισσοτερο....

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/03/2010 14:43:06

    Το ΕΝΤ μπορει να βαζει λιγοτερο ελαστικους ορους απο το ΔΝΤ αλλα το τελικο αποτελεσμα θα ειναι ιδιο.Μονο η πολιτικη ενωση μπορει να επιτρεψει μεγαλες απευθειας μεταβιβασεις στις καθυστερημενες επαρχιες της ΕΕ.
    Αρα σε τελικη αναλυση μακροπροθεσμα πρεπει να φτιαχθει μια ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ κοινωνια.Αν πειραζει τους πασοκους να λεγεται αυτο αποπασοκοποιηση ας το πουμε εκσυγχρονισμο -βεβαια μερικους τους πειραζει και αυτο γιατι τους θυμιζει το Σημιτη που ειναι κατι σαν το Μητσοτακη του ΠΑΣΟΚ -χα-χα.
    Η ουσια ειναι οτι δεν μπορεις να διατηρησεις κατα κεφαλην εισοδημα 25000 ευρω με τα ψεματα.Δεν προκειται κανεις Ομπαμα να τα δωσει.
    Παντως καλυτερα να μιλησουμε για ελληνικο 1989 : ταιριαζει περισσοτερο με το τελος του υπαρκτου σοσιαλισμου αυτο που γινεται.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 09/03/2010 15:12:51

      "Τελος του υπαρκτου σοσιαλισμου στην Ελλάδα". Σωστό!
      Η μόνη διαφορά από τον άλλο, είναι ότι εδώ ήταν δικομματικός: Με "πατερούληδες" και "σοσιαλμανείς" Καραμανλήδες, χρουστσωφοειδείς Παπανδρέου Ά' και Β' (παγκόσμια ιδιομορφία η διπλή Ά' και Β' "αποσταλινοποίηση"), "Μπρέζνιεφ" ο Κόμης, ο Κινέζος σε ρόλο "Αντρόπωφ".
      Ο Παπανδρέου Γ' ως "Γκορμπατσώφ"; Μπρρ, ελπίζω να είναι πιό τυχερός, διότι άν είναι έτσι, "Γιέλτσιν" θα είναι ο Πάγκαλος!

  17. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/03/2010 14:47:40

    ΕΕΕΕΕΕΕΕ Λ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΟ ΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
    Ε Λ Λ Ε Ο Ο Σ
    Ε Λ Λ Ε Ο Ο Σ
    ΕΕΕ Λ Λ ΕΕΕ Ο Ο Σ
    Ε Λ Λ Ε Ο Ο Σ
    Ε Λ Λ Ε Ο Ο Σ
    ΕΕΕΕΕΕΕΕ Λ Λ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΟ ΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  18. TASSOS avatar
    TASSOS 09/03/2010 14:59:00

    Όσο ο κόσμος αντιλαμβάνεται αυτές τις φυλλάδες και τα πληρωμένα παπαγαλάκια που τραγουδούν εκεί μέσα σαν ενημέρωση, τόσο το σύστημα θα εξυπηρετεί τους σκοπούς του σε κάθε δεδομένη χρονική περίοδο. Όσο για τα ταξίδια δεν είναι αυτοσκοπός αλλιώς οι μεγάλοι εξερευνητές θα ήταν και οι σημαντικότεροι πολιτικοί. Το αποτέλεσμα του ταξιδιού μετράει. Ας μας απαριθμήσουν λοιπόν οι φυλλάδες τα αποτελέσματα των πρόσφατων περιηγήσεων του ΓΑΠ.

  19. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 09/03/2010 15:25:10

    Καλώς ορίσανε τα παπαγαλάκια της εξύμνησης....εγώ το είχα πει και παλιότερα...στο τέλος θα μας τον περάσουν για "σωτήρα "της ελλάδας....το σχέδιο είναι τόσο απλό που προκαλεί με την απλότητά του....προκαλεί και με την πρόδηλη "άγνοια" που επιδεικνεύει στα πραγματικά γεγονότα, και στο "πέρασμα" για πραγματικότητα την εικονική πραγματικότητα που "πρέπει" να αποδεχθούμε......θαρείς και δεν την ζούμε κι εμείς αυτήν την πραγματικότητα............
    Σε παλαιότερες εποχές αυτό συνεβαινε στην ιστορία...εξ'ού και το ρητό ότι η ιστορία γράφεται από αυτόν που κρατάει το μολυβι....τώρα τα μέσα προσφέρουν και live παραποίηση των γεγονότων....έτσι που να αρχίσουμε να αμφιβάλουμε για το τί είναι αυτό που ζούμε ,τελικά........

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/03/2010 15:26:18

    Εμετικό άρθρο,καί προσέξτε,νά τὀν αφήσουν απερίσπαστο οί πολιτικές δυνάμεις τού τόπου νά ολοκληρώση τό έργο του δλδ,τό ξεθεμελίωμα τού Ελληνισμού πού γιά κακή του ώρα,κάποτε έκανε ό,τι έκανε ό γέρο-Παπανδρέου μέ τήν Μινέικο καί δέν βρέθηκε κάποιος νά προλάβη νά τού κόψη πάσης πατρότητος ελπίδαν.

  21. άστεγος avatar
    άστεγος 09/03/2010 15:51:02

    Tα δίνουν όλα οι ΔΟΛιοι να βοηθήσουν το πουλέν τους, εξάλλου αυτά τα πράγματα είναι δανεικά, έτσι δεν είναι κύριε Ψυχάρη;
    επίσης αλήθεύει ότι τις ψευτο-δημοσκοπήσεις του Ντερμπεντέρη τις κάνει ακόμη η GPO εκείνου του γνωστού Καλογρίτσα με τους αδελφούς Bλαστούς και τις απαγωγές;
    Είναι όλοι τους μια όμορφη, δεμένη και χαρούμενη (συμμορ... χμ...) παρέα.

  22. Kalesanos avatar
    Kalesanos 09/03/2010 16:31:44

    Ειδατε τι βυσματα εχουν οι ξενοι και καλα αμοιβομενοι συμβουλοι του τζεφρυ???

  23. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 09/03/2010 16:59:12

    Πιστεύω πραγματικά ότι για να εφεύρει κανείς ΓΙΩΡΓΟ θα πρέπει να διαθέτει πολύ μα πολύ μυαλό.

  24. sauraki avatar
    sauraki 09/03/2010 17:00:12

    Αυτή την εποχή ξεχρεώνονται τα γραμμάτια που χρωστά κάποιος λόγω δακτυλιδιού...

  25. neos agrotis avatar
    neos agrotis 09/03/2010 17:31:18

    Δεν ειμαι σε θέση να ξέρω αν μπορούσε να "καλυφθεί" και άλλο η χρεωκοπία της χώρας απο την νέα κυβέρνηση. Αν δεν μπορούσε ομως τότε σωστά γράφουν τα ΝΕΑ. Εχετε κάποιον άλλον να προτείνετε για την όλη διαπραγμάτευση? Εχετε πάρει ποτέ μέρος σε διαπραγματεύσεις και μάλιστα με το πιστόλι στον κρ'οταφο με τους "κουτόφραγκους"? Ολα τα άλλα ειναι για να βρισκόμαστε σε συζητηση. Τόσα χρόνια κανείς μας δεν νοιαζόταν για το που πάει η χώρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ neos agrotis 09/03/2010 20:07:04

      Φυσικα και καλυπτοταν.Δια περιπατου θα μπορουσαν να βγαλουν το ελλειμμα 2-3 μοναδες λιγοτερο και με αμεσα πολυ πιο ηπια μετρα να ειμαστε στην ιδια κατηγορια με τους αλλους Μεσογειους.
      Ο tiramola ρωταγε χθες γιατι οι Πορτογαλοι επεβαλαν παγωμα μισθων στο Δημοσιο αφου δανειζονται ανετα : προληπτικως το επεβαλαν για να μη γινουν στοχος.Εχουν 9,5% ελλειμμα και πρεπει να προσεχουν.
      Οχι να το διαλαλησουν και μετα να μη παιρνουν μετρα.
      Οσο για το ποιος θα διαπραγματευοταν καλυτερα ειναι απλο-καποιος που εμπιστευονται οι Γερμανοι.Υπαρχουν τετοιοι και στη ΝΔ αλλα και στο ΠΑΣΟΚ - ο Σημιτης ειναι ο πιο γνωστος.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 09/03/2010 20:58:02

      ψυχραιμια
      Το προβλημα μας δεν ειναι ποιον εμπιστευονται οι Γερμανοι αλλα ποιος μπορει να αντιμετωπίσει την κατάσταση.
      Ποσο ακόμη θα κρύβουμε τα προβλήματα κατω απο το χαλί?
      Οσο για την πορτογαλία, οταν έχει 9,5% έλλειμα και τον Μπαρόζο μπορει να παγώνει μόνο τους μισθούς σήμερα. Περίμενε λίγους μήνες και θα δείς τι μέτρα θα πάρει και η πορτογαλία.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ neos agrotis 09/03/2010 22:20:40

      Εκεινο που δε συζητειται ειναι οτι στην Ευρωπη ερχεται ανακαμψη.
      Ανακαμψη σημαινει ανοδο γεωργικων ελληνικων εξαγωγων,ανοδο τουρισμου.
      Το ελλειμμα του 2009 τιναχθηκε παντου λογω παγκοσμιας κρισης.
      Αν περναγαμε το καβο μετα τα πραγματα θα βελτιωνονταν,οχι χωρις καθολου μετρα αλλα με πολυ λιγοτερα.
      Εγιναν τραγικα λαθη που οδηγησαν σε αντιπαραθεση με τη Γερμανια που τα κρυβει η προπαγανδα των καναλιων.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 09/03/2010 23:26:38

      ψυχραιμια
      απο που προκυπτει οτι ερχεται ανάπτυξη στην ευρώπη?
      Με το ευρω η ελληνική γεωργία και ο τουρισμός ειναι τελειωμενα!!!!!!!!!!

  26. Orestios avatar
    Orestios 09/03/2010 17:45:05

    χαχαχαχαχα
    Τί απελπισμένοι που είναι στην ομάδα GAP!
    Πληρώνουν άρθρα όταν πριν λίγο καιρό έλεγαν στους οπαδούς να μην αγοράσουν εφημερίδες συγκροτήματος ΔΟΛ.
    χαχαχαχαχα

  27. aggelos avatar
    aggelos 09/03/2010 19:08:44

    Ti σημαινει sosialismos?παραθετω"Σοσιαλισμός
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


    Ο σοσιαλισμός είναι ένα κοινωνικό, οικονομικό και πολιτικό σύστημα στο οποίο η κοινωνική ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής αντικαθιστά την ατομική ιδιοκτησία[1]. Ο όρος ιστορικά αφορά ένα πολιτικό κίνημα του 19ου αιώνα, γέννημα των οικονομικοκοινωνικών συνθηκών της βιομηχανικής επανάστασης, και συσχετίζεται στενά με τον όρο Αριστερά.

    Μηπως εφτασε η ωρα να το βαφτισουν το κομμα αλα αμερικη που τοσο αρεσει στον γιωργαρο?κομμα των δημοκρατικων του ταιριαζει γαντι...καραδεξιοι αλλα δημοκρατικοτατοι..ε γιατι οσο και να την λενε την λεξη σοσιαλισμος κανεις δεν πειθεται πια