#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2010 08:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

20 επιπλέον σύμβουλοι των 642.751 ευρώ , για τον Πρωθυπουργό !!!



Διαβάστε τι αποφάσισε εν μέσω κρίσης ο κ. Πρωθυπουργός με το  ΦΕΚ B 1182/2010 , 6 Αυγούστου 2010
20 παραπάνω συμβούλους  για το για το γραφείο του !!

Πόσο θα μας στοιχίσουν αυτοί;;
212.586 ευρώ για το υπόλοιπο του έτους και 642.751 ευρώ επιπλέον στον προϋπολογισμό για κάθε έτος !!!
Τώρα το πόσο θα παίρνει ο καθένας δεν γνωρίζουμε, αλλά οι "ειδικοί" σύμβουλοι ως ειδικοί που είναι, μάλλον θα παίρνουν την μερίδα του λέοντος
Καλά οι υπόλοιποι σύμβουλοι, στο Γραφείο του πρωθυπουργού πόσοι είναι;
Τι κάνουν και γιατί δεν επαρκούν;
Ποια είναι η απαίτηση που δικαιολογεί και μάλιστα σε περίοδο "φτώχειας", την πρόσληψη 20 επιπλέον συμβούλων, κόστους 642.751 ευρώ ;;

http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/08/20-642751.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/08/2010 08:53:26

    Δεν επαρκούν οι σύμβουλοι, διότι δεν επαρκεί ο συμβουλευόμενος.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/08/2010 10:19:57

      Σοφό!

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/08/2010 14:30:19

      Αληθές και εύστοχο

    • Orestios avatar
      Orestios @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/08/2010 16:53:55

      +1000

  2. Σέλαδος avatar
    Σέλαδος 26/08/2010 08:56:52

    Για όσους -υπάρχουν ακόμη;- πίστεψαν στα περί διαφάνειας ,νοικοκυρέματος και λοιπές πρασινομπουρδολογίες.

  3. ainte ainte avatar
    ainte ainte 26/08/2010 08:59:37

    Δεν νομίζω ότι ο Παπανδρέου ασχολείται πλέον με την Ελλάδα για να χρειάζεται συμβούλους. Μάλλον για παρέα τους πήρε.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ainte ainte 26/08/2010 13:40:51

      ξεπληρώνει υποσχ'εσεις

  4. antonis avatar
    antonis 26/08/2010 09:06:29

    Και λίγα δίνουμε για τους πεφωτισμένους. Δώσε κάτι παραπάνω Γιώργο μην μας περάσουν και για τσιγκούνιδες, άλλωστε φορολογόντας τις καταθέσεις μας,βάζοντας τεκμήρια στην πρώτη μας κατοικία και στο αμάξι μας, θα βγάλεις και κανά χαρτζιλίκι για τα τσιγάρα των δουλευταράδων…καλή επιτυχία στο έργο τους, να μας πιούνε το αίμα σαν τα βαμπίρ…..

  5. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 26/08/2010 09:19:24

    Πόσους συμβούλους έχει και πόσο κοστίζουν με τα ταξίδια;

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Σολιαληστής 26/08/2010 13:41:51

      Ολα αυτα πρέπει να τα επιστρέψει στο δημόσιο ταμείο όλις χάσει την εξουσία. καλα ένας εισαγγελέας δεν υπάρχει

      • ανωνυμα avatar
        ανωνυμα @ ανώνυμος 26/08/2010 16:01:44

        Μαζί με όσα έφαγαν οι προηγούμενοι πράσινοι και μπλέ. Νομιμα και ηθικά

  6. mys avatar
    mys 26/08/2010 09:40:07

    ο άνθρωπος ποτέ δεν δούλεψε,ποτέ δεν είχε επαφή με την καθημερινότητα του πολίτη,ποτέ με την δημόσια διοίκηση και ξαφνικά έγινε ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ και άρχησαν τα δύσκολα
    πήρε τον δανεισμό στο 2 και τον πήγε στο Θεό
    γονάτησε τον ελληνικό λαό με τις λάθος επιλογές των συμβούλων του ΓΙΑΤΊ ο ίδιος έκανε κανό,και τώρα προσλαμβάνει και άλλους και μας τους χρεώνει
    το επικίνδυνο κύριε πρώτε δεν είναι το χρέος αλλά μην σε δανείζουν άλλο ή να σε δανείζουν ΤΟΚΟΓΓΥΦΙΚΑ και εσύ μέχρι να αντιληφθιείς ότι η πτήση άρχησε και κυβερνάς είχες χάσει πολλά αεροπλάνα μέχρι να πετάξεις.
    Στον πανικό ΣΟΥ οι σύμβουλοι βρήκαν την ευκαιρεία να μας πάνε εκεί που θέλανε δηλαδή στα κοράκια του ΔΝΤ και τώρα παίρνεις καινούργοιους για να μας βουλιάξουν κιάλλο
    ερώτημα γιατί ένας ΕΛΛΗΝΑΣ δεν εμπιστεύεται ΕΛΛΗΝΕΣ και εμπιστεύεται ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ ?
    ερώτημα καραμανλής αραχτός στην ραφήνα με δανεισμό από 1,5-2% και κόσμος με χρήμα στην τσέπη ,αγορά να δουλεύει φούλ κλπ ή δανεισμός στο7% ή και απροθυμία δανεισμού ,κόσμος άφραγκος ,αγορά να πεθαίνει κλπ και γιώργος διακοπές για κανό 40 ημέρες και ξένοι να διοικούν?
    Εμείς ,εσείς διλέξατε το δεύτερο ,τώρα μην μην μιλάμε και να μην μιλάτε
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ .ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ mys 26/08/2010 13:43:27

      φοβθήκαμε μην παγώσουν οι μισθοί μας. Οποιος φοάται λοιπον μην χάσει λίγα τα χάνει όλα

    • ανωνυμα avatar
      ανωνυμα @ mys 26/08/2010 16:12:44

      Ενώ ο προηγούμενος είχε ξεσκιστεί στη δουλειά.
      Και οι παλαιότεροι επίσης από το Γέρο Παπανδρέου και τον γέρο Καραμανλή (Τριανταφυλλίδη) έως και το Μητσοτάκη

  7. Dimi avatar
    Dimi 26/08/2010 09:46:35

    Eλλάδα 2010: http://bit.ly/8Zp5tY

  8. apneagr avatar
    apneagr 26/08/2010 10:56:18

    Ναι αλλά αυτοί θα μας σώσουν βρε παιδιά... :( :(

  9. Greg avatar
    Greg 26/08/2010 11:44:25

    Δεν χρειάζεται συμβουλές.
    Απλά ο άνθρωπος θέλαι να δημιουργήσει γύρω του μια Αυλή με πολλούς αυλικούς.
    Είναι τόσο ματαιόδοξος που ακόμη και το κανόε καγιάκ το κάνει για να ξεχωρίζει.
    G.

  10. Paranoia avatar
    Paranoia 26/08/2010 14:00:25

    2700 περίπου μεικτά το μήνα. Δεν είναι κι άσχημα.

    Προκυρήχθηκαν οι θέσεις πουθενά ή πρέπει απλά να ήσουν γραμένος στο ίδιο γυμναστήριο με τον πρωθυπουργό;

    Πως αλλάζουν οι εποχές. Πρώτα έπρεπε να έχεις καρτα εγγραφής στο κόμμα, μετά έπρεπε να δώσεις ΑΣΕΠ και τώρα πρεπει να έχεις καρτα εγγραφής του γυμναστηρίου που πηγαίνει ο πρωθυπουργός...

  11. zonitis avatar
    zonitis 26/08/2010 14:05:15

    Αν υποθεσουμε οτι εχει κοψει και αυτων τον 13 και 14 μισθο, τοτε παιρνουν μεσω ορο 2678 ευρο ο καθενας. Λιγα, για τις υπηρεσιες που θα προσφερουν... Απορω πως δεχτηκαν αυτη τη θεση... Βαλτε τις σανιδες στο νερο να βρεχονται

  12. 力 avatar
    26/08/2010 14:51:10

    Έλα μωρε με το λαϊκισμό σας... Συζήτηση του καφενείου... Ουτε πράσινος ειμαι ούτε Ντοκρικός ουτε Σαμαρικός (γκουχ γκουχ).... ούτε κόκκινος ούτε τίποτα.
    Δε ξέρω τι κάνει ο ΓΑΠ... δε μπορώ να κρίνω γιατι δε ξέρω τη στρατηγική του ωστόσο φαίνεται να κινέι πράγματα.. καλώς κακώς δε ξέρω.. θα δείξει...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ 力 26/08/2010 15:03:44

      Ε όχι και δεν ξέρεις. Αύριο θα κληθείς να ψηφίσεις. Τι θα ψηφίσεις; Το αργότερο τότε, θα κληθείς να κρίνεις.

      Αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Οφείλεις να πάρεις θέση. Μόνον να κατηγορείς τους άλλους για λαϊκισμό ξέρεις; Μα ούτε ένα επιχείρημα αντίθετο; Ωραίος!

    • Orestios avatar
      Orestios @ 力 26/08/2010 16:56:00

      Ναι φαίνεται πόσο ανεξάρτητος είσαι από το να δίνεις συγχωροχάρτι στον Νο 1 λαϊκιστή GAP.

    • 力 avatar
      @ 力 26/08/2010 19:25:52

      Για να κρίνεις κάτι πρέπει να ξέρεις όλες τις παραμέτρους που οδήγησαν σε κάποια απόφαση είτε να δείς το αποτέλεσμα κάποιας απόφασης.
      ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δε μπορώ, τουλάχιστον εγώ να κρίνω. Εσείς είτε γνωρίζετε ποιος και για ποιό λόγο πρόσέλαβε ο ΓΑΠ είτε ειστε τόσο διορατικοί που μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα της πράξης του. Τα σέβη μου πραγματικά τότε.
      Λαϊκιστής ο ΓΑΠ δε νομίζω οτι είναι. Ειναι όμως το επιτελείο του όπως και ένα τραγικά μεγάλο ποσοστο του ΠΑΣΟΚ. Και το ΠΑΣΟΚ έχει κάνει λάθη, παίζει συνεχώς φτηνά επικοινωνιακά παιχνίδια και η φαμφάρα πάει σύννεφο. Ομως μέσα σε όλη αυτή την αναταραχή κινέι έστω κάποια πράγματα ΙΣΩΣ (ο χρόνος θα δείξει) προς μια πιο θετική κατέυθυνση. Η παρατήρησή μου ήταν οτι επι ΝΔ υπήρξε μια ανησυχιτική, ύποπτη στασιμότητα...
      Και πραγματικά ο Σαμαράς σαν προσωπικότητα νομίζω οτι είναι αξιόλογος σε σχέση με άλλους νυν και πρώην ΝΔ. Το πως τελικά θα χειριστεί τα πράγματα ειναι το θέμα. Και δυστυχώς επαναλαμβάνει το λάθος του ΓΑΠ. Αντί να καθαρίσει το κόμμα, τελικά προτίμησε να τα θάψει όλα κάτω απο το χαλί... Παστρικά και αυτός... όπως ο ΓΑΠ.. Δέσμιοι και οι 2.

  13. Misha avatar
    Misha 26/08/2010 14:55:36

    Έκαστος εκ των 300 του Κυνοβολείου λαμβάνει περί τις 200000 ευρώ ετησίως συνολικώς. 60 εκατομμύρια ευρω μάς στοιχίζουν δλδ μόνο τα 300 κοπρομούμουλα , που λέει ο γίγας Χάρρυ Κλύν!

  14. akis avatar
    akis 26/08/2010 15:14:10

    proxora arxige...se thelei oli i xora...mono pou ta kanalia ggia alli mia fora dn eipane tin giouxa pou efages apo mia gunaika stin paro...oute gia ton pagkalo stin tino oute gia loverdo kriti.....kopse kai allo suntajeis misthous.alloste esu eisai o sotiras mas.......pare kai allous sumvoulous...emeis plironoume.elefthera agori mou.o laos se thelei.

  15. ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ avatar
    ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 26/08/2010 16:15:34

    Γι' αυτό δεν έχει πληρώσει ακόμα - και δεν θα πληρώσει γι'αυτόν τον μήνα όπως φαίνεται - τους εργαζόμενους στα σώματα ασφαλείας (Λιμενικό, Αστυνομία, Πυροσβεστική)..........Ας το θυμούνται τον χειμώνα που ερχεται....Συγχαρητήρια.