15/07/2009 18:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

35 χρόνια από το πραξικόπημα στην Κύπρο

Οι σειρήνες ήχησαν στις 08:20 το πρωί της Τετάρτης σε όλες τις ελεύθερες πόλεις της Κύπρου, καθώς σήμερα συμπληρώνονται 35 χρόνια από το πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου 1974.

Στο κοιμητήριο των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στη Λευκωσία τελέστηκε το επίσημο μνημόσυνο όσων έπεσαν στη διάρκεια του πραξικοπήματος, προασπιζόμενοι την Κυπριακή Δημοκρατία και τον πρόεδρό της, Αρχιεπίσκοπο Μακάριο Γ'.

Του μνημοσύνου προέστη ο Αρχιεπίσκοπος Χρυσόστομος και παρέστησαν ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Δημήτρης Χριστόφιας, αρχηγοί και εκπρόσωποι κομμάτων, ο πρέσβης της Ελλάδος και συγγενείς των πεσόντων, στους τάφους των οποίων κατατέθηκαν στεφάνια.

Τα πολιτικά κόμματα με διακηρύξεις τους καταδικάζουν το προδοτικό πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου, που αποτέλεσε την πρώτη φάση της τραγωδίας του 1974 και αποτίουν φόρο τιμής στους αγωνιστές της Δημοκρατίας.

Ο κ. Χριστόφιας, αφού επισήμανε ότι το πραξικόπημα αποτέλεσε την αφορμή για την Τουρκία να εισβάλει στην Κύπρο για να αποκαταστήσει δήθεν τη συνταγματική τάξη, τόνισε ότι η Τουρκία για 35 τώρα χρόνια εφαρμόζει παλαιά σχέδια, τα οποία ήταν στα συρτάρια, όπως ανέφερε, από τη δεκαετία του 1950. Δηλαδή, είπε ο πρόεδρος Χριστόφιας, τη διχοτόμηση και τον έλεγχο από την Τουρκία μεγάλου τμήματος του κυπριακού εδάφους.

Ο Κύπριος πρόεδρος διαβεβαίωσε ότι, μέσω των συνομιλιών και υπερασπιζόμενος αρχές, αγωνίζεται για την αποκατάσταση των δικαιωμάτων της Κύπρου ως κράτους, και των Κυπρίων, Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων, ως πολιτών της Κυπριακής Δημοκρατίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2009 18:24:45

    Είναι τρομακτικός ο ήχος των σειρηνών. Το έζησα πριν πέντε χρόνια στη Λευκωσία και πραγματικά αναστατώθηκα. Είναι θλιβερό στις μέρες μας να υπάρχει κατοχή και ακόμη πιο θλιβερό ορισμένοι να αδιαφορούν για τα συναισθήματα των Κυπρίων μπροστά σε αυτή την ανομία ενώ παράλληλα τα επικαλούνται προκειμένου να υποστηριχθούν οι δικές τους ανομίες.

  2. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 15/07/2009 19:00:56

    Ημασταν παιδια τοτε.Θυμομαστε τις σειρηνες.Θυμομαστε τα "δεν ξεχνω".Μας καιει και μας ντροπιαζει ταυτοχρονα η πικρη ιστορια των αγνοουμενων.Μας εξοργιζει η απουσια του Ελληνικου(;) κρατους.Θυμομαστε τους πολιτικους ανεμομυλους που θα ανοιγαν το φακελλο της Κυπρου.Βιωνουμε την εποχη του αναθεωρητισμου ,του νεοοθωμανισμου ,του ενδοτισμου , των μισθοφορων της Νεας Ταξης.
    Λιγοι τολμουν να μιλησουν για ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΤΟΧΗΣ και για ΕΙΣΒΟΛΗ στο νησι.
    Ειχα την τυχη πριν απο μηνες να γνωρισω τον Ζ.....α,κομμαντο στην Κυπρο κατα την εισβολη.Ανεργος,φτωχος,με ολοζωντανες μνημες.
    Ας αποτελεσουν τα δακρυα του,σε δημοσιο χωρο,την μεγαλυτερη εγγυηση για αγωνα μεχρι τη δικαιωση του Ελληνισμου.

  3. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 15/07/2009 20:10:09

    Για να μην ξεχναμε: Σε αμερικανικα εγγραφα που ηρθαν στην επιφανεια τις τελευταιες ημερες αναφερεται οτι και το καθαρμα του '65 ηθελε πραξικοπημα στην Κυπρο για να παραμερισθει ο Μακαριος που δεν αποδεχοταν το σχεδιο Ατσεσον. Μαλιστα, αυτος που ειναι υπευθυνος και για το πραξικοπημα των καραβαναδων, και για το δραμα της Κυπρου και του Ελληνισμου, εχει το θρασος να βγαινει και να μιλαει για τα παντα, δινοντας και μαθηματα πατριωτισμου!

  4. Hellenic avatar
    Hellenic 15/07/2009 21:42:12

    Ξενιτεμενος-Ο Μακαριος ηταν η κυρια αιτια της τραγωδιας της Κυπρου. Προσφερθηκε ενωση με ανταλλαγμα αμελητεο, προσφερθηκε η συμφωνια της Ζυριχης που προσφερε ανεξαρτησια με εγγυησεις αλλα οχι. Ο Μακαριος νομιζε αραγε πως μπορουσε μονος του να σταθει και να αγνοησει τα συμφεροντα των εγγυητριων δυναμεων? Μαλλον καλα ηξερε οτι δεν μπορουσε αλλα με τη σταση του, σκοπιμα η μη ενθαρρυνε την αποδυναμωση των ελληνοκυπριων-σε αυτο ειχε βεβαια συμβαλλει και η χουντα στην Ελλαδα, αλλα αυτος προχωρησε και παραπερα ζητωντας να αποχωρησουν ολοι οι Ελλαδιτες αξιωματικοι κατι που θα συνεπαγοταν διαλυση της Εθνικης φρουρας. Μετα το πραξικοπημα και αφου φυγαδευτηκε απο τους Αγγλους εμφανιστηκε στον ΟΗΕ και ζητησε επεμβαση των εγγυητριων δυναμεων δηλαδη και της Τουρκιας βαση των συμφωνιων της Ζυριχης. Ετσι τελικα αυτοι που κερδισαν στην Κυπρο ηταν οι Αγγλοι και οι Τουρκοι και μεσω αυτων φυσικα και οι ΗΠΑ.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Hellenic 15/07/2009 23:45:07

      Hellenic

      *Ο Μακαριος ηταν η κυρια αιτια της τραγωδιας της Κυπρου.*

      Με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω.Ο Μακάριος ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ αιτία της τραγωδίαςτης Κύπρου.
      Η άμετρη φιλοδοξία του να γίνει αρχηγός κράτους (την οποία υποδαυλιζε η Αγγλία) και όχι
      νομάρχης μιας περιοχής της Ελλάδος ήταν πίσω από τις ενέργειες του. Γιαυτό επέμενε
      αυτοδιάθεση και όχι ένωση. Εν πάσει περιπτώσει σήμερα η Κύπρος είναι αυτόνομο κράτος, με
      δική του κυβέρνηση, δική του σημαία και μέλος της Ε.Ε. Ας ρυθμίσει τα του οίκου της μόνη της,
      εφ΄όσον αυτόν τον δρόμο διάλεξε. Το μόνο που με θλίβει είναι οι Ελλαδίτες στρατιώτες
      (καλαμαράδες, μας έλεγαν) που χάθηκαν για ξένα συμφέροντα, όταν οι Κύπριοι έστελναν
      τα βλαστάρια τους στην Αγγλία για να μη υπηρετήσουν στην εθνοφρουρά. Αλλως τε και σήμερα
      ακούγονται φωνές από τα Κυπριακά κόμματα, ότι οι Κύπριοι ΔΕΝ είναι Ελληνες, αλλά απλά
      Ελληνόφωνοι.

  5. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 16/07/2009 01:41:10

    Δεν αντιλεγω για τις ευθυνες του Μακαριου, βλεπεις, οταν οι ρασοφοροι μπερδευονται με την πολιτικη τα κανουν θαλασσα, κι' αν μαλιστα ληφθει υπόψιν και η ιδιοσυγκρασια του συγκεκριμενου προσωπου, μιλαμε για ρωσικη σαλατα. Ολα αυτα ομως δεν αναιρουν το ρολο του καθαρματος του '65 και στη δικτατορια των καραβαναδων, και στο κυπριακο δραμα. Απλα, για να μην ξεχνιομαστε και να μην θετουμε στο περιθωριο τον ρολο ενος εκαστου σε συγκεκριμενες χρονικες περιοδους και καταστασεις.

  6. madona avatar
    madona 16/07/2009 12:19:06

    ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΤΕ? ΞΕΧΑΣΙΑΡΗΔΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΝΙΟΥΣ!!!!!


    15 Ιουλίου 1965 - Η Επέτειος της ΑποσταCIAς

    Η 15η Ιουλίου 1965 ή Ιουλιανά όπως καθιερώθηκαν, είναι μια μαύρη μέρα της νεότερης πολιτικής και εθνικής ιστορίας μας. Ας μην κάνουν πως δεν θυμούνται και η Δεξιά και ο Μητσοτάκης. Τότε μεγάλο ρόλο στις εξελίξεις έπαιξε και η δημαγωγία της μισαλλόδοξης Δεξιάς που έσπερνε τη διχόνοια, μιλούσε για κομμουνιστικό κίνδυνο και ψευδολογούσε ασύστολα. Η μνήμη είναι η κινητήρια δύναμη της ιστορίας. Τα Ιουλιανά του 1965 αποτέλεσαν την απαρχή δεινών για τη χώρα. Τα Ανάκτορα με τη “συνδρομή” πουλημένων πολιτικών οδήγησαν τη χώρα σε τραγωδίες. Το πολιτικό σύστημα τότε απαξιώθηκε και σ’ αυτό συνέβαλαν και ορισμένοι πολιτικοί της εποχής και διάφοροι οικονομικοί παράγοντες, όπως επίσης και ξεπουλημένες δημοσιογραφικές γραφίδες. Ένας από τους πολιτικούς εκείνους που συνεργάστηκαν με το Παλάτι ήταν φυσικά και ο Μητσοτάκης, ο οποίος προσφάτως παρά τα ντοκουμέντα που δημοσιεύτηκαν, θέλησε να διαψεύσει τη δική του συμμετοχή στην τότε εκτροπή.
    Ποιος, όμως, να τον πιστέψει;
    Η ιστορία τον έχει καταδικάσει και στη συνείδηση του λαού είναι Ο ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ!
    O ΕΦΙΑΛΤΗΣ!

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ madona 16/07/2009 14:40:23

      madona,
      Δεν ξέρω αν τα έζησες τα γεγονότα του 65 ή απλώς τα έχεις διαβάσει. Εγώ δυστυχώς (γιατί είμαι φορτωμένος χρόνια) τα έζησα.
      1) Λοιπόν το κάθαρμα δεν ήταν ούτε υπουργός ούτε βουλευτής της δεξιάς. Ανήκε στην 'Ενωση Κέντρου' του Γ. Παπανδρέου, παππού του σημερινού και εξελέγη βουλευτής από ψηφοφόρους του κόμματος. Ας πρόσεχαν που και τι ψηφίζαν.
      2) Επειδή μάθαμε να ριχνουμε αβασάνιστα, όλα τα δεινά στα ανάκτορα (οχι οτι δεν έχουν ευθύνες) ας σκεφτούμαι ΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ έκαναν;: Ολες τους οι ενέργειες ήσαν εντός του τότε συντάγματος που τον αναγνώριζε ως 'ανώτατο άρχοντα' αρχιστράτηγο, αρχιναυαρχο, αρχιαεροπόρο και όλα τα αρχι....... και του αναγνώριζε το δικαίωμα να διαλύει την βουλή. Ποιός του έδωσε αυτές τις αρμοδιότητες;; μα φυσικά οι πολιτικοί για να μπορούν να παίζουν τα παιχνίδια τους.
      3) Αποσιωπάς την αποδομιτική στάση και τον ρόλο του Ανδρέα Παπανδρέου με τον ΑΣΠΙΔΑ και την εσωτερική αντιπολίτευση στον πατέρα του.
      4) Την στάση των εκδοτών και ιδίως του πανίσχυρου τότε Κόκκα.
      Η καταραμένη φάρα των πολιτικών, όλων των παρατάξεων, είναι υπευθυνη τόσο για εθνικές όσο και προσωπικές τραγωδίες.

  7. ataktos avatar
    ataktos 16/07/2009 12:24:29

    Για να δούμε πότε επί τέλους θα ανοίξουν ο περιβόητος “φάκελος της Κύπρου” ο σιδερένιος πάει έφυγε... ο ΓΑΠ ακόμα ξύνεται ...η Ντορουλα μας???? ...

  8. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 16/07/2009 13:34:46

    ataktos, εσεις οι νεοτεροι μπορει καποτε να δειτε αυτον τον περιβοητο φακελο και τοτε θα καταλαβετε γιατι τον κρατουσαν κλειδοαμπαρωμενο τοσα χρονια Ηθελαν, και εξακολουθουν ακομη να θελουν να παραμενει στο σκοταδι για να μην βγουν στην επιφανεια οχι οι ευθυνες τους αλλα οι βρωμιες τους, ολοι, ολο το πανθεον, δηλαδη. Αλλιως, ενα κομμα, οποιοδηποτε κομμα, αν ηθελε, θα τους ειχε αλλαξει τον αδοξαστο και θα τους ειχε αναγκασει να τα βγαλουν ολα στη φορα. Κανω λαθος;

  9. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 16/07/2009 14:34:24

    O Mακάριος δεν εμπιστευόταν τους Τούρκους. Και δεν ήταν ο μόνος, και είχε άπειρους λόγους να μην τους εμπιστεύεται. οι οποίοι δεν έχουν εξαληφθεί ούτε για τον Χριστόφια, ο οποίος όμως επιλέγει να συνθέσει τον πολιτικό ρεαλισμό με το ένστικτο της εθνικής επιβίωσης. Κάθε ηγέτης κρίνεται με αυτά που καταφέρνει να περισώσει αλλά και με τις προοπτικές που εξασφαλίζει για στην κοινωνία που του έδωσε τα γκέμια. Για τον Μακάριο το ισοζύγιο είναι θετικό.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Βασιλική Σ. 16/07/2009 14:52:36

      *O Mακάριος δεν εμπιστευόταν τους Τούρκους. *

      Αλλά τους κάλεσε από το βήμα του ΟΗΕ να επέμβουν για να τον επαναφέρουν στην εξουσία.

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ mesaios daktylos 17/07/2009 08:03:35

        *και ο Θεμιστοκλής στους Πέρσες πήγε στα στερνά του, αλλά χωρίς αυτόν μπορεί να μην υπήρχε Ευρώπη σήμερα*

        Και ποίο ειναι το καλό, που υπάρχει; Αλλως τε οι τότε Πέρσες είχαν παρασάγγες ανώτερο πολιτισμό από τους Γαλάτες, Σκύθες, τις φυλές που αργότερα ενώθηκαν και έγιναν οι Σάξωνες και τις ¨¨ πέραν του Δνείπερου ορδές¨¨ (Στράβων). Θα είχαμε από τότε την πολιτισμικότητα που προσπαθούν να μας επιβάλλουν σήμερα.

  10. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 16/07/2009 14:43:28

    Your comment is awaiting moderation.

    Γιατί Κύριε, τι έκανα::::

  11. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 16/07/2009 14:46:08

    μεσαίε δάκτυλε μάλλον επιχείρησες να μου την πεις και σε τιμώρησε ο Θεός των
    Ελλήνων! :Ρ

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Βασιλική Σ. 16/07/2009 15:03:19

      Είμαι πάλι μέσα. Φαίνεται, ότι έχω κονέ με τον διάβολο που είναι ισχυρότερος. Χα-χα-χα-

      • Βασιλική Σ. avatar
        Βασιλική Σ. @ mesaios daktylos 16/07/2009 15:06:33

        ο διάβολος δεν έχει λάβει κάρτα αναγνώρισης από τους Θεούς μας, το παλεύει κάτι αιώνες αλλά φαίνεται πως έχει βρει κι αυτός τον διαολό του μαζί μας... χεχχεχεχεχε

  12. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 16/07/2009 15:04:29

    (χμ το ένστικτό μου είναι αλάνθαστο!)
    καλά έκανε και τους κάλεσε! προτιμότερος ο εχθρός από τον προδότη αδελφό..
    και ο Θεμιστοκλής στους Πέρσες πήγε στα στερνά του, αλλά χωρίς αυτόν μπορεί να μην υπήρχε Ευρώπη σήμερα...

  13. ataktos avatar
    ataktos 16/07/2009 20:27:59

    Ξενητεμενε-λες να αναφέρουν και το επίθετο Καραμουζη μέσα ....

  14. Αλεκος avatar
    Αλεκος 18/07/2009 16:29:35

    Εγω ενα εχω να πω,εζησα στην ΚΥΠΡΟ 4 Χρονια,σαν ελληνας υπικωος δεν μπορω να πω μου φερθεικανε αψωγα οι ολοι κυπριοι που γνωρισα,εκτος απο πολυ λιγες εξεραισεις,αλλα καταλαβα οτι το προβλημα της Κυπρου ποτε δεν θα το λυσουνε διοτι ολοι οι νεοι της Κυπρου εχουνε γινει καλοπερασακιδες,με αρκετα λεφτα στην τσεπη τους,και ετσι δεν δινουν καθολου μα καθολου σημασια στο Κυπριακο,
    το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να κανουνε τα ριαλια τους περισσοτερα,και να κυνηγανε τουριστριες,να καλοπερνουνε... και αλλα πολλα,αλλα κατα τα αλλα ειναι πολυ καλα παληκαρια,ντομπροι,σε ολα τους.!!!!!
    Ισως μια μερα σκεφτουνε λιγο διαφορετια,και καταφερουνε κατι!!!!!
    Για παραδιγμα τα παιδια που χαθηκανε πριν μερικα χρονια ΙΣΑΑΚ και ΣΩΛΟΜΟΥ!!!!

  15. χριστακης avatar
    χριστακης 09/01/2010 01:30:41

    προς χελλενικ . αγαπητε μου μακαριος ποιους εδιωξε?κανενας ελλαδιτης αξιωματικος εν εφυγε απο την κυπρο.ο μακαριος τους ηθελε μακρια γιατι κατι υποπτευοταν.πολλοι κυπριοι της αγγλιας ερχονταν κυπρο και ελεγαν οτι στην αγγλια υπηρχαν σημαιες που εδειχναν την κυπρο μοιρασμενη.πολλοι ειπαν στο μακαριο οτι επεικειτε πραξικοπημα αλλα αυτος δεν το περιμενε.περιμενε να σεβαστουν εναν ιεραρχη και εναν προεδρο εκλεγμενο απο ολο σχεδον το λαο εκ και τκ.ο μακαριος ζητησε με επιστολη του στον τοτε δικτατορα να φυγουν καποιοι ελλαδιτες αξιωματικοι απο την κυπρο.η απαντηση ηρθε με το προδοτικο πραξικοπημα.το πραξικοπημα ειναι που αποδυναμωσε την εθνικη φρουρα οχι ο μακαριος.αυτα ειναι λασπη των εχθρων του.οι τουρκοι μας θεριζαν και ο στρατος κυνηγουσε τους αντιστασιακους.χασαμε πολλους στο πραξικοπημα ειδικα καταδρομεις που θα ηταν χρησιμοι στην μαχη.