#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2010 09:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Aισθάνομαι ηλίθια. Μα παντελώς ηλίθια σας λέω...



Τελικά ισχύει το γηράσκω αεί διδασκόμενη. Τι μαθαίνω λοιπόν κάθε μέρα;

Ότι  υπάρχουν λιμενεργάτες (του δημοτικού) που εισπράττουν 1οο.οοο ευρώ το χρόνο.

Ότι υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι (ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας) που πιάνουν τα 5.500-6.000 ευρώ το μήνα.

Ότι υπάρχουν εφοριακοί (δημόσιοι υπάλληλοι) με ακίνητες περιουσίες αξίας πολλών εκατομμυρίων ευρώ.

Ότι οι τραπεζικές καταθέσεις πρώην υπουργών (ανέργων και αέργων) ανέρχονται σε 8 εκατομμύρια ευρώ.

Ότι αν έχεις φράγκα, σου διατίθενται ακόμη και τα εθνικά μνημεία της χώρας μας για να κάνεις το κομμάτι σου.

Και πάει λέγοντας…

Ειλικρινά αισθάνομαι ηλίθια. Μα παντελώς ηλίθια σας λέω.

Αγγελική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 27/07/2010 09:54:13

    ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΡΩΕΙ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ..
    ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ
    ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΤΟΧΗ
    ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ
    ΟΤΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΑΛΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΟΤΙ ΟΤΙ ΟΤΙ...

  2. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 27/07/2010 10:04:24

    στη χωρα της μπουζουκοδιανόησης του σφακιανάκη ,όλα είναι δυνατά

  3. Lefteris avatar
    Lefteris 27/07/2010 10:07:27

    και γω μαλακας... κριμα για μας που παμε με το σταυρο στο χερι!

  4. armageddon avatar
    armageddon 27/07/2010 10:10:27

    ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .ΑΥΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΣΟΚ.
    ΤΟ ΕΡΕΘΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ ΚΑΙ
    ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΗΣΤΕΨΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ..

    • lpap avatar
      lpap @ armageddon 27/07/2010 10:21:54

      Αντιπαθώ τρομερά το ΠΑΣΟΚ και το θεωρώ υπεύθυνο για την καθίζηση της χώρας από το 81 και μετά. ΑΛλά δεν είναι υπεύθυνο και για όλα. Τον κατήφορο μόνος του καθένας τον διαλέγει. Κι έχεις δίκιο Αγγελική, κι είναι κι άλλα άγνωστα που καίνε και ενοχλούν πολύ!

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 27/07/2010 10:15:09

    Μη στεχοχωριεσαι Αγγελικη, αυτη ειναι η Ελλαδα για την οποια καποιοι εχυσαν το αιμα τους για να την εχουμε ελευθερη και φθασαμε εδω.

    Το ιδιο συνεβη και με το Χριστο εξαλλου που ειδε τη διδασκαλια του να παιρνει διαφορες ερμηνειες σε ογδοντα τεσσερα ευαγγελια για να καταληξει στις αυθαιρεσιες των εκκλησιων και των παπαδων.

    Τετοια παραδοξα υπαρχουν σ' ολες τις χωρες, αλλα ειναι πιο εντονα στις υποαναπτυκτες που αποκαλουνται ετσι λογω της καταντιας του πολιτικου τους συστηματος και οχι λογω της φτωχειας τους.

  6. anonymous avatar
    anonymous 27/07/2010 10:15:47

    Αυτή είναι η νομενκλατούρα μας, υπάρχει σε κάθε χώρα, απλά σε εμάς εδώ οι διαφορές είναι κραυγαλέες.

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/07/2010 10:19:28

    Αγαπητή μου όλοι αισθανόμαστε ηλίθιοι. Και ειδικότερα όσοι φάγαμε τα νιάτα μας στα "θρανία" και δεν ξέρουμε τι θα πει 8ωρο και πενθήμερο... Όσοι παίρνουμε ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα γιατί παλεύουμε για αυτήν και όχι λόγω κομματικής ταυτότητας. Όσοι προσπαθούμε να κρατήσουμε το κεφάλι μας πάνω από τα σκατά και βλέπουμε τιποτένιους, τεμπέληδες και αγράμματους να επιπλέουν με σχεδίες φτιαγμένες από τα δικά μας λεφτά, από το δικό μας κόπο, από τα δικά μας όνειρα...

  8. Γ.Ν. avatar
    Γ.Ν. 27/07/2010 10:28:27

    πάλι τα βάζετε με τους έχοντες και κατέχοντες, αντί να προσπαθείτε να τους μοιάσετε! Ισοπέδωση προς τα κάτω, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα επειδή εγώ δεν έχω! τσ, τσ, τσ Εγώ τους ζηλέυω ρε όλους αυτούς, και πολύ περισσότερο γιατί εγγυημένα 100% κανείς τους δεν θα πάθει ποτέ τίποτε, ρουθούνι δεν θα ανοίξει, πρώτα θα ανατείλει ο ήλιος από την δύση και μετά θα πάει κάποιος από αυτους φυλακή. Πείτε μου ρε μάγκες το κόλπο, τι πρέπει να κάνω για να τους μοιάσω?

    • Kinezos avatar
      Kinezos @ Γ.Ν. 27/07/2010 10:30:16

      Να δηλώσεις ΠΑΣΟΚ. Κόλλα και καμιά αφίσα που και που. Μπορεί να διοριστείς και συ "χειρούργος".

      • Pankalos avatar
        Pankalos @ Kinezos 27/07/2010 10:39:18

        Δεν έχει χρώμα η λαμογιά. Κάλλιστα μπορείς να ξεκινήσεις και από οννεδιτης (είδες ο Χ''λαλάκης; έχει και ραδιόφωνο επί πασοκ). Οσον αφορά το κομματικό carrer path νομίζω ότι είναι πια πασέ.

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Γ.Ν. 27/07/2010 10:36:21

      Θα παρατήσεις το υπαλληλίκι και θα ανοίξεις βιβλία. Θα κάνεις την ίδια δουλειά που κάνεις τώρα και θα τα παίρνεις μαύρα χωρίς να κόβεις ΦΠΑ σε συννενόηση με τον πελάτη. Μετά θα αρχίσεις να κόβεις και κανένα εικονικό τιμολόγιο εξυπηρετώντας κόσμο. Έτσι θα κάνεις ωραίες γνωριμίες, θα κόβεις βόλτες στα μπουζούκια και λοιπά σκυλομάγαζα και προπαντών θα αρχίσεις να τραπεζώνεις κόσμο τακτικά σε χασαποταβέρνες περιωπής. Θα κοιτάξεις να τα βρεις με κανενα τοπικό δημοτικό σύμβουλο και αντιδήμαρχο κάνοντας στην αρχή τσάμπα δουλίτσες για να του ζητήσεις χάρες και σιγά σιγά θα ανεβαίνεις και πιο ψηλά ώστε να σου στέλνουν δουλειές από γνωστούς, και θα δεις σε 2-3 χρονάκια που θα έχεις φτιάξει το δικό σου κύκλο. Δεν είναι καθόλου δύσκολο αν δεν έχεις ηθικές αναστολές και δεν έχεις κανένα πρόβλημα να συναναστρέφεσαι με γυμνοσάλιαγκες και να φιλάς κατουρημένες ποδιές. Είδες;

  9. Pankalos avatar
    Pankalos 27/07/2010 10:30:15

    Βρε παιδιά, μήπως πρέπει όλοι εμείς οι ηλίθιοι να κάτσουμε να μετρηθούμε να βερθούμε πόσοι είμαστε; Κι εγώ μαζί σας (αν και δεν αισθάνομαι ηλίθιος, μαλάκας αισθάνομαι είναι η αλήθεια). Και άμα βγούμε πολλοί, μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι γι'αυτό και να μην ξαναψηφίσουμε (όποτε μας βάλουν να ψηφίσουμε) καμμία σκατόφατσα από αυτές που κυκλοφορούν; Ε; Και μη μου πείτε φταίει το πασοκ ή φταίει η νδ, το παραμύθι δεν το χάφτω πια. Αποδεδειγμένα (δείτε τα έργα και όχι τα λόγια) και οι δυο φέρουν ακέραια την ευθύνη για το χάλι. Και το χειρότερο είναι, ότι και οι δυο ψηφίστηκαν από όλους εμάς τους ηλίθιους. Ίσως γι'αυτό δικαιολογημένα να αισθανόμαστε ηλίθιοι (και μαλάκες, ορισμένοι εξ ημών). Και ίσως πραγματικά να είμαστε ηλίθιοι (και μαλάκες επίσης). Μέχρι εδώ όμως.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Pankalos 28/07/2010 23:46:34

      Συμφωνώ φίλε,
      και πιστεύω ότι είναι μεγάλη ευκαιρία να μην ψηφίσει κανείς από μας τους "ηλίθιους" τον Νοέμβρη,για να μην βγαίνει ο κάθε Ρέπας να λέει εσείς μας ψηφίσατε, ούτε ο Κακλαμάνης να παριστάνει τον Δήμαρχο Αθηναίων. Άς είναι δήμαρχος των ψηφοφόρων του,της ΤιρανοΚαμπούλ.

  10. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 27/07/2010 10:37:13

    ένας θείος μου σπούδασε νομική στο λονδίνο το '50. όταν κάποιοι κόπηκαν και δεν πήραν το πτυχίο τους, οι υπόλοιποι τους κορόιδευαν (με το γνωστό αγγλικό "φλεγματικό" τρόπο). οι καθηγητές τούς είπαν "κακώς τους κοροϊδεύετε, γιατί όταν αποφοιτήσετε θα δουλεύετε στις επιχειρήσεις τους".
    ο πατέρας μου καπετάνιος, από τη σχολή της ύδρας, μια ζωή δούλευε για αγράμματους χιώτες πρώην μαουνιέρηδες.

    φίλη αγγελική, είσαι όντως ηλίθια αν πιστεύεις ότι η μόρφωση συνεπάγεται κονόμα.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 27/07/2010 10:48:28

      ένας άλλος τύπος, γνωστός αμερικάνος πολυεκατομμυριούχος, πήγε να ζητήσει δουλειά στη microsoft, ό,τι να ναι. του είπαν να στείλει με ημαίηλ το βιογραφικό του. τους απάντησε "τί είναι ημαίηλ"? και τον απέρριψαν. μετά από χρόνια ένας δημοσιογράφος του φορμπζ, ήθελε να του πάρει συνέντευξη και του ζήτησε το ημαίηλ του. ο πολυεκατομμυριούχος του είπε "δεν έχω ημαίηλ". ο δημοσιογράφος έκπληκτος απόρησε πώς γίνεται ένας πολυεκατομμυριούχος να μην έχει ημαίηλ. και ο τύπος του λέει "αν είχα ημαίηλ, σήμερα θα καθάριζα σκάλες στην microsoft".

      • Pankalos avatar
        Pankalos @ αναρχοδεξιός 27/07/2010 10:56:44

        Κι εγώ ξέρω έναν σπυριάρη που έχωνε τη μούρη του στα κομπιούτερ ολημερίς και δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του. Τώρα έχει περιουσία τέσσερα μπιλιονς ντόλλαρς γιατί του ανήκει το 24% του facebook. Πληροφορίες Mark Zuckerberg. Δεν έχει σημασία αμα είσαι γραμματιζούμενος ή όχι, το νιονιό, το θράσος και η τύχη μετράνε. Ειδικά για την Ελλάδα, τα άλλα κράτη της Βαλκανικής και του 3ου κόσμου, μετράνει και οι γνωριμίες με την ίδια βαρύτητα με τα τρια προαναφερθέντα....

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ αναρχοδεξιός 27/07/2010 22:58:33

        O Bill Gates, έχει πει και άλλα για την δημιουργική προσπάθεια στην επαγγελματική ανέλιξη, την άδικη ζωή και τον δήθεν αγγελικό κόσμο που μας ποτίζουν οι δάσκαλοι μας, την εργασία που δε πρέπει να θεωρείται υποτιμιτική όποια και αν είναι. Μη παίρνετε μονομερείς φράσεις τους.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 27/07/2010 11:07:16

      έτσι

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αναρχοδεξιός 27/07/2010 11:11:45

      δεν έβαλε θέμα μόρφωσης η Αγγελική, για αναξιοκρατία και ανισότητα μιλάει. Πάντως δεν κόβω κανέναν σας για αμόρφωτο, μεταξύ μας...

      Οι ικανότητες είναι κομμάτι μας που αποκτάται μόνο κατά μικρό μέρος, το υπόλοιπο είναι θέμα θέλησης και αυτοπεποίθησης.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ δρόμος 27/07/2010 12:53:36

        "λιμενεργάτες του δημοτικού, ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας που παίρνουν πιο πολλά από μένα".
        ε αν είσαι μάγκας δούλεψε κι εσύ λιμενεργάτις, ή ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας (το επάγγελμα με το περισσότερο άγχος και συνεπώς από τα πιο ανθυγιεινά).

        γενικά το όλο πνεύμα του μηνύματος "εγώ είμαι καλή και οι άλλοι αμόρφωτοι ή λαμόγια και κονομάνε". χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω όλες αυτές τις λέχρες, οι υπουργοί, όσο λαμόγια και αν είναι έχουν στήσει πολύ κώλο για να φτάσουν στα αξιώματά τους. άσε που σε μια αναξιοκρατική κοινωνία σαν τη δική μας είναι "αξιοκρατικό" να συμβαίνουν όλα αυτά. απλά, τα θυμηθήκαμε τώρα που μας έκοψαν τους μισθούς.

        είναι σαν να λες "είμαι χαζή που παίρνω χίλια ευρώ το πήδημα, ενώ η τζούλια έβγαλε συνολικά 4 εκ. σε μια μέρα, με μια τσόντα της πλάκας, ενώ δεν ξέρει ούτε καλό στοματικό να κάνει"

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ δρόμος 27/07/2010 13:27:44

        <>

        Που κάνουν αιτήσεις για λιμενεργάτες και ελεγκτές εναέρια κυκλοφορίας να κάνω και εγώ αίτηση;
        Η πρόσληψη θα γίνεται αμέσως, νομίζω, αφού υπάρχει έλλειψη, κανένας δεν θέλει αυτά τα επαγγέλματα. Λιμενεργάτης όπως λέμε βοθρατζής.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ δρόμος 27/07/2010 13:28:41

        Για τους ΕΕΚ δεν μπορώ να πω κάτι, γιατί όντως είναι απίστευτα αγχωτική δουλειά (αν δεν κάνω λάθος, διεθνώς είναι από τις εργασίες με τα υψηλότερα ποσοστά αυτοκτονιών), αλλά άσε μας ρε φίλε μου με τους λιμενεργάτες! Νομίζει ςότι κάνουνε κάτι? Τις γερανογέφυρες χειρίζονται και πληρώνονται με το tonnage ακόμα, λες και τα κουβαλάνε!

        Και, γενικά, ναι, πρέπει να υπάρχει μια κάποια αξιοκρατία βάσει των ικανοτήτων, των σπουδών και των ευθυνών που απαιτεί ένα επάγγελμα, σε συνδιασμό με τη διάθεση για προσφορά. Δλδ βάζεις στο ίδιο καζάνι ένα γιατρό, με τις σπουδές και τις ευθύνες του, με τον απόφοιτο δημοτικού που παίρνει 4 χιλιάρικα για να πατάει ένα κουμπάκι?

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 27/07/2010 13:36:47

        δεν διαφωνώ μαζί σου. Η μόρφωση και η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Όμως υπάρχει ένα σοβαρό θέμα με τους μισθούς του δημοσίου, που δεν καθορίζονται από την αγορά, όπως στον ιδιωτικό τομέα, αλλά με μεγάλες διακυμάνσεις που προκύπτουν αυθαίρετα, συνήθως μετά από πιέσεις των ισχυρών συνδικαλιστικών φορέων.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ δρόμος 27/07/2010 13:56:27

        Ακριβώς. Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορέσαν να σπουδάσουν κάτι λόγω συγκυριών και τελικά καταφέρανε πολλά περισσότερα από "μορφωμένους", είτε σχολών στυλ Πινγκουινολογίας, είτε με τη μέθοδο της...δια βίου φοίτησης.

        Απλά, υπάρχουνε τόσο εξόφθαλμες αδικίες στο δημόσιο τομέα, ή στη σύγκριση ιδιωτικού και δημοσίου τομέα, που δε χωράνε αμφιβολίες ότι δεν πρόκειται για θέμα ικανοτήτων και προσφοράς!

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ δρόμος 28/07/2010 07:14:48

        παντού οι χειρονακτικές εργασίες έχουν καλό χρήμα. στην ΕΕ οι χτίστες, οι λιμενεργάτες, ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα χτυπάνε μισθούς 3-5 χιλιάδες ευρώ. εγώ ένα καλοκαίρι δούλεψα στην κοκα-κόλα (κουβαλούσα κιβώτια) και έπαιρνα 2500 σημερινά ευρώ.
        οι μισθοί αυτοί όμως δεν είναι και τοσο υψηλοί. πόσα παίρνει ένας γιατρός δλδ?

  11. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 27/07/2010 11:31:28

    Αυτοί που βολεύονται εκβιάζοντας και κοντράροντας την ΑΛΗΤ και τους πολιτικούς της κυβερνήτες αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Ξεσκεπάζουν τη φύση του καθεστώτος του ρεμουλ καπιταλισμού. Εμμέσως δε στέλνουν κάλεσμα για συνεργασία και αλληλεγγύη των εργαζομένων, σε όσους θελήσουν να ασχοληθούν σοβαρά με το κοινωνικοπολιτικό ζήτημα.

  12. Berliner22 avatar
    Berliner22 27/07/2010 11:43:57

    Και τα 2 κοματα την κατεστρεψαν την χωρα...... αισχος.
    Ευχομαι να μην πανε στις επομενες εκλογες καποιοι και τους ψηφισουν παλι.

  13. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2010 11:59:45

    Αφού το γρουν μας συνιστά …http://kostasxan.blogspot.com/2010/07/blog-post_3218.html ..εμείς… εδώ !!! ..και να σκασει επιτελους !!!

  14. yannidakis avatar
    yannidakis 27/07/2010 12:38:23

    ..κακως.
    αφου ειπες οτι μαθαινεις :[

  15. collision course avatar
    collision course 27/07/2010 12:40:19

    Δεν υπάρχουν ελεγκτές που να παίρνουν 5500-6000 ευρώ. Οι καθαρές αποδοχές είναι περίπου 3000 ευρώ. Σταματήστε να καταπίνετε αμάσητο ότι σας σερβίρουν οι προπαγανδιστές των οκτώ.

  16. pride avatar
    pride 27/07/2010 12:50:43

    collision, μάθε να διαβάζεις. Γράφει "που πιάνουν" αυτά τα ποσά. Κάποιοι λοιπον, όχι όλοι βεβαίως, βγάζουν σε ένα μήνα- με επιδόματα, υπερωρίες και άλλες καβάντζες - όσα θα βγάζει ο μέσος έλληνας σε λίγο καιρό.

  17. collision course avatar
    collision course 27/07/2010 13:14:07

    Ισχύει και για τους ελεγκτές το πλαφόν του γ.γ. Κανείς απο τον νόμο, δεν μπορεί να πάρει περισσότερα απο 3800 καθαρά. Εξαιρούνται μονον οι δικαστικοί και οι διευθυντές του ΕΣΥ. Εκτος αν τα 5500 αφορουν μικτές αποδοχές ,που και πάλι μετά τις νεες περικοπές κανείς δεν φτάνει

    • Greg avatar
      Greg @ collision course 27/07/2010 17:38:15

      Μέσα από το διάλογο βγάζω το συμπέρασμα ότι η δουλειά του ΕΕΚ είναι ιδιαίτερα υπεύθυνη -όχι τυχαίος ΔΥ- πρέπει να αμοίβεται καλά, το οποίο είναι σχετικό. Καλώς, πιστεύω, οι ΕΕΚ παίρνουν καλά λεφτά. Αυτό που δεν ανέχομαι, όμως, ως πολίτης, είναι να εκβιάζομαι από κάποιους που η ελληνική πολιτεία έχει τιμήσει, διορίζοντάς τους σ'αυτή την θέση, να χειρίζονται υποδομές που ο ελληνικός λαός ΄χει χρυσο-πληρώσει και να εκβιάζουν με απεργίες-σοκ, απολύτως εκ του ασφαλούς! "Αβρόχοις ποσί", απειλούν να τινάξουν τις συγκοινωνίες στον αέρα! Απεργία χωρίς δίκαιο αίτημα αλλά και τίμημα για τον ίδιο τον απεργό, είναι απεχθής και εμετική για το σύνολο των πολιτών.

  18. bgtrotel avatar
    bgtrotel 27/07/2010 15:48:55

    Και που να δεις οι καθαρίστριες και οι οδηγοί του ΟΠΑΠ τι παίρνουν

  19. Paranoia avatar
    Paranoia 27/07/2010 15:52:51

    Δεν πρέπει να κολλάμε με μισθούς που αντιστοιχούν στα προσόντα και την εργασία του εργαζόμενου. Π.χ. ο ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας κάνει μια πολύ υπεύθυνη δουλειά, έχει πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης, μπαίνει με εξετάσεις και οπουδήποτε στον κόσμο αμοίβεται με υψηλούς μισθούς. Ποιος άλλωστε θα πήγαινε να κάνει αυτή τη δουλειά με τρεις και εξήντα και να βάζει στον ντορβά το κεφάλι του κάθε μέρα με κάποιο πιθανό λάθος του που θα στοιχίσει εκατοντάδες ζωες.

    Πρέπει να κολλάμε όμως με τους υψηλούς μισθούς πάρα πολλών κομματόσκυλων που π.χ. μπήκαν καθαριστές και καθαρίστριες με απολυτήριο δημοτικού και τώρα κάνουν τους γραφιάδες και τους υπαλλήλους υπουργείων με 2 και 3 χιλιάρικα το μήνα, πρακτικά αργόμισθοι. Αυτοί πρεπει να "κυνηγηθούν" και να πάνε να κάνουν τις δουλειές για τις οποίες προσλήφθηκαν με τους αντίστοιχους μισθούς.

    Πρέπει να κολλάμε επίσης με τα τρελλά μισθολόγια των ΔΕΚΟ και των λιμενεργατών τα οποία πρέπει και οφείλουν να εξομοιωθούν με τα υπόλοιπα μισθολόγια του δημοσίου σύμφωνα με τα προσόντα τους.

    • armatistis avatar
      armatistis @ Paranoia 27/07/2010 18:30:36

      Δεν θυμάμαι κανένα ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας να έχει πέσει υπέρ βωμών και εστιών εν ώρα καθήκοντος.

      Αντίθετα γνωρίζω πολλούς ιπτάμενους της Πολεμικής Αεροπορίας, της αεροπορίας στρατού, ιπτάμενους του πολεμικού ναυτικού, αξιωματικούς του στρατού, πυροσβέστες, αστυνοκικούς ..... και εργάτες της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης.

      Όλοι οι παραπάνω, παίρνουν κλάσμα των αποδοχών των ελεγκτών.

      Ο διοικητής του Δ΄ Σώματος Στρατού, παίρνει 3.000 ευρώ.... και έχει στη πλάτη του και σαράντα χρόνια εργασίας, χώρια που σπίτι του αυτά τα σαράντα χρόνια, είναι ο στρατώνας.

      Οι μισθοί των επιπέδων των ελεγκτών, δεν αποτελούν συνάρτηση πτυχίων και ευθύνης, αλλά οφείλονται στη δυνατότητα πίεσης που διαθέτουν.

      • Enola Gay avatar
        Enola Gay @ armatistis 27/07/2010 18:47:47

        Και κάτι άλλο βασικό που ο κόσμος αγνοεί. Αλλιώς είναι ένας χρόνος υπηρεσίας πιλότου της ΠΑ ή στρατιωτικού ελεγκτή ή γενικά στρατιωτικού, με πλήρες ωράριο και επιφυλακές κοκ, και αλλιώς η βάρδια του ΕΕΚ που στη πραγματικότητα είναι 15-22 ώρες παρουσίας τους στην δουλειά την εβδομάδα!
        Και οι κοπέλες ΕΕΚ με 2-3 χρόνια υπηρεσίας πληρώνονται τα 4πλασια ενός χειριστή μαχητικού που κάνει αναχαιτίσεις. Δυστυχώς ο πολύς κόσμος "μασάει" τη προπαγάνδα των ΕΕΚ για το επάγγελμα τους. Μέχρι και εταιρεία δημοσίων σχέσεων έβαλαν κάποτε για να παραπληροφορεί και να τα πάρουν τα επιδόματα. Και το πέτυχαν.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ armatistis 27/07/2010 19:11:22

        Μπράβο Κάλχα. Πολλοί από εμάς γνωρίζουν. Μην ανησυχείς.

  20. Enola Gay avatar
    Enola Gay 27/07/2010 16:14:39

    ...ο ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας κάνει μια πολύ υπεύθυνη δουλειά...

    Μεγάλο λάθος κάνεις. Τουφλοσούρτης είναι. Επιπέδου δεκανέως.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Enola Gay 27/07/2010 18:25:44

      Αν μπορούσαν να απεργήσουν και οι υπαξιωματικοί ελεγκτές της Π.Α. τότε θα έβλεπες και δεκανείς με 5.500 Ευρώ το μήνα.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ Strange Attractor 27/07/2010 23:04:31

        Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους αστυνομικούς. Αλλά όλοι αυτοί απαγορεύεται από το σύνταγμα να απεργήσουν για αυτό τους πληρώνουν σα να είναι τελευταίας διαλογής δημόσιοι υπάλληλοι. Καμιά φορά η δυνατότητα για πίεση από τις συντεχνίες είναι κριτήριο εισοδήματος! Είδες που φτάσαμε.

    • Δημητρης αναστασσοπουλος avatar
      Δημητρης αναστασσοπουλος @ Enola Gay 27/07/2010 22:02:31

      Επιβεβαιωσες ποσο ασχετος με το θεμα εισαι..

      αντε γεια gay!

    • Greg avatar
      Greg @ Enola Gay 28/07/2010 00:09:10

      Ok! Ήθελα να υπερθεματίσω, να προσπαθήσω πιο πολύ μήπως καταλάβω, να δω το διάλογο με καλή πίστη. Αλλά, απ' ότι φαίνεται, ούτε ένας ΕΕΚ δεν μιλά με επιχειρήματα. Διάβασα διάφορα για Ντίνους(;) και τέτοια. Τελικά, μόνο ο Σπύρος μπορεί να μας διαφωτίσει ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Ντίνος. Ειλικρινά, επιχείρημα τύπου: είσαι ο Ντίνος; πρώτη φορά πέφτει στην αντίληψή μου.

      • Greg avatar
        Greg @ Greg 28/07/2010 00:22:18

        Ακλόνητο επιχείρημα έχει, όπως βλέπω, και ο κ. Αναστασόπουλος..

      • collision course avatar
        collision course @ Greg 28/07/2010 00:24:23

        Τι δεν γίνεται αντιληπτό; Οτι δεν παίρνουμε 6000 ευρώ; Ότι η δουλειά μας δεν είναι δημοσιουπαλληλίκι; Οτι αναγκαζόμαστε σε κινητοποίηση εν μέσω θέρους, ενω αποφύγαμε την συμμετοχή στις απεργίες της ΑΔΕΔΥ ακριβώς για να μην πλήξουμε τον τουρισμό ενω είχαμε χίλιους λόγους ν απεργήσουμε; οτι ο Ρέππας -ποιος ξέρει με ποιά σκοπιμότητα- καταθέτει μέσα στο κατακαλόκαιρο νομοσχέδιο που αφορά το μέλλον μας και μας αγνοεί παντελώς;

  21. aviator avatar
    aviator 27/07/2010 21:45:21

    ...και έλεος πια με την καραμέλα ότι οι ελεγκτές σώζουν καθημερινά ζωές . Δηλαδή οι πιλότοι ,οι μηχανικοί αεροσκαφών που κάνουν απλά και υπεύθυνα την δουλειά τους δεν σώζουν ζωές καθημερινά ;

    Δηλαδή παίρνουν τόσα λεφτά για να μην τρακάρουν τα αεροπλάνα ; Οι τροχονόμοι γιατί δεν πληρώνονται τριπλάσια από τους υπόλοιπους αστυνομικούς αφού βοηθούν και αυτοί να μην τρακάρουν τα αυτοκίνητα ; ( Και είναι και στο δρόμο και κινδυνεύουν πραγματικά )

    Και μη μου πει κανείς ότι δε βλέπουν τα αεροπλάνα όπως ο τροχονόμος τα αυτοκίνητα γιατί τα βλέπουν στην οθόνη του ραντάρ τους . Πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος να οδηγήσεις σε σύγκρουση δύο αεροπλάνα έχοντας στην οθόνη σου το στίγμα τους , το ύψος , την ταχύτητα εδάφους και την πορεία τους αποτυπωμένη .

    Αλλά είπαμε ο κόσμος δεν τα ξέρει αυτά .Πολλώ δε μάλλον οι πολιτικοί .Γιαυτό τους κάνουν τα χατίρια .

    Να πληρώνονται . Δε λέμε να μην πληρώνονται . Αλλά δεν μπορεί κόσμος με τα ίδια τυπικά προσόντα να παίρνει το 1/3 των ελεγκτών .Αυτές οι μισθολογικές ανισότητες διαλύσαν το δημόσιο . Γιαυτό και είναι κάργα αντιπαραγωγικό .Γιατί το αυτονόητο δηλαδή να κάνεις σωστά τη δουλειά σου ,πρέπει πάντα να πληρώνεται με κάθε λογής επιδόματα ;

    Πηγαίνετε σε μία αεροπορική εταιρία σαν πιλότος ας πούμε και πείτε στο αφεντικό ότι επειδή σήμερα θα σώσω ζωές και δεν έχω υποχρέωση να το κάνω , θέλω επίδομα ευθύνης .

    Give me a break !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ aviator 27/07/2010 21:51:45

      Πρόσεχε, θα σε περιλάβει το χειρουργείο... χωρίς αναισθητικό.

      • Δημητρης αναστασσοπουλος avatar
        Δημητρης αναστασσοπουλος @ Strange Attractor 27/07/2010 21:59:23

        για εσενα ερχεται ο ψυχιατρος..

        καλο θα σου κανει

        μην το αφηνεις..

        θα αποβαλεις κομπλεξ κατωτεροτητας και αποτυχιας..

        κοιταξε το..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 27/07/2010 22:06:15

        Δημητράκη μόνο νάξερες... κοτζάμ Δρ Ρέγγας, και δεν μπόρεσε να με κάνει καλά. Τελικά κλείστηκε ο ίδιος σε δωμάτιο με λαστιχένια ντουβάρια.
        Σαν και εσάς πέρασαν από εδώ και οι τελωνοφύλακες με τα ΔΕΤΕ τους και τα επιδόματα "μη πτυχίου". Ας το καλύτερα και πάνε για κανένα -κλιρ του λάντ σερ-.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Strange Attractor 27/07/2010 22:12:44

        Μιτσος ..η Τασιος ..

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ aviator 27/07/2010 22:59:39

      Με τον ίδιο τρόπο μπορούν να "ισοπεδωθούν" όλα τα επαγγέλματα.

      Π.χ. τυφλοσούρτης κι αν είναι το επάγγελμα του πιλότου πολιτικής αεροπορίας. Τι τους πληρώνουν δηλαδή τόσα λεφτά για να διαβάζουν δυο-τρεις φορές κατά τη διάρκεια της πτήσης μερικά check-lists; Χώρια που είναι γνωστό ότι πλέον τα αεροπλάνα πετάνε "μόνα" τους.

      Το ίδιο ισχύει και για τους μηχανικούς της αεροπορίας, μια σειρά procedure και check lists εκτελούν. Δουλειά ηλιθίων δηλαδή.

      Πάμε και στους πιλότους της πολεμικής. Δηλαδή τι θέλουν να τους πληρώνουν μια βόλτα με το "ηλεκτρονικό" που κάνουν εκατομμύρια; Παλαιότερα τουλάχιστον έκαναν και κανένα dogfight, έτρωγαν κανένα g και ψιλοκίνδύνευαν, τώρα πλέον με τις beyond visual range εμπλοκές παίζουν στην κυριολεξία ηλεκτρονικό παιχνίδι.

      Όπως βλέπετε εαν είσαι λίγο κακοήθης όλα ισοπεδώνονται...

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ aviator 27/07/2010 23:07:15

      Δεν πρέπει να υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις μεταξύ δημοσίων υπαλλήλων. Απλώς δε πρέπει. Διότι κάποιοι περνούν καλά εις βάρος των λοιπών κλάδων του δημοσίου.

      • Δρ Ρέγγας avatar
        Δρ Ρέγγας @ αποκατάσταση 27/07/2010 23:19:21

        μετα ομως δικαιως ολοι θα θελουν μεταταξη σε γραφειο να βαρανε σφραγιδες.

        γιατι να κουραζονται πιο πολυ η να εχουν ευθυνες?

        αυτο που λες δεν στεκει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ αποκατάσταση 27/07/2010 23:26:39

        Φίλτατε δόκτωρα, μήπως είσαι και συ βαφτιστήρι μου; (Για το νικ σου λέω).

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ αποκατάσταση 27/07/2010 23:29:43

        Για τεράστιες αποκλίσεις μιλάω. Διπλάσιος και τριπλάσιος μισθός = τεράστια απόκλιση. Βάλε και ότι η αξιοκρατική πρόσληψη ορισμένων είναι πέρα για πέρα αμφίβολη.
        Η αλήθεια είναι ότι κίνητρα δεν υπάρχουν ούτως ει άλλως. Στον ίδιο κλάδο π.χ. τεμπέλης και εργατικός αμοίβοναι το ίδιο. Τι ψάχνεις τώρα...

  22. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 28/07/2010 08:46:11

    Αυτό το "έδωσα για φορτηγατζής" είναι όλα τα λεφτά!

  23. antiaristera avatar
    antiaristera 28/07/2010 23:50:27

    ΠΡΟΤΕΙΝΩ το εξής απλό..

    Να καταργηθούν οι πολιτικοί υπάλληλοι στην ΥΠΑ. Μόνο στρατιωτικοί=καμμία απεργία=μικρότερο μισθολόγιο

    • Enola Gay avatar
      Enola Gay @ antiaristera 29/07/2010 00:04:11

      Να μπουν και πολυβολεία στις αίθουσες αφίξεων;
      Ένας μόνο κλάδος της ΥΠΑ δημιουργεί τα προβλήματα, και κατά σύμπτωση υπάρχουν έτοιμοι στρατιωτικοί εκπαιδευμένοι να κάνουν την ίδια δουλειά με το 1/5 των αποδοχών. Δεν φταινε οι υπόλοιποι.
      Όμως ο Ρέππας γονάτισε προχτές. Στους φορτηγατζήδες κάνει το μάγκα.