25/11/2009 22:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

+5% στο Σαμαρά δίνει αύριο το "Ποντίκι"



Το ρεύμα νίκης υπέρ του Σαμαρά, τρεις μέρες πριν απο τις εκλογές σταθεροποιείται και παγιώνετα.

Σε δημοσκόπηση που παρουσιάζει αύριο το "Ποντίκι" , στο ερώτημα "ποιος επιθυμείτε να εκλεγεί πρόεδρος" , ο Σαμαράς παίρνει 45% , η Ντόρα 40% , ο Ψωμιάδης 9% , ενώ ένα ποσοστό 6% δεν ξέρει-δεν απαντά. Η δημοσκόπηση έχει γίνει από την εταιρεία "PULSE" με ψηφοφόρους της Ν.Δ. που δηλώνουν ότι θα πάνε να ψηφίσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/11/2009 23:03:36

    Αέρας νίκης, αέρας υπεροχής. Η ΝΔ βλέπει το μέλλον. Ο λαός πλέον μπορεί να ελπίζει, να ονειρεύεται, να σχεδιάζει το μέλλον του γυρνώντας την πλάτη στους ψεύτες.

    • DION FROM HLEIA avatar
      DION FROM HLEIA @ Orestios 25/11/2009 23:07:46

      Φίλε Orestie, το βράδυ της Κυριακής θα γιορτάσουμε όλοι μαζί τη δικαίωση του Αντ. Σαμαρά και την καταδίκη του Μητσοτακισμού. Οργή Λαού Φωνή θεού.

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/11/2009 23:04:48

    Αέρα να φύγει η χολέρα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 25/11/2009 23:05:41

    Μια νέα δύναμη αναδύεται. Μια νέα εποχή αρχίζει.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Orestios 25/11/2009 23:09:09

      ρε συ Ορέστιε.. Σποτ Τομσον της δεκαετίας του '80 θυμίζεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ vardarskian 25/11/2009 23:17:58

        :)

      • Orestios avatar
        Orestios @ vardarskian 25/11/2009 23:18:22

        :P

  4. σταμ avatar
    σταμ 25/11/2009 23:13:47

    ...πως τα καταφερε ετσι η ντορα....ειχε ξεκινησει σαν φαβορι.....μηπως δεν επρεπε να μιλαει και να εμφανιζεται?

  5. σταμ avatar
    σταμ 25/11/2009 23:16:09

    ...μηπως επρεπε να επικοινωνει μονο με sms,,,και αφισες του λυκαβητου?

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/11/2009 23:19:33

    Μ' αυτά που ακούω σκέφτομαι: Κι άν τυχόν "σπάσει το σχοινί" μετά την εκλογή (του ενός ή της άλλης);
    Θ' ακουστεί του ΠΑΣΟΚ το χειροκρότημα, βεβαίως.
    Σενάριο με λίγες πιθανότητες, να το πώ εξαρχής. Αλλά φίλοι της ΝΔ αυτό το κομμένο σχοινί θα το θέλατε; Κι εμείς οι "λοιπές δυνάμεις", αλήθεια το θέλουμε; "Συντηρητικοί" ένα κόμμα, "φιλελεύθεροι" άλλο; Ή κάτι παρόμοιο; Και με τον ΛΑΟΣ δίπλα;
    Εξευρωπαισμός, δεν λέω! Και φτού ξελεφτερία για πολλούς από σας, έτσι φαίνεται. Αλλά αυτό που αποκαλείται "πολιτικό σύστημα" σε τι θα μετεξελιχθεί; Σε κάτι ιταλικά ή ολλανδικά κόλπα, ή μήπως το γερμανικό εκλογικό σύστημα που προωθεί το ΠΑΣΟΚ θα έλθει κουτί και το γλυκό θα δέσει;
    Το σκεφτήκατε, το σκεφτήκαμε; Κάποια αμηχανία, ναί να την ομολογήσω!

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Sic transit gloria mundi 25/11/2009 23:30:58

      Τυχαίνει να συμφωνώ με τα σχόλια και τα "γραφικώς εκπεφρασμένα συναισθήματα" του Ορέστιου, αλλά αν επαληθευθεί το σενάριο σου δεν είναι κακό. Κάτι θα κινηθεί στην χώρα του ΤΙΠΟΤΑ και των ΤΙΠΟΤΑ. Θα προέρχεται δε από τα δεξιά και όχι από τα αριστερά. Αυτό θα είναι συγκλονιστικό. Μακάρι να το απολαύσουμε!

      Παρεπιπρόντως διαβάστε το σημερινό άρθρο του ΠΑΠΑΧΕΛΑ στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ για να δείτε από ποιον περιμένει να βγει η χώρα από τα δύσκολα: Από τον ηγέτη που θα ψηφίσουν οι ΝΔκράτες. Αντώνη γερά..,. την Κυριακή μαζί σου να τελειώνουμε με τους ΠΑΠΑχελάδες!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Sic transit gloria mundi 25/11/2009 23:39:56

      Το ΠΑΣΟΚ καταρρέει σύντομα. Ο λαός του γυρίζει ήδη την πλάτη συνειδητοποιώντας πως εμπιστεύτηκε ψεύτες. Η απάντησή του θα είναι αμείλικτη. Δεν τους χρωστά τίποτα.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Orestios 25/11/2009 23:46:07

        Ο Θαπατέρο σήμερα ασχολιόταν με το πως θα στείλει πίσω στην Ελλάδα (Δουβλίνο ΙΙ) τους λαθρομετανάστες και ο PRO μας, μυρήκαζε πάλι τις πράσινες αρλούμπες του. Οι μισοί είναι ψεύτες και οι άλλοι μισοί ψεύτες+στον κόσμο τους!

        • Orestios avatar
          Orestios @ vardarskian 25/11/2009 23:54:34

          Δεν αισθάνεσαι όμως υπερήφανος που πλατσουρίζει στην Ισπανιόλα? Δεν αισθάνεσαι εθνικά υπερύφανος που θα λύσει το πρόβλημα (?) των Πρεσπών? Δεν αισθάνεσαι υπερήφανος που θα κάνουν πάρτυ οι ΜΚΟ-Μοντέρνοι δουλέμποροι? Ξέρεις ότι θα αυξηθεί έτσι το ΑΕΠ? ΧΑΧΑΧΑ (Κάτι τέτοιες κουλαμάρες δεν μας έλεγαν στα 90s από το ΠΑΣΟΚ?)

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ vardarskian 26/11/2009 00:01:34

          Το ποσοστό της λίμνης που κατέχουν τα Σκόπια είναι δυσανάλογα μεγάλο γιατί αντιστοιχεί στο μέγεθος της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Πως να μην είμαι περήφανος όταν πάει να επαναπροσδιορίσει το ποσοστό μας επί των λιμνών;

        • Orestios avatar
          Orestios @ vardarskian 26/11/2009 00:05:46

          Ο Proθυπουργός να διεκδικήσει έδαφος? ΧΑΧΑΧΑΧΑ
          Δεν έχει στόφα για κάτι τέτοιο.
          Άλλωστε η συνάντηση γίνεται για τις λίμνες και όχι για να υποστηρίξει τα εθνικά (φτου κακά) θέματα.
          Με την εποπτεία των οικολόγων of course.

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ vardarskian 26/11/2009 00:07:52

          μ αρέσει που απαντάς κι όλα...
          υπήρχε περίπτωση να το εννοούσα στα σοβαρά;

        • Orestios avatar
          Orestios @ vardarskian 26/11/2009 00:13:55

          Ξέρεις που θα πας αύριο βράδυ?

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ vardarskian 26/11/2009 00:34:56

          χαχα
          κοντά στο καστρί καπου;;;

        • Orestios avatar
          Orestios @ vardarskian 26/11/2009 00:43:17

          Παρέα με τους αργυροπελεκάνους σε βλέπω :Ρ.
          Αύριο (Παρασκευή εννοώ) που θα πας? Αφού σε παρακινήσω λίγο. Για σκέψου.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 10:41:26

      Τελικά, με την πρακτική ουσία του ερωτήματός μου κανείς δεν ασχολήθηκε.
      Να το πώ λιανά: Άν το (λίγο πιθανό) σενάριο της διάσπασης επαληθευτεί, και άν μετά από 4 χρόνια το ΠΑΣΟΚ δεν έχει αυτοδυναμία, με ποιόν θα συνεργαστεί για να σχηματίσει κυβέρνηση;
      Μέ τους "Λαικούς Συντηρητικούς" του Αντώνη ή με τους "Κεντροδεξιους Φιλελεύθερους" της Ντόρας;
      Εδώ σε θέλω μάστορα!

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 10:44:34

        με τον Συνασπισμό. περιμένουν χρόνια και προηγούνται, ;)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 10:49:26

        Θα σου απαντησω εγω.Εάν ο Σαμαρας παρει τη σφραγιδα της ΝΔ το Φιλελευθερο Κομμα δεν πιανει πανω απο 10% και πολυ λεω.
        Οι ΓΑΠ και Σαμαρας με πανω απο 200 βουλευτες μπορουν να περασουν αλλαγη εκλογικου νομου με το γερμανικο συστημα σε πλειοψηφικη παραλλαγη που θα κοντυνει ολα τα μικρα κομματα,αριστερα,δεξια και κεντρωα.
        Ειναι ολα ετοιμα : θα εχουμε ενα ψευδοσοσιαλιστικο κομμα (ΠΑΣΟΚ) και ενα ψευδοεθνικο (ΝΔ) για να συνεχισει η μεταπολιτευτικη μιζερια.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 26/11/2009 10:58:54

          Ψευδοεθνικό γιατί; Εσύ δεν μας λες ότι με το Σαμαρά μπορεί πραγματικά να βυθιστεί κάποιο Χόρα;

          Ενώ με τη Μπακογιάννη αντίθετα, τι θα έχουμε απέναντι από το ψευδοσοσιαλιστικό; Μήπως το ψευδοφιλελεύθερο που θα μετονοματίζει τη μάσα με χρυσά κουτάλια σε φιλελευθερισμό;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 10:49:51

        Φυσικά το ερώτημά μου απευθύνεται και στους ΠΑΣΟΚους. Αν τελικά το θέλουν έτσι, έχει και δύσκολα μετά. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώ*ους.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 10:56:38

          Μα δεν αποφασιζουν αυτοι.Οι συγκατοικοι τα εχουν βρει.
          Παραξενευονται ολοι με το ταξιδι στον Αγ.Δομηνικο και την αδρανεια της κυβερνησης τη στιγμη που αυτη στοχευει τις εκλογες της ΝΔ.
          Ειναι φανερο οτι οποιοδηποτε μετρο ή νομοσχεδιο τωρα θα συσπειρωνε τη ΝΔ και θα ευνοουσε τη θεωρουμενη πιο παραδοσιακη ηγεσια Ντορα.Δε γινεται τιποτα μεχρι να αναλαβει ο συγκατοικος.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 11:00:27

          Έχεις κάποια στοιχεία γι' αυτό που λες ή πετάς απλώς τη συκοφαντία σου κι όποιον πάρει ο χάρος;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 11:05:00

          Το εγραψαν οι εφημεριδες οτι ειναι ετοιμο το νομοσχεδιο με το γερμανικο συστημα και περιμενουν τη ΝΔ για να περασει με πανω απο 200 βουλευτες.
          Οσο για την αδρανεια της κυβερνησης σε τι αλλο να οφειλεται;Στο να μη συσπειρωθει η ΝΔ γυρω απο την ηγεσια της και να βγει ο "αντιηγετικος".

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 11:16:36

          Να θυμίσουμε λοιπόν ότι η Ντόρα έχει ταχθεί ανοικτά υπέρ του "γερμανικού μοντέλου" ενώ ο Σαμαράς ποτέ; Άρα, πώς τα έχουν βρει οι "συγκάτοικοι"; Άλλοι τα έχουν βρει, αλλιώς, που έχουν τα ίδια αφεντικά, για να εξαφανίσουν τη λαϊκή βούληση και τη λαϊκή επιλογή.

          Μάθαμε λοιπόν σήμερα από εσένα ότι η κυβέρνηση αδρανεί για να... βοηθησεί την εκλογή Σαμαρά! Μάλιστα!

          Παμ παρακάτω, που λέει κι η Λορέττα. Αυτά καταγράφονται

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 11:20:26

          Αυτο ειναι καλο blim γιατι σημαινει οτι η Ντορα δε σκοπευει να φυγει.ΕΣυ βεβαια θελεις να τη ξεφορτωθεις αλλα φοβαμαι οτι θα μεινει ως φωνη της λογικης και θα φρεναρει τις εξαλλοσυνες.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 11:33:25

          ΒΒΒ, το νέο εκλογικό σύστημα για το οποίο κινδυνολογεί ο ψυχραιμίας ουσιαστικά διαλύει την β΄ και την α΄ αθήνας και συνακολούθως τα τζάκια. τέλος της μεταπολίτευσης και επιτέλους και καιρός ήταν! (δηλαδή μου φαίνεται απίστευτο κιόλας πως θα κάνει τέτοια κίνηση το πασοκ, αλλά είναι αρκετά μουρλός ο ΓΑΠ μ΄ αυτά γι΄ αυτό και ψιλοπείθομαι..)

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 12:08:40

          B.K.Σ. αυτό δεν θέλει και ο Παπανδρέας; Τέλος της μεταπολίτευσης, τέλος τα τζάκια, ζήτω το τζάκι. Ένα είναι το τζάκι, όπως το ΚΚΕ.
          Συμφωνώ ότι είναι μουρλός, είδες πώς έβγαλε στη σέντρα το Βαγγέλα, κάνοντας φάουλ διπλό στα παραδοσιακά στηρίγματα της "δημοκρατικής Παράταξης" Μπόμπ και Λάμπ. Μέχρι και τον ...Πάγκαλο τον έκανε συνεργάτη, τόση μουρλάδα, λέμε.
          Είναι εξαιρετικά επικίνδυνος, αλλά δεν το κατάλαβαν ούτε στη ΝΔ, ούτε οι ηγεσίες ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Μόνον ο Καρατζαfuhrer προσπάθησε να του κάνει τάκλιν, αλλά...

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 12:19:50

          stgm, ο καρατζαφέρης και τάκλυν; δηλαδή με αφήνεις να συμφωνώ με όσα γράφεις και μετά βάζεις στο τέλος τέτοιο απόφθεγμα; ε, και νά σου η καρδάρα με το γάλα, πάει όλη!
          επί της ουσίας: το τέλος της μεταπολίτευσης το θέλουμε πρωτίστως εσύ κι εγώ! τώρα αν ο ΓΑΠ θέλει να είναι τρέντυ και συμπορεύεται μαζί μας με γειά του με χαρά του. πώς το είπε ο μίστερ Μιγκ, υπηρέτες μας είναι! κι εγώ προσθέτω, αρκεί να το πιστεύουμε!

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 12:29:38

          to ξαναγράφω!:
          το τέλος της μεταπολίτευσης STGM πρωτίστως το θέλεις εσύ κι εγώ! αν ο Γαπ την έχει δει τρέντυ και θέλει να μας ακολουθεί με γειά του με χαρά του! πώς τους το είπε ο Μίστερ Μιγκ;, υπηρέτες μας είναι! αρκεί να το πιστεύουμε....

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 12:45:16

          Ασφαλώς και το θέλω. Αυτό που δεν θέλω είναι να επακολουθήσει μετά το "γαία πυρί μιχθήτω". Δεν είμαι ανατρεπτικός, αριστερός ρεφορμιστής ειρηνόφιλος, οπαδός της ταξικής συνεργασίας είμαι.
          Ο Καρατζαφέρης πάλι, έχει μια διαίσθηση, προβλέπει τις κακοτοπιές πίσω από τη γωνία. Του λείπει όμως η μακροπρόθεσμη στρατηγική.

  7. ahbach avatar
    ahbach 26/11/2009 08:43:50

    Τι λέτε βρε παιδιά; Δηλαδή τζάμπα πήρε συνέντευξη από την Ντόρα ο κυριούλης του BS (κανάλι)q Και της έδωσε και το….ηθικό πλεονέκτημα!!!! (Άκουσε βέβαια τα εξ αμάξης μετά από αυτούς που βγήκαν «στον αέρα».) Εύκολα μπορεί κανείς να φανταστεί για χάρη ποιου έγινε το εγχείρημα…

  8. ahbach avatar
    ahbach 26/11/2009 08:49:44

    Κάποια κυρία του θύμισε του κυριούλη και την εισαγωγή πορνών που έκανε η κ. Μητσοτάκη το 2004.
    Για τις ανάγκες των Ολυμπιακών Αγώνων!

    • oxoxox avatar
      oxoxox @ ahbach 26/11/2009 08:54:07

      Άκου….ηθικό πλεονέκτημα, ο «πατριώτης» !

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/11/2009 09:50:43

    Eνταξει πανηγυριστε οσο θελετε αλλα μην μου πειτε οτι το "Ποντικι" δεν ειναι ΠΑΣΟΚ.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 26/11/2009 09:58:27

      το Ποντίκι είναι αριστερό, δεν είναι πασοκ. πασοκ είναι η ελευθεροτυπία, το έθνος, το βήμα, τα νέα, ευαγή ιδρύματα με σφραγίδα.

    • Hase avatar
      Hase @ ψυχραιμια 26/11/2009 09:59:56

      Και τι σημαινει αυτο; Οτι το ΠΑΣΟΚ γουσταρει Σαμαρα μηπως; Η οτι η σφυγομετρηση δεν ειναι αντικειμενικη;
      Φιλε ψυχραιμια, μαλλον εχασες υην ψυχραιμια σου.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 26/11/2009 10:47:04

      το ποντίκι θυμάμαι πως είναι κοκκινοπορτοκαλί, από πότε έγινε φυτρί;
      (φατφατ για να μη παραπονιέσαι, πέντε σχόλια μου έφαγε μέχρι στιγμής η ροκάνα του σέρβερ :Ρ)

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 26/11/2009 10:54:27

      Φτάνει πια με τα ψέμματά σας και τους παντελώς αβάσιμους υπαινιγμούς σας. Πάρτε το απόφαση ότι ο Αντώνης έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΕΙΣΔΥΤΙΚΟΤΗΤΑ στο χώρο του ΠΑΣΟΚ και εκεί οφείλεται η συμπάθεια πολλών πασοκικών μέσων, ιδιαίτερα αυτών που είναι λίγο πιο έντιμα και όχι τόσο διαπλεκόμενα (αν και το είδος δεν αφθονεί, ούτε ποσοτικά, ούτε ποιοτικά). Θα τρίβετε τα μάτια σας με τα δημοσκοπικά ποσοστά της ΝΔ μόλις εκλεγεί ο Σαμαράς. Εσύ που έχεις υποτίθεται παραταξιακή συνείδηση θα έπρεπε να χαίρεσαι. Ή μήπως δεν έχεις; Αλήθεια, τι θα κάνεις αν φύγει η Ντόρα από τη ΝΔ την επαύριο;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 26/11/2009 11:01:19

        Νομιζω οτι σου εχω απαντησει οτι εγω ειμαι ΝΔ.Δεν εξαρταται αν θα παραμεινω απο το αν θα φυγει η Ντορα αλλα απο το τι θα κανει ο Σαμαρας-θα δεχθω μια δοση εθνολαικισμου αλλα οχι δοση Καρατζαφερη και ελπιζω να μη φθασει εκει.
        Εσυ βεβαια εχεις απο τωρα δηλωσει οτι φευγεις οπως αλλωστε και ο μελλοντικος αρχηγος μας εφυγε.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 26/11/2009 11:12:52

          θα πάω εγώ όμως ψυχραιμία και έτσι δεν θα τους λείψεις μιας και είσαι ήδη υπ΄ ατμόν...
          (και ήδη έχω εκφρασθεί και για τα προαπαιτούμενα και για το πόσο ...λατρεύω τους πολύδωρες καρατζαφέρηδες!)

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 26/11/2009 11:22:26

          Παρατηρώ πάντως μια σχετικοποίηση της αρχικά απόλυτης θέσης σου. Συνεπώς, μας καταλαβαίνεις κι εμάς τους υπόλοιπους.

  10. alexandros avatar
    alexandros 26/11/2009 16:33:28

    λέτε φίλοι μου αγαπημένοι να τελειώνει η ..Μούχλα , δεν μπορώ να το πιστεψω ,φευγω τώρα και πάω στο Ηράκλειο να ακούσω τον νέο αρχηγό.