07/11/2011 01:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

19 Φεβρουαρίου οι εκλογές

Τελείωσε η σύσκεψη των αντιπροσωπειών της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.Συμφώνησαν ότι η καταλληλότερη ημερομηνία εκλογών είναι η 19η Φεβρουαρίου

Η χώρα βρίσκεται ήδη σε προεκλογική περίοδο.

Oι δύο αντιπροσωπείες συναντήθηκαν αργά το βράδυ στο γραφείο του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και υπουργού Οικονομικών, προκειμένου να συζητήσουν το χρονοδιάγραμμα των ενεργειών που διασφαλίζουν την εφαρμογή της απόφασης του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της 26ης Οκτωβρίου.

Στην αντιπροσωπεία του ΠΑΣΟΚ μετείχαν οι κ. Βενιζέλος και Σαχινίδης και της ΝΔ οι κ. Σταϊκούρας, Σταμάτης και Λαζαρίδης. Παρόντες ήταν, επίσης, ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομικών κ. Πλασκοβίτης, ο Πρόεδρος του ΣΟΕ κ. Ζανιάς και ο Γενικός Διευθυντής του ΟΔΔΗΧ κ. Χριστοδούλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 07/11/2011 01:44:56

    Πολυ φοβαμαι οτι ειναι τεραστιο διαστημα μεχρι τοτε και οι επιπτωσεις θα ειναι πολλες και δυασαρεστες....Εχω την εντυπωση παντως οτι και οι Ευρωπαιοι στο τελος θα μετανιωσουν πικρα για αυτη τους την ωμη παρεμβαση-εκβιασμο που μας επεβαλαν αργα η γρηγορα θα γυρισει μπουμεραγκ...Οσο για τη Ν.Δ μακαρι να βγω ψευτης αλλα δυσκολα θα γλιτωσει τη κατρακυλα....

    • Aris Mathiopoulos avatar
      Aris Mathiopoulos @ Αλεξανδρος 07/11/2011 02:12:48

      Η πρόταση του Σαμαρά για 6 εβδομάδες μας πήγαινε στις 16/12....Αν υποθέσουμε ότι ίσως χρειάζονταν ακόμα 1-2 εβδομάδες σε περίπτωση που το σχέδιο δεν ήταν έτοιμο, τότε οι εκλογές θα έπρεπε να γίνουν μέσα στις γιορτές. Πιστεύω ότι η ημερομηνία αυτή ίσως αν γινόταν 1-2 εβδομάδες νωρίτερα (λίγη σημασία έχει) ήταν το ρεαλιστικότερο σενάριο για να έχουμε μία ομαλή προεκλογική περίοδο που δεν θα είναι μέσα στις γιορτές, να έχει ψηφιστεί η δανειακή σύμβαση, να έχει προετοιμάσει ο Αντώνης το έδαφος για την επαναδιαπραγμάτευση αφού πια θα έχει το κύριο λόγο και κυρίως ο χρόνος δεν είναι αρκετός ώστε αυτή η κυβέρνηση να χειριστεί και άλλα θέματα όπως ήθελε ο Παπανδρέου. Οπότε τη θεωρώ καλή λύση!

      • Deksios avatar
        Deksios @ Aris Mathiopoulos 07/11/2011 02:17:15

        Βάλε και ότι ο Παπαδήμας ζητά να μείνει πρωθυπουργός 6 μήνες πάμε Απρίλιο-Μάιο, βάλε ότι τότε είναι η 7η δόση και άρα θα πάει πίσω λίγο(2-3 βδομάδες) και μετά θα χρειαστεί ένας μήνας απ την προκύρηξη εκλογών πάμε καλοκαιράκι... Ε του χρόνου το Σεπτέμβρη θα χουμε εκλογές.

        • Aris Mathiopoulos avatar
          Aris Mathiopoulos @ Deksios 07/11/2011 02:19:48

          του 2013 ετσι?

          • Deksios avatar
            Deksios @ Aris Mathiopoulos 07/11/2011 02:21:47

            Ε του χρόνου το Σεπτέμβρη θα χουμε εκλογές.

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ Αλεξανδρος 07/11/2011 09:49:52

      ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΝΔ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΔΥΝΑΜΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΕΣ ΧΩΡΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΙΚΗ ΙΣΧΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ

  2. arslonga avatar
    arslonga 07/11/2011 01:49:27

    audentes fortuna juvat

    και επίσης ...προσοχή και κουράγιο

  3. Deksios avatar
    Deksios 07/11/2011 01:52:48

    Α σε 6 βδομάδες το πολύ δηλαδή...

  4. eco avatar
    eco 07/11/2011 01:52:54

    17 φεβρουαρίου ΕΚΛΟΓΕΣ
    Εντάξει και με τον δέυτερο όρο?
    κυβέρνηση 3μηνών υπηρεσιακή δεν είναι?

    • gynner avatar
      gynner @ eco 07/11/2011 01:56:29

      Πολύ υπηρεσιακή τι να σου πώ!!!Φαντάσου το πλάνο πολίτες να κυνηγάνε και να βρίζουν νεοδημοκράτες βουλευτές σε δημόσιες εκδηλώσεις.....

  5. Aris Mathiopoulos avatar
    Aris Mathiopoulos 07/11/2011 01:56:23

    104 και σήμερα!

  6. nospam avatar
    nospam 07/11/2011 01:58:11

    Συγνώμη, αλλά μου φαίνεται ότι ο ΓΑΠ παραιτήθηκε αφού επέβαλε τους όρους του στον Σαμαρά...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nospam 07/11/2011 02:35:13

      Να τον αφήσει να κρατήσει το κανώ?

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ nospam 07/11/2011 10:20:08

      σωστό nospam... πολύ σωστό.

  7. sawas avatar
    sawas 07/11/2011 01:58:13

    Γλιτώσαμε την εθνική κυριαρχία αλλά όχι το χαράτσι του Μπενυ....

    Αν άμεσα εκλογές είναι οι 4 μήνες, προτείνω να γίνουν άμεσα σε 2 χρόνια!!!!
    Μην ξοδευτούμε κιόλας βρε αδερφέ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ sawas 07/11/2011 02:35:44

      Έχεις δίκιο, προτιμότερο θα ήταν να χάναμε και την εθνική κυριαρχία.

  8. Deksios avatar
    Deksios 07/11/2011 01:58:26

    Για να δουμε τώρα θα ναι κυβέρνηση με τεχνοκράτες;
    πως πήγε η διαπραγμάτευση αυτού του όρου...

  9. ΑΡΙΕΤΤΑ avatar
    ΑΡΙΕΤΤΑ 07/11/2011 02:00:51

    παιδιά, νομίζω ότι πολύ κακό για το τίποτα.... στην πραγματικότητα ξεκινά προεκλογική περίοδος. Ελάχιστα θα κάνει η νέα κυβέρνηση. Θα ψηφίσει τη δανειακή σύμβαση, τον προϋπολογισμό και μετά τις γιορτές αρχίζει το προεκλογικό ντέρμπυ.... Τέσσερις μήνες δεν θα προχωρήσει τίποτε άλλο... λάθος των Ευρωπαίων που πίεζαν για συγκυβέρνηση εδώ και τώρα. Μάλλον το έκαναν μονο και μόνο για να περάσει το δικό τους. Δεν ξέρουν οτι εδώ μόλις οριστούν εκλογές σε όλο το δημόσιο κατεβάζουν τα μολύβια (και οι τελευταίοι που κάτι κάνουν). Η κυβέρνηση θα έχει την τύχη και την αποτελεσματικότητα της - επίσης περιορισμένου σκοπού και διάρκειας -οικουμενικής του 89-90. Εννοείται ότι η αρχική πρόταση Αντώνη για άμεσες εκλογές ήταν πολύ πιο σωστή. Και αν δεν υπήρχε αυτοδυναμία (το πιθανότερο...) τότε συνεργασίες...

    • gynner avatar
      gynner @ ΑΡΙΕΤΤΑ 07/11/2011 02:08:28

      Αριέττα αναφέρεσαι στη δανειακή και τον προυπολογισμό λές και θα ψηφίσουν για την καρέττα καρέττα.Αυτά τα δύο είναι που θα ενσωματώσουν τα μέτρα για τα επόμενα δέκα χρόνια.Και πλέον στο κάδρο δεν θα είναι μόνο πασοκιστανοί...

  10. Deksios avatar
    Deksios 07/11/2011 02:04:48

    Εγώ πιστεύω τότε θα ναι ζόρικα για εκλογες γιατί θα πλησιάζουμε στην 7η δόση...

  11. blue nile avatar
    blue nile 07/11/2011 02:06:28

    Δηλαδή δεν καταλαβαίνω αν έλεγε όχι η ΝΔ σ'αυτό τι θα έχανε; Αυτή και η χώρα. Με την κυβέρνηση με την πλάτη στο τοίχο να μη μπορεί να συνεχίσει για πολύ ακόμα τι ήθελε και συναίνεσε έστω και στα πολύ λίγα; Στα μάτια όσων την υποστηρίζουν για την συνεπή αντιμνημονιακή της στάση δέχεται μια σημαντική πληγή. Για φανταστείτε τώρα στις εκδηλώσεις της 17ης Νοεμβρίου να επιτίθεται ο λαός στους εκπροσώπους της ΝΔ γιατί θα έχουν συμμετοχή στο μνημονιακό έγκλημα.
    Και η παρεούλα των προθύμων της συγκυβέρνησης θα πάθει τίποτα ή το καταπίνουμε κι'αυτό;
    Εκτός αν στην διαπραγμάτευση μπήκαν μυστικοί όροι που δεν μπορούμε να τους γνωρίζουμε και θα λειτουργήσουν υπέρ της ΝΔ.
    Συνολικά νομίζω την τελευταία εβδομάδα κάτι χάθηκε, την μία με τη δημόσια αποδοχή της δανειακής κάπως εσπευσμένα την άλλη τώρα, με τις εκλογές σε τρεις μήνες και έντεκα μέρες. Εύχομαι να έχω λάθος...
    Στη τελική ποιος πιστεύει ότι η δόση δεν θα εκταμιευόταν ακόμα και αν δεν υπήρχε ορατή λύση;
    Και χρειάζονται εκατό μέρες μόνο για την κύρωση της δανειακής και την εκταμίευση της δόσης; Μάλλον όχι οπότε θα χρειαστεί η συνυπογραφή της ΝΔ και σε άλλα θέματα.
    Μήπως ο Θεός απολείπει Αντώνιον;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ blue nile 07/11/2011 02:43:01

      1) Στις εκδηλωσεις της 17ης Νοεμβερη οι νεοδημοκρατες δεν πανε και οσοι πανε ετσι κια αλλιως σε εχθρικο κλιμα ειναι αφου εκει ειναι βασικα πασοκοι και αριστεροι.
      2)Τα αντιμνημονιακα καθ υπερβολην ειναι μπαρουφολογια.Χωρις τις δοσεις τωρα η χωρα δεν ζει.
      3) Εκεινο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι το βιοτικο επιπεδο του 2009 δεν επανερχεται παρα μονο μετα μερικα χρονια.
      Η ΝΔ και χωρις φθορα να εφθανε στην εξουσια θα ειχε φθορα μετα αν συνεχιζε να πουλαει αντιμνημονιο στα κουτουρου.

  12. Deksios avatar
    Deksios 07/11/2011 02:09:00

    Αντώνη πραγματικά σε αγαπάμε ως πολιτικό και άνθρωπο αλλά σήμερα μας πλήγωσες... Ελπίζω μόνο να μην έχεις ξεχάσει τι σου έκανε το σύστημα που σήμερα θέλει συγκυβέρνηση το 1993... Ελπίζω αυτή τη φορά να τους πάρεις τα πάντα και να κανεις τη ρελάνς. Αυτά.

  13. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 07/11/2011 02:27:46

    Μας πλήγωσε που έστειλε στον αγύριστο πρώτα τους Μητσοτάκηδες και μετά τους Παπανδρέου;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Τιγράνης 07/11/2011 02:37:06

      Προφανώς αγαπητέ σε μερικούς πάει σύννεφο το σύνδρομο της Στοκχόλμης. Άσε να ξημερώσει να πιούν το καφεδάκι τους να στανιάρουν.

    • Deksios avatar
      Deksios @ Τιγράνης 07/11/2011 02:37:44

      Όχι βέβαια... Μας πλήγωσε γιατί περνά προς τα έξω πως ο ΓΑΠ έθεσε τους όρους για να παραιτηθεί... Και ενώ είχε ευκαιρία να ξεδοντιάσει το ΠΑΣΟΚ μάλλον το σωσε... Θα φανί βέβαια καθώς πιστεύω πως οι πράξεις του απο δω και πέρα ίσως γυρίσουν το κλίμα ως τις εκλογές.

  14. Jimakos avatar
    Jimakos 07/11/2011 02:31:36

    Δεν εχετε καταλάβει τι σημαίνει να είσαι στις δαγκάνες του ΔΝΤ και του παγκόσμιου οικονομικού κατεστημένου. Μολις πηραμε μια γεύση, σαν κι αυτη πυ εχουν νοιωσει δεκάδες άλλες χωρες και που μεχρι τωρα βλέπαμε μόνο στα ντοκυμαντέρ. Ειμαστε σε οικονομική εξάρτηση και κάθε διαπραγμάτευση γίνεται μέσα σε καθεστώς ασφυκτικών πιέσεων. Ειναι ευκολο στα χαρτιά να λέμε ΟΧΙ σε όλα, αλλά ποιο θα ηταν το όφελος αν αυτό μας οδηγήσει να γίνουμε η Κούβα ή Νικαράγουα της Ευρώπης; Στον πόλεμο δίνεις μάχες, άλες κερδίζεις, άλλες τις χάνεις. Σκοπός κι ελπίδα μας είναι να γίνει μια καλύτερη διαπραγμάτευση με ΔΝΤ, Ευρώπη, από εδώ και πέρα, κάτι που δεν έγινε σε καμία περίπτωση μέχρι τωρα.

  15. Deksios avatar
    Deksios 07/11/2011 02:46:58

    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΠΡΑΞΕ ΛΑΘΟΣ... ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ... ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΟ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ...

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/11/2011 02:50:11

    Σωστή η επισήμανσή σας. Αλλά δείτε το και έτσι αγαπητέ, η σημερινή Ελλάδα θα πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσει αν θα ενηλικιωθεί πολιτικά. Αν θα αρχίσει να ακολουθεί ρεαλιστές πατριώτες ή αν θα συνεχίσει να νανουρίζεται με λαικίστικα τσιτάτα... Καλό ξημέρωμα και με χαρούμενα νέα.

    • gynner avatar
      gynner @ TopGunZ 07/11/2011 11:21:43

      Η Ελλάδα θα ενηλικιωθεί πολιτικά αγαπητέ όταν πάψετε να αποθεώνετε "ηγέτες" αλλά να κρίνετε τις πολιτικές τους.

  17. Κρης avatar
    Κρης 07/11/2011 03:13:33

    19 Φεβρουαρίου

    ΦΙΛΟΘΕΗ
    (Φιλοθέη, Φιλοθέα, Φιλοθεούλα, Φιλόθεος, Φιλοθεη, Φιλοθεα, Φιλοθεουλα, Φιλοθεος)

    eortologio.gr

  18. sawas avatar
    sawas 07/11/2011 03:31:23

    Καλώς τον......πάλι εκτός τόπου?

  19. ανήσυχος avatar
    ανήσυχος 07/11/2011 06:59:58

    Η κυβέρνηση που θα στηρίξει ο κ. Σαμαράς θα επιμείνει στα χαράτσια; Το μισθολόγιο και τις απολύσεις στο δημόσιο; Ειδικά το πρώτο θα κρίνει πολλά σχετικά με το μείγμα πολιτικής μετά τις εκλογές.

  20. Dark Angel avatar
    Dark Angel 07/11/2011 07:37:33

    Nα υποθέσω ότι στις 20 Φεβρουαρίου, θα ξεκινήσουν και διαπραγματεύσεις για την μία και μόνη εξεταστική;
    Αυτοδύναμη Κυβέρνηση ΝΔ το 2012;
    Αν το παίξει στο στοίχημα ο Μ.Ο και το κερδίσει, ξεχρέωσε για τρεις γενιές η Ελλάδα...

  21. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 07/11/2011 07:41:41

    Η Ελλάδα να ενηλικιωθεί πολιτικά;
    τι σημαίνει;
    Μήπως ν΄αποδεχθεί τον ρόλο της ως αποικία της Γερμανίας;
    Μήπως ν΄αποδεχθεί την μικρότητα των ηγετών της ότι δεν μπορεί να κάνει ούτε εκλογές; Κι΄αυτό η μητέρα Γερμανία θα το ορίσει;
    Μήπως αυτό που ψάχνανε (να στηθεί γερμανική κυβέρνηση, αλλά με κάποιον που να μιλάει Ελληνικά), το βρήκανε σ΄αυτήν την κυβέρνηση με τον Παπαδήμο ¨πρωθυπουργό¨;
    Μήπως να μην εξαφανιστεί κάθε σθεναρή φωνή που ν΄αντιστέκεται στις ορέξεις των δανειστών μας;
    Μήπως να μας κοντύνουν εθνικά;
    Μήπως να πάρουν οτι γουστάρουν από την χώρα μας, ξεσκίζοντας την σάρκα της με τα γαμψά τους νύχια;
    Μήπως να συνθλίψουν τιν Ελληνικό λαό και τη βούλησή του, περνώντας τα πιο βάρβαρα οικονομικά και αντεθνικά μέτρα;
    Μήπως να εξαφανίσουν και την τελευταία ελπίδα μας για να δούμε κάποιο φως στο τούνελ;
    Αν αυτά θεωρούνται πολιτική ενηλικίωση, καλύτερα να μέναμε ¨παιδιά¨, με καθαρό βλέμμα και αδούλωτη ψυχή!
    Σήμερα η Ελλάδα θεωρητικά ¨σώθηκε¨, πέφτοντας στο στόμα του λύκου...
    Σήμερα κλαίμε .... σήμερα κηδεύουμε τις ελπίδες μας ...
    σήμερα πίνουμε το πικρό ποτήρι ...
    Συγχωρέστε με, αλλά αυτό το συναίσθημα με κατακλύζει σήμερα...
    Μακάρι να κάνω λάθος ....

    • jk avatar
      jk @ Απλή σκέψη 07/11/2011 09:45:33

      Παρομοίως φίλε μου...Σα να ακούω τον εαυτό μου...

  22. Y. avatar
    Y. 07/11/2011 08:23:04

    Χωρίς καμιά πλάκα, 19/2 η γενέθλιος μέρα μου!!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Y. 07/11/2011 08:39:02

      Σώπα ! Φίλε Υ, και η δικιά μου! Κοίτα να δεις!
      Σημαδιακά πράματα... Θα τα γιορτάσω Θεσσαλονίκη πανηγυρίζοντας στους δρόμους...

      • Y. avatar
        Y. @ Kώστας Θ. 07/11/2011 08:54:36

        Κωσταντίνε, ραντεβού από τώρα στις 19, εγώ βάζω τη περινιόν, εσύ τις φράουλες

        • Y. avatar
          Y. @ Y. 07/11/2011 08:56:29

          ...είσαι ο δεύτερος άνθρωπος που γνωρίζω για 19/2

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Y. 07/11/2011 09:17:47

          Σύμφωνοι! Γλέντι στην Τσιμισκή.
          Παρακαλώ Φάκτορα να μεταφερθεί στον Σαμαρά ότι το μισό antinews έχει γενέθλια 19/2. Να κλείσει ο πρόεδρος την ημερομηνία αμέσως.

          • Y. avatar
            Y. @ Kώστας Θ. 07/11/2011 17:23:43

            Μη τα παραλές. Εσύ και γώ είμαστε

  23. xzetta avatar
    xzetta 07/11/2011 09:38:57

    μέχρι τις 19 φεβρουαρίου είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για "προεκλογική περιοδος" ακόμη και υπό ομαλές συνθήκες.
    Αν προσθέσουμε δε οτι η κατάσταση στην αγορά θα εξακολουθήσει να γίνεται όλο και πιο δραματική (ανεργία, στέγνωμα πιστώσεων), οτι δραματικές βελτιωτικές κινήσεις δεν πρόκειται να γίνουν (αφού η κυβέρνηση θα έχει καθαρά διαχειριστικό χαρακτήρα, θα πρέπει να υλοποιήσει αυτά που έχουν ήδη αποφασιστεί αλλά έμεναν στα χαρτιά, και η βουλή απλά θα ψηφίζει τα ήδη αποφασισμένα), οτι τα δύο μεγάλα κόμματα θα λειτουργούν σε εκλογικό, αλληλο-υπονομευτικό mode, τα αριστερά κόμματα θα έχουν ανέβει στα κάγκελα (και μεσολαβεί και 17/11), κλπ κλπ βλέπω ο ρυθμός φθοράς του πασοκ να επιβραδύνεται ελαφρά καθώς θα την μοιράζεται με την ΝΔ, αλλά συνολικά τα δύο κόμματα να φτάνουν στις εκλογές παντελώς αδύναμα. Οπότε αναποφευκτα μπαίνουμε στην εποχή κυβερνήσεων συνασπισμών τριών, τεσσάρων κλπ κομμάτων.
    καλά ξεμπερδέματα.

  24. Αριστερός avatar
    Αριστερός 07/11/2011 09:45:20

    Άρα η συμφωνία εγκρίθηκε και από τη Goldman Sachs! Μην ξεχνάτε ποιος είναι ο Πέτρος Χριστοδούλου... Συγχαρητήρια σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ!

  25. nektarios avatar
    nektarios 07/11/2011 10:06:48

    οι εκλογες επρεπε να γινουν αρχες φεβρουαριου.θελει τωρα πολυ προσοχη για να μην μας κανει ζημια το πασοκ.μην αφησουν αμετοχο τον λα.ος. γιατι ειναι γνωστοι κωλοτουμπες...

  26. G corfu avatar
    G corfu 07/11/2011 10:38:09

    Καλημερα σας.για κακη μας τυχη οι δανειστες μας ειναι καλα κουμασια,εκβιαστες,αποσταθεροποιητες τις κοινωνιας μας της συνοχης μας.θελουν παση θυσια η πατριδα μας να παραδοθει 1000% στο στομαχακι τους!δανειστηκαμε και θα πρεπει να ενδοσουμε σε οτι ζητησουν....ο γαπ εκανε το νουμερακι του στο θεατρο σκιων (δεν εχει αναγκη οι μπιζνες τις φαμιλιας του εχουν εξασφαλισει τα 3σεγγονα του)και σιγα σιγα θα παρει το δρομο για τα πολιτικα αποδυτηρια.θα μπορεσει ο αντωνης να παλεψει με αυτα τα οικονομικα συμφεροντα τις βδελες που μας πινουν το αιμα!εγω θα τον πιστεψω γιατι εχει μαθει καλα απο το προηγουμενο του λαθος.το φορτιο αντωνακη ειναι μεγαλο τραβα μπροστα και γερα διεκδηκησε τις πολεμικες αποζημειωσεις 1,2τρις ευρωπουλα ειναι ας καμει τον κwλο τις η αγγελουκα μας παξιμαδι να μας τα δωσει,συνεκμεταλλευσου οχι παραχωρησε τον φυσικο μας πλουτο και αποπληρωσε τα ευρωγουρουνια κ μετα αν θες κοψε και δραχμες αλλα θα εισαι μεγαθηριο με τετοιο πλουτο πιος θα σου κουνηθει!κλαρινο θα ειναι αντωνη η ευκαιρεια σου ειναι να βοηθησεις την πατριδα σου για οσο χρειαστει και οι τετραετειες θα ειναι πολλες.....το πασοκ θα φτασει σε μονοψηφιο ποσοστο σαν το δ/γ δ/α!

  27. Ίωνας avatar
    Ίωνας 07/11/2011 10:45:03

    Όπως ήταν αναμενόμενο, άρχισε κιόλας η προσπάθεια των Μέσων Μαζικής Παραπληροφόρησης, να αποτρέψουν την αυτοδυναμία της ΝΔ, στις επερχόμενες εκλογές! Στον Real Fm, ο Χατζηνικολάου, αν και βραχνιασμένος ωρύεται για την, κατά την αντικειμενική του γνώμη πάντα, συμφωνία συγκυβέρνησης μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Πιστεύει ο συμπαθής και έγκριτος δημοσιογράφος, ότι ξεχάσαμε πως, μέχρι χθες ακόμα, εγκαλούσε με ...αυστηρότητα τους προέδρους των δύο κομμάτων, επειδή ...δεν τα έβρισκαν μεταξύ τους, για να γλυτώσουμε την ...χρεωκοπία! Ήμαρτον!

  28. Avanti avatar
    Avanti 07/11/2011 10:54:26

    Το Πασοκ θα πάει στις εκλογές με αρχηγό τον ΓΑΠ? Μακάρι, θέλω να το ζήσω αυτό, θέλω να τον δω να μιλάει σε κλειστές συγκεντρώσεις σε κινηματογράφους .... λέτε να μπορεί να γεμίσει ένα σινεμά ή μήπως θα προτιμήσει μικρά θεατράκια που έτσι κι αλλιώς πάνε γάντι στον κακό ηθοποιό ΓΑΠ.
    Τώρα όσον αφορά την συναίνεση της ΝΔ έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν υπήρχαν και άλλες εναλλακτικές ..... μετά τις εκλογές όμως τί? Η αυτοδυναμία φαντάζει αναιμική, άρα το μεγάλο ΚΑΚΟ θα έρθει μετά τις εκλογές εάν η ΝΔ προχωρήσει σε συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ, πράγμα το οποίο απεύχομαι!

  29. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 07/11/2011 10:57:09

    Μια χαρα ημερομηνια ειναι η 19η Φεβρουαριου ουτε πολυ μακρια ουτε πολυ κοντα γι αυτα που προκειται να γινουν και θα γινουν.
    Αφηστε την γκρινια πολλοι εδω μεσα που θελετε να λεγεστε δεξιοι και νεοδημοκρατες και πιαστε δουλεια κοντα στην ΝΔ και τον Σαμαρα,γιατι η εισαι ενα κομμα και πιστευεις σ αυτο η αντε στο καλο,11ο00000 κοουτς ειναι πολλοι δεν νομιζεται?Αλλωστε Τραγκες δεν χρειαζομαστε που πρωϊ-πρωϊ επιασε δουλεια εργολαβικη κατα του Σαμαρα και της ΝΔ,τετοιους κατ επικληση δεξιους δεν τους χρειζομαστε.
    Τα ιδια δεν κανει τα 21 τελευταια χρονια?Ο Μητσοτακης του βρωμαγε,ο Καραμανλης του κολλησε ενα σωρο απαξιωτικους προσδιορισμους και τωρα τον Σαμαρα τον ανελαβε απο νωρις μπας και οικονομησει κατι στο μελλον αν ερθει η νδ στα πραγματα ,κοφτο ρε φιτσουλα σ εχουμε παρει χαμπαρι απο πολλα χρονια,γι αυτο πηγε απατο οτι και νακανες,δεν μασαμε αλλο,οσο για σενα Χηνικολαου να τον χαιρεσαι θα πας πολυ μπροστα με τετοιους που συνεργαζεσαι.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ NIK THE GREEK 07/11/2011 11:12:22

      Φίλε ΝΙΚ, ελπίζω να άκουσες μετά τον Τράγκα και τον Χατζηνικολάου. Αν όχι, έ χ α σ ε ς!!!!!!! Μεγάλο ζόρι έχουν οι άνθρωποι... Το γαρ πολύ της θλίψεως, γεννά παραφροσύνην!

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ Ίωνας 07/11/2011 12:23:17

        Αγαπητε Ιωνα,αυτα τα ερπετα δεν τα ακουω ουτε τα στηριζω ανεκαθεν στις δραστηριοτητες τους,γιατι απο χρονια καταλαβα τι ειδους νεροκουβαλητες ειναι,τον Τραγκα τον ακουσα απο σποντα στο αμαξι πηγαινοντας για την δουλεια και μου ανεβασε την πιεση πρωϊνιατικα.

  30. crisis avatar
    crisis 07/11/2011 14:23:28

    θα εχουμε κουτσα κοινοβουλευτικα κομματα σ αυτο το δισεκτο ετος το κουτσοφεβρουαριο.