#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

31 Ιανουαρίου: ημέρα μνήμης (και περισυλλογής)



Σαν σήμερα το 1996 κορυφώθηκε αυτό που πλέον ονομάζουμε «κρίση των Ιμίων».

Άμεσο αποτέλεσμα ήταν ο χαμός τριών λεβέντηδων Αξιωματικών.

Ταυτόχρονα όμως απωλέσαμε de facto και τμήμα της εθνικής κυριαρχίας (ή πάντως επιτρέψαμε σε άλλους να την αμφισβητούν κατά βούληση).

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια δε θ’αναφερθώ εδώ στο ιστορικό της κρίσης εκείνης, το οποίο είναι γνωστό, δημοσιευμένο σε πολλές ιστοσελίδες και έγινε πλέον και αντικείμενο βιβλίων.

Θέλω απλά να τιμήσω τη μνήμη των Αξιωματικών που εκείνη τη νύχτα απονηώθηκαν, πετώντας προς βέβαιο θάνατο.

Αντιπλοίαρχος Καραθανάσης Χριστόδουλος

Αντιπλοίαρχος Βλαχάκος Παναγιώτης

Σημαιοφόρος Γιαλοψός Έκτωρ

 ΠΑΡΟΝΤΕΣ !!!

  TED

ΥΓ: Στα δεκαέξι χρόνια που ήδη πέρασαν (για μένα είναι σαν να έγινε χθες), τι διδαχθήκαμε; Τι πράξαμε; Τι μας αξίζει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lampros avatar
    Lampros 31/01/2012 17:25:10

    Ο Θεος να συγχωρεσει την ψυχή τους, και να τιμωρήσεις τους δοσιλογους. Τα παιδιά ειναι στον ταφο, και το παχύδερμο αντιπρόεδρος.
    Που ειναι η δικαιοσύνη ρε γαμώτο??

    • Μαχητής του Αιγαίου avatar
      Μαχητής του Αιγαίου @ Lampros 31/01/2012 17:57:37

      όχι να συγχωρέσει να αναπαύσει !εμείς θα χρειαστεί να συγχωρέσουμε τους υπαίτιους !αλλά την ώρα της κρίσης δεν το βλέπω πιθανό!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μαχητής του Αιγαίου 31/01/2012 19:18:21

        Σωστός!!!

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ Lampros 31/01/2012 17:58:45

      !!!!!

  2. ΟΝΝΕΔ avatar
    ΟΝΝΕΔ 31/01/2012 17:35:48

    «Έχουμε χρέος να κυματίζει παντού υπερήφανα η ελληνική σημαία»

    Δελτίο Τύπου

    Αθήνα, 31 Ιανουαρίου 2012

    Τα ξημερώματα της 31ης Ιανουαρίου συμπληρώνονται 16 χρόνια από την κορύφωση της κρίσης των Ιμίων, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την πτώση του ελικοπτέρου και την τραγική απώλεια των Αξιωματικών του Πολεμικού Ναυτικού που επέβαιναν σε αυτό, του Αντιπλοίαρχου Χριστόδουλου Καραθανάση, του Αντίπλοιαρχου Παναγιώτη Βλαχάκου και του Σημαιοφόρου Έκτορα Γιαλοψού.
    Η τόλμη και το υψηλό φρόνημα των πεσόντων Αξιωματικών αποτελούν υπόδειγμα τιμής για κάθε Ελληνίδα και κάθε Έλληνα και η ηρωική τους θυσία απαράμιλλο σύμβολο προσήλωσης στην προάσπιση της εθνικής κυριαρχίας και αξιοπρέπειας.

    Μιας αξιοπρέπειας που ως νέοι άνθρωποι, ακριβώς δεκαέξι χρόνια μετά, καλούμαστε να υπερασπιστούμε σε μια δυσμενή οικονομική και κοινωνική συγκυρία. Όμως ακόμα και σ’αυτή τη δύσκολη στιγμή, καμία έκπτωση και καμία παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή με το πρόσχημα της βελτίωσης της δημοσιονομικής κατάστασης, στην οποία έχει περιέλθει η χώρα.

    Ως νέοι Έλληνες λοιπόν, έχουμε χρέος να σηκώσουμε κεφάλι ξανά και με σκληρή δουλειά να στήσουμε την Ελλάδα στα πόδια της. Έχουμε υποχρέωση απέναντι σε όλους εκείνους που έδωσαν τη ζωή τους για την Πατρίδα, να παλεύουμε καθημερινά ώστε να κυμματίζει παντού περήφανα, η ελληνική σημαία.

    Από το Γραφείο Τύπου της ΟΝΝΕΔ

  3. parsifal avatar
    parsifal 31/01/2012 17:38:11

    Δεν διδαχθήκαμε τίποτε ! Και οι ριψάσπιδες πολιτικοί "κοσμούν" εισέτι το κοινοβούλιο και το "πολιτικό σκηνικό' !
    Ενίοτε παραδίδουν και μαθήματα οπως ο γνωστός δύσμορφος αντιπρόεδρος η ο γλοιώδης ευχαριστήσας τις ΗΠΑ.
    Η τότε κατηφόρα συνετέλεσε με τον τρόπο της στην σημερινή διάλυση και παράδοση της χώρας. Ομως περί αλλα τυρβάζει ο "λαός" και τα βοθροκάναλα δεν θα αναφερθού κάν στην μεγάλη ηττα... Προηγούνται οι μάγειροι, οι χορευτές και οι καραγκιοζοπαίχτες δισκεδαστές.

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 31/01/2012 18:05:45

    Τι διδαχθήκαμε , τι πράξαμε , τι μας αξίζει; Δεν διδαχθήκαμε τίποτα , αντιθέτως ξεχάσαμε και αφεθήκαμε να κατρακυλίσουμε στην παρακμή με τέτοια ηδονή, που μας έφερε στο σημερινό αδιέξοδο. Τους υπεύθυνους της τραγωδίας , το παχύδερμο και τον συμπλεγματικό και γλοιώδη κοντό, αντί να τους εξαφανίσουμε πολιτικά και να τους παραδώσουμε στη χλεύη και τη λησμονιά , τους επιβραβεύσαμε με νέες θητείες ,ώστε ανενόχλητοι να συνεχίσουν την πορεία μας προς το κατήφορο, αναίσθητοι και αδιάφοροι για τη χώρα και εμάς ,παριστάνοντας και τους τιμητές των πάντων. Καλή σας ώρα παλληκάρια .....Οτι και να έγινε , εσείς σταθήκατε στο ύψος σας ..... Οι δικοί σας πρώτα και εμείς ύστερα, είμαστε υπερήφανοι για σας! Η αγάπη , η προσφορά , η τιμή ,είναι αξίες που δεν έχουν αντάλλαγμα , όχι φτηνή και χυδαία συναλλαγή.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/01/2012 18:45:30

    Παραδείγματα Αντρών...φυσικά και είναι αιώνια η μνήμη τους..την έχουμε ανάγκη αυτή τη μνήμη..

  6. factorx avatar
    factorx 31/01/2012 18:46:45

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Β’ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Τιμούμε σήμερα τους πεσόντες Αξιωματικούς μας στην κρίση των Ιμίων: Τον Χρ. Καραθανάση, τον Π. Βλαχάκο και τον Εκ. Γιαλοψό. Η θυσία τους είναι σύμβολο αυταπάρνησης, εθνικής αξιοπρέπειας και απόλυτης προσήλωσης στα δίκαια και τα δικαιώματα του Ελληνισμού.

    Η Νέα Δημοκρατία και ο Αντώνης Σαμαράς επαναλαμβάνουμε πως, παρά τις δύσκολες οικονομικές περιστάσεις, τίποτε δεν μπορεί να εξαναγκάσει τους Έλληνες σε υποχωρήσεις και παραχωρήσεις, σε βάρος της ακεραιότητας και της κυριαρχίας της Πατρίδας μας.
    Μονιασμένοι και αποφασιστικοί, με ξεκάθαρη στρατηγική και Ένοπλες Δυνάμεις προσηλωμένες στο καθήκον τους, μπορούμε να εγγυηθούμε πως δεν θα επαναληφθούν δραματικά περιστατικά όπως εκείνα της 31ης Ιανουαρίου του 1996. Και κυρίως πως θα κατοχυρώσουμε απόλυτα τα δίκαιά μας στο Αιγαίο και την Αν. Μεσόγειο, προχωρώντας και στην ανακήρυξη της ΑΟΖ, σύμφωνα με τους κανόνες του Διεθνούς Δικαίου».

  7. δημης avatar
    δημης 31/01/2012 18:51:19

    "ΥΓ: Στα δεκαέξι χρόνια που ήδη πέρασαν (για μένα είναι σαν να έγινε χθες), τι διδαχθήκαμε; Τι πράξαμε; Τι μας αξίζει;".....
    ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΚΡΗΤΙΚΗ ΜΑΝΤΙΝΑΔΑ.....
    "ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΤΣΗ ΜΑΧΗΣ ΤΟ ΝΤΟΥΜΑΝΙ
    ΑΦΗΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ..."

  8. βορειος avatar
    βορειος 31/01/2012 19:17:13

    http://www.youtube.com/watch?v=2xgwRitTgU4&feature=related

  9. Android avatar
    Android 31/01/2012 19:24:32

    Ήρωες και άξιοι γιατί:
    - πέταξαν το ελικόπτερο με τέτοιες καιρικές συνθήκες (δεν θα έπρεπε)
    - εκτέλεσαν την αποστολή ενώ γνώριζαν ότι μπορεί να μην επιστρέψουν (επιχείριση αυτοκτονίας)
    - Έδωσαν τη ζωή τους για τη πατρίδα, ενώ άλλοι σε κόμματα της σημερινής συγκυβέρνησης που εμπορεύονται τον πατριωτισμό δεν έχουν περάσει ούτε έξω από στρατόπεδο

    Δεν ξεχνάμε...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Android 31/01/2012 19:59:16

      !!!!! Ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχές αυτών των ηρώων και να δίνει κουράγιο στους δικούς τους!

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Android 31/01/2012 21:51:03

      Και γιατί δεν ήταν αυτοί που είχαν υπηρεσία.Αλλοι αρνήθηκαν,αλλους δεν έβρισκαν και δήλωσαν οι 3 αυτοί παρόντες στον θάνατο και την αιωνιότητα

      • TED avatar
        TED @ Ιωάννης33 01/02/2012 11:13:56

        Έτσι είναι.

  10. βορειος avatar
    βορειος 31/01/2012 19:28:19

    Ας ξυπνησουμε παιδια επιτελους, δεν μπορω να βλεπω ολους τους Ευρωπαιους να πουλανε μουρη και κουλτουρα και να το παιζουν ((ανωτεροι)),δεν μας αξιζει τετοια ντροπη και τετοια υποβαθμιση. Ας κανουμε κατι , να δειξουμε οτι δεν ειμαστε πεθαμενοι για ονομα του θεου, κατι ρε παιδια που να δειξη οτι ακομη υπαρχουμε.

  11. Nίκος avatar
    Nίκος 31/01/2012 19:33:19

    "Και τι θα πειτε κ.Παγκαλε στον ελληνικο λαο?"-"Θα πουμε πως την σημαια την πηρε ο αερας"

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Nίκος 31/01/2012 19:44:51

      Και ποια ήταν η εντολή αυτού του Πατριώτη, αυτού του Έλληνα υπουργού;

  12. βορειος avatar
    βορειος 31/01/2012 19:39:27

    το παραπανω βιντεο δεν το εβαλα τυχαια, κοιταξτε πως βλεπουν οι ξενοι-αξιοι , και μπραβο τους οι Σκωτζεζοι- και πως βλεπουμε εμεις την χωρας μας. Δεν νομιζω λοιπον οτι μας αξιζει αυτη η κατασταση.

  13. Nickdiver avatar
    Nickdiver 31/01/2012 19:45:50

    Εκεινη η νυχτα,ηταν η πιο σκοτεινη στη μεχρι τωρα ζωη μου...
    Μετα την τεραστια υπερενταση,η απολυτη προδοσια και κλαμα,λυγμος για τα παιδια μας.
    Με το σημα αυτο ολοι πια ξεραμε και που πηγαιναμε και τι θα καναμε...

    31 JAN 1996...
    00:04
    Απο ΓΕΝ προς Διοικησεις και πλοια ΠΝ...
    Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι αν χρειασθει ολοι σας θα φανητε ανταξιοι
    της ενδοξου ιστοριας του ΠΝ.
    Καλη τυχη και ο θεος μαζι σας.

    ΑΝΤΙΝΑΥΑΡΧΟΣ Ι.ΣΤΑΓΚΑΣ ΠΝ
    ΑΡΧΗΓΟΣ ΓΕΝ

    • Νικηφόρος Ουρανός avatar
      Νικηφόρος Ουρανός @ Nickdiver 01/02/2012 21:52:04

      Ο καλός και ευγενέστατος αρχηγός αντιναύαρχος κ. Ι. Στάγκας δεν υπολόγισε ότι ο πρωθυπουργός της χώρας είχε ήδη κατεβάσει τα βρακιά του. Κατεβήκαμε στο γήπεδο κι ο πρόεδρος της ομάδας πούλησε το παιχνίδι. Φταίει η ομάδα ;

  14. βορειος avatar
    βορειος 31/01/2012 19:48:55

    http://www.youtube.com/watch?v=oleo1G-Y7Ak

  15. βορειος avatar
    βορειος 31/01/2012 20:06:20

    http://www.youtube.com/watch?v=v2wip1C63CM&feature=related

  16. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 31/01/2012 20:08:17

    Εκείνη τη νύχτα το Πολεμικό Ναυτικό ήταν έτοιμο για μια περιφανή νίκη. Αντί τούτου, και χωρίς να πέσει ούτε ντουφεκιά , η Ελλάδα ηττήθηκε. Κι αυτό γιατί ενώ εμεί ετοιμαζόμαστε για πραγματικό πόλεμο οι "άλλοι" ετοιμαζόντουσαν για εικονικό πόλεμο στις τηλεοράσεις. Κέρδισαν στις εντυπώσεις και παρουσιάστηκε η χώρα να είναι υποχωρητική έναντι της Τουρκίας. Κι αυτό γιατί ο πρωθυπουργός ήταν ψωφοδεής και εμφορείτο από αντιστρατιωτικό μένος. Έκανε σχεδιασμούς κι ούτε άκουγε τι του έλεγε η στρατιωτική ηγεσία. Στο τέλος κατέβασε και τα παντελόνια του στους αμερικάνους.

  17. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 31/01/2012 20:08:46

    Ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχές των Αθάνατων Παληκαριών Μας και να σκορπίσει στα 10 τάρταρα τις ψυχές των προδοτών!

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/01/2012 20:09:17

    Εσείς τέκνα του Κόδρου, που ντροπιάσατε τους Μήδους, εκεί που τώρα λαμνοκόποι ασκούνται.
    Εσείς που στα στενά του Καλλίδρομου σταθήκατε ατσάλινη καστρόπορτα, λουσμένοι το άρρητο κάλος της θυσίας
    Εσείς που στην Πύλη του Αγίου Ρωμανού τον Τελευταίο Έλληνα είδατε να πέφτει Μη Φεισάμενος
    Εσείς που στων Μεσσηνίων τη χώρα σταθήκατε απάτητοι απ’ το άλογο του Μπραϊμη
    Εσείς που πνίξατε τ’ ατσάλινα άλογα των Μελανοχιτώνων στου Καλαμά τους όχτους, στεφανωμένοι στο Στεπτήριο της Ελαίας
    Εσείς που για την τιμή της Αφροδίτης χτυπηθήκατε με τις ορδές του Αττίλα, στερέμνιοι, μ’ αγνοημένοι.
    Δεχτείτε αυτούς τους Τρεις που έπεσαν στις Ομηρικές Καλύδνες και ανακράξτε: Άξιοι!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/01/2012 20:22:30

      Εκπληκτικό...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/01/2012 23:04:20

      Μας συγκίνησες πάλι Γιάννη ρίχνοντας ενδοφλεβίως πατρίδας αίμα!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/01/2012 23:14:05

      Θερμές ευχαριστίες. Ένας ελάχιστος φόρος τιμής στα παιδιά.

    • Νικηφόρος Ουρανός avatar
      Νικηφόρος Ουρανός @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/02/2012 22:00:19

      Αγαπητέ φίλε μπράβο σου. Μας συγκίνησες !

  19. juliet avatar
    juliet 31/01/2012 21:08:40

    Οι Ελληνες θα μας κάνουν υπερήφανους γιατί είμαστε Ελληνες .
    Τιμή και δόξα στους γενναίους .ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΌΤΑΝ ΕΛΘΕΙ Η ΩΡΑ Η ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ!

  20. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 31/01/2012 21:54:29

    Toυ Αντρειωμένου ο Θάνατος
    Θάνατος Δεν Λογιέται

  21. Vangelis avatar
    Vangelis 31/01/2012 22:10:57

    Σαν να ήταν εχθές θυμάμαι εκείνη την ηρωική θα την χαρακτήριζα για εμένα ημέρα.
    Βρισκόμουν πρώτη μέρα στο νέο μου τάγμα στο 218 ΤΕ στην νήσο Χίο.
    Τα πράγματα ήταν ήδη τεταμένα απο τις προηγούμενες ημέρες, και πάνω κάτω ξέραμε οτι δεν αργούσε να ξεσπάσει κάτι κακό, όμως το βραδάκι οταν δόθηκε η διαταγή για την επιστροφή όλων των αξιωματικών (ήμουν ΔΕΑ πεζικού) στις μονάδες τους όλοι μας μέσα μας αισθανθήκαμε ενα μικρό σφήξιμο.
    Με τίποτα όμως δεν πανικοβληθήκαμε και σαφώς με υψηλό αίσθημα πατριωτισμού προσήλθαμε στο τάγμα μας για να λάβουμε τις επόμενες διαταγές.
    Κατα τις 21.30 με 22.οο περίπου δόθηκε η διαταγή πλέον να εκκενώσουμε εντός 2 ωρών ολόκληρη την μονάδα με πλήρη εξοπλισμό και να λάβουμε τις θέσεις μάχης στα ορύγματα μας ο καθένας όπου ήταν να πάει. Υπο καταρακτώδη βροχή η οποία αργότερα μετατράπηκε σε χιόνι όλο το τάγμα μας έφυγε και πήγε στις θέσεις μάχης σε λιγότερο απο 2ώρες. Ολοι μας μηδενός εξαιρουμένου υποψιαζόμασταν οτι εαν κάτι γινόταν μπορέι να μήν γυρνούσαμε πίσω, δεν το βάλαμε όμως ούτε μια στιγμή κάτω.
    Φαντάζεστε λίγο πολύ όλοι πως στιγμές σαν κι εκείνες είναι στιγμές που καθορίζουν τον ανδρισμό-ψυχισμό ενός νεαρού παιδιού (22 ετών) για την μετεπειτα πορεία του στη ζωή.
    "Δόκιμε καλώς ηρθες στο 218 ΤΕ μου είπε ο διοικητής του λόχου μου οταν με συνάντησε στην μονάδα αργά το μεσημέρι. Καλώς σας βρηκα κυριε διοικητά του απάντησα .. Μάλλον ήρθα την πιο κατάλληλη στιγμή και σας ευχαριστώ για την υποδοχή που μου κάνατε"
    Ετσι και σε μένα, αλλά και σε όσους φαντάζομαι υπηρέτησαν εκείνη την περίοδο την Μάνα μας ΠΑΤΡΙΔΑ τα συναισθήματα που κυριάρχισαν έπειτα απο την φοβερή εκείνη νύχτα (οπου με αυταπάρνηση ίσως αποτελούσαμε το πρώτο ελληνικό αίμα που θα χυνόταν σε περίπτωση που ξεσπούσε πόλεμος τελικά) ήταν θυμός και δάκρυα για την υπαναχώρηση που έκανε η πολιτική ηγεσία μας το μεσημέρι της επόμενης όταν πλέον γυρίσαμε απο τα ορύγματα μουσκίδι εντελώς και εξουθενωμένοι, αλλά πανέτοιμοι απο πλευράς επιχειρισιακής ετοιμότητας να υπερασπίσουμε τα σύνορα της πατρίδας μας και βλέπαμε στα δελτία των ειδήσεων το ευχαριστώ του Σημίτη.

    Σας μιλάω ειλικρινά δεν είχα νιώσει ποτε μου μεγαλύτερη ντροπή απο όση ειχα νιώσει εκείνο το μεσημέρι, και κανείς άλλος αξιωματικός ή οπλίτης δεν είχε διαφορετικό άισθημα απο το δικό μου.

    ΟΛΟΙ μας νιώθαμε προδωμένοι που δεν μας αφήσσαν να υπερασπιστούμε την πατρίδα μας και να επιτελέσουμε το χρέος μας. Βέβαια κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει ποιες θα ηταν οι επιπτώσεις μιας τέτοιας ενέργειας, αλλα το αίσθημα που κυριαρχούσε στο στράτευμα ηταν αυτό που περιγράφω.
    Δυστυχώς τα τρία παλληκάρια έφυγαν έτσι άδοξα και τα Ϊμια γκριζάρισαν απο τότε στον χάρτη.
    Ευχομαι όμως εαν κάποτε εις το μέλλον χρειαστεί να βρεθούμε στις επάλξεις να μην μας γυρίσει πίσω για άλλη μια φορά ενας προδότης πολιτικός.

    Παρόντες !!

    Φωνάζω κι εγώ απο την μεριά μου στο άκουσμα των τριών αυτών ηρωικών Ονομάτων!

  22. JOHN avatar
    JOHN 31/01/2012 22:38:32

    Εως ποτε θυσιες Ελληνων πολιτων θα γινονται αντικειμενο παζαρεματος απο ηττοπαθεις εντολοδοχους πολιτικους;3 αξιωματικοι τοτε ολη η Ελλαδα σημερα.Αλλα τα αιτια η ιδια γευση!

  23. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 31/01/2012 22:47:18

    Χρόνια και χρόνια τώρα, οι Έλληνες υφίστανται πιέσεις, υπαινιγμούς, υπονομεύσεις, αμφισβητήσεις, προσβολές, παραβιάσεις, ακήρυχτο πόλεμο, απώλειες εν ώρα καθήκοντος, παραιτήσεις, υποχωρήσεις, αδιαφορία, αποψίλωση εθνικών χαρακτηριστικών, προπαγάνδα.

    Χρόνια και χρόνια ο Θεός της Ελλάδος, σφυρηλατεί ακάματα στον Όλυμπο, με το αμόνι και το σφυρί, το πιο ανθεκτικό, το πιο σκληρό μέταλλό του.

    Δεν είναι τυχαίο το μέταλλο αυτό.

    Θα το πλάσει, θα του δώσει σχήμα. Ένα Δοχείο.

    Γιατί στο Θεϊκό Δοχείο του, θα κλείσει μέσα, όλη την πίκρα, όλη την απογοήτευση, όλη την οργή, όλη την προσμονή, όλη τη λύπη, όλο το κλάμα, όλη την αντάρα της ψυχής των Ελλήνων.

    Το έχει πλάσει το Δοχείο του με πολλή μαεστρία και απαράμιλλη τέχνη. Στιλβωμένο και λείο, είναι φτιαγμένο να δέχεται τρομερές πιέσεις.

    Γιατί μέσα του κρύβει απίστευτες δυνάμεις. Απίστευτες.

    Και το κλείνει και το ασφαλίζει με αδιαπέραστο πώμα, που ‘χει εκατό μεντεσέδες και χίλιους πυρρούς.

    Χρόνια και χρόνια όμως, έρχονται στιγμές που το Δοχείο τραντάζεται. Στρεβλώνει το σχήμα του, γίνεται τραχύ, ξεροί, απόκοσμοι ήχοι ακούγονται από το εσωτερικό του.

    Ο Θεός της Ελλάδος ξέρει ότι έχει φτάσει η ώρα. Η ώρα να ανοίξει το πώμα, να ξεχυθεί από μέσα του η αρχέγονη Δύναμη. Το Δοχείο δεν πρέπει να χαλάσει και η Δύναμη πρέπει να εκτονωθεί.

    Αλλοίμονο σε αυτόν που βρεθεί μπροστά στη Δύναμη. Αλλοίμονο σε αυτόν που σταθεί βέβηλα μπροστά στο ανοιχτό Δοχείο.

    Ήρωες τα τρία παλικάρια μας. Αθάνατοι, δίκαια περπατούν στα περιστύλια του Πανθέου.

    Από εκεί ψηλά βλέπουν.

    Γελούν με τους τιποτένιους χαρακτήρες που εξακολουθούν και σέρνονται στο φθαρτό κόσμο μας.

    Και κλείνουν πονηρά το μάτι σε εμάς…!

    Το … Δοχείο, τον τελευταίο καιρό, παρουσιάζει σημάδια …κόπωσης!

  24. Alexios Tegos avatar
    Alexios Tegos 31/01/2012 23:23:42

    Το τραγικο λαθος της πολιτικης ηγεσιας της χωρας εκεινο το βραδυ ηταν οτι εκανε διαπραγματευσεις με αυτους που κατελαβαν εθνικο εδαφος.
    Το οτι αυτο επραξαν αναιμακτα δεν εχει καμια απολυτως σημασια αφου η
    χωρα εχει χιλιαδες αφυλαχτες βραχονησιδες.
    Οι Τουρκοι εισβολεις θα επρεπε να ειχαν χτυπηθει απο τις Ενοπλες
    Δυναμεις μας ακομα και αν πιθανοτητες νικης δεν ηταν με το μερος μας
    Ισως η πιο ντροπιαστικη σελιδα της Ελληνικης Ιστοριας με την αναλογη
    ευθυνη αυτων που την εγραψαν....
    ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΚΑΙ ΑΞΕΧΑΣΤΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ
    ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΛΑΧΑΚΟΣ
    Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑΛΟΨΟΣ

  25. ΠΑΝΟς avatar
    ΠΑΝΟς 01/02/2012 08:20:10

    ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΠΡΩΤΕΣ ΦΥΛΛΑΔΕΣ.... ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ.... ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ...ΣΥΚΓΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΜΟΤΑΞΕΙΑ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΩΝ , ΚΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΩΝ...... ΟΥΣΤ...ΞΕΦΤΙΛΕΣ.... ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΔΙΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΡΙΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ..... Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΕΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ....ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΕΞΗΓΟΥΣΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΠΑΝΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΑΕΡΑΣ.... ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΩΡΕΞΗ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΤΕ.... ΗΤΑΝ ΑΛΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ...... ΤΟ 99 ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ , ΕΞΟΠΛΙΣΤΙΚΑ , ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΡΕΜΟΥΛΑ ...ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΣΑΝ ΚΟΡΑΚΙΑ.....ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΩΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ...ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΤΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΛΑΟΣ... ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ....

  26. ΚΠ avatar
    ΚΠ 01/02/2012 08:42:42

    Πιο βόρεια εγώ, Λέσβος, Μηχανοκίνητο Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού, φιλοξενούσαμε "μαύρους", "ταίζαμε" Πυροβολικό, μην πω περισσότερα. Το μάτι και του πιο χαλαρού, γυάλιζε. Και ο τελευταίος χαλβάς ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ. Το Γκόλουμ που αντικατέστησε τον Αντρέα τον μπεκρή είχε άλλη γνώμη. Γι' αυτό και τον εμπιστεύθηκε η Λέσχη και του ανέθεσε την "εργολαβία". Το κουφό είναι ότι το Γκόλουμ ακόμη και σήμερα έχει το θράσος να... νουθετεί ή τουλάχιστον να νομίζει ότι κάτι τέτοιο ποιεί._Κ.Π.

  27. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 01/02/2012 11:05:02

    Τελικά δεν κάνουμε ταμείο ! να δούμε ποιά είναι η...παράταξη που κατ εξακολούθηση μειοδοτεί στα εθνικά θέματα;
    Ρε μπάς και είναι η..του προοδευτικού χώρου ( ΠΑΣΟΚ) και εμάς μας κάνουν πλύση ότι η επάρατος,η επάρατος κοκ .
    Να μετρήσουμε τους προδότες της μιάς και της άλλης ,μήπως δεν συμφέρει τους "προοδευτικούς"; όπως δεν τους συμφέρουν και οι...Δημοσκοπήσεις .

  28. βασίλης avatar
    βασίλης 01/02/2012 11:31:38

    Εως και σήμερα δεν έγινε τίποτε απο τα 300 Γιαδούρια στη βουλή στην μνήμη
    αυτών των παιδιών. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους '''' Ας γίνουνε αυτά τα παλληκάρια φωτεινός σηματοδότης για όλους μας και για όλους τους συγγενείς τους τους λέμε ενα "ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΘΟΥΝ ΑΠΟ
    ΤΟΝ ΛΑΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΆ ΤΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΤΟΥς ΕΥΧΟΜΑΙ
    ΟΛΟΨΥΧΑ ΚΑΚΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΜΕΝΑ"

  29. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 01/02/2012 13:45:27

    Να θυμούνται ότι υποχωρώντας διαρκώς δεν εξασφαλίζεις ειρήνη. Μια μέρα θα στα πάρουν όλα αφού δεν έχεις νεύρο.

  30. SZAE avatar
    SZAE 01/02/2012 16:12:36

    Ο τέταρτος του πληρώματος πέθανε 3 μήνες μετά οταν ήταν βάρδια. Η καρδιά του δεν άντεξε.
    Ο πεμπτος απο το ηρωικο εκεινο πληρωμα ειναι ακομα στις τάξεις του ΠΝ
    Το δευτερο ελικοπτερο του ΠΝ που ηταν στην περιοχη απονηώθηκε αλλά επέστρεψε αμμεσα λογω βλάβης. Ο χειριστης του παραιτηθηκε αμμεσα.
    Η μοίρα διαθετει ακομα 10 ελικοπτερα τα οποια και θα χρησιμοποιήσει στο δρομο που χαραξαν ολοι οι προηγούμενοι.