04/06/2010 14:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

14 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ δεν ήξεραν που έβαζαν την υπογραφή τους

Μνημείο υποκρισίας έστησαν στη Βουλή, 14 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ οι οποίοι κατέθεσαν ερώτηση προς τον Α. Λοβέρδο σχετικά με τις εντολές της Τρόϊκας για το ασφαλιστικό νομοσχέδιο και τις συντάξεις. Οι 14 βουλευτές εμφανίζονται να είναι αιφνιδιασμένοι από τη δραματική τροπή που παίρνει για εκατομμύρια Ελληνες η υπόθεση του Μνημονίου. Χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι «οι απόψεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής δεν προωθούν την προσπάθεια εξυγίανσης και επίλυσης του ασφαλιστικού συστήματος, αλλά κυριολεκτικά την κατεδάφιση της δημόσιας ασφάλισης και την αντικατάστασή της από ιδιωτικά σχήματα» και ερωτούν τον υπουργό «τι προτίθεται να πράξει η Κυβέρνηση για τα ανωτέρω που βρίσκονται εκτός μνημονίου και εάν η Κυβέρνηση θα σεβαστεί την σύμβαση και τη ρήτρα του Ελληνικού Κοινοβουλίου και όχι τις ερμηνείες της τρόικας».

Μα καλά, αυτοί δεν ήταν που υπέγραφαν το Μνημόνιο; Δεν ήξεραν που έβαζαν την υπογραφή τους; Δεν διάβασαν το Μνημόνιο που έλεγε για 1,2 επί 40 χρόνια εργασίας, δηλαδή 48% η το ποσοστό αναπλήρωσης της σύνταξης.

Διότι αν δεν έχουν διαβάσει καθαρά το Μνημόνιο είναι επικίνδυνοι. Αν το διάβασαν, υπέγραψαν και τώρα ζητούν τα ρέστα πρέπει αν μη τι άλλο να παραδοθούν στη χλεύη των πολιτών.

Για την ιστορία την ερώτηση κάνουν οι:  Πάρις Κουκουλόπουλους, Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος Σοφία Γιαννακά και υπογράφεται ακόμη από τους Μιχάλη Κατρίνη, Βασίλη Γερανίδη, Μιχάλη Τζελέπη, Νίκο Σαλαγιάννη, Βασίλη Κεγκέρογλου, Χρήστο Πρωτόπαπα, Όλγα Ρενταρή- Τέντε, Δημήτρη Καρύδη, Τάσο Σιδηρόπουλο, Παύλο Στασινός και Γιάννη Αμοιρίδη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gekapsa avatar
    gekapsa 04/06/2010 14:45:16

    Κανένα πρόβλημα

  2. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 04/06/2010 14:45:18

    Δύο πράγματα πρέπει ο άντρας να προσέχει που βάζει και το ένα από αυτά είναι η υπογραφή του...
    Αν είναι τόσο ανίκανοι, ας πάνε σπίτια τους, μαζί με το μαμάκια Τζεφ...

  3. ΤΑΔΕ ΕΦΗ ... avatar
    ΤΑΔΕ ΕΦΗ ... 04/06/2010 14:50:53

    Να παραιτηθούν ΤΩΡΑ και να πάνε σπίτια τους! Αν τα έχουν αγοράσει νόμιμα με πόθεν έσχες. Αν όχι, να παραιτηθούν ΤΩΡΑ και να φύγουν σε άλλη χώρα! Γιατί μας τρέλαναν και τα βράδυα τους βλέπω στον ύπνο μου απαγχονισμένους στην πλατεία Συντάγματος σε δημόσια θέα. Λέτε να είναι προφητικό το όνειρο?

  4. man8os avatar
    man8os 04/06/2010 14:53:07

    Να ριξουν την κυβερνηση!

    • popolaros avatar
      popolaros @ man8os 04/06/2010 22:40:37

      Μας δουλεύουν...για ξεκάρφωμα.
      Ότι και καλά είναι κάποιοι που αντιστέκονται και ότι την ουσιαστική αντιπολίτευση την κάνουν οι ίδιοι οι πασόκοι και όχι ο Σαμαράς, ως θα έπρεπε.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/06/2010 15:06:26

    Κανονικά θα έπρεπε να πουν ότι αποσύρουν και την στήριξή τους από το μνημόνιο. Στην ουσία, αυτό μας λένε. Καθυστερημένη αντίδραση, αλλά τέλος πάντων από το ολότελα, κάτι είναι κι αυτό.

    Η στάση αυτών των 14 δείχνει πόσο σοφή ήταν η κίνηση των Σακοράφα, Β. Οικονόμου και Δημαρά και, φυσικά, η στάση του Αντώνη εις πείσμα όλων των πιέσεων που δέχθηκε.

    Αν δεν κάνω λάθος, αυτοί οι 14 είναι διαφορετικοί από τους 10 της Βάσως, έτσι δεν είναι;

    Ε ρε γλέντια! Δεν υπάρχει δεδηλωμένη, Γιωργάκη, το κατάλαβες;

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Επώνυμος 04/06/2010 15:38:44

      Ο Αμοιρίδης είναι και στα δύο. Οι άλλοι είναι διαφορετικοί.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ πολίτης 04/06/2010 16:02:28

        Μάλιστα, σύνολο 23 δηλαδή, αμφισβητούν ευθέως την κυβέρνηση.

  6. zackii avatar
    zackii 04/06/2010 16:33:16

    Πλάκα μας κάνουν μωρέ. Καταλαβαίνουν τι θα γίνει και ετοιμάζουν ηρωική έξοδο.
    Καημένε ΓΑΠ. σε φαντάζομαι να κλαις κάθε βράδυ και σπαράζω.

    • socrates avatar
      socrates @ zackii 04/06/2010 17:12:39

      Να δείς οι συνταξιούχοι πόσο θα κλαίνε και θα σπαράζουν κάθε βράδυ, ειδικά εάν μας πετάξουν από την ευρωζώνη.
      Άντε να τα βγάλουν πέρα με 500 ευρώ το μήνα, άμα πέσει η αγοραστική τους δύναμη κατά 40%.

      • man8os avatar
        man8os @ socrates 04/06/2010 17:35:47

        Με 300 το μηνα θες να πεις.

      • Misha avatar
        Misha @ socrates 04/06/2010 17:46:00

        Αν φύγουμε από το ευρώ θα πάθουμε ότι καταστροφές έπαθε και η Αγγλία και η Νορβηγία και η Δανία που δε μπήκαν ποτέ.
        Kάποτε οι 100.000 δραχμές ήταν ένας πολύ καλός μισθός.
        Μόλις ήρθε το ευρώ το κατοστάρικο έγινε 350 δραχμές και ιδού τα αποτελέσματα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ socrates 04/06/2010 18:28:37

        Να δεις τι ωραίος μισθός θα είναι οι 100.000 δραχμές όταν θα αγοράζουν μία τσίχλα και πόσο θα ορθοποδήσουν οι εταιρείες όταν από εκεί που χρωστούσανε εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, θα χρωστάνε τίποτα τετράκις εκατομμύρια.

  7. armageddon avatar
    armageddon 04/06/2010 18:01:00

    Μήπως φοβάσε Γιωργάκη να μαζέψεις το χρήμα της διαπλοκής ΄.

  8. μαρκος avatar
    μαρκος 04/06/2010 18:04:41

    Για χιλιοστή φορά μας δουλεύουν!
    Για χιλιοστή φορά τσιμπάμε!
    Για χιλιοστή φορά θα το πω: τα ποσοστά του δικομματισμού ΔΕΝ θα αλλάξουν δραματικά στις επόμενες εκλογές!
    Οι ίδιοι που μας έφεραν μέχρι εδώ θα μας πάνε και πολύ παρακάτω.....
    Επειδή 35 χρόνια είναι πάρα πολλά κι η ζημιά στο λαό τεράστια για να διορθωθεί έτσι ξαφνικά....

    Οι ίδιοι θα βόσκουν τα ίδια βόδια στο ίδιο λιβάδι και αύριο!!
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
    Μια μικρή πολύ μικρή μειοψηφία βλέπει και αντιδρά στην Ελλάδα, η πλειοψηφία βοσκεί αλλού!!.... γλείφει, λαδώνεται, προδίδει, βολεύεται, ψηφίζει ΓΑΠ, Ντόρα, Τάσο, ανάλογα με τον ποιόν βλέπει προς την εξουσία να τραβά.......

  9. abge avatar
    abge 04/06/2010 19:03:22

    Μας δουλεύουν κανονικώς.
    Τους μάθαμε χρόνια τώρα..........

  10. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 04/06/2010 19:30:59

    Στημενα ειναι ολα αυτα

  11. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 04/06/2010 19:50:29

    Κατά καιρούς μας έχουν κυβερνήσει κάμποσοι τσαρλατάνοι, ατάλαντοι, ανεύθυνοι ή ψεύτες.
    Όλοι όμως, λίγο ή πολύ κάτι άφησαν.
    Ετούτοι οι σημερινοί αφήνουν μόνο την καταστροφή.
    Νομίζουν, οι κουτοπόνηροι, ότι ο λαός δεν καταλαβαίνει.
    Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ, μα ΕΝΤΕΛΩΣ καραγκιόζηδες.
    Ντίπ.
    Λές τη λέξη καραγκιόζηδες και τη χαίρεσαι.
    Άει σιχτίρ πιά, τους σιχάθηκα.

  12. GRINKO avatar
    GRINKO 04/06/2010 22:12:19

    Oi vouleftes sinithos den diavazoun ti ypografoyn sas milao ek peiras doyleva se vouleftiko grafeio kai den diavaze o voyleftis tipota oute akoyge apopseis gia ta nomosxedia poy psifize mono o0ti toy legane apo to komma ekane
    Ayta gia na kserete pos leitoyrgei i dimokratia simera

  13. pizza avatar
    pizza 05/06/2010 15:10:19

    Ο ΓΑΠ εδωσε εντολη και ολοι υπεγραψαν. Ετσι γινεται στην χωρα αυτη με το συστημα που εχουμε. Δεν υπογραφεις εισαι εξω. Υπογραφεις εισαι μεσα. Για να μην χασουνε τα προνομια λοιπον ψηφιζουν ναι. Και αυριο βλεπουμε...

  14. michael avatar
    michael 06/06/2010 15:57:58

    Συμφωνώ φίλε Μάρκο. Απ' ότι φαίνεται έτσι είναι τα σαλιγκάρια που πλούτισαν γλείφοντας, παραμένουν και αυτή τη στιγμή ακλόνητοι στις θέσεις τους σαν τους κουκουλοφόρους των Ναζί κι από τα σχόλια που διάβασα έχουν πάρει θέση αρκετά σαλιγκάρια (ξέρεις ποιους λένε έτσι, αυτούς που γλείφουν, που έρπονται και που χρησιμοποιούν σαν τελευταία λύση για να πετύχουν κάτι,και τα κέρατα τους). Πράγματι με τέτοια μυαλά, μόνο μαλάκες είμαστε άξιοι να μας κυβερνούν.