#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

48.811 νέοι Ελληνες αναζήτησαν εργασία στο εξωτερικό το 2010



Στις πρώτες θέσεις κατάταξης των Ευρωπαίων που αναζητούν εξάσκηση ή εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικό βρίσκονται οι Έλληνες, όπως προκύπτει από απάντηση της επιτρόπου για θέματα εκπαίδευσης, πολιτισμού, πολυγλωσσίας και νεολαίας Αν. Βασιλείου έπειτα από σχετική ερώτηση του ευρωβουλευτή της Ν.Δ. Γ. Παπανικολάου.

Συγκεκριμένα, η Ελλάδα κατατάσσεται ένατη σε απόλυτο αριθμό χρηστών με 48.811 συμπληρωμένα βιογραφικά στην ευρωπαϊκή πύλη Europass. Όπως επισημαίνει ο κ. Παπανικολάου, ο αριθμός αυτός είναι ιδιαίτερα υψηλός αν αναλογιστεί κανείς τον πληθυσμό της Ελλάδας σε σύγκριση με αυτόν άλλων χωρών που προηγούνται σε αριθμό χρηστών όπως η Ιταλία, η Ισπανία, η Γερμανία, η Γαλλία και η Πολωνία.

Σημειώνεται ότι το Europass αποτελεί την πλέον διαδεδομένη ευρωπαϊκή πύλη αναζήτησης εργασίας όπου από το 2005 και έπειτα έχουν συμπληρωθεί περισσότερα από 10 εκατομμύρια βιογραφικά σημειώματα, από τα οποία τα 3,5 εκατ. το 2010. Το 70% των χρηστών του ήταν ηλικίας κάτω των 30 ετών και ειδικότερα: το 13% ήταν κάτω των 20, το 34% ήταν μεταξύ 20 και 25 και το 24% μεταξύ 25 και 30 ετών. Το ένα τρίτο των χρηστών του Europass CV δεν είχαν καμία επαγγελματική πείρα και ένα ακόμη τρίτο είχε επαγγελματική πείρα μικρότερη των 5 ετών.

Σε δηλώσεις του ο κ. Παπανικολάου σημείωσε: «Γνωρίζουμε ότι η οικονομική κρίση οδηγεί όλο και περισσότερους `Ελληνες να αναζητήσουν διεξόδους στο εξωτερικό. Όλα τα στοιχεία από κάθε κατεύθυνση εδώ και καιρό αυτό δείχνουν. Χρειάζονται πολιτικές συγκράτησης, ευκαιριών και επένδυσης του ειδκευμένου δυμανικού της χώρας. Πολιτικές που θα μας επιτρέψουν να αντιμετωπίζουμε με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vel avatar
    vel 03/02/2011 15:13:43

    48.811 νέοι Ελληνες αναζήτησαν εργασία στο εξωτερικό το 2010....
    οι φοροφυγάδες στην φυλακή ...
    οι τζαμπατζήδες των διοδίων στα δικαστήρια..
    οι γιατροί κατάληψη..
    οι επιχειρηματίες στα Σκόπια..
    οι πολιτικοί κατ' οίκον περιορισμό ...
    οι δικέφαλοι .. ημιτελικό ..
    κανένας για παρέα και μπαράκι το βράδυ, έμεινε;

  2. Brain avatar
    Brain 03/02/2011 15:39:45

    48,810 γιατί εγώ ήδη φύγει... Δυστυχώς.

  3. gEO75 avatar
    gEO75 03/02/2011 15:56:13

    Εγώ μετανιώνω που δεν είχα φύγει νωρίτερα και πάλευα με τα θηρία στην Ελλάδα..... Τουλάχιστον έχω καθαρό το μέτωπο ότι ούτε έξω από βουλευτικό ή ανάλογο γραφείο δεν έχω πατήσει!
    Greetings from NL

    • ZXSpectrum avatar
      ZXSpectrum @ gEO75 03/02/2011 17:57:50

      +1bn

      • ZXSpectrum avatar
        ZXSpectrum @ ZXSpectrum 03/02/2011 17:58:59

        για το βουλευτικό γραφείο εννοώ

  4. ηο avatar
    ηο 03/02/2011 16:03:03

    Και τα ποντίκια όταν βουλιάζει το καράβι,πρώτα φεύγουν.

  5. aristeidis avatar
    aristeidis 03/02/2011 16:17:02

    φαντάζομαι οτι το καλύτερο δυναμικό έφυγε,τότε ας δουλέψουν οι υπόλοιποι που κάθονται στο καφέ της γειτονειάς γιατί οι αλβανοί τελειώνουν και ας μην κάνουν μεροκάματα δήθεν καλοπληρωμένα στην NL

  6. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 03/02/2011 16:19:24

    48109 γιατι και εγω ειμαι ιδυ υπ'ατμον....ευτηχως θα ελεγα,πολυ μα παρα πολυ ευτηχως

  7. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 03/02/2011 16:57:44

    Εγώ πάντως πήρα την απόφαση να γυρίσω. Οφείλω ως έλληνας να δώσω μια ευκαιρία στη χώρα που με ανάθρεψε, έστω και με τα χίλια όσα προβλήματα τότε και τώρα. Αλλά, όπως προείπα, η ευκαιρία θα είναι μόνο μία.

  8. gEO75 avatar
    gEO75 03/02/2011 17:16:05

    @ηο
    Ποντίκια!?
    Όταν επί χρόνια αναγκάζεσαι να δουλεύεις στην χώρα σου για 600-700 ευρώ στην καλύτερη με μπλοκάκι ή μαύρα?
    Όταν πλέον φτάσαμε στο σημείο για 4ωρα στο σούπερ μάρκετ να γλείφεις βουλευτές?
    Όταν για να ζήσεις αξιοπρεπώς..... (με συγχωρείτε, δεν σου επιτρέπεται να ζήσεις αξιοπρεπώς....)
    Οταν, χιλιάδες, ατελείωτα όταν .......
    Ποντίκια!?
    Όσο ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που αντί να τα βάζουν γλείφουν τον καπετάνιο και τον καραβοκύρη και τα "βάζουν" με τον νάυτη (εύκολο θύμα γαρ) τότε τετέλεσθαι!
    Κάντε και ένα ωραίο μνημόσυνο στην χώρα μας και ρωτήστε γιατί στις δημόσιες υπηρεσίες δεν έχουν χαρτί ούτε για εκτύπωση, γιατί στο (καινούργιο) νοσοκομείο του Βόλου δεν έχουν ζεστό νερό στην μαιευτική κλινική και θέρμανση στην εντατική, σε πόσους πολίτες κόψαν το νερό τους τελευταίους μήνες και άλλα πολλά!
    Γεια σας!
    Α! Λεφτά υπάρχουν..... μην το ξεχνάμε

    • Liberty avatar
      Liberty @ gEO75 03/02/2011 18:06:25

      Πες τα χρυσόστομε να αγιάσει το στόμα σου!

    • ηο avatar
      ηο @ gEO75 03/02/2011 19:12:22

      Δεν θα ήταν καλύτερα αντί να τον γλείφεις να τον στείλεις στο διάολο και ακόμα παραπέρα;

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 03/02/2011 18:10:10

    Συζητάνε δυο φίλοι:
    Ρε Τάκη, παλιά λέγαμε για όλα φταίει η τουρκοκρατία
    -έφυγε η τουρκοκρατία..
    Μετά λέγαμε ότι για όλα φταίει η χούντα.
    -εφυγε η χούντα.
    Μετά λέγαμε ότι για όλα φταίει η βάση του θανάτου στη Νέα Μάκρη
    -έφυγε η βάση.
    Μετά λέγαμε ότι φταίει η δεξιά
    -έφυγε η δεξιά
    Ρε συ, μήπως φταίμε εμείς οι Έλληνες και πρέπει
    να φύγουμε εμείς από την Ελλάδα για να αλλάξει κάτι;

  10. thanasis avatar
    thanasis 03/02/2011 18:43:46

    ετσι που τα καταφεραμε γιναμε χωρα που εξαγει εγκεφαλους

  11. Εnzo avatar
    Εnzo 03/02/2011 19:06:53

    ολο επιτυχιες ειναι αυτο το Παστοκ.

  12. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/02/2011 22:15:05

    Οι 48.811 νέοι Ελληνες έφυγαν την χρονιά που πέρασε αλλά μην ανησυχείτε: ο Σύριζα (με τις ευλογίες του ΓΑΠ, δια του νόμου-λαθρομαγνήτη) δεν θα μας αφήσει έτσι... 132.524 λαθρομετανάστες (βλέπε το άλλο σημερινό άρθρο στο antinews) ήταν μόνο αυτοί που καταγράφηκαν το 2010. Χώρια όσοι δεν καταγράφηκαν (που είναι και οι περισσότεροι).

    Άν τυχόν δεν είστε ικανοποιημένοι από την παραπάνω εξέλιξη, είστε ρατσιστές και κινδυνεύετε να μην λάβετε πιστοποιητικό Ελληνικότητας από τον κύριο Αλαβάνο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΚΜ 03/02/2011 22:16:40

      +1000

  13. helas george avatar
    helas george 04/02/2011 00:53:59

    ΑΝ ΕΡΧΕΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΡΧΕΣΕ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΜΑΓΙΑ.ΦΥΓΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟΣΟΙ ΟΣΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ, ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΣΤΗΣΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΕΦΑΛΤΗΡΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ "ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΤΕ ΤΟΣΟΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΝΟΙ ΣΚΟΤΩΝΕΣΤΕ" ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΩΝ ΓΕΝΝΕΩΝ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΚΟΜΜΑΤΑ.ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΜΕΛΛΟΝ?