#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 08:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

3.000 Άδειες Δ.Χ. σε Αλβανούς και Βουλγάρους;



Αγαπητό ANTINEWS πολύ καιρό τώρα ενημερώνωμε από το Διαδίκτυο και συγκεκριμένα από το δικό σου site.Είμαι 40 ετών εργαζόμενος πατέρας 2 παιδιών που δεν έχει να ελπίζει πλέον πουθενά.Έζησα το δράμα των Φορτηγατζήδων από πρώτο χέρι καθ' ότι ο αδελφός μου είναι ενας από τους κυρίως θιγόμενους του κλάδου λόγω του ότι αγόρασε σχετικά τελευταία άδεια Δ.Χ.Το λάθος του το μεγάλο είναι ότι αποφάσισε να δημιουργήσει οικογένεια νωρίς και αυτή την στιγμή έχει και δυο μικρά παιδάκια.Όμως ζει και εκείνος το δικό του δράμα.Εκτός του ότι είναι χρεωμένος μέχρι το λαιμό όπως οι περισσότεροι και κινδυνεύει να χάσει την περιουσία του την οποία είχε βάλει υποθήκη για να πάρει δάνειο από τους σύγχρονους "τοκογλύφους" με τα κουστούμια όπως και πολλοί εργαζόμενοι του κλάδου έρχετε ένα απρόσμενο γεγονός να βάλει ταφόπλακα σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που οι Βουλευτές,Υπουργοί και ο Πρωθυπουργός της Κυβέρνησης (ούτε να τους πιάνω στο στόμα μου δεν θέλω) να ισοπεδώσει  πλέον και Νομοτελειακά.

Προσφάτως η Κυβέρνηση μέσω του αρμόδιου Υπουργού ΕΔΩΣΕ περίπου 3.000 Άδειες Δ.Χ. σε ανθρώπους από την Αλβανία και την Βουλγαρία λόγω καλής γειτνίασης με τις χώρες αυτές.Το αποτέλεσμα αυτού, το οποίο δεν έχει έλθει στη Δημοσιότητα ακόμα και προσπαθώ εγώ να το φέρω, είναι η ισοπέδωση των ανθρώπων αυτών.

Οι αλλοδαποί οι οποίοι κυκλοφορούν με Δ.Χ. με Αλβανικές & Βουλγαρικές Πινακίδες έχουν κατακλύσει το Λεκανοπέδιο είναι αμφίβολο εάν καταρχάς (και είναι μείζον ζήτημα) έχουν πληρώσει τις άδειες αυτές.Προσωπικά δεν νομίζω.

Κυκλοφορούν πολλές φορές χωρίς παραστατικά και χωρίς τα απαιτούμενα μέτρα ασφαλείας και το κυριότερο κλέβουν το ψωμί του Έλληνα Μεταφορέα και όλου του κλάδου ΚΥΡΙΩΣ με την σύμφωνη γνώμη του Ελληνικού Κράτους.Τις τελευταίες μέρες ομάδες της Τροχαίας έχουν κατακλύσει επίσης το Λεκανοπέδιο και έχουν αρχίσει να μοιράζουν πρόστιμα σε όλους αυτούς (και πολύ καλά κάνουν).

Όμως ακόμα και αυτά είναι αμφίβολο αν θα πληρωθούν αφούν εάν φύγουν από τα Σύνορα (υπάρχουν άραγε;) της Χώρας κλάψτα Χαράλαμπε.Για όποιον αγοράζει από καταστήματα PRAKTIKER & CARREFOUR και ρίξει μια ματιά στα Φορτηγά που ξεφορτώνουν θα διαπιστώσει ότι τα περισσότερα έχουν πινακίδες Εθνικότητας που προανέφερα.

Συνεπώς άλλο ένα "έγκλημα" ολοκληρώνεται.

Εξάλλου το μόνο που έχει μείνει σε εμάς είναι η αξιοπρέπεια.

Εάν η συγκεκριμένη Κυβέρνηση μας την πάρει και αυτή τότε δυστυχώς πρέπει να την κάνει μόνη της με ελαφρά πηδηματάκια.

Αν και είναι θέμα χρόνου..

Γ. Τ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GEORGE KAR. avatar
    GEORGE KAR. 04/02/2011 08:45:36

    EXEIS APOLYTO DIKIO FILE MOY.!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/02/2011 08:55:08

    Οι Αλβανοί και οι Βούλγαροι είναι μάλλον ο "φερετζές", στα ονόματα των οποίων εκδόθηκαν οι άδειες από Έλληνες ιδιοκτήτες.

  3. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 04/02/2011 09:27:38

    Γενικά, εδώ στη βόρειο Ελλάδα, ένα στα τρία αυτοκίνητα που κυκλοφορούν είναι Βουλγάρικα ! Κλούβες με φυμέ παράθυρα, φορτηγάκια με μισοσβησμένες πινακίδες, αυτοκίνητα τίγκα σε "εμπόρευμα" με τους προφυλακτήρες να ακουμπάνε στο οδόστρωμα και κανένας έλεγχος, πουθενά.

    Φίλοι μου, η χώρα είναι μπάχαλο - άς το πάρουμε χαμπάρι ! Δέν υπάρχει υποψία αστυνομικού, ούτε κοντά στις καντίνες πλέον, εκεί που τους είχαμε συνηθισει να αράζουν πίνοντας μπύρες και τσίπουρα και κατουρώντας τριγύρω. Εδώ, στο δρόμο Λάρισας Θεσσαλονίκης μπορείς να τρέξεις όσο σου γουστάρει και η μόνη περίπτωση να βγεί έξω συνεργείο είναι να πιέσει κάποιος δήμαρχος για να γεμίσει τα ταμεία του. Η χώρα είναι η χαρά του λαθρέμπορα, του απατεώνα, του εγκληματία που μπορεί να διασχίσει την Ελλάδα χωρίς να ρισκάρει κάποιο μπλόκο και να ξέρει καλά το κόμμα μου, οτι το παιχνίδι θα παιχτεί στην ασφάλεια κι όχι στην οικονομία. Εκτός λοιπόν απ'τις λουλούδες που βγαίνουν κι υπόσχονται τα μύρια όσα σ'αυτόν τον ταλαίπωρο κόσμο, να βγούν κάποιοι και να μιλήσουν με αυστηρότητα και σκληρότητα για τους θηλυπρεπείς και ανίκανους και άνευρους, για τα φοβισμένα για τη σύνταξή τους ασπόνδυλα που βάζουν διαχρονικά οι κυβερνήσεις στις επιτελικές θέσεις της αστυνομίας.

    Για τον Σερίφη που χρειάζεται η χώρα θέλουμε να μάθουμε, λεπτομέρειες, ποινολόγια, προυποθέσεις, χρονοδιαγράμματα, με ποιό τρόπο θα ξαναρχίσει τη δουλειά του αυτό το μπουλούκι των κοιλαράδων ή ψευτοτσαμπουκάδων που βλέπουμε να περιφέρονται αξύριστοι, ατημέλητοι, με το τσιγάρο ή το μπεγλέρι στο χέρι, τρώγοντας τυρόπιτες σε κοινή θέα, σε ώρα υπηρεσίας, ασκεπείς (παγκόσμιο φαινόμενο !), με τα περιπολικά τους καταβρώμικα, με μισοσβησμένο εθνόσημο, αγενείς, αδιάφοροι κι όλα τα υπόλοιπα που τα ξέρει καλά ο κόσμος και που τον κάνουν να αισθάνεται οτι είναι καταδικασμένος να ζεί για πάντα σ'αυτή τη φυλακή, την Ελλάδα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 04/02/2011 11:33:19

      Ότι εσείς οι νεοφιλελεύθεροι είστε υπέρ του "Νόμου και της Τάξεως" -επιλεκτικά βέβαια, σύμφωνα με τα συμφέροντα των αφεντικών σας-, το ξέραμε. Ότι θα λειτουργούσατε και ως στρατόκ**λοι λοχίες όμως, να ελέγχετε αν οι αστυνομικοί είναι... ασκεπείς (!), ομολογώ ότι δεν το περίμενα.

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ τσώφλι πασατέμπου 04/02/2011 13:38:13

      Εχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό δεν είναι εύνομη αστυνόμευση. Είναι μπουλούκια ένστολων, αδιάφορων, με επιλεκτική παρεμβατικότητα, ενίοτε με τσαμπουκαλίδηκη συμπεριφορά λιμοκοντόρων. Μού θυμίζουν μεξικάνους μπάτσους σε αμερικάνικες ταινείες. Είθε, να μήν διολισθήσουμε σε κυβερνήσεις καταστολής, με τούς υποφαινόμενους να παίζουν τον ρόλο τού καταστολέα. Από τήν άλλη είναι ο καθρέφτης τής δημοκρατίας μας. Εύγε και πάλι εύγε, σε όλες τίς κυβερνήσεις μας, γιά τό πώς αντιλαμβάνονται τήν ευνομία σε μιά “δημοκρατία”.

  4. γιαννης avatar
    γιαννης 04/02/2011 09:31:24

    η πασοκονεαδημοκρατια αε. δινει αδειες σε τουριστικα γραφεια απο την πλατεια καραισκακη μεχρι τον σταθμο λαρισης. επι της δεληγιαννη επισης και επι της αγ.κωνσταντινου αναμεσα στα γραφεια της νδ και του κουβελη.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ γιαννης 04/02/2011 09:52:43

      Σε ποια κορφή είπαμε η κανέλα?

  5. BABIS avatar
    BABIS 04/02/2011 09:31:51

    Tα φορτηγά με τις βουλγάρικες πινακίδες και τους Βούλγαρους οδηγούς ανήκουν σε Έλληνες. Η έδρα της επιχείρησης βρίσκεται στην Βουλγαρία και οι φόροι είναι πολοί μικροί. Έτσι χτυπούν και τις τιμές στα μεταφορικά. Φυσικά οι ξένες αλυσίδες PRAKTIKER & CARREFOUR χρησιμοποιούν αυτούς.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ BABIS 04/02/2011 21:31:06

      Για την ιδιοκτησία των περισσότερων από αυτές τις νταλίκες το ξέρουμε, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το ότι οι οδηγοί δεν είναι Έλληνες. Οι ίδιοι οι (Έλληνες) ιδιοκτήτες που τις έχουν, μπορεί κάλλιστα να τις οδηγούν κιόλας.

  6. black sea avatar
    black sea 04/02/2011 10:12:06

    Μήπως ο σύζυγος της Ντόρας παρήγγειλε 80 φορτηγά scania ολοκαίνουρια τι θα τα κάνει άραγε?

  7. Έρεβος avatar
    Έρεβος 04/02/2011 10:31:33

    Εγώ πάντως πλέον όλο και πιο σπάνια βλέπω νταλίκα ελληνική και ακόμα πιο σπάνια έλληνες οδηγούς.

    Μεγάλο θέμα η οδική ασφάλεια.
    Παιζει με την ασφάλεια του κόσμου όποιος δίνει το δικαίωμα να οδηγούν ένα όπλο, όπως είναι μια σύγχρονη νταλίκα, σε noname οδηγούς από χώρες στις οποίες η ανθρώπινη ζωη δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Έρεβος 04/02/2011 21:33:13

      Δυστυχώς, για τις περιπώσεις που δεν πρόκειται για Έλληνες ιδιοκτήτες που οδηγούν τη νταλίκα τους, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά, καθώς δεν υπήρχε, δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρξει κανενός είδους περιορισμός για το τι... υπηκοότητας οδηγός θα δικαιούται να οδηγεί στους ελληνικούς δρόμους (όπως και οπουδήποτε).

  8. δημης avatar
    δημης 04/02/2011 22:41:53

    "Εάν η συγκεκριμένη Κυβέρνηση μας την πάρει και αυτή τότε δυστυχώς πρέπει να την κάνει μόνη της με ελαφρά πηδηματάκια."
    Εστω βρε παιδί μου με φορτηγά με Αλβανοβουλγάρικων συμφερόντων νταλίκες ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ....

  9. οοο00 avatar
    οοο00 05/02/2011 01:18:44

    <>
    δεν εχει ψηφηστει το νομοσχεδιο οτι οποιος θελει μπορει να παρει?
    γιατι να δωσει gr αδειες σε αυτους που τις βγαζουν τσαμπε στην χωρα τους?
    η μονη διαφορα που λεγαν στις ειδησεις ειναι οτι εχουν δικαιωμα αυτοι με τις ξενες πινακιδες να βρισκονται Ελλαδα μονο χ μερες την εβδομαδα ...

  10. Makedonas Thessalonikios avatar
    Makedonas Thessalonikios 05/02/2011 03:04:30

    Kai oloi tous foroun Xeimona Kalokairi gyalia iliou.Cool!
    Merikoi exoun sto ena xeri ti sfyrixtra,kai sto allo to frape !

    Otan den trone tyropita !
    E,den mporoun na ta kanoun ola mazi !

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 05/02/2011 03:35:50

    μονο αληθειες λεει..

  12. dimitris avatar