#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2009 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

10+1 λόγοι για τους οποίους στηρίζω τον Αντώνη Σαμαρά

 



Γιατί στηρίζω τον Αντώνη Σαμαρά

Επανεισάγει την Ιδεολογία στην άσκηση της Πολιτικής.

 Ενσαρκώνει στο πρόσωπό του ελληνική ιστορία και τέχνη.

 Φιλοδοξεί να γίνει ο καταλύτης των συλλογικών πράξεων.

 Επαναφέρει το, λησμονημένο, αυτονόητο στα εθνικά θέματα.

 Αμφισβητεί την πολιτική ηγεμονία μιας ψευδεπίγραφα «αριστερής» εξουσιαστικής κλίκας.

 Είναι αρκούντως σύγχρονος και αρκούντως παραδοσιακός.

 Συμμερίζεται την αγωνία των μεσαίων στρωμάτων.

 Δεν είναι ο εκλεκτός των Αμερικανών.

 Ανησυχεί την επιπόλαιη μερίδα του ΠΑΣΟΚ.

 Μισείται από τους Μητσοτάκηδες.

 Οι παραπάνω λόγοι μπορούν να αποτελέσουν απαντήσεις στο ερώτημα  : «γιατί στηρίζεις τον Αντώνη Σαμαρά;»

 Προτιμώ αυτόν που υποδηλώνει η παρακάτω «ειδησούλα».

 Συγγνώμη για το μπουλόνι!
… το 1993 ο Αντώνης Σαμαράς, ενώ περιόδευε ως αρχηγός της Πολιτικής Άνοιξης, κατηγορούμενος ότι «είναι προδότης» είχε πέσει θύμα ακραίων συμπεριφορών από οργισμένους Νεοδημοκράτες. Στο Μεσολόγγι κάποιος του πέταξε ένα μπουλόνι.
Χθες, ενώ περιόδευε στην Αιτωλοακαρνανία ως υποψήφιος πρόεδρος της Ν.Δ., συναντήθηκε με τον συγκεκριμένο Νεοδημοκράτη. Εκείνος τον πλησίασε και του είπε: «Είμαι αυτός που σου πέταξε το μπουλόνι πριν από 16 χρόνια. Με βάραινε η συνείδησή μου για εκείνο που σου έκανα τότε. Σου ζητάω συγγνώμη και σου λέω ότι θα σε στηρίξω»!

 http://www.antinews.gr/?p=24102 και http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=103736

 Όταν από την επίδραση ενός ηγέτη οι άνθρωποι γίνονται καλύτεροι προαναγγέλλεται ένας καλύτερος κόσμος.

 Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 28/11/2009 08:14:00

    Προφήτη έγραψες ,πλήρες αρχιτεκτόνημα. ΑΣ επιχειρήσουμε όμως ως άσκηση να προσθέσουμε στα ανωτέρω.
    11. Βλέμμα τρυφερό ανθρώπινο, πρόσωπο, φωτεινό, ματιά αστραπηβόλα, χαμόγελο ειλικρινές.

  2. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 08:31:07

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ
    είναι ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗΣ αλλά και ΘΑΡΡΑΛΕΟΣ
    έχει ΕΠΙΜΟΝΗ και δεν αλλάζει γνώμη όταν έχει δίκιο ιδιαίτερα στα εθνικά θέματα ακόμη και με προσωπικό του κόστος
    είναι αυτός μαζί με τον Αβραμόπουλο που με δίνει το δικαίωμα αύριο να ψηφίσω
    δεν έχει το ειρωνικό ύφος και τη συμπεριφορά της Μπακογιάννη
    είναι αυτός που μπόρεσε να μαζέψει χιλιάδες απογοητευμένους από τα σπίτια που γύρισαν εδώ και καιρό την πλάτη στη Ν.Δ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΕΝΩΣΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

  3. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 28/11/2009 08:40:55

    12. Επανέφερε το όραμα στην Πολιτική. Μπορείς να ελπίζεις.

    Τι όραμα προσφέρει άραγε η Ντόρα;
    Τι ελπίδα αυτή που συνδιαμόρφωσε το 10% της καταστροφής;

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Καππαδόκης 28/11/2009 14:21:49

      13. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΓΟΝΟΥΣ, ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΉΣ ΕΔΡΑΣ

  4. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 08:47:06

    να μπορέσει να κάνει τη διαφορά από 10% σε 20% το λιγότερο

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 13:52:24

      ο ιπτάμενος δίσκος έπιασε Γη!
      τώρα πρέπει να ενημερωθείς λίγο καλύτερα!

  5. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 28/11/2009 08:56:39

    Μιά απορία έχω
    Έστω του ρχεται ξαφνικά του Καραμανλή να βάλει υποψηφιότητα να ξαναγίνει αρχηγός, ο Σαμαράς θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια και η μονομαχία θα είναι βασικά μεταξύ Καραμανλή και Ντόρας.
    Ποιόν απο τους δύο θα διαλέγατε τον συνδιαμορφωτή του 10% της καταστροφής ή τον αρχιδιαμορφωτή;

    • Καππαδόκης avatar
      Καππαδόκης @ Κεραυνός 28/11/2009 09:20:23

      Σε αυτό το φανταστικό σενάριο, που ακόμη και αν ίσχυε ο Σαμαράς δεν θα την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια, χάρη θα του έκαναν, ασφαλώς και προτιμώ τον αφελή ανίκανο από τον πανούργο ανίκανο.

      • ελεύθερος avatar
        ελεύθερος @ Καππαδόκης 28/11/2009 10:11:30

        Να μην πίνεις το πρωϊ, θα το διαλύσεις το συκώτι σου.

  6. effie B. avatar
    effie B. 28/11/2009 08:58:21

    Ψηφιζω Αντωνη Σαμαρα γιατι εισηγαγε την ιδεολογικη πολιτικη καθαροτητα και απομπολησε το ψευτοδιλημα του μεσαιου χωρου
    Ψηφιζω Αντωνη Σαμαρα για την επανιδρυση ενος πλειοψηφικου Ευρωπαικου κεντροδεξιου κομματος
    Ψηφιζω Αντωνη Σαμαρα για ενα πολιτικο συστημα αξίων και αξιών
    Ψηφιζω Αντωνη Σαμαρα για την Πατριδα μου!!!!!!!

  7. σταμ avatar
    σταμ 28/11/2009 09:25:53

    12.,,,γιατι δεν μου αρεσουν οι καθεστωτικες συμπεριφορες

  8. apis avatar
    apis 28/11/2009 09:31:46

    ΜΑΡΙΑ δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα.

  9. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 10:13:20

    Η οικογένεια Μητσοτάκη εκπροσωπεί την παρακμή .
    Δεν είναι τυχαίο, ότι γύρω τους συσπειρώνονται όλοι οι γόνοι, εκείνων που οδήγησαν τη ΝΔ στην συρρίκνωση και την ήττα.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/11/2009 10:18:00

    Aς ακουσθει και αντιλογος.
    Η Νεα Δημοκρατια ιδρυθηκε το 1974 μετα απο μια εθνικη καταστροφη.Υπευθυνοι ηταν βεβαια συγκεκριμενοι ανθρωποι αλλα ηταν και μια ορισμενη ιδεολογια ονομαζομενη εθνικοφροσυνη.
    Ειπαμε οτι αυτη η ιδεολογια επρεπε να εξοβελισθει δια παντος για να μη γινουν τα ιδια και να ιδρυθει ενα νεο κομμα,εξ αρχης δημοκρατικο και φιλελευθερο και ετσι εγινε.Η παλια ορολογια απομακρυνθηκε,ο ορος εθνικοφρων απαγορευθηκε και επεκρατησε ως ιδεολογια ο φιλελευθερισμος.Η ΝΔ εγινε η φιλευρωπαικη φιλελευθερη παραταξη.Ακομη και η συγκρατημενη και μετριοπαθης -κομπλεξικη λενε μερικοι-αντιπαραθεση προς τους αντιπαλους οφειλοταν στην αναγκη να μεινουν τα παλια παθη και οι παλιες συνηθειες στο παρελθον.
    Τελευταια υπαρχει μια "ατμοσφαιρα" οτι πρεπει η ΝΔ να επανιδεολογικοποιηθει χωρις να καθοριζεται ποια ακριβως ειναι η ιδεολογια που πρεπει να επιστρεψει.Μηπως δεν προβαλε η ΝΔ τη θεση της οτι χρειαζονται ιδιωτικα πανεπιστημια;Μηπως δεν ξερει ο λαος οτι το κομμα αυτο ειναι υπερ της ιδιωτικης πρωτοβουλιας;Μηπως δεν ξερουν οι ψηφοφοροι οτι ειναι υπερ της Ενωμενης Ευρωπης;Aρα καποια αλλη ιδεολογια φαινεται οτι μας λειπει και ζητειται η επιστροφη της.
    Βοηθουν βεβαια σε αυτο και αντιθετες δυναμεις που ερεθιζουν συστηματικα τα εθνικα αντανακλαστικα με βιβλια ιστοριας,επιθεσεις και καταστροφες,διαδηλωσεις ισλαμιστων οπως και ο φοβος απο τις απωλειες προς το ΛΑΟΣ,η απωλεια της εξουσιας και η μεγαλη μειωση του εκλογικου ποσοστου.
    Ολα ειναι ετοιμα για την επιστροφη αυτη.Για μενα προκειται για παγιδα και για τη ΝΔ και για τη χωρα και θα προσπαθησω να την αποφυγω.
    Ελπιζω παρ ολα αυτα αν εκλεγει ο Σαμαρας να μη τραβηξει το δρομο αυτο περα απο τα λογια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 28/11/2009 10:48:07

      "Υπευθυνοι ηταν βεβαια συγκεκριμενοι ανθρωποι αλλα ηταν και μια ορισμενη ιδεολογια ονομαζομενη εθνικοφροσυνη".

      Για ποιο πράγμα, για την εθνική καταστροφή;

      Όχι Ψυχραιμία μου, όχι. Τα ίδια και τα ίδια μας λες μια ζωή, λες και δεν σου έχουμε απαντήσει ποτέ εδώ πέρα. Και πράκτορας και προβοκάτορας είσαι λοιπόν. Πάντως όχι συζητητής.

      Για να μη μένει όμως η παραπλάνηση που σκαιότατα επιχειρείς προς τον κοσμάκη, θα σου απαντήσω για μια ακόμη φορά:

      Υπεύθυνοι για την εθνική καταστροφή είναι όχι το εθνικό φρόνημα, αλλά η ξενοδουλεία των χουντικών και του Καραμανλή. Των ανθρώπων που υπάκουσαν πειθήνια στον αμερικανικό παράγοντα και παρέδωσαν την Κύπρο στον Αττίλα. Των ανθρώπων που απέσυραν τα ελληνικά υποβρύχια από την Κύπρο (θυμίζουμε: 36 τορπίλες απέναντι σε 38 ανυπεράσπιστα αποβατικά σκάφη), που διέταξαν το στρατό μας να μην επιτεθεί στη Θράκη, που καθήλωσαν τα Φάντομ, που έδιναν ψευδείς οδηγίες ότι τάχα κινδυνεύει η Ρόδος, που σύναψαν την προδοτική εκεχειρία και έδωσαν τη δυνατότητα στον Αττίλα να καταλάβει την Κερύνεια και τη γραμμή Κερύνειας-Λευκωσίας (την οποία ως τότε ΔΕΝ είχε).

      Υπεύθυν λοιπόν δεν είναι η εθνικοφροσύνη, αλλά η απλή και καθαρή προδοσία της πατρίδας.

      Μας έχεις πολλές φορές, σαν καλός φορέας εχθρικών ψυχολογικών επιχειρήσεων που είσαι, ότι "θα ηττώμασταν" από την Τουρκία. Αν ήταν έτσι, γιατί μας εμπόδισαν να πολεμήσουμε και οι Τούρκοι δεν ξεκίνησαν παρά μόνον όταν είχαν τη διαβεβαίωση ότι δεν θα κάνουμε τίποτα; Γιατί νικούσαμε ακόμη και χωρίς ουσιαστική κινητοποίηση του ελληνικού στρατού, μέχρι την εκεχειρία;

      Αν με το Σαμαρά πάμε να ξεπαράσουμε τα μεταπολιτευτικά σύνδρομα ηττοπάθειας, που κατεξοχήν μας επιβλήθηκαν, με τη σύμπραξη ορισμένων συμπατριωτών μας, όπως καλή ώρα εσύ, τότε, ναι. Αυτός ειναι ο πιο σημαντικός λόγος για να ψηφίσουμε Σαμαρά. Σε ευχαριστούμε λοιπόν που μας το θύμισες.

      Καλά καλά δεν τολμούμε να το πιστέψουμε ότι ο Σαμαράς μπορεί να είναι αυτός ο άνθρωπος, που θα μας πάει σε αυτό που ήμασταν πριν από την υποτέλεια, πριν από την υποταγή στους ξένους.

      Όχι απλώς πίσω από το 1974, αλλά πίσω από αυτό που το Αρδην ονόμαστε πολύ ωραία "800 χρόνια αποικιοκρατία στην Ελλάδα": Πίσω από το 1204.

      Ο Αντώνης είναι ο μόνος που μπορεί να το κάνει. Δεν ξέρουμε αν πράγματι θα το κάνει, αλλά αυτός μπορεί να το κάνει.

      Ψήφο λοιπόν στον Αντώνη της Ελλάδας! Στον Αντώνη του έθνους! Στον Αντώνη του λαού!

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ ψυχραιμια 28/11/2009 12:20:21

      Ψυχραιμία,
      κατά πάγια τακτική λειτουργείς ως δικολάβος της στρεψοδικίας. Κατασκευάζεις μια υπόθεση κι απαντάς ο ίδιος κατά το δοκούν. Κακό το σενάριό σου. Καλαβαίνουμε την αγωνία σου και την προσπάθειά σου να ενισχύσεις την εκλεκτή σου.
      Ο Αντώνης Σαμαράς έχει μιλήσει. Έχει θέσει το πλαίσιο του προβληματισμού για την ιδεολογική ταυτότητα της Νέας Δημοκρατίας. Παρουσίασε πολιτική πλατφόρμα στο Συνέδριο. Μίλησε με τρόπο ουσιαστικό και θετικό για τη σύνθεση των παραδοσιακών μας αξιών και των συγχρόνων αναζητήσεων κι αιτημάτων. Μάλιστα αναφέρθηκε κατ' επανάληψη και στις αντίστοιχες διεργασίες στα άλλα κεντροδεξιά κόμματα της Ευρώπης. Ο Σαμαράς βρίσκεται σε αντιστοιχία με την ευρωπαϊκή κεντροδεξιά. Θέλει να γονιμοποιήσει το διάλογο στη χώρα του με τις ιδέες που κυριαρχούν στην Ευρώπη σε μια σύνθεση με τις παραδοσιακές και διαχρονικλες ανθρωπιστικές αξίες του ελληνικού πολιτισμού.
      Ίσως είναι έξω από τη δική σου διαχειριστική, καριερίστικη αντίληψη της πολιτικής.
      Ακριβώς γι' αυτό ο ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ κι όχι φιλοτομαριστής λογιστής. Διαθέτει όραμα για τον τόπο. Αγκάλιασε το λαό κι η κοινωνία το διαισθάνθηκε. Έδωσε το χέρι του να σηκώσει τον πεσμένο, τον ηττημένο. Δε χτύπησε συμμαχητή.
      Τα πολιτικά και προσωπικά του χαρακτηριστικά αναγνωρίζονται από όλους τους Έλληνες και αποτιμώνται θετικά. Η εμβέλειά του ξεπερνά τα στενά κομματικά και παραταξιακά όρια. Ο Λόγος του συνεγείρει τους Έλληνες. Τέτοιος ΗΓΕΤΗΣ πρέπει στην ΠΑΡΑΤΑΞΗ, τέτοιος ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ στην ΕΛΛΑΔΑ.
      ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  11. koinos_nous avatar
    koinos_nous 28/11/2009 10:21:20

    @Κεραυνός
    Φιλε μου πρεπει να τραβας μεγαλο ζορι
    εχεις τη συμπαθεια μου παντως

  12. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 10:23:34

    Φίλοι, και η τελευταια ψηφος ειναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ..Καμια ψηφος χαμενη ή χαρισμενη στους μηχανισμους και τα συμφέροντα. Αξιζει να αφιερωσουμε λιγη ώρα απο την Κυριακη μας και να παμε στην κάλπη με ελπίδα για το μελλον που μονο ο Αντωνης μπορει να εκφρασει..http://www.samarasantonis.gr/index.php?id=1053

  13. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 10:32:52

    Δεν είναι τυχαία η παρουσία των γόνων δίπλα στην Ντόρα Μητσοτάκη.
    Ολοι τους, υπάρχουν στην πολιτική μέσα από τους μηχανισμούς που διαθέτουν σαν κληρονομικό δικαίωμα. Η ήττα κι η συρρίκνωση της ΝΔ σε αυτούς οφείλεται. Η ενασχόλησή τους με την πολιτική εξαντλείται στις δημόσιες σχέσεις των γραφείων τους, ωστε να διατηρηθεί το βουλευτικό τους κληρονομικό δικαίωμα!!
    Πέρα από την αλλαζονική συμπεριφορά που χαρίζει η κληρονομική εξουσία, δεν έχουν, να εμφανίσουν τίποτε το νέο κι ελπιδοφόρο!

  14. sauraki avatar
    sauraki 28/11/2009 10:45:50

    ΦΕΡΤΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ. ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΕΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΕΓΓΟΝΙΑ. ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ!

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/11/2009 10:54:04

    Παλούκωμα (με σταυρό στον Αντώνη) στους Δράκουλες.

  16. beckam avatar
    beckam 28/11/2009 11:11:13

    Ψηφίζω Αντώνη γιατί απλά μιλάει στο μυαλό και την καρδιά μας και γιατί μας θυμίζει ότι υπάρχουν σημαντικοί λόγοι για να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες...

  17. socrates avatar
    socrates 28/11/2009 11:32:55

    Οχι πιά φέρουδα και κομματικοί βαρώνοι στη Νέα Δημοκρατία.
    Το κόμμα δεν ανήκει σε κανένα πολιτικό, ανήκει στον απλό νεοδημοκράτη και μόνο.
    Ο απλός νεοδημοκράτης αισθάνεται σήμερα ταπεινωμένος και ντροπιασμένος που έχασε 8% σε μόλις δύο χρόνια.
    Με τα φθαρμένα πολιτικά υλικά που κουβαλάει γύρω της η αυτοκράτειρα του Κολονακίου δεν μπορούμε να ξαναφτιάξουμε ένα δυνατό κόμμα.
    Η Νέα Δημοκρατία δεν είναι ούτε Λάος, ούτε ΚΚΕ, ούτε Σύριζα.
    Η Νέα Δημοκρατία έχει δεκάδες χιλιάδες ικανά μέλη που μπορούν να προσφέρουν στο κόμμα και την Ελλάδα.
    Εάν δεν τους δοθεί η δυνατότητα, απλά δεν θα το κάνουν.
    Οι αυλικοί της αυτοκράτειρας έχουν ήδη καπαρώσει το οργανόγραμμα του κόμματος και θέλουν να το καπελώσουν για άλλη μιά φορά, όπως έκαναν και σε βάρος του Κώστα Καραμανλή.
    Ο μόνος τρόπος για να απεγκλωβιστούμε από αυτή την παγίδα είναι να τους καταψηφίσουμε.

  18. mara avatar
    mara 28/11/2009 11:49:55

    10+1 λόγοι. Πάρτε και άλλον 1.

    Γράφει ο “Δεξιά της Εδέμ“

    "Καθώς επέστρεφα από την δουλεία μου και είχα το ράδιο στον real άκουσα ότι θα μιλούσε ο κ. Γιακουμάτος στης κυρίες Μακρή και Πυργίωτη και πραγματικά μου έπεσε το στόμα στο πάτωμα με αυτά που είπε, αρχικά είπε ότι η Ντόρα θα βγει από την πρώτη Κυριακή, όταν όμως η κ. Πυργίωτη τον στρίμωξε ότι κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

    Μετά όταν η κ. Πυργίωτη πάλι, του είπε ότι θα πάει να ψηφίση στης εκλογές και εμμέσως πλήν σαφός θα είναι υπέρ του Αντώνη Σαμαρά ο κ. Γιακουμάτος με απειλητικό ύφος είπε κατά λεξή ” και θα δεχτείτε να αναρτηθεί το ονομά σας σαν μέλος της ΝΔ” σε αυτό το σημείο η κ. Μακρή του τόνισε ότι η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων και το 2007 στην εκλογή προέδρου του ΠΑΣΟΚ είχε πεί ότι αυτό απαγορέυεται και το ΠΑΣΟΚ τελικά δεν το έκανε, η απάντηση του κ. Γιακουμάτου? ” Τι πάει να πεί αυτό? από την στιγμή που θα γίνεις μέλος της ΝΔ δεν κρύβεσαι, εμείς θα τα αναρτήσουμε”.

    Όπως δείχνει αυτό το περιστατικό η απειλές αυτές στρέφονται ιδιαίτερα κατά των Δημοσίων Υπαλλήλων με σκοπό να ψηφίσουν όσο το δυνατόν λιγότεροι Νεοδημοκράτες. Εδώ θέλω να τονίσω ότι από τον μηχανισμό της οικογένειας αυτή την βδομάδα η απειλές προς συνδικαλιστές ότι αν δεν στηρίξουν την Ντόρα από την δευτέρα θα είναι εκτός κόμματος είναι πάρα πολλές.

    Το τελευταίο που είπε ο κ. Γιακουμάτος ήταν ότι ένα λάθος όπως είπε ήταν ” ότι δεν έριξα τον Καραμανλή με το θέμα του βατοπαιδίου”…μάλιστα…εγώ θέλω να ρωτήσω ένα πράγμα ρε Γιακουμάτε, όταν λές ότι δεν τον έριξες θες να πεις ότι ήσουν ο Τατούλης Νο2? Με εσένα και τον Τατούλη ήθελε η Ντόρα να τον ρίξει τον Καραμανλή?

    Ελπίζω ρε Γιακουμάτε να κατάλαβες τώρα γιατί δεν θα βγει η Μητσοτάκη σου και γιατί και εσύ από αυτή την στιγμή είσαι ένας υποψήφιος ΠΡΩΗΝ βουλευτής".

    Μιλάει... ποιός? Εκβιάζει... ποιός? Ένα από τα πιο γελοία στελέχη της Ν.Δ.
    Άι σιχτίρ πουλημένα κοπρόσκυλα

  19. mara avatar
    mara 28/11/2009 11:59:37

    Τα΄χουν "πάρει" χοντρά με τον Καραμανλή, απλώς κρατιούνται όσο μπορούνε να περάσουν οι εκλογές. Θα δείτε μετά τί θα του "σούρνουν". Ήδη στελέχη της κυρίας..... το ψυθιρίζουν μέρες τώρα, ότι η αιτία που χάνει η Ντόρα είναι ο Καραμανλής που της την έφερε... Ο γελοίος ο Γιαμουμάτος άρχισε....
    Ο Καρατζαφέρης στο Έθνος μίλησε για "ατιμία" Καραμανλή και ακόμα δεν έχουμε δεί τίποτα....

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ mara 28/11/2009 13:57:16

      4 πράγματα καλά πιστευα ότι έκανε ο Καραμανλής.
      Τώρα, αν όντως ισχύσει αυτό, θα είναι το σημαντικότερο. Μακράν!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ vardarskian 28/11/2009 14:04:25

        Αν το καλοσκεφτείς, ότι καλό έχει κάνει ο Καραμανλής είναι για να διορθώσει στραβά του θείου του, του "Εθνάρχη".

        Κύπρος-Σχέδιο Ανάν (υπαίτιος ο "Εθνάρχης" για Ζυρίχη-Λονδίνο, 1974, αποδοχή διζωνικής)
        Σκοπιανό (υπαίτιος ο "Εθνάρχης" για χρόνια ανοχή στις δεκαετίες 1950-1980 και αποπομπή Σαμαρά)
        Ήττα Ντόρας (ένταξη Μητσοτάκη στη ΝΔ από τον "Εθνάρχη").

        Γεια σου ρε Κωστάκη!

        Ποιο είναι το τέταρτο, κατ' εσέ;

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ Επώνυμος 28/11/2009 14:10:58

          χα χα
          έχεις δίκιο!
          η απαγκίστρωση από την μονομέρεια του "Ανήκομεν στη Δύση" ήταν το άλλο! (Ρώσσικοι αγωγοί-Κινέζοι στο λιμάνι)

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Επώνυμος 28/11/2009 14:14:44

          Άρα, κι αυτό κόντρα στο θείο, που είπε τη γνωστή έκφραση!

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ mara 28/11/2009 14:16:18

      Το παιχνίδι των αποδιοπομπαίων τράγων είναι ο κανόνας χωρίς εξαιρέσεις στο χώρο της ΝΔ (και όχι μόνο). Όπως εδώ καταμαρτυρώνται τα πάντα όσα στη Ντόρα, έτσι και τα ντοράκια ψάχνουν να βρούν οτιδήποτε που να εξηγεί την ήττα, εκτός από το μαύρο χάλι της Ντόρας. Νομίζω ότι ο Καραμανλής κράτησε γενικά ίσες αποστάσεις, για να μην πούμε ότι μάλλον ευνόησε αρχικά τη Ντόρα. Ένα πράγμα είναι σίγουρο: δεν πρόκειται να δει η ΝΔ εξουσία αν δεν κάνει πραγματική αυτοκριτική για την περίοδο Καραμανλή, πράγμα που περιλαμβάνει αποστασιοποίηση από το ίδιο το πρόσωπο του Καραμανλή. Απόδοση ευθυνών στη Ντόρα για όλα τα χάλια της προηγούμενης κυβέρνησης προκαλεί θυμηδία στο 70% του κόσμου. Το ίδιο συνέβη με το ΠΑΣΟΚ: πήρε την εξουσία μόνο όταν έδειξε ότι αποστασιοποιήθηκε από την περίοδο Σημίτη.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ αχαβαχ 28/11/2009 14:23:11

        ακριβώς... στήριξε την Ντόρα όσο φάνηκε στην αρχή ότι στήριζε το έκτρωμα Ανάν! Ευτυχώς και στις δυο περιπτώσεις το αισθητήριο του λαού αποδέιχτηκε αλάνθαστο στο ΤΙ ακριβώς στήριξε. Σε αμφότερες των περιπτώσεων!
        (Τελικά μάλον είναι πιο έξυπνος απ ό,τι φαίνεται με την πρώτη ανάγνωση...)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ αχαβαχ 28/11/2009 14:25:32

        Αυτό που λες είναι σωστό ως κρίση, αλλά δεν νομίζω να συμβαίνει. Προσωπικά ψήφισα Καραμανλή στις 4 Οκτωβρίου και ήταν η δεύτερη φορά που ψήφιζα ΝΔ (η πρώτη ήταν το 2004, που ήταν αρνητική ψήφος, να φύγει ο Σημίτης). Ψήφισα θετικά δηλαδή, τη στιγμή όμως που καθαρά ήθελα κυβερνητική αλλαγή, να φύγει η ΝΔ. Ψήφισα όμως αυτόν που θεωρούσα καλύτερο για πρωθυπουργό και όχι τον λιγότερο χειρότερο (όπως το 2004). Δεν ήθελα να ξαναδώ μπροστά μου τους Υπουργούς του Καραμανλή (με ελάχιστες πραγματικά εξαιρέσεις). Τώρα, όλοι αυτοί έχουν πάει με τη Ντόρα. Ο κόσμος δεν καταλογίζει κακές προθέσεις στον Καραμανλή, ακόμη και οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ δεν του καταλογίζουν κακές προθέσεις, ανικανότητα του καταλογίζουν. Διαφορετικά πράγματα. Ήξερε τι έπρεπε να γίνει, αλλά δεν το έκανε, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Συνεπώς, δεν υπάρχει λόγος αποστασιοποίησης από τον Καραμανλή (ενώ υπήρχε λόγος αποστασιοποίησης από το Σημίτη, όπως και από το Μητσοτάκη παλιότερα). Υπάρχει μόνον η ανάγκη, η μεγάλη ανάγκη, επιτέλους κάποια πράγματα να γίνουν πράξη.

        Πιστεύω ότι κι ο ίδιος ο Καραμανλής έχει καταλάβει γιατί έχασε και αυτό είναι προς τιμήν του. Φάνηκε ήδη προεκλογικά από τον τρόπο που κινούνταν ότι ήξερε τι πήγε στραβά. Αν του ξαναέδινε ο λαός την ευκαιρία θα είχε κάνει ορισμένα λίγα πράγματα, αλλά νομίζω ότι καλά έκανε ο λαός και δεν την ξαναέδωσε γιατί όλα αυτά τα γαλάζια λαμόγια θα συνέχιζαν το πάρτυ και αυτά που θα έκαμνε ο Κωστάκης περισσότερο θα ήταν πάλι λίγα.

        Ας ελπίσουμε να τα κάνει όλα αυτά ο Αντώνης αύριο, με τη στήριξη όλων. Το στίγμα μου είναι, με λίγα λόγια, ότι η αυτοκριτική δεν θα είναι δύσκολη, διότι όλοι πάνω-κάτω γνωρίζουμε τα προφανή. Ούτε θα πληγώσει κανέναν Καραμανλή, τα γνωρίζει κι αυτός.

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ Επώνυμος 28/11/2009 14:28:23

          συμφωνώ απόλυτα!

      • gapgoup avatar
        gapgoup @ αχαβαχ 28/11/2009 17:25:25

        Καλά αυτό είναι το ζήτημα; αν η αποτυχία του Καραμανλή οφειλόταν σε κακές προθέσεις ή σε ανικανότητα; Δεν υφίσταται τέτοια διάκριση για το αξίωμα του πρωθυπουργού. Δεν είναι κανένας μαραγκός ή καμμιά κομμώτρια για να λέμε ότι είναι καλό παιδί, χαλάλι του κι ας μην τα καταφέρνει. Ήταν ο κυβερνήτης της χώρας. Μπορεί κάποιος να κατανοήσει τη συναισθηματική σύνδεση με τον αρχηγό της παράταξης και να αποδίδει τα πάντα στους γύρω ή στη Ντοράκλα, αλλά δεν είναι η αλήθεια. Και θα μείνει στην ιστορία σαν ο πρωθυπουργός της πτώχευσης, που μάλιστα δεν τόλμησε να εκστομίσει το "δυστυχώς επτωχεύσαμεν" του Τρικούπη και την σκαπούλαρε νωρίς. Ο Σαμαράς αν είναι έξυπνος, πρέπει να αποστασιοποιηθεί απ' αυτό το παρελθόν. Πιστεύω ότι θα το κάνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

  20. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 28/11/2009 14:37:56

    αχαβαχ says: ΄΄Το ίδιο συνέβη με το ΠΑΣΟΚ: πήρε την εξουσία μόνο όταν έδειξε ότι αποστασιοποιήθηκε από την περίοδο Σημίτη΄΄

    Το εχω γράψει πολλές φορές. Ο Καραμανλής ενήμερος της οικτρής οικονομικής κατάστασης και των δυσμενών για την Ελλάδα διεθνών συνθηκών την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια αφήνοντας την καυτή πατάτα στον ποιο ανόητο που μπόρεσ4ε να βρεί. Ποιός μυαλομένος θα δεχόταν την πρωθυπουργία γνωρίζοντας την κατάσταση; Ουτε καν η κυράθοδώρα. Μονο κάποιος λιγούρης της εξουσίας. Ο Καραμανλής είναι νέος και θα επανέλθει κάποια στιγμή ως σωτήρας όπως ο θείος του.

    • gapgoup avatar
      gapgoup @ mesaios daktylos 28/11/2009 17:29:45

      Φίλε παρασύρεσαι εξομοιώνοντας τον νεώτερο με τον παλαιότερο Καραμανλή. Το μόνο κοινό που έχουν είναι το όνομα. Το ότι με μια μαγική σκέψη θεωρείς ότι θα επαναλάβει αυτό που έκανε ο θειός του δείχνει κρυστάλλινα πόση δύναμη έχει αυτή η ανορθολογική ταύτιση. Αυτά περί επαναφοράς ως σωτήρα είναι για γέλια.

  21. Sporades avatar
    Sporades 28/11/2009 14:45:00

    12os Λόγος που υποστηρίζω Σαμαρά:

    Το 1993 με το προβλημα των Σκοπίων ο τότε Ιταλός υπουργός εξωτερικών Πικολίνο είχε ταχθεί κατά της Ελλάδας. Ο Σαμαράς είχε δηλώσει οτι "ο κύριος Πικολίνο είναι πιο μικρός από το όνομα του¨.
    Είμαι περήφανος ακόμη και τώρα για αυτή την δήλωση και για τον άνθρωπο που την έκανε.-

    • markella avatar
      markella @ Sporades 28/11/2009 23:26:59

      που το θυμηθηκες αυτο βρε ανθρωπε?? φοβερο Ο ΠΙΚΟΛΙΝΟ ΕΓΙΝΕ πικολο!!

  22. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 14:48:06

    Ψηφίστε τον μόνο αρχηγό που θα μπορέσει να αξιοποιήσει το καλύτερο στελεχειακό δυναμικό του κόμματος.

    Θέλεις υιό Βαρβιτσιώτη Υπουργό Εξωτερικών σε λίγα χρόνια;
    Θέλεις Μαγγίνα υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης;
    Θέλεις κόρη Κεφαλογιάννη Υπουργό Δημοσίας Τάξης;
    Θέλεις Άρη Υπερ-υπουργό Αιλάινερ, Φο Μπιζού και Νησιωτικού Πολιτισμού;
    Θέλεις Κυριάκο Υπουργό Επικοινωνιών;

    Αν ναι, μία είναι η λύση και την ξέρεις, αγνέ ΝΔκράτη ψηφοφόρε. Μη χάσεις την ευκαρία αύριο. Δαγκωτό για το μέλλον της παράταξης και του τόπου. Αλλιώς το κόμμα θα διασπαστεί, κατακρημνιστεί και σε 10 χρόνια κανείς δε θα το θυμάται.

  23. akyros avatar
    akyros 28/11/2009 22:42:23

    αΜΠΕΛΟφιλοσοφίες....
    "να αφήσουμε τον Καρατζαφέρη να κάνει τα κόλπα του, να διασπάσει την ΝΔ και να φέρει το πατριωτικό κομμάτι της ΝΔ, στο ΛΑΟΣ"

    Και να το κάνει τί, το πατριωτικό κομμάτι άραγε;
    Να το βάλει να στηρίζει "το καλλίτερο βιογραφικό που υπέγραψε σύμπασα η παγκοσμιοποίηση και η Ελληνική γκλαμουριά μαζί";
    Στέλνοντας την ΤΖΑΒΕΛΑ στην Ευρωβουλή αλλά όχι τελικά, τον Πλεύρη;
    Έχετε ακούσει τίποτα για οποιαδήποτε παρέμβαση της "εκλεκτής των εκλεκτών", υπέρ των ελληνικών θεμάτων στην Ευρωβουλή;
    Είδατε τον Πλεύρη εκεί, ως αντιστάθμισμα της νεοταξίτικης επιλογής του; Ξέρετε το όνομα εκείνου που πήγε εκεί;
    Ο Εθνικός σφοντύλας, σαν μια σβούρα με τέλια, φόρτωσε 15 σφαιρίδια στη χοντρή κοιλιά της και γυρίζει, γυρίζει και δεν σταματά, χωρίς η φυγόκεντρος που αναπτύσσει να μπορεί να τα αυτονομήσει...
    ...απλά βελτιώνεται η κίνηση και επιταχύνεται η... σφοντυλα!
    Τι θα μας πει αν βγει η Ντόρα; Ότι ήταν "κακιά", το ήξερε κα την άφησε, για να πάνε σ΄ αυτόν οι πατριώτες του...Σαμαρά;
    Και τί είναι οι πατριώτες του Σαμαρά για να πάνε σ΄ αυτόν; κνώδαλα ;;;;
    Για να τον ευχαριστήσουν που θα είχε χαρίσει σ΄ αυτήν την περίπτωση, στο κόμμα των ΠασοκοΝουΔουκαίων, την απόλυτη πλειοψηφία να ρημάξουν ομοθύμως την Ελλάδα;
    Ώστε να το παίζει "μικρός κι αδύναμος άρα ματαιοπονών", δον ΚαρατζαΧώτης;
    Αληθεια πρώτη!
    Αν δεν βγει ο Σαμαράς, θα βγει η Ντόρα!
    Αν θέλει λοιπόν την Ντόρα αρχηγό στην ΝΔ, "δεν θέλει" όλους εκείνους που θα το επιλέξουν! Και θα τον "φτύσουν" που πρόδωσε για το ίδιον συμφέρον, τον κοινό σκοπό!
    Να αποκτήσει η Ελλάδα πατριωτική αντιπολίτευση!
    Αλήθεια δεύτερη!
    Αν βγει ο Σαμαράς, όχι, δεν θα πάρει τους οπαδού της Ντόρας!
    Γιατί ουδέποτε θα ήταν δικοί του οπαδοί!
    Πιθανόν να χάσει και κάποιους, που θα πιστέψουν το όραμα που τους χαρίζει ο Αντώνης. Αλλά στο πρώτο του ολίσθημα, αν δεν νοιώσουν ασφαλείς κοντά του οι ...ονειροπαρμένοι, θα κυνηγήσουν πάλι την χίμαιρα τους!
    Αρκεί τότε ο Καρατζαφέρης να κρατήσει την πυξίδα σταθερή για να καταστήσει το ταξίδι των...αποδημητικών επιτυχές!
    Αρκεί να μην το ψάχνουν δώθε, κείθε!

    Θέλει και αρετή και τόλμη η πολιτική, κυρ Καρατζαφέρη. Εκτός από κόλπα!
    Αιφνιδιασμούς! Κωλοτούμπες!
    Ώστε να μπορεί να επιτύχει τους στόχους και καμιά φορά, όπως ξαναείπαμε, την Ελευθερία!
    Ο,τι η Ντόρα έχει αποκλείσει και ο Σαμαράς υπόσχεται!
    Πάρε θέση ώστε, τουλάχιστον, κατά την θεωρία των παιγνίων, να υπάρχει έστω και ποσοστιαίο κέρδος, έναντι ολοκληρωτικής αποτυχίας!

    Έχεις κατά πλειονότητα αποδημητικούς κοντά σου, αγαπητέ!
    Κοίτα να τους στήσεις φωλιές λοιπόν, όχι ξόβεργες!

    Ένα πράγμα είναι βέβαιο!
    Η θα βγει η ΝΤΟΡΑ ή θα ΒΓΕΙ ο Σαμαράς!
    ΤΟ θέμα είναι τί συμφέρει τον τόπο.
    Μια δεδηλωμένη πιστή στο νεοταξικό μέλλον της Ελλάδος
    ή ένας, έστω και αμφίβολος, πολέμιός του;
    Τι περιθώρια να παράγει πολιτική και ιδεολογία, έχει το 5-6% μόνο , σε σχέση με το διαμορφούμενο 80-90% που θα του συμπαρίσταται με όλα τα ΜΕΣΑ, η παγκόσμια τάξη πραγμάτων!
    Η μήπως εν τέλει, είναι άλλο ένα γραμμάτιο του ΚαραΤζαφέρη, άλλη μια κλοπή πατριωτικής προοπτικής, όπως συνέβη με τις δύο θέσεις που πήρε στην Ευρωβουλή;
    Ποια είναι η φωνή, που να υπερασπίζεται τα Ελληνικά θέματα εκεί;
    Αν ήταν η μια του Παπαθεμελή, δεν θα ήμασταν όλοι πιο ήσυχοι, από το γεγονός ότι είναι εκεί η Νίκη Τζαβέλα και, αντί του αντίβαρου της, του Θανάση Πλεύρη, ένας κάποιος που ΔενΘυμάμαιΠωςτονΛένε;
    Μήπως το άλλοθι του αρχηγού του ΛΑΟΣ θα είναι ότι "είναι πολλοί οι άλλοι και μικρός εγώ"; Και ποιός θα τους κάνει "περισσότερους τους πολλούς και λιγότερους τους λίγους", παρά εκείνος που θέλει να κάνει τη Ντόρα αρχηγό;
    Και τους οπαδούς του Αντώνη να μην θέλουν, ως εκ τούτου, ούτε να τον δουν ούτε να τον ξέρουν;

    Υπάρχει χώρος για θέσεις και ιδεολογίες, όχι για καιροσκόπους και παλάντζες!

  24. Tasos avatar
    Tasos 28/11/2009 22:57:27

    Ο Αντώνης είναι τέκνο της οργής των ΝΔκρατών. Αν δεν ήταν ο Αντώνης (που πιστεύω άργησε να καταλάβει το ποτάμι υποστήριξής του πού θέριευε) θα ήταν κάποιος άλλος που θα κατεδάφιζε τα τζάκια. Μάλλον ο Στυλιανίδης.

  25. akyros avatar
    akyros 28/11/2009 23:19:38

    Ο Στυλιανίδης;;;;
    Πως σούρθε αγαπητέ Τάσο; Φερέφωνο των θέσεων της Νδόρας είναι για τους θράκες! Σε απειρα θέματα που αφορούν την πιο ευαίσθητη περιοχή αυτή την χρονική στιγμή!

    • Tasos avatar
      Tasos @ akyros 28/11/2009 23:21:00

      Υποτίθεται ότι είναι σφραγιδοφύλακας του Καραμανλισμού...

  26. akyros avatar
    akyros 28/11/2009 23:49:55

    Επειδή είχε τέτοιους ...σφραγιδοφύλακες, βρέθηκε χειρότερα και περισσότερο από τον καθένα και σφραγισμένος και αφύλακτος!
    Το μεγαλύρερο ελάττωμα του Καραμανλή ήταν η ευπιστία του και η αίσθηση ότι είχε φίλους, φύλακες και εμπίστους!
    Ο,τι δηλαδή ουδέποτε αισθάνθηκε ο θειός του!
    Ασε που απο την εμπειρία Μητσοτάκη ως κουμπάρου, επρεπε να μην ασκήσει ποτέ αυτό το άθλημα! Ωστε, αντιθετα από τον Πατέρα, να μη χρειαζόνταν να φορτωθεί κουμπάρους, απλά να κερδιζει ψήφους!