#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

24 ντιμπέιτ με τον Βενιζέλο αντιπροτείνει ο Σαμαράς!



ΣΥΡΙΖΑ από Ανεξάρτητους Έλληνες και εξαρτημένους ψηφοφόρους είναι η τελευταία τάση στα πολιτικά δρώμενα. Μέχρι να δούμε τη Ντόρα αγκαλιά με την Αλέκα ή τον Κατω-τζαφέρη σύμμαχο της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, η ιστορική σύμπραξη μλ-ΚΚΕ, ΚΚΕ-ΜΛ και ανένταχτων αγωνιστών θα κερδίζει τις εντυπώσεις.

Πάντως  Θα είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα το ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, αν και πάει για σύριζα άουτ. Η ρεφορμιστική Αριστερά στην εξουσία. Καμμένη γη…

Ισοπαλία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ: Ερευνητικά δεδομένα, (data που λέμε και στα ελληνικά) μιας άλλης συγκυρίας λέει η εταιρεία, δημοσκόπηση επιμένει το μπλογκ. Για όσους ψάχνουν  στοιχεία για κραταιό δημοσκοπικά ΠΑΣΟΚ ας ανατρέξουν σε οποιονδήποτε μήνα του 2009. Ή στις αρχές του 2004, που έδινε ο ΓΑΠ πνοή στο Κίνημα…

Δέκα ημέρες πριν διαλυθεί, η Βουλή γίνεται... των επτά κομμάτων. Μετά από κυοφορία πολλών ημερών, «γεννιέται» σήμερα και η κοινοβουλευτική ομάδα των «Ανεξάρτητων Ελλήνων», καθώς στο νεοσύστατο σχηματισμό ανακοίνωσε ότι προσχωρεί και ο Μιχάλης Γιαννάκης.

Κατά διαβολική σύμπτωση (και) ο κ. Γιαννάκης είχε δώσει ένα λυσσαλέο αγώνα υπέρ της Ντόρας στις εσωκομματικές του 2009…

Μάταια και ανώφελα όλα. Από τη στιγμή που ο Βελόπουλος δεν βλέπει εκλογές, δεν πρόκειται να γίνουν.

Κρίμα πάντως διότι της ανανέωσης του ΠΑΣΟΚ θα ηγηθεί ο φέρελπις πολιτικός, Απόστολος Κακλαμάνης. Το μέλλον του ανήκει. Μια πενταετία Πρόεδρος Δημοκρατίας  είναι το μαράζι του. Για το λόγο αυτό δεν αποχωρίζεται τα έδρανα της Βουλής..

Και τον Νοέμβριο του 2011 Παρα-δήμο και θα γινόταν Πρωθυπουργός μην το ξεχνάμε…

Άσε το άλλο με τα ντιμπέιτ. Θέλει 4 λέει ο Βενιζέλος. Δεν το εννοεί, απλά θέλει να δείξει ότι χρειάζεται χρόνο για να μας αναπτύξει το πρόγραμμα του.

24 οφείλει να αντιπροτείνει η ΝΔ. Καθημερινή σειρά, μετά το Πάσχα και έως τις εκλογές. Τόσα βράδια, κάποια στιγμή θα μιλήσουν εκτός του Βαγγέλη και οι άλλοι…

Τεράστια σύγχυση παρατηρήθηκε: κάποιοι άκουσαν «λαϊκή δεξιά» και κατάλαβαν «ελαφρολαϊκή». Ο γνωστός αοιδός Στέλιος Διονυσίου θα πολιτευθεί με τους Ανεξάρτητους Έλληνες διαβάζω στο παραπολιτικό site που έχει αναλάβει την προβολή των δραστηριοτήτων τους.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επιθετικός avatar
    Επιθετικός 03/04/2012 10:38:37

    εγω εχω μια απορια :
    ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ Ν.Δ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ, ΜΟΛΙΣ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ, ΤΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ???
    μπορει να μου το εξηγησει αυτο κανεις???

    • man8os avatar
      man8os @ Επιθετικός 03/04/2012 10:45:42

      Να σου την απαντησω την απορια.
      Μπορει καποιος να ειναι καραγκιοζης, αλλα να καλυπτεται επειδη ακολουθει τη γραμμη του αρχηγου που συνηθως ειναι σχετικα στρογγυλεμενη. Μολις βγαινει μονος του, τοτε ολοι καταλαβαινουν τον Δονκιχοτισμο και το καραγκιοζιλικι. Ο καθενας κρινεται απο αυτα που λεει και κανει, και για αυτο οταν δρα χωρις περιορισμους φαινεται το τι αξιζει.

      • Ένας avatar
        Ένας @ man8os 03/04/2012 11:24:27

        Άρα, εσύ προτιμάς να ψηφίζεις πειθήνιους καραγκιόζηδες που συμπεριφέρονται σαν σκλαβάκια τού πρόεδρα (πετάει ο γάιδαρος; πετάει!), παρά ανθρώπους που έχουν το θάρρος τής γνώμης τους και ρισκάρουν σίγουρες επανεκλογές. Μπράβο!

        • statusquo avatar
          statusquo @ Ένας 03/04/2012 12:35:21

          Πες τα ρε Ένα, είναι ν απορεις με την (παραλογη) λογικη ορισμενων... Οσο υπαρχουν τετοιοι η χωρα ΔΕΝ προκειται να δει ασπρη μερα!! Ειναι βαρια κι ασηκωτη υποθεση η πλυση εγκεφαλου! Φευ!

        • man8os avatar
          man8os @ Ένας 03/04/2012 15:06:17

          Προτιμω να ψηφισω καποιον που εχει την εξυπναδα να με βγαλει απο την κριση, ο οποιος προτεινει τροπο με τον οποιον δε θα επελθει εθνικη καταστροφη. Σιγουρα αποφευγω επικυνδινους αγραμματους γελειους που κοροιδευουν τους Ελληνες και προτεινουν για λυσεις θεωρειες συνομωσιας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Επιθετικός 03/04/2012 10:56:19

      Και ποιος σου είπε ότι πολλούς από αυτούς δεν τους θεωρούσαμε καραγκιόζηδες και εντός της ΝΔ? (και έχουμε κι άλλους ακόμα) Συν του ότι ισχύει αυτό που λέει και ο Μάνθος, η πολυσυλλεκτικότητα επιδρά ως μανδύας πολλές φορές απόκρυψης της εγγενούς καραγκιοζοσύνης ορισμένων. Όταν βγουν φάτσα φόρα κάνει μπαμ όμως.

  2. GO avatar
    GO 03/04/2012 10:59:30

    Η εκλογική ηττοπάθεια και η γενικότερη πολιτική ανασφάλεια ξεχειλίζουν πια στα περισσότερα των άρθρων.
    Μ' αυτούς τους όρους δίνεται ο αγώνας; Ζήτω που καήκαμε.
    Αντί να λοιδωρείται η πρόταση Βενιζέλου για τα τέσσερα debate, έπρεπε ήδη να την έχουμε αρπάξει στον αέρα, ιδιαίτερα μάλιστα αφού δεν θα κάνουμε προεκλογικές συγκεντρώσεις (βλέπε φιάσκο Καλαμάτας).
    'Ετσι θα είχαμε σε διαδικτυακή θέαση τον φλύαρο και ανιαρό λόγο του Βενιζέλου απέναντι στον μεστό και πειστικό λόγο του Σαμαρά.
    Τι το καλλίτερο, για να περάσουν τα μηνύματά μας;

  3. Επιθετικός avatar
    Επιθετικός 03/04/2012 11:10:46

    ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΤΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΕΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ, ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΒΟΛΟΥ??

    • man8os avatar
      man8os @ Επιθετικός 03/04/2012 15:10:55

      Ποιος ειπε οτι εχουμε ικανους αρχηγους στα δυο κομματα? Το ενα ειναι βομβαρδισμενο σπιτι, με πρωην προεδρο που εκτοξευε ρουκετες και τωρινο που εκτοξευει λογιδρια και ασυναρτησιες.

      Ο αλλος προεδρος ειχε προβλεψει οτι εχει συμβει ως τωρα και εδρασε καθε στιγμη με βαση το εθνικο συμφερον, αλλα δυστυχως δεν ειχε τις εξουσιες για να τροποποιησει την κατασταση.

      Δυστυχως πηγαμε κατα διαολου γιατι οι Ελληνες, καλως η κακως επελεξαν τον αχρηστο για προθυπουργο μαζι με την βομβαρδισμενη (πλεον) παραγκα του. Η ανικανοτητα ξεχειλιζε αλλα ολοι εβλεπαν τα λεφτα που δεν υπαρχουν.

  4. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 03/04/2012 11:15:06

    Ας δείξουμε σοβαρότητα. Οι στιγμές είναι κρίσιμες. Βρισκόμαστε στη δίνη ενός οικονομικού πολέμου ο οποίος θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την τύχη των νέων ανθρώπων. Το ξέρουν και οι πέτρες ότι εν μέσω πολέμου το χειρότερο που μπορεί να πάθει ένα στράτευμα είναι να χάσει τον αρχηγό του. Στη μάχη, όταν χαθεί ο αρχηγός έχεις χάσει. Εξάλλου, για να το θέσω και αλλιώς, τί να κάνω τα μπράτσα και τα δυνατά πόδια όταν ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί; Δεν χρειάζεται να συνεχίσω την επιχειρηματολογία για την αναγκαιότητα της ηγεσίας. Όποιος αμφισβητεί την ανάγκη ηγεσίας έχει παρασυρθεί από κακόβουλους ισχυρισμούς αριστερών καταβολών. Πράγματι η κακία τους έχει δηλητηριάσει την ελληνική κοινωνία. Στους ψηφοφόρους της Ν.Δ απευθύνομαι:
    Είναι δυνατόν σήμερα στην πιο κρίσιμη φάση του πολέμου να υπάρχουν άνθρωποι που λένε "δεν θέλω κανέναν για αρχηγό"; Είναι δυνατόν να οδηγήσουμε ακέφαλη τη χώρα στη μάχη; Δεν το βλέπετε ότι θα καταστραφούμε;
    Το λάθος ξεκίνησε το 2009. Πόσες διαμάχες για το αν πρέπει να υποστηρίξουμε τον Καραμανλή! Πού οδηγήσαμε τη χώρα με το να απέχουν 1 εκατομμύριο από τις κάλπες; Σταματήστε λοιπόν το παιχνίδι με την αμφισβήτηση της ηγεσίας χρεώνοντάς της τις ανομίες της εκάστοτε αυλής. Τώρα πρέπει να στηρίξουμε όλοι τον αρχηγό! Ο αρχηγός σήμερα λέγεται Σαμαράς! Όσες διαφωνίες και αν υπάρχουν ένας αρχηγός είναι πάντοτε καλύτερος από τον κανένα αρχηγό! Σταματήστε τους εγωϊσμούς! Παίζετε με το μέλλον των παιδιών σας! Και θα παρακαλέσω να μην με κατηγορήσετε (κάποιοι) για διχαστικά διλήμματα. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια!

    • Ένας avatar
      Ένας @ Dexi Extrem 03/04/2012 11:26:59

      Εμείς παίζουμε με το μέλλον των παιδιών μας ή ο Σαμαράς, που άλλα λέει Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή και άλλα Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο; Από το Ζάππειο 2 μας πήγε στο Μνημόνιο 2 και την πασοκοκυβέρνηση Παπαδήμου που "στηρίζει αντιπολιτευόμενος" και άλλα φαιδρά.
      Καλύτερα να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ, παρά ΝΔ, τουλάχιστον δεν θα τρέφω καμμία αυταπάτη για το πού θα μας οδηγήσει ο αμοραλιστής Βενιζέλος.

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ Ένας 03/04/2012 11:31:28

        Δεν απευθύνθηκα σε σένα, αλλά το μίσος δε σε αφήνει. Στους νεοδημοκράτες απευθύνομαι και τους λέω να μη σε ακούνε γιατί θες το κακό της ΝΔ και για μένα και το κακό-ελπίζω άθελά σου-της Ελλάδος.

        • Dexi Extrem avatar
          Dexi Extrem @ Dexi Extrem 03/04/2012 11:53:27

          Ενώ ο Σαμαράς θέλει όσα προανέφερες; Όχι!
          Όμως με τον τρόπο που εκφράζεσαι αφήνεις υπονοούμενα. Όχι φίλε. Τώρα χρειαζόμαστε πειθαρχία για να εκλέξουμε αρχηγό για τη μάχη και αν εσύ θες να πας στον πόλεμο με Βενιζέλο-Τσίπρα-Κουβέλη-Παπαρήγα-Καμμένο εγώ θα φωνάζω ΔΕΞΙΑ!

          • Dexi Extrem avatar
            Dexi Extrem @ Dexi Extrem 03/04/2012 12:09:39

            Συσπειρωθείτε γύρω από την ηγεσία και μην την αμφισβητείται γιατί έρχεται μάχη. Το καταλάβατε;

          • juliet avatar
            juliet @ Dexi Extrem 03/04/2012 12:27:00

            darki και Darki είναι το ίδιο πρόσωπο;

        • juliet avatar
          juliet @ Dexi Extrem 03/04/2012 12:12:57

          Ενας
          ''Δεν είδα κανέναν κατεστραμμένο από τη φτώχεια ,αλλά είδα πολλούς κατεστραμμένους από τη μοχθηρία''.
          ΔΙΟΓΕΝΗΣ

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 03/04/2012 13:16:21

            O αρχαίος ...όχι της παραλιακής!!!!:)

  5. avanti avatar
    avanti 03/04/2012 11:47:39

    Η εκδίκηση του γιώργου κύριοι, δεν με θέλατε σου λέει, με βρίζατε, με διώξατε κακήν κακώς, πάρτε τώρα ένα βενιζέλο για να μάθετε. Πως ήταν η ατάκα σ΄ένα σήριαλ ? " Μην λες πασοκ όταν έχω φάει?"

  6. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 03/04/2012 12:58:49

    ¨Δημοκρατία¨ , ¨Δημοκρατία¨ , ¨1-1-4¨ , ¨δεν περνάει ο φασισμός…¨ :

    Όργιο ρουσφετολογικών νομοθετικών ρυθμίσεων/τροποποιήσεων – πριν κλίσει η Άβουλη – Βουλή… Ξεχωρίζουμε τρις ατομικές και ¨διακομματικές¨ εξυπηρετήσεις υπέρ της δημοκρατίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης:

    1. Η Αικατερίνη Φαρμάκη του ΠΑΣΟΚ ζητεί να μειωθεί στα επαρχιακά καζίνο η τιμή εισιτηρίου από 15 σε 12 ευρώ και να αυξηθεί στα μεγάλα από 6 στα 12 ευρώ !!! ( πρόκειται για την γνωστή διαμάχη μεταξύ Καζίνου Λουτρακίου ( ¨περιφερειακό¨ Καζίνο με αυξημένο εισιτήριο ) και ¨Πάρνηθας¨ ( ¨μεγάλο¨ , με ελαττωμένο εισιτήριο… ) ;

    2. Ο Γιάννης Πλακιωτάκης της ΝΔ προτείνει οι πρώην πρόεδροι και οι διατελέσαντες διευθύνοντες σύμβουλοι και μέλη του ΔΣ του Ναυτικού Επιμελητηρίου Ελλάδας να μπορούν μετά την αποχώρηση από τις θέσεις τους να προσλαμβάνονται ως σύμβουλοι !!! ( ¨αγώνας¨ ενάντια στην ανεργία… ) .

    3. Οι βουλευτές Δωδεκανήσου του ΠΑΣΟΚ Κρεμαστινός και Ζωίδης και Κυκλάδων Ρήγας ζητούν να καταργηθούν οι εκκρεμείς δίκες του Δημοσίου με Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου ή άλλων φορέων για ακίνητα της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου Ζητούν, μάλιστα, όσες δικαστικές αποφάσεις έχουν βγει να μην εκτελεστούν. !!! ( μύρια συμφέροντα , ιδιαίτερα στα Νησιά, κατά των συμφερόντων του Δημοσίου … ).

    4. ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Νάσος Αλευράς ζητεί να εξαιρεθούν οι εκπαιδευτικοί Δημόσιας Ναυτικής Εκπαίδευσης από το Ενιαίο Μισθολόγιο… ( ¨αγώνας¨ για την ¨υπεράσπιση του εισοδήματος¨ ).

    http://tvxs.gr/news/ellada/epidimia-roysfetologikon-tropologion-enopsei-eklogon

  7. kas avatar
    kas 03/04/2012 13:46:20

    τότε οι δεξιοί....δεν ψηφίσανε τον ΚΚΒ

    και έτσι ήλθε σαρωτικά ο ΓΑΠ
    τώρα...δεν θα ψηφίσουνε ΑΣ
    οπότε μπορείτε να φανταστείτε τι επέρχεται

    αδιόρθωτος ο νεοελλαδίτης δεν καταλαβαίνει ότι όσο σκούζει...τόσο χειρότερο αυτό που ακολουθεί

    αντί να ηρεμήσουμε και να δούμε τα του οίκου μας, σκούζουμε και ταλιμπανίζουμε

    τελευταία φορά που έγινε αυτό...ίσως όσοι θυμούνται και όσοι διαβάσανε ιστορία να ξέρουν που οδήγησε

    και εδώ μας ξαναοδηγούν αυτοί που ξέρουν να υποδαυλίζουν το κτήνος μέσα μας

    όχι απλά δεν το βλέπουμε αλλά είμαστε έτοιμοι προς αλληλοεξόντωση

    τελικά τέτοιοι που είμαστε, τέτοια μας αξίζουν

    κυριολεκτικά στο έλεος του Θεού που πάνω από τους μισούς όχι απλά τον ξεχάσανε αλλά τον προκαλούν κιόλας παρόλη τη νέμεση που έχει επέλθει

    so be it

    προφανώς σε λίγο καιρό και με την σύμφωνη γνώμη του γίγαντος λαού, δεν θα υπάρχει Ελλάδα όπως την ξέρουμε
    ούτε εδαφικά
    ούτε κοινωνικά
    ούτε ορθόδοξα
    ούτε...ούτε

    • avanti avatar
      avanti @ kas 03/04/2012 13:55:30

      Είπες την πικρή αλήθεια, πραγματικά πολύ πικρή & αληθινή.

    • man8os avatar
      man8os @ kas 03/04/2012 15:16:08

      Προκαλουμε την τυχη μας, καλα θα παθουν οι Ελληνες οταν ερθει η ωρα με αυτα που κανουν. Εαν δεν επικρατησει η λογικη τοτε η θα γινει αυτο που ειπε ο Χρυσανθος στον Χατζηνικολαου, η θα υπαρξει κατοχη απο μη Χριστιανικη χωρα η ερχεται το νεο 1897.

  8. man8os avatar
    man8os 03/04/2012 15:07:05

    Φιλε μου ακριβως αυτο ειπα οτι ειναι συγκαλυμενοι καραγκιοζιδες εντος αλλα εκτος δινουν ρεστα