02/11/2008 12:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

12ο Ράλλυ Κορίνθου

[youtube ItujqXrkBPw]
________________________________________________________________________________
12ο Ράλλυ Κορίνθου χθες και σήμερα, αλλά η ομάδα του http://www.antinews.gr/ με τον Πάνο Ζήση, το Νίκο Πετρόπουλο, το Mitsubishi Evo9 και χορηγό την PUMA εγκατέλειψε από το πέμπτο κιόλας χιλιόμετρο του αγώνα. Αιτία ένα σπασμένο κιβώτιο ταχυτήτων. Κρίμα και είχαμε αναβαθμισθεί τεχνολογικά με in car βιντεοκάμερα.

Παρόλα αυτά, δείτε πως «διαβάζει» το δρόμο ο συνοδηγός στον οδηγό κατά την διάρκεια ενός ράλλυ. «Τέσσερα δεξιά» σημαίνει «δεξιά στροφή, με τέταρτη ταχύτητα», «μείον» και «συν» σημαίνει πως την περνάς την στροφή, «κρατημένη» η «πατημένη», τα 30, 50 κλπ είναι μέτρα.

Εδική διαδρομή Κλένια (Κόρινθος), 12 χλμ, χθες το μεσημέρι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ronnie avatar
    ronnie 02/11/2008 12:43:56

    Εσύ φταις αγαπητέ Factorx.Όταν έγραφες για τον Επίτιμο προχτές ,δεν σκέφτηκες ότι έχεις αγώνα σε 2-3 μέρες!

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/11/2008 13:22:26

    Αμμεση συγκρότηση Προανακριτικής Επιτροπής με ουσιαστικό περιεχόμενο, όχι Συζητητική Επιτροπή για να περνάει ή ώρα.
    Κάτι φταίει, δεν σπάνε έτσι τα κιβώτια.
    Θέλουμε απαντήσεις εδώ και τώρα. Διαφάνεια.

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/11/2008 13:36:49

    Φάκτορα μήν χολοσκάς.
    Αφού έχεις πίσω σου στρατιές ΄επαγγελματιών΄σχολιαστών πού αμείβονται με το κομμάτι...
    Χαλάρωσε κυριακάτικα..Θα αναλάβουν τά ΄επαγγελματικά΄σου ΄στελέχη΄.
    Υ.Γ.
    Τούς Τραπεζίτες σου τούς εξέτασες??!!!!!!!!!!!!!!

  4. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2008 13:46:44

    @γάιδαρος. Μια πρόχειρη προανακριτική επιτροπή που κάναμε κατέληξε στο προσωρινό συμπέρασμα οτι τα επισκευασμένα στην Ελλαδα κιβώτια - επειδή δεν υπάρχουν λεφτά να αγοραστεί καινούργιο - σπάνε. Οπότε που πας ρε Καραμήτρο με τα φραγκάτα μεγαθήρια απέναντί σου; Απάντηση: Το ταλεντο πάντα νικάει (χα χα χααααααα)

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2008 14:17:23

    μην σκας, σίδερα είναι δεν πειράζει (πειράζει ίσως την τσέπη...). Έχεις σκεφτεί πιο ήπιο χόμπυ;

  6. Nick avatar
    Nick 02/11/2008 14:34:54

    Πάντως οι ειδικές διαδρομές είναι μηχανολογικός εφιάλτης.

    Προς το τέλος, εκεί που χάνεται η φωνή, τι λέχθηκε;;

  7. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2008 14:41:41

    @Nick: Σε ποιο σημείο ακριβώς;
    γενικά η εικόνα είναι η εξής: μέχρι το μισό βίντεο πάνε γρήγορα, αφου φαίνεται η σκόνη του μπροστινού που ξεκίνησε δυο λεπτα πριν απο αυτούς. Γύρω στο 5 χιλιόμετρο "χάνουν" τιμόνι (υδραυλικά) και μετά σπάει η δεύτερη στο κιβωτιο. Προσπαθούν να βγουν απο την ειδική σιγά, αλλά διαλύονται όλα στο κιβώτιο και μένουν εκεί

  8. KaryID avatar
    KaryID 02/11/2008 15:29:01

    Καλησπέρα, δοκίμασα ευχάριστη έκπληξη όταν διάβασα ότι το antinews κατεβάζει και ομάδα στους αγώνες ... κοίτα να δεις σύμπτωση είπα μέσα μου, το blog που μετά από μελέτη πολλών blogs επέλεξα για να σχολιάζω συμμετέχει στα ράλι ...

    πίκρα πράγματι η εγκατάλειψη από τα πρώτα χιλιόμετρα ...

    κρίμα η μιτσουμπισάρα, τα κούρεψε τα γρανάζια, δεν πειράζει, την επόμενη φορά εύχομαι μόνο τερματισμούς και η τεχνολογική αναβάθμιση να ξεκινά πρώτα από το αυτοκίνητο! και όχι από την in car camera -

  9. t avatar
    t 02/11/2008 16:26:43

    Ο Ελβετός εφευρέτης-εξερευνητής των θαλάσσιων βυθών Ζακ Πικάρ -έφθασε σε βάθος 10.916 μέτρων- απεβίωσε στην πατρίδα του χθες, στις όχθες της λίμνης Λεμάν, σε ηλικία 86 ετών.

  10. Nick avatar
    Nick 02/11/2008 16:27:09

    @factorx: Από το 5:45 και μέχρι πριν το τέλος.

  11. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 02/11/2008 17:52:37

    Nick, στο σημείο που αναφέρεις δεν υπάρχει ήχος.
    Λίγο πριν μαθαίνουν για ανατροπή άλλου οχήματος και σταματούν.

  12. nas avatar
    nas 02/11/2008 17:58:21

    Εμ, το πήρες «Τέσσερα δεξιά»! Πάρτο "πέντε κεντροαριστερά" να δείς άσπρη μέρα...

  13. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2008 19:26:30

    @Nick. Από το 5:45 και μετά λέγονται κοσμητικά επίθετα για το αυτοκίνητο.

  14. al..... avatar
    al..... 05/11/2008 00:53:30

    λογω 20ετους εμπειριας καλοπροαιρετα λιγες παρατηρησεις, να προστατευεις το αμαξι περισσοτερο
    το βροντας πολυ, να του πεις να σου βαζει περισσοτερα σημαδια, επισης πιο συγκεκριμμενα σημαδια(π.χ αντι στους θαμνους 3Α -ειχε κολωνα ακριβως εκει που επρεπε να ειναι η μουρη σου δηλ στους θαμνους 3Α μουρες στην κολωνα)και να σου βαζει μετρα απο στροφη σε στροφη παντα, οταν υπαρχουν, εχει μεγαλη διαφορα π.χ οταν ερχεσαι απο ευθεια και λες 3Α σε 3Δ απο το 3Α και 30 3Δ ειδικα οταν δεν υπαρχει οπτικη επαφη με την δευτερη στροφη
    και μια συμβουλη να βαζεις το μυαλο σου να ψαχνεται στο γραψιμο και στα πατηματα μην τα περιμενεις ετοιμα λογω εμπειριας και "βαρεως" ονοματος του συνοδηγου δεν εχουν το αλαθητο ασε που πολλοι απο τους παλαιους τα εμαθαν στραβα και στραβα συνεχισαν
    και μην ξεχνας οπως και στην υπολοιπη κοινωνια ετσι και στον χωρο (μας)οι προβεβλημενοι δεν ειναι σιγουρα και καλοι ετσι δεν ειναι????
    αντε καλη συνεχεια και καλους δρομους