#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 22:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

15η ημέρα στο Σύνταγμα



Για 15η ημέρα η πλατεία Συντάγματος γέμισε από «αγανακτισμένους» πολίτες όλων των ηλικιών, οι οποίοι διαμαρτύρονται για την επικείμενη ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος.

«Πριν από τέσσερις μήνες έκλεισα το εργοστάσιό μου, στο οποίο απασχολούνταν 89 άνθρωποι, εξαιτίας των τραπεζών. Έχω τέσσερα παιδιά με πτυχία από ανώτατες σχολές και είναι άνεργα», δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο 60χρονος κ. Γιώργος, ο οποίος βρίσκεται καθημερινά στην πλατεία και συμπληρώνει: «Δεν μπορώ να καθίσω σπίτι μου».



Τα αντίσκηνα των εθελοντών των ομάδων εργασίας στην πλατεία Συντάγματοςς έχουν πολλαπλασιαστεί. Οι συμμετέχοντες πραγματοποιούν τις καθιερωμένες συνελεύσεις τους, με αμεσοδημοκρατικές, όπως τις χαρακτηρίζουν, διαδικασίες, οι οποίες διαρκούν ως αργά το βράδυ.

Νωρίτερα, εκατοντάδες «αγανακτισμένοι» δικυκλιστές έφτασαν μαρσάροντας και κορνάροντας στην πλατεία Συντάγματος, ενώ η προσέλευση του κόσμου αυξανόταν με την ώρα. Δύο μουσικές σκηνές έχουν στηθεί στα «ορεινά» και τα «πεδινά» της πλατείας, προκειμένου να φιλοξενήσουν μουσικά δρώμενα.

Η λεωφόρος Αμαλίας στο ύψος της Βουλής παραμένει κλειστή.



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/06/2011 22:53:49

    Αν αποδεχτούμε τα νέα στοιχεία για την ανεργία ,στους αγανακτησμένους σήμερα θα έπρεπε να έδιναν το παρών τουλάχιστον 500.000 κόσμος(άνεργοι).
    Παρόλ'αυτά πήγαν 1000 άτομα.
    Τελικά υπάρχει πολύ υπομονή ακόμη.
    Αυτά βλέπει ο ΓΑΠ και θα συνεχίσει το βιασμό και το ξεπούλημα.

  2. Θετταλός avatar
    Θετταλός 09/06/2011 00:13:37

    Nα τι είπε ο Μαχ Keiser πριν λίγους μήνες :

    ''Αν δεν απαλλαγείτε από τους ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ στη χώρα σας θα χάνετε δουλειές, η ανεργία σας θα ανεβαίνει και το βιοτικό επίπεδό σας συνεχώς θα πέφτει. Διότι γίνατε αιχμάλωτοι οικονομικών τρομοκρατών. Δεν το έχετε καταλάβει; Διώξτε τους !!! Εκτός αν σας αρέσει κιόλας"

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Θετταλός 09/06/2011 00:19:56

      Factorx ανέβασε τα βιντεάκια του Keiser . Είναι τρομακτικά επίκαιρος.

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 00:19:34

    Γνωρίζεται τη σημαίνει 7000 αστυνομικοί ετοιμοπόλεμοι; Mπορούν να αντιμετωπίσουν 2 γήπεδα ποδοσφαίρου 100000 θεατών εκάστου. Αυτή είναι η δημοκρατία του ψηλού παιδιού από την ΜΙΝΕΖΟΤΑ.

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 03:56:47

      Όπα ρε Σπύρο, σιγά τους κομάντος. Κόψε κάτι.

  4. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 09/06/2011 01:11:03

    Πότε πρόλαβαν και Αγανάκτησαν , αφού οι ίδιοι πριν από μερικούς μήνες πήγαν και ψήφισαν?

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/06/2011 02:13:23

    @Ταλάντη: δεν είχε εκδηλωθεί ακόμη ο Πάγκαλος με τις γνωστές φράσεις σουξέ : "μαζί τα φάγαμε", "κοπρίτες" κλπ.
    Όπως και να είναι... εθήχθη το φιλότιμο !!!! Λίγο είναι ;;

  6. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 09/06/2011 02:30:35

    Δηλαδή λες καλύτερα θα τα νε μιας και ψηφίσανε να μην αγανακτούσανε!!!
    Απορώ αυτοί που δεν ψηφίζουν γιατί αγανακτούνε αφού βγάζουν την ουρά τους απ έξω!

  7. Άργος avatar
    Άργος 09/06/2011 09:47:13

    “Ούτε με μισό εκατομμύριο διαδηλωτές, για ένα εξάμηνο στο Σύνταγμα”

    ΤΟ ΜΙΣΟΑΔΕΙΟ ΠΟΤΗΡΙ…

    @

    καφενοβιος Says, (@”Οι περιπέτειες ενός Έλληνα ψηφοφόρου”, antinews.gr):
    April 27th, 2009 at 1:55 am

    τι προβληματισμοι ειναι και αυτοι που εχεις τωρα ρε φιλε

    μηπως δεν τα ξερουμε τα χαλια μας στις καλπες;
    σε οτι κανουμε πρωτα κοιταμε τη παρτη μας
    και μετα την οικογενεια μας
    μετα τους συγγενεις μας
    μετα τους κουμπαρους
    μετα τους φιλους μας
    μετα το αισθημα
    τους γειτονες
    τους ξενους
    και στο τελος το κοινο καλο και το δημοσιο συμφερον

    ειμαστε παρτακηδες και καλοπερασακηδες
    τοσο εμεις οσο και οι βουλεμενοι αντιπροσωποι μας
    δεν παραγουμε σχεδον τιποτα και αγοραζουμε σα χανοι λαμπιονια, κουδουνακια, σαπακια

    εχει δικιο ο αγιος ειμαστε οτι μας αξιζει και βγαλε,

    προτεκτορατο γαρ
    οι προγονοι μας μπορει να διεπρεψαν
    να διελυσαν τους Περσες, να εφτασαν μεχρι το Αφγανισταν
    αλλα και αυτοι “εχασαν” απο τους ρωμαιους

    απο τοτε

    για αιωνες επαναπαυομαστε στις ξεραμενες δαφνες και τους σημιτιδες
    οι ρωμιοι σε 1000 χρονια μας φυτεψαν και εναν εβραιο θεο, σφαξαν και τους ειδωλολατρες με τις παγανοθυσιες τους
    και μετα για 400 χρονια ειμασταν “προνομιουχοι” προσκυνημενοι των τουρκων
    με λιγοστες εξαιρεσεις ελληνων της διασπορας
    και μια επιτυχημενη-υποβοηθουμενη επανασταση.
    Τα τελευταια 200 χρονια καθε φουρνια ειναι ολο και πιο μαλθακη
    και 3ος παγκοσμιος να γινει δε θα χαθουμε αλλα εχουμε χασει προ πολλου τη μπαλα
    οπως την εχασαν και οι ρωμαιοι/φραγκοι/τουρκοι/ρωσοι/ισπανοι/ολλανδοι/βρετανοι κτλ

    τωρα σκοραρουν τα wasp αμερικανακια
    με μασονοεβραιο προπονητη
    μεχρι να αναλαβουν οι σχιστοματηδες

    αμα το φιλοσοφησεις φιλε μου... (Ανάγνωση του υπολοίπου εδώ)
    h..p://gkdata.wordpress.com/2011/06/08/%ce%bf%cf%8d%cf%84%ce%b5-%ce%bc%ce%b5-%ce%bc%ce%b9%cf%83%cf%8c-%ce%b5%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%bf%ce%bc%ce%bc%cf%8d%cf%81%ce%b9%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b4%ce%b7%ce%bb%cf%89%cf%84%ce%ad%cf%82-%ce%b3/#more-111

  8. Γιώργης avatar
    Γιώργης 09/06/2011 11:02:29

    «Μουσικά δρώμενα» ΔΕΝ έχουν θέση στό Σύνταγμα. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
    Τούς εἴδα χθές καί προσπαθοῦσα νά γυρίσω τόν κόσμο πίσω..., νά μή κάθονται σάν χάνοι μπροστά ἀπό "ὀρχῆστρες" καί νά χαζεύουν!
    ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ στό Σύνταγμα...!!!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΟΥΣ...
    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑ!
    Αὐτή ἀκριβῶς ἡ σιωπηρή δὐναμη τοῦ τεραστιου πλήθους -προχθές Κυριακή- μαζί μέ τά συνθήματα καί τήν «ἐθνική χειρονομία» εἶναι αὐτά πού τούς κάνουν καί «τά κάνουν πάνω τους...»
    Τέτοιου εἴδους ἐνέργειες εἶναι ἁπλά προσπάθειες ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ καί ἐκτόνωσης τοῦ κινήματος. Ψάχνουν μέ νύχια καί δόντια αφορμές νά τό πετύχουν, δέν τό βλέπετε;;;
    Λίγο τραγούδι, λἰγο χαλαρἀ, λίγο ἀπό 'δῶ, λίγο ἀπό 'κεῖ..., καί μετά : «ἄντε σπίτια σας τώρα, τελείωσε κι αὐτὀ, ...καλά περάσαμε...!»

    ΟΧΙ!

    Ξαναλέω καί φωνάζω:

    ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ...!!!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΟΥΣ...
    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑ!