168 ψήφους έλαβε ο Σταύρος Δήμας  - 131 τα «παρών»
23/12/2014 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

168 ψήφους έλαβε ο Σταύρος Δήμας - 131 τα «παρών»

Σταύρο Δήμα ψήφισαν εκ νέου οι ανεξάρτητοι Λυκούδης, Ψαριανός, Νταβρής, Αηδόνης αλλά και οι Μελάς,Γ. Κουράκος, Γ. Κασαπίδης Κ. Γιοβανόπουλος και Μίκα Ιατρίδη. Σταύρο Δήμα ψήφισαν επίσης και οι πρώην βουλευτές της Χρυσής Αυγής Στάθης Μπούκουρας και Χρ. Αλεξόπουλος.

Χωρίς Πρόεδρο της Δημοκρατίας ολοκληρώθηκε και η δεύτερη ψηφοφορία στη Βουλή. Ο Σταύρος Δήμας έλαβε 168 ψήφους, έναντι 131 «παρών».

Σταύρο Δήμα ψήφισαν εκ νέου οι ανεξάρτητοι Λυκούδης, Ψαριανός, Νταβρής, Αηδόνης αλλά και οι Μελάς,Γ. Κουράκος, Γ. Κασαπίδης Κ. Γιοβανόπουλος και Μίκα Ιατρίδη.Σταύρο Δήμα ψήφισαν επίσης και οι πρώην βουλευτές της Χρυσής Αυγής Στάθης Μπούκουρας και Χρ. Αλεξόπουλος

«Παρών» ψήφισαν οι ανεξάρτητοι βουλευτές Βύρων Πολύδωρας, Βασίλης Καπερνάρος, Χρυσούλα Γιαταγάνα, Ραχήλ Μακρή, Θόδωρος Παραστατίδης, Οδυσσέας Βουδούρης, Πάρις Μουτσινάς, Θεοδώρα Τζάκρη, Πέτρος Τατσόπουλος, Μίμης Ανδρουλάκης καθώς και η Νίκη Φούντα-ΔΗΜΑΡ- που ανεξαρτητοποιήθηκε λίγο πριν από την έναρξη της δεύτερης ψηφοφορίας για την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας.

Απούσα η Μαρία Κόλλια - Τσαρουχά για λόγους υγείας.

Η επόμενη και τελευταία ψηφοφορία για την εκλογή Προέδρου θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NAB avatar
    NAB 23/12/2014 13:00:30

    Άραγε τι ακολουθεί στη συνέχεια;

  2. George N avatar
    George N 23/12/2014 13:13:33

    Μήπως ήρθε η ώρα να εξηγήσει κάποιος στον Τσίπρα ότι μαζί του ψηφίζουν καμιά 10ρια "χιτλερικοί"?

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ George N 23/12/2014 13:43:28

      Και εσυ τι θέλεις? Να ψηφισουν μαζι με τον Σαμαρα?

      • Κωνσταντίνος Π. avatar
        Κωνσταντίνος Π. @ Παναγιώτης 23/12/2014 18:43:52

        E, ναι. Είναι όπως το βρώμικο ΠΑΣΟΚ πάει με τον Τσίπρα, ενω το καθαρό ΠΑΣΟΚ είναι με το Σαμαρά...

      • George N avatar
        George N @ Παναγιώτης 23/12/2014 20:36:08

        Εγώ τους αγνοώ...και όχι μόνο αυτούς. Κάποιος άλλος όταν ψηφίζουν το ίδιο με αυτόν δεν τρέχει μία και όταν όχι, πειράζει.

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ George N 23/12/2014 13:49:40

      Γεώργιε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το "ΠΑΡΩΝ" δεν ούτε θετική ψήφος ούτε αρνητική (άμεσα).Τι θέλω να πω. Σύμφωνα με το Σύνταγμα χρειάζονται 180 "ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΗΜΑΣ" για να εκλεγεί Π.τ.Δ. άρα αν μερικοί βουλευτές (π.χ. οι Χ.Α) αντί του "ΠΑΡΩΝ" έλεγαν φερειπείν "Sieg Heil" ή αν δεν τους έδινε άδεια ο εισαγγελέας να παρευρεθούν στην ψηφοφορία πάλι δεν θα εκλεγόταν Π.τ.Δ. Και για να σου αποδείξω πόσο "μεγαλόψυχος" είμαι, δεν σχολιάζω τις ψήφους των Στ. Μπούκουρα και Χρ.Αλεξόπουλου.

      • Ο μικρός Νικόλας avatar
        Ο μικρός Νικόλας @ Γιάννης Κιαπέκος 23/12/2014 16:26:20

        O Μπούκουρας πάντως, το δήλωσε ευθαρσώς. Ψήφισε Σταύρο Δήμα, λόγω...εντοπιότητας!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Ο μικρός Νικόλας 23/12/2014 17:42:26

          Καλά έκανε.

        • τεφαρίκι avatar
          τεφαρίκι @ Ο μικρός Νικόλας 23/12/2014 18:02:07

          Μια χαρά. Εδώ άλλοι ψηφίζουν "παρών" γιατί... έτσι.

          • Ποταμίσιος Χάνος avatar
            Ποταμίσιος Χάνος @ τεφαρίκι 23/12/2014 20:14:34

            Τέλεια! Τέλεια! Καταπληκτική ατμόσφαιρα. Αλλά και πάλι...

      • τεφαρίκι avatar
        τεφαρίκι @ Γιάννης Κιαπέκος 23/12/2014 18:09:45

        Θέλετε τα οφέλη των διλημματικών καταστάσεων, χωρίς τις ζημίες. Δε γίνεται όμως. Στο ίδιο μετερίζι της "μη εκλογής προέδρου" λοιπόν, Καμμένος, Χρυσή Αυγή και ΣΥΡΙΖΑ.

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ τεφαρίκι 23/12/2014 18:16:24

          Υπάρχουν και πολλοί άλλοι συνδυασμοί π.χ. Καμμένος, Χρυσή Αυγή και ΚΚΕΚαμμένος, Χρυσή Αυγή και ΔΗΜΑΡ και ούτω καθεξής ! Άρα συνοδοιπόροι της Χ.Α. και ΚΚΕ και ΔΗΜΑΡ ☻☻☻☻

          • τεφαρίκι avatar
            τεφαρίκι @ Γιάννης Κιαπέκος 23/12/2014 18:20:43

            Τα άκρα συναντώνται. Και οι καιροσκόποι επίσης. Σιγά το νέο.

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ τεφαρίκι 23/12/2014 18:50:39

            Μάλλον δεν κατάλαβες (ως αναμενόταν άλλωστε) την ειρωνεία Καλά Χριστούγεννα!

          • τεφαρίκι avatar
            τεφαρίκι @ Γιάννης Κιαπέκος 23/12/2014 22:39:36

            Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ την ειρωνεία σας, μπορεί εσείς να μην καταλάβατε την αλήθεια που αυτή έκρυβε. Το θέμα δεν είναι αυτό όμως, το θέμα είναι ο τρόπος απαντάτε σε κάποιον που σας μιλά κόσμια και στον πληθυντικό, που δεν ξέρετε προσωπικά και που σπανίως σχολιάζει, άρα σας είναι παντελώς άγνωστος. Επιλέγετε το passive aggressive ψιλο-υβριστικό υφάκι ("ως αναμενόταν άλλωστε") επιδεικνύοντας την υποκρισία του "προοδευτικού" Ελληναρά που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει, σχολιάζει από το πρωί ως το βράδι με αριστερόστροφο "καθωσπρεπισμό" όταν σας βολεύει και με τρολίστικη διάθεση όποτε σας τη βιδώνει (στα καλά του καθουμένου). Η συμπεριφορά σας είναι παρόμοια με την συμπεριφορά σχολιαστών με άλλα ψευδώνυμα στο φόρουμ και ειλικρινά δε με ενδιαφέρει αν είστε ο ίδιος ή διαφορετικός, αν σχολιάζετε από το σπίτι σας στον ελεύθερο χρόνο σας ή εργαζόμενος για συγκεκριμένο χώρο-κόμμα, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η συζήτηση μαζί σας είναι ανούσια.

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ τεφαρίκι 24/12/2014 03:19:39

            Σας το είχα επισημάνει και σε άλλο άρθρο. Πρέπει να βελτιώσετε την αίσθηση του χιούμορ σας.

          • Ο μικρός Νικόλας avatar
            Ο μικρός Νικόλας @ Γιάννης Κιαπέκος 24/12/2014 10:20:27

            Για να βελτιώσει όμως κάποιος κάτι, δεν είναι προϋπόθεση να το διαθέτει; (Βρε ποιόν μου θυμίζει, ποιόν μου θυμίζει...), Άντε, καλά Χριστούγεννα.

      • George N avatar
        George N @ Γιάννης Κιαπέκος 23/12/2014 20:36:52

        Θα έβρισκες κάτι!

    • ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ avatar
      ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ @ George N 23/12/2014 13:54:20

      Δηλαδή έχει διαφορά αν ψηφίσουν 10 χιτλερικοί παρών ή 2 τον Δήμα.

    • nikos avatar
      nikos @ George N 23/12/2014 13:57:43

      Τότε και το ΚΚΕ ψηφίζει συνέχεια με την ΧΑ. Το όχι και το ναι δεν έχουν το ίδιο νόημα.

      • toxo avatar
        toxo @ nikos 24/12/2014 08:56:34

        Και οι δύο έχουν δηλώσει ότι είναι κατά της αντιπροσωπευτικής Δημοκρατίας και υπέρ της δικυβερνήσεως από τα μέλη του κόμματος τους,οι μεν του ΚΚΕ οι δε της ΧΑ.

    • σκεπτικιστης avatar
      σκεπτικιστης @ George N 23/12/2014 14:01:51

      Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Δεν ψηφίζουν μαζί του οι χιτλερικοί, γιατί ο στόχος είναι αρνητικός. Αντίθετα, οι 2 πρώην χιτλερικοί, ψήφισαν θετικά τον Σταύρο Δήμα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ σκεπτικιστης 23/12/2014 16:33:36

        Το πρώην τα λέει όλα. Το ότι είναι τόσο άντρες που ανέχονται να τους καθυβρίζει εδώ και μήνες ο κάθε Κασιδιάρης και έκαναν σήμερα αυτό που ένιωθαν συναισθανόμενοι τον μεγάλο κίνδυνο για την Ελλάδα από την αστάθεια που επιδιώκουν σύριζα-ανέλ-δημάρ τους τιμά μόνο και μόνο επειδή σέβονται τη βούληση των περισσοτέρων Ελλήνων για ομαλότητα. Αντίθετα, δεν τους σέβονται οι αριστεροί "δημοκράτες" της πλάκας (σύριζα-δημάρ) και η παρέα του Καμμένου-σεναριογράφου μαύρων κωμωδιών...

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Γεώργιος Τ. 23/12/2014 18:18:31

          «Το πρώην τα λέει όλα.» Μόνο που το πρώην αφορά την Χ.Α. και όχι το χιτλερικοί!

          • George N avatar
            George N @ Γιάννης Κιαπέκος 23/12/2014 20:47:53

            Ο Μπούκουρας δεν είναι χιτλερικός. Ακόμα κι αυτό θέλει λιγάκι διάβασμα....να ξεφυλλίσεις τον αγώνα του και να αποφύγεις να ρωτήσεις πόσο ήρθε το ματς για να δείξεις σχετικός. ΠΑΣΟΚ ήταν στα νιάτα του ή ότι κατάλαβε τέλος πάντων από τον Αντρέα, είδε φως και μπήκε στη ΧΑ και τώρα έγινε....Κόρινθος. Μέχρι εκεί :-)

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ George N 24/12/2014 10:11:00

            «Ο Μπούκουρας δεν είναι χιτλερικός» δεν είναι απαραίτητο να είσαι χιτλερικός για να πλακώνεις αλλοδαπούς στις φάπες (επιεικώς) ή να διαλύεις πάγκους στις λαϊκές της Κορίνθου. Και να σου και κάτι περισσότερο "σέβομαι" τον Κασιδιάρη που δεν συνδιαλλάχτηκε για να αποφύγει τη φυλακή, παρά τον Μπούκουρα που αφού η παράσταση "Νίκου Ξανθόπουλου" στο κοινοβούλιο δεν έφερε αποτέλεσμα (αποφυλάκισης) ψήφισε Σταύρο Δήμα λόγω ... εντοπιότητος.

          • George N avatar
            George N @ Γιάννης Κιαπέκος 24/12/2014 14:29:23

            Συμφωνούμε! Να το προσέξουμε :-) Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ George N 24/12/2014 14:52:50

            Merry Christmas!

    • Ζαχαριας avatar
      Ζαχαριας @ George N 23/12/2014 14:33:08

      Πιστευω πως στο τελος θα επικρατησει η λογικη, και οι "χιτλερικοι" θα ψηφισουν Δημα, για να μην ερθουν στην εξουσια οι κομμουνιστες!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ George N 23/12/2014 20:31:42

      "Ο έχων γνώμη ταυτιζόμενη με του Σαμαρά βάρβαρος εστί" @GeorgeN Πας βάρβαρος προσερχόμενος εις τα αγκάλας του Σύριζα μόνον, εξαγνίζεται ...

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 23/12/2014 13:53:08

    Είναι δυνατόν να διαφωνεί κανείς με την κυβερνητική πολιτική αλλά να θεωρεί,ταυτοχρόνως, ότι πρέπει να μπεί φρένο στον καιροσκοπισμό της δήθεν αριστεράς.... άλλοστε, υπάρχει χρόνος να τακτοποιηθούν εκκρεμείς λογαριασμοί με τους"καλούς" και τους"κακούς"...! Πρέπει να εκλεγεί τώρα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας... για τα υπόλοιπα υπάρχει χρόνος!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ βαγόνι 23/12/2014 16:57:52

      Ακριβώς! Αφού τέλος του 2015 θα έχουμε εκλογές, ποιος ο λόγος να δημιουργείται αστάθεια πάνω που ορθοποδούμε ως οικονομία και μπορούμε να διαπραγματευτούμε με θετικά αποτελέσματα; Κοιτάξτε εμπορικό ισοζύγιο, ΑΕΠ, πρωτογενές πλεόνασμα που πάνε πολύ καλά. Αυτά είναι επιχειρήματα εναντίον της τρόικας. Αλλά πρέπει να ξέρουν τι μέλλει γενέσθαι για να κάτσουν να σε ακούσουν. Όχι να ελλοχεύει διαρκώς κίνδυνος εκλογών και αστάθειας. Γιατί τότε, ανεβαίνουν τα σπρεντς και εγκλωβίζεσαι με ανάγκη για νέα δανεικά, έστω και λίγα. Πρέπει να ξεφύγουμε άμεσα, με σταθερότητα όμως.

  4. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 23/12/2014 14:22:23

    -Αν αναδειχθεί Πρόεδρος σε λίγες μέρες ο κος Σαμαράς θα κυβερνά τουλάχιστον μέχρι τον Ιούνιο του 2016. -Αν δεν αναδειχθεί ΠτΔ γίνουν εκλογές και κερδίσει η ΝΔ, τότε ο κος Σαμαράς θα κυβερνά τουλάχιστον μέχρι τον Ιανουάριο του 2019. -Αν τις εκλογές τις κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ τότε ο κος Σαμαράς θα κυβερνά επί 8 χρόνια μέχρι τον Μάρτιο του 2023!

  5. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 23/12/2014 14:32:15

    Νηφάλιες και ρεαλιστικές προσεγγίσεις: 1.- Έξοδος στις αγορές: Αποτυχία. 2.- Εκλογή ΠτΔ: Αποτυχία. 3.- Αντιμετώπιση Χ.Α: Επιτυχία. Κατά συνέπεια, η μέχρι τώρα επιτυχής έκβαση της πολιτικής αντιμετώπισης της Χ.Α, με απτά δημοσκοπικά αποτελέσματα και η μέχρι τις εκλογές συνέχιση της ίδιας έντονης πίεσης, σε συνδυασμό με την πιθανή ίδρυση κόμματος από τον ΓΑΠ, θα κρίνουν το εκλογικό αποτέλεσμα. Όλο το βάρος λοιπόν, στις εκλογές.

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/12/2014 16:44:52

    Οσο συνδέεται η ψήφος για ΠτΔ με θετική ψήφο στην κυβερνητική πολιτική,τα κουκιά δεν θα βγαίνουν.Αυτοσκοπός βέβαια ειναι οι εκλογές.Το έδειξε η Χαικαλιάδα και το εδειξε και η μη στηριξη απο ολους τους ανεξαρτητους παρά την πρόταση Σαμαρά .

  7. Γεώργιος Λιάκος avatar
    Γεώργιος Λιάκος 24/12/2014 12:31:15

    ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ - ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
    Στελέχη της ΝΔ δηλώνουν ότι:οι ψήφοι της ΧΑ δεν γίνονται αποδεκτές για να δημιουργηθεί προεδρική πλειοψηφεία και τούτο για να μήν νομιμοποιήσουν όπως υποστηρίζουν μία "εγκληματική οργάνωση" .
    Και καλά η ΝΔ πράττει αυτό, οι άλλοι(ΣΥΡΙΖΑ και ΔΗΜΑΡ) πώς αποδέχονται τις ψήφους της ΧΑ για να δημιουργήσουν "επαρκή μειοψηφεία" για να μήν εκλεγεί πρόεδρος της Δημοκρατίας.
    Ποιοί νομιμοποιούν λοιπόν τους ΝΕΟΝΑΖΙ;
    "Πως τα φέρνει η ζωή, τους φταίει τους κατ' επάγγελμα προοδευτικούς,δημοκράτες το μνημόνειο και δέν τους ενοχλεί η συνεργασία με τους ΝΕΟΝΑΖΙ.
    ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
    Οι 180 στους 300 ειναι 180/360 = 0.6 (60%)
    Εάν αφαιρέσουμε τις 16 ψήφους της ΧΑ έχουμε 300-16=284.
    ΟΧΙ:131-16 = 115 ποσοστο 115/284 = 0.4 (40%)
    ΝΑΙ: 168 168/284=0.6(60%)
    Άρα με τις 168 ψήφους , υπάρχει ΕΠΑΡΚΗΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ποσοστού που απαιτείται να εκλογεί πρόεδρος της Δημοκρατίας, εάν δεν γίνει σεβαστη αυτή η αναλογία, σημαίνει οτι το λεγόμενο "τόξο δημοκρατικών δυνάμεων" είναι κάλπικο και ερμηνεύεται με όρους ιδιοτέλειας, κομματικού συμφέροντος και πολιτικής

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Γεώργιος Λιάκος 24/12/2014 12:37:27

      Έχετε ερμηνεύσει με λανθασμένο τρόπο, τις κείμενες συνταγματικές διατάξεις, που αφορούν την εκλογή ΠτΔ.

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Γεώργιος Λιάκος 24/12/2014 13:17:06

      Αυτή τη αριθμητική αλχημεία ούτε ο Ε.Βενιζέλος δεν τόλμησε (αν και διέρρευσε ότι το πρότεινε) να την υποστηρίξει . "Επαρκής μειοψηφεία" δεν υπάρχει ! σύμφωνα με το Σύνταγμα χρειάζονται 180 ψήφοι αποδοχής για να εκλεγεί κάποιος Π.τ.Δ. Και όπως έγραψα σε άλλο σχόλιο αν ο εισαγγελέας δεν τους έδινε άδεια πάλι θα μίλαγες για "επαρκή μειοψηφεία" ; Από αυτό καταλαβαίνεις ότι η επιχειρηματολογία σου δεν αντέχει σοβαρής κριτικής.

  8. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 24/12/2014 13:25:12

    Συγχαρητήρια στον Κύριο Σταύρο Δήμα. "Δεν θα δεχτώ να βγω Πρόεδρος, με τις ψήφους των Χρυσαυγητών", με αυτή τη μόλις προ ολίγου, γραπτή δήλωση ο Σταύρος Δήμας ξεκαθαρίζει τη θέση του, σε ότι αφορά στο ενδεχόμενο εκλογής του, με τις ψήφους της Χρυσής Αυγής.