#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2010 18:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

45.000 ευρώ το μήνα ο μισθός του Σκιόπα;



Πόσα λεφτά θα παίρνει το μήνα ο πρώην υπουργός Οικονομικών της Ιταλίας και νέος πρωθυπουργικός σύμβουλος Τομάσο Πάντοα Σκιόπα ζητεί να μάθει, μεταξύ άλλων, με ερώτηση που κατέθεσε χθες στη Βουλή ο βουλευτής Βʼ Πειραιά του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης. Ρωτά επίσης τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου (και μέσω αυτού τον Γιώργο Παπανδρέου) με ποια κριτήρια επιλέχθηκε ως οικονομικός σύμβουλος του Μεγάρου Μαξίμου.

«Ο κ. Σκιόπα, όπως γίνεται φανερό από το “πλούσιο” βιογραφικό του, θεωρείται, καθόλου αδίκως, ως ο κατεξοχήν πολιτικός με εξαιρετικά επιτυχή πορεία στην υπηρεσία του ευρωπαϊκού και διεθνούς τραπεζικού κεφαλαίου και απόλυτη αφοσίωση στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και στα ακραία νεοφιλελεύθερα, μονεταριστικά δόγματά τους» σημειώνει στην ερώτησή του ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ. Στη συνέχεια επισημαίνει ότι οι «συμβουλευτικές» αρμοδιότητες που επισήμως ανατέθηκαν στον Ιταλό πρωθυπουργό προσομοιάζουν με αρμοδιότητες τουλάχιστον «υπερυπουργού».
«Επειδή είναι μάλλον απίθανο ως εκ της διαδρομής και του μέχρι σήμερα ρόλου του να θέτει τα
συμφέροντα της Ελλάδας πάνω από τα συμφέροντα των δυνάμεων που κυριαρχούν στην Ευρωπαϊκή Ενωση και πολύ περισσότερο πάνω από τα συμφέροντα των ξένων πιστωτών της χώρας μας, ερωτούνται ο υπουργός Οικονομικών και ο πρωθυπουργός με ποια κριτήρια και ποιες διαδικασίες επελέγη;

Για τους ακατάλυτους δεσμούς και τις αξεδιάλυτες σχέσεις του με το ευρωπαϊκό και διεθνές χρηματοπιστωτικό κεφάλαιο; Για τις σχέσεις του με το ΔΝΤ και τον υπερατλαντικό παράγοντα; Ή για την αφοσίωσή του στην υπηρεσία των τραπεζιτών και την υποστήριξή του σε μια ατλαντική Ευρώπη των τραπεζικών κολοσσών και πολυεθνικών ομίλων;» ρωτά ο κ. Λαφαζάνης.

Οσον αφορά το χρηματικό κομμάτι, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ζητεί να μάθει «εάν του ανατέθησαν τα καθήκοντα πρωθυπουργικού συμβούλου επʼ αμοιβή, με συγκεκριμένη συμφωνία ή με συμβόλαιο και τι ύψους είναι αυτό». Σύμφωνα με πληροφορίες πάντως, ο κ. Σκιόπα φέρεται να αμείβεται με 1.500 ευρώ την ημέρα, τουτέστιν με περίπου 45.000 ευρώ το μήνα!

http://tsak-giorgis.blogspot.com/2010/08/45000.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 12/08/2010 18:36:26

    Μόλις διάβασα το τίτλο μου ήρθαν αυθορμητα οι πρωτες Χρ.....ναγίες αλλά δε θα βλασφημησω λογω των ημερών. Εύχομαι απλά να τα φάνε στους γιατρούς.

    • μοναχός ρουσσόπουλος avatar
      μοναχός ρουσσόπουλος @ thespieys 12/08/2010 18:42:55

      σε 10 μηνες μαζευει ο Σκιοπια την εγγυηση για τον αγγελου

    • MILANEZOS avatar
      MILANEZOS @ thespieys 13/08/2010 08:37:59

      δεν βριζεις κατι αλλο λεω εγω........
      δεν το κανεις λογω των ημερων, δηλαδη τις υπολοιπες μερες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ακατοικητο!

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 12/08/2010 18:40:59

    Ακατάλληλε Ιεφραί, με 45.000 € το μήνα μπορείς να δώσεις ψωμί να ζήσουν 45 ελληνικές οικογένειες.......
    Ακατάλληλε Ιεφραί, 45.000 € το μήνα είναι τα επιδόματα 225 (200 € έκαστος)ελλήνων υπαλλήλων τα οποία έκοψες......
    Ακατάλληλε Ιεφραί, 45.000 € το μήνα είναι τα επιδόματα ανεργίας 117 (382 € έκαστος)ελλήνων ανέργων τα οποία δε δίνεις......
    Χαίρε κατήφορε, τα παλούκια σε περιμένουν στο τέλος του 4ου δρόμου......

  3. rocco avatar
    rocco 12/08/2010 18:43:44

    45000 μόνο τόσα λίγα ????? ειμαστε για κλάματα

    • che avatar
      che @ rocco 13/08/2010 11:38:51

      Ελπίζω τα φανερά να είναι τόσα. Και αυτος ο άνθρωπος 45000 μόνο για δουλειά καμικάζι...λίγα μου φαίνονται.

  4. Enol avatar
    Enol 12/08/2010 18:46:33

    Ο τζεφρευ δεν ειχε φερει και τον καθηγητη του απο το κολλεγιο για ενα μαθημα εδω, να αναπολησει το καθυστερημενο τα φοιτητικα του χρονια?

    και του εδωσε 250.000 ευρω!!! για 5 ωρες μαθημα?

    μην ξεχνας ελληνα..

    λεφτα για τετοιες χλιδες υπαρχουν..

    ο Οκτωβρης ερχεται...

  5. 11888 avatar
    11888 12/08/2010 18:48:10

    Μετα τα golden boys της wall street το καινουριο ειδος ονομαζεται golden grandpa.
    Την ωρα που "δεν υπαρχει σαλιο" αλλα ουτε και τσακιστο ευρω εστω για τους εκατομμυρια(20% συμφωνα με στατιστικες)νεο-εξαθλιωμενους Ελληνες,η κυβερνηση ψωνιζει απο τα "καλαθια" της διεθνους κρεαταγορας των golden boys.
    Μερικες φορες βεβαια οτι γυαλιζει δεν ειναι χρυσος και ενιοτε αποκτα και ενα σκατι χρωμα.

  6. Enol avatar
    Enol 12/08/2010 18:50:40

    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΧΑΡΒΑΡΝΤ ΚΟΣΤΙΣΕ 250 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚ.... ΤΟΥ ΠΑΞΙΜΑΔΙ;;
    TO MONO ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.
    Φροντιστήριο για επίδοξους ηγέτες δέχθηκαν χθες ορισμένοι από τους υπουργούς που συμφώνησαν να καθήσουν στα θρανία που στήθηκαν στην Ιπποκράτους με καθηγητή τον κ. Ρόναλντ Χάιφετζ του Χάρβαρντ και επιθεωρητή τον πρωθυπουργό κ. Γ. Παπανδρέου . Στο σεμινάριο για τη διαχείριση κρίσεων είχαν κληθεί όλοι οι υπουργοί, αλλά οι περισσότεροι την έκαναν... κοπάνα!

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/08/2010 18:51:59

    Και να σκεφτείς ότι ένας υπάλληλος των 900 ευρώ "κοστίζει" σε μια επιχείρηση μαζί με εισφορές και δώρα γύρω στα 22-23.000 ευρώ το χρόνο. Ένας μήνας του, όπως σίγουρα θα αποδειχθεί, άχρηστου αυτού σαλτιμπάγκου θα χρηματοδοτούσε για 2 χρόνια μια θέση εργασίας ενός παραγωγικού ανθρώπου, ενός οικογενειάρχη, ενός νέου με όνειρα...

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/08/2010 18:56:27

    Ε σάμπως τα δίνουν από τις τσέπες τους οι σοσιαλησταράδες; Τι και αν με αυτά τα χρήματα τι βράζουν 60 εποχιακοί υπάλληλοι; ..και είναι και ευχαριστημένοι που δεν είναι ανεργοι!

    Όσο για τα κριτήρια κοινώς τόπος η λέσχη μπιντελμπεργκ και διεθνιστικός νεοταξικός παγκοσμιοποιημένος «σοσιαλισμός».

  9. donaE avatar
    donaE 12/08/2010 19:12:50

    Νταβατζιλικι,σου περνω το τιμονι και με πληρωνεις απο επανω.Φυσικα οποιος το ανεχεται εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση.

  10. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/08/2010 19:58:15

    Βασικά είναι σου δίνω το τιμόνι γιατί βαριέμαι και μας πληρώνουν τα κορόιδα και τους δύο...

  11. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 12/08/2010 22:38:44

    Αμαν, βρε Ελληνες. Πως κανετε ετσι για εξακοσια ψωροχιλιαρικα το χρονο, οταν εξασφαλιζουμε τη δουλεψη τετοιων κολοσσων που θα εργαζονται μερα και νυχτα για να προωθηθει στα μεγαλεια που ονειρευεται ο ολιγιστος πρωθυπουργος μας Γιωργακης Παπαντρεας? Αφηστε στην παντα αυτα που λενε διαφοροι τυποι λαικιζοντας, οτι δηλαδη θα μπορουσαν να παρουν κατι παραπανω οι συνταξιουχοι, οι ανεργοι και αλλα παρομοια υποκειμενα που εχουν διακριθει παγκοσμιως για την τεμπελια τους. Ακους εκει, να δωσουμε χρηματα σε τεμπελχαναδες, σε ανεπροκοπους, βαζοντας στο περιθωριο το μεγαλειο της Ελλαδος, που το εκτινασσει στα υψη, οπως τον πληθωρισμο, αυτος ο ανεπαναληπτος πρωθυπουργος μας.

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/08/2010 23:23:17

    To ΠΑΣΟΚ radio για να κατευνάσει τα πνεύματα σας αφιερώνει το τραγουδάκι...

  13. Mitsos avatar
    Mitsos 13/08/2010 01:02:52

    A ρε πως αλλαζουν οι καιροί. Ακούστηκε στα μμε τίποτα απο όλα αυτά; Καρκίνο να πάθουν όσοι κρύβουν την αλήθεια απο το λαό, όπως έλεγε και ο Πρόεδρος.

  14. Maya avatar
    Maya 13/08/2010 01:26:12

    Εκείνος ο "άνθρωπος του μόχθου" πού να βρίσκεται άραγε 15αυγουστιάτικα.

    Και βασικά, πόσα παίρνουν οι πρωθυπουργοί στην Ελλάδα για να μας δουλεύουν;
    Πόσα παίρνουν ανά τον κόσμο για να τον κάνουν έτσι όπως τον κάνουν;

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/08/2010 12:56:04

    Γέρος άνθρωπος, στον τάφο του θα τα πάρει τόσα λεφτά; Ο,τι γυαλίζει το μαζεύει ο Γιωργάκης και μας βάζει να το αγοράσουμε για διαμάντι.