15/06/2010 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

1.000.000 ανασφάλιστοι αλλοδαποί στο ΕΣΥ

Πρόσβαση στα στρατιωτικά νοσοκομεία στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη (401, ΓΝΑ, ΝΝΑ, ΝΙΜΙΤΣ, 424) αποκτούν όλοι οι πολίτες, με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας Ευάγγελου Βενιζέλου.

Ο αριθμός των ιδιωτών που θα μπορούν να εισαχθούν σε κάθε στρατιωτικό νοσοκομείο θα εξαρτάται από την πληρότητα του νοσοκομείου και την βαρύτητα του περιστατικού καθώς θα προτιμώνται περιστατικά με ιδιαίτερο επιστημονικό ενδιαφέρον που απαιτούν αντιμετώπιση από εξειδικευμένο προσωπικό. Θα λαμβάνονται επίσης υπʼ όψιν ιδιαίτεροι κοινωνικοί λόγοι που μπορεί να συντρέχουν.

Διαβάστε περισσότερα εδώ:  http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1830678

Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Υγείας της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας κ. Μάριος Σαλμάς, σχολίασε ως εξής την ανακοίνωση του κ. Βενιζέλου

« Το Εθνικό Σύστημα Υγείας, παρότι έχει βρεθεί σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, δεν σώζεται από έκτακτα μέτρα των Ενόπλων Δυνάμεων. Προφανώς, η κυβέρνηση δεν έχει κατανοήσει το πρόβλημα της σώρευσης χρεών των νοσοκομείων.

Οι βασικές αιτίες που δημιουργούνται οι ανεξόφλητες υποχρεώσεις από τα νοσοκομεία προς τους προμηθευτές είναι:

α) Το 40% των υποχρεώσεων αφορούν χρέη των Ασφαλιστικών Ταμείων προς τα νοσοκομεία, που οφείλονται στη μη εξόφληση των νοσηλειών των ασφαλισμένων, λόγω οικονομικής δυσχέρειας του κλάδου περίθαλψης των φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης.

β) Η χρέωση των πράξεων και των νοσηλείων στα Ασφαλιστικά Ταμεία από τα νοσοκομεία είναι σε τιμές καθηλωμένες από το 1992.

γ) Οι τιμές των υλικών είναι αυξημένες, διότι δεν λειτουργεί σωστά το σύστημα προμηθειών στα νοσοκομεία.

δ) Το Ελληνικό κράτος παρέχει ιατρική περίθαλψη σε 1.000.000 ανασφάλιστους αλλοδαπούς και σε 200.000 ‘Έλληνες πολίτες καλυπτόμενους από την Πρόνοια χωρίς τα νοσοκομεία να λαμβάνουν ούτε ένα ευρώ αποζημίωση για τις υπηρεσίες τους.

Καταλαβαίνει, λοιπόν, κανείς σε πόσο λάθος κατεύθυνση είναι καλοπροαίρετη η κινητοποίηση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας. Διότι το μόνο που θα επιτευχθεί είναι να μεταφερθεί το χρέος στα στρατιωτικά νοσοκομεία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 15/06/2010 17:38:32

    Όταν ένας αλλοδαπός με 50 ένσημα ΤΟ ΧΡΟΝΟ ασφαλίζει και περιθάλπτει ΔΩΡΕΑΝ όλα τα μέλη της οικογένειας του [συνήθως πάνω από 4] καταλαβαίνει κανείς που οδεύει το ΕΣΥ..

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Ηλίας 15/06/2010 20:47:10

      Οπότε εφόσων ψηφίστηκε ΠΑΣΟΚ και θα φανεί ο κω.. του γαϊδάρου που λένε με την "κοινωνική" αλλοδαπο-πολιτική του ΓΑΠ κάτσε να ρίξουμε μια πτώχευση στην οικονομία να μην πάρει κανείς χαμπάρι ποιός και τι ουσιαστικά κατέστρεψε την εναπομείνασα οικονομία της χώρας 15 χρόνια τώρα.

  2. anonymous avatar
    anonymous 15/06/2010 17:47:34

    Ο Αβραμό το είχε πει. Η περίθαλψη των λάθρο κοστίζει 500 εκ το χρόνο. (Δε μιλάμε γι αυτούς με τα 50 ένσημα). Φυσικά όποιος τα λέει αυτά είναι ΦΑΣΙΣΤΑΣ.

  3. Λαυρέντης avatar
    Λαυρέντης 15/06/2010 17:57:29

    Μόνο 1.000.000; Υπάρχει Αλβανός που κάνει δύσκολη εγχείρηση στη χώρα του; Ξέρετε τί φάρμακο "γράφεται", χορηγείται εδώ και φεύγει προς τα πάνω;

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Λαυρέντης 15/06/2010 20:45:00

      Γιατί μήπως γεννάνε στη χώρα τους, η μήπως εμπιστεύονται να κάνουν μεταγγίσεις αίματος στη χώρα τους για εγκυμοσύνη?
      Εμείς τους έχουμε φορτωθεί 2 δεκαετίες τώρα για να μας πουλάν τσάμπα μαγκιά και να ροκανίζουν τις παχυλές αποζημιώσεις τις Άγκυρας για τις βάσεις και τα στρατόπεδα εκεί.

  4. Mak avatar
    Mak 15/06/2010 18:01:47

    Δυστυχώς και οι λογαριασμοί έχουν μία φασιστική λογική να θέλουν να πληρωθούν...

    Το τζάμπα πέθανε που λέει και ο Αναστό...

  5. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 15/06/2010 18:41:46

    o υπουργός φαγωθηκε να διαλύσει τα 3 στρατιωτικά νοσοκομεία.
    μιλάμε ο άνθρωπος ε΄χει κόμλπλεξ με τον στρατό και θέλει να τα διαλύσει όλα σχολές ,νοσοκομεία,θερετρα,στρατόπεδα κλπ είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΥΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΊΤΕΥΣΗ
    ΑΥΤΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΑΤΟΣ
    ΔΟΞΑΣΤΕΤΟΝ

  6. Σαος avatar
    Σαος 15/06/2010 19:00:04

    Όλο χαζομάρες κάνει ο Μπένι Χιλ, ο άνθρωπος της σφαλιάρας!!! Μόνο και μόνο οπτικά καταλαβαίνει κανείς από το βλέμμα του πως μιλάμε για διαταραγμένο άτομο με ιδιαίτερα κόμπλεξ. Ποιος ξέρει, ίσως έτρωγε σφαλιάρες στο σχολείο εκτός από το κολατσιό των συμμαθητών του...

  7. Greg avatar
    Greg 15/06/2010 19:07:58

    "θα προτιμώνται περιστατικά με ιδιαίτερο επιστημονικό ενδιαφέρον που απαιτούν αντιμετώπιση από εξειδικευμένο προσωπικό". Η φράση αυτή θα έπρεπε να προκαλεί ανατριχίλα..

  8. Δημητριος avatar
    Δημητριος 15/06/2010 19:08:42

    να απολαυσουν και οι στρατιωτικοι τα καλα της πολυπολιτισμικης κοινωνιας επιτελους

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Δημητριος 15/06/2010 20:42:23

      Ε.. το πολύ πολύ να αντιδράσουν με μερικές ακόμη πρόωρες αιτήσεις για συνταξιοδότηση...

  9. Mak avatar
    Mak 15/06/2010 19:30:50

    Στα στρατιωτικά νοσοκομεία πηγαίναν στρατιωτικοί από χώρες του ΝΑΤΟ που έχουν στρατεύματα στα Βαλκάνια και από όλο τον κόσμο αν φοιτούν στις ελληνικές στρατιωτικές σχολές.

    Ξέρουν από πολυπολιτισμό οι στρατιωτικοί.

    Από χάος και από μπουρδελοποίηση όσον αφορά την ιατρική τους περίθαλψη δεν ήξεραν, αλλά θα μάθουν τώρα.

    Από εκεί που δεν έπρεπε να περιμένουν μήνες για ένα ραντεβού ή για εξετάσεις, θα πρέπει να το κάνουν.

    Σε όλο τον κόσμο δεν έχουν ξεχωριστό σύστημα περίθαλψης για τους στρατιωτικούς τους γιατί είναι μιλιταριστές ή μλκς. Επηρεάζει το ηθικό και το αξιόμαχο του στρατεύματος σε βάθος χρόνου.

  10. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 15/06/2010 20:30:30

    Ειναι ντροπη και ρατσισμος τοσα εκατομ.....ρια φτωχοελληνες εισαγωγης να μην εχουν το κρεβατακι τους στο ΕΣΥ. Τα φαρμακουλια τους ΔΩΡΕΑΝ , να ξεγεναμε τις καρπερες γκαστρομενες μπεχο ,να κανουν τις εξετασουλες τους , καμια επεμβασουλα αμα χρειαζεται και οτι αλλο θελουν τα αδερφια μας. Το λεει και το ονομα .ΕΣΥ .Δε λεειΕΓΩ.Ερωτηση τωρα.Το γεροντακι γιατι να πληρωνει και το ντεπονακι,το φορολογουμενο ελληνακο γιατι τον ξεσκιζουνε στις διαδικασιες,και στις φωτοτυπιες.Ο ΜΑΛΑΚΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.Και μην ακουτε τι λενε.Το ΕΣΥ δε βουλιαζει ποτε,οσο ο ΡΑΓΙΑΣ τα ακουμπαει περηφανος. ΕΛΛΗΝΕΣ μας λενε οχι παλιογερμανους , και αγγλους ρατςιστες.Πληρωνουμε κατι περοσοτερο και ψοφαμε σαν τα σκυλια.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Μπαμπης 15/06/2010 20:36:03

      Παπαρήγες Αλαβάνοι Ντόρες, ψώρες, ΓΑΠηδες κτλπ όλοι τους με συνοπτικές διαδικασίες και διώξιμο άντε να τελειώνουμε με δαύτους!!!!!

  11. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 15/06/2010 20:34:36

    Πρόσβαση στα στρατιωτικά νοσοκομεία στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη (401, ΓΝΑ, ΝΝΑ, ΝΙΜΙΤΣ, 424) αποκτούν όλοι οι πολίτες, με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας Ευάγγελου Βενιζέλου.


    Α! Γι αυτό γκάριζε ο Αλαβάνος να αρχίσουν να μπουν τα στρατιωτικά νοσοκομεία στο ΕΣΥ, για να περιθάλψει τους αλλοδαπούς του? Οι οποίοι στο σύνολο τους είναι παράνομοι?
    Το ΚΚΕ τι κάνει γι ολα αυτά? Περιμένει να τους κάνει ψηφοφόρους????

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2010 20:35:16

    Συνολικές πωλήσεις φαρμάκων μόνο το 2009.
    Κρατηθείτε: 8.461.413.255 δις Ευρώ.
    (ΕΟΦ h**p://www.eof.gr/assets/EOF_STATS_2000_2009.pdf)
    Πολλά τα λεφτά Άρη!
    Φυσικά ξέρετε σε ποιές τσέπες πάνε και από ποίων τις τσέπες βγήκανε.

  13. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 15/06/2010 20:39:32

    Μα "βοήθησαν" την οικονομία μας οι αλλοδαποί...
    "Έσωσαν" το ΙΚΑ..και τα ταμεία μας...
    Τώρα κανένα δε μιλάει για το κόστος τους που ρήμαξε τη χώρα, αντιθέτως τους χαϊδεύουν για να τους αντικαταστήσουν με εμάς κάνοντας τους ψηφοφόρους τους. Εμάς θα αντικαταστήσουν που πληρώναμε τα κερατιάτικα όλων αυτών που ρήμαζαν τον τόπο για δεκαετίες. Μετά με τον ίδιο τρόπο θα αντικαταστήσουν κι αυτούς και πάει λέγοντας. Η χούντα της μεταπολίτευσης.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 15/06/2010 21:08:49

    εδω: http://www.publications.parliament.uk/pa/ld200708/ldselect/ldeconaf/82/82.pdf
    και εδω: http://www.official-documents.gov.uk/document/cm72/7237/7237.pdf

    Η πιο πανω μελετες απο την Βρετανια λεει καθαρα οτι η επιρροη των οικονομικων λαθρομεταστων ειναι αρνητικη. Τελεια και παυλα. Προσθεστε τωρα και τα 12-15 δις ευρωπουλα που βγαινουν εδω αλλα φευγουν εξω ως εμβασματα με σχεδον μηδενικη προσφορα στην οικονομια, συν την δωρεαν περιθαλψη, και αντιλαμβανεστε τι διαβρωτικη που ειναι η παρουσια των λαθραιων για την ικανοτητα του κρατους μας να ανταποκριθει στις αναγκεςτων πολιτων του.
    Οι αριθμοι και τα δεδομενα, τα οποια βολικα λησμονουν οι ιερεις και ιερειες του πολυπολιτισμικου χυλου, ειναι ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΙ.

  15. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 15/06/2010 21:16:45

    Ελπίζω να γνωρίζετε, ότι τα ασφαλιστικά ταμία, πληρώνουν για να κάνουν αλλοπδαποί "εξωσωματικές γονιμοποιήσεις".
    Αλβανοί, Πακιστανοί(!), Ινδοί(!!!!!) κτλ, κτλ...

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 15/06/2010 21:19:28

    Η παραγραφος 2.2 της ως ανω δευτερης μελετης λεει επι λεξει

    "2.2 Do immigrants contribute more in taxes
    than they use in public services?
    2.2.1 In broad terms, the lifetime fi scal profi le of
    an individual can be split into three distinct
    stages. From birth, until the end of state-funded
    education, an individual will be a net fi scal
    cost to the state. Once an individual enters the
    job market, he or she is likely to be a net fi scal
    contributor; the magnitude of this contribution
    will depend on the rate of employment and the
    level of earnings. At the end of an individual’s
    working life, he or she is likely to again become
    a fiscal cost through the state-funded pension
    and increased health costs. If society treats every
    age cohort equally, then the net contribution
    from these distinct phases will average to zero
    over a lifetime".

    Μηδεν εις το πηληκιο λοιπον.
    Αυτα, για να μην μας πρηζουν οι διεθνιστικες καρδουλες.

  17. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 15/06/2010 22:09:42

    Το κολπο ειναι κακιστο και του χειριστου πλουτοκρατικου χαρακτηρα. ΟΙ ΕΥΘΥΝΕς ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕς ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΤ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ σΑΜΑΡΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ 240 ΕΝΣΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΛΘΑΨΗ. Ποδηγετουν το εθνος με καθε τροπο για να πειναση οεργατης, να πειναση κι ομικρομεσαιος, να κλεισουν τα μαγαζια απο το λαθρεμποριο των μαυρων.
    Δεν θελουν μεσαια μορφωμενη και αυταρκη μεσαια ταξι τα υποχειρια των ξενων κυβερνησεων και τραπεζων. Τοσο αχρηστοι ειναι...

  18. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 15/06/2010 22:31:48

    @Μπαμπης
    Kυριε Μπαμπη μας σας συμπονω απολυτως.
    Αν δεν εχετε σκοπο να πιασετε ΑΜΕΣΑ βρεγμενη σανιδα και εσεις , και ολοι μας,τουλαχιστον να κανετε κατι πιο πρακτικο.
    Να βρειτε τον Χασαν της γειτονιας σας και να τον παρακαλεσετε θερμως να μεσολαβησει για τα δεοντα.

  19. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 15/06/2010 22:56:29

    Το είπαμε πολλές φορές:σταματείστε να αγοράζετε κάθε είδους προϊόντα από τους πλανόδιους μαύρους,πακιστανούς κλπ!!!Μόνον αν καταλάβουν ότι δεν υπάρχει μέλλον εδώ γι αυτούς μπορεί και να αποφασίσουν να ξεκουμπιστούν από εδώ,λέγοντας παράλληλα και στην πατρίδα τους σε μέλλοντες λαθρομετανάστες να μην προτιμήσουν Ελλάδα διότι δεν βγαίνει μεροκάματο.
    Οσο συνεχίζουμε -από λύπη ή από συμφέρον ίσως- να τους δίνουμε τα ευρώ μας (στα φανάρια,στην Ερμού,στους σταθμούς του μετρό κλπ)αυτοί θα συνεχίσουν να κινούνται πέριξ μας,χρησιμοποιώντας τις δομές(δρόμους,λεωφορεία,νοσοκομεία,σχολεία κλπ) για τις οποίες κοπιάσαμε πολύ κι εμείς κι οι γονείς μας να τις φτιάξουμε.
    ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ σε ξένους!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Umberto Eco 15/06/2010 23:03:27

      Ενα καλό της φτωχοποίησης της Ελλάδας είναι ότι θα φύγει από ένα μέρος από αυτούς γιατί οι δουλειές δεν θα περισσεύουν για ξένους και παρείσακτους.
      Ήδη έχουν αρχίσει πολλοι να την κάνουν για τις χώρες τους,ειδικά τα επαγγέλματα της οικοδομής.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Umberto Eco 15/06/2010 23:17:43

      Δεν έχετε καταλάβει ένα πράγμα. Έλληνες από αυτούς δεν αγοράζουν. Οι δικοί τους αγοράζουν. Έχουν έρθει στην Ελλάδα κι έχουν φέρει πλήρως την κοινωνική τους οργάνωση. Έχουν τα μαγαζιά τους, τους εμπόρους τους, τις πόρνες τους και γενικά ότι χρειάζονται.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Umberto Eco 16/06/2010 00:43:09

      Δεν είναι μετανάστες, είναι λαθραίοι εδώ, χωρίς χαρτιά, χωρίς τίποτα. Δεν είναι αναξιοπαθούντες, ήρθαν για να κάνουν αυτή τη δουλειά, γνώριζαν καλά πριν έρθουν. Ζουν παρασιτικά.
      Όσο για το καταναλωτικό κοινό τους, οι γυναίκες φταίνε γιατί αυτές τους λυπούνται και αγοράζουν από αυτούς. Και στα φανάρια, σε αυτοκίνητα με γυναίκες οδηγούς την πέφτουν.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Umberto Eco 16/06/2010 04:53:14

      Οι διάφοροι υπερ-πλούσιοι που χειρίζονται και οργανώνουν όλες αυτές τις μη κυβερνητικές που τους βοηθούν δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κόψουν κανονικό μισθό σε όλους αυτούς που φέρνουν εδω και μετά βάζουν να παριστάνουν τους μικροπωλητές. ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ!
      Αν νομίζουμε οτι αρκεί μόνο να μη δίνουμε τα λεφτά μας σε αυτούς είμαστε γελασμένοι. Στο κάτω κάτω, πάρα πολλοί περιμένουν έστω και λίγο να βελτιωθεί η οικονομία και πάλι θα έρθουν εδω. Πρέπει να βρεθεί μόνιμη λύση και να υπάρξει μόνιμη πολιτική επ αυτού στο μέλλον.

  20. Mak avatar
    Mak 16/06/2010 00:42:08

    Το πρόβλημα δεν είναι οι οικονομικοί μετανάστες, αλλά αυτοί που τους έφεραν ή άφησαν να έρθουν και οι λόγοι για τους οποίους το έκαναν.

    Δεν αισθάνομαι αντιπάθεια προς τους ανθρώπους αυτούς, ακόμα και αν έφεραν μαζί τους τα κοινωνικά προβλήματα των χωρών τους. Δεν φταίνε αυτοί.

    Κάποιοι κάναν πειράματα σε βάρος του ελληνικού λαού, προσπαθώντας να επιβεβαιώσουν ή να επιβάλλουν την κοσμοθεωρία τους.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Mak 16/06/2010 00:46:47

      Συμφωνώ, δεν ευθύνονται αυτοί, ευθύνονται αυτοί που τους έφεραν και κυρίως το κράτος που ανέχεται την κατάσταση και διορίζει και από πάνω μια Αλ Σάλεχ να τα κονομάει παίζοντας την τσατσά των λαθραίων.
      Ομως αυτή τη στιγμή, το πρόβλημα είναι ΚΑΙ αυτοί οι άνθρωποι. Μόνο με την άσκηση πίεσης πάνω τους θα πάψουν να έρχονται και άλλοι. Μόνο αν δεν έχει ο λαθραίος χλωρό κλαδί να σταθεί θα πάψει να είναι η Ελλάδα τόπος προορισμού.
      Χρειάζεται ρεαλισμός, το κράτος δεν είναι ΜΚΟ ούτε ο φιλανθρωπικός σύλλογος Παναγία Ελεούσα.

    • nandia avatar
      nandia @ Mak 16/06/2010 00:53:39

      Δεν λέγονται οικονομικοί μετανάστες αλλα λαθρομετανάστες!!!! οικονομικοί μετανάστες ήταν οι Έλληνες της Αμερικής ή της Αυστραλίας.

  21. πελ avatar
    πελ 16/06/2010 01:30:35

    παντως για να μην τα ισοπεδωνουμε και ολα δεν ειναι λιγα τα περιστατικα της αλβανιδας η του αλβανου με τα full ενσημα για μια χρονια (την ασφαλιση τους ως μεγιστη συμφεροντολογοι την κοιτανε οταν ειναι να την πληρωνει ο εργοδοτης) που τους συμπεριφερονται σα σκατα στα δημοσια νοσοκομεια παρολο που θεωρητικα τα εχουν ηδη πληρωσει, γιατι δεν εχουν χωσει το φακελακι οπως ο ελληνας.
    απλα αυτο που ισχυει και εδω ειναι η απολυτη μπουρδελοποίηση - ειτε 50 ειτε 360 ειτε 70.000 ενσημα στο νοσοκομειο εξαρταται που θα πεσεις και παντου υπαρχει πληρης ανοργανωσια.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ πελ 16/06/2010 04:45:10

      Γιατί κάνεις διαχωρισμό μεταξύ αλλοδαπών και Ελλήνων σε σχέση με τους γιατρούς? Αυτός ο συρφετός των κρατικοδίαιτων και ειδικά τα υψηλά κλιμάκια που έχουν ξεφύγει εντελώς δεν βλέπουν εθνικότητα μόνο χρήμα βλέπουν. Τον Έλληνα, εμένα, εσένα δηλαδή δε μας φέρεται σαν σκ... αν πέσουμε στην περίπτωση και δεν τους δώσουμε το φακελάκι, αυτό εννοείς? Το παρουσιάζεις σαν να λες οτι ο "ήρωας" ο Αλβανός δεν πληρώνει φακελάκι σαν το μαλ... τον Έλληνα και καλά. Ο καημένος ο Έλληνας ψώνισε απο σβέρκο, γιατί έχει στη χώρα του ΚΑΙ τον Αλβανό αλλά ΚΑΙ τους μίστερ φακελάκι.
      Άκυρο λοιπόν το σύνθημα που προσπαθείς να δώσεις.

  22. GreenHorses avatar
    GreenHorses 16/06/2010 01:52:35

    Αυτά τα πληρώνει ο ΣΥΡΙΖΑ

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 16/06/2010 01:53:07

      Τα ποσοστά πάνε ανάλογα με την συνιστώσα.

  23. STRIGOS avatar
    STRIGOS 16/06/2010 01:53:18

    ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ,ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΡΙΣΤΙΚΟΙ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ,Ή ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ.ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΕΙΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΤΕ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ,ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ,ΕΙΔΙΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ,ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΓΚΡΙΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ.ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ,ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΙ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥΣ.ΔΗΛΑΔΗ,ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ,ΠΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ,ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΛΑΟ.ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ Ή ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ.ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΤΟΥ Ι.Κ.Α. ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ.ΟΙ ΤΣΤΓΓΑΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ.ΓΙΑΤΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΣΕ 80-85 ΧΡΟΝΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ?

    • nassos avatar
      nassos @ STRIGOS 16/06/2010 02:56:02

      Γιατί μας κυβερνάνε αληταράδες φίλε μου.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ STRIGOS 16/06/2010 04:38:44

      Τι δουλειά έχουν ακόμα μέσα στην Ελλάδα τόσοι Αλβανοί και άλλοι αφού τόσοι πολλοί Έλληνες είναι άνεργοι πλέον?
      ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ?
      Δεν με ενδιαφέρει τι Ελληνοποιεί και πως το ΠΑΣΟΚ και πόσους χαπάκηδες μπορεί να συνάξει ο ΣΥΡΙΖΑ, εγω και πάρα πολύς κόσμος που μιλώ καθημερινά ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!

  24. rage avatar
    rage 16/06/2010 08:48:22

    Γιατί δεν τους ασφαλίζουν λοιπόν; Δεν είναι απλό;