19/03/2009 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

40 η Ντόρα, 60 ο Σουφλιάς


_______________________________________________________________________________________________
Αρχηγική εμφάνιση έκανε σήμερα ο Γιώργος Σουφλιάς στο Κάραβελ κατά την παρουσίαση «Δράσεων του επιχειρησιακού προγράμματος- Περιβάλλον». Παραβρέθηκαν, όπως μας λένε, 60 βουλευτές (!!!) της ΝΔ επιβεβαιώνοντας αυτό που πιστεύουν όλοι εδώ καιρό: Ότι η ΝΔ έχει μπει για τα καλά στην διαδικασία επιλογής νέου αρχηγού και ότι ο κ. Σουφλιάς είναι η ενδεδειγμένη λύση για μεταβατικός.

Μεταξύ των άλλων, ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ προανήγγειλε και τον επόμενο ανασχηματισμό και είπε ότι μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2010 θα δημιουργηθεί ανεξάρτητο υπουργείο Περιβάλλοντος στην Ελλάδα, στο οποίο, εκτός των τομέων Χωροταξία Οικισμού και Περιβάλλοντος - θα προστεθούν οι αρμοδιότητες για τα δάση και την ενέργεια. Αίσθηση προκάλεσε επίσης η πρότασή του για κατάργηση του υπουργείου Μεταφορών, το οποίο όπως είπε μπορεί να ενταχθεί μαζί με τον τομέα των δημοσίων έργων σε ένα νέο υπουργείο Υποδομών.


Μας είπε δηλαδή ότι η ΝΔ θα είναι κυβέρνηση και το πρώτο εξάμηνο του 2010, τότε δηλαδή που θα γίνουν οι προεδρικές εκλογές. Για το δεύτερο δεν είπε τίποτα, γιατί όλοι ξέρουν τι θα ακολουθήσει, αν φυσικά παραμείνει μέχρι τότε στην εξουσία η ΝΔ.

Τι άλλο άραγε θα μπορούσαν ακόμα να δουν τα μάτια μας και να απολαύσουν τα αυτιά μας ; Ο κόσμος γκρεμίζεται, αλλά ο κ. Σουφλιάς ονειρεύεται ακόμα μεγαλεία διαδοχής και εμφανίζεται συναινετικός προς το ΠΑΣΟΚ . Αδυνατεί προφανώς να καταλάβει ότι το έργο τελείωσε και γι αυτόν και γι άλλους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenPoint avatar
    GreenPoint 19/03/2009 14:44:51

    Δεν θα χρειασθει ουτε καν σαν μεταβατικος Πρωθυπουργος η μετριοτητα της πολιτικης ζωης στηριζομενος παντα στους διαπλεκομενους νταβατζηδες γι αυτο και παραμενει ακλονητος απο την αρχη στο υπουργειο Δημοσιων εργων.Δεν θα προκαμει οπως θα ελεγε και ο Φλωρακης.Λεγεται οτι ειναι και ο εισηγητης του καφαλικου φορου..Δοξαστε τον!!!!!

  2. stelios avatar
    stelios 19/03/2009 15:06:00

    Eιπαμε,φιλοδοξει να ειναι ο πρωτος Πρωθυπουργος που για χαρη των Νταβατζηδων θα βαλει διοδια και μεσα στις πολυκατοικιες.

  3. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 15:20:08

    Τουλάχιστον ο Σουφλιάς ως παλιάς κοπής πολιτικός, είναι προβλέψιμος αν και κατώτερος του επικοινωνιακού του περιτυλίγματος (ακούς εκεί να δώσει τα διόδια στα ταμεία των εργολάβων-χρηματοδοτών-τρομάρα μας πριν ρίξουν την πρώτη κασμαδιά. Βρε άχρηστε, δεν μπορούσες να τα μαζεύεις, να τα εκμεταλλεύεσαι και μετά να συνεισφέρεις. Και αν σε περιόδους κρίσης τα χρησιμοποιήσουν για να καλύψουν άλλες υποχρεώσεις τους, εσύ ρε καραμήτρο πως κατοχυρώνεις τα συμφέροντα των φορολογουμένων?)

    Μια δε και εισηγήθηκε τον δίκαιο κεφαλικό φόρο, οι γνωστοί του παραχωρησιούχοι βρίσκονται στη λίστα αυτών που θα συνεισφέρουν ή όχι και τι έχει να μας πει γι' αυτό?

  4. tiramola avatar
    tiramola 19/03/2009 15:23:42

    Εκτός τόπου και χρόνου στην κυριολεξία...

    Κ. Καραμανλής (24 Νοεμβρίου 2008):
    «Εκείνο που θέλω να ξεκαθαρίσω, για μια ακόμη φορά, είναι ότι το 2009 δεν πρόκειται να επιβληθεί κανένας νέος φόρος»

    Τι άνθρωποι είναι αυτοί ρε σύντροφοι....

  5. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 15:26:12

    Χαϊβάνια για μπάτσους (σκαμπίλια).

    Που σαι ρε Αθήνη?

  6. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2009 15:48:49

    Με τρεις λέξεις είπες ότι γνωρίζουμε για τον Κύριο …

  7. tiramola avatar
    tiramola 19/03/2009 15:50:27

    Άτακτε μην κολώνεις!
    Έρχεται ο άνθρωπος με το μουστάκι!

  8. stelios avatar
    stelios 19/03/2009 16:01:22

    Ωραια,τουλαχιστον θα συνεχισει το εργο του θειου του Γεωργιου Γ.Παπανδρεου,χαχαχα!

  9. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2009 16:05:07

    "...Μην αμελήσετε.
    Πάρτε μαζί σας νερό.
    Το μέλλον μας θα έχει πολύ ξηρασία..."
    Μιχάλης Κατσαρός

  10. βλάξ avatar
    βλάξ 19/03/2009 16:19:55

    Το μοναδικό ερώτημα μέχρι τις Ευρωεκλογές είναι άν η Ν.Δ. περάσει το ψυχολογικό όριο του 30%. Για όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα ήδη υπάρχουν απαντήσεις.

  11. Robin Hood avatar
    Robin Hood 19/03/2009 16:31:43

    O άνθρωπος δεν "ακούει" τι γίνεται έξω, εξηγήσιμη, κατανοητή και συγχωρητέα η συμπεριφορά του.
    Ο αρχηγός ακούει καλά, αλλά δυσκολεύεται στην αποκωδικοποίηση των ήχων του εργασιακού περιβάλλοντός του. Δικό του σφάλμα, άς δούλευε λίγο, μετά τη ΔΑΠ/ΝΔΦΚ και πρίν την αρχηγία.

  12. Vass avatar
    Vass 19/03/2009 16:32:12

    Με το αυθαίρετο τι γίνεται; θα το "τακτοποιήσει" όπως τους ημιυπαίθριους ή θα πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του μηχανικού του που "έσφαλε";

  13. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2009 16:34:09

    Κοινή ανακοίνωση εννέα περιβαλλοντικών Συλλόγων και κινήσεων πολιτών



    Κόκκινη κάρτα στη ΔΕΗ και από τους Επιθεωρητές Περιβάλλοντος

    · Ώρα για καθολικές κινητοποιήσεις

  14. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2009 16:43:09

    Ο άνθρωπος πρώτα τα έκανε μπλε και μαύρα ,τώρα έρχεται να τα πρασινίσει… είναι για κλάματα και γιαούρτια …

  15. Le canard avatar
    Le canard 19/03/2009 17:54:35

    Είναι προφανές ότι η διαπλοκή (σημαντικό μέρος της -π.χ. Μπόμπολας- στηρίζει Σουφλιά) αναζητάει διέξοδο από τη σημερινή κατάσταση με έναν Καραμανλή σε ρόλο "αναχωρητή" (αναχωρητή είπαμε, όχι Τριανταφυλλίδη).

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 20:25:03

    Ο Σουφλιάς πρότεινε χθες και την κατάργηση του Υπουργείου Μεταφορών. Ρε μπας και είναι αριστερός;

  17. Robin Hood avatar
    Robin Hood 19/03/2009 20:25:46

    @ 16
    Μα άν εξαιρέσεις την "επικοινωνιολογία" (που μέρος της είναι σφόδρα "ιριδίζον" και ρόκ, απογραφές, Μπαιρακτάρηδες και μαστρωποί), ο ΚΚ είναι ούτως ή άλλως αναχωρητής από το 2004.
    Το θέμα είναι να αναχωρήσει με Boeing, όχι να κάνει τον "αναχωρητή" επικοινωνιακά. Αλλά ο Μπόμπο και οι άλλοι, αυτό που λές ήθελαν πάντα και το θέλουν ακόμα (κι εγώ απορώ πώς μείνανε χωρίς εναλλακτικές, κάηκαν με το Βαγγέλη μήπως). Απόλυτο δίκιο έχεις στο τελευταίο.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 20:31:12

    Υπάρχουν λύσεις στο ΠΑΣΟΚ Ρομπέν. Βλέπε Καιλή! Μας αξίζει.

  19. Robin Hood avatar
    Robin Hood 19/03/2009 20:41:30

    @ 19
    Η Καιλή μίλησε! Άξια εκπρόσωπος του έθνους (να ήταν η μόνη;)
    Παρά λίγο θα είχε βγεί και η άλλη σουπερνόβα, του ΛΑΟΣ, πώς την λένε; Κρίμα, εδώ ατυχήσαμε!
    Κάτι τέτοιους (και τέτοιες) τους διαλέγουν ή πέφτουν στη γή με κανέναν μετεωρίτη;

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 21:07:00

    Εκλέγονται κανονικά και δημοκρατικότατα....