#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2009 23:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

1.600.000€ για …να ανάβει τα καντήλια

Τι είπατε ότι σπουδάσατε; Οικονομολόγος; Ο άλλος αεροναυπηγός;


_____________________________________________________________________________________________
Το διαβάσαμε στο «ΠΑΡΟΝ» και το μεταφέρουμε: Κέρδισε το διαγωνισμό που είχε προκηρύξει το Νεκροταφείο Σχιστού για την ανάδειξη εργολάβου αφής των καντηλιών, καταβάλλοντας για δύο χρόνια το ποσό του 1.600.000€. Για να πληρώνει αυτό το ποσό, ώστε να έχει το αποκλειστικό δικαίωμα της αφής των καντηλιών στους τάφους είναι προφανές ότι προσδοκά σε πολλαπλάσιο τζίρο και τρελά κέρδη. Καθώς σε αυτές τις δουλειές τα περισσότερα χρήματα είναι «μαύρα», καθώς συνήθως κανείς δεν ζητά απόδειξη και αν κάποιος ζητά δεν του δίνουν για όλο το ποσό... Επιπλέον εκείνος που παίρνει τη δουλειά να ανάβει τα καντήλια, στη ζούλα... κάνει και μια άλλη δουλειά που δεν «βγαίνει» στο διαγωνισμό, γιατί δεν προβλέπεται από τον κανονισμό: Το πλύσιμο των τάφων, σίγουρα δε δίδονται αποδείξεις. Αλλά αν πας να ζητήσεις να ανάβουν το καντήλι, σου λένε ότι υπάρχει τιμή «πακέτο» που περιλαμβάνει και το πλύσιμο του τάφου. Έτσι ο πελάτης, εκεί που θα πλήρωνε 10€ το μήνα , πληρώνει 50€ και μάλιστα χωρίς απόδειξη , αφού η υπηρεσία που του παρέχεται δεν υπάρχει στον κανονισμό και δεν τιμολογείται...
Να είναι και αυτός ένας λόγος που αντιδρούν λυσσαλέα στην καύση των νεκρών;

http://www.kentri.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Keep Talking avatar
    Keep Talking 27/04/2009 23:09:37

    μαμώ τα καντηλια μου!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 23:13:27

    Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο

    Στην Αμερική τα παγάκια, εδώ τα καντήλια. Καραμπινάτο money laundering. Να προστεθεί πάραυτα στην εγκυκλοπαίδεια του αθλήματος

  3. ariel avatar
    ariel 27/04/2009 23:16:08

    Οταν φύγω με το καλό, δεν χρειάζομαι ούτε καντήλια, ούτε πλυμμένη ταφόπλακα. Μόνο να με θυμούνται με αγάπη, αν νομίζουν πως το αξίζω.

  4. osaperas avatar
    osaperas 27/04/2009 23:20:58

    Ούτε να πεθάνουμε με την ησυχία μας δεν μας αφήνουν σήμερα

  5. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 27/04/2009 23:24:01

    Τα δε λουλούδια που μια παλιά ευσέβεια μας κάνει ακόμα να θύουμε στους τάφους των νεκρών μας, τα βράδια πωλούνται από λουλουδούδες στα σκυλάδικα...

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/04/2009 23:24:53

    Μόνο στην Ελλάδα....

  7. ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 27/04/2009 23:37:58

    ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΖΑ ΓΙΑ "ΘΕΣΗ"ΣΤΟ
    ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 23:44:16

    μόνο για θέση; για τα μάρμαρα που ποτέ δεν είναι ακριβώς σωστά; και τον landscape architect που είχε ρεπό? άσε τον παπά, τον ψάλτη, τον βοηθό, την κυρία στο βάθος, την κυρία στην είσοδο. Τίποτα... δεν είναι να πεθαίνεις.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/04/2009 23:59:26

    Και το τμηματαρχιλίκι σε προνομιούχα ΔΟΥ έχει υψηλή τιμή....

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 00:10:36

    Μόνο προσοχή τι λέμε μην εμφανιστεί ο περιβόητος δαιμόνιος ψυχολόγος Δρ Ρέγγας και μας στείλει όλους για ψυχανάλυση σε κανένα γκούλαγκ.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 00:18:29

    να σου πω άλλο εξωφρενικό. Στις δοξες της, επί Μιμής, η ΟΑ πήγαινε Αυστραλία μέσω Μέσης Ανατολής (Ντουμπάϊ, Μπαχρέιν κάτι τέτοιο). Εβγαινε με κλήρωση το προγραμμα για αεροσυνοδούς. Αν έβγαινε μελαχροινή πουλούσε την θέση της σε ξανθειά, που είχε καλύτερη ταρίφα στην Μεση Ανατολή (!)

    Αυτό το θυμήθηκα όταν με έπιασε το ανθρωπιστικό μου για τα Σκοπιανάκια...

  12. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 28/04/2009 00:26:41

    @11 Ομιλείς περί ταρίφας βίζιτας; Σωστόν;

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 00:43:39

    Κύριοι χάσατε, η ιστοσελίδα είναι ευπρεπής και δεν θα ανεβάσω ένα καταπληκτικό, πλην άκρως βωμολόχο ποίημα για τις μεταθανάτιες επιθυμίες ενός μερακλή.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 01:07:07

    Υπάρχει και το περιβόητο "ο ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ " αν σας ενδιαφέρει αλλά είναι βαρύ....

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 01:22:56

    Strange, δεν πάει. Χθες είχαμε το μπουλντογκ, σήμερα κηδείες. Με καταράστηκε κι ο δόκτωρ, δεν ανεβαίνει τίποτα.
    Τρίτωσε το κακό, εντάξει.

  16. Factorx avatar
    Factorx 28/04/2009 02:00:00

    @14 Προφήτης: δεν ανεβαίνει με τίποτα;

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 02:12:47

    Έχω την επιστολή στο δόκτορα, είναι λίγο μεγάλη, αλλά δεν ανεβαίνει με τίποτα, ούτε κομμάτι-κομμάτι. Μυστήριο απόψε ...

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 02:14:24

    Λάθος, εσύ εννοείς το ποίημα. Όχι.

  19. Χο χο χο avatar
    Χο χο χο 28/04/2009 02:45:41

    Δρ. Strange Attractor
    φτιάξτε τη γραμμή του Προφήτη γρήγορα...

    Έχουμε σκάσει από τα γέλια

    Το διδακτορικό σου δρ strange δεν πιστεύω να'ναι πέτσινο από αγγλία; εεε

    Σίγουρα θα'ναι από τα καλα, από το Λομονόσοφ δηλαδή όχι παίζουμε!

    Και σε παρακαλώ διορθωσέ με αν έγραψα λάθος το Λομονόσωφ γιατί είσαι και κάλος στην ορθογραφία εσύ.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 08:58:30

    @22 Το δικό μου είναι από το διάσημο πανεπιστήμιο της πάλαι ποτέ Σοβιετίας "Patrick Lumumba". Είχα δε συμφοιτητή και αυτόν που εσύ γνωρίζεις ως Κάρλος ενώ εγώ τον ήξερα ως Μήτσο.... Εγκρίνεις;

  21. ariel avatar
    ariel 28/04/2009 09:39:10

    14@ Προφήτη
    Μήπως αυτό που ήθελες να ανεβάσεις είναι "Η Διαθήκη" του Σουρή? Οντως ακατάλληλο!!!!!

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 10:04:27

    @24 Όχι ariel,
    χειρότερο.
    Της παιγνιώδους διονυσιακής, πεζοδρομιακής παράδοσης.

  23. ariel avatar
    ariel 28/04/2009 10:14:34

    @25
    Ακόμη χειρότερο? Φαντάζομαι! Ασε μην σκανδαλίζεις και έχουμε και κάποια ηλικία!!!!

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/04/2009 10:35:47

    Η στερνη μου θεληση ειναι σαν αποθανω,
    εκατονταδες γυναικων στον ταφο μου απανω,
    να... μαμηθουν ολογυμνες απο μπροστα και πισω,
    μηπως μπορεσω και εγω στον ταφο μου και...φτυσω.
    Θελω πανω στον ταφο μου,
    να καθονται αγγελακια,
    να στεκονται ολογυμνα,
    με ασπρα κωλαρακια.

  25. Ασεβής avatar
    Ασεβής 28/04/2009 10:39:43

    ...να ξεντυθουν ολες με μιάς στο μνήμα που απο πίσω και να με κάνουν με χαρά στο χωμα μου να ...φτύσω!

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2009 10:53:51

    Θα γεμίσουν Πακιστανούς τα νεκροταφεία να ανάβουν τα καντήλια.

    Μας είχε τύχει μια φορά ένα υβρίδιο μάστορας, αλβανοσέρβος από το Κόσσοβο, τον ρώτησα τι είναι ο πατέρας σου; Αλβανός μου λέει, η μάνα σου; Σέρβα. Και σε τι θεό πιστεύετε: κι' από τα δύο μου λέει έχοντας μείνει άφωνος σχεδόν.

  27. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 28/04/2009 11:15:54

    Προβοκατωρα πρωι πρωι κολαρακια σκεφτεσαι;
    θα σε στειλω στον δρα Ρεγγα για αναλυση σε βαθος.

  28. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 11:44:54

    Είστε όλοι πορνομανείς, που δεν έχετε ξεπεράσει το "πρωκτικό στάδιο" και ...εεε και εε, λέγω,
    ... θα καείτε στην Πυρά της Κολάσεως!

    Δόκτωρ φροϋδικός Προφήτης με ολίγη από Παπισμό

  29. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/04/2009 15:15:59

    ...και αντι για, μπορεσω,θα μπορουσα να γραψω,...ταβλωσω...,αλλα...κρατηθηκα.
    Υπαρχει ενα βλογ του drSeeng,που εχει μεσα ΤΑ φουστιρλικια.Μεχρι και προειδοποίηση εχει απο την εταιρια,να ξερεις οτι εκει που πας θα δεις και κακες λεξεις.
    Οσοι λοιπον επιρρεπεις,βουρ .

  30. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 20:06:27

    @30 Γιατί; Ο Δρ Ρέγγας είναι ιατρός πρωκτολόγος;