#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

5+2 κανόνες τοῦ ἐχέφρονος ψηφοφόρου



1.  Δὲν βάζουμε δηλωμένους νεοναζὶ στὴν Βουλή. Δὲν κάνει. Βαριέμαι νὰ σας ἐξηγήσω τὸ γιατί.

2. Μήπως εἶσθε ἀθεράπευτος καθεστωτικός; Πιστεύετε ὅτι τὸ status τῆς Μεταπολίτευσης ἀξίζει παράταση ζωῆς; Σᾶς ἀρέσουν οἱ ἐπιβληθεῖσες ἰδεολογικὲς ἐμμονὲς αὐτῆς τῆς περιόδου; Θεωρεῖτε ἄδικο νὰ ἀφαιρεθεῖ ἡ ἐξουσία ἀπὸ τοὺς ὀλιγάρχες αὐτοῦ τοῦ τόπου, μήπως τοὺς ἔχετε συνηθίσει;

Δὲν εἶστε μόνος.

Ἂν όμως είστε, ψηφίστε Ἀριστερά, εἴτε Δημοκρατικὴ (ΔΗΜΑΡ) εἴτε Ἀντιδημοκρατικὴ (ΚΚΕ) εἴτε μὲ Δημοκρατία Στὴν Ἄκρη τοῦ Κουταλιοῦ (ΣΥΡΙΖΑ). Ὑφίσταται καὶ ἕνα νέο προϊόν, ἡ πρώτη ἀριστερὴ Δεξιὰ ἀπὸ καταβολῆς πολιτικῆς (Καμμένος), ποὺ συνδυάζει τὰ χειρότερα στοιχεῖα καὶ ἀπὸ τὰ δύο ρεύματα σὲ ἕνα ἐκρηκτικὸ μεῖγμα, τὶς λεπτομέρειες τοῦ ὁποίου μπορεῖτε νὰ διαβάσετε στὴν ἱστοσελίδα γιατί οἱ τηλεοπτικοὶ ἐκπρόσωποί του βαριοῦνται νὰ σᾶς τὶς ποῦν.

Οἱ δυνάμεις αὐτὲς ἔχουν ἕνα κοινὸ χαρακτηριστικό: ὁρκίζονται νὰ παλέψουν γιὰ νὰ διατηρηθεῖ κατ' οὐσίαν τὸ status quo τοῦ χθές, μὲ κάθε τίμημα καὶ μὲ κάθε ρητόρευμα, ἑνίοτε καὶ μὲ κάθε ψέμμα- ἡ θέση τῆς Ἑλλάδας στὸ Εὐρὼ καὶ στὴν Εὐρώπη καὶ ἡ συνεπαγόμενη γεωπολιτικὴ ἀσφάλεια καὶ μελλοντικὴ προοπτική, οἱ δανειοσυντηρούμενοι μισθοὶ καὶ οἱ συντάξεις τοῦ λαοῦ καὶ ὅλα αὐτὰ μπαίνουν σὲ δεύτερη μοίρα, τὸ βασικὸ εἶναι μὴ καὶ χαλάσει ἡ σούπα, διότι ἡ σχέση αὐτῶν τῶν δυνάμεων μὲ τὸ Καθεστὼς εἶναι αὐτὴ τοῦ τσιμπουριοῦ μὲ τὸν σκύλο: πρῶτο μέλημα τοῦ τσιμπουριοῦ, μὴ καὶ ψοφήσει ὁ σκύλος. Προσοχὴ στὴν Μεταπολίτευση- εὔθραυστον.

3. Μὲ τὸ συμπάθιο, μὰ ὀφείλω νὰ ρωτήσω: μήπως εἶσθε μαζοχιστής; Σᾶς ἀρέσει ἡ περικοπὴ τοῦ μισθοῦ σας ἀντὶ γιὰ τὴν περικοπὴ τῶν κρατικῶν σπαταλῶν, τοῦ λίπους τοῦ "κράτους ΠΑΣΟΚ" καὶ τῆς δομικῆς μας κακοδιαχείρισης; Εἶστε ὁ πολίτης ποὺ συνάντησε τὸν ΓΑΠ καὶ τοῦ εἶπε "γιὰ τὴν πατρίδα θὰ ἔδινα καὶ τὸν μισθό μου"; Παρὰ τὶς σημερινὲς συνθῆκες, τὸ πρόταγμα τοῦ Σοσιαλισμοῦ σᾶς συγκινεῖ καὶ ἀναγνωρίζετε τὸ ἀντίστοιχο πανελλήνιο Κίνημα ὡς γνήσιο καὶ ἀνιδιοτελῆ φορέα του; Πεῖτε μου εἰλικρινά: λεφτὰ ὑπάρχουν;

Μήπως ἁπλῶς νοιώθετε οἰκειότητα μὲ τὸ πρόσωπο τοῦ Βενιζέλου, ἐπειδὴ κάποιες ἱστοσελίδες καὶ κάποια κανάλια τὸν ἔχουν φόρα παρτίδα πρωτοσέλιδη κάθε μέρα, ὅλη μέρα, ἀκόμη κι ἂν... δὲν ἔχει κάνει δηλώσεις; Διαλέγετε τὸν Γεννήτορα τῆς Ἀστάθειας γιὰ νὰ ἔχει ἡ χώρα μετεκλογικὴ σταθερότητα; Αὐτὸς ὁ βενιζέλειος χείμαρρος λέξεων σᾶς πείθει ὅτι ὁ ἴδιος ΥΠΟΙΚ ποὺ ἐθέσπισε 666 νέα μέτρα, ὁ ἴδιος ἀκριβῶς ἄνθρωπος θὰ τὰ ἀποσύρει μετεκλογικὰ "γιατί ἔτσι μᾶς ἀρέσει"; Εἶσθε πεπεισμένος ὅτι "δὲν γίνεται ἀλλιῶς";

Εἷναι σαφές. Τὸ ΠΑΣΟΚ εἶναι τὸ κόμμα σας. Πρόσθετο προσόν: ἐπειδὴ οἱ ψηφοφόροι του εἶστε πλέον ἐξαιρετικὰ λίγοι, μπορεῖτε νὰ μαζευτεῖτε ὅλοι μαζὶ καὶ νὰ γνωριστεῖτε ἐνώπιοι ἐνωπίῳ, γιὰ ἐνδιαφέρουσες συζητήσεις, θεωρητικὲς ἀνατμήσεις τῶν προκλήσεων τοῦ διεθνοῦς σοσιαλισμοῦ καὶ τῆς νέας κεντροαριστερᾶς, γιὰ ἕνα ποτάκι βρὲ ἀδελφέ, συναρπαστικὲς γνωριμίες καὶ -ποῦ ξέρεις;- ὅ,τι ἤθελε προκύψει. Ἔρωτας στὰ χρόνια τῆς χολέρας. Pasokbook, Pasok plus.

4.  Πιστεύετε ἀκράδαντα ὅτι ἂν βγοῦμε ἀπ' τὸ εὐρώ, ὅλα θὰ εἶναι business as usual; Τί εἴπατε, θεωρεῖτε ὅτι μὲ μιὰ νέα δραχμὴ (εἰσάγετε συναισθηματισμούς: δραχμούλα, δραχμίτσα) θὰ ἔχουμε ἀκόμα περισσότερη εὐημερία ἀντὶ γιὰ τραγικὰ λιγώτερη; Ξορκίζετε ὡς "τρομολαγνεία" τὴν διαπίστωση ὅτι σὲ ἐνδεχόμενη ἐπιστροφὴ σὲ ἐθνικὸ νόμισμα ὅλες οἱ εἰσαγωγὲς (δηλαδὴ καὶ βασικὰ εἴδη διατροφῆς ἢ λειτουργίας τοῦ κράτους) θὰ εἶναι ἀπλησίαστες; Τὸ ποιός θὰ κυβερνήσει αὔριο εἶναι ἕνα θέμα ποὺ ἔχετε τὴν πολυτέλεια νὰ μὴν σᾶς πολυενδιαφέρει; Εἶναι προφανές: θὰ ψηφίσετε ἐν διαμαρτυρίᾳ κάποιο ἀπὸ τὰ κόμματα τοῦ ἐξωκοινοκουλευτικοῦ ἀντιμνημονιακοῦ κατακερματισμένου μετώπου μὲ δραχμικὲς ἀπολήξεις. Ἀνεμομαζώματα, διαβολοσκορπίσματα. Δὲν πειράζει, κατεβάζετε καὶ τὸ ὅριο τῆς αὐτοδυναμίας.

5. Λυπηθεῖτε τὸν Καρατζαφέρη. Σεβαστεῖτε τὴν ἀξιοπρέπειά του. Μὴν τοῦ δίνετε ψήφους, καὶ μεταπεῖστε τοὺς ἀνήκοντες στὴν Σουρεαλιστικὴ Μειονότητα ποὺ σκέφτονται νὰ τὸ ρίξουν στὸν πρῶτο ἀντιμνημονιακὸ ποὺ ταυτόχρονα ἦταν καὶ ὁρκισμένος θεμελιωτὴς τοῦ ἱδρυτικοῦ μνημονίου... Εἶχε κάποτε ἕνα κόμμα δεξιώτερα τῆς ΝΔ, ἔκτοτε ἔφυγαν τὰ καλύτερα (διάβαζε: μόνα σοβαρὰ) στελέχη του καὶ ἀπέκτησε... δύο κόμματα δεξιώτερά του νὰ τὸ πλαγιοκοποῦν, καθὼς καὶ μιὰ σαμαρικὴ Νέα Δημοκρατία ποὺ δὲν ἀφήνει πολλὰ περιθώρια γιὰ ταρζανιές. Φρίκη. Προσπαθεῖ νὰ μπεῖ στὴν Βουλὴ σὲ αὐτὴν τὴν ἀθλία κατάσταση, καὶ δὲν τοῦ βγαίνει, εἶναι μεταξὺ φθορᾶς καὶ ἀφθαρσίας. Σεβαστεῖτε τον, στεῖλ'τε τον σπίτι του! Μὴν τοῦ δίνετε τὴν εὐκαιρία νὰ καταρρακώσει ἀκόμα περισσότερο τὴν ἀξιοπρέπειά του!

Ἂ ναί, πέρα ἀπὸ τὴν ἀπολύτως ἀσόβαρη ἐξωκοινοβουλευτικὴ ἀριστερά, ὑπάρχει καὶ ἡ ἀκραία σοβαροφανὴς ἐξωκοινοβουλευτικὴ δεξιὰ- ἂν καὶ τὰ πρόσωπα μειώνουν τὴ σοβαροφάνεια: Βαλλιανάτος, Ντόρα and the gang. Ἐπὶ τοῦ πρακτέου δὲν βλέπω κάποια διαφορά, ἐξωκοινοβουλευτικὰ ἀνεμομαζώματα, ἐκτονωτικὰ διαβολοσκορπίσματα.

6. Σοβαρὰ τώρα: ἐπιδιώκετε ἀνατροπὴ μὲ ὁμαλότητα; Δὲν ἐπιθυμεῖτε τὴν ἀνατροπὴ χωρὶς ὁμαλότητα καὶ ἀποστρέφεστε τὴν ὁμαλότητα χωρὶς ἀνατροπή;

Θέλετε νὰ ἀνοίξει ἐπιτέλους ὁ ἑπόμενος μετὰ τὴν Μεταπολίτευση ἱστορικὸς κύκλος τῆς Ἑλλάδας, χωρὶς ὅμως νὰ ἐπιδιώκετε νὰ βρεθεῖ ἡ χώρα χωρὶς Εὐρώ, Εὐρώπη, μισθούς, συντάξεις καὶ Ἐλπίδα στὴν πορεία, ἐνῷ ὅλα αὐτὰ μποροῦν νὰ ἀποφευχθοῦν μὲ τοὺς σωστοὺς χειρισμούς; Δὲν διψᾶτε γιὰ τιμωρία, διαμαρτυρία καὶ αἷμα, ἀλλὰ γιὰ ἀλλαγὴ σελίδας, νέους τρόπους γιὰ παραγωγικότητα, θέληση γιὰ ἀνάπτυξη;

Μήπως θὰ προτιμούσατε ὁ ἑπόμενος πρωθυπουργὸς νὰ μὴν ντρέπεται ποὺ εἶναι Ἕλληνας καὶ νὰ μετέχει πραγματικὰ τῆς ἑλληνικῆς παιδείας, διότι χωρὶς καλλιέργεια-πολιτισμὸ στὸν πηδαλιοῦχο δὲν πάει μπροστὰ τὸ ρωμέηκο; Δὲν θέλετε ἡ ἐκτόξευση στὸ μέλλον νὰ εἶναι μετέωρη ἀλλὰ θέλετε νὰ ριζώνει βαθιὰ στὴν παραδεδομένη πείρα αἰώνων, διότι "ἐρχόμαστε ἀπὸ μακριά"; Ὅταν λέτε ὅτι θέλετε νὰ κερδίσουμε τὴν μάχη τῆς Πατρίδας, τὸ ἐννοεῖτε; Τὸ λέει ἡ καρδιά σας;

Σᾶς κατάλαβα. Θὰ ψηφίσετε Ἀντώνη Σαμαρᾶ. Θὰ τὸ ρίξετε στὴ Νέα Δημοκρατία. Καὶ θὰ στείλετε τὴ γκρίνια στὰ ἐξ ὧν οὐδέποτε συνετέθη.

7.  Κανονικά, ὅταν ὑπερψηφίζεις κάτι πάει νὰ πεῖ ὅτι τὸ ἐπιδοκιμάζεις, ἐνῷ ὅταν τὸ καταψηφίζεις τὸ ἀποδοκιμάζεις καὶ/ἢ τὸ καλεῖς νὰ ἀλλάξει.  Μὲ τὴν Νέα Δημοκρατία συμβαίνει -καὶ ὄντως συμβαίνει- τὸ ἑξῆς παράδοξο: ἂν οἱ ψηφοφόροι τὴν ὑπερψηφίσουν μὲ τὴν παρούσα της μορφή, τότε μετεκλογικὰ πάει γιὰ πλήρη ἀναδόμηση καὶ ἐπανίδρυση- διότι οἱ κεφαλὲς "ἐκεῖ πάνω" ἔχουν καταλάβει πὼς ἀλλιῶς δὲν τσουλάει ἔτσι τὸ πρᾶμα στὴν αὐριανὴ Νέα Μεταπολίτευση, στὴν νέα περίοδο γιὰ τὴν πολιτικὴ ζωὴ τῆς χώρας ποὺ ξεκινᾶ -μετὰ- τὶς σφραγίζουσες τὴ Μεταπολίτευση ἐκλογές, καὶ θὰ ἔχουν τὴν δύναμη νὰ τὸ κάνουν. Ἂν πάλι οἱ ψηφοφόροι δὲν τῆς δώσουν φτερὰ καὶ τὸ ὅποιο ἀνανεωτικὸ ἐγχείρημα ἀποδοκιμαστεῖ, τότε σίγουρα θὰ παλινδρομήσει στὴν χειρότερή της ἐκδοχή. Ὁπότε: δὲν εἶστε πλήρως εὐχαριστημένος μὲ τὴν ἀνανέωση στὴν Νέα Δημοκρατία; Νὰ ἕνας ἐξαιρετικὸς λόγος γιὰ νὰ τὴν ψηφίσετε!

Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

ΥΓ: Ἐκεῖ μέσα στὸ παραβάν, εἴμαστε ὅλοι συνυπεύθυνοι γιὰ τὸ τί θὰ γεννήσει ἡ κάλπη. Εὐθέως συνυπεύθυνοι, ἄμεσα συνυπεύθυνοι. "Σὲ ποιά Ἑλλάδα θέλουμε νὰ ξυπνήσουμε τὴν ἑβδόμη Μαίου"; Τὰ "ἐλαφρᾷ τῇ καρδίᾳ" τ' ἀφήνουμε γιὰ τὶς ὑπόλοιπες Κυριακὲς τοῦ χρόνου, αὐτὴ τὴ φορὰ Εὐθύνη κι ἅγιος ὁ Θεός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o deksios avatar
    o deksios 04/05/2012 11:16:46

    ζωγραφισες....

  2. alakran avatar
    alakran 04/05/2012 11:40:09

    Είμαστε όλοι εχέφρονες!
    Ψηφίζουμε Σαμαρά!

  3. minios67 avatar
    minios67 04/05/2012 11:43:40

    Όσο σκεφτόμαστε με συναρτήσεις, με μαθηματικούς τύπους, Αριστερά ή Δεξιά, δραχμή ή ευρώ, μέσα ή έξω, γνωστούς ή άγνωστους κλπ τόσο χάνουμε τον πραγματικό στόχο, ελευθερία, ηθική, αξιοπρέπεια. Τα πραγματικά διλήμματα είναι, καταναλωτισμός σε φυλακή ή ολιγάρκεια με ελευθερία, life style, θεάματα και ανηθικότητα ή στρωτή προσγειωμένη ζωή, εθελοδουλία ή αξιοπρέπεια;;!! Γι αυτό νομίζω ότι επειδή η πραγματική ζωή είναι αδιαπραγμάτευτη, έτσι και οι επιλογές είναι συγκεκριμένες, έξω από την ΕΕ, με δική μας ανταλλακτική μονάδα, με αλλαγή πολιτεύματος, Πραγματική Δημοκρατία!!!!

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ minios67 05/05/2012 15:19:40

      @minios67: Η αξιοπρεπεια βρισκεται στη Φτώχεια. Αναζητηστε την εκει και αν δεν τη βρειτε κτυπήστε διπλα στης μιζέριας.
      Στη μοναξια (Εξω απο ΕΕ και Ευρώ) κάτι σαν τη Βορεια Κορέα δεν υπάρχει ουτε αξιοπρεπεια ουτε ελευθερία μονο φτώχεια και εξαθλίωση. Αν σας αρέσει γιατι δεν πατε εκει στο ετοιμο και δοκιμασμενο!

      • minios67 avatar
        minios67 @ ΓΣΠΥΡΟΥ 10/05/2012 11:31:10

        Δηλαδή εκεί έξω υπάρχει μόνο η ΕΕ και το ευρώ, και η Βόρεια Κορέα!!!!
        Συγνώμη, πέρασαν πάρα πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που έκανα γεωγραφία, πρέπει να έχει μικρύνει πολύ ο κόσμος από τότε!!!
        Τώρα εξηγείται γιατί η κυρία Μέρκελ θέλει μια δική της Βόρεια Κορέα μέσα στην ΕΕ, ζηλεύει!!!
        Τα μνημόνια είναι η Φτώχεια και η Μιζέρια στο διηνεκές, εσαεί, παντοτινά, για πάντα, γενεές 14.
        Ή μήπως νομίζει κανείς ότι αφού ξεπουληθούμε για κάμποσα χρόνια, κάποια στιγμή το "εντιμότατο" Ράιχ θα μας λυπηθεί και θα μας αφήσει.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 04/05/2012 11:46:28

    Αγαπητέ Αστυάναξ....

    Κι' εγώ βαρυέμαι λίγο να σου εξηγήσω....γιατί θα βάλουμε δηλωμένους νεοναζὶ στὴν Βουλή.

    Αλλα με πιάνει το παράπονο , μήνες τώρα επισημαίνω με σχόλιά μου πως ο Α.Σ και η Ν.Δ θα έπρεπε να κατέβουν στις εκλογές ΜΕ ΦΛΑΜΠΟΥΡΟ την εκδίωξη των λαθρομεταναστών.

    Οχι μόνο γιατί είναι του υπ' αριθμόν ΕΝΑ εθνικό πρόβλημα (η Τρόικα κάποτε θα φύγει-οι λαθρομετανάστες όχι), όχι μόνο γιατί αγγίζει την καθημερινότητα χιλιάδων Ελλήνων, που είναι σε απόγνωση.

    Αλλα και γιατί έτσι θα μπορούσε , την ώρα της κάλπης, να εξισορροπηθεί σε σημαντικό βαθμό η αναπόφευκτη (αν και άδικη) φθορά της ΝΔ λόγω Μνημονίου. Αντί γι’ αυτό αντιμετώπισα τότε ειρωνείες…

    Πραγματικά πικραίνομαι ακούγοντας τώρα πια (κάλιο αργά παρά ποτέ βέβαια ) τον Α.Σ να μιλάει ,επιτέλους, για ΕΙΣΒΟΛΗ ,έστω και για «άοπλη εισβολή» (Τα Καλάσνικοφ είναι όπλα Αντώνη!)

    Πολύ αργά όμως... Καλά να περάσετε με τον Μιχαλολιάκο και την εύθυμη παρέα του! (για να μην αναφέρω την τρελοπαρέα των ΚαμμενοΤσιπροΚουβέληδων)

    • avanti avatar
      avanti @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/05/2012 12:01:24

      Το πρόβλημα των λαθρομεταναστών δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα της χώρας, είναι ένα από τα σημαντικά προβλήματα της χώρας..... τώρα τι κόλλημα είναι αυτό ότι εάν λυθεί το λαθρομεταναστευτικό ως δια μαγείας θα ξυπνήσουμε σε μιά άλλη διάσταση πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει οι χρυσαυγίτες να κοιταχτούν στα μάτια και να αναρωτηθούν, λένε την αλήθεια μεταξύ τους? Μάλλον όχι, πίσω από το θέμα αυτό κρύβονται άλλα απωθημένα. Κρύβουν ρεβανσισμό, αλλά εναντίον ποιών? Είναι κρίμα γιατί είναι ταυτόχρονα θύτες & θύματα.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ avanti 04/05/2012 13:21:20

        Ποιός ασχολήθηκε με τους Χρυσαυγητες? Για τις αιτίες που δίνουν στην Χ.Α τη δυναμική της μίλησα ,και για το άν αυτη την δυναμική θα μπορούσε να τους την έχει "κλέψει" η Ν.Δ.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/05/2012 12:22:40

      Ήσασταν εκεί όταν η ΝΔ έχει προτάξει σε μέγιστο θέμα το θέμα της ασφάλειας του πολίτη; ήσασταν εκεί όταν ο ΑΣ μίλαγε για κατάργηση του νόμου Ραγκούση; ήσασταν εκεί όταν μίλαγε για ανακατάληψη των πόλεων; ήσασταν εκεί όταν έλεγε για βγάλσιμο της κουκούλας, για αποτελεσματικότερη αστυνόμευση της γειτονιάς με το να επιστρέψουν οι αστυνομικοί στο δρόμο και να μην μπλοκάρονται στα γραφεία και συμπλήρωση των διοικητικών θέσεων εργασίας της αστυνομίας με εσωτερικές μεταθέσεις από το δημόσιο; Για όλα αυτά έχει μιλήσει εδώ και μήνες η ΝΔ και συγκεκριμένα ο Αντώνης Σαμαράς. Το ότι κάποιοι δεν ακούν ή θεωρούν ότι το ξύλο από αναρχικές ομάδες "νομιμοποιημένες" μέσω της εισόδου τους στη βουλή μπορεί και να είναι προτιμότερο από τις επίσημες δυνάμεις αστυνόμευσης της πολιτείας είναι άλλο θέμα.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ GreekInLux 04/05/2012 13:14:57

        "τις επίσημες δυνάμεις αστυνόμευσης της πολιτείας"??

        Υποθέτω αναφέρεσαι στις ίδιες "δυνάμεις τις πολιτείας" που με ευσυνειδησία είχαν φροντίσει να μην υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ανεξέλεγκτη ιερόδουλος που να κολλάει AIDS τον κόσμο! Τώρα ησύχασα!

        Ναι ,άκουσα ότι τα είπε όλα αυτά ο Α.Σ και μπράβο του. Θα δούμε σε 48 ώρες αν τα είπε αρκετά δυνατά για να τα ακούσει και ο κόσμος, και αρκετά έντονα και ριζοσπαστικά για να τα πιστέψει.

        Τέλος πάντων, μήπως αντί να ασχολείστε με το φόνο, χτυπάτε το χέρι (that’s me!) που δείχνει το φόνο?

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/05/2012 13:31:53

          Πρώτον δεν σας "χτύπησα" και δεύτερον κανείς δεν είπε ότι η αστυνομία δεν έπραξε λανθασμένα σε πάμπολλες περιπτώσεις (στο θέμα των ιεροδούλων δεν φέρει την αποκλειστική ευθύνη)...έχει όμως περιθώρια αναδιοργάνωσης και τεράστιας βελτίωσης. Αυτό δεν σημαίνει ότι νομιμοποιούνται να την υποκαταστήσουν κάθε λογής αναρχοφασισταριά! Και τέλος πάντων από το αρχικό σας σχόλιο δεν φάνηκε να είχατε δώσει και τεράστια σημασία σε αυτά τα οποία έχουν ειπωθεί από τη ΝΔ για την ασφάλεια γι αυτό και οι υπενθυμίσεις μου.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/05/2012 12:38:30

      ""Αλλα με πιάνει το παράπονο , μήνες τώρα επισημαίνω με σχόλιά μου πως ο Α.Σ και η Ν.Δ θα έπρεπε να κατέβουν στις εκλογές ΜΕ ΦΛΑΜΠΟΥΡΟ την εκδίωξη των λαθρομεταναστών.""

      Ρὲ ΣΤΕΛΙΟ, τά'μαθες τὰ νέα τοῦ χθεσινοῦ Ζαππείου;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/05/2012 13:05:30

        Εγώ τα έμαθα (αν και κάπως αργά). Κυριακή κοντή γιορτή , θα δούμε αν τα έμαθε και ο κόσμος.

    • φριξος avatar
      φριξος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/05/2012 13:08:08

      Ας μην κρυβόμαστε άλλο...το πρόβλημα των λαθρομεταναστών είναι τεράστιο και πονάει...τα Καλάσνικοφ όμως και οι εισβολές στα σπίτια δεν γίνονται από τους Πακιστανούς, Αφγανους, Μπαγκλαντεσιανους, Αφρικανούς κτλπ αλλά κυρίως από Αλβανούς, ίσως Γεωργιανούς κτλπ. Κανείς όμως δεν κάνει τον διαχωρισμό...οι Ασιάτες και Αφρικανοί που ανέφερα κάνουν μικροκλοπές, παρεμπόριο, διακίνηση ναρκωτικών (κυρίως οι Αφρικανοί) αλλά δεν εισβάλλουν στα σπίτια μας με Καλάσνικοφ και χειροβομβίδες...ο διαχωρισμός πρέπει να γίνει.

  5. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 04/05/2012 11:55:37

    κι εγώ ... βαριέμαι να σου εξηγήσω το γιατί, αλλά σε βρίσκω να έχεις δίκιο!

  6. GreekInLux avatar
    GreekInLux 04/05/2012 12:29:00

    Δεν φταίτε εσείς...τα χαϊβάνια που δεν ξέρουν που θα πάνε να ρίξουν την ψήφο τους φταίνε κι όσοι σας δίνουν βήμα και εκφράζεστε! Είστε εσείς πατριώτες που ο αρχηγός σας αποκαλεί πατριώτη το Ντερτιλή και απειλείτε ότι θα γ@@@σετε τον κόσμο αν και εφόσον μπείτε στη βουλή χαιρετώντας ναζιστικά και είναι εθνοπροδότης ο Σαμαράς που τη μη εκχώρηση του ονόματος της Μακεδονίας μας την πλήρωσε με 11ετή πολιτική απομόνωση! Άει στον αγύριστο κι ακόμη παραπέρα!

  7. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 04/05/2012 13:12:28

    Κάτσε να βγει ο Σαμαράς και θα δούμε τι έχετε να πάθετε αν ξαναμπείτε σε πανεπιστήμιο να τα σπάσετε. Εμείς δεν είμαστε ΠΑΣΟΚ να σας κάνουμε πλάτες. Θα τελειώσετε και εσείς και οι άλλοι κουκουλοφόροι-μπαχαλάκηδες.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/05/2012 13:41:30

    γερμανοτσολιάδικος πατριωτισμὸς μὲ παγανιστικὲς ἀπολήξεις, νὰ τὰ λέμε ὅλα, ἔ; Ὄχι μόνο "πατριωτισμὸς" καὶ κλείσαμε. Κατακαημένη Ἑλλάδα... Ὅλα τά'χαμε, οἱ... ἔμπρακτοι θαυμαστὲς τοῦ Χίτλερ μᾶς ἔλειπαν.

  9. Civil-Eng. avatar
    Civil-Eng. 04/05/2012 14:04:57

    "Κανονικά, ὅταν ὑπερψηφίζεις κάτι πάει νὰ πεῖ ὅτι τὸ ἐπιδοκιμάζεις, ἐνῷ ὅταν τὸ καταψηφίζεις τὸ ἀποδοκιμάζεις καὶ/ἢ τὸ καλεῖς νὰ ἀλλάξει. Μὲ τὴν Νέα Δημοκρατία συμβαίνει -καὶ ὄντως συμβαίνει- τὸ ἑξῆς παράδοξο: ἂν οἱ ψηφοφόροι τὴν ὑπερψηφίσουν μὲ τὴν παρούσα της μορφή, τότε μετεκλογικὰ πάει γιὰ πλήρη ἀναδόμηση καὶ ἐπανίδρυση- διότι οἱ κεφαλὲς “ἐκεῖ πάνω” ἔχουν καταλάβει πὼς ἀλλιῶς δὲν τσουλάει ἔτσι τὸ πρᾶμα στὴν αὐριανὴ Νέα Μεταπολίτευση, στὴν νέα περίοδο γιὰ τὴν πολιτικὴ ζωὴ τῆς χώρας ποὺ ξεκινᾶ -μετὰ- τὶς σφραγίζουσες τὴ Μεταπολίτευση ἐκλογές, καὶ θὰ ἔχουν τὴν δύναμη νὰ τὸ κάνουν"
    Μα τί λέει; Ποιόν θα τουμπαρει; Γιατί να βιάζουμε τη λογική και το ΠΕΙΡΑΜΑ τόσο. Αυτά έχουν ξαναειπωθεί και δεν έχουν γίνει από κανένα αρχηγό της ν.δ. Τώρα θα εισπραχθεί το αντίτιμο της προδοσίας των ελπίδων μας. Ας είναι αρκετά ωριμοι κάποιοι να το δεκτούν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Civil-Eng. 04/05/2012 17:26:29

      Αφού οι νεοδημοκράτες προτίμησαν τη Ντόρα από το Σαμαρά στις εσωκομματικές (το ότι βγήκε ο Αντώνης πρόεδρος το χρωστάει στους εκτός ΝΔ που τον ψήφισαν τότε) ότι και να πω είναι λίγο...

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/05/2012 17:24:29

    Εθνοπροδότης όποιος βρίζει τους Ναζί όπως ο Σαμαράς; Ο απόγονος αυτής που δεν άντεξε την επέλαση των ομοϊδεατών σας στην πρωτεύουσα το ΄41; Έχεις χωρίζει οριστικά με τη λογική και δε το έχεις καταλάβει...

  11. Χρηστος avatar
    Χρηστος 04/05/2012 17:29:06

    Πατρίδα-Θρησκεία-Επιχειρηματικότητα.

    Φόρτσα Αντώνη!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 05/05/2012 18:41:45

    Μάλλον δε σκέφτηκε κανείς να ενισχύσει την αστυνομία, όχι με αυξήσεις μισθών αλλά με βελτίωση των συνθηκών εργασίας τους, με λιγότερη καταπάτηση των δικαιωμάτων τους. Όσο οι αστυνομικοί είναι απομονωμένοι και αδικημένοι τόσο περισσότερο θα γίνονται ΔΥ με την κακή έννοια του όρου.
    Δε πιστεύω ότι η σεκιούριτι της χρυσής αυγής είναι πιο αντικειμενικοί από τους αστυνομικούς. Προτιμώ να ενισχυθεί η αστυνομία.