#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 12:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

3,2 δις η μαύρη τρύπα στον προϋπολογισμό – αναπόφευκτα τα νέα μέτρα



Το λέγαμε ότι οι μαθητευόμενοι μάγοι της οικονομίας πάνε για φούντο της χώρα και κανείς δεν μας πίστευε. Αναγκασμένοι, όμως, στο υπουργείο Οικονομικών να βγάζουν τα στοιχεία για την πορεία του ελλείμματος, δείχνουν την πραγματική εικόνα της οικονομίας.

Σύμφωνα λοιπόν με τα στοιχεία, Ιούλιο και Αύγουστο τα έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού αυξήθηκαν κατά 3,3% έναντι ετήσιου στόχου για αύξηση 13,7%! Δηλαδή πάνω από μονάδες είναι διαφορά μεταξύ στόχου και πραγματικής κατάστασης.

Αυτό σημαίνει ότι η μαύρη τρύπα στον προϋπολογισμό δεν θα είναι 800 εκατ. όπως υποστήριζε η κυβέρνηση αλλά 3,2 δισ. ευρώ στο τέλος του έτους. Επομένως, τα μέτρα που γράφαμε ότι έρχονται και δηλώνονται στο Μνημόνιο ως “μη καθορισμένα μέτρα” είναι πλέον αναπόφευκτα.

Αφού γονάτισαν τα νοικοκυριά και τις μικρές επιχειρήσεις, αφού η ανεργία εκτοξεύτηκε πάνω από 12% κι αφού τα πάντα δείχνουν διάλυση της οικονομίας, η ίδια η κυβέρνηση (με βάση τα στοιχεία) ομολογεί την αποτυχία της πολιτικής της. Τι άλλο χρειάζονται δηλαδή για να καταλάβουν ότι έσοδα δεν έχει, αν δεν υπάρχει πραγματική οικονομία; Ξετίναξαν τον κόσμο στους φόρους, μειώθηκε η κατανάλωση, οι ελεγκτικοί μηχανισμοί παραμένουν διαλυμένοι και θέλουν να εισπράξουν και έσοδα; Να ξυπνήσουν από το λήθαργο μπορούν;

Κατά τα λοιπά, σύμφωνα με τα στοιχεία, οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού στο ίδιο διάστημα μειώθηκαν κατά 7,7%, έναντι στόχου για μείωση κατά 5,5%. Ειδικότερα οι πρωτογενείς δαπάνες είναι μειωμένες κατά 12,0%, έναντι ετήσιου στόχου μείωσης κατά 5,8%, ενώ οι δαπάνες για τόκους αυξήθηκαν κατά 6,6% έναντι ετήσιας πρόβλεψης για αύξηση κατά 5,6%.
Οι δαπάνες του Π.Δ.Ε. είναι περιορισμένες κατά 32,8% και τα έσοδά του κατά 1,9% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2009.- Με λίγα λόγια κόβουν από παντού αλλά δε φτάνει, χρειάζεται και ανάπτυξη.

Επίσης, η μείωση  στο έλλειμμα του κρατικού προϋπολογισμού το οκτάμηνο Ιανουαρίου-Αυγούστου 2010, ήταν 32,2% και διαμορφώθηκε στα 14.493 εκατ. ευρώ από 21.382 εκατ. ευρώ στο αντίστοιχο διάστημα του 2009 έναντι ετήσιου στόχου μείωσης κατά 39,5% που προβλέπεται στο πρόγραμμα οικονομικής πολιτικής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rigakisalex avatar
    rigakisalex 10/09/2010 12:26:19

    Δεν υπαρχει καμία περίπτωση να περιοριστεί το έλλειμμα και να αποφύγουμε τη χρεοκοπία. Αν επιτρέπεται και αν θέλετε, δείτε μία ανάλυση στο λινκ http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2182.aspx Ευχαριστώ πολύ.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ rigakisalex 10/09/2010 13:06:43

      Μα ο στόχος των τοκογλύφων και της διακυβέρνησης γιωργάκη συνεπώς, είναι η χρεωκοπία με αναδιάρθρωση του χρέους που θα δεσμεύσει εσαεί τις πλουτοπαραγωγικές πηγές και τις επιλογές της χώρας ως κλασσικό προτεκτοράτο. Οσο δεν ξυπνούν να αντιδράσουν οι υπνωτισμένοι από τις οθόνες συνέλληνες επιταχύνεται αυτό το "προτσές" για να μας πιάσουν στον ύπνο και να μην υπάρξουν επιπλέον κόστη σε "συμμάχους" και τραπεζίτες.

      • rigakisalex avatar
        rigakisalex @ http://neotera.wordpress.com 10/09/2010 13:59:12

        Συμφωνώ απόλυτα. Δεν θέλουν τα χρήματα μας, δεν θέλουν να τους εξοφλήσουμε δηλαδή, γιατί ο στόχος τους είναι η δημόσια (και η ιδιωτική) περιουσία μας. Ο μοναδικός τρόπος για να τους ξεφύγουμε, είναι να τους πληρώσουμε, αναγκάζοντας τους να συμμετέχουν στην εξόφληση. Η λύση είναι πολύ επώδυνη βέβαια, αλλά ρεαλιστική.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ rigakisalex 10/09/2010 14:55:11

      Κι όμως, είναι τόσο απλό να αποφύγουμε τη χρεωκοπία! Εδώ η Νορβηγία το κατάλαβε και αγοράζει ελληνικά ομόλογα! Και δεν είναι επειδή πείσθηκε ότι θα καταφέρει η κυβέρνηση της παιδικής χαράς ΓΑΠ-Παπακ, αλλά επειδή η χρεωκοπία της Ελλάδας με κανένα ορθολογικό οικονομικό σενάριο δεν "βγαίνει".

      Εκτός κι αν εξακολουθήσουν να καταστρέφουν τη χώρα με το ρυθμό και τον τρόπο που την καταστρέφουν. Όμως αυτό το ανορθολογικό σενάριο προφανώς οι Νορβηγοί δεν το έλαβαν υπόψη τους.

  2. nick avatar
    nick 10/09/2010 12:57:13

    Δηλαδή απ' ότι φαίνεται και το ΦΠΑ να ανέβει κλίμακα (από 11 σε 23%) και η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης να διπλασιαστεί, πάλι δεν πιάνεται ο στόχος. Και όλα αυτά για φέτος γιατί επιπλέον μέτρα προβλέπονται και για το 2011 και για κάθε χρονιά μέχρι το 2014.
    Καταλάβατε τώρα που μας οδηγεί η πολιτική ΓΑΠ; Καταλάβατε γιατί μας έφεραν το ΔΝΤ; Δε μπορεί να μη γνώριζαν ότι με αυτά τα μέτρα θα επέρχονταν τέτοια ύφεση που θα είχει ως επακόλουθο τη μείωση των εσόδων. Το γνώριζαν.
    Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά: αυτή η κυβέρνηση έχει ως στόχο να γονατίσει και να διαλύσει την Ελλάδα. Θα τους κάνουμε τη χάρη;

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 10/09/2010 12:57:52

    Ολη η χώρα ετοιμάζεται να πέσει μέσα στη μαύρη τρύπα.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Θραξ Αναρμόδιος 10/09/2010 13:00:49

      Το καταλαβαίνω κάτω από ένα μεγάλο κείμενο να πατάς και μια σφραγίδα ΘΑ, αλλά κάτω από μια προτασούλα!

      Πολύ γραφειοκρατικό το βρίσκω ρε παιδί μου.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ αλλενάκι 10/09/2010 13:23:23

        Ναρκισσιστικό είναι. Μ' αρέσει να το βλέπω! Νομίζω ότι είμαι αρθρογράφος σαν τον φίλο μου τον Strange Attractor.

        Αδυναμίες ανθρώπινες.

        Ελπίζω να τις συγχωρείς.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 10/09/2010 13:46:58

        Είσαι ΚΑΙ αρθρογράφος, αλλά αφού δεν ενοχλείται η δική σου διευρυμένη αντίληψη περί δημοκρατίας, δε μου πέφτει λόγος.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ αλλενάκι 10/09/2010 14:03:50

        @αλλενάκι

        Μάλλον δεν με συμπαθείς και πολύ.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 10/09/2010 14:08:43

        Θράκα, μόνος σου αποφασίζεις, μόνος σου εκτελείς.

        αλλενάκι

        χα χα χααα!

      • Άργος avatar
        Άργος @ αλλενάκι 10/09/2010 16:46:47

        *Σταματάει λίγο πριν πέσει (στην τρύπα)* "Ουφ!"

        *Ο ΘΑ ξεφυσάει κι αυτός μουρμουρίζοντας στον Άργο." "Πλάκα έκανα, μικρέ, αλλά πρόσεχε, ε; Δηλαδή, το εννοούσα για την Ελλάδα!"

        *το αλλενάκι τον χτυπάει στην πλάτη* "Άντε, βρε Άργο, τα κατάφερες."

        *Ο Άργος χάνει την ισορροπία του και...* "Πολύ μα-α-α-αύρη-η-η" (ηχώ που χάνεται)

        (Αποκ. ευθύνης: Συμπτώσεις ονομάτων με την πραγματικότητα είναι τελείως τυχαίες.)

        -----------------------

        Δίδαγμα : όταν οι ωραίοι πάνε να τσακωθούνε, (πώς πάει μετά;...)

  4. Γ.Ν. avatar
    Γ.Ν. 10/09/2010 13:01:12

    τώρα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι το ΔΝΤ θα ζητήσει την άμεση απόλυση Δ.Υ. για να μειωθούν τα έξοδα της κεντρικής κυβέρνησης, και να ισοσκελισθεί το έλειμμα του προϋπολογισμού. Τόσο καιρό το μαιμυδιάζαν το θέμα, τάσοντας λαγούς και πετραχείλια στην Τροικα ότι θα πετύζουν τουσ στόχους από την αύξηση των φορολογικών εσόδων και την μείωση άλλβ λειτουργικών κόστων. Όμως η συνταγή δεν τους βγαίνει, όπως είταν φυσικό, και τώρα μόνο αυτή η λύση υπάρχει στο τραπέζι. Για 2.5 δις έλειμμα μιλάμε για 100,000 τεμάχια που πρέπει άμεσα να απομακρυθούν.

  5. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 10/09/2010 13:24:54

    Κύριοι, φθάσαμε στο όριο. Στις Βρυξέλλες είναι μουδιασμένοι με τον "μετασχηματισμό" της κυβέρνησης. Ειλικρινά στους διαδρόμους του Κοινοβουλίου, πλανάται το ερώτημα: Μα καλά χρειάζεται να έχει η Ελλάδα 48 υπουργούς, ενώ η Γερμανία στη Κεντρική Κυβέρνησης δεν έχει πάνω από 25;

    Επίσης, το μπλέξιμο των αρμοδιοτήτων προκαλεί αμηχανία γιατί κανείς δεν ξέρει που να απευθυνθει για να ρωτήσει οτιδήποτε.

    Επίσης, ο προϋπολογισμός έπεσε έξω από κακούς χειρισμούς. Όταν στερεύεις την αγορά από ρευστό και αυξάνεις ΠΑΝΤΟΥ τους άμμεσους και έμμεσους φόρους, τότε ο πιο απλός μπακάλης της γειτονιάς σου λέει ότο φαληρίσαμε.


    Τώρα δεν θα ήθελα να πιστεύω ότι θα απωλήσει και Δ.Υ. διότι μετά πάμε για άλλου είδους καταστάσεις......

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΑΡΚΑΣ 10/09/2010 13:51:55

      Για το πληθος των υπουργων εχουν κατι ωραιες!!! δικαιολογιες οι εσωτερικες σελιδες των εφημεριδων...εγω ομως θα το πω με δυο λεξεις...ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!
      (ακου λεφτα!! τι να του πεις;)

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 10/09/2010 14:05:30

        Τις ιδιες διακιολογιες ειπε ο ΓΑΠ στο υπουργικο συμβουλιο...τυχαιο;

    • rigakisalex avatar
      rigakisalex @ ΑΡΚΑΣ 10/09/2010 14:12:56

      Οι απολύσεις ΔΥ είναι κάτι παραπάνω από σίγουρες. Ο στασιμοπληθωρισμός είναι μία χρόνια αρρώστια που πολύ σπάνια γιατρεύεται.

  6. Jim Panousis avatar
    Jim Panousis 10/09/2010 14:03:12

    36 χρόνια "επενδύσεων". Γ-ελλαδίτσα (και) με γάλα Δ.Ν.Τ., μεγαλώνει-μεγαλώνει γερά παιδιά: 1.114.000 (!!!!!) κρατικά αμειβόμενους, πόσους συνταξιούχους νεο-συνταξιούχους, και μετανάστες με κοντά στο 1.000.000 (!!!) μετανάστες (Ευρωπαική στατιστική υπηρεσία), δικαίωση(;) για σταζιέρους Δημοσίου (και με κονδύλια Ιδιωτικού Τομέα, Λαέκ-ΟΑΕΔ (!!!!!!) έγιναν αυτά τα προγράμματα, πως επιλέχθηκαν και ποιος θα τους πληρώσει-πληρώνει εν τέλει;;;;;;;), την πολυπληθέστερη πλέον κυβέρνηση (απόψε αυτοσχεδιάζουμε!!!!!!) και την 83η θέση η Γελλαδίτσα στο “λιβάδι” της ανταγωνιστικότητας, παρέα με το Τρινιτάντ, και το δυσθεώρητο χρέος της!!!!..................(Ξυπνήστε έλλη(νες καφέ φραπέ και φρεντοτσίνο στη λιακάδα)

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 10/09/2010 14:15:17

    Ψαχνοντας στο διαδικτυο βρισκεις πολλα σημαντικα θεματα. Σας παραθετω ενα.

    h**p://www.alfavita.gr/artro.php?id=9090

    Τα μαθηματικά της Υπουργού Παιδείας της Ρόζας Μαριάτου

    10/09/2010 - 11:15


    ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
    Διορισμοί μονίμων: 2.825
    Προσλήψεις αναπληρωτών: 2.554 δάσκαλοι + 1.304 νηπιαγωγοί + 1.064 εκπαιδευτικοί στη δευτεροβάθμια.



    Οι αναπληρωτές που προσλήφθηκαν στα 800 δημοτικά θα καλύψουν νέες θέσεις εργασίας που δεν υπήρχαν τις προηγούμενες χρονιές. Είναι δηλαδή νέες ανάγκες και έτσι στoν ισολογισμό δεν έχουν θέση.



    Σύνολο διορισμών και προσλήψεων αναπληρωτών: 2.825+ 2.554+1.304+1.064 = 7.747
    Ομολογεί χωρίς να κοκκινίζει η Υπουργός μας ότι υπάρχουν κι άλλα κενά

    στην πρωτοβάθμια 3.047-2.554= 866


    στη δευτεροβάθμια 2.843 – 1.064 = 1.479


    Σύνολο, λοιπόν, καταγεγραμμένων κενών 2.345 (πάντα με τα δικά τους δεδομένα για τον υπολογισμό των κενών)


    Βρίσκει και 4.277 πλεονάζον προσωπικό, ενώ έχει 7.100 παραπάνω συνταξιοδοτήσεις από το 2009. Το 2009 είχαμε 4.355 συνταξιοδοτήσεις οπότε έμμεσα πλην σαφώς παραδέχεται ότι για το 2010 έχουμε 11.455 συνταξιοδοτήσεις.


    Έχουμε και λέμε:


    Προσλήψεις/διορισμοί + εναπομείναντα κενά = 10.092
    11.445 συνταξιοδοτήσεις και 8.000 εκτιμώμενα κενά = 19.445 τα αρχικά κενά την 1η Ιουλίου. Οπότε 19.445-10.092= 9.353


    Με άλλα λόγια η Διαμαντοπούλου μέσα στους δύο καλοκαιρινούς μήνες κατάφερε να εξαφανίσει 9.353 κενά εκπαιδευτικών και να της έχει μείνει -σύμφωνα με τα λεγόμενά της πάντα- και πλεονάζον προσωπικό 4.277
    Έτσι από τις 20.000 ελλείψεις εκπαιδευτικών εκμηδένισε τις 13.620 (9.353+4.277)!
    Μπράβο Αννούλα. Συγχαρητήρια! Μήπως με τον ίδιο μαγικό τρόπο μπορείς να εξαφανίσεις και το χρέος; Και το ΔΝΤ; Κι εσάς όλους;

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/09/2010 14:24:39

    ΕΕΕ ΟΟΟ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΔΩ!!!

  9. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 10/09/2010 14:25:02

    Διαβαστε και τα σχολια δικα σας..Εγω ενα λεω: τι υποκρισια!!!

    h**p://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=41538&catid=9

  10. nick avatar
    nick 10/09/2010 14:35:10

    Δηλαδή απ’ ότι φαίνεται και το ΦΠΑ να ανέβει κλίμακα (από 11 σε 23%) και η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης να διπλασιαστεί, πάλι δεν πιάνεται ο στόχος. Και όλα αυτά για φέτος γιατί επιπλέον μέτρα προβλέπονται και για το 2011 και για κάθε χρονιά μέχρι το 2014.
    Καταλάβατε τώρα που μας οδηγεί η πολιτική ΓΑΠ; Καταλάβατε γιατί μας έφεραν το ΔΝΤ; Δε μπορεί να μη γνώριζαν ότι με αυτά τα μέτρα θα επέρχονταν τέτοια ύφεση που θα είχει ως επακόλουθο τη μείωση των εσόδων. Το γνώριζαν.
    Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά: αυτή η κυβέρνηση έχει ως στόχο να γονατίσει και να διαλύσει την Ελλάδα. Θα τους κάνουμε τη χάρη;

  11. κορινα avatar
    κορινα 10/09/2010 14:56:59

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΔΝΤ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ


    ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΩΡΑ ΚΙΑ ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΟΛΗ Η ΒΡΩΜΟΠΑΡΕΑ ΤΟΥ

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/09/2010 15:03:48

    Το χρέος της Ελλάδας είναι (ένα ακόμα) κίνητρο για να είμαστε σταθερά στην Ευρωζώνη.
    h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231058637

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 10/09/2010 15:04:53

      Πειράζει που το λέει Ιταλός και όχι Αμερικάνος;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ο Θείος 10/09/2010 15:26:36

        Πειραζει να χαρισουμε δυο-τρεις μισθους ακομη, να παει το πετρελαιο θερμανσης 1,5€, και να απολυθουν 200.000- 300.000
        εγαζομενοι;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 10/09/2010 15:33:13

        Εξαρτάται από τι ύψους μισθούς θα "χαρίσουμε" και ποιοί θα πάρουν τα "χαρισμένα" Τη γνώμη μου, δεν διστάζω να την πώ:
        Μισθοί μέχρι 1500 Ευρώ (ολικά) δεν θά 'πρεπε να "χαρίσουν" τίποτε, οι κάτω των 1200 να πάρουν και υπολογίσιμη αύξηση. Μισθοί 1500 - 3000 ελαφρό "κούρεμα". Άνω των 3000, τσεκούρωμα κανονικό.
        Εξαιρούνται ειδικά επικίνδυνα κοινωφελή επαγγέλματα (πυροσβέστες, πιλότοι πολκεμικής αεροπορίας κτλ).

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ο Θείος 10/09/2010 15:37:25

        Καλα κρασια τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες Θειε
        Και οι Μαντελης, Τσουκατος και λοιποι συγγενεις στο απυροβλητο...καταραμενη φτωχεια!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ο Θείος 10/09/2010 15:38:36

        Δεν χαριζουμε τιποτε αλλο θειε παρτε το χαμπαρι ολοι

        • zackii avatar
          zackii @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 23/01/2011 08:59:28

          Επειδή μάλλον είμαστε αιθεροβάμονες, σε πιό κράτος υπό ΔΝΤ δεν απολύθηκαν ΔΥ, δεν τσεκουρώθηκαν μισθοί και συντάξεις, δεν καταστράφηκε η πραγματική οικονομία,δεν εκτοξεύτηκε η ανεργία? Εμείς και μάλιστα με την πιό δουλοπρεπή κυβέρνηση-την οποία μάλιστα έβαλαν γιά να κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά, και τηνπιό αδιάφορη νεολαία που ούτε καν την ενδιαφέρει το ελάχιστο, δηλ. να τους δείξει με την ψήφο έστω την αντίδρασή της- πως πιστεύουμε ότι θα την γλυτώσουμε?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 10/09/2010 15:45:32

        Πάντως, οι κάτω των 1500, λέμε να τους τα "πάρουμε", δοθείσης ευκαιρίας.
        Άν θα τα πάρουμε από τους Τσουκο-Μαντέληδες ή από τα ρετιρέ των ΔΕΚΟ, μου φαίνεται μάλλον λεπομέρεια:
        Λϊγοι έτρωγαν από πολλά και πολλοί έτρωγαν από λίγα. Στην καταραμένη την Άλγεβρα, το τελικό εξαγόμενο μετράει.

  13. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 10/09/2010 15:10:41

    Η απόφαση γιά πτώχευση της Ελλάδας είναι ειλημμένη. Μένει να καθωρισθή η ακριβής στιγμή που θα ανακοινωθή.
    Διαβάστε την ιστορία της πτώχευσης του 1897 επί Χαριλάου Τρικούπη και θα δείτε ότι η σημερινή κατάσταση είναι ακριβής επανάλληψη του τότε.
    Τα ίδια ακριβώς δημσοσιεύματα στο εξωτερικό με πρωτοστατούντα τον Γερμανικό τύπο και ακολουθούντα τον Αγγλικό, οι ίδιες ακριβώς κατηγορίες κατά των Ελλήνων ως λαού κ.λ.π.
    Είναι εκπληκτική η ομοιότητα.
    Η πορεία πρός την πτώχευση διήρκεσε τότε, περίπου τρία χρόνια και, αφού στο μεταξύ φαγώθηκε απο τα λαμόγια ένα ενδιάμεσο δάνειο σαν το σημερινό του ΔΝΤ, πλούτισαν περισσότερο κάτι "εθνικοί" ευεργέτες παίζοντας στο χρηματιστήριο του Λονδίνου εκ του ασφαλούς τα Ελληνικά δάνεια μιάς και ήξεραν απο πρίν τις πολιτικές αποφάσεις και τις επιπτώσεις που θα είχαν κ.λ.π.

    Θα πτωχεύσουμε οπωσδήποτε! Πώς αλλοιώς να το πώ δηλαδή;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Άπιστος Θωμάς 10/09/2010 15:58:37

      Συμμετείχε ήδη η Ελλάδα του Χαριλάου Τρικούπη στην Ευρωπαική Ένωση; Δεν το ήξερα, συγγνώμη.
      Τζάμπα το πήρε το ονόρε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ο Α'!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 10/09/2010 16:00:42

        Τον φτύνουν κανονικά πιά οι δεξιοί, αυτόν και το έργο του! Και έμεινα να τον υποστηρίζω εγώ ο αριστερός ο πού*της! Τα ύστερα του κόσμου!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Άπιστος Θωμάς 10/09/2010 17:25:03

      Είναι καρμικό?

  14. panos avatar
    panos 10/09/2010 15:31:17

    ΑΧ ΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΝΔ...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ??????

  15. Factorx avatar
    Factorx 10/09/2010 16:30:58

    Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Φθιώτιδας, κ. Χρήστος Σταϊκούρας, έκανε την ακόλουθη δήλωση, σχετικά με την πορεία εκτέλεσης του Προϋπολογισμού το 1ο οκτάμηνο του 2010:


    «Οι προβλέψεις και οι εκτιμήσεις του Οικονομικού Επιτελείου της Κυβέρνησης συνεχώς διαψεύδονται.
    Η Κυβέρνηση, με θητεία σχεδόν ενός έτους, είναι αντιμέτωπη με τα πεπραγμένα της.
    Δυστυχώς, όμως, αυτά τα υφίστανται τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις.
    Τα αποτελέσματα κατά την εκτέλεση του Προϋπολογισμού επιβεβαιώνουν τη διεύρυνση των αποκλίσεων.
    Η ηγεσία της Κυβέρνησης οφείλει να αντιληφθεί ότι τα προσχήματα τελείωσαν.
    Το Οικονομικό Επιτελείο της Κυβέρνησης, αντί να συγκεράσει πολιτικές μείωσης του δημοσιονομικού ελλείμματος και ενίσχυσης της ανάπτυξης, έχει επιλέξει και εφαρμόζει μονομερώς μέτρα, τα οποία άλλωστε έχουν περιορισμένα αποτελέσματα, για τη λογιστική μείωση του ελλείμματος.
    Η ΝΔ επίμονα επισημαίνει το λάθος».

    Αναλυτικότερα, ο κ. Σταϊκούρας αναφέρει:

    «Οι προβλέψεις και οι εκτιμήσεις του Οικονομικού Επιτελείου της Κυβέρνησης συνεχώς διαψεύδονται.
    Η Κυβέρνηση, με θητεία σχεδόν ενός έτους, είναι αντιμέτωπη με τα πεπραγμένα της.
    Δυστυχώς, όμως, αυτά τα υφίστανται τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις.
    Τα αποτελέσματα κατά την εκτέλεση του Προϋπολογισμού επιβεβαιώνουν τη διεύρυνση των αποκλίσεων.
    Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα προσωρινά στοιχεία του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους για το 1ο οκτάμηνο του 2010:

    1ον. Η υστέρηση εσόδων, έναντι των στόχων, παρά την υπερ-φορολόγηση νοικοκυριών και επιχειρήσεων, διευρύνεται συνεχώς.
    Τα καθαρά έσοδα του Τακτικού Προϋπολογισμού αυξήθηκαν μόλις κατά 3,3% σε σχέση με πέρυσι, έναντι στόχου για αύξηση κατά 13,7% (Συνεχής μείωση: 8,3% το πεντάμηνο, 7,2% το εξάμηνο, 4,1% το επτάμηνο).

    Μάλιστα, το μήνα Αύγουστο, όπως και τον Ιούλιο, παρατηρείται μείωση των εσόδων της τάξεως του 3% σε σχέση με τον Αύγουστο του 2009.
    Η υστέρηση εσόδων για το οκτάμηνο έναντι των προβλέψεων ξεπερνάει τα 2,2 δισ. ευρώ (το Οικονομικό Επιτελείο εκτιμούσε ότι τα καθαρά έσοδα θα διαμορφωθούν στα 34,6 δισ. ευρώ και τελικά διαμορφώνονται στα 32,4 δισ. ευρώ).

    Επιπλέον, οι επιστροφές φόρων προς τις επιχειρήσεις, κυρίως τις εξαγωγικές, εμφανίζονται μειωμένες κατά 1,5% σε σχέση με πέρυσι, έναντι στόχου για αύξηση κατά 3%.

    2ον. Η υστέρηση αυτή στα έσοδα οδηγεί την Κυβέρνηση να εγκαταλείψει το στόχο των δαπανών για τις δημόσιες επενδύσεις.
    Έτσι, οι δαπάνες του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων εμφανίζονται μειωμένες κατά 33% σε σχέση με πέρυσι (περίπου 2,3 δισ. ευρώ), έναντι στόχου για μείωση μόλις κατά 4%.

    Υπογραμμίζουμε, όπως ανέπτυξε διεξοδικά χθες και ο συνάδελφος Τομεάρχης Ανάπτυξης κ. Κ. Χατζηδάκης, ότι το ΕΣΠΑ είναι κολλημένο, το ΤΕΜΠΜΕ βούλιαξε, Αναπτυξιακός Νόμος δεν υπάρχει, οι πρωτοβουλίες για ΣΔΙΤ καρκινοβατούν, οι συμβάσεις παραχώρησης είναι στη σφαίρα της θεωρίας, οι αποκρατικοποιήσεις είναι ασκήσεις επί χάρτου, η αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας είναι λεκτικό σχήμα.
    Από τα παραπάνω προκύπτει ότι ο περιορισμός του ελλείμματος, το 1ο οκτάμηνο του 2010, διαμορφώνεται στο 23%, έναντι στόχου για μείωση 39,5%.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Factorx 10/09/2010 18:48:01

      σε ολα αυτα που λεει η ΝΔ στην ανακοινωση εχει δικιο..απλα να βγαλει το σκασμο,γιατι οι πρωτες κρεμαλες για αυτους θα στηθουν

  16. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2010 16:35:18

    Μα γιατί?
    Τόσα μέτρα, τόσος πόνος, τόσο κλάμα τα βράδυα, τόσες βουτιές έκανε το τουρίστα GAP.
    Τί έχουν τα έρμα και ψοφάνε?
    Μήπως η ομάδα είναι λίγο άχρηστη?

  17. panos33 avatar
    panos33 10/09/2010 16:42:25

    εκτακτα καιρικα φαινομενα ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΩΝΙΑ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ....
    ε τι να πω ρε παιδι μου,η και ο θεος ειναι με τον τζεφρυ η εχει τοσο καλη προσβαση στα ΜΜΕ που βγαζουν ανυπαρκτα δελτια καιρου για να περιοριστουν οι κινητοποιησεις και η αγανακτηση......

  18. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 10/09/2010 16:53:34

    Ότι ακριβώς έλειπε από το σεβαστό υπουργείο μας. Εθνικό Κέντρο Προειδοποίησης για Τσουνάμι θα ιδρύσει το υπ. Παιδείας και δια βίου κλπ, με σκοπό την ενημέρωση και την αντιμετώπιση του κινδύνου από παλιρροιακά κύματα (τσουνάμι), σύμφωνα με σχετική τροπολογία που κατάθεσε η υπουργός προς ψήφιση στη Βουλή, στο σχέδιο νόμου για τη Δια Βίου Μάθηση.!!!!!

  19. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 10/09/2010 17:21:36

    Άπιστε Θωμά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και συνυπογράφω τα λεγόμενά σου.Πάμε 'ντουγρού' για πτώχευση και όσο νωρίτερα το καταλάβουμε όλοι μας τόσο το καλύτερο.

  20. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 10/09/2010 17:24:29

    Α και κάτι άλλο.Εμείς ήμαστε πολλοί ενώ αυτοί λίγοι.......και άχρηστοι.

  21. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 11/09/2010 05:19:43

    πτωχευσαντα νου
    τα αργυρια βλαβη χειροτερη
    μπορουν να προξενησουν?