02/03/2009 00:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

110.000 υπάλληλοι ευχαριστούν το διαδίκτυο

Με νομοσχέδιο το οποίο πρόκειται να φέρει μέσα στις επόμενες εβδομάδες προς ψήφιση στη Βουλή ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος, σχεδόν εξομοιώνει τους εργαζόμενους με συμβάσεις αορίστου χρόνου με τους μόνιμους. Το νομοσχέδιο επιτρέπει στους «αορίστου χρόνου» να εξελιχθούν στην πυραμίδα της ιεραρχίας του Δημοσίου μέχρι το βαθμό του διευθυντή και του προϊσταμένου, κάτι που μέχρι σήμερα δεν μπορούσε να γίνει, παρά το γεγονός ότι πολλοί από αυτούς τους εργαζόμενους είναι πτυχιούχοι και καταρτισμένοι υπάλληλοι. Από τη στιγμή που οι εργαζόμενοι αυτοί θα εξελιχθούν, είναι σίγουρο ότι θα έχουν και σημαντική αύξηση στο μισθό τους, ανάλογα με τις θέσεις που θα καταλάβουν.

Από όσα μπορώ να υποθέσω, ο κ. Παυλόπουλος θα ελπίζει τώρα ότι, αν όχι οι  «110.000  υπάλληλοι», ένα μεγάλο μέρος τους τουλάχιστον, θα σπεύσει να ευχαριστήσει τον ίδιο και την κυβέρνηση του, υπερψηφίζοντάς τους στις επερχόμενες εκλογές.

Για να είμαστε όμως δίκαιοι, εκείνους που πρέπει να ευχαριστήσουν στην πραγματικότητα είναι αυτούς που κρύβονται πίσω από την σφοδρότατη επίθεση που δέχεται ο κ. Παυλόπουλος και από το διαδίκτυο.

Κατά τα άλλα, αν αυτά γίνονται πριν καν κατέβει από την καρέκλα του πρωθυπουργού ο Καραμανλής, φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν φύγει, αν φύγει. Ξεχάστε την τη ΝΔ όπως την γνωρίζατε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 02/03/2009 00:33:23

    Mισθολογικά είναι σίγουρο ότι θα εξελίσσονται, είναι γνωστό;

    Σήμερα υπάρχουν αρκετοί εργαζόμενοι που πριν διοριστούν στο δημόσιο είχαν εργαστεί σε ΝΠΙΔ, η προϋπηρεσία τους όμως εκεί δεν αναγνωρίζεται για τη μισθολογική τους εξέλιξη,

    πχ εάν ένας εργαζόμενος εργάζονταν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα πχ στο “βοήθεια στο σπίτι” κάποιου δήμου το οποίο υπαγόταν στο δήμο ΝΠΔΔ η προϋπηρεσία του, εάν διοριστεί μετά στο δημόσιο αναγνωρίζεται σε σχέση με τη μισθολογική εξέλιξη .
    Εάν όμως εργάζονταν στο ίδιο πρόγραμμα, αλλά στην αναπτυξιακή του ιδίου Δήμου (ΝΠΙΔ)η προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται!

    πως εξηγείται αυτό;

  2. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 02/03/2009 00:48:21

    Να 'ναι καλα ο ταρανδος...

  3. Factorx avatar
    Factorx 02/03/2009 01:17:54

    Θα παρακαλούσα να μην σχολιάζουμε επεισόδια που δεν γνωρίζουμε πως έγιναν !!!. Είναι βασικό θέμα της δεοντολογίας. Αυτό που ξέρουμε είναι μόνο η κόντρα στο εσωτερικών - δημόσιας τάξης.

    Δεν θυμάστε εμείς πόσο "κομψά" ασχοληθήκαμε με το θέμα του Τάρανδου, χωρις να θίξουμε κανεναν;

    Προπαντως αισθητική

    Και οι αναμάρτητοι πρώτο τον λίθον κλπ κλπ

  4. ariel avatar
    ariel 02/03/2009 01:37:55

    Φάκτορα αυτό δεν ήταν επίθεση στον Παυλόπουλο, ήταν σκέτη δολοφονία. Δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι όχι, καλά 'ομως έκανες και δεν ασχολήθηκες. Αλλο η πλακίτσα περί ταράνδου χωρίς ονόματα και άλλο το ανέβασμα φωτογραφίας του, ονόματος, και χαρακτηρισμού που διάβασα σε μπλογκ μετά το όνομά του (τσουτσουνομπίχτης).

  5. kanis avatar
    kanis 02/03/2009 01:46:43

    Αραγε, ποιός να ενημερώνει το αρχείο , για τις βόλτες που κάνουν σημαίνοντα πρόσωπα;
    Δουλειά κι αυτή!

  6. ariel avatar
    ariel 02/03/2009 02:00:54

    5 kanis Οταν λές βόλτες εννοείς κάτι παραπάνω έτσι??Πρέπει να υπάρχει ειδική υπηρεσία στα διάφορα έντυπα από ειδικευμένους παπαράτσι ή ενημερώνονται από κοντινούς ανθρώπους όπως υπηρετικό προσωπικό, σωματοφύλακες, γνωστούς και φίλους κ.λ.π.

  7. ariel avatar
    ariel 02/03/2009 02:24:55

    Φάκτορα ίσως νυστάζω, αλλά δεν έπιασα το νόημα των φράσεων με τα bold μαύρα γράμματα. Αν δεν βαριέσαι για κάνε το λίγο πιο λιανά. Τι θα γίνει δηλαδή όταν φύγει ο ΚΚ ??? Καληνύχτα πάντως και ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

  8. thanos avatar
    thanos 02/03/2009 02:31:57

    3-Factorx Says:
    March 2nd, 2009 at 1:17 am

    Αληθεια αυτη η κυρια του "ταραντου" ιντα κανει?..-)))

  9. Factorx avatar
    Factorx 02/03/2009 02:35:38

    @ariel: θα διαλυθει

  10. osaperas avatar
    osaperas 02/03/2009 09:20:09

    Τάρανδος η ....πνίχτης.
    Εδάρη ή δεν εδάρη. έδειρε (δηλαδή οι σωματοφύλακες του αστυνομικοί) ή δεν έδειρε.
    Εσωτερικές ή ...εξωτερικές διαφορές του υπουργείου εσωτερικών.
    Ουδόλως με απασχολούν.
    Μόνο θλίψη μου προκαλούν.

    Μεγαλώνω τα παιδιά μου για να εμπιστευτώ τη μόρφωση τους στον συγκεκριμένο καθηγητή Πανεπιστημίου (και τόσους άλλους παρόμοιους από το ίδιο και τα άλλα κόμματα) και να αφήσω το μέλλον τους στον συγκεκριμένο πολιτικό (ή ακόμη περισσότερο τον αναπληρωτή του ή σε τόσους άλλους από το ίδιο ή τα άλλα κόμματα.

    Μα που πάω, μα τι κάνω....

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2009 09:45:24

    Την Ελλάδα σήμερα θα την απασχολήσει το αν πέταξε αιτό ο Πανίκας και το τι είδους λαγάνα έφαγε η τάδε σουργελο μοντέλα βιζιτού. Είμεθα ανατολή κύριοι. Καταλάβετέ το.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2009 10:31:04

    οι επισκέψεις έχουν περάσει και στις επίσημες στήλες άξιων εφημερίδων χρηματο-οικονομικής ενημέρωσης, που είναι το κακό ... μερικά πράγματα πάνε πακέτο ...

  13. ariel avatar
    ariel 02/03/2009 10:44:52

    Ευχαριστώ Φάκτορα, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει αλλά δεν ήμουνα σίγουρη. ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/03/2009 11:03:22

    Στο Δημοσιο υπαρχει απο το 1984 με το νομο Κουτσογιωργα εναιο βαθμολογιο - μισθολογιο.Ενας υπαλληλος εξαρταται αποκλειστικα απο τα χρονια υπηρεσιας για την αμοιβη του.Για τμηματαρχες και διευθυντες υπαρχει επιδομα θεσης.Μισθολογικα δεν επιβαρυνεται το κρατος απο την αναρριχηση των αοριστου χρονου σε θεσεις διευθυντων αφου απλώς θα παιρνουν το επιδομα θεσης που αλλιως θα έπαιρνε ένας μονιμος.

  15. kanis avatar
    kanis 02/03/2009 11:46:41

    ariel
    ...κι όλους αυτούς, ποιός τους συντονίζει, ποιό "ίδρυμα" αρχειοθετεί,διοχετεύει κι αξιοποιεί τα πολύτιμα ευρύματά τους;

    Δεν σου κάνει εντύπωση, ότι για κάποιες παρέες δεν ακούγεται, ποτέ και τίποτα, ενώ οι ψίθυροι της πόλης, άλλα φωνάζουν...

  16. ariel avatar
    ariel 02/03/2009 12:52:08

    Kanis μάλλον κανάλια, μπλογκς εκτός από το δικό μας (Φάκτορα συγνώμην για το κτητικό αλλά έτσι το αισθάνομαι) πορνοδημοσιογράφοι και άλλα άξια μέλη της κοινωνίας μας. Πολλά λέγονται και λίγα γράφονται και ακούγονται, μόνο από ψιθύρους off the record. Το γεγονός όμως είναι πως η εξουσία πρέπει να είναι μεγάλο αφροδισιακό. Οποιος παίρνει θέση, λαμβάνει και μία γκόμενα για πανωπροίκι που μαθαίναμε στο οικογενειακό δίκαιο.

  17. kanis avatar
    kanis 02/03/2009 13:24:59

    ariel

    "η εξουσία πρέπει να είναι μεγάλο αφροδισιακό"

    Ολα είναι θέματα αισθητικής...
    Μην το αναπτύξω καλύτερα...!
    Οπτικοποίησέ το και θα με καταλάβεις νομίζω!

    Καλή Σαρακοστή σε όλη την παρέα εδώ και ας προσευχηθούμε για μια πραγματική Ανάσταση !

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/03/2009 19:08:34

    Ενω παλαιοτερα,επρεπε να ξερεις και να κανεις και κατι,για να σε κανουν διευθυντη.Υπηρχε η κατ εκλογην,και η κατ αρχαιοτητα προαγωγη.(Καιη κατ απολυτον εκλογην).
    Σημερα,κουτσοι στραβοι,στον Αγιο Παντελεημονα.
    Γι αυτο παμε σαν τον καβουρα.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2009 19:41:52

    Στη δημόσια διοίκηση η κομματοκρατία κυριαρχεί. Τα υπηρεσιακά συμβούλια προαγωγών κατευθύνονται από κομματικές παρεμβάσεις. Δεν προάγεσαι αν δεν είσαι κομματικός. Άσχετα με τα τυπικά σου ή και τα ουσιαστικά σου προσόντα. Ο τελευταίος δημοσιουπαλληλικός κώδικας του Παυλόπουλου έχει βάλει ως κριτήριο ποσοτικές και αντικειμενικές μετρήσεις (εκπαιδεύσεις, πτυχία κλπ) αλλά δεν περπατάει διότι είναι χαώδες το να βγει κάποια άκρη. Το ΠΑΣΟΚ δεσμεύτηκε νομίζω να τον αλλάξει διότι θέλει να βάλει τα δικά του ντουβάρια που 5 χρόνια στην απ`έξω έχουν λυσσάξει για καρέκλες. Μονά ζυγά θάναι πάντα χαμένος ο ακομμάτιστος υπάλληλος.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2009 19:54:14

    Όσον αφορά στις μετατάξεις... εκεί είναι το μεγάλο κόλπο των αφισσοκολλητών. Μπαίνουν σε κάποια υπηρεσία δήμου ή ως συνεργάτες βουλευτού και μετά μέσα από κομματικά γραφεία και διαδρομισμούς αλλάζουν (μετατάσσονται) σε υπηρεσίες που για να μπει κανείς του βγαίνει ο κώλος σε εξετάσεις ΑΣΕΠ κλπ. Αυτοί όμως μπαίνουν από πίσω και μετά έχουν τα ίδια οφέλη, προαγωγές κλπ. με τους νόμιμους ή αλλιώς μόνιμους. Χώρια που σαν κομματόσκυλα κάνουν και κουμάντο.

  21. Σπύρος Κρητικός avatar
    Σπύρος Κρητικός 02/03/2009 21:57:02

    Όσον αφορά τη μετατροπή αορίστου σε μόνιμους είναι δίκαιο.

    Εφόσον κάνουν ακριβώς την ιδια δουλειά, μόνιμοι υπάλληλοι και αορίστου χρόνου, γιατί να υπάρχουν διακρίσεις??

    Και σίγουρα δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του!!!

    Αν όμως ο κ.κ. καθένας έχει κάνει δόγμα το σεμνά και ταπεινά, έχει πει ψέματα, είναι καθηγητής ΠΕ, είναι και δημόσιο πρόσωπο, και προπάντων μας ζητάει την ψήφο μας,

    τότε μας ενδιαφέρει ο πραγματικός του χαρακτήρας.