#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/12/2010 12:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

162 δισ. το ύψος των γερμανικών πολεμικών αποζημιώσεων

Ανοιχτό παραμένει το θέμα του κατοχικού «δανείου», σύμφωνα με τον Υφυπουργό Εξωτερικών (διορισθείς προσφάτως ως εις εκ των στενών συνεργατών του Γ. Παπανδρέου…) Δημήτρη Δόλλη. Όπως είπε πριν από λίγο στη Βουλή: «Καμία κυβέρνηση, ούτε εμείς έχουμε παραιτηθεί από τις αξιώσεις μας, τόσο για το κατοχικό δάνειο, όσο και τις πολεμικές αποζημιώσεις από τη Γερμανία. Διατηρούμε το δικαίωμα χειρισμών για να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή λύση».

Αυτά ως επίσημη απάντηση από την κυβέρνηση διότι ο ερωτών βουλευτής του ΚΚΕ, Σπύρος Χαλβατζής, είπε πως «καμία κυβέρνηση δεν θέλησε να διεκδικήσει, ούτε το υποχρεωτικό κατοχικό δάνειο, ούτε τις οφειλές της Γερμανίας έναντι των θηριωδιών του πολέμου και της Κατοχής».

Η ιστορία έχει ως εξής:



Έχουν περάσει 66 χρόνια από την απελευθέρωση της χώρας από τη γερμανική κατοχή και το θέμα των Γερμανικών επανορθώσεων για τις καταστροφές που προκάλεσαν τα στρατεύματά της παραμένει σε εκκρεμότητα. Πρόκειται για ένα τεράστιο εθνικό, οικονομικό και κυρίως ηθικό ζήτημα. Η κυβέρνηση  δεν μπορεί για οποιοδήποτε πολιτική σκοπιμότητα να μην προχωρά στην διεκδίκηση των αποζημιώσεων από τη Γερμανία, η οποία, σύμφωνα με το «Εθνικό Συμβούλιο Διεκδίκησης των οφειλών της Γερμανίας προς την Ελλάδα», οφείλει στη χώρα μας:

7,100 δισ. δολάρια (αγοραστικής αξίας 1958) πλέον τους τόκους, που μας επιδίκασε η Διεθνής Διάσκεψη των Παρισίων για τις καταστροφές που προξένησαν στη χώρα τα κατοχικά γερμανικά στρατεύματα.

Την εξόφληση του κατοχικού δανείου ύψους 3,5 δισ. δολαρίων, πλέον τους τόκους.

Την καταβολή αποζημιώσεων στα θύματα των θηριωδιών του γερμανικού στρατού κατοχής.

Την επιστροφή των αρχαιολογικών θησαυρών που έκλεψαν τα γερμανικά στρατεύματα και οφείλουν να μας επιστρέψουν.

Συνολικά οι οφειλές της Γερμανίας προς τη χώρα μας, σύμφωνα με το «Εθνικό Συμβούλιο Διεκδίκησης», ξεπερνούν, σε σημερινή αξία, τα 162 δισ. ευρώ, χωρίς τους τόκους .

Οι κυβερνήσεις της Γερμανίας, με διάφορες μεθοδεύσεις, κατάφεραν μέχρι τη σύναψη της οριστικής συνθήκης ειρήνης(2 συν 4) που υπεγράφη στη Μόσχα το 1990, να αναβάλλουν την εξόφληση του χρέους τους προς την Ελλάδα. Από το χρονικό αυτό σημείο και μετά, σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο, οι παραπάνω αναφερόμενες οφειλές είναι απαιτητές από τη χώρα μας.

Άραγε, γιατί σήμερα, παρά ποτέ άλλοτε, δεν τα ζητάνε από τη Μέρκελ που το «παίζει» σιδηρά κυρία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 02/12/2010 12:39:13

    ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΓΙΑΔΕΣ.

  2. giati avatar
    giati 02/12/2010 12:43:32

    den prepi na ta dosoun, tha pane xamena.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ giati 02/12/2010 14:01:21

      Ορσε ...έλληνα...

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ (A)θανάσης 02/12/2010 15:04:49

        Τι να πει κανείς με τους Γερμανοτσολιάδες.

        Ας μας τα δώσουμε και ας τα φάμε σοκολάτες αφοδεύοντας τα.

  3. man8os avatar
    man8os 02/12/2010 12:44:35

    Ειναι η καταλληλη ωρα τωρα?
    Μηπως το ΠΑΣΟΚ μας σπρωχνει εκτος ΕΕ?

  4. anonymous avatar
    anonymous 02/12/2010 12:50:40

    Αν καταφέρουμε να πάρουμε 100 δις σε πενταετή δεκαετή και εικοσαετή ομόλογα του γερμ. δημοσίου καλά είμαστε.
    Το θέμα είναι αν είμαστε η μόνη χώρα που χρωστάνε ή αν χρωστάνε σε όλη την Ευρώπη. Στη δεύτερη περίπτωση δεν έχουμε καμιά τύχη όσο δεν αποζημιώνονται και οι άλλοι.

    • kostis avatar
      kostis @ anonymous 03/12/2010 14:07:05

      είμαστε η μόνη. όλοι οι άλλοι έχουν πληρωθεί. Δεν είμαι σίγουρος για της Σερβία. Νομίζω όμως πως κι αυτή έχει εξοφληθεί.

      • Μαιρη avatar
        Μαιρη @ kostis 05/04/2011 23:25:12

        Η Σερβία έχει αποζημιωθεί. Πήρε ένα δάνειο ίσο με το ποσό της αποζημίωσης για 99 χρόνια άτοκο.

  5. ταλας avatar
    ταλας 02/12/2010 12:53:03

    Τι ακριβως ειναι το Εθνικο Συμβουλιο Διεκδικησης και κατα ποσο ειναι ακριβη τα ποσα που αναφερει;
    Αν ειναι ετσι ρε παιδια, να δωσουμε μιζα 10% στους Ισραηλινους να τα διεκδικησουν αυτοι για μας, τον εχουν τον τροπο τους.

    • kostis avatar
      kostis @ ταλας 03/12/2010 14:07:38

      καλό! πολύ καλό! ;ο)

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/12/2010 13:01:08

    Θα μας τα δώσουν σε είδος... κανένα αεροδρόμιο, μερικές ΑΠΕ, λίγα ηλεκρομηανοτηλεπικοινωνιακά... και θα εισπραττουν εσαεί από την ..παραχώρηση. Βρε πότε έδωσαν οι Γότθοι πίσω λεφτά από επιδρομή;

  7. hope avatar
    hope 02/12/2010 13:09:27

    Ωραία τα δίνουν και;;;;;
    μύκονο θα πανε και αυτά.

  8. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 02/12/2010 13:23:01

    Αυτό το ποσό έπρεπε ήδη να είχε αναγραφεί στον προϋπολογισμό ως απαιτητό ή ως υποχρέωση προς την χώρα. Το συνολικό ύψος έχω αμφιβολία ότι είναι 162 δις ευρώ. Με συναδέλφους γερμανούς νομικούς το έχουμε υπολογίσει με τιμές του 1938 - διότι η δραχμή ήταν υπερπληθωρισμένη - "χονδρικά" στα 120-140 δις ευρώ.

    Έτσι λοιπόν, όταν βρεθεί ένας υπουργός με "cojones" και το εγγράψει στο Προϋπολογισμό - που θα βασιστεί βεβαίως στις ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ διμερείς συμβάσεις - τότε μπορεί αυτό το δάνεια να το πουλήσουμε αντί για 120 δις 90 δις ευρώ και να μαζέψουμε το χρήμα από την αγορά για πλάκα.

    Υπενθυμίζω ότι η Κίνα και η Ρωσία περιμένουν με 750 + 300 δις ευρώ αντίστοιχα, για επενδύσεις και για να βάλλουν "πόδι" στην Ευρωζώνη. Και μετά άσε τη Μέρκελ να το "παίζει" σκληρό πεπόνι.

    Θα επανέλθω.....

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΑΡΚΑΣ 02/12/2010 13:26:28

      Διόρθωση:

      οι συνάδελφοι γερμανοί νομικοί μου είπαν σε ανύποπτο χρόνο ότι οι διμερείς συμβάσεις δανείων - αναγκαστικών ή μη - εάν υπάρξει ανάγκη μπορούν να βγουν στις αγορές προς πώληση σε λίγο χαμηλότερες τιμές.

      Έτσι μου αιτιολόγησαν γιατι το Μνημόνιο προβλέπει αυτό ΕΑΝ γίνουν απαιτητές οι δόσεις σε γρηγορότερο διάστημα.

      Πληρωμή ακριβώς στο ίδιο νόμισμα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ ΑΡΚΑΣ 02/12/2010 13:35:16

        Ωραία ιδέα έδωσες...

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 02/12/2010 13:23:58

    Γιατί να μας τα δώσουν;Να τα φάμε μαζί με τον Πάγκαλο;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ αλλήθωρος 02/12/2010 13:27:49

      Αλλήθωρε,

      πίστεψε με δεν θα μπορέσει ο Πάγκαλος να φάει ούτε κοκκαλάκι.....

      • man8os avatar
        man8os @ ΑΡΚΑΣ 02/12/2010 13:38:48

        τΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 02/12/2010 13:32:08

    Την απάντηση την γνωρίζετε: Διότι τα λαμ΄για της αλήτ που δωροδοκούνται απο τις Ζήμνς και ΣΙΑ δεν εχουν το σθενος να ζητήσουν κάτι για χάρη του εθνικκού μας κράτους. Αφού το πολεμούν επίσης το εθνικό (λέμε τώρα) κράτος. πως, λοιπόν, να "πολεμήσεις" για κάτι στο οποίο δεν πιστεύεις; ειδικά όταν "σε έχουν στο χέρι" τα ξένα συμφέροντα;

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 02/12/2010 13:34:14

    Τι ρωτάτε ποιός να τα διεκδικήσει ;;

    Οι μισθοδοτούμενοι του Χριστοφοράκου και των λοιπών γερμανικών εταιρειών.

  12. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 02/12/2010 13:40:03

    Αφού το είπε ο Χαλβατζής! Θέλω κι εγώ να κάνω επερώτηση στον Χαλβατζή πότε το ΚΚΕ θα πληρώσει τις αποζημιώσεις για τον συμμοριτοπόλεμο που κήρυξε κατά της χώρας και τις τεράστιες καταστροφές που προξένησε. Ή μήπως πρέπει να τα ζητήσουμε από την Ρωσία μετά την διάλυση της σοβιετίας;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Blut und Tränen 02/12/2010 14:03:03

      Όρσε και σε σένα έλληνα...

      • Blut und Tränen avatar
        Blut und Tränen @ (A)θανάσης 02/12/2010 14:04:59

        πάρτα πίσω με τόκο χαϊβάνι

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Blut und Tränen 02/12/2010 15:34:52

      Το λιγότερο άστοχο το σχολιό σου φίλε μου. Το να ζητούσαμε τα ρέστα από την ηγεσία της τότε Αριστεράς, να το καταλάβω. Το να ζητούσαμε τα ρέστα από τον Κ***γερο της Δημοκρατίας που πεοθήλαζε τους Άγγλους, να το καταλάβω, αλλά από τον κακομοίρη τον ιδεολόγο κομμουνιστή του βουνού και το ΚΚΕ δεν είναι άστοχο, τι λες;

      • kostis avatar
        kostis @ ΑΡΚΑΣ 03/12/2010 14:10:07

        συγγνώμη, αλλά στο βουνό ανέβηκαν οι ιδεολόγοι όπως το 'πες. Όχι όμως κι η ηγεσία του τότε ΚΚΕ.
        Για να μην αναφέρουμε ότι δεν είχε το τότε ΚΚΕ, ούτε το πράσινο φως του Σοβιετικού Κόμματος και του Στάλιν. Αλλά ας μην ανοίξουμε την ιστορία αυτή.
        Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα έχει υποφέρει από την έξαλλη Αριστερά της.
        και τολμώ να 'πώ, ότι "ο λαός δεν ξεχνά, τι σημαίνει Αριστερά"!

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Blut und Tränen 02/12/2010 16:31:03

      Ο στάλιν δέν έδωσε στό κκε ούτε μία ρούσικη ασπιρίνη γιά τό συμμοριτοπόλεμο
      πού ξεκίνησε τό κκε.

      Στή γιάλτα είχαν μοιράσει,ό ρούσβελτ,ό τσόρτσιλ καί ό στάλιν τήν ευρώπη σέ
      ζώνες επιρροής,ή Ελλάδα κληρώθηκε στήν αγγλία,ή αγγλία γιά νά κυριαρχήσει
      εύκολα στήν Ελλάδα πέταγε ντενεκέδες μέ λίρες καί στόν ελας καί στόν εδες.

      Ετσι ξεκίνησε τό συμμοριτοπόλεμο ό ελας-κκε μέ επίθεση καί σφάξιμο τών
      ανδρών τής χωρ/κής στό σταθμό Λιτοχώρου.

      Τά υπόλοιπα είναι σέ όλους γνωστά....

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ Blut und Tränen 03/12/2010 12:14:45

      Πόσο ήταν το μειοψηφικό ποσοστό που έγραψε ο Τσώρτσιλ στο χαρτάκι που έδωσε στον Στάλιν. Θύμησέ μου, 10%; Η ηγεσία της σοβιετίας σε ανώτατο επίπεδο δεν αποκήρυξε ποτέ τον συμμοριτοπόλεμο του ΚΚΕ, άσχετα αν τους είχαν διαμηνύσει ότι δεν θα είχαν ι φανερή υποστήριξη, ούτε θα κατέβει ο κόκκινος στρατός. Όλα τα ανώτερα στελέχη του ΚΚΕ ήταν εκπαιδευμένα σε σοβιετικές σχολές και όλο το ΚΚΕ ήταν παράρτημα του ΚΚΣΕ μέχρι τέλους. Άρα μας χρωστάνε οι σοβιετικοί αποζημιώσεις, έστω το 10% που αντιστοιχούσε στην μοιρασιά της Τεχεράνης γιατί το παράρτημά τους τα έκανε σμπαράλια στην Ελλάδα. Το άλλο 90% ας το πληρώσει ο Περισσός, αλλιώς να δημευθεί η περιουσία του και να εκποιηθούν οι εταιρείες της ΚΚΕ ΑΕ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Blut und Tränen 03/12/2010 13:06:01

        Καλά το πας πατριώτη.

        Οι αμερικανοί να δεις τι μας χρωστάνε. Την μισή Κύπρο.

        Αμ οι εγγλέζοι. Την Μικρασία, τη Θράκη (τα χωριά των παππούδων μου, τα χωράφια τους), την Σμύρνη, τις Κυδωνιές, τον Πόντο.

        Οι γερμανοί...
        Οι ιταλοί...
        Οι βούλγαροι (εκεί να δεις κατοχή πατριώτη και ξύλο καθημερινό και δράματα οικογενειακά που έχω να λέω), που μας πήραν μέχρι και την τελευταία κότα...

        Οι τούρκοι...

        Αμα ως έθνος μάσουμε όλες αυτές τις αποζημιώσεις, και των ρώσων μαζί αφού θέλεις, που σε βλέπω πολύ λαύρο εναντίον τους, θα γίνουμε ζάμπλουτοι.

        Θραξ Αναρμόδιος

        • Blut und Tränen avatar
          Blut und Tränen @ Θραξ Αναρμόδιος 03/12/2010 13:30:00

          Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Γιατί είναι τόοοοσο μεγάλο ταμπού να μιλάς για τα εγκλήματα του ΚΚΕ στην Ελλάδα. Σε καταλαβαίνω, αλλά δεν θα τρέξω να μαζέψω την μπάλλα που πέταξες στην κεκρκίδα. Πάρτην και παίξε μόνος σου, αν θέλεις.

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ Blut und Tränen 03/12/2010 13:48:14

            Τα εγκλήματα του ΚΚΕ είναι γνωστά. Ή τουλάχιστον άρχισε περισσότερος κόσμος να ενδιαφέρεται γι'αυτά πια. Προσωπικά νομίζω πως είναι πολύ καλό που σπάνε τα στεγανά της κονσερβοποιημένης ιστορίας της μεταπολίτευσης και ισορροπεί κάπως το πράγμα.
            ΑΛΛΑ το να θέτεις ως απάντηση στο ερώτημα για τις μη καταβληθείσες γερμανικές αποζημιώσεις το αίτημα για αποζημιώσεις από ΕΣΣΔ ή ΚΚΕ/ΚΚΣΕ ή τον ...Ριζοσπάστη, πάει το πράμα αλλού.
            Πολύ αλλού όμως.

            Μη φοβάσαι, δεν υπερασπιζόμαστε το ΚΚΕ.
            Αλλά η απεμπόληση αυτών που μας χρωστάει η Γερμανία (και όχι ο Ναζισμός) είναι εσχάτη προδοσία...

  13. pilotos avatar
    pilotos 02/12/2010 13:49:40

    Μη τολμησουν παντως τωρα που ειμαστε σε αναγκη,να ανταλαξουν τις κατοχικες αποζημιωσεις με το "χρεος" μας.Μη βαζουμε στην ιδια ζυγαρια τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ κατοχοκες αποζημιωσεις με το ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ τοκογλυφικο ψευτοχρεος.Δεν τους χρωσταμε τιποτα

  14. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 02/12/2010 13:52:08

    Αρκά, φίλε μου, πιστεύεις πράγματι οτι είναι απλά νομικό το θέμα ; Ή τέλος πάντων, μόνο θέμα διεθνούς δικαίου ;

    Εθνικά μας συμφέρει να κάνουμε τέτοια πατάτα ; Και άντε πές οτι τα πήραμε τα 120 δις, αυτά μωρε θα μας λύσουν το πρόβλημα, αυτά θα μας ξυπνήσουν απ'το λήθαργο, ή μήπως η σφαλιάρα που τρώμε αυτή τη στιγμή κι είναι όλη δική μας ;

    120 δις ξυλιές θέλει ο λαός αυτός για να καταλάβει επιτέλους οτι η 37 χρονη νοσοκόμα δέν "δικαιούται" να πάρει σύνταξη με κανένα Χριστό - αυτό είναι το πρόβλημά μας. Ούτε το "ενηλικιωθέν τέκνο υπαλλήλου ΟΤΕ" δικαιούται εφάπαξ, ούτε η Κρήτη δικαιούται να έχει 35% αναπήρους με συντάξεις - μπορείς να μου βρείς σε παρακαλώ ένα φάρμακο να συνέλθει απο το λήθαργο αυτός ο λαός, αντί να ζητάμε δεξιά κι αριστερά να βρούμε "πρέζα" - που άλλοτε μας φαίνεται φτηνή, άλλοτε ακριβή ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ τσώφλι πασατέμπου 02/12/2010 14:30:42

      Το θέμα δεν είναι νομικό αλλά πολιτικό. Σας θυμίζω την υπόθεση του Διστόμου όπου δικαιώθηκαν εδώ στον Άρειο Πάγο. Για να εκτελεστεί η απόφαση έπρεπε να υπογράψει ο υπουργός δικαιοσύνης και δεν υπέγραψε. Τότε νομίζω ήταν ο Μιχ. Σταθόπουλος. Μετά δεν ξέρω πως διάβολο ενεπλάκη το Συμβούλιο της Επικρατείας στην υπόθεση και διαφώνησε με τον Άρειο Πάγο. Παρεμβαίνει το Ανώτατο ειδικό δικαστήριο και μπλοκάρει τη διαδικασία. Το Παρόν τότε είχε γράψει ότι συγκεκριμένος αρεοπαγίτης πούλησε την ψήφο του και αυτό ήταν το αντάλλαγμα για να γίνει αντιπρόεδρος Αρείου Πάγου.

      Μετά ο μακαρίτης ο Σταμούλης, δικηγόρος των θυμάτων, αναγνώρισε την απόφαση στην Ιταλία και πήγε να κάνει εκτέλεση εκεί. Τα Ιταλικά δικαστήρια επέτρεψαν την εκτέλεση αλλά η υπόθεση εκκρεμεί στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης διότι η Γερμανία στράφηκε κατά της Ιταλίας και η Ιταλία φυσικά βολεύεται γιατί είχε κι αυτή χεσμένη τη φωλιά της.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ τσώφλι πασατέμπου 02/12/2010 15:49:48

      Αγαπητέ φίλε,

      διαφωνώ πλήρως με την οπτική γωνίαπου βλέπεις το θέμα. Η μεμφιμοιρία δεν ωφέλησε ποτέ κανέναν.

      Υπόθεση:
      Έστω ότι πουλάμε τα 120 δις ευρώ - σημερινές τιμές - στην αγορά και λαμβάνουμε 90 δις.

      ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ, η χώρα μπορεί να βγεί στην αγορά του κεφαλαίου και να δανειστεί ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΗ τι επιτόκιο και τι μορφή δανείου θα πάρει.

      Διότι εξηγώ:

      Έχουμε τώρα ΑΕγχΠ περίπου 245 δις ευρώ.
      Το 2014 θα έχουμε χρέος 355 δις ευρώ.
      Έστω ότι μετά τις εκλογές του 2011 λαμβάνουμε 90 δις από την πώληση στην αγορά των συμβάσεων αυτών.

      Έχουμε και λέμε:

      ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ τα δάνεια που έχει λάβει το ελληνικό δημόσιο με υψηλό επιτόκιο. Μετά τα πρόστιμα, θα σου επιστρέψουν τόκους. Οι τόκοι αυτοί χρησιμοποιούνται επενδύοντας ένα μέρος τους στην "κυκλοφορία" του χρήματος στην αγορά και ένα μέρος σε αποπληρωμές βραχυπρόθεσμων δανείων.

      Η πιστοληπτική ικανότητα της χώρας βελτιώνεται αλματωδώς και οι διεθνείς οίκοι θα χάσουν δις που έχουν επενδύσει στην ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ της χώρας. Οπότε επειδή ο κρεμασμένος από το σχοινί πιάνεται, θά έρθουν και θα μας δανείσουν με ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ επιτόκια για να ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΝ την ανάπτυξή της χώρας μας γιατί έτσι θα χάσουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ εφοσον θα εισπράττουν από τα νέα δάνεια με χαμηλότερα επιτόκια όμως.

      Αυτό με άλλα λόγια λέγεται ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ ΤΩΝ ΧΡΕΩΝ ΜΑΣ αλλά με τον δικό μας τρόπο.

      Συγχωρείστε μου την απλότητα της παρέμβασης, δικαιολογείστε με όμως λόγω πίεσης χώρου και χρόνου.

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ ΑΡΚΑΣ 02/12/2010 16:36:17

        Πολύ ωραία ή ανάλυση.

        Εστω λοιπόν ότι μηδενίζουμε τό δημόσιο χρέος.

        Ολοι οι περισσευούμενοι ψηφοφόροι τού πασοκ πού είναι παρκαρισμένοι στό
        δημόσιο καί στίς δεκο δέν θά δημιουργήσουν καινούργιο δημόσιο χρέος???

        Τό καινούργιο δημόσιο χρέος τότε από πού θά αποπληρωθεί????

        • lampros avatar
          lampros @ ΣΠΥΡΟΣ 02/12/2010 22:10:22

          Εστω λοιπόν ότι μηδενίζουμε τό δημόσιο χρέος.

          Ολοι οι περισσευούμενοι ψηφοφόροι τού πασοκ πού είναι παρκαρισμένοι στό
          δημόσιο καί στίς δεκο δέν θά δημιουργήσουν καινούργιο δημόσιο χρέος???

          Όχι. Έχουμε δημόσιο τομέα στο μέσο ποσοστιαίο όρο της Ε.Ε.

          Και το κόστος του σε δημόσιο χρήμα είναι μικρό ―εσένα σου φαίνονται πολλοί, τα νούμερα όμως λένε άλλα.

          Αλλού τρώμε το δημόσιο χρήμα ―πρώτα σε δάνεια, και μετά σε λαμογιές με δημόσια έργα, επενδύσεις, φοροαπαλλαγές...

          Μακάρι το χρέος μας να οφείλονταν σε μισθούς και συντάξεις Δ.Υ, αυτά δηλαδή που πληρώνει κάθε κράτος. Ούτε κατά προσέγγιση δεν ισχύει αυτό, διάβασε προυπολογισμούς να δείς που πάνε τα λεφτά...

        • ΑΡΚΑΣ avatar
          ΑΡΚΑΣ @ ΣΠΥΡΟΣ 02/12/2010 22:35:00

          Η χασούρα δεν από τους Δ.Υ.! Μην πέφτετε στη παγίδα του κ***χοντρου. Αυτοί θέλουν να φαγωθούμε μεταξύ μας.

          Τα λεφτά χαθήκανε στις τσέπες των λαμογίων και των κολαούζων τους.

    • lampros avatar
      lampros @ τσώφλι πασατέμπου 02/12/2010 22:07:14

      120 δις ξυλιές θέλει ο λαός αυτός για να καταλάβει επιτέλους οτι η 37 χρονη νοσοκόμα δέν “δικαιούται” να πάρει σύνταξη με κανένα Χριστό – αυτό είναι το πρόβλημά μας. Ούτε το “ενηλικιωθέν τέκνο υπαλλήλου ΟΤΕ” δικαιούται εφάπαξ, ούτε η Κρήτη δικαιούται να έχει 35% αναπήρους με συντάξεις – μπορείς να μου βρείς σε παρακαλώ ένα φάρμακο να συνέλθει απο το λήθαργο αυτός ο λαός, αντί να ζητάμε δεξιά κι αριστερά να βρούμε “πρέζα” – που άλλοτε μας φαίνεται φτηνή, άλλοτε ακριβή ;

      Αναπαράγεις σαχλή προπαγάνδα...

      Τα νούμερα την ακυρώνουν πλήρως.

      Τα έξοδα για μισθούς και συντάξεις του κράτους ―μαζί και η «37χρονη συνταξιούχα νοσοκόμα»― είναι συμβατά με τον ευρωπαϊκό μέσο όρο, οι κρατικές δε παροχές είναι μικρότερες από τις περισσότερες χώρες, π.χ. σε παιδεία, υγεία. Δεν τα λέω εγώ, τα λέει ο ΟΟΣΕ. Το πρωτογεννές έλλειμα, αν αφαιρέσουμε δηλαδή ότι έχει να κάνει με τόκους και δάνεια μέσα, και βάλουμε μόνο απαιτήσεις από το δημόσιο ―μισθοί, συντάξεις, έργα, κλπ― και αποδοχές του δημοσίου ―φόροι―, είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟ, και κάποιες χρονιές είναι και πλεονασματικό.

      Τον κύριο όγκο του δημοσίου χρήματος τον τρώνε τα δάνεια και οι τόκοι. Και τα νέα δάνεια δεν τα παίρνουμε επειδή έχουμε υπέρογκες ανάγκες σε δημόσιες παροχές/μισθούς/συντάξεις, αλλά για να αποπληρώσουμε κερατιάτικα παλαιότερα δάνεια.

      Δεν είναι ούτε οι προώροι συνταξιούχοι ―πόσοι νομίζεις ότι είναι και πόσο κοστίζουν συνολικώς;―, ούτε τα λαμόγια του δημοσίου που μας τα έφαγαν. Είναι το πλιάτσικο στα κρατικά χρήματα από εργολάβους, επιχειρηματίες, πολιτικούς, ξένες εταιρίες, και οι τοκογλυφικές πληρωμές τοκογλυφικών δανείων. Δες την ιστορία των ΠΡΩΤΩΝ δανείων στην Ελλάδα για να καταλάβεις ―δες με τι όρους δώθηκαν και ποιά ποσά πήραμε τελικά και τι χρωστούσαμε από αυτά.

  15. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 02/12/2010 14:35:00

    Η Ελλάδα ποτέ δεν παραιτείται από τα νόμιμα δικαιώματά της και από τις νόμιμες και απαράγραπτες διεκδικήσεις της και αξιώσεις της......

    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ….

    Κάτι ανάλογο σαν το δικαίωμά να αυξήσουμε τα χωρικά μας ύδατα στο Αιγαίο στα 12 ΝΜ.

    Λόγια και πάλι λόγια από φοβισμένες κότες.

    Ο 2ος ΠΠ τελείωσε πριν 65 χρόνια και η συνθήκη για το δίκαιο των θαλασσών ισχύει εδώ και 30 χρόνια.

  16. Enzo avatar
    Enzo 02/12/2010 14:38:42

    θελω πολιτικο αλα τσαβες,
    θελω πολτικο επαναστατη,
    μπορω να εχω?

  17. Tassos avatar
    Tassos 02/12/2010 14:41:04

    Οι Γερμανοί ισχυρίζονται ότι πλήρωσαν (μου φαίνεται ότι λεν κατά την δεκαετία του 60) και έχει κλείσει το θέμα. Ξέρει κανένας τίποτα επί αυτού?

    • Misha avatar
      Misha @ Tassos 02/12/2010 15:14:16

      Υπάρχουν σχετικά πρόσφατες αποφάσεις κατασχέσεως των ιδιοκτησιών του γερμανικού δημοσίου (ινστιτούτα Γκαίτε κλπ) οι οποίες όμως για να εφαρμοστούν απαιτούν «πολιτική βουληση» η οποία ως γνωστον περισσεύει όταν προκειται να κοπουν μισθοί και συντάξεις των φτωχ¨ων, ενώ ελλείπει όταν προκειται να ενοχληθούν οι πλουσιοι και ισχυροί.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Tassos 02/12/2010 15:37:27

      Βεβαίως, έχουν πληρώσει μία δόση το 1948 και μία δεύτερη το 1951 ή το 1952 μου διαφεύγει.
      Επομένως υπάρχει τετελεσμένο γεγονός πληρωμής δόσης.

  18. Misha avatar
    Misha 02/12/2010 15:17:13

    Πειτε μου:
    ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΚΟΒΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΦΤΩΧΕΙΑΣ , ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΗΣ «ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ», ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ ΔΕΝ ΑΠΛΩΝΕΙ ΤΑ ΚΟΥΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ 162 ΔΙΣ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΟΙ ΤΩΡΙΝΟΙ «ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ» ΚΑΙ ΤΙΜΗΤΕΣ ΜΑΣ ;
    ΠΩΣ;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Misha 02/12/2010 22:36:15

      Τομαριστής

  19. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 15:23:05

    Το δάνειο και τις επανορθώσεις-αποζημιώσεις θα τις διεκδικήσουμε όταν αποχτήσουμε ΕΛΛΗΝΙΚΗ κυβέρνηση. Κυβέρνηση του ελληνικού λαού. Που θα την ελέγχει ο ελληνικός λαός. Που θα είναι ορκισμένη, σαν Σπαρτιάτης, μέχρι να πετύχει το θέλημα του λαού. Σαν Σουλιώτης και Διγενής.

    Δεν είχαμε ποτέ ελληνική κυβέρνηση.

    Είχαμε κυβερνήσεις διαχείρισης και ελεγκτές της κυβέρνησης. Κρυμμένους και φανερούς. Εγχώριους και ξένους. Είχαμε και έχουμε ανάξιους ηγέτες. και δεν προβλέπεται να αλλάξει αυτό στο εγγύς μέλλον (κρατάτε σημειώσεις;).

    Χθες ακούσαμε και τον πρόεδρο της Δημοκρατίας να "παρακαλάει" την κυβέρνηση να αρχίσει να εξετάζει το ζήτημα να πληρώσουν επιτέλους και οι έχοντες. Ποιος; Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας; Ποιας δημοκρατίας θα μου πεις!

    Ολα αυτά μας συμβαίνουν γιατί δεν έχουμε δημοκρατία φυσικά. ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ έχουμε.

    Αυτή η χώρα από την επανάσταση, μη σου πω και πιο πριν, έχει ιδιοκτήτες. ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ. Είναι εκείνοι με τα ζαϊμέτια και τα μπρίκια. Που διαχειρίστηκαν και τα δάνεια της επανάστασης. Δάνεια που πήραν από τους ξένους συνεταίρους τους στην αφαίμαξη της χώρας. Είναι οι ιδιοκτήτες της χώρας που μας οδήγησαν στους εμφυλίους της επανάστασης. Εκείνοι που δεν μοίρασαν ποτέ τα "εθνικά κτήματα" στους πολεμιστές. Τους άκληρους και ακτήμονες. Τους πένητες πολεμιστές.

    Ωωωω, τα γράφουν έλληνες και ξένοι ιστορικοί. Περιηγητές και διπλωμάτες. Αλλά οι έλληνες δεν φαίνεται να ενδιαφέρονται πως να αποκτησουν ελληνική κυβέρνηση.

    Προτιμούν μια κυβέρνηση που προεκλογικά θα τους υποσχεθεί "λαγούς με πετραχήλια". Και μετεκλογικά δεν θα κάνει τίποτε. Απλώς θα διασφαλίσει ότι οι μη έχοντες θα συνεχίσουν να πλουτίζουν τους έχοντες και κατέχοντες. Η μόνη συνέχεια του ελληνικού κράτους έγκειται σε αυτό ακριβώς το σημείο. Φροντίζει με οποιαδήποτε κυβέρνηση να συνεχίζουν οι μη-έχοντες να κάνουν πλουσιώτερους του έχοντες. Και γμ την σταθερότητα.

    Ταξικό θέλετε να το πείτε; Καρφί δεν μου καίγεται.
    Εθνικό; Το ίδιο επίσης.

    Είναι άδικο. Αδικο είναι απλώς.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 15:27:21

      εχουμε γινει ακουστικοι τυποι... κουτσομποληδες μεχρι να μας χτηπησει την πορτα ο δοσας !
      Μετα τσαμπουκαλευομαστε για τα ματια του κοσμου με 200 σφυγμους και ιδρωμενοι.

      ΠΠ

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 19:44:31

      Έτσι ακριβώς είναι αγαπητέ Θράκα! Αυτά θα τα διεκδικήσουμε, όποτε αποκτήσουμε μια καθαρόαιμη Ελληνική κυβέρνηση! Πώς όμως θα την αποκτήσουμε, όταν όλα τα ΜΜΕ ανήκουν στους εργολάβους και στους προμηθευτές του Δημοσίου, οι οποίοι πλουτίζουν εις βάρος του φορολογούμενου πολίτη, με την άδεια των εξωνημένων πολιτικών μας; Αυτά την «Ενημέρωση» την έχουν εξελίξει σε «Εξαπάτηση» και βομβαρδίζουν καθημερινά τον κόσμο, με προπαγανδιστικά μηνύματα, γκαιμπελικού τύπου. Η διαπλοκή λοιπόν είναι δούρειος ίππος εχθρός της Πατρίδας και οι μετέχοντες σε αυτήν θα έπρεπε να μην βρίσκουν σήμερα, τόπο να κρυφτούν! Αφού οι ξεδιάντροποι άφησαν μία Μέρκελ, που χρωστάει στη χώρα μου κλεμμένα χρήματα και πολεμικές αποζημιώσεις, κλεμμένους αρχαιολογικούς θησαυρούς και προπαντός ηθική αποκατάσταση για τα δεινά μας, να μας εξευτελίζει και να ρυθμίζει το πώς και το πότε θα πεθάνουν τα δικά μας παιδιά, πνίγοντάς τα σε χρέη.

  20. Pikis avatar
    Pikis 02/12/2010 15:40:24

    Εμένα κάτι μου λέει ότι οι αποζημιώσεις έχουν δοθεί αλλά μπήκαν σε "λάθος" τσέπες...

  21. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 02/12/2010 16:13:13

    Καλό είναι να είμαστε ψυχροί, επιφυλακτικοί και να μην παραδιδόμαστε σε έναν άκριτο αντιευρωπαισμό ή αντιγερμανισμό.
    Το γερμανικό κράτος έδωσε το 1960 αποζημιώσεις και εν πολλοίς το ελληνικό κράτος παραιτήθηκε τότε των ουσαιωδών διεκδικήσεων, καλώς ή κακώς είναι άλλη συζήτηση. Χρυσό δεν πήραν ποτέ οι Γερμανοί που λένε ορισμένοι χωρίς να γνωρίζουν τα γεγονότα του Β΄ΠΠ.
    Τώρα η εν λόγω επιτροπή δεν είναι ακριβώς ό,τι πιο έγκυρο για την περίοδο της Κατοχής.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 02/12/2010 17:39:49

      Φίλε μου είμαι Καλαβρυτινός. Δεν θέλω αποζημιώσεις. Οι παππούδες το καθήκον τους έκαναν. Ούτε σύνταξη δεν πήγαν να πάρουν αντιστασιακού, επειδή δεν ήθελαν. Θυμάμαι την κουβέντα: εγώ παιδάκι μου δεν πήγα για τον λουφέ πήγα για την πατρίδα.
      Τα κατοχικά δάνεια όμως (στη Ρώμη αν θυμάμαι) είναι και ενυπόγραφα και έντοκα. Δεν έχουν επιστραφεί. Όταν λοιπόν ένα κράτος δεν πληρώνει δεν μπορεί να με αποκαλεί PIIGS.
      Τόσο απλά.
      Όταν ένα κράτος λαδώνει, η πρώην Λαϊκή τους Δημοκρατία, με 2% επί του τζίρου, στα πρακτικά τους αν θυμάμαι στη Βόννη κάτι μου χρωστάει σαν χώρα.
      Όταν μια εταιρεία μιζαδόρων κάνει δουλειές πρέπει το λιγότερο να φάει πρόστιμο.... εδώ κάνουμε διαδηλώσεις μην μείνουν άνεργοι οι τοπικοί δουλοπάροικοί της.
      Τόσο απλά.
      Επειδή εδώ είναι ραγιάδες και όχι Νιγηρία, Νορβηγία, ΗΠΑ ή Oracle ακόμα και μια εταιρεία πήρε αποζημίωση κάτι δις από την SAP.

  22. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/12/2010 17:22:44

    Καλά δουλευόμαστε; εδώ οι βολευτές μας και οι 300 δεν κάνουν μια να το ξανά γράψω; ΜΙΑ μήνυση για αποζημίωση στη SIEMENS
    και θα τολμήσουν να μιλήσουν;
    Οι άνθρωποι έχουν κατακτήσει την ιαπωνέζικη κουλτούρα της ευγένειας: υπόκλιση.

    ...και μην αρχίσουν οι κακεντρεχείς και πονηροί θαμώνες των αντινέων να μπερδεύουν τις υποκλίσεις.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 02/12/2010 17:30:45

      Εδώ βγαίνει ο Βαλυράκης και δηλώνει ότι οι μίζες αντιστοιχούν στο 8% του ΑΕΠ και εμείς χαζεύουμε το δάκτυλο ... αντί για το φεγγάρι.
      Ποιος να ψελλίσει για αποζημιώσεις; πολεμικές; δάνεια; μηνύσεις;
      Αν το επόμενο δημοσίευμα από Γερμανία έχει ονόματα; καταθέσεις;

      Ορισμένοι λοιπόν ζητούν από συνεργάτες, από προσκυνημένους, από ραγιάδες, από γραικύλους, από ασπόνδυλα, να ορθώσουν ανάστημα; εδώ ούτε λόγο δεν μπορούν να αρθρώσουν.

      Εδώ μέχρι και ιδιώτες έχουν αποζημιωθεί από την Γερμανία ή μέχρι και η Νιγηρία έχει κλείσει κόσμο μέσα ....αλλά όχι εμείς γεννήσαμε τη Δημοκρατία, δώσαμε τα φώτα στην οικουμένη ...ίσως για αυτό αγοράζουμε λαμπτήρες SIEMENS με χορηγίες

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 02/12/2010 17:34:25

        Δε βαζει φυλακη τον Τσουκρατο ο Βαλυρακης που εγινε και ηρωας ??!!!!!
        Τον κινεζο τον κανω κ εγω και ειμαι και μεγαλος ηρωας.

        κ Βαλυρακη μου... αφηστε τις μεγαλοστομιες για Μιζενς και κομματα. Επι της ουσιας. Ο Τσουκρατος εφερε τα μαυρα στο κομμα?? ΝΑΙ ?? απολογηθειτε
        ΟΧΙ, βαλτε τον Φυλακη τον συκοφαντη.
        κ Βαλυρακη μου, Πρασινε Κινεζε παπαγαλε.

        ΟΥΣΤ

        ΠΠ

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2010 17:44:34

          δεν γίνεται ...γιατί αν μιλήσει;
          Εδώ δεν πιάνουν τον Μαντέλη; γιατί αν μιλήσει;
          Εδώ μας μιλούν για 180 σπίτια σε 180 υπεράκτιες ...αλλά το όνομα είναι προσωπικό δεδομένο;
          Ίσως βέβαια περιμένουν την ολοκλήρωση εκείνου του εσωτερικού ελέγχου που είχε εξαγγείλει ο 79 πνευματικός ηγέτης του κόσμου.
          Εν κατακλείδι εσύ και εγώ μπορεί να πάμε μέσα αφού μαζί τους φάγαμε, αυτοί ποτέ.

  23. Πυθία avatar
    Πυθία 02/12/2010 17:42:16

    Ό,τι θυμόμαστε χαιρόμαστε. Εδώ μας παίρνουν κεκτημένα τόσων χρόνων και αγώνων, κι εμείς θυμόμαστε τις γερμανικές πολεμικές αποζημιώσεις. Το δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα θα το θυμηθούμε το 2120;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Πυθία 02/12/2010 17:47:28

      Χάνεις μισθούς και δικαιώματα, γιατί κάποιοι έκαναν υποκλίσεις στη SIEMENS

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ Ο Ιθαγενής 02/12/2010 18:00:15

        Τις υποκλίσεις τις έκαναν έναντι αδράς αμοιβής την οποία πληρώνουμε σήμερα εμείς. Και; τι κάνουμε γι' αυτό;

  24. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 02/12/2010 18:12:21

    Έγραφα παραπάνω ότι οι δηλώσεις των εν Ελλάδι πολιτικών θυμίζουν τρομαγμένες κότες. Ο Θραξ γράφει ότι δεν έχουμε δημοκρατία αλλά ολιγαρχία.

    Εγώ πιστεύω ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η πατρίδα μας δεν είναι οικονομικά αλλά πρώτα και πάνω απ' όλα πολιτικά

    Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η πατρίδα μας απορρέουν από την μέχρι σήμερα επιβίωση και διαιώνιση του συστήματος εξουσίας των κοτζαμπάσηδων κάτω από την ομπρέλα, αρχικά της απόλυτης «ελέω Θεού» μοναρχίας του Όθωνα, στη συνέχεια της μοναρχίας - βασιλευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας του Γεωργίου του Α΄ και των απογόνων του και τέλος κατά τη διάρκεια της μετά το 1974 και μέχρι σήμερα περιόδου, της «προεδρευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας», που οι σημερινοί κοτζαμπάσηδες την αναφέρουν ως την «καλύτερη περίοδο του δημοκρατικού μας πολιτεύματος».

    Η πολυδιαφημισμένη «καλύτερη περίοδος του δημοκρατικού μας πολιτεύματος», είναι αυτή που τελικά μας οδήγησε στην έσχατη οικογενειοκρατία, στην απόλυτη διαφθορά, στη καταλήστευση του δημόσιου πλούτου, στην οικονομική κατάρρευση, στην εθνική απαξίωση, στην απώλεια εθνικής κυριαρχίας και στη επιβολή διεθνούς οικονομικού ελέγχου.

    Οι μετά την εθνεγερσία του 1821 Έλληνες πολιτικοί αποτελεούν γνήσιους απογόνους των κοτζαμπάσηδων της Τουρκοκρατίας (εξ αίματος, αγχιστείας και πνευματικά τέκνα). Ως εκ τούτου επί 200 χρόνια και τώρα, έχουν αναλάβει με περισύ ευκολία το ρόλο του πιστού υπηρέτη και βεληγκέκα των ξένων δυνάμεων και των διαφόρων συμφερόντων. Είναι ακόμη χειρότεροι και από τους κοτζαμπάσηδες της Τουρκοκρατίας.

    ΥΓ:
    Κοτζαμπάσηδες - Oι νταβατζήδες του ‘21
    h**p://www.clickarta.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=361:-o-21&catid=48:2009-09-05-22-46-37&Itemid=130

    Οι Έλληνες χωρικοί διατύπωναν με επιγραμματικό τρόπο την κατάστασή τους. Όταν κάποιος τους ρωτούσε ποιος ήταν το αφεντικό τους, απαντούσαν ότι δούλευαν για τρεις μάστιγες:

    τους Τούρκους, τους παπάδες και τους κοτζαμπάσηδες.

    Κοτζαμπάσης στα τούρκικα σημαίνει ο προεστός, ο κοινοτάρχης. Υπήρξαν η οικονομική ολιγαρχία της εποχής, οι έχοντες και κατέχοντες, οι αντιπρόσωποι των τουρκικών συμφερόντων προεπαναστατικά και των δυτικών μετεπαναστατικά. Βαθύτατα συντηρητικοί, προσκυνημένοι και φιλότουρκοι. Οι Έλληνες τους ονόμαζαν «χριστιανούς Τούρκους». Ντύνονταν και συμπεριφέρονταν σαν Τούρκοι και έπαιρναν τους φόρους από τους εξαθλιωμένους ραγιάδες για να τους παραδώσουν στα αφεντικά τους και φυσικά να κρατήσουν το μερίδιό τους. Επέβαλλαν φυσικά και την «τάξη» καθώς είχαν προσωπικούς στρατούς από ένοπλους μπράβους, κυρίως Ρουμελιώτες, για να τρομοκρατούν τους κακόμοιρους χωρικούς.

    Οι πιο πλούσιοι ήταν οι Μοραΐτες κοτζαμπάσηδες και αυτό όχι μόνο λόγω του πλούτου του Μοριά αλλά κυρίως χάρη στους βεκίληδες. Η κατάκτηση του Μοριά δεν επήλθε εύκολα αν και οι προύχοντες της περιοχής είχαν οικειοθελώς προσχωρήσει στους Τούρκους προτιμώντας τους από τους Βενετούς. Η αντίσταση του απλού λαού ανάγκασε τους Τούρκους να κρατούν ομήρους στην Πύλη έναν αριθμό προκρίτων, τους επονομαζόμενους βεκίληδες. Χάρη σ’ αυτούς απέκτησαν διασυνδέσεις με την κεντρική εξουσία και μεγάλα πλούτη και δημιούργησαν τα «τζάκια» που ακόμη και σήμερα επιβιώνουν και υπερηφανεύονται κάποιοι για την καταγωγή τους...

    Δεν επιθυμούσαν επ’ ουδενί την απελευθέρωση της Ελλάδας. Από τη στιγμή που περνάγανε καλά με τους Τούρκους και τα έσοδά τους ήταν υψηλά γιατί να μπλέξουν σε περιπέτειες; Όταν τα γεγονότα τους ξεπερνούν και βλέπουν τον ξεσηκωμό των Ελλήνων να φουντώνει κάνουν αγωνιώδεις προσπάθειες να μην απωλέσουν τα κεκτημένα. Το στοίχημα ήταν να διατηρήσουν την εξουσία και να μην επιτρέψουν στους οπλαρχηγούς και τον λαό ν’ αποκτήσουν μερίδιο σ’ αυτή. Ο Γάλλος πρόξενος στα Ιωάννινα Πουκεβίλ γράφει επ’ αυτού: «Όταν οι κοτζαμπάσηδες μιλάνε για ελευθερίες δεν είναι για να καλυτερέψει η θέση του λαού, αλλά για να μπουν οι ίδιοι στη θέση των Τούρκων».

    Όταν έρχεται ο Δημήτριος Υψηλάντης στην Ελλάδα, ως αντιπρόσωπος της Φιλικής Εταιρείας, για να αναλάβει την εξουσία της Επανάστασης, κάνουν τα πάντα για να τον διώξουν σε αγαστή συνεργασία με τους Φαναριώτες και την Εκκλησία. Ο δημοκρατικός τρόπος διακυβέρνησης που προτείνει ο Υψηλάντης δεν τους βρίσκει σύμφωνους. Προτιμούν μια «δημοκρατία» που θα την ελέγχουν αυτοί. Όταν τον Ιούνιο του 1821 ο Υψηλάντης αναχωρεί από την Ελλάδα αηδιασμένος οι εξαγριωμένοι στρατιώτες και ο λαός κινείται απειλητικά εναντίον τους και σώζονται μόνο χάρη στην παρέμβαση του Κολοκοτρώνη.

    Στις τρεις Εθνοσυνελεύσεις της Επανάστασης κυριαρχούν και επιβάλλουν τη θέλησή τους στους βασανισμένους Έλληνες.

    Κι όταν με την παρέμβαση των Μ. Δυνάμεων η Ελλάδα γίνεται ανεξάρτητο κράτος η έλευση του Καποδίστρια τους δημιουργεί πλείστα προβλήματα. Η επιθυμία του Κυβερνήτη να συγκροτήσει κεντρική εξουσία και να διαλύσει τα τοπικά καπετανάτα τους εξαγριώνει. Ο Καποδίστριας έθετε σε κίνδυνο τα συμφέροντά τους, καθώς ήθελαν να εισπράττουν ακόμη τους φόρους, να απονέμουν δικαιοσύνη και να διατηρούν στρατό. Στο τέλος δολοφονούν τον Καποδίστρια και τον βγάζουν από τη μέση. Σημασία γι’ αυτούς έχει το προσωπικό τους συμφέρον και όχι το συμφέρον της πατρίδας.

    Άλλωστε για την εκάστοτε εξουσία σε όλους τους χρόνους και απανταχού, ό,τι είναι καλό γι’ αυτή είναι καλό και για τον λαό…

    • Misha avatar
      Misha @ Αρματιστής 02/12/2010 20:16:40

      Φίλε Αρματιστή
      Το κείμενο αυτό εντάσσεται στον ιστορικό αναθεωρητισμό, τύπου Δραγώνα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, και δεν ερείδεται επί των πραγματικών στοιχείων που μάς δίνουν οι ιστορικές πηγές.
      Χωρίς βιβλιογραφία , δίχως υπογραφή είναι ολότελα για τα σκουπίδια θαρρώ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 02/12/2010 20:22:59

        "Χριστιανοί Τούρκοι", ταξικότητα του 21 και πράσινα άλογα.
        Έχει κάνει δουλειά η προπαγάνδα και τα σήριαλ τύπου αλί μπαμπα και οι 40 κλέφτες πασάς στα γιάνεννα έσφαξε τη Φροσύνη.

        Σε λίγο θα μας πουν ότι δεν υπήρξαν κρυφά σχολειά.

        Ένας ένας οι προεστοί από όλες φαμίλιες, υπέγραφαν συνυποσχετικά ειρήνης μεταξύ τους γιατί είχαν και τέτοια -πάντα οι Έλληνες- , προσχωρούσαν στη Φιλική Εταιρεία και ένωναν τις δυνάμεις τους.
        Ο δε Κολοκοτρωνης επισκέφθηκε όλα τα χωριά του Μοριά και συνέγειρε όλους τους απλούς, φτωχούς χωρικούς στέλνοντάς τους να πολεμήσουν στα βουνά από άκρη σε άκρη στο σκλαβωμένο τόπο.
        Ζάκυνθο, Κέρκυρα, Αρκαδία.

        • Misha avatar
          Misha @ αλλενάκι 02/12/2010 20:32:59

          46 νεκρους είχε μόνο η οικογένεια Μαυρομιχάλη στον αγώνα. Αν δεν υπήρχαν Μαυρομιχαλαίοι, δλδ οι μεγάλες γενιές, επανάσταση δε θα γινόταν.Έτσι απλά.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Misha 02/12/2010 20:37:32

            Δεν έχει σημασία μεγάλες και μικρές γενιές, όλοι τότε συστρατεύθηκαν.

            Δεν θα έβγαινε ο αγώνας αυτός διαφορετικά.

            Και για να απλωθεί η Φιλική Εταιρεία χρειάστηκαν δεκαετίες.

            Δεν ήταν καθόλου εύκολο.

          • anonymous avatar
            anonymous @ Misha 03/12/2010 00:32:43

            Κακά τα ψέματα. Την Ελλάδα την ελευθέρωσαν οι Μανιάτες. Κατά την απελευθέρωση η Πελοπόννησος είχε 160.000 πληθυσμό και άλλους τόσους είχε μόνο η Μάνη.
            Και μετά πάντα αυτοί τρέχανε, γιατί είχαν μάθει στα ντουφέκια αφού την περίοδο ειρήνης σκοτώνονταν μεταξύ τους και μέχρι σήμερα στο Στρατό και Αστυνομία αυτοί έχουν το πάνω χέρι γιατί οι άλλοι απλά δεν πάνε, τα σιχαίνονται.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Misha 03/12/2010 10:54:29

            Έτσι ακριβώς είναι και το λινκ εδώ
            για την έρευνα για τη δολοφονία του Καποδίστρια
            και τα αρχεία τα οποία παραμένουν επτασφράγιστο μυστικό
            στα Αγγλικά αρχεία

            http://www.freesymbolforum.com/index.php?PHPSESSID=d5e76c608a2dc7ee992dbdf715d776c4&topic=1026.msg19150#msg19150

          • anonymous avatar
            anonymous @ Misha 03/12/2010 14:12:25

            Για τον Καποδίστρια ήδη έχουν βγει πληροφορίες ότι τον έφαγε Άγγλος αξιωματικός.

            Επίσης να θυμάστε ένα. Φτιαχτήκαμε ως προτεκτοράτο της Αγγλίας και παραμένουμε τέτοιο, σήμερα βέβαια της Αμερικής. Αν ο Καποδίστριας επιτύγχανε θα παύαμε να ήμασταν προτεκτοράτο. Τον σκότωσαν όταν ανακοίνωσε στις δυνάμεις ότι θα κάνει διανομή των εθνικών γαιών. Αυτό σήμαινε ότι ο πληθυσμός θα έπαυε να πεινάει και δεν τους συνέφερε διότι θα έπαυε να συμπεριφέρεται ως ραγιάς.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Αρματιστής 03/12/2010 04:24:54

      H μοναδική ιστορική μελέτη της δολοφονίας του Καποδίστρια, έγινε από τον Δ. Κοκκινάκη. Αποδεικνύει πολύ πειστικά ποιοί τον σκότωσαν στην πραγματικότητα, γιατί, γιατί τα έριξαν στους Μαυρομιχάληδες κλπ.
      Ο Misha έχει δίκιο, αν είναι να μιλάμε ας μιλάμε με ντοκουμέντα.
      Ειδικά για το κρισιμότερο σημείο της νεοελληνικής Ιστορίας.

      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ν.ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ (ΓΥΘΕΑΤΗΣ)
      ΠΟΙΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ;
      ΑΘΩΟΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙΟΙ - ΔΕΝ <> ΑΥΤΟΙ
      Εκδόσεις Πελασγός Αθήνα 1999

  25. Πυθία avatar
    Πυθία 02/12/2010 18:19:55

    “Αν μας έλεγε κανένας αυτείνη την λευτεριά όπου γευόμαστε, θα παρακαλούσαμε τον Θεόν να μας αφήση εις τους Τούρκους άλλα τόσα χρόνια, όσο να γνωρίσουν οι άνθρωποι τι θα ειπή πατρίδα, τι θα ειπή θρησκεία, τι θα ειπή φιλοτιμία, αρετή, τιμιότη.
    Τις πρόσοδες της πατρίδας τις κλέβομεν, από υποστατικά δεν της αφήσαμεν τίποτας, σε “πηρεσίαν να μπούμεν”, ένα βάνομεν εις το ταμείον, δέκα κλέβομεν…
    Αγοράζομεν πρόσοδες, τις τρώμε όλες. Χρωστούν είς το Ταμείον δεκαοχτώ ΄κατομμύρια ο ένας και ο άλλος. Οι αγωνισταί, οι περισσότεροι και οι χήρες κι αρφανά δυστυχούν. Πολυτέλεια και φαντασία – γεμίσαμαν πλήθος πιανοφόρια και κιθάρες.
    Οι δανεισταί μας ζητούν τα χρήματα τους, λεπτό δεν τους δίνομεν από αυτά – κάνουν επέμβασιν εις τα πράγματά μας. Και ποτές δεν βρίσκομεν ίσιον δρόμον.
    Πως θα σωθούμε εμείς μ’ αυτά και να σκηματιστούμεν εις την κοινωνίαν του κόσμου ως άνθρωποι; Ο Θεός ας κάμη το έλεός του να μας γλητώση από τον μεγάλον γκρεμνόν όπου τρέχομεν να τζακιστούμεν.”
    Γιάννης Μακρυγιάννης

    Σαν να ζει σήμερα...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Πυθία 02/12/2010 18:31:20

      "Αν είναι να μείνουμε εμείς νηστικοί, ας πάει στο διάβολο η ελευθερία. Εφαγαν αυτοί, ας φάμε κι εμείς τώρα"
      Ομιλία του Στρατηγού Μακρυγιάννη στην πρώτη Εθνική Συνέλευση του 1843-44

      Ο Μακρυγιάννης μπορεί να μην ζει, ζει όμως το πνεύμα του.

      • Misha avatar
        Misha @ Κάποιος 02/12/2010 20:22:53

        Κάποιε

        Ο Μακρυγιάννης χάρισε και το μισθό του στο ελληνικό κράτος...Κι όταν έλεγε τα παραπάνω (αν τα είπε πράγματι) το έκανε γιατί έβλεπε τους αγωνιστές να εχουν γινει ζητιάνοι και τους «ετερόχθονες» , δλδ αυτούς που ήρθαν μετά την απελευθέρωση στην πατριδα , να θέλουν να κάνουν κουμάντο μαζί με τους Βαυαρούς.

        • lampros avatar
          lampros @ Misha 02/12/2010 22:16:47

          Ο Μακρυγιάννης μιλούσε ως πατριώτης ―για τον κόσμο.

          Δεν ήθελε να τα τρώνε οι βαβαυροί και τα λαμόγια της εποχής ―ήθελε να τρώνε αυτοί που πολέμησαν για την λευτεριά. Αλλιώς δεν έχει νόημα η λευτεριά, αυτό λέει.

          Και πράγματι, με το ΠΑΣΟΚ σήμερα, δεν νιώθεται και εσείς ότι άμα είναι έτσι, να πάει στο διάολο η λευτεριά, τσάμπα πολέμησαν το '21;

          Μην το παραθέτετε σαν να εννοεί «να κλέψουμε και εμείς τώρα», όπως κάνουν πολλοί κουτοπόνηροι...

      • astor avatar
        astor @ Κάποιος 02/12/2010 22:35:05

        Προς επιρρωση των παραπανω του καποιος..
        http://paligenesia.parliament.gr/picture.asp?Path=T09/291

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ Κάποιος 03/12/2010 02:39:00

        Τι να πούμε ρε παιδιά, άμα σε ένα σακί καλά καρύδια είναι και κανένα σκάρτο, το πετάμε ολόκληρο; Εκεί μας κατάντησε η Βερεπουσέίκια μόρφωση; Διαβάστε την αυτοψία του γιατρού στο λείψανι του Στρατηγού. Από την κοτυφή ως τα νύχια πληγές για την πατρίδα είχε.Kαι για το καπάκι, ιστοριοδίφης δεν είμαι. Αλλά είδα στο google΄ότι αυτοί που αναφέρουν το περιστατικό ( Γεράσιμος Κακλαμάνης και Βασ. Ραφαηλίδης), έχουν ως πηγή τα πρακτικά της Εθνοσυνέλευσης 1843-44
        Τα πρακτικά υπάρχουν στο www.hellenicparliament.gr/UserFiles/f3c70a23-7696-49db-9148-f24dce6a27c8/A-ETHNOS-1843-1844_1.pdf
        Εκεί λοιπόν φαίνεται ότι δεν αναφέρονται ονομαστικά οι πληρεξούσιοι που μιλάνε, αλλά ποιά περιοχή εκπροσωπούν. Ο Μακρυγιάννης αναφέρεται ως πληρεξούσιος Αθηνών μαζί με άλλους τρείς Καλιφρονά, Βλάχο και Βριζάκης. Τώρα πως έβγαλαν το συμπέρασμα ότι το σχετικό απόσπασμα τόπε οΣτρατηγός, ο Θεός και η ψυχή τους.

  26. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 18:48:52

    Και οι μεγάλοι μας ήρωες της επανάστασης του 1821 είναι άνθρωποι. Εχουν αδυναμίες. Και δεν έχουν φυσικά πάντα άμεμπτη συμπεριφορά, όπως ίσως θα θέλαμε να πιστεύουμε. Αυτό όμως φυσικά και δεν μειώνει την προσφορά τους. Εν πάσει περιπτώσει αυτά όποιος θέλει, ψάχνει τα βρίσκει, τα διαβάζει και τα μαθαίνει. Δεν νομίζω πως είναι της ώρας.

    Της ώρας είναι αυτό που προσπαθήσαμε να δείξουμε με τον Αρματιστή: ότι δηλαδή το ελληνικό δημόσιο είναι θεμελιωμένο, ΘΕΜΕΛΙΩΜΕΝΟ, πάνω στην διαφθορά ισχυρών οικονομικών παραγόντων που ελέγχουν την πολιτική εξουσία με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Αυτή η ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ πολιτική και οικονομική διαφθορά δουλεύει 1) σε βάρος του κράτους και του δημοσίου 2) σε βάρος της ελληνικής κοινωνίας 3) σε βάρος της πατρίδας και των εθνικών συμφερόντων. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε. Την διαχρονικότητα του φαινομένου και το σύμφυτό του με την ελληνική πολιτική εξουσία.

    Κι αυτό όχι για να περάσει η ώρα μας. Αλλά για να πιέσουμε. Να ΠΙΕΣΟΥΜΕ. Τα κόμματά μας, τους βουλευτές μας ο καθένας, όλο το πολιτικό σύστημα. Να το πιέσουμε για Συνταγματικές αλλαγές που θα φέρουν τον απλό πολίτη, τον αναρμόδιο, κοντά στην λήψη αποφάσεων και στον έλεγχο των πολιτικών πεπραγμένων των αρχόντων. Η τεχνολογία μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό.

    Να δούμε επιτέλους λίγη δημοκρατία.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Ο λαός "έχει βαρύ χέρι". Κι ο "Θοδωράκης" τρεις φορές τους έσωσε τους αρχόντους από το λαϊκό μένος. Νομίζω τα λέει ο ίδιος στα απομνημονεύματά του, δεν θυμάμαι καλά. Ελπίζω να το μετάνιωσε στα στερνά του... Η ίσως πάλι όχι. Αφού είδε και τον γιό του (πρώτο) διοικητή της Σχολής Ευελπίδων, ίσως και να μην άλλαξε γνώμη τελικά...

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 20:29:51

      Φίλε Θράκα,
      ο Γενναίος Κολοκοτρώνης ήταν επικεφαλής των στρατευμάτων που έστειλαν οι Βαυαροί στη Μάνη για να καταστείλει τον ξεσηκωμό του λαού ενάντια στο «φράγκεμα» .
      Πισωγύρισαν όμως γιατί οι ντόπιοι είχαν αγριέψει πολύ και τους στρίμωξαν άσχημα.Τον Παπουλάκο τον έπιασαν με προδοσία, δίνοντας φλουριά σε έναν παπά της περιοχής που οδήγησε τους χωροφυλάκους στο καταφύγιο του Παπουλάκου.

  27. kostis avatar
    kostis 03/12/2010 14:12:14

    παρεμπιπτόντως το χρέος μας είναι πολλαπλάσια όλων των αποζημιώσεων, του δανείου και των τόκων τους.
    Έτσι για να μην ονειρευόμαστε.

  28. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ν. ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ν. ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ 08/02/2011 05:13:35

    Κάποιος φίλος πιό πάνω, ἀνέφερε το βιβλίο μου το σχετικό μέ τήν ΑΠΟΔΕΙΞΗ τῆς αθωότητος τῶν Ἑλλήνων. (ὁ κ. (Α)θανάσης)
    Σᾶς παρπέμπω γιά κάποιες πληροφορίες στό blog στό ὁποῖο δημοσιοποιῶ μία πολύ μικρή περίληψη τοῦ μεγάλου (2 τόμοι, 1300 σελ Α4) Βιβλίου μου.
    Θά μάθετε ἀρκετά.
    dimitrioskok@gmail.com
    Ὃσοι ἒχουν ἀπορίες ἢ ένστάσεις, μποροῦν νά ἐπικοινωνοῦν μαζί μου στό e-mail
    dim_kokkinakis@yahoo.gr (παρακαλῶ ΟΧΙ μέ λατινικούς χαρακτῆρες)