#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2012 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

220.000 νέοι άνεργοι σε ένα χρόνο



Συγχαρητήρια στους πολιτικούς, μέσα σε ένα χρόνο προστέθηκαν 220.000 άνεργοι και 45.000 από τον Οκτώβριο. Ένας στους δύο νέους πολίτες, τους 25ρηδες, δεν έχει δουλειά σ’ αυτό τον τόπο.

Περίπου 1 εκατ. Έλληνες δεν έχουν δουλειά κάνοντας πραγματικότητα το όραμα του κ. Παπανδρέου να δουλεύει μόνο ένας σε κάθε οικογένεια. Στο 18,2% η ανεργία που σχεδόν έχει τριπλασιαστεί από αυτή που ήταν πριν από την κρίση.

Τα συγκλονιστικά αυτά στοιχεία έρχονται τις ημέρες αυτές που κάποιοι που έχουν παντελωνιάσει δισεκατομμύρια, συζητούν για περικοπές στις επικουρικές, για ψαλίδι στα δώρα και τα επιδόματα στον ιδιωτικό τομέα, για νέες απολύσεις παντού.

Και όσοι μένουν για να δουλέψουν υφίστανται το εργασιακό μεσαίωνα των εργοδοτών.

Αν όλα αυτά δεν προκαλούν σοκ στον κύριο Παπαδήμο, αν όλα αυτά δεν είναι η κόκκινη γραμμή του, τότε καλύτερα να πάει σπίτι του.

Οι άνεργοι ανήλθαν σε 903.525 άτομα, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 4.382.356 άτομα. Παράλληλα, οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 303.768 άτομα σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2010 (μείωση 7,0%) και αυξήθηκαν κατά 14.666 άτομα σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2011 (αύξηση 0,4%). Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 219.478 άτομα σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2010 (αύξηση 32,1%) και κατά 45.869 άτομα σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2011 (αύξηση 5,3%).

Οι οικονομικά μη ενεργοί, δηλαδή τα άτομα που δεν εργάζονται ούτε αναζητούν εργασία, αυξήθηκαν κατά 118.605 άτομα σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2010 (αύξηση 2,8%) και μειώθηκαν κατά 57.694 άτομα σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2011 (μείωση 1,3%).

Ηλικιακά, "πρωταθλητές" στην ανεργία είναι οι νέοι 15- 24 ετών (45,5% τον Οκτώβριο 2011 από 34,6% τον Οκτώβριο 2010). Ακολουθούν οι ηλικίες 25- 34 ετών (25,3% από 18,3%), 35- 44 ετών (14,4% από 11,5%) και 45- 54 ετών (13,1% από 9,3%).

Η ανεργία, εξάλλου, παραμένει "γένους θηλυκού". Στις γυναίκες, το ποσοστό ανεργίας τον Οκτώβριο πέρυσι αυξήθηκε σε 21,3% (από 17,6% τον Οκτώβριο 2010) και στους άνδρες σε 15,9% (από 10,6% ένα έτος πριν).

Σε επίπεδο περιφερειών της χώρας
, η ανεργία "μαστίζει" τη Στερεά Ελλάδα (23,3% τον Οκτώβριο 2011 από 14,3% τον Οκτώβριο 2010). Ακολουθούν, η Κεντρική Μακεδονία (19,7% από 14,8%), η Αττική- όπου διαμένουν τα περίπου 2/3 του πληθυσμού της χώρας- (19,2% από 14,4%), η Ήπειρος (18,7% από 13,9%) και η Θεσσαλία (18,5% από 10,6%).

Μονοψήφια ποσοστά ανεργίας απαντώνται μόνο στα Ιόνια Νησιά (9,1% τον Οκτώβριο 2011 από 11,3% τον Οκτώβριο 2010) και στο Νότιο Αιγαίο (9,7% από 14,5%).

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Silence t. avatar
    Silence t. 12/01/2012 14:44:44

    Τα δάνεια , το χαράτσι της ΔΕΗ , τους ημιυπαίθριους , την έκτακτη εισφορά , ποιός τα πληρώνει ;

  2. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 12/01/2012 14:58:17

    Πράγματι η ανεργία καλπάζει και θα καταστεί οξύ κοινωνικό πρόβλημα. Τα στοιχεία είναι συγκλονιστικά.
    Επιτρέψετε μου, όμως και μία ερώτηση καλοπροαίρετη: Οι Έλληνες κάνουν οποιαδήποτε δουλειά; π.χ. εργάτης γης, ή καθαρίστρια. Εάν ναι, που δουλεύουν τόσοι αλλοδαποί;
    Ρωτώ απλώς. Γιατί αν κάποιος επειδή έβγαλε όπως, όπως ένα ΤΕΙ και περιμένει να βρει δουλειά αυτό δεν είναι εύκολο.

    • juliet avatar
      juliet @ Μεσσήνιος 12/01/2012 15:30:02

      Μεσσήνιο,
      φίλε καλό μεσημέρι ,πόσο δίκιο έχεις και έχω πρόσφατο παράδειγμα.
      Προχθές φίλος ,είναι διευθυντής σχολείου στην επαρχία ο άνθρωπος,τηλεφώνησε να πει χρόνια πολλά και στη συζήτηση μου λέει:Προχθές με πήρε τηλε γνωστή φίλου που είχα το παιδί της μαθητή και μου λέει ,θα πάω στο βενζινάδικο να πάρω ένα βαρέλι πετρέλαιο και να πας να το πληρώσεις.Βέβαια ο άνθρωπος ,ψυχούλα όν,πήγε χωρίς σχόλια.Βέβαια εκείνος δεν αγόρασε .Στη συγκεκριμμένη περιοχή οι Αλβανοί μαζεύουν τις ελιές με αναλογία 1-1.Επίσης υπάρχουν και ξύλα σκόρπια που δεν τα μαζεύει κανείς ,άρα μια σόμπα ξύλων θα κάλυπτε τις ανάγκες.
      Εχεις δίκιο προτιμά να πεινάσει παρά να δουλέψει.Η παραγωγή τώρα μπορεί να γίνει από ανθρώπους μορφωμένους για να αποδίδει ,βέβαια όχι από γραφεία.
      Η υπεροψία είναι κακός σύμβουλος , δημιουργεί παράσιτα και ρουφιάνους και απ΄αυτούς έχουμε πολλούς που μπορούμε να κάνουμε και εξαγωγή.
      Ετσι αποκτά το κάθε έντομο της πρασινοφωλιάς το θράσος να μας τρομοκρατεί.

  3. juliet avatar
    juliet 12/01/2012 15:36:17

    A.Ψ
    θα σου δώσω και άλλο παράδειγμα εκμετάλλευσης.Μεγάλη αλυσίδα παιγνιδιών ζητούσε εποχιακούς ,ταμείο .Το ταμείο έβγαινε πάντα μείον,το οποίο πλήρωνε ο υπαλληλος δηλ.θα δούλευες ωράρια τρελλά για ψίχουλα .Εχουμε να κάνουμε όχι μόνο με την αλητεία των πολυεθνικών αλλά και των υπευθύνων που έχουνε,εκεί να δεις .....ο εργαζόμενος εναντίον του εργαζόμενου.Ζούγκλα .

  4. giannis poulios avatar
    giannis poulios 12/01/2012 17:41:12

    εδω κλεινουν επιχειρησεις γιατι δεν εχουν λεφτα για δωρα..

    λες και κανουμε παρτυ ευημεριας και μοιραζουμε δωρακια..

    μονο στο ελλαντα αυτο..

  5. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 12/01/2012 20:45:52

    ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΟΤΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ;
    ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

  6. juliet avatar
    juliet 12/01/2012 21:20:41

    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ!!!!!!!!!!! !

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/01/2012 21:34:23

    Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η καραμέλα.

    Δηλαδή, από το 1936 που ο Ιωάννης Μεταξάς θέσπισε νομοθετικά τα δώρα, είχαμε διαρκώς "πάρτυ ευημερίας";

    Προφανώς έχει δίκιο η λαϊκή σοφία: ο λύκος, στην αναμπουμπούλα χαίρεται.

    • juliet avatar
      juliet @ Αυριανιστής 12/01/2012 21:45:32

      Αυριανιστή,
      για σκέψου ο Μεταξάς ο δικτάκτωρας ήτανε υπερ της εργατικής τάξης και θέσπισε τα δώρα ενώ ο σοσιαλισμός υπέρ της πλουταρχίας και θέσπισε το χαράτσι.Μην ασχολείσαι με τα ''πάρτυ ευημερίας '' αυτά τώρα κάνουν ότι τα ξέχασαν.

  8. Leonidas avatar
    Leonidas 12/01/2012 22:17:17

    μά, γιατί εκπλήσσεστε με την ανεργία?
    Ο κύριος Παπανδρέου δεν είχε πεί ότι ''στόχος είναι να υπάρχει ένας εργαζόμενος σε κάθε οικογένειαβοήθεια του Μνημονίου'' ?
    Αν λοιπόν λάβουμε υπ' όψη ότι η κάθε οικογένεια έχει τέσσερα άτομα, και οι Ελληνες είναι 11 εκατομύρια, πόσους εργαζόμενους μας κάνει αυτό?
    Μας κάνει 2.750.000 εργαζόμενους!
    Και τώρα που η ανεργία είναι 18.2% με 900.000 ανέργους, πόσοι είναι οι εργαζόμενοι, δηλαδή το υπόλοιπο 81.8%? Είναι 4.045.000 (τέσσερα εκατομύρια περίπου).
    Αρα, για να φτάσουμε τον στόχο Παπανδρέου, μας λείπουν ΜΟΝΟ άλλο ένα εκατομύριο τριακόσιες χιλιάδες άνεργοι!
    Αλλά μην ανησυχείτε καθόλου - η κυβέρνηση Παπαδήμου, και βεβαίως και τα κόμματα που την στηρίζουν δουλεύει πυρετωδώς πρός αυτή την κατεύθυνση, με μόνο και αποκλειστικό της στόχο ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ -ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ- ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩ.
    Μπροστά σε αυτόν τον ευγενή και απόλυτο στόχο, όλα τ' άλλα - άνεργοι, πεινασμένοι, ανυπαρξία κάθε κοινωνικής πρόνοιας, ιατρικών παροχών, εργατικών δικαιωμάτων, η εξαθλίωση, η απώλεια κάθε προοπτικής ανάπτυξης, το ξεπούλημα της εθνικής περιουσίας, και όλα τα υπόλοιπα , είναι ψιλά γράμματα.
    ΜΑΣ ΣΩΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!