#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2013 19:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

28χρονος ειδικός φρουρός αυτοκτόνησε από ευαισθησία!!!



Δεν το χωράει ο ανθρώπινος νους αυτό που συνέβη σήμερα το απόγευμα στο Χαλάνδρι. Δύο ημέρες πριν από τη γιορτή της αγάπης ένα παλικάρι 28 ετών, ένας ειδικός φρουρός, έβαλε τέρμα στη ζωή του με το υπηρεσιακό του περίστροφο. Ο λόγος δεν ήταν οικονομικός, ούτε ερωτική απογοήτευση.

Ο νεαρός είχε την ατυχία να παρασύρει με τη μηχανή του, εκτός υπηρεσίας, μια ηλικιωμένη γυναίκα. Κατέβηκε να δει την τραυματία και μόλις διαπίστωσε ότι η γυναίκα ήταν νεκρή έβγαλε το υπηρεσιακό του περίστροφο και αυτοκτόνησε. Υπηρετούσε στην Κυψέλη και είχε αδερφό αξιωματικό στην Αστυνομία.

Αυτό το παλικάρι θόλωσε το μυαλό του, η ευθιξία, η ευαισθησία και αυτό που αισθάνθηκε όταν είδε ότι σκότωσε έναν άνθρωπο (που μπορεί και να μην έφταιγε) τον οδήγησε στο απονενοημένο διάβημα.

Πόσος πόνος για όλη την ελληνική κοινωνία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 22/12/2013 20:04:11

    Θεός σχωρέστον! Εύχομαι ο Θεός να δώσει Κουράγιο και υπομονή στην οικογένεια του!
    ‘Α και για μην ξεχνιόμαστε «Μπάτσοι Γουρούνια Δολοφόνοι» όπως λένε και οι προοδευτικοί…
    Και πάλι κρίμα για το παιδί αλλά και για την γιαγιά.

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 22/12/2013 20:11:36

    Είθε τέτοια ευαισθησία να είχαν και οι Λιάπηδες...

    • Mariana avatar
      Mariana @ Κώστας 23/12/2013 08:04:27

      Οι Λιάπηδες γιατί να έχουν? Οι ψηφοφόροι θα έπρεπε να έχουν τέτοια ευαισθησία και να αυτοκτονούν όταν ψηφίζουν Λιάπηδες.

  3. regeneration avatar
    regeneration 22/12/2013 20:17:49

    Ας αναπαυθεί η ψυχή του.

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/12/2013 20:24:20

    Γιατί τέτοιο κακό βρέ παληκάρι μου,γιατί;;;;
    Γιατί τέτοια κατάρα;

  5. Panos avatar
    Panos 22/12/2013 20:43:13

    Πόνος δεν θα πεί τίποτα...
    Κρίμα τη γυναίκα, κρίμα και το παλληκάρι. Πόσο κρίμα και άδικο...

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 22/12/2013 20:44:42

    Θεέ μου, υπάρχουν ακόμα τέτοιοι Άνθρωποι;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Αφροδίτη 23/12/2013 02:21:13

      Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ..!!! Ανθρωπος με Α. Προσπαθω να φανταστω τη σκηνη και τα συναισθηματα που ενοιωσε αυτό το παλικαρι. Κριμα Θεε μου. Αν υπαρξει παραδεισος, ας είναι ηδη εκει.
      Κουραγιο στους συγγενείς και των 2 συνΑνθρωπων μας.

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ Αφροδίτη 23/12/2013 07:17:29

      Πολύ σωστά, 'Ανθρωποι με κεφαλαίο Α. Χωρίς άλλα λόγια, σεβασμός στη μνήμη του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.....

  7. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 22/12/2013 20:48:39

    Ένας «Άγγελος» ζητάει απαντήσεις
    Σωρεία ερωτημάτων για τον τρόπο με τον οποίο λειτούργησε και ενήργησε η τροχαία της Πάτρας, στην υπόθεση του Θανατηφόρου τροχαίου που σημειώθηκε στις 2 Μαΐου στο ύψος του Αγ. Γεωργίου του Ρίου, με θύμα τον δεκαπεντάχρονο Πάνο Τζαβάρα και πρωταγωνίστρια τη σύζυγο του υφυπουργού Οικονομικών Γιώργου Μαυραγάνη, προκύπτουν μετά από καταγγελίες οι οποίες οδήγησαν σε έρευνα της υπόθεσης από το Patrastimes.gr.

    Από τα στοιχεία της έρευνας τίθενται τα εξής ερωτήματα, για τα οποία εάν δεν δοθούν άμεσες και πειστικές απαντήσεις, η υπόθεση ενδέχεται να πάρει ακόμα και πολιτικές διαστάσεις, καθώς θα επιτραπούν σκέψεις για πιθανή προσπάθεια – για ευνόητους λόγους – συγκάλυψης ευθυνών.

    http://www.patrastimes.gr/arthro.php?id=19106

  8. guest avatar
    guest 22/12/2013 23:09:59

    Απίστευτα τραγικό . Πάλι θα αναρωτιόμαστε σε ποιους επιλεγεί να δίνει όπλα η πολιτεία και αν γίνεται σωστή ψυχιατρική αξιολόγηση ή άρπα κόλα

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ guest 23/12/2013 00:23:55

      Αίσχος για το σχόλιό σου! Δηλαδή, πάλι να το γυρίσετε, κακήν-κακώς, για να επιτεθείτε στους μπάτσους. Ευθιξία λέγεται μεγάλε - αρετή είναι, δεν είναι νόσημα ψυχιατρικό ! Αλλά πώς να εξηγήσω στον εκ γενετή τυφλό τί είναι τα χρώματα; Πάντως, ψάξτο, μην τυχόν ο χρήζων ψυχιατρικής εξέτασης είσαι εσύ.

      ΥΓ: Θεέ μου, συγχώρεσε το παληκάρι, που θόλωσε.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ guest 23/12/2013 02:18:14

      Αυτό βρηκες να πεις ρε συριζαραινα??? Ελεος ρε ανθρωπάκια της κακιας ωρας...

      • Ο Ιππέας avatar
        Ο Ιππέας @ Μικρασιάτης 23/12/2013 05:54:22

        Δεν γνωρίζω ουτε και μ' ενδιαφέρει ποιές είναι οι πολιτικές προτιμήσεις του GUEST ομως κατα την γνώμη μου έκανε post το μόνο ουσιώδες και λογικό σχόλιο.

        Αυτό που έκανε ο ειδικός φρουρός ήταν ενα ανώριμο παράλογο, άνευ εμπειρίας τραγικό λάθος, ασύμβατο με την ιδιοτητά του, την εκπαιδευσή του και πάνω απ' όλα αντίθετο με τον όρκο του.

        Το θύμα ήταν προς στιγμή νεκρό κατά την δική του γνώμη, που δεν είμαι βέβαιος αν την δέχομαι, αφού στον νού του, ως απέδειξε, δεν κυριάρχησε η ψυχραιμία αλλά ο φόβος.

        Λυπάμαι αλλά η πράξη του δείχνει λιποψυχία και δειλία.
        Ο μεγαλοδύναμος Θεός να τον συγχωρέσει!

        • Μεγαλες στιγμες avatar
          Μεγαλες στιγμες @ Ο Ιππέας 23/12/2013 09:02:49

          Φανταζομαι πως εσυ Ιππεα εχεις σκοτωσει ανθρωπο σε τροχαιο και σταθηκες βραχος λογικης και ψυχραιμιας.Περιμενες τη κηδεια,εστειλες στεφανι και μετα τα 3ημερα πηγες κανονικα στο γραφειο σου.
          Αν δεν συνεβη το παραπανω,ψαξε στο λεξικο για ''κομπλεξικος'' η' ''ξερολας''

          • Όστρια avatar
            Όστρια @ Μεγαλες στιγμες 23/12/2013 11:09:51

            ....Πού ξέρετε; Με τόοοοσα κιλά ''λογικής'', μπορεί και να απομακρύνθηκε ο ...άνθρωπος χωρίς καν να λογοδοτήσει, γιατί τι νόημα είχε άραγε να συληφθεί; Μήπως θ΄ανασταινόταν τάχα το θύμα του; Υπάρχει και αυτή η ....οπτική, των Ιππέων της ασυνειδησίας και του κυνισμού.

          • Γιώργος Αχαιός avatar
            Γιώργος Αχαιός @ Μεγαλες στιγμες 23/12/2013 22:28:39

            Θα σου πω μία ιστορία που μου συνέβη. Ήμουν συνοδηγός σε ένα αυτοκίνητο που ανέβαινε μία στενή και απότομη ανηφόρα σε ένα χωριό έξω απο την Πάτρα. Ο δρόμος ήταν μονόδρομος. Δεν είχε ορατότητα απο την άλλη επειδή ήταν απότομος αλλά όπως είπα και πριν: ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Δεν περιμέναμε κάτι να ρθει απο το αντίθετο ρεύμα και πηγαίναμε με μικρή ταχύτητα.

            Απο την λάθος κατεύθυνση ήλθε και έπεσε πάνω μας ένα ποδήλατο που το καβαλούσε ένας 55φεύγα κύριος. Το ποδήλατο έπεσε πάνω μας με ταχύτητα αφού ήταν και στην μέση του δρόμου και ήταν ασταμάτητο στην κατηφόρα.

            Μαζέψαμε τον κύριο που έπεσε και καλού κακού τον πηγαίναμε στο νοσοκομείο του Αιγίου αν και δεν φαινόταν να έχει παθει κάτι σοβαρό. Πήραμε στο αυτοκίνητο και έναν ηλικιωμένο που είδε την σκηνή, βοήθησε κι αυτός τον ποδηλάτη να σηκωθεί και ήθελε να έλθει στο αίγιο μαζί μας.

            Ο ποδηλάτης μόλις συνήλθε από το σοκ άρχισε να απειλεί τον οδηγό. ¨παλιόπαιδο θα σε κλείσω φυλακή" / "εγώ είμαι γιατρός". Αυτές είναι δύο φράσεις που θυμάμαι. Ο φίλος μου ήρεμα του εξήγησε ότι δεν έχει κάνει κάτι λάθος. Ότι αυτός πήγαινε στο αντίθετο ρέυμα. Ότι πηγαινε σαν τρελός.

            Αλλά αυτός δεν συνερχοταν διανοητικά και η κατάσταση κλιμακώθηκε. Ξαφνικά, ο φίλος μου ρώτησε τον γέρο: "θα πεις σε δικαστήριο αν χρειαστεί ποιος πήγαινε ανάποδα και ποιος όχι;"

            Όταν ο ηλικιωμένος είπε ναι. Ο φίλος μου σταμάτησε το αυτοκίνητο στην παλιά εθνική, άνοιξε την πόρτα του συνοδηγού που καθόταν ο ποδηλάτης και τον πέταξε έξω. "Θα με αφήσεις χτυπημένο εδώ;" ρώτησε αυτός.

            "Για να με βρίζεις έχεις δυνάμεις παλιόπουστα, ψόφα δεν με νοιάζει", απάντησε ο οδηγός.

            Όλα αυτά έγιναν πολύ σύντομα. Τότε δεν σκεφτόμουν. Και να ήθελα να μεταπέισω τον οδηγό δεν γινόταν. Ήταν εξαγριωμένος.

            Πολλές φορές το σκέφτηκα από τότε. Ήταν σωστή η αντίδρασή του; Να πετάξει έξω τον βλάκα τον ποδηλάτη παρότι έφταιγε, παρότι απειλούσε, παρότι δεν εξετίμησε που τον βοηθούσαμε, παρότι δεν ήταν σοβαρά χτυπημένος (τον είδα μετά στο χωριό με σπασμένο χέρι);

            Δεν ξέρω. Πάντως η φράση που έρχεται στο μυαλό για τον φίλο μου είναι αυτή: ¨σκληρός αλλά δίκαιος".

      • Free Democrat avatar
        Free Democrat @ Μικρασιάτης 23/12/2013 06:57:21

        Πολύ σωστά.

        Τα παιδιά αυτά πρέπει να περνάνε συνεχή ψυχογραφικά τεστ.

        Απόλυτα τραγικό γεγονός. Ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχές τους!!!

        Η πολιτεία όμως οφείλει να μην σταθεί αποσβολωμένη στο τραγικό του γεγονότος, αλλά να εξετάσει τα βαθύτερα αίτια της πράξης του αστυνομικού και να πράξει τα δέοντα για την ψυχοσωματική θωράκιση των οργάνων της και την αποφυγή παρόμοιων περιστατικών.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Free Democrat 23/12/2013 10:31:45

          Μακάρι όλα τα παιδιά που επιλέγονται στα σώματα ασφαλείας να έχουν το ήθος του 28άχρονου. Αυτοί δε που χρήζουν επειγόντως «ψυχογραφικών τεστ», είναι πρωτίστως ορισμένοι «ελεύθεροι δημοκράτες» και λοιπές προοδευτικές/ελευθεριακές δυνάμεις.

          • Ταραντούλα avatar
            Ταραντούλα @ ΚΜ 23/12/2013 21:29:31

            ++++++++++++++++++ 100000000

    • Xerolas avatar
      Xerolas @ guest 23/12/2013 09:53:46

      Και μόνο το σχόλιο σου δείχνει τη θλιβερά στενόμυαλη προοπτική με την οποία βλέπεις τα πράγματα.....

    • guest avatar
      guest @ guest 23/12/2013 19:33:30

      Επιστρέφω τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς σε όσους κατάλαβαν αλλά αντί άλλων . Δεν είπα οτι ήταν ψυχοπαθής. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι για όλες τις δουλείες. Αν κάποιοι είναι υπερευαίσθητοι ή δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε κάποιες καταστάσεις να μην τους παίρνει η αστυνομία. Είναι ευθύνη του κράτους να προστατέψει και αυτούς και εμάς

  9. βαγόνι avatar
    βαγόνι 23/12/2013 06:20:12

    Επιβεβαίωση της ανθρωπιάς με τραγικό τρόπο...!

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/12/2013 09:42:35

    Δεν κατάλαβα απο το άρθρο αν έφταιγε ή όχι ο φρουρός για τον θάνατο της ηλικιωμένης. Παραβίασε σηματοδότη, παραβίασε στοπ, έτρεχε υπερβολικά, ήταν το θύμα σε διάβαση πεζών;

    Η ευαισθησία του μου φαίνεται μη φυσιολογική κι έχουν δίκιο όσοι λένε εδώ μέσα ότι θα πρέπει η επιλογή των ενόπλων να γίνεται πιο προσεκτικά.

  11. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 23/12/2013 09:45:01

    Το μυαλό τους και μία λίρα, όπως λέγανε στο χωριό μου, για μερικούς εδώ μέσα, που προσβάλουν τη μνήμη του νεαρού. Αυτοί λοιπόν, που μιλάνε για ψυχιατρικές εξετάσεις, είναι αυτοί:
    - Που οι αντιλήψεις τους μας φέρανε σ΄αυτό το σημείο ως χώρα.
    - Που κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να αποφύγουν τις υποχρεώσεις τους ως μέλη του κοινωνικού συνόλου.
    - Που έχουν ως πρότυπό τους την τραγική - κατά την αντίληψη μου - φιγούρα του Καραγκιόζη.
    - Που προσπαθούν με όλη τους τη δύναμη και επιμέλεια να μειώσουν τις ΑΞΙΕΣ.
    - Που δεν έχουν ΙΕΡΟ και ΟΣΙΟ.
    Η ψυχιατρική, αγαπητοί "σχολιαστές - υβριστές", θα πρέπει να σας εντάξει στα προς εξέταση κλινικά υποκείμενα, καθόσον ο σεβασμός προς τους νεκρούς αποτελεί ενδείκτη πολιτισμού (από την αρχαιότητα βεβαίως βεβαίως). Ως εκ τούτου μία εσωτερική ανασκόπηση εκ μέρους σας δεν θα σας έβλαπτε!!!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Κριτική Σκέψη 23/12/2013 18:41:23

      Χα χα! Κόψε κάτι ρε μεγάλε!
      Μηδέν άγαν λέγανε και οι αρχαίοι.
      Και στις τύψεις και το αυτομαστίγωμα πρέπει να υπάρχει όριο.


      Προσωπικά, θα αισθανόμουν άσχημα αν σκότωνα κάποιον έτσι κι αλλιώς. Αλλά αν έφταιγε αυτός κι όχι εγώ για το ατύχημα, θα ένιωθα κάπως λιγότερες.

      Το μόνο που είπαμε ήταν ότι η αντίδραση του ήταν υπερβολική.
      Εσύ τι λες; Δεν ήταν;

      Ναι, θα προτιμούσα να βρεθεί τρόπος το κράτος να μην δίνει στο μέλλον όπλα σε ανθρώπους που πιθανόν να σκότωναν τον εαυτό τους με αυτά. Που είναι το κακό σε αυτό; Θα ήθελες να αυτοκτονούσαν κι άλλοι;

      Δεν καταλαβαίνω αυτήν την υστερική υπερ ευαισθησία που αγνοεί κάθε λογική.

      Πουθενά δεν υπάρχει κάτι το υποτιμητικό για τον νεκρό. Βρέθηκε σε μία κατάσταση κι έκανε ότι έκανε. Δεν τον κρίνουμε εδώ πέρα, ούτε τον υποτιμάμε. Απλά δεν θέλουμε να βρεθούν και άλλοι σε αυτήν την θέση.

  12. Όστρια avatar
    Όστρια 23/12/2013 10:22:30

    Οι ηλικιωμένοι και γενικά οι πεζοί, πετάγονται απρόσμενα πολλές φορές μέσα στο δρόμο και από θαύμα πολλοί από εμάς, δεν έχουμε εμπλακεί σε δυστύχημα ως τώρα. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, πως θα είναι αβάσταχτη η ενοχή είτε φταίς είτε όχι, αν αφαιρέσεις μ΄αυτό τον τρόπο μιά ζωή. Ο νεαρός ήταν ευαίσθητος όπως οφείλει να είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και αντέδρασε ανάλογα. Άλλοι πιό ...λογικοί και ωφελιμιστές και αποκτηνωμένοι, γκαζώνουν εγκαταλείποντας τα θύματά τους και συνεχίζουν τη ''ζωή'' τους. Το αιώνιο ερώτημα και η αιώνια μάχη : Κτήνος ή Άνθρωπος;

  13. Όστρια avatar
    Όστρια 23/12/2013 10:30:25

    Οι ηλικιωμένοι και γενικά οι πεζοί, πετάγονται απρόσμενα πολλές φορές μέσα στο δρόμο και από θαύμα πολλοί από εμάς, δεν έχουμε εμπλακεί σε δυστύχημα ως τώρα. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, πως θα είναι αβάσταχτη η ενοχή είτε φταίς είτε όχι, αν αφαιρέσεις μ΄αυτό τον τρόπο μιά ζωή. Ο νεαρός ήταν ευαίσθητος όπως οφείλει να είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και αντέδρασε ανάλογα. Άλλοι πιό ...λογικοί και ωφελιμιστές και αποκτηνωμένοι, ψάχνουν δικαιολογίες, αυτοαθωώνονται κι άλλοι ακόμη πιο .....ψύχραιμοι, γκαζώνουν εγκαταλείποντας τα θύματά τους και συνεχίζουν τη ''ζωή'' τους. Το αιώνιο ερώτημα και η αιώνια μάχη : Κτήνος ή Άνθρωπος;

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 23/12/2013 15:43:46

    Δεν εξετάζουμε αυτή τη στιγμή ποιος έφταιγε.
    Το γεγονός είναι μια τραγωδία από μόνο του.
    Κουράγιο στις οικογένειες.