22/01/2009 18:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

500 εκ στους αγρότες, αλλά τα μπλόκα παραμένουν

Πακέτο ενίσχυσης συνολικού ύψους 500 εκατομμυρίων ευρώ ανακοίνωσε θορυβημένη από τα μπλόκα η κυβέρνηση. Άνοιξε όμως έτσι το δρόμο για ανάλογες διεκδικήσεις και μορφές πάλεις και από άλλους κλάδους. Μεταξύ άλλων τα μέτρα περιλαμβάνουν
75 εκατ. ευρώ στους βαμβακοκαλλιεργητές.

100 εκατ. ευρώ στις καλλιέργειες αραβόσιτου - σιτηρών.

50 εκατ. ευρώ αποζημίωση στους καλλιεργητές ελιάς, για πιθανή μείωση παραγωγής. 

Ενημέρωση: Οι αγρότες στα μπλόκα δεν έμειναν ικανοποιημένοι από τα μέτρα που εξήγγειλε το απόγευμα η κυβέρνηση και αποφάσισαν να κλιμακώσουν τον αγώνα τους κλείνοντας και παράδρομους, οι οποίοι μέχρι σήμερα ήταν ανοιχτοί. «Είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε τις κινητοποιήσεις», δήλωσε ο Βάιος Γκανής, μέλος της συντονιστικής επιτροπής στο μπλόκο των αγροτών στην Αλαμάνα, συμπληρώνοντας ότι «όσα έδωσε η κυβέρνηση και ο υπουργός δεν καλύπτουν παρά μόνο το ένα τέταρτο των αιτημάτων μας».

100 εκατ. ευρώ αποζημίωση σε καλλιέργειες οπωροφόρων. 

Στο πακέτο συμπεριλαμβάνονται επιπρόσθετες καλύψεις ύψους 100 εκατ. Ευρώ, επιστροφή του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (120 εκατ. Ευρώ), άτοκος δανεισμός ύψους 150 εκατ. ευρώ προς τις συνεταιριστικές οργανώσεις για αγορά δημητριακών κλπ

Ενημέρωση: Οι αγρότες στα μπλόκα δεν έμειναν ικανοποιημένοι από τα μέτρα που εξήγγειλε το απόγευμα η κυβέρνηση και αποφάσισαν να κλιμακώσουν τον αγώνα τους κλείνοντας και παράδρομους, οι οποίοι μέχρι σήμερα ήταν ανοιχτοί. «Είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε τις κινητοποιήσεις», δήλωσε ο Βάιος Γκανής, μέλος της συντονιστικής επιτροπής στο μπλόκο των αγροτών στην Αλαμάνα, συμπληρώνοντας ότι «όσα έδωσε η κυβέρνηση και ο υπουργός δεν καλύπτουν παρά μόνο το ένα τέταρτο των αιτημάτων μας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 22/01/2009 18:29:06

    ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ (80%) ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΞΑΓΕΛΘΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 'Η ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ...ΧΥΠΝΑΤΕ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!!

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/01/2009 18:47:59

    "Σπαθί";;;

  3. daris avatar
    daris 22/01/2009 18:59:21

    Factorx, ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΙΔΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ??? ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΛΑΣΤΟ ΤΩΝ ΕΞΑΓΓΕΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ...ΑΛΛΑ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ...ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ!!!

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/01/2009 19:12:55

    Οπως εγραψα κι εχθες,και θα ηιελα καοιον να το σχολιασει, γιατι δεν ειναι διασταυρωμενη πληροφορια,οι κτηνοτροφοι περυσι,υπεφεραν,γιατι οι λαλιστατοι αγροτες μας,τους ηπιαν το αιμα,πουλωντας τους τα σιτηρα στη μανα τους και στον πατερα τους.
    Φετος,που βαλανε κι αλλες εκτασεις, για να τα κονομησουν πιο χοντρα,επεσε η τιμη,και πηραν το μπουλο,και κρατανε στις αποθηκες τους την παραγωγη, εκβιαζοντας την κυβερνηση,να "πεσει".
    Περυσι λοιπον, που καταστραφηκαν οι κτηνοτροφοι, γιατι κανεις δε μιλησε,και φετος λυσσαξανε ολοι να φωναζουν;
    Δεν τους φτασανε οι επιδοτηεις,που τις επαιρναν, καλλιεργωντας προιοντα που κανεις δεν τα ηθελε, επειδη δεν ειχαν πολυ δουλεια,και κλεινουν τωρα την Ελλαδα,επειδη οι αθλιοι ΝΔκρατες,τους μαθανε τα κολπα επι Σημιτη, και τωρα τα βρισκουν μπροστα τους;
    Να πανε να πνιγουνε οι μαγκες.Επιχειρηματιες ειναι εξ αλλου, δεν ειναι αγροτες σαν τη γιαγια μου, που δεν ειχε ψωμι να φαει.Διαλεγουν την παραγωγη που θα βαλουν,και υφιστανται τις συνεπειες,σαν τους αλλους επειχειρηματιες,που ειναι στις πολεις.
    (Και ξερετε την ιστορια με τη BMW,που βλεποντας οτι η ζητηση αυτοκινητων απο την Κρητη, ηταν extraordinaire,εστειλε ειδικο πωλητη, να δει τι γινεται, και βρηκε οτι στην περιοχη των θερμοκηπιων, δεν υπηρχε σπιτι, που δεν ειχε BMW,η δεν ειχε παραγγειλει).

  5. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 22/01/2009 19:16:34

    Όπως είπε και ο Υπουργός Χατζηγάκης.....τα λεφτά τα δίνουμε από το αίμα των πολιτών και εμείς απλά θα διαχειριστούμε αυτό το αίμα...
    Γλώσσα λανθάνουσα αλήθειαν λέγει....

  6. daris avatar
    daris 22/01/2009 19:21:35

    @Προβοκατωρ:ΑΝ Η BMW ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ!!! ΜΥΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΜΙΑ BMW ΘΑ ΜΟΙΑΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΣΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ!!!

  7. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 22/01/2009 19:30:40

    Τελικά εσείς θα διαφωνείτε με τα πάντα, όταν προέρχονται από την κυβέρνηση της ΝΔ.
    Ένα είναι σίγουρο! ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΑΓΡΟΤΕΣ..
    Καληνύχτα σας!

  8. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 19:38:44

    Δεν γίνεται να στηριχτεί τεχνητα η θνησιγενής γεωργία της Ελλάδας. Βασικός σκοπός της Ε.Ε. (που η Ελλάδα προσυπογράφει) είναι να μειωθεί η γεωργία μας στο 3%. Μας θέλουν σερβιτόρους ή πιο politically correct μια service economy στον τομέα της θερινής παραθέρισης για τους βιομηχανικούς εργάτες του Βορρά. Όσο πιο γρήγορα το εμπεδώσουμε τόσο το καλύτερο για όλους μας. Οι Μπε Εμ Βε και οι Βουλγάρες είναι παρεπόμενο της όλης στρεβλής θεώρησης του θέματος από όλους μας και κυρίως από τους βασισμένους σε επιδοτήσεις αγρότες. Θα πέσουν από ψηλά και θα πάθουν χοντρή ζημιά σε λίγα χρόνια.

  9. daris avatar
    daris 22/01/2009 19:40:35

    Γραφίδης: Αν πραγαματικα προερχοταν απο μια ισσοροπημενη κυβερνηση θα μπορουσαμε να διαφωνουμε απλως οπως αλλωστε εχουμε δικαιωμα σε μια Δημοκρατια...Όμως ειναι σχεδιασμοι του ποδαριου που δεν αντεχουν ουτε σοβαρης διαφωνίας!!!

  10. donaE avatar
    donaE 22/01/2009 19:42:17

    @9
    Ax Daris,μη προσπαθεις αλλο,δεν μπορει να γινει συζητηση.Ζωντας μεσα σε ενα κοινωνικο συνολο,νομιζουν οτι το προβλημα δεν τους αφορα,και να πανε να πνιγουν οι αλλοι.

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 22/01/2009 19:44:12

    Τα ομορφα τα λ(αμ)ογια τα μεγαλα...

    Τι εγινε με εκεινο το επιδομα θερμανσης; Βγαινει ο χειμωνας κι ακομα να το παρει η φουκαριαρα η μανα μου...

  12. neos agrotis avatar
    neos agrotis 22/01/2009 19:47:27

    @Eichmann
    service economy στον χρηματοπιστωτικο τομέα, ειναι και η Αγγλία και βλέπουμε τα αποτελέσματα της. Χωρίς παραγωγή κλάφτα!

  13. daris avatar
    daris 22/01/2009 19:47:28

    @13
    donaE,βαζεις ενα πολυ μεγαλο θεμα που εχει να κανει με την ανοχη μας και την σιωπη μας απεναντι σε ολα αυτα.Αρκετα σωπασαμε και αρκετα μιλησανε...καποτε πρεπει να επανελθει η λογικη σ'αυτο τον τοπο και καποτε πρεπει να ακουστει και η φωνη της!!!

  14. donaE avatar
    donaE 22/01/2009 19:48:26

    @14 Keep Talking Says
    'Κατατέθηκε στη Βουλή και ψηφίζεται την επόμενη Tετάρτη, η τροπολογία για το επίδομα θέρμανσης' απο Ναυτεμπορικη σημερα.Ελα ,παλι θα χαρτζηλικωθειτε.

  15. KaryID avatar
    KaryID 22/01/2009 20:07:44

    @donaE:είναι πολύ σοβαρό το θέμα, αφορά όλους όσους ζουν στις μεγάλες πόλεις και θα ψάχνουν σε λίγο να βρουν το χωραφάκι του παππού που εγκατέλειψαν για να καλλιεργήσουν καμιά ντομάτα (σε μια γειτονιά σε προάστιο της Αθήνας ένας έχει βάλει ήδη γίδες σε ένα ελεύθερο οικόπεδο δίπλα στην πολυκατοικία!!! ... και γέννησαν και τα μικράκια)

  16. donaE avatar
    donaE 22/01/2009 20:14:36

    @ 18KaryID
    Εγω Καρυ,δεν ζω σε μεγαλη πολη και δηλωνω -προς το παρον-αγροτισσα στην εφορια.Αν διαβασες την προηγουμενη αναρτηση προσπαθησα να πω κατι,αλλα η πλακα πηγαινε συννεφο.Κυριως ειχα απορια που στις οικονομικες αναλυσεις εδω,δεν αναφερθηκε ποτε το θεμα του πρωτογενη τομεα σαν μεγεθος οικονομικο,οχι συναισθηματικα.Μαλλον καταλαβα.

  17. KaryID avatar
    KaryID 22/01/2009 20:20:26

    Τη διάβαζα donaE. Γι' αυτό σου σχολίασα τώρα.

  18. donaE avatar
    donaE 22/01/2009 20:35:26

    @20
    Ο αγροτης ζει σε μεγαλη ανασφαλεια με την σοδεια,και εκτος αυτου η γη του που του εξασφαλιζε περιουσια,απαξιωθηκε καθετα τα τελευταια 5-6 χρονια.Δεν την αγοραζει και δεν την νοικιαζει κανενας,πραγμα που καταλαβαινεις τι δημιουργει σε μεγαλη κατηγορια ανθρωπων,και παραπερα.

  19. KaryID avatar
    KaryID 22/01/2009 20:42:15

    Η ΕΕ έδωσε τις γραμμές αυτές νομίζω, μείωση της αγροτικής παραγωγής και εμείς, ενώ είμαστε παραδοσιακά αγροτική χώρα με τα καλύτερα προϊόντα συμφωνήσαμε. Τώρα χτυπάμε τα κεφάλια μας όλοι.

  20. Keep Talking avatar
    Keep Talking 22/01/2009 20:49:04

    donaE
    αυτη η τροποοιηση αφορα στους χρονια ανεργους και οχι στους χαμηλοσυνταξιουχους, δικαιουχους ΕΚΑΣ κτλ.

  21. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 20:54:38

    Καμία σχέση οι αγρότες παπούδες μας με τους σημερινούς. Άλλο 15 ώρες στο χωράφι και άλλο 15 ώρες στο μπαρμπούτι.

  22. KaryID avatar
    KaryID 22/01/2009 20:55:57

    @24: είχες αρχίσει να ροντάρεσαι με το Νήπιο, τώρα άρχισες πάλι.

  23. ataktos avatar
    ataktos 22/01/2009 21:05:41

    Eichmann -Λες να ξεπέρασαν τον ΚΚ β στο Pley Steyson εμ ….

  24. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 21:06:27

    Η όποια Ελληνική αγροτιά μεταλλάχθηκε όταν έπεσαν οι πρώτες επιδοτήσεις της ΕΟΚ επί ΠΑΣΟΚ. Εκεί χάθηκε το παιχνίδι και άρχισε το κυνήγι των πακέτων εις βάρος της παραγωγής. Θυμίζω Αθανασόπουλο και καλαμπόκια. Στη συνέχεια δυστυχώς φτάσαμε στο φαινόμενο αγρότης ισον μερεντές και ζάρια. Απλά πράγματα. Συνεπώς δεν έχουν σχέση οι σημερινοί με τους παλιούς.

  25. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 22/01/2009 21:21:23

    @ataktos- Είπαμε να κανείς πλάκα μην το γ…

  26. neos agrotis avatar
    neos agrotis 22/01/2009 21:39:00

    @ Eichmann
    Από τι?

  27. daris avatar
    daris 22/01/2009 21:48:41

    "...δίδαξε με τις αγροτικές εργασίες. Αν για τις άλλες τέχνες πρέπει να κουραστείς για να τις μάθεις πριν καταφέρεις να κερδίζεις τα αναγκαία για τη ζωή, δεν ισχύει το ίδιο για τη γεωργία. Αρκεί να κοιτάξεις αυτούς που δουλεύουν ή να τους ακούσεις για να μάθεις αμέσως αρκετά ώστε να μπορέσεις, αν θέλεις, να διδάξεις κι εσύ κάποιον άλλο. Πιστεύω,ότι χωρίς να τα γνωρίζεις όλα, γνωρίζεις ήδη αρκετά. Στην πραγματικότητα, ενώ αυτοί που ασκούν άλλες τέχνες αποκρύπτουν λίγο πολύ ο καθένας τα βασικά μυστικά της τέχνης τους, αντίθετα ο αγρότης που γνωρίζει καλά να φυτεύει χαίρεται να τον βλέπουν άλλοι και το ίδιο συμβαίνει και μ' αυτόν που γνωρίζει καλά να σπέρνει.Μπορείς να τους κάνεις ερωτήσεις πάνω σε μια εργασία, δεν υπάρχει κίνδυνος να σου αποκρύψουν κάτι για τη διαδικασία". ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ!!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΕΠΑΓΕΛΜΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ Η ΥΒΡΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΧΘΟ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΡΑΦΙ.

  28. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/01/2009 22:08:38

    Γραφιδη,να πας να τα πεις στον κτηνοτροφο, που ελεγε χτες στο Μακη,το μεσημερι στον Αντεννα ραδιο,οτι περυσι, οι αγροτες τον κατεστρεψαν, οπως και παρα πολλους αλλους κτηνοτροφους,γιατι πουλουσαν τις ζωοτροφες σε αστρονομικες τιμες.
    Φετος,που τα βιοκαυσιμα πιασανε πατο,και οι τιμες κατερρευσαν,οι αγροτες βγηκαν στους δρομους,εκβιαζοντας και ζητωντας το αιμα μας, για να συνεχισουν την ασωτη ζωη, που πολλοι απ αυτους διαγουν,αγνοωντας βεβαια την περυσινη τους πολιτικη εναντι,τοσο των κτηνοτροφων, αλλα και ημων.
    Και σημειωτεον,οτι τα λεφτα που τους υποσχεται αυτος ο μεγαλος καραγκιοζης ο Χ'γακης,ο ηγετης των τρακτερ επι Σημιτη,θα τα δανειστουν οι αλητες αυτοι που κυβενουν.Με απιθανα spreads,που οπως ειδατε,σημερα σαλταρισαν κι αλλο, εναντι των Γερμανικων.
    Μας πανε για πτωχευση οι αλητες.Και μερικοι εδω, κοιμουνται ακομα,νομιζοντας οτι τα λεμε, επειδη ειναι η ΝΔ στα πραγματα.
    Τα ιδια σκατα θα γινοντουσαν και αν ηταν το ΘΑσοκ.

  29. neos agrotis avatar
    neos agrotis 22/01/2009 22:22:57

    @Προβοκατωρ
    συμφωνώ για τα περι πτώχευσης. Τις τιμές ομως των ζωωτροφων δεν τις ανέβασαν οι Ελληνες Αγρότες αλλά τα golden boys αφου τα σιτηρα, το καλαμπόκι αλλά και το βαμβάκι ειναι χρηματιστηριακά προιοντα και τα πουλάκια μου βρήκαν ευκαιρία να κερδοσκοπήσουν και με αυτά. Με την κατάρευση ομως των αγορών επεσαν και οι τιμες αυτων των προιοντων. Που ειναι ο ελεγχος του συστήματος? Περιμένεις από τους "αγράμματους" αγρότες να γνωρίζουν τα παιχνίδια που παίζονται στις πλάτες τους απο τα golden boys?

  30. daris avatar
    daris 22/01/2009 22:23:07

    Οθωμανική κυριαρχία 1803:
    Στην περίοδο της Οθωμανικής κυριαρχίας οι αγρότες αποτελούσαν το μεγαλύτερο κομμάτι του εργαζόμενου πληθυσμού. H εργασία τους εξαρτιόταν από το καθεστώς σύνδεσής τους με τη γη, την οποία καλλιεργούσαν. Μέχρι τα μέσα του 17ου αιώνα οι περισσότεροι αγρότες στις ελληνικές περιοχές ήταν "ελεύθεροι" γεωργοί. Καλλιεργούσαν ένα μικρό κομμάτι από τη γη της κοινότητάς τους, χωρίς να έχουν ιδιοκτησιακά δικαιώματα πάνω σ' αυτό. Τα έσοδα από την καλλιέργεια ήταν συνήθως ελάχιστα και δύσκολα μπορούσαν να καλύψουν τις άμεσες ανάγκες των παραγωγών. Στα κοινοτικά κτήματα οι αγρότες είχαν τον έλεγχο των μεθόδων παραγωγής και επέλεγαν την καλλιέργεια που θεωρούσαν πιο προσοδοφόρα. Επειδή ζούσαν στην ύπαιθρο, ήταν εκτεθειμένοι σε πάσης φύσεως επιδρομές από ξένα ή οθωμανικά στρατεύματα ή από κλέφτες των γύρω περιοχών.
    Αγρότες το 1824:
    H ημέρα του αγρότη ξεκινούσε με την ανατολή του ηλίου. ΄Eκανε το σταυρό του και ξεκινούσε για το χωράφι. Στα χωράφια δούλευαν και οι γυναίκες, συχνά μάλιστα και ως μεταφορείς των εργαλείων δουλειάς.
    Mόλις γινόταν η συγκομιδή παρουσιάζονταν οι επιστάτες των τιμαριούχων ή των "αόρατων" ιδιοκτητών-τσιφλικάδων για να πάρουν τη δεκάτη και τους άλλους φόρους. H φορολογία πληρωνόταν σε είδος και σε χρήμα και ήταν αρκετά βαριά. Οι επιστάτες αποσπούσαν ένα μεγάλο κομμάτι της σοδειάς, αφήνοντας στον αγρότη το υπόλοιπο. Απ' αυτό θα έπρεπε να πληρώσει τους εργάτες και να επιβιώσει ο ίδιος με την οικογένειά του. Γι' αυτό το λόγο και οι αγρότες δημιούργησαν μηχανισμούς άμυνας για να μπορέσουν να επιβιώσουν. Προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να κρύψουν από τους επιστάτες την πραγματική τους παραγωγή και επιχειρούσαν και αυτοί με τη σειρά τους να τους ξεγελάσουν.
    Αγρότες σήμερα:
    Τίποτα δεν είναι το ίδιο και όλα τα ίδια είναι. Σήμερα δεν υπάρχει η δεκάτη και το χρήμα είναι πολύ ελαφρύ!!! Οι μηχανισμοί άμυνας υπάρχουν αλλά έχουν χρώματα και εξαρτήσεις!!! Το κλέψιμο είναι αμοιβαίο και ο μεγάλος χαμένος είναι ο Αγρότης της Ελληνικής Υπαίθρου!!!
    ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΜΑΘΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!

  31. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 22:28:31

    Ευκαιρία, να δικαιολογηθούν οι όποιες αυξήσεις στα τρόφιμα, που δεν θα καταλήξουν στην τσέπη των παραγωγών-γεωργών. Πάλι κορόιδα τους έπιασαν.

  32. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 22:33:10

    Ειμαστε η πιο σουρεαλιστική χώρα.Αγρότες που έχουν απίστευτη περιουσία και βγαίνουν στις τηλεορασεις και λενε κόβουμε την Ελλάδα στα δύο.Αγρότες δεξιοί και όχι ΚΚεδες πρώην γνωστοί,που τα χουν πάρει και αυτοί,αλλά θέλουν να μένουν μόνοι στα μπλόκα,όπως οι ΚΚεδες στις πορείες της Αθήνας.Αρον αρον εταξε ο υπουργος κάποια εκατομμυρια.Του είπαν ειναι ψιχουλα,αντε να ξερεις πόσα θέλουν,προφανως περισσότερα από τους τραπεζιτες και από αυτά που έφαγε ο Εφραιμ.Ε,έχουν μετρο σύγκρισης και τα χουν πάρει,αυτοί και οι δικοί τους κυβερνώντες.Το θεμα ειναι αυριο.Θα παραμείνουν πρωτο θεμα ή θα βαλουν τα γνωστα χαβιεδάκια να κόψουν την Αθήνα στα δύο,κατά τη διάρκεια διαμαρυρίας από φοιτητές και εκπαιδευτικούς.Να δουμε και ξύλο και διμοιρίες και σπασίματα.

  33. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 22:56:24

    Μην τους παίρνετε στα σοβαρά,γιατί όλοι βλέπουν και αναλύουν το φαινόμενο Πετρούλα,ο καιρός σήμερα......Και γελάει το αντεράκι τους,και το χειλάκι τους και ανάμεσα σοβαρού και αστείου,λύνονται τα σουντόκου,για αυτούς που έχουν άνοια,και για αυτούς που έχουν ήδη εξασφαλίσει μεταφορές στην ελλάδα βλέποντας τα μπλόκα από ψηλα,γιατί δίνουν εντολή οι μεγαλοαγρότες στην εναέρια κυκλοφορία να πετάνε και να μεταφέρουν επωνύμους,φιλαράκια τους,με τα δικά τους ελικόπτερα.

  34. Factorx avatar
    Factorx 22/01/2009 22:59:26

    Ενημέρωση: Οι αγρότες στα μπλόκα δεν έμειναν ικανοποιημένοι από τα μέτρα που εξήγγειλε το απόγευμα η κυβέρνηση και αποφάσισαν να κλιμακώσουν τον αγώνα τους κλείνοντας και παράδρομους, οι οποίοι μέχρι σήμερα ήταν ανοιχτοί. «Είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε τις κινητοποιήσεις», δήλωσε ο Βάιος Γκανής, μέλος της συντονιστικής επιτροπής στο μπλόκο των αγροτών στην Αλαμάνα, συμπληρώνοντας ότι «όσα έδωσε η κυβέρνηση και ο υπουργός δεν καλύπτουν παρά μόνο το ένα τέταρτο των αιτημάτων μας».

  35. Factorx avatar
    Factorx 22/01/2009 23:00:01

    Το απόγευμα στο σημείο του μπλόκου στο Πλατάνι βρέθηκε και η βουλευτής Ρεθύμνου Όλγα Κεφαλογιάννη κατευθυνόμενη από Χανιά προς Ρέθυμνο. Την ώρα που η κ. Κεφαλογιάννη έκανε δηλώσεις στα τοπικά ΜΜΕ, κάποιος από τους παριστάμενους εκτόξευσε προς το μέρος της ένα αντικείμενο, γεγονός που καταδικάσθηκε από όλους όσους βρισκόταν στο σημείο, ενώ και η ίδια αντιμετώπισε με ψυχραιμία το περιστατικό

  36. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 23:06:38

    Συγνώμη,μόλις άκουσα από το ραδιο ότι τα σπασανε στην πειραιώς,οι αντιεξουσιαστές μετά από πορεια για την κυρια Κουνεβα.Αληθευει;Για την κυρια Κουνεβα που κάνουν αγώνα καιρό τώρα η ΓΣΕΕ και άλλοι,τα σπάσανε σήμερα στην πειραιώς;Για την κυρία Κούνεβα;

  37. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 23:19:42

    Μ αρέσει η επισήμανσή σου φάκτορα.Μετά από ώρα,γραφεις.Ενημέρωση.πας να μας βάλεις σε τάξη;Και μας λες για την κυρια κεφαλογιάννη,που το εχουμε διαβάσει.Γιαούρτι έφαγε λένε άλλοι.Συγκεκριμένο πράμα.Την κυρια Κουνεβα την καλύπτουν ΚΚεδες;Αυτό θελω να ξερω εγώ.Για να δω αν τα χουν φτιαξει με τους Νεοδημοκράτες.

  38. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 22/01/2009 23:29:00

    "κάποιος από τους παριστάμενους εκτόξευσε προς το μέρος της ένα αντικείμενο, γεγονός που καταδικάσθηκε από όλους"

    ν αγιασει το χέρι του!

  39. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 22/01/2009 23:31:33

    η κληρονομος χασισόψηφων! επάξια συνεχιστης της μαφιόζικης παράδοσης της Νοτίου Μεγάλης Ελλαδος (ευδοκιμεί η κοζα νόστρα)

  40. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 23:32:21

    Να συλληφθεί το ντουμάνι. (Ή έστω το βιτριόλι)

  41. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 22/01/2009 23:40:47

    παρακαλούνται αι σιωνισθαί όπως απεκολλησουν τας βομβας φωσφορου (εν προκειμενω πρωκτικου) απο τα ημετερα σχολια. (Μποχίζουν)

  42. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 23:43:55

    Κρατω το, μέλη εξωκοινοβ.αριστερας και νεολαιας ΣΥν για την κυρια Κουνεβα,Ανωνυμε.Αρα οχι ΚΚεδες,'οπως νομιζα.Αρα αυτοί μπορει να συμπλευσουν με τη ΝΔ και να μας δημιουργησουν εντυπωσεις.Πάει πακέτο και η κυρια Κεφαλογιάννη;

  43. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 23:51:46

    Ανώνυμε,θα τα δουμε αυριο.Ποιοι θα προηγηθούν στα σπασίματα,αυτοί θα είναι οι επικρατέστεροι.

  44. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 22/01/2009 23:58:09

    Προτιμω να γελασει το χειλακι μου,με την κυρια του καιρου στον star.Και όχι με όλους εμας,τους δήθεν που καλύπτουμε συνειδήσεις,συναισθήματα και σκοπιμότητες,όπως τα γιαούρτια της κυρίας Κεφαλογιάννη,που ο κύριος Φάκτορας τα αποκάλεσε αντικείμενα,και εσύ ανώνυμε τα μετέφρασες σε παπούτσια κατά του Μπους.

  45. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 23/01/2009 00:12:29

    Προτεινω επισης στον κ.Φακτορα να ακουσει και να ακουει λίγο,Πανούση στο ράδιο.Αβαντι πομολο.

  46. neoinileias avatar
    neoinileias 23/01/2009 00:27:23

    Εξαιτίας της αγροτικής κρίσης των ημερών έγινε αντιληπτό σε όλους ότι η αγροτικη πραγματικότητα έχει αρκετάπροβλήματα. Σήμερα όλοι συμφωνούν ότι η ελληνική επαρχία απλώς επιβιώνει και οι δημιουργικές πρωτοβουλίες που αναπτύσσονται είναι ελάχιστες. Από την άλλη πλευρά βλέπουμε ότι ο σχεδιασμός εδώ και 20 χρόνια το μοναδικό που κάνει είναι να προωθεί την εξάρτηση του αγρότη, ακόμη και σε χωριά 150 κατοίκων οι τοπικές συνεργασίες είναι άγνωστη λέξη. Σε αυτό το πλαίσιο αν κοιτάξουμε τα οικονομικά στοιχεία θα δούμε ότι το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα είναι χαμηλότερο στις αγροτικές περιοχές από ό, τι στις πόλεις, παρόλο που η ύπαιθρος έχει αρκετές πλουτοπαραγωγικές πηγές στη θάλασσα στην ξηρά και στο υπέδαφος, ελάχιστοι είναι όσοι προσπαθούν να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες, κύρια επειδή δεν έχουν πληροφόρηση, πρόσβαση σε επαρκείς υπηρεσίες και υποδομές και όλα αυτά τη στιγμή που από την Ελλάδα πέρασαν 3 κοινοτικά πλαίσια στήριξης, μεσογειακά προγράμματα κτλ.
    Αν τώρα προσπαθήσουμε να προσεγγίσουμε τα προβλήματα με στόχο να βρούμε τι φταίει και φτάσαμε σε αυτό το σημείο θα δούμε ότι, στη χώρα μας ένα μεγάλο τμήμα του πληθυσμού, πάνω από το 70% είναι στοιβαγμένο στις πόλεις τι στιγμή που ο μέσος όρος του πληθυσμού που ζει σε αγροτικές περιοχές στην Ε.Ε. των 27 ξεπερνά το 56%, φυσικο θα πει καποιος τι στιγμη που περισσότερο από το 91% της επικράτειας της ΕΕ είναι «αγροτικές περιοχές», το ίδιο είναι και στη χώρα μας..
    Από κι και πέρα βλέπουμε ότι, σε περιφερειακό επίπεδο, οι τοπικές δομές, δηλαδή, οι δήμοι, οι νομαρχίες, οι συνεταιρισμοί κτλ δεν έχουν μέχρι σήμερα αναπτύξει κάποια σοβαρή μορφή αγροτικής πολιτικής με βάση τις τοπικές, δυνατότητες και ανάγκες. Σε πολιτικό επίπεδο σχεδόν όλοι περιμένουν να λυθούν τα προβλήματα της «Άνω ραχούλας» από τις κεντρικές δομές της Αθήνας ή από τις κατευθύνσεις και επιδοτήσεις των Βρυξελών, σε αυτό έχει συμβάλει και το γεγονός ότι η κεντρική οργανωτική κατεύθυνση είναι ο αντιπαραγωγικός πολιτικός συγκεντρωτισμός.
    Ένα άλλο βασικό πρόβλημα με σημαντικές οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις είναι και η αθρόα είσοδος εποχιακού εργατικού δυναμικού, (σε αρκετές περιπτώσεις αναπτύχθηκε και η μόνιμη μετανάστευση) ειδικά στην Ιταλία, την Ισπανία, την Πορτογαλία και την Ελλάδα που απορρόφησαν το σύνολο του μεταναστευτικού κύματος μετά το άνοιγμα των συνόρων στην ανατολική Ευρώπη και την ενσωμάτωση της ανατολικής Γερμανίας από τη δυτική.
    Η μεταναστευτική ροή προς το νότο ευνοήθηκε σε μεγάλο βαθμό μετά το κλείσιμο των αγορών εργασίας στη βόρεια Ευρώπη εξαιτίας κύρια της μεταφοράς των βιομηχανιών στην Ασία. Το φαινόμενο άλλαξε ριζικά τα δεδομένα στη νότια Ευρώπη. Ο ντόπιος αγροτικός πληθυσμός μειώθηκε σημαντικά, τι στιγμή πως ως σύνολο αυξήθηκε εξαιτίας των μεταναστών. Κατ’ αυτό τον τρόπο και χρόνο με το χρόνο ένα μεγάλο τμήμα των καλλιεργειών( μέσω εργατικού δυναμικού, προσωρινών ενοικιάσεων κτλ) πέρασε στα χέρια των μεταναστών, πράγμα που έδιωξε και τους νέους από την επαρχία. Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις καλλιέργειες που χαθήκαν χωρίς να ανανεωθούν.
    Σε αυτό το πλαίσιο τεράστια είναι όλα αυτά τα χρόνια που πέρασαν και τα χρήματα που μεταφέρθηκαν από την αγροτική οικονομία στις χώρες καταγωγής των μεταναστών, τα συμπτώματα της έλλειψής τους είναι ιδιαίτερα εμφανή αυτή την εποχή εξαιτίας της οικονομικής κρίσης.
    Τα προβλήματα όμως δεν σταματούν εδώ και οι ενισχύσεις που ζητούν οι αγρότες είναι λύση βραχυπροθέσμου χαρακτήρα, όσα χρήματα και να δοθούν σε μορφή επιδοτήσεων, ανάπτυξη μέσα στην υπανάπτυξη δεν πρόκειται να δούμε.
    Παράλληλα, οι αρνητικές δημογραφικές εξελίξεις με τη συρρίκνωση των παραγωγικών ηλικιών και τη μείωση των γεννήσεων ενδέχεται να δημιουργήσουν πρωτοφανείς αρνητικές συνέπειες.
    Δοθέντων τούτων, η ανάπτυξη της υπαίθρου πρέπει να καταστεί πρωταρχικής σημασίας στόχος, δεδομένου ότι αποτελεί βασικό παράγοντα για την κοινωνική και οικονομική ασφάλεια.

  47. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 00:51:00

    Χαράλαμπε, γιαβόλ.
    Παράκλησις δια τα καθ`υμάς.

  48. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 23/01/2009 00:54:52

    Κρατήστε τα ονόματα των αγροτοπατέρων! Σε λίγα χρόνια θα τους δείτε στη Βουλή των Ελλήνων!

  49. axgeo avatar
    axgeo 23/01/2009 08:53:08

    Τι κακό έχει δηλαδή που θα δούμε αγροτοπατέρες στη βουλή. Οι χασοδίκες που υπάρχουν όλα αυτά τα χρόνια είναι καλύτεροι; Οι άνθρωποι της πιάτσιας, της δουλειάς και του μεροκάματου ξέρουν τουλάχιστο να μοιράζουν 2 σακκιά άχυρο γι' αυτό και οι συνάδελφοί τους τους επιβραβεύουν.

  50. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 11:33:23

    Η μόνη πολιτική δήλωση που έκανε στη διάρκεια της θητείας του στην Ευρωβουλή ο περιβόητος τρακτερτζής Μπούτας (του ΚΚΕ νομίζω) ήταν και την θυμάμαι σαν χθες: "Αμα καείς στην κουρκούτ, φυσσάς και την γιαούρτ...." Δεν μπορούσαν να την μεταφράσουν ουτε στα Γαλλικά.
    Η Ματσούκα είχε μεγαλύτερη παρουσία....

  51. tony avatar
    tony 23/01/2009 15:00:45

    Σήμερα στή Ρόδο ενα απόκοσμο φως έκανε την εμφάνιση του.Ολοι αναρωτιούνται τί μας έφερε ό νοτιάς.
    Και η γυναίκα μου το ίδιο.
    Άραγε νά σχετίζεται με τό λευκό φώσφορο?
    Ομίχλη δεν ειναι.
    Κοκκινόχωμα?
    Τόσο πολύ?
    Δεν ξέρω τί είναι, πάντως αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί.

  52. Αurora avatar
    Αurora 23/01/2009 15:13:43

    56. Θα' ναι σιγουρα το φωσφορο που ερριξαν οι Εβραιοι στη Γαζα για να ξεπαστρεψουν καθε ανθρωπινη υπαρξη και να μεινουν αυτοι και μονο κυριαρχοι της περιοχης.
    Εγραψα χτες σχετικα για το θεμα, δινοντας λινκ σε σχετικο ποστ λιγο παρακατω.
    Μονο απο την Ελληνικη τηλεοραση περασε απαρατηρητο προχτες βραδυ, που τα υπολοιπα Ευρ. καναλια επαιρναν φωτια.
    Αυτο ειναι που λες και αν σκεφτεις τις συνεπειες;;;;

  53. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 15:24:29

    @Aurora ποιο ποστ και ποιο λινκ; το επαναλαμβάνεις;

  54. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 23/01/2009 15:57:25

    Μετά την δολοφονία του Αλέξη, τις στιγμές που νέοι άνθρωποι ξεχύθηκαν στους δρόμους και διαδήλωναν κραυγάζωντας και αντιδρώντας στην πολιτική του σκοταδισμου , της τρομοκρατίας, της αναξιοκρατίας και της διαφθοράς , κανένας μα κανένας αγρότης και κανένας αγροτοσυνδικαλιστής δεν πήρε το τρακτέρ του για να κατεβεί στους δρόμους δηλώνοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη του στον αγώνα αυτό.Η αγροτιά τότε δεν ενδιαφερόταν για αυτές τις μορφές αγώνα .Μαζεμένοι τότε όλοι στα καφενεία έβλεπαν τους "αλήτες" που τα έσπαγαν τότε. Tώρα φωνάζουν για τις επιδοτήσεις τους . Ας είναι ...

  55. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 16:44:05

    Μπέρδεψαν τον Αλέξη των εξαρχείων με τον Αλέξη της Βέροιας. Εξάλλου τότε είχε και κρύο.....

  56. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/01/2009 19:51:49

    Ρε συ νεε αγροτη,δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.
    Οι τιμες,ανεβηκαν περυσι απο κει που λες,αλλα φετος,βαλανε παρα πολλα στρεματα οι Ελληνες,για να κονομησουν, και την πατησαν,αφου οι τιμες κατερευσαν.
    Ομως,ετσι ειναι τα πραγματα.Οταν οι κτηνοτροφοι περυσι κατεστραφησαν, και την αλλη φορα οι πτηνοτροφοι,ω τοτε που ο Ευαγγελατος, τρομαξε τον κοσμο, οτι θα πεθανει απο τη γριπη,εγινε ζημια φοβερη,αλλα δε βγηκαν να απειλουν με πολεμο, οπως κανουν τωρα,μερικοι αλητες και τραμπουκοι, που δε δουλευουν καν οι ιδιοι, αλλα οι Αλβανοι.

  57. neos agrotis avatar
    neos agrotis 23/01/2009 21:34:15

    @Προβακατωρ
    σε θεωρούσα σοβαρό σχολιαστη.

  58. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/01/2009 10:33:22

    Μα...δεν τα λεω εγω.Κτηνοτροφος τα ειπε,για το τι εγινε περυσι, και τι φετος με τις τιμες.
    Μερικοι,αρκετοι θα ελεγα,πιστεψαν, οτι με τα βιοκαυσιμα, θα φανε αυτοι καλα, και θα πεθανουμε οι υπολοιποι, της πεινας,αφου αν τραβαγε το ζητημα αυτο, τα σιτηρα,θα σκαρφαλωναν στον ουρανο, και για να αγορασουμε ενα κιλο ψωμι, θα επρεπε να πληρωσουμε οσο ενα μεροκαματο.
    Αυτο σου αρεσε;

  59. neos agrotis avatar
    neos agrotis 24/01/2009 18:31:56

    @προβοκατωρ,
    Σου απαντω με μεγάλη καθυστερηση γιατί πρεπει καθημερινά να ασκούμε και τις αγροτικές μας εργασίες.
    Τώρα οσον αφορα τους κτηνοτρόφους και αυτοί εκλεισαν δρόμους και πέτυχαν άτοκα δάνεια και μάλιστα ενώ έληγε η πρώτη δόση στις 31/12/08 πήραν ενα χρόνο παράταση. Τα βιοκαύσιμα τα πλάσσαραν στους αγρότες προκειμένου και παλι να κερδίσουν καποιες πολυεθνικές. Μάλιστα τα επιδοτούσε και η ΕΕ. Μολις κατάλαβαν τι μακακία εκαναν στην ΕΕ πήραν πίσω την επιδότηση. Οπως καταλαβένεις ο αγρότης ειναι και πάλι το θύμα.
    Η αντίδραση των αγροτών σήμερα είναι μικρή. Με το μέγεθος της κινητοποίησης, εαν υπάρχουν κατάλληλοι ηγέτες να διαχειριστούν την κατάσταση πρεπει να πάρουν και τα σώβρακα απο τους πολιτικούς.