21/11/2009 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

8,5% μπροστά ο Σαμαράς



Σύμφωνα με το τρίτο κύμα του βαρομέτρου της public issue, στη κυριακάτικη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ο Αντώνης Σαμαράς προηγείται στην πρόθεση ψήφου με 44,5% έναντι 36% της Ντόρας Μπακογιάννη, ενώ στην περίπτωση δεύτερου γύρου η διαφορά τους θα είναι στις πέντε ποσοστιαίες μονάδες.

Σύμφωνα με τα στοιχεία ο Σαμαράς βρίσκεται εγγύτερα στους απλούς ανθρώπους και έχει μεγαλύτερη διεισδυτικότητα στη μεσαία τάξη και τους νέους, ενώ η Ντόρα Μπακογιάννη στα ανώτερα στρώματα και τις γυναίκες

Σύμφωνα με δημοσκόπηση της «ALCO» που δημοσιεύεται στο αυριανό ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, ο Σαμαράς προηγείται της Μπακογιάννη, με 4,9 μονάδες, ενώ τα ποιοτικά στοιχεία της έρευνας λένε πως «η μεταγραφή του Άρη, δε έδωσε καμία προστιθέμενη αξία».

Έθνος (Marc) : Φαβορί στο ντέρμπι της διαδοχής

 

Παγιώνεται το προβάδισμα του Αντώνη Σαμαρά παρά την ανάκαμψη των ποσοστών της Ντόρας Μπακογιάννη.

Νέα δημοσκόπηση (Marc) δίνει για το β’ γύρο ποσοστό 50,1% στον κ. Σαμαρά και 45,4% στην κυρία Μπακογιάννη, ενώ ένα 4,5% επιλέγει να μην απαντήσει.

Ο Σαμαράς προηγείται στην πρόθεση ψήφου με ποσοστό 44,4%, έναντι της Ντόρας Μπακογιάννη που συγκεντρώνει το 41,0%.

 

Σε ό,τι αφορά στην παράσταση νίκης, ο πρώην υπουργός Πολιτισμού προηγείται με ποσοστό 51,2%, τη στιγμή που η κ. Μπακογιάννη συγκεντρώνει ποσοστό 35,3%.

 

Ενισχύεται η υπεροχή Σαμαρά, προβάδισμα και στο γυναικείο κοινό

Ισχυρό προβάδισμα του Αντώνη Σαμαρά έναντι της Ντόρας Μπακογιάννη δείχνει πανελλαδική έρευνα που πραγματοποιήθηκε υπό την επίβλεψη του Προέδρου του Τμήματος Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Επαμεινώνδα Πανά.

Συγκεκριμένα ο Σαμαράς προηγείται με 42% , η Μπακογιάννη ακολουθεί 37,6% και 12,9% ο Π. Ψωμιάδης.

Στα συμπεράσματα της έρευνας αναφέρεται πως επιλογή του Σπηλιωτόπουλου να υποστηρίξει τη Ντόρα Μπακογιάννη δεν ανέτρεψε την υπεροχή του Σαμαρά μετά τη συμμαχία με τον Αβραμόπουλο.

Μόνο στην έρευνα της Focus, του επισήμου δημοσκόπου της κ. Μπακογιάννη κ. Φλέσσα, του κουμπάρου της κ. Μαρινάκη, μεταξύ άλλων ( http://www.antinews.gr/?p=24293) για λογαριασμό της Απογευματινής, στους ψηφοφόρους που θα πάνε σίγουρα να ψηφίσουν κ. Μπακογιάννη προηγείται με 46,3%, ακολουθεί ο κ. Σαμαράς με 45%

Δείτε κι αυτά:

http://www.antinews.gr/?p=24397

 http://www.antinews.gr/?p=24388

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 21/11/2009 19:25:07

    ANTONH GERA GERA, ELA STH KRHTH SE PERIMENOUME!!!

  2. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 21/11/2009 19:37:11

    Υπάρχει λέει ιστοσελίδα όπου μπορείτε να ακούσετε την αγαπημένη μουσική της Ντόρας! Κύριε ελέησον!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/11/2009 19:47:45

    Eδω.http://www.doraradio.gr/
    Μη βαρατε,δεν ειναι και προς θανατον.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 21/11/2009 19:56:42

      Ψυχραιμία ραδιόφωνο ακούς Σάββατο βράδυ?
      Δεν πας σε καμιά ταβέρνα ή για κανένα ποτάκι?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ tiramola 21/11/2009 20:06:22

        Θα παω σε λιγο,μην ανησυχεις.

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 21/11/2009 19:52:58

    αφού έχει αγαπημένη μουσική, μπορεί να δοκιμάσει μετά τις 29 να το παίξει Μάρθα Στιούαρτ, να πουλάει πεσκίρια, τηγάνια, μόδα, υγεία, συμβουλές (μόνο, πρόσεχε κυρία μου, η Μάρθα έκανε και στην ψειρού)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ yangoolas 21/11/2009 19:55:40

      Δεν ειναι αυτη η αποψη του Σαμαρα που τη θεωρει συμμαχητρια στη ΝΔ.

  5. bigfish avatar
    bigfish 21/11/2009 19:59:16

    η ντόρα όταν πήγε στην κρήτη μιλούσε για λόφους και για λιμνούλες
    ΤΙ ΝΤΡΟΠΗ ,αξιοπρέπεια μηδέν.
    ούτε να μιλήσει ξέρει.γι αυτό συνεχώς βρίζει και κατηγορεί.αυτό είναι το επίπεδο της,προκαλεί αηδία στον νεοδημοκράτη.
    απορώ σαν υπουργός εξωτερικών τι μπούρδες θα έλεγε στους ξένους.ρεζίλι θα μας έκανε.
    είχε διώξει και τον Μολυβιάτη , αν είναι δυνατόν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ bigfish 21/11/2009 20:07:29

      Ο Μολυβιατης ηθελε να φυγει γιατι ηταν μεγαλης ηλικιας και δεν μπορουσε να ταξιδευει οπως ενας ΥΠΕΞ.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 21/11/2009 20:00:26

    Για όσους παρακολουθούν χρόνια τις δημοσκοπήσεις είναι γνωστό ότι η εταιρία του κυρίου Μαυρή είναι από τις πλέον αξιόπιστες. Οι δημοσκοπήσεις του επιβεβαιώνονται πάντα από τα αποτελέσματα των εκλογών. Η Καθημερινή παρά το γεγονός ότι μεγαλομέτοχος της είναι ο κύριος Μαρινάκης εδώ και δύο βδομάδες προσπαθεί να ανακτήσει την αξιοπιστία της για την άκριτη στάση που είχε υιοθετήσει υπέρ της κυρίας Μπακογιάννη τις πρώτες ημέρες και να παρουσιάσει τα πράγματα όπως είναι.
    Οποιος ζει την βάση της ΝΔ γνωρίζει ότι όσο κατεβαίνουμε στον κομματικό μηχανισμό προς την βάση η επιρροή του Σαμαρά είναι εντυπωσιακή. Αντίθετα η Μπακογιάννη υπερτερεί στα υψηλόβαθμα και επί το πλείστον κρατικοδίαιτα στελέχη.

    • Ορεστιάδα avatar
      Ορεστιάδα @ Aris. A 22/11/2009 01:16:06

      Δεν ξέρεις τι λες. Ο Μαυρής αποφάσισε να «παίξει μόνος του μπάλα» στις βουλευτικές και να μην πορευτεί με το κοινό exit poll, των 7. Έσπασε τα μούτρα, καθώς δεν έπεσε μέσα σε τίποτα.

  7. yangoolas avatar
    yangoolas 21/11/2009 20:10:59

    Κάθε ένα έχει τις απόψεις του, και εγώ λέω ότι η Οικογένεια δεν έχει κάνει καλό στην Ελλάδα. Μόνο στον εαυτό της. Με την Ντόρα θα έχει και τον Κυριάκο, και τα παιδιά τους και τα ανήψια τους. Δεν τους βαρέθηκες;

  8. Σπίθας Δημήτριος avatar
    Σπίθας Δημήτριος 21/11/2009 20:16:14

    Τα παλιά τζάκια της Ν.Δ δίνουν τα ρέστα τους με επικεφαλής τις εφημερίδες Απογευματινή και Ελεύθερος Τύπος οι οποίες είναι και οι μόνες που δημοσιεύουν γκαλοπ που έστω και οριακά δείχνουν Ντόρα.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Σπίθας Δημήτριος 21/11/2009 20:52:10

      Ο παραταξιακος μας τυπος θελει χτισιμο απο την αρχη γιατι εχει χασει τελειως την αξιοπιστία του απο καιρό. Ο νεος ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ ειναι ακρως φιλικος και εκδιδεται απο ΠΑΣΟΚικους δημοσιογράφους.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 20:52:58

        Άκρως ΝΤΟΡΙΚΟΣ θελω να πω

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 21:09:54

        Επισης ΓΙΑΝΝΗ ξαναχτισιμο απο την αρχη θελουν και τα 2/3 των στελεχων που απαρτιζουν το κομμα και ολων οσων πλαισιώνουν ακομα και τον ΣΑΜΑΡΑ.

        Ευχομαι μετα την εκλογη του να κανει ολες τις ανατροπες.ΜΑ ΟΛΕΣ.

        ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΙΔΊΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ.

        ΚΑΙ ΝΑΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΕΤΟΙΟΙ ΜΕΤΑ.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ loretta 21/11/2009 21:45:00

          Η τελευταία ευρείας κάπως σοβαρή κεντροδεξιά εφημερίδα ήταν η "Μεσημβρινή". Η "Καθημερινή" πρόσκειται στη μεταμοντέρνα "Αριστερά" ή στους ελευθεριακούς φιλελεύθερους, όχι πάντως στην Κεντροδεξιά. Σήμερα η μόνη σοβαρή συνεπής δεξιά εφημερίδα είναι η "Εστία", αλλά είναι πολύ μικρής κυκλοφορίας και απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό. Η απουσία σοβαρού κεντροδεξιού τύπου, ό,τι και να λέμε, είναι πρόβλημα. Ας όψεται η Ελένη Βλάχου που πούλησε την ιστορική "Καθημερινή" στον Κοσκωτά και στη συνέχεια που αυτή πουλήθηκε στον Αλαφούζο.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 21/11/2009 22:04:51

          Η Ελένη Βλάχου δεν ειχε παιδια και οταν εφτασε 77 ετων την πουλησε αναγκαστικά. Το θέμα ειναι ο Αλαφούζος που εχει 20 χρόνια τωρα την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ πόσο συνεπή γραμμη κρατάει. Όταν βαζει διευθυντη τον Παπαχελά τί να περιμενεις? Διευθυντη συνταξης τον Αμερικανό πρεσβη?

  9. tiramola avatar
    tiramola 21/11/2009 20:25:05

    Σου αφιερώνω μερικές επιλογές από το Zmagazine για να πας φτιαγμένος να πιείς ένα μπουκάλι...

    "Η κατάρα των εκλογών είναι ότι δεν ξέρουμε που μας οδηγούν"
    "Οι εκλογές δεν είναι πολιτική πράξη αλλά το αντίθετό της , δωρεάν παραχώρηση της ίδιας μας της ζωής"
    Μερικά από το βιβλίο του Χάουαρντ Ζιν "Διακυρήξεις ανεξαρτησίας"
    "Πως είναι δυνατόν 100 άνθρωποι που επιθυμούν να εξουσιάζονται να έχουν το δικαίωμα να ψηφίσουν για αυτό και να το επιβάλουν στους δ'εκα που δεν το επιθυμούν?"(Ρουσώ)
    "Ψηφίζουμε? Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι επιλέγουμε μεταξύ δύο σωμάτων αληθινών , αν και όχι δηλωμένων δικτατόρων.Διαλέγουμε μεταξύ δύο ομοίων."
    "Κανένα Σύνταγμα , καμιά Διακήρυξη Δικαιωμάτων , καμιά διαδικασία , κανένας νόμος δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει την ειρήνη ή την δικαιοσύνη ή την ισότητα"
    "Αν η ψήφος μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα θα ήταν παράνιμη"

    Καλό πιώμα!

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 20:30:48

    ΤΟ θεμα ειναι αυτη η βαση να προσελθει μαζικα στην καλπη και οχι να αφησουμε τους μηχανισμους να αλωνιζουν. Και επισης δε φτανει να παμε μονο εμεις στην καλπη, αλλα να αγωνιστούμε και να παρουμε μαζι μας οσο περισσοτερους μπορουμε.

  11. kanis avatar
    kanis 21/11/2009 20:39:34

    Χαλαρά γεμάτη, η αίθουσα στην Κοζάνη που μίλησε απόψε η Ντόρα κι αν έχει εκεί ... ΝΔκράτες!

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 21/11/2009 20:45:06

      Κανις δεν ειχε κοσμο σε σχεσει με αυτο που θα μπορουσε η ΝΤΟΡΑ στην κοζανη...οντως πολυ χλιαρα...

      επικοινωνησα με...σοι κοζανητικο χαχαχαχα

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 21/11/2009 20:46:11

        Στην Βεροια ειχε περισσοτρεη κινηση αλλα οτι και να κανει Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΜΑΡΑΣ

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 21/11/2009 20:50:32

          Οι Μακεδόνες είναι άνθρωποι τραχείς...
          Σταράτα λόγια θέλουνε όχι, άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε!
          Ετσι δεν είναι Μακεδονάρχισα Λορέττα;

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 21/11/2009 21:06:06

          ε ναι φιλτατη και οχι μονο!!

          μηπως να κατεβουμε να δωσουμε λιγα μαθηματα?

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 21/11/2009 21:07:13

          Οπωσδήποτε!!!!!

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 21/11/2009 21:35:43

          Στην Ημαθία καθαρίζει ο Ηλίας Φωτιάδης, αγαπητότατος πολιτικός και ένθερμος υποστηρικτής του Σαμαρά.

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 21/11/2009 22:14:26

          Τιραμολα..

          μαλλον θα διαψευστεί η πληροφορια σου.....

    • ZEFI avatar
      ZEFI @ kanis 21/11/2009 21:25:05

      ΤΗΝ Κα ΝΤΟΡΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ-ΠΟΛΙΤΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΑΜΑΡΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΕ ΜΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Ο Κος ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ

    • tiramola avatar
      tiramola @ kanis 21/11/2009 21:40:21

      Όλος ο νομός Κοζάνης θα ψηφίσει Ντόρα...
      Έχω ανθρώπους εκεί...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ tiramola 21/11/2009 22:09:08

        Επίσης η Κοζανίτικη τυρόπιττα ειναι ολα τα λεφτα..

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 22:22:35

          Κοίταξε ΓΙΑΝΝΗ...
          Απλά μαθηματικά...
          Παίρνει Κόρινθο , Κοζάνη , Β Αθήνας , Κρήτη και όλους τους μουσουλμάνους...τι νόμίζεις? , βγήκε....

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 21/11/2009 22:16:04

        Επίσης όλη η Κόρινθος είναι Ντορική...
        Όπως λέμε Χανιά-Ολυμπιακός...

        • loretta avatar
          loretta @ tiramola 21/11/2009 22:17:28

          ...κορινθος...σταφιδες δεν βγαζει ο νομος?? η κανω λαθος?

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ tiramola 21/11/2009 22:36:37

          Επειδή ειμαι Κορινθιος με καταγωγη απο Ξυλόκαστρο, δε συμφωνω πως βγαινει σιγουρα η Ντόρα στο νομό μας. Για Β ΑΘΗΝΑΣ και Κρήτη πραγματι ειναι μπροστα η Ντόρα αν και στη Β υπαρχει παρα πολυς κοσμος που δεν επηρεαζονται ευκολα απο κομματαρχες και δημαρχους, οπότε κραταμε μια πισινη.

        • Παλιός avatar
          Παλιός @ tiramola 21/11/2009 22:38:45

          Για την Κόρινθο υπάρχει και ο παράγοντας Στάυρος Δήμας που θα στηρίξει τον Σαμαρά.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ tiramola 21/11/2009 22:50:47

          Επίσης ο πρ.Υπουργος Αν.Παπαληγούρας ειναι με τον Αντώνη στην Κορινθία.

      • kanis avatar
        kanis @ tiramola 21/11/2009 22:23:04

        ...αλλά απόψε ήταν μάλλον μαζύ σου για καφέ στο Σύνταγμα!

      • Υ. avatar
        Υ. @ tiramola 21/11/2009 22:28:51

        Τιραμόλα, βλέπω γουστάρεις κυρα-Θοδώρα στη προεδρία. Ε, βέβαια. Μονοκομματική πολιτική σκηνή. Οι αμερικάνοι με τους δυο, θα έχουν μόνιμο πάρτυ.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Υ. 21/11/2009 22:31:11

          όχι μωρέ...
          Τι να γουστάρω από δαύτην...
          Αδιέξοδο έχω Σαββατιάτικα...

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 21/11/2009 22:45:42

          Τι έγινε. Σε πούλησε το έτερον ήμισυ?
          Για πες μου. Υποθέτω κάποιους φίλους ΝΔίτες θα ‘χεις. Τι θα ψηφίσουν?

        • tiramola avatar
          tiramola @ Υ. 21/11/2009 23:04:02


          Θα πάνε με τον Σαμαρά όσοι ξέρω εγώ.
          Όχι επειδή τρελλαίνονται αλλά επειδή ξέρουν ότι στις Εθνικές εκλογές δεν υπάρχει πασόκος που να ψηφίσει Μητσοτάκη όσο απογοητευμένος και να είναι από τον Γιώργο...

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 21/11/2009 23:14:06

          Τιραμόλα μου ‘φτιαξες το βράδυ. Αν στις 29 σκάσεις μύτη από Σαλονίκη, μπίρες από μένα

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 21/11/2009 23:17:40

          Άκυρον για 29. Θα βρεθούμε με φάκτορα κάπου Λάρισα μεριά, για τα επινίκια. Κάνε το 30.

  12. sauraki avatar
    sauraki 21/11/2009 22:02:23

    Η διαφορά δεν είναι αυτή που μετρούν οι δημοσκόποι οπού το δείγμα των ψηφοφόρων της ΝΔ που θα πάνε να ψηφίσουν είναι περίπου 150 άτομα. Η διαφορά θα είναι άνω του 15%. Θα το δείτε. Οι απλοί ψηφοφόροι είναι με το Σαμαρά. Θα τρίβουν τα μάτια τους όλοι το βράδυ της άλλης Κυριακής. Το γνωρίζει αυτό το επιτελείο της Ντόρας. Σκέπτονται ήδη την επόμενη μέρα. Οι δημοσκοπήσασεις για εσωκομματικές διαδικασίες χωρίς σίγουρο εκλεκτορικό σώμα είναι αποτυχημένες.

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/11/2009 22:16:29

    'Σύμφωνα με τα στοιχεία ο Σαμαράς βρίσκεται εγγύτερα στους απλούς ανθρώπους και έχει μεγαλύτερη διεισδυτικότητα στη μεσαία τάξη και τους νέους, ενώ η Ντόρα Μπακογιάννη στα ανώτερα στρώματα και τις γυναίκες'

    Αν η Ντόρα έχει όντως μεγαλύτερη απήχηση στα ανώτερα κοινωνικά στρώματα φανερώνεται ότι το επίπεδο της κοινωνικής θέσης μπορεί να απέχει πολύ από αυτό της πολιτικής σκέψης.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Δημήτρης 21/11/2009 22:40:33

      Ερευνα προ ημερων ειχε δειξει πως η Ντόρα προηγειται μεταξυ των αποφοιτων δημοτικου και γενικα χαμηλα μορφωτικα στρωματα, ενω ο Αντώνης εχει συντριπτικο προβαδισμα στα ανωτερα μορφωτικα στρωματα. Επειδη συνηθως τα υψηλα κοινωνικα στρωματα αποτελουνται απο ανθρωπους που ειναι αποφοιτοι Κολλεγίων, εχουν μεταπτυχιακα κλπ, δεν πολυπιστευω πως η Ντόρα εχει προβαδισμα στα ανωτερα κοινωνικα στρωματα.

  14. fatfat avatar
    fatfat 21/11/2009 22:17:14

    δεν απαξιώνω καμιά δημοσκόπηση που έγινε με οποιαδήποτε επιστημονική μεθοδολογία, για το απλό λόγο ότι εγώ δεν μπορώ να την κρίνω ή να την αξιολογήσω ως προς την εφαρμοζόμενη μεθοδολογία της- αφού δεν είμαι ειδικός επί του θέματος....ούτε θεωρώ καμιά δημοσκόπηση "στημένη", ούτε αφήνω υπονοούμενα για την αξιοπιστία της,επειδή δεν μου αρέσουν ή δεν με συμφέρουν τα ευρήματά της,όπως δυστυχώς κάνουν κάποιοι - ακόμα και εδώ μέσα.
    Δεν θα μιλήσω για τις δημοσκοπήσεις της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ και του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ - δεν τις έχω διαβάσει ακόμα αναλυτικά.
    Διάβασα όμως την δημοσκόπηση της FOCUS για την ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ.
    Δεν θα μιλήσω για το προβάδισμα κανενός υποψηφίου.
    Έχω μεγάλη επιφύλαξη - και προβληματισμό - όμως στην συγκεκριμένη δημοσκόπηση για την πρόθεση συμμετοχής των ψηφοφόρων της ΝΔ στην εκλογή νέου προέδρου της ΝΔ.
    Η δημοσκόπηση αυτή εμφανίζει το 58% περίπου των ψηφοφόρων της ΝΔ να δηλώνουν ότι θα πάνε σίγουρα να ψηφίσουν και το 16% περίπου, να δηλώνει ότι μάλλον θα πάνε να ψηφίσουν. Τα ίδια περίπου ευρήματα είχε και μια αντίστοιχη πρόσφατη δημοσκόπηση άλλης εταιρείας (πρόθεση συμμετοχής ψηφοφόρων ΝΔ στις εσωκομματικές εκλογές 60%).
    Την ΝΔ στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές την ψήφισαν σχεδόν 2.300.000 πολίτες. Το 58% αυτών των ψηφοφόρων αν τελικά θα πάνε να ψηφίσουν στις εσωκομματικές εκλογές, είναι περίπου 1.330.000 ψήφοι(και δεν υπολογίζουμε στο παράδειγμά μας και όσους ψηφοφόρους της ΝΔ δηλώνουν ότι θα πάνε μάλλον να ψηφίσουν ή όσους υποστηρικτές της ΝΔ θα πάνε να ψηφίσουν στις επικείμενες εκλογές και στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές απείχαν ή ψήφισαν λευκό ή άλλο κόμμα).
    Μακάρι να ψηφίσουν όντως όσοι δημοσκοπικά φαίνεται να εκδηλώνουν πρόθεσης συμμετοχής στις εκλογές αυτές - μακάρι να πάνε να ψηφίσουν όλοι οι ψηφοφόροι και οι υποστηρικτές της ΝΔ.
    Θα μου επιτρέψετε όμως να διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το πόσοι τελικά θα πάνε να ψηφίσουν.
    Μακάρι να επαληθευτούν τα δημοσκοπικά αυτά ευρήματα, γιατί τότε θα φανεί ξεκάθαρα ότι κάτι αλλάζει στην κοινωνία μας.

    • mpaxalo avatar
      mpaxalo @ fatfat 21/11/2009 22:27:32

      Μας δουλεύεις σοβαροφανώς εσύ. Τέτοια αρλουμπολογία δεν έχω ξαναδεί. Διάβασες μόνο τη σημοσκόπηση του κουμπάρου της Ντόρας και μας σερβίρεις σεντόνια;

    • Υ. avatar
      Υ. @ fatfat 21/11/2009 22:40:41

      Καλώς τον φατφατ. Τι κάνεις βρε θηρίο? Σπίτι όλοι καλά? Σ’ είχα χάσει, και είχα ανησυχήσει. Τώρα που σε είδα ησύχασα. Καλώς μας ξαναήρθες.
      Τις προηγούμενες μέρες, κόσμος πολύς ρωτούσε περί της εξαφάνισής σου. Κάποιος είπε ότι πήγες για ταχύρρυθμο σεμινάριο, αλλά δεν τον πίστεψα.

      Περιμένω να διαβάσω, τη δική σου προσωπική δημοσκόπηση.
      (όλα τα παραπάνω, τα εννοώ, και δεν ειρωνεύομαι. ΟΚ?)

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 21/11/2009 23:18:01

      welcome back βρε ΦΑΤΦΑΤ αντε λιγες μερες ακομα μεινανε...

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 21/11/2009 23:20:17

        ερωτηση προς ολους ποιο νομιζετε οτι θαναι το νουμερο που θα παει να ψηφισει πανελλαδικα?

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ loretta 21/11/2009 23:22:21

          <300,000

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 21/11/2009 23:23:35

          ± 200.000

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 21/11/2009 23:26:29

          εγω υπολογιζω το κατωτατο 300.000 και το ανωτατο 350.000

        • Aris M. avatar
          Aris M. @ loretta 21/11/2009 23:40:00

          450-500.000
          Οτι πάνω απο 300.000 ο Σαμαράς είναι νικητης...παρακάτω είναι derby...

        • Παλιός avatar
          Παλιός @ loretta 21/11/2009 23:43:08

          Πιστεύω ότι θα εκπλαγούμε όλοι από το μέγεθος της συμμετοχής. Υπολογίζω το λιγότερο 400000, μπορεί να ξεπεράσει και τους 500000. Αυτό που με ανησυχεί είναι αν θα αντέξει το σύστημα.

        • Mike avatar
          Mike @ loretta 22/11/2009 18:10:25

          Το θεμα δεν ειναι το νουμερο που θα παει να ψηφισει!!! Το θεμα ειναι το νουμερο που θα παραμεινει στη Νεα δημοκρατια μετεκλογικα!!!! Γιατι μια μερια δεν εχει ξεκαθαρισει το αν θα παραμεινει στη Νεα Δημοκρατια σε περιπτωση ηττας της στις εκλογες!!!! Το μονο που λεει ειναι οτι μονο η δικη της εκλογη θα διασφαλισει την ενοτητα στο κομμα!!!!! Μηπως να δωθουν και οι καταλληλες εξηγησεις?!!??!!? Γιατι πολλα ακουγονται!!!!!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ loretta 22/11/2009 19:40:21

          Απλά μαθηματικά: Οι δημοσκοπήσεις βγάζουν κατά μέσο όρο 40% των ψηφοφόρων ΝΔ που θα πάνε να ψηφίσουν. Στις τελευταίες εκλογές οι ψηφοφόροι ΝΔ ήταν 2.300.000. Πόσο βγαίνει αυτό; 920.000. Άντε εγώ σας λέω να μην έρθουν τόσοι, να έρθουν 700.000. Τίθεται όντως ζήτημα για το σύστημα.

  15. «Κασανδρα» avatar
    «Κασανδρα» 21/11/2009 22:34:21

    Οσο νυχτώνει τόσο μεγαλώνει!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ «Κασανδρα» 21/11/2009 22:41:43

      χαχαχα, πρεπει να ακούς Τράγκα τα πρωινα εσυ σαν κι εμενα. Τί ερχεται απο Μακεδονία, τι έρχεται? Λιζα μπανανα κλπ!!

      • Παλιός Οννεδίτης avatar
        Παλιός Οννεδίτης @ ΓΙΑΝΝΗΣ 23/11/2009 09:46:15

        καλά αυτός είναι ο καλύτερος σύμμαχος του Πασοκ. Τόση χολή δεν έχει βγάλει κανείς ενάντια στην ΝΔ

  16. NAI avatar
    NAI 21/11/2009 22:47:36

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ/ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ (21/11/2009)Κοινοποίηση
    Σήμερα στις 2:29 μ.μ.
    Με μεγάλη μας έκπληξη διαπιστώσαμε ότι σήμερα 21/11/2009 έγινε "οργανωμένη" προσπάθεια "τεχνητής αλλοίωσης του αποτελέσματος" της μίας εκ των δύο διαδικτυακών ψηφοφοριών που είχαμε αναρτήσει στην e-Εφημερίδα μας και συγκεκριμένα αυτής που απαντούσε στο ερώτημα: "Ποιος θέλετε να εκλεγεί Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας στις 29/11;"

    Η e-Εφημερίδα μας θέλοντας να διαφυλάξει την αμερόληπτη λειτουργία της απέναντι στους επισκέπτες/αναγνώστες της, κατέβασε αυτές τις δύο ηλεκτρονικές ψηφοφορίες και δεν θα δημοσιεύσει/αναρτήσει τα αποτελέσματά τους, μετά τη διαπίστωση αυτής της "τεχνητής αλλοίωσης", δηλώνοντας έτσι ότι δεν επιτρέπει την προσπάθεια εκμετάλλευσής της μέσω πλασματικών "τεχνητών εντυπώσεων" που έχουν σκοπό τους τον επηρεασμό των ψηφοφόρων της Νέας Δημοκρατίας, εν όψει της εκλογής Προέδρου στις 29/11/2009!

    Τέλος, δηλώνει ότι τέτοιες ενέργειες είναι λυπηρές και καταδικαστέες και αν μη τι άλλο, φανερώνουν την ύπαρξη καταγγελλομένων "μηχανισμών"!

    Για το "Σιφναϊκό Φως"
    Φραγκίσκα Θεολόγου-Βλαχουτσάκου



    Εξ αυτου...ως παραδειγμα...ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ...ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΟΙΩΣΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΛΑΟΠΡΟΒΛΗΤΟΥ ΗΓΕΤΗ ΤΗΣ ΕΝΔΟΞΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΜΑΣ. ΤΟΝ ΑΞΙΟ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.Μεταφεροντας ηλεκτρονικα τα αποτελεσματα...γιατι θα γελασει καθε πικραμενος..εως απελπισμενος...ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ...ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΟΥΝΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛ....1540 ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΑΠΛΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΞΟΥΝ ΤΙ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΘΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΚΟΙΝΟΘΕΝΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ..ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ...ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΝΟΘΕΙΑ

  17. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 22:52:25

    Για όποιον δεν ξέρει πού θα ψηφίσει εδω ειναι τα εκλογικα τμήματα σε όλη την Ελλάδα. Όπου ψηφισουμε στον πρωτο γυρο ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ μπορουμε να ψηφισουμε και στον δευτερο εφοσων βεβαια υπαρξει.
    http://www.samarasantonis.gr/index.php?id=1053

  18. fatfat avatar
    fatfat 21/11/2009 22:56:58

    @ mpaxalo....η απάντησή σου δεν έχει κανένα σοβαρό ή λογικό επιχείρημα....πραγματικά πιστεύεις ότι τελικά θα προσέλθουν στις εσωκομματικές εκλογές και θα ψηφίσουν πάνω από 700.000-800.000 πολίτες?
    Εγώ δεν το πιστεύω - μακάρι να διαψευστώ.
    Και δεν έκανα αναφορά μόνο στην δημοσκόπηση της FOCUS που την θεωρείς ευνοική για την κυρία Μπακογιάννη...έκανα αναφορά και στην δημοσκόπηση της ALCO για το newsit.gr που διενεργήθηκε 16-17 Νοεμβρίου 2009 και στην οποία το 60,1% των ψηφοφόρων της ΝΔ δηλώνει ότι θα πάει να ψηφίσει στις επικείμενες εσωκομματικές εκλογές(στην οποία μάλιστα δημοσκόπηση ο κύριος Σαμαράς έχει σαφές προβάδισμα 5,6% στον πρώτο γύρο και 6,1% στον δεύτερο γύρο).
    Οπότε και δύο αυτές φρέσκιες δημοσκοπήσεις έχουν ως δημοσκοπικό εύρημα ότι ένα ποσοστό γύρω στο 60% των πολιτών,που ψήφισαν ΝΔ στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές, δηλώνει ότι θα προσέλθει στις 29 Νοεμβρίου στις κάλπες για να ψηφίσει.
    Οπότε βάση αυτών των δημοσκοπικών ευρημάτων, μιλάμε για προσέλευση στις εσωκομματικές εκλογών πάνω από 1.300.000 πολιτών(ψηφοφόρων ή υποστηρικτών της ΝΔ).
    Αν διαφωνείς με τις αναγωγές που κάνω, είναι δικαίωμά σου....αλλά τουλάχιστον οφείλεις να αποδείξεις το λάθος μου των συλλογισμών μου - που έγιναν με βάση συγκεκριμένα δημοσκοπικά ευρήματα - και να στηρίξεις με επιχειρήματα την άποψή σου,αν θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά....φτάνει με τα υπονοούμενα και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς ....δεν καταφέρνεις τίποτα.....

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 21/11/2009 23:48:13

      ΦΑΤ ΦΑΤ κανε και εσυ μια ερωτηση στον ΑΝΤΩΝΗ δεν χανεις τιποτα.!

      http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=4582&catid=9&la=1

  19. fatfat avatar
    fatfat 21/11/2009 23:05:02

    @Υ.....αγαπητέ φίλε,σπίτι όλοι καλά.....συγνώμη, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ για τους λόγους που με είχατε χάσει....δεν θέλω να δώσω συνέχεια σε ένα "λήξαν" θέμα....δυστυχώς για κάποιους,δεν πήγα σε κανένα "ταχύρρυθμο" σεμινάριο.....σας διάβαζα προσεκτικά κάθε μέρα.....η αίσθησή μου και η θέση μου δεν έχει αλλάξει από τα προηγούμενα σχόλιά μου....ΝΤΕΡΜΠΙ....μάχη στήθος με στήθος....η διαφορά δεν νομίζω να είναι μεγάλη....αν κοιτάξετε στις μέχρι τώρα δημοσκοπήσεις - δεν συμπεριλαμβάνω αυτές των κυριακάτικων εφημερίδων - οι ψηφοφόροι του κυρίου Ψωμιάδη μοιράζονται περίπου στην μέση στον δεύτερο γύρο....και εφόσον δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε με ακρίβεια(ούτε νομίζω και κατά προσέγγιση το εκλογικό σώμα) όλα είναι πιθανά.....

  20. fatfat avatar
    fatfat 21/11/2009 23:30:09

    η δεύτερη δημοσκόπηση στην οποία αναφέρθηκα είναι της ALCO για το newsit.gr που διενεργήθηκε 16-17 Νοεμβρίου 2009 και στην οποία έχει σαφές προβάδισμα - και στους δύο γύρους -ο κύριος Σαμαράς....αλλά και σε αυτήν την δημοσκόπηση το 60% των ψηφοφόρων της ΝΔ δηλώνει ότι θα προσέλθει στις κάλπες για να ψηφίσει(το ίδιο περίπου ποσοστό όπως και στην δημοσκόπηση της FOCUS)....επειδή κάποιος απλώς είπε ότι γράφω "αρλουμπολογίες", μπορεί κάποιος παρακαλώ να με αντικρούσει με επιχειρήματα ή να αποδείξει το λάθος των συλλογισμών μου?.......για συγκεκριμένους λόγους, που δεν θέλω να εκθέσω, δεν μπορούσα να σας απαντήσω λίγες μέρες, αλλά σας διάβαζα προσεκτικά...πάντως δεν έχει σχέση η απουσία μου με "ταχύρρυθμα σεμινάρια"....λυπάμαι που θα απογοητεύσω κάποιους,αλλά αυτή είναι η αλήθεια.....

  21. fatfat avatar
    fatfat 21/11/2009 23:59:50

    @ loretta.....o αριθμός των πολιτών που τελικά θα ψηφίσουν στις εσωκομματικές εκλογές, αν κυμαίνεται από 200.000-400.000(όπως περιμένετε και δηλώνετε οι περισσότεροι),είναι σε δυσαρμονία με τα ευρήματα δημοσκοπήσεων(βάση των οποίων αναμένεται πολύ μεγαλύτερη προσέλευση, όπως ανέφερα σε παραπάνω σχόλια)....αν θεωρήσουμε ότι αυτά τα συγκεκριμένα ευρήματα δεν είναι αξιόπιστα ή δεν αντανακλούν την πραγματικότητα,τότε διακυβεύεται το κύρος και η αξιοπιστία όλων των στοιχείων ανεξαιρέτως των συγκεκριμένων δημοσκοπήσεων.....

    • Υ. avatar
      Υ. @ fatfat 22/11/2009 00:21:36

      Εμείς δεν είμαστε αξιόπιστοι, που βάζουμε τα νούμερα που εικάζουμε. Κάτι σαν, τι θα γίνει στις 29, γαύροι-βάζελοι. Όπως και να το κάνουμε, κάποιες σχετικές επιστημονικές παράμετροι, λαμβάνονται υπ’ όψιν από τους δημοσκόπους.

  22. Υ. avatar
    Υ. 22/11/2009 00:02:39

    @φατφατ
    Χαίρομαι που όλα καλά, και να επαναλάβω επίσης, που είσαι εδώ μαζί μας.
    Για πες μου. Πως πιστεύεις θα αντιδράσει, και γενικώς λειτουργήσει η Ντόρα, αν χάσει. Βραχυπρόθεσμα, και σε βάθος χρόνου.

    • Mike avatar
      Mike @ Υ. 22/11/2009 18:16:13

      2 περιπτωσεις υπαρχουν για την Ντορα αν χασει τις εκλογες: Ή θα αποσυρθει απο την πολιτικη ή θα κανει δικο της κομμα!!!!

  23. αθανασιος avatar
    αθανασιος 22/11/2009 00:14:45

    το προβλημα της ΝΔ πρεπει να ειναι το ΠΑΣΟΚ και οχι ο Αντωνης και η Ντορα πιστευω οτι θα εχουμε μεγαλη συμμετοχη στις εκλογες ...δεν θα τολμησει κανενας να αμφισβητησει τον η την νεο αρχηγο.επρεπε η εκλογη να γινει νωριτερα.

  24. loretta avatar
    loretta 22/11/2009 00:18:06

    υπαρχει καποιος να μας εξηγησει πως εγγυαται η ασφαλης λειτουργια του συστηματος???

    • Υ. avatar
      Υ. @ loretta 22/11/2009 00:32:20

      Το συζητούσα το μεσημέρι. Εννοείται ότι το επιτελείο του Σαμαρά, έχει κάνει τις απαραίτητες προβλέψεις και έρευνες σχετικά. Αλλού κατ’ εμέ είναι το πρόβλημα. Εφορευτικές. Πρέπει σε κάθε εκλογικό κέντρο, να υπάρχουν παρόντα άτομα του Σαμαρά. Προσωπικά έχω δηλώσει την επιθυμία συμμετοχής μου. Συνεπώς.

      Έκκληση προς όλους τους επιθυμούντες συνσχολιαστές. Δηλώστε την επιθυμία σας να συμμετάσχετε στις εφορευτικές. Η μεγάλη ανάγκη παρουσιάζεται, ειδικά στους μικρούς νομούς και πόλεις. Κάντε το!

  25. kostas k. avatar
    kostas k. 22/11/2009 00:21:21

    Εγώ κυρίες και κύριοι, ένα πράγμα ξέρω.

    ΌΛη η Αττική θα ψηφίσει Σαμαρά, όπως και ένα μεγάλο κομμάτι της Β΄ Αθήνας.

    Δυστυχώς η Α΄ Αθηκών θα πάει σε μεγάλο ποσοστό στην Ντόρα.

    Εάν ο Αντώνης καταφέρει και χτυπήσει την Θεσσαλία, πιστεύω πως δεν χάνει τη νίκη από τα χέρια του.

    Αλλά ότι και να γίνει, όποιος αρχηγός και να βγει, να έχουμε ένα πράγμα στο νου και την καρδιά μας.

    Είμαστε νεοδημοκράτες. Γι' αυτή την παράταξη θα παλέψουμε και αυτή την τιμημένη ιδεολογία θα υπερασπιστούμε

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ kostas k. 22/11/2009 00:51:28

      Η Α Αθηνας μην ξεχνας πως εχει και Αβραμοπουλο, δημαρχος 8 χρονια και βουλευτης 3 φορες στην περιοχή. Στη Β νομιζω πως ειναι το μεγαλυτερο προβλημα του Αντώνη αν και σε περιπτωση μεγαλης συμμετοχης, θα νικηθουν οι κομματαρχες του Μητσοτακεικου στους δημους.

    • Mike avatar
      Mike @ kostas k. 22/11/2009 18:19:18

      Εσυ φιλαρακι σωστα σκεφτεσαι!!! Αλλα να ξερεις υπαρχουν και κατι λαμογια της Ντορας που δεν ξερουν απο ιδεολογιες!!! Εχουν ηδη μοιρασει τις καρεκλες σε περιπτωση νικης της!!!

  26. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 22/11/2009 00:27:50

    Ο εμπειρος Στρ.Λιαρρέλης αποψε στον ΑΝΤ1 ήταν ξεκαθαρος. Όσο μεγαλυτερη ειναι η συμμετοχη, τοσο περισσοτερο ευνοείται ο Σαμαράς που εχει ρευμα νικης ξεκαθαρο αυτη την ωρα στην πλατια βαση της ΝΔ. Είπε μαλιστα πως είναι πιθανη η εκλογη Σαμαρά απο τον πρωτο γυρο εφοσων η συμμετοχη είναι μεγαλη. Αντίθετα, αν η συμμετοχη ειναι μικρη ευνοειται η Ντόρα.

  27. Υ. avatar
    Υ. 22/11/2009 01:23:51

    Φάκτορα τι γίνεται? Οι Σαββατιάτικοι εξοδούχοι δεν επέστρεψαν?

  28. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 22/11/2009 01:31:20

    zougla.gr

    Τραυματίας από επίθεση αρκούδας στην Αυστρία
    Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2009, 21:45


    Ακριβά πλήρωσε ένας άνδρας την προσπάθεια του να έρθει πιο κοντά με μια από τις αρκούδες που φιλοξενούνται στο ειδικό πάρκο της πρωτεύουσας της Αυστρίας, Βέρνη, το οποίο λειτουργεί εδώ και ένα μήνα.

    Ο άνδρας, για άγνωστο, μέχρι στιγμής, λόγο, σκαρφάλωσε το φράχτη με αποτέλεσμα να βρεθεί σε «απόσταση βολής» από την αρκούδα, η οποία του επιτέθηκε, τραυματίζοντας τον σοβαρά.

    Οι άνδρες της αστυνομίας που έφτασαν στο σημείο, πυροβόλησαν το ζώο, χωρίς, όμως, να το σκοτώσουν.

    ΕΛΕΟΣ ΠΟΣΟ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΚΤΗΣ;;;;;;

  29. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 22/11/2009 01:40:11

    ΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ , ΠΑΝΕΛΑΔΙΚΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ Β' ΑΘΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΨΗΛΟΥ. Β' ΑΘΗΝΩΝ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΙ Η ΝΤΟΡΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ & ΔΗΑΜΡΧΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ , ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΞΑΡΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΥΡΙΩΣ Η Β' ΑΘΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΛΛΑ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ...ΛΙΖΑ

    • loretta avatar
      loretta @ ΑΚΗΣ 22/11/2009 01:43:22

      αιωνιος θα προκυπτει αυτο το θεμα σε οποιες εκλογες αν δεν κατατμηθει η αττικη καλυτερα..ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 22/11/2009 01:45:01

        το ιδιο φαινομενο θα παρουσιασει σε λιγο και η θεσσαλονικη και οσα αστικα κεντρα γιγαντώνονται.

  30. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 22/11/2009 02:05:17

    ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΨΙΛΟΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΓΚΙΟΥΛΕΚΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΟΡΦΑΝΟ ΡΑΠΤΗ κ.τ.λ. ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ???

    • loretta avatar
      loretta @ ΑΚΗΣ 22/11/2009 02:29:57

      αν και δεν παιζει για την θεσσαλονικη κανενα ρολο διοτι ο ΣΑΜΑΡΑΣ εδω σκιζει.(και να λαβεις υποψην σου οτι ολοι οι βουλευτες δεν εχουν τοποθετηθει)(και μην ξεχνας το απολυτο μπαχαλο των γραφειων την νδ στην θεσσαλονικη μακαρι να καθαρισει το αποστημα)..η δικες μου πληροφοριες λενε οτι ο γκιουλεκας ειναι σαμαρικος ο ιωαννιδης ντορικος η ραπτη αν και πηγε σημερα στην συναντηση ντορας γυναικων ακομα το παιζει ουδετερη . ο ορφανος αγνωστο χ

      ο καλαφατης και δεν νομιζω να πεφτω εξω το βλεπω να γερνει προς θεοδωρα (αν και εχει κανει πολλες κουβεντες με γκιουλεκα) αν κρινω και ποιοι ειναι οι φιλοι του...αλλα και παλι δεν το εχω σιγουρο (ειχε παντα το χαρισμα να κρυβετε αυτος..γιαυτο και δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα)

      ο ρεγκουζας κλπ καλυτερα να κατσουν σπιτι τους...εντελως αδιαφορο τι θα κανουν.

      • Tasos avatar
        Tasos @ loretta 22/11/2009 02:57:31

        Η χοντρή ξεφτίλα είναι της Ράπτη που οι Μητσοτακικοί λέγαν προεκλογικά να ψηφίσουμε Τζιτζικώστα για να μη βγει η Ράπτη (τη στολίζαν με ανεπίτρεπτους χαρακτηρισμούς) και τώρα πάει ζουλάτα μαζί τους. Θα την ξεφωνίσω χοντρά όπου την πετύχω στην πόλη.

  31. loretta avatar
    loretta 22/11/2009 02:49:12

    factorx: τι κάνεις; διαφημίζεις τα "μπλογκ" που μας βρίζουν;

  32. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 22/11/2009 03:27:55

    από τη Ναυτεμπορική:
    Τέσσερα σημεία για την παράταξη της Νέας Δημοκρατίας παρουσίασε από τα Τρίκαλα ο υποψήφιος για την προεδρία της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς, μιλώντας στην αίθουσα του κλειστού γυμναστηρίου της Μπάρας.

    Ειδικότερα ο κ. Σαμαράς έθιξε το θέμα της ενότητας κάνοντας λόγο για ενωμένη Νέα Δημοκρατία όποιος και αν βγει αρχηγός, ενώ έθεσε και το ζήτημα της ανάγκης οργάνωσης της παράταξης. Τόνισε πως πρέπει να έχει λόγο και ρόλο η οργάνωση, προσθέτοντας πως θα πρέπει να υπάρξει και μια γεφύρωση των σημερινών στελεχών με τα νέα στελέχη, τιμώντας όμως και τα παλαιά στελέχη. Πάντως ο κ. Σαμαράς δεν παρέλειψε να τονίσει πως θα πρέπει οπωσδήποτε στην οργάνωση να μπουν και νέα παιδιά.

    Ακόμα ο υποψήφιος για την προεδρία του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας είπε πως θα πρέπει να υπάρχει και η μάχη των ιδεών, εξοπλισμός ιδεών, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε. Και σε αυτό, διευκρίνισε στη συνέχεια, ορίζω ως ιδεολογία τόσο τις διαχρονικές αξίες που υπάρχουν, όπως είναι ο σεβασμός και το ήθος, όσο και τα σύγχρονα ευρωπαϊκά ρεύματα, που κυριαρχούν, όπως σημείωσε, με τη κεντροδεξιά σε ολόκληρη την Ευρώπη.

    Ο κ. Σαμαράς έκανε λόγο για κοινωνικό φιλελευθερισμό, ο οποίος όπως εξήγησε, δεν έχει καμία σχέση με το νεοφιλελευθερισμό που επιτρέπει, όπως ανέφερε, την ασυδοσία των λίγων ιδιωτών, ούτε τον κρατισμό. Μιλάμε, τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Σαμαράς, για ένα κράτος ρυθμιστή-διαιτητή. Ακόμα ο κ. Σαμαράς μίλησε και για ισχυρή αντιπολίτευση.

    Μετά το τέλος της επίσκεψης που πραγματοποίησε στη νομαρχιακή αυτοδιοίκηση Τρικάλων ο κ. Σαμαράς τόνισε:

    «Θέλω να ξέρετε όλοι ότι αυτό στο οποίο σήμερα συμμετέχω είναι μία γιορτή δημοκρατίας της Νέας Δημοκρατίας. Είναι δηλαδή το δικαίωμα που δίνετε στον απλό τον πολίτη να μπορεί να εκλέξει τον αρχηγό του».

  33. XAPLAS avatar
    XAPLAS 22/11/2009 04:06:37

    Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ!!!

  34. nikos avatar
    nikos 22/11/2009 09:54:37

    Αγαπητοί μου φίλοι καλά αυτά που λέτε αλλά ένα να ξέρετε. Οι μηχανισμοί της αγίας οικογένειας τώρα παίρνουν μπρός,εγώ και οι φίλοι μου που στηρίζουμε Σαμαρά δεχόμαστε μέχρι και 5 τηλεφωνήματα την ημέρα από την μεριά της κας Μητσοτάκη Κούβελλου, ενώ οι στηρίζοντες Ντόρα σχεδόν κανένα , έχουν ήδη επισημάνει και έχουν στοχοποιήσει τους "αντιπάλους" και τους βομβαρδίζουν με διάφορα .
    Προσοχή την τελευταία εβδομάδα οιεφημερίδες της Ν.Δ. εκτός από την ΧΩΡΑ θα εξαπολύσουν μεγάλες ποσότητες παραπληροφόρησης στοχευοντας στον ανυποψίαστο εδώ και χρόνια από συνήθεια αναγνώστη τους.

  35. fatfat avatar
    fatfat 22/11/2009 10:06:56

    ρίξτε μια ματιά και εδώ.......αφορά αποκλειστικά δημοσκόπηση για Μακεδονία-Θράκη......

    http://www.voria.gr/details.php?id=5703

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 23/11/2009 02:09:28

      ΦΑΤ ΦΑΤ...δεν εχω καμια επιφυλαξη να σου πω οτι η πραγματικοτητα ειναι αλλη..

  36. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 22/11/2009 11:36:47

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ site. Paideia-gr NA AKOYΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΗ ΤΟΥ κ.ΣΑΡΡΗ

  37. Lavazza avatar
    Lavazza 23/11/2009 01:53:33

    Ηγουμενίτσα, Γιάννενα, Πρέβεζα προβλέπεται σκληρό ντέρμπυ.
    Στην Άρτα δεν γνωρίζω ποσοστά.

  38. openingceremony@hotmail.com avatar
    openingceremony@hotmail.com 23/11/2009 09:35:27

    το συνυπογράφω

  39. sikyonios avatar
    sikyonios 23/11/2009 12:37:42

    επειδή ένα ένα τα κάστρα πέφτουν, θα ήθελα να σας επισημάνω φίλοι, ότι και η ευρύτερη περιοχή της σικυωνίας..... έχει δυναμική για τον Αντώνη! Και η Κορινθία ΑΛΛΑΖΕΙ. Για τον Πελοπονήσσιο Αρχηγό!!!