#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2011 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

4.000.000 ευρώ σε γυναικείες ΜΚΟ θα μοιράσει η κυβέρνηση!



 

Την ώρα που οι εισαγγελείς και η επιτροπή θεσμών και διαφάνειας της Βουλής ερευνούν τις αδιαφανείς διαδικασίες κάτω από τις οποίες χρηματοδοτήθηκαν δεκάδες ΜΚΟ,  οι οποίες δεν ελέγχθηκαν ποτέ για το έργο τους, το υπουργείο Εσωτερικών  έχει ανακοινώσει (όχι και πολύ φωναχτά, είναι αλήθεια) ότι θα διαθέσει τέσσερα εκατομμύρια ευρώ (!) σε γυναικείες ΜΚΟ, για να προωθήσει την ισότητα των δύο φύλλων!

Είναι γνωστό ότι η μητέρα του πρωθυπουργού έχει παροτρύνει πολλές φορές το γιο της να ενισχύσει και τις γυναίκες και τις γυναικείες οργανώσεις. Εξίσου γνωστή είναι και η επιρροή που του έχει ασκήσει. Η απόφαση, όμως,  να χρηματοδοτηθούν με 4.000.000 ευρώ  γυναικείες ΜΚΟ, σε εποχή βαθιάς κρίσης και ύφεσης, ενώ θα μπορούσαν τα χρήματα αυτά να αξιοποιηθούν  πολύ πιο αποτελεσματικά και με διαφανή τρόπο σε  επενδύσεις που θα εντάσσονται σε αναπτυξιακά σχέδια , σηκώνει  κριτική.

Και αλήθεια, ποιες είναι οι ΜΚΟ που θα πάρουν τα χρήματα αυτά; Και ποια ονόματα βρίσκονται στα Δ.Σ τους ;

Πολύ έξυπνα πάντως η κυβέρνηση, την ώρα που τα μάτια όλων είναι στραμμένα στις ΜΚΟ του ΥΠΕΞ, αλλάζει γήπεδο και μοιράζει χρήματα  σε ΜΚΟ από το υπουργείο Εσωτερικών αυτή τη φορά. Cherchez  la femme!

http://www.eyeisotita.gr/el/Pages/ProclamationsFS.aspx?item=990

 

 

 

Αλέξανδρος Σγουρός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/02/2011 12:22:40

    Με ποιο δικαίμωα μοιράζει η αλητεία δανεικά και ανύπαρκτα λεφτά;

    ΔΕΝ το καταλαβαίνουν ότι θα γίνουν στόχοι ΟΡΓΗΣ;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ archaeopteryx 25/02/2011 13:05:16

      Αφού είναι στην κοσμάρα τους. Λογικό είναι, τσιφλίκι του φάδερ ήταν τόσα χρόνια η χώρα το θεωρεί μαγαζί του.

      Απύθμενη πρόκληση.

  2. kiki avatar
    kiki 25/02/2011 12:43:45

    Καλε και εγω γυναικα ειμαι .
    Δωστε και Σωστε λεγεται η ΜΚΟ μου.

    • Dora avatar
      Dora @ kiki 25/02/2011 14:01:51

      Κικη κι εγω κι εγω! Στο ιδιο ΜΚΟ κι εγω.Δωστε και Σωστε γιατι τα διδακτρα στα πανεπιστημια ανεβηκαν κι ο μισθος μου εμεινε ο ιδιος,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 25/02/2011 14:10:18

        Α Θεε μου,να κλαψω μωρε η να γελασω,μπερδευτηκα.
        Τελικα σε λαθος χωρα βρισκομαι χρονια τωρα κι εχω παθει καταθλιψη.
        Η πατριδα εχει γελιο,οχι παιζουμε.
        Ακου λεει,ηθελε γυναικες παπαδες η θεια,χουχουχουχαχαχα!

        Η βασιλομητωρ σαν τσατσα μοιαζει εδω (θου Κυριε..)

      • juliet avatar
        juliet @ Dora 25/02/2011 14:28:13

        κορίτσια,λάθος εμείς ανήκουμε σε αλλη ΜΚΟ........ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΣΩΣΕ....χαχα

        • Dora avatar
          Dora @ juliet 25/02/2011 14:33:11

          Δηλαδη ο κοσμος καιγεται κι η Μαγκυ στην κοσμαρα της.
          Τωρα ανοιγουν τα ματια μου να δω που εμοιασε ο Γιωργακης,γιατι ο μπαμπας του διαολου καλτσα ητανε.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/02/2011 12:48:10

    Στη φωτογραφία αριστερά είναι η γνωστή πρώην ευρωβουλευτίνα του ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣΟΚ κ. Άννα Καραμάνου. Η εν λόγω ξανθή (bottle blonde) κυρία των Northern Suburbs μοναδικό της μέλημα ως ευρωβουλευτίνα ήταν να κάνει αντιπολίτευση στον Χριστόδουλο και να ζητάει μέσω Ευρωβουλής και συνεντεύξεων σε "σοβαρά" περιοδικά να ανοίξει το Άγιον Όρος στις γυναίκες, να χειροτονούνται γυναίκες στην Ορθόδοξη Εκκλησία (με την οποία δεν είχε την παραμικρή σχέση, πέραν της βάπτισής της σε νηπιακή ηλικία) και άλλα φαιδρά.
    χχχχχχχχχχχχχχχ

    • factorx avatar
      factorx @ ΒΙΣ 25/02/2011 13:34:08

      ΒΙΣ, γιατί με ταλαιπωρείς;

    • Dora avatar
      Dora @ ΒΙΣ 25/02/2011 14:03:50

      Κι αυτη με την τσαντιλα στο κεφαλι(η τιμια,δηλ.) ποια ειναι?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 25/02/2011 20:08:59

      Και κονόμησε και μήνυση από τον Κωνσταντόπουλο. Γιατί; Γιατί ο Κωνσταντόπουλος δεν ήταν Χριστόδουλος για να συγχωρεί, και όταν τον έπιασε στο στόμας της λέγοντας διάφορα εναντίον του, αυτός την τύλιξε σε κόλλα χαρτί.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/02/2011 12:52:15

    Και για αυτό το θέμα θα αναμένομεν δηλώσεις και αντιδράσεις της ΝΔ.
    Οπως και με τον ρατσιστονόμο Καστανίδη.
    Σας πληροφορώ ότι ο πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα από όλα αυτά. Για τον πολύ κόσμο, συμπεριλαμβανομένων των δεξιών, ειδήσεις είναι ό,τι λέει το Μέγκα, ο Αντέννα και το "Αξίζεις να το δεις" της Τατιάνας.

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 25/02/2011 12:53:16

    Σε γυναίκες ή σε "φίλες" της μάμι;

    Εδώ οι ένοπλες δυνάμεις δεν έχουν καύσιμα και οι πρασινοφρουροί στην κοσμάρα τους.

    • juliet avatar
      juliet @ Σοσιαληστής 25/02/2011 14:39:09

      λεφτα υπάρχουν για την αγία οκογένεια,οι ελληνες Τσαουσέσκου.Η μητερούλα Ελένα....προστάτιδα των αδυνάτων....έτρωγε με χρυσά κουτάλια οταν ο λαός πεινούσε........,το τέλος το ξέρετε.

  6. Rote Phane avatar
    Rote Phane 25/02/2011 14:07:43

    Ποιος θα κανει επερωτηση στην Βουλη, αλλα πραγματικη και με ουσια και οχι απο τις γνωστες του κω.ου;

    • juliet avatar
      juliet @ Rote Phane 25/02/2011 14:43:33

      ο Χατζηδάκης ,ο Αλαβάνος που ειναι γνώστες των ΜΚΟ.

  7. juliet avatar
    juliet 25/02/2011 14:41:07

    οχι στη κοσμάρα της ,στη τσεπάρα της!!!

    • Dora avatar
      Dora @ juliet 25/02/2011 15:28:25

      Σωστα!

  8. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 25/02/2011 17:22:30

    Να διαθεσει οχι 4 αλλα 14!
    Να υποθαλψουμε τις "βιασμενες" και τους κακοποιημενους της Αιγυπτου, της Λιβυης, της Νικαραγουα, του Πορτο Αλεγκρε, του τριτου δορυφορου που κανει τροχια στο τεταρτο πλανητη του 5ο ηλιακου συστηματος του γαλαξια της Ανδρομεδας και τελος παντον μην τυχον και στραβομουτσουνιασει ο καθε λογης προσφυγας και καλα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ στην Ελλαδα.
    Λεφτα υπαρχουν! Αλλα οχι για Ελληνες.
    Δεν μπορω να ακουω Ελληνικα ακομη κι απο τους υπαλληλους στα νοσοκομεια πια, θελω σπαστα Ελληνικα. Μ'αρεσουν πως να το κανουμε!!!

  9. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 25/02/2011 17:29:15

    Να εχουν λεφτα τα παιδια, να κολανε αφισες για να στηριζουν τους αλλοδαπους της νομικης των Αθηνων σε ολες τις πολεις, σε καθε σταση, να μη μενει τιποτα ακαλυπτο. Να σκεπαζουν ακομη και τα φωτοτυπημενα χαρτακια με τα τηλεφωνα που κολα ο κοσμος στις στασεις και τις κολονες προσφερωντας τις υπηρεσιες του ως κραυγη απογνωσης για να βρει εστω ενα μεροκαμματο. ΑΝ λαχει ας τα ξυλωνουν κιολας να μην τους εμποδιζουν στο κολημα.
    Η Ιταλια χτες ζητησε 100 εκατομυρια απο την ΕΕ για τη Λαμπαδουσα το χωρο παραμονης μεταναστων εξω απο την Ιταλια. Ο Γιωργαρας μας ποσα ζητησε? Ο "θα πληρωθει το δανει στη ΤΡΟΙΚΑ και με τοκο"?
    Ενταξει! Το πηραμε το μυνημα!
    Εχουμε πολυπολυτισμικη χουντα! Καλα ξεμπερδεματα!

  10. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 25/02/2011 18:23:17

    http://translate.google.com.au/translate?u=http%3A%2F%2Fanonymouse.org%2Fcgi-bin%2Fanon-www.cgi%2Fhttp%3A%2F%2Ffr.euronews.net%2F2011%2F02%2F24%2Fafflux-de-refugies-l-italie-fait-pression-sur-ses-partenaires%2F&sl=fr&tl=en&hl=&ie=UTF-8
    Μεταφραση απο τα Γαλλικα.
    Αν δεν με πιστευετε οριστε!
    1.500.000 ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ!
    Στην Ιταλια, δωρακι απ τον Κανταφι.
    Εμας θα μας ποδοπατησουν!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Greece Pleading 25/02/2011 19:26:28

      Αναφέρεσαι στον Καντάφι τον σοσιαλιστή;;;;

      χαχαχαχαχααχαχχαχαχαχα

      Μην ανησυχείς, θα βρεθούν κάποιες ΜΚΟ εκεί στο ιταλιάνο, να τους υποδεχτούν τους δυστυχισμένους του μουρλού.
      Είμαστε ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΕΣ τι να κάνουμε;;;;

  11. Dora avatar
    Dora 25/02/2011 23:05:15

    Αντε και στα δικα μας!