04/12/2008 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

5,5 μονάδες η διαφορά ΠΑΣΟΚ – ΝΔ !!!

Ποτέ άλλοτε στη μεταπολιτευτική περίοδο δεν έχουν παρατηρηθεί τόσο θεαματικές αλλαγές σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, όσο αυτές που καταγράφει η νέα δημοσκόπηση της Metron Analysis για τον ΑΝΤ1.

Στην πρόθεση ψήφου το ΠΑΣΟΚ προηγείται  της ΝΔ με 34,9% από 27,0% τον περασμένο Ιούνιο. Η ΝΔ πέφτει από το 30,5% στο 29,4%. Η διαφορά μεταξύ είναι πλέον 5,5 ποσοστιαίες μονάδες υπέρ του ΠΑΣΟΚ από 3,5 ποσοστιαίες μονάδες υπέρ της ΝΔ τον Ιούνιο.

Ο ΣΥΡΙΖΑ υποχωρεί από το 12,6% του Ιουνίου στο 8,5%. Το ΚΚΕ στο  6,9% από 7,7% τον Ιούνιο. Ο ΛΑΟΣ με 4,9% από 4,7%. Οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,5% από 1,7%.

Οι σημαντικότερες μεταβολές στην πρόθεση ψήφου, σημειώνονται στο χώρο της Κεντροαριστεράς και του Κέντρου όπου το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει πρόθεση ψήφου 67,5% έναντι 55,2% τον Ιούνιο. Στο χώρο της Κεντροαριστεράς συγκεντρώνει πρόθεση ψήφου 60,1% έναντι ποσοστού 43,7% τον Ιούνιο. Η άνοδος του ΠΑΣΟΚ στο χώρο της Κεντροαριστεράς συντελείται σε βάρος του ΣΥΡΙΖΑ

Η εντυπωσιακή ανατροπή που σημειώνεται στην πρόθεση ψήφου οφείλεται κυρίως στην αύξηση της συσπείρωσης του ΠΑΣΟΚ και στην αύξηση των εισροών κυρίως από τη ΝΔ.

Για τον Πρωθυπουργό κ. Καραμανλή ο βαθμός ικανοποίησης κινείται στο 19,8%, από 25,6% τον Ιούνιο. Το ποσοστό δυσαρέσκειας είναι 63,0% έναντι 55,8% τον Ιούνιο

Ο βαθμός ικανοποίησης για τον Γιώργο Παπανδρέου υπολείπεται ακόμα εκείνου του Πρωθυπουργού, αν και σημειώνει άνοδο από 10,7% στο 16,9% Το ποσοστό δυσαρέσκειας για τον ίδιο είναι 57,9% έναντι 68,7% τον Ιούνιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. toulip avatar
    toulip 04/12/2008 19:00:24

    Καλές οι γενικότητες και τα ευχολόγια αλλά:

    ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ *:

    Δύο ερωτήσεις ΜΟΝΟ :

    1. Εάν επανέλθει το σχέδιο Ανάν θα το ψηφίσεις (όπως το 2005) ή όχι;

    2. Συμφωνείς για τις συμφωνίες Ελλάδας-Ρωσίας ή όχι;

    *Εάν δεν απαντήσεις επιβεβαιώνεις ότι είσαι άνθρωπος των Αμερικανών (ελπίζω οι απαντήσεις να μην είναι οι γνωστές διφορούμενες, γιατί τότε είναι καλύτερα να μην απαντήσεις καθόλου, θα καταλάβουμε μόνοι μας).

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΩΡΓΟ, ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ.

  2. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/12/2008 19:25:00

    Τελικά αυτός ο λαός ακόμα και στις δημοσκοπήσεις είναι ντιπ καρύδι .

    Πες ρε γύφτο στη κοπελίτσα στο τηλέφωνο Δ.Γ/Δ.Α να φτάσει η αδιευκρίνιστη ψήφος στο 70% να σου πω εγώ για πότε θα τρέχουν οι επαγγελματίες ψεύτες δώθε κείθε για "επαναπροσδιορισμό σχέσεων με τους πολίτες".

    Και μετά βλέπουμε .

  3. ΣΤΑΘΗΣ  ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ avatar
    ΣΤΑΘΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ 04/12/2008 19:51:27

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΔΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ.ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΣΑΝ λΑΟΣ,ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ,ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΟΙΗΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΟΛΑΚΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ!!!.ΕΑΝ ΟΙ ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΕΣ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΛΑ!!!.ΕΓΩ ΠΟΣΩ- -ΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ Β!ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε.Ν,ΜΕ -4-BY-PASS ΑΠΟ ΤΙΣ 13/01/1998,ME 70-ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΑΧΑΙΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ ΑΦΑΙΡΕΜΕΝΟΥ,ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΕΦΑΝΗΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ 8,5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑΤ ΚΑΙ 8 ΧΡΟΝΙΑ Ο.Γ.Α ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ!!! ΚΑΙ ΕΠΙ Π.Α.Σ.Ο.Κ ΑΠΟ 5-ΜΕΛΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΑΥΑΡΧΩΝ ΤΟΥ Υ.Ε.Ν ΕΚΡΙΘΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟΣ ΔΙΑ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΤΟ 1998 ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΦΌΡΟΥ ΖΩΗΣ!!! Ο ΔΕ κ.ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΙ Ν.Δ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΓΙΑ ΕΞΑΓΟΡΑ 6,5 ΧΡΟΝΩΝ ΥΠΟ ΞΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ 96000-ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!.ΤΟ ΔΕ Ο.Γ.Α-ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΒΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΝΑΤ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΓΥΙΟ ΜΟΥ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ !!!.ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΙΝΘΩ;;;;;ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ;;;;;ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟΝ κ.OBAMA ΩΝ Η.Π.Α,ΠΟΥ.........ΕΚΕΙ ΑΝΟΙΚΟΥΜΕ;!!!!!!ΝΑ ΚΛΕΨΩ...η...ΝΑ ΣΚΩΤΩΣΩ.....η ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΩΝΗΣΩ;;;;;;ΒΡΗΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.Α...ΞΕΧΑΣΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΙΝΘΩ ΣΤΟΝ κ.ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ.....η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΙΟ ΤΟΥ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ;;;;;;;

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/12/2008 19:55:49

    Δεν περιμέναμε και τίποτε άλλο. Ο Ρουσσόπουλος αγόρασε τα ΜΜΕ πουλώντας συμβάσεις προμηθειών και ατιμωρησία και επί τη ευκαιρεία έφτιαχνε και τις δημοσκοπήσεις. Επειδή δεν βγαίνανε τα νούμερα περάσανε πόντους στον Συνασπισμό για να καταπίνεται το χάπι. Και φουσκώσανε και τον Τσίπρα για το άλλοθι της αριθμητικής.
    Τώρα που βγήκε από τη κουζίνα το σούργελο της πολιτικής και ξεβρακώθηκε το σύστημα δεν μπορεί να συνεχιστεί η κατανομή της ηλιθιότητος όπως μέχρι τώρα και άρχισε να μυρίζει το πτώμα.
    Βέβαια όλα είναι ρευστά ακόμη αλλά δεν φαίνεται και κάτι το σημαντικό να έρχεται που θα διαφοροποιούσε την κατάσταση.
    Μάλλον όλοι περιμένουν την τυχαία ψηφοφορία που δεν θα βγούν τα κουκιά. Ούτε ένας Βρούτος, τέτοια φτώχια.

  5. Factorx avatar
    Factorx 04/12/2008 20:11:20

    ο πρώην υπουργός Θόδωρος Ρουσόπουλος καταγράφει πάνω από 80% αρνητικές απόψεις.

  6. manolios avatar
    manolios 04/12/2008 20:21:56

    Στημένα είναι όλα απλά οχι δεν το καταλαβαίνουμε αλλά κάποιοι προσπαθούν απεγνωσμένα (Πιστεύω να καταλαβαίνετε ποιοι) μας τα πασάρουν διαρκώς!

  7. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 04/12/2008 21:54:35

    Δινεται πολύ σημασια σε κατι το οποιο είναι δευτερευον ζητημα, εκλογες συντομα δεν προκειται να γινουν ,γιατι στην πραγματικοτητα κανεις τους δεν τις θελει τωρα μεσα στην κριση ,Αλλα και στο ευγα της κρισης (εάν θα είναι για την Ελλαδα το 2009 η η ουσιαστικη απαρχη της κρισης) ο κοινωνικος ιστος θα είναι τοσο αλλοιωμενος που οποιος αναλαβει θα πρεπει να εχει ικανοτητες ,πολιτικες και πλατεια κοινωνικη συναινεση για να μπορει να κυβερνησει.
    Ποιο πολύ θα επρεπε να σας απασχολει η ερμηνεια , για αυτά τα εντονα σκαμπανευασματα των προτιμησεων ,τα οποια μαρτυρουν ανασφαλεια και φοβια και λογικως υπαρχουν, αλλα προς μια κυβερνηση μεταφραζονται ως απαιτησεις. Και δεν βλεπω ουτε το Πασοκ ικανο να ανταποκριθει σε αυτές, οσο και να στενοχωρω τους φιλους του Πασοκ. Πιστευω ότι εκει στοχευει και ο Αλαβανος ευφυως , και προλαβαινει να διορθωσει τα καραγκιοζιλικια με τον Αλεξη ,και να παρουσιασει προτασεις σοβαρες.

  8. Xase avatar
    Xase 04/12/2008 22:04:21

    Ο Κ.Κ και η ΝΔ το εχουν χασει το παιχνιδι και το γνωριζουν πολυ καλα. Αυτο που θα προσπαθησουν να κανουν ειναι να μην κερδισει αυτοδυναμια το ΠΑΣΟΚ ωστε να μπορουν να εχουν τον οποιον ελεχγο σε μετεπειτα εξελιξεις. Αν το πετυχουν θα ειναι κερδισμενοι. Τις εκλογες (οποτε και αν γινουν) τις εχουν χαμενες. Η ευκαιρια που εχουν τωρα ειναι η παραδοχη των μαλακιων που εκαναν και η αυτοκαθαρση, με οτι αυτο συνεπαγεται (να στειλουν μερικα στελεχη στον καιαδα, πραγμα που δεν εκαναν στην πρωτη θητεια, με τους ΝΔιτες που ταχαν παρει χοντρα στο χρηματηστηριο) και να προσπαθησουν να επανελθουν. Δυσκολο μεν αλλα αυτο μαλλον ειναι το πικρο τους ποτηρι. Οσο για το Ντορακι και τον λιμοκοντορο του υγειας, καλα κρασια.

  9. thanos avatar
    thanos 05/12/2008 02:16:12

    1-toulip Says:
    December 4th, 2008 at 7:00 pm

    Καλε μου ποιητη Η' παπαγαλακι του Ιατροπουλου δεν χρειαζεται να εχεις τετοιες αγωνιες...Ειναι πολυ νωρις για δακρυα...

  10. thanos avatar
    thanos 05/12/2008 02:43:34

    7-Anonymous Says:
    December 4th, 2008 at 8:43 pm

    Αγαπητε ανωνυμε
    Το οφελος απο την συγκαλυψη ειναι μεγαλυτερο απο το οφελος της αποκαλυψης και ως εκ τουτου για αυτο Δουκας κλπ σφυριζουν αδιαφοροι.

  11. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 14:36:09

    Καλά και τι μετρήσεις είναι αυτές ,εγώ που έκανα δικιες μου στο χωριό μου βγαίνουν 10 % υπέρ Αλέξη και Αλέκας Πλάκα θα μας κάνεις factorx ..

  12. tony avatar
    tony 05/12/2008 21:27:19

    εγώ πάλι πιστεύω ότι οι μετρήσεις είναι αληθινές
    είδατε τον τελευταίο καιρό πόσο βελτιώθηκαν τα Ελληνικά του Γιωργάκη.τώρα πλέον είναι έτοιμος
    να κυβερνήσει.
    Α ρε παπου με αυτό το πιθικό βασιλιο που μου άφησες
    μέχρι και πιθηκίσια έμαθα για να με κάνουν πρωθυπουργό.

  13. tetrapolis avatar
    tetrapolis 06/12/2008 09:57:00

    αδελφια γιατι κοβετε σχολια;!!!

  14. Factorx avatar
    Factorx 06/12/2008 13:26:47