#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Tα φωτοβολταϊκά είναι το φιλί της ζωής για τους ληξιπρόθεσμους αγρότες"



Το φωτοβολταικό σκάνδαλο στην Αιτωλοακαρνανία, οι ΄΄βολευτές΄΄ και οι ΄΄κορυφαίοι΄΄

Μια τρελλή ιστορία με πολλή αίσχος!!!

Το θέμα των φωτοβολταικών σε κάνει να θέλεις να ουρλιάξεις, να βρίσεις, να προσβάλλεις. Δηλαδή τι πρέπει να πείς και να κάνεις,  για να καταλάβουν οι παντός είδους ιθύνοντες της κρατικής μηχανής, οι  εκπρόσωποι του νομού μας, εθνικοί ΄΄βολευτές΄΄ και οι ντόπιοι νταβαζήδες της αγροτιάς, οτι υπάρχει και όριο στο αίσχος...

Ο εκπληκτικός αυτός τύπος, το κλασσικώτερο παράδειγμα νεποτισμού στη χώρα, απο τη συνομοταξία των επαγγελματιών της πολιτικής, ο ελέω θεού –υιός, εγγονός  Παπανδρέου- και εξαπατηθέντος λαού, πρωθυπουργός του ΔΝΤ, βγήκε και μίλησε στον ελληνικό λαό για πράσινη ανάπτυξη, η κυβερνηση του έφερε νόμο στη βουλή για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες και οι υπουργοί του διαλάλησαν τη καλή τους πραμάτια για τους αγρότες δηλαδή μια που δε μπορείτε να καλλιεργήσετε καπνά, μια που δε μπορείτε να σπείρετε  σιτάρια,  καλαμπόκια, βαμβάκια, να σπείρετε λαμπογιάλια, φωτοβολταικά, χωρίς κόπο, κάθονται που κάθονται τα χωράφια σας αξιοποιήστε τα.

Δηλώσεις απο την ΄΄αείμνηστο΄΄ Μπατζελή για το πόσο η κυβερνηση του σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ σκεφτόταν τους αγρότες και πως θα επιδοτούσαν  τη ΄΄καλλιέργεια΄΄ μέσω  του προγράμματος Αλ.Μπαλτατζή

Απο κοντά και οι ΄΄βολευτές μας΄΄ με δηλώσεις και φανφάρες. Οι αγρότες, έχοντας πολλές φορές στο παρελθόν υποστεί στη καμπούρα τους τη κυβερνητική –κάθε απόχρωσης- ανυποληψία, παρέμειναν σκεφτικοί. Εκεί όμως έρχεται ο ρόλος των ντόπιων αλλά και εθνικών  πράσινων αγροτοπατέρων. Τον περασμένο Ιούλιο η Ε.Α.Σ Αγρινίου σε ενημερωτική διάσκεψη με τη συμμετοχή του προέδρου της  κ. Κουτσουπιά, του προέδρου της ΠΑΣΕΓΕΣ κ. Καραμίχα αλλά και του Δημάρχου Αγρινίου κ. Μοσχολιού ενημέρωσε τους αγρότες για τις νέες τους δυνατότητες.

Ελεγε ο  κ. 94% πρόεδρος  της ΕΑΣ Αγρινίου «οι αγρότες σήμερα μπορούν να επενδύσουν στα φωτοβολταϊκά και να διασφαλίσουν ένα καλό εισόδημα, επειδή η ΠΑΣΕΓΕΣ και η Ένωση, το διεκδίκησε και το πέτυχε».Σχετικά με την όλη αναστάτωση που δημιουργήθηκε, ο κ. Κουτσουπιάς απέδωσε ευθύνες στα τοπικά συμφέροντα που όλα αυτά τα χρόνια είχαν συνηθίσει να κερδοσκοπούν σε βάρος των αγροτών. «Να τα ξεχάσουν αυτά», είπε χαρακτηριστικά και συμπλήρωσε πως «φορείς και πρόσωπα αντιδρούν ακριβώς, επειδή διαπιστώνουν πως οι αγρότες, δεν είναι πια τα εύκολα θύματα».

Απο κοντά και οι τράπεζες με τα προγράμματα για τη πράσινη ανάπτυξη και τα δάνεια, για το καλό των αγροτών φυσικά. Να και τα συμβόλαια [!] των ενώσεων με μεγάλες εταρείες προμήθειας και εγκατάστασης φωτοβολταικών...

Ετσι λοιπόν φτάσαμε να γίνουν, αν αληθεύουν τα δημοσίεύματα  700 αιτήσεις αγροτών. Οι αγρότες αυτοί πληρώσαν απο το υστέρημα τους πάνω από  2.000.000 ευρώ, τα περισσότερα των οποίων διακινήθηκαν μέσω της  ΕΑΣ Αγρινίου [Για λόγους διαφάνειας καλό θα ήταν να  ανακοινώσει η ΕΑΣ  πού δαπανήθηκαν αυτά τα χρήματα]

Οι μέρες περνάνε, αποτελέσματα δεν υπάρχουν, μουρμούρες  μεταξύ των Υπουργών ακούγονται και δειλά – δειλά βγαίνουν προς τα έξω προβλήματα για την υλοποίηση του σχεδίου.

Τον περασμένο Δεκέμβρη ο κ. Ζερβός πρόεδρος και διευθύνων συμβουλος της ΔΕΗ ενημέρωσε  τη ΡΑΕ ότι σε 18 νομούς της χώρας [μεταξύ των οποίων και η Αιτωλοακαρνανία] το δίκτυο της ΔΕΗ είναι απολύτως κορεσμένο και δεν μπορεί να ικανοποιήσει τις αιτήσεις των αγροτών, αν δεν δρομολογηθούν νέα δίκτυα με δαπάνη των επενδυτών. Για τους υπόλοιπους νομούς καταβάλλεται προσπάθεια για την ικανοποίηση των αιτημάτων.

Ακούσατε – ακούσατε και ουρλιάξτε μαζί μου... Πότε το διαπίστωσε αυτό η ΔΕΗ, τον Δεκέμβρη; Δεν είχε συγκεντρώσει τα στοιχεία όταν γίνονταν οι πρωθυπουργικές και υπουργικές ανακοινώσεις; Δεν είχε κάνει κάποια υποτυπώδη μελέτη;  Τι άλλαξε απο τον Σεπτέμβρη που υπέβαλλαν τις αιτήσεις οι αγρότες; Γιατί τον Αύγουστο δε βγήκε  η ΔΕΗ να πεί στους αγρότες των 18 νομών να μην υποβάλλουν αιτήσεις γιατι το δίκτυο δε σηκώνει; Γιατί η ΔΕΗ δεν προστάτευσε τους αγρότες απο το να πετάξουν 3 με 4.000 ευρώ; Επειδή ήταν Αύγουστος και λείπαν σε διακοπές ή επειδή οι αγρότες έχουν πολλά;

Ας αναφωνήσουμε λοιπόν όλοι μαζί ΑΙΣΧΟΣ!

Επίσης στις 3/12/2010, δηλαδή όταν πλέον η ΔΕΗ ξύπνησε και αντιλήφθηκε οτι το δίκτυο στους 18 νομούς [επαναλαμβάνω μεταξύ των οποίων και η Αιτωλοακαρνανία] δε σηκώνει, η ΡΑΕ  με την απόφαση 2178/2010 χορηγεί άδεια παραγωγής ενέργειας 5,5 ΜW με εγκατάσταση φωτοβολταικού σταθμού στη θέση Στράτος Αιτωλοακαρνανίας. Δικαιούχος η εταιρεία  ΄΄SOLARLAB A.E.΄΄. Ξέρετε τίνος ιδικτησία είναι η εταιρεία αυτή; Της ΔΕΗ παρακαλώ! Εμπαιγμός; Δηλαδη για τους αγρότες δε χωράει το δίκτυο αλλά για τη ΔΕΗ χωράει 55 επί 100 ΚW, ή να το πω διαφορετικά περιμένω πρώτα να δώσω  την άδεια  των 5,5 ΜW στον  ...εαυτό μου και μετά ανακοινώνω ότι το δίκτυο είναι κορεσμένο

Ας αναφωνήσουμε  και πάλι ... ΑΙΣΧΟΣ!

Τωρα ποιές ήταν οι αντιδράσεις των –υποτίθεται- υποστηρικτών των συμφερόντων των αγροτών

Οι εθνικοί αντιπρόσωποι, αντιπολίτευση, Σταμάτης, τέλεια απουσία, σιγή, μάλλον ετοιμάζει το επόμενο λάθος του, Σαλμάς, σιγή ο κατά τα άλλα λαλίστατος Μάριος, σίγουρα ειναι θλιμμένος με τη μη τοποθέτηση του σε θέση σκιώδους υπουργού από τον αρχηγό Αντώνη,  Καραγκούνης, φήμες τον φέρουν να αναλαμβάνει την οργάνωση του  LOVE PARADE, που χρόνος ν ασχοληθεί με τους αγρότες

Να επισημάνω όμως τη θαρραλέα στάση της ΝΟΔΕ Αιτωλοκαρνανίας η οποία με την ανακοίνωση της στις 14/9/2010 τόνιζε  τους κινδύνους για τους αγρότες και έσωσε τη τιμή της παράταξης, αλλα και με τη χθεσινή της ανακοίνωση τη στιγμή που οι βουλευτές της κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου

Συμπολίτευση, Μωραίτης είναι Υπουργός δε μπορεί να μιλήσει, Κουρουμπλής σιγή αλλά έιχαμε δυό ενέργειες που κυριολεκτικά  ταράξαν τα νερά. Ο κ. Μακριπίδης με τον ανεξάρτητο κ. Κουτσουπιά συναντήθηκαν με το κ Ζερβό της ΔΕΗ και ζήτησαν την ικανοποίηση όλων των αιτήσεων των αγροτών της Αιτωλοακαρνανίας. Δύο πράγματα μου μείναν απ αυτή τη συνάντηση. Πάντα με την επιφύλαξη της ορθής αποτύπωσης αλλά το διάβασα σε πολλά ιστολόγια και ιστοσελίδες, το ένα ήταν ο τιτλος της ανακοίνωσης του κ. Μακριπίδη ΄΄Κορυφαία [;] συνάντηση του Α. Μακριπίδη και Θ. Κουτσουπιά με τον Πρόεδρο της  ΔΕΗ Α.Ζερβό΄΄ και η τελευταία παράγραφος όπου αναφέρεται ότι

΄΄Η Διοίκηση της Δ.Ε.Η έδειξε κατανόηση όσον αφορά τα αιτήματα και ότι διατίθεται στα πλαίσια του ρόλου της να βοηθήσει στην προσπάθεια για την πράσινη ανάπτυξη. Η Εταιρεία όπως προέκυψε από την συνάντηση, ελπίζει ότι σε συνεργασία με τα συναρμόδια Υπουργεία Περιβάλλοντος και Αγροτικής Ανάπτυξης θα αντιμετωπίσει σε θετική κατεύθυνση τα αιτήματα που αφορούν τις επενδύσεις σε Φωτοβολταϊκά των Αγροτών΄΄

Βουλευτής ΄΄Καλοχαιρέτας΄΄ ετελείωσε δηλαδή....

Τους ΄΄ κορυφαίους΄΄ όμως διαψεύδει η Κ. Γιαννακά, η οποία συμμετέχοντας σε επερώτηση 18  βουλευτών  του ΠΑΣΟΚ ζητάει  απολογίες για τον αποκλεισμό της Αιτωλοακαρνανίας απο τον σχεδιασμό της ΔΕΗ για τα φωτοβολταικά

Οποίον αίσχος πολιτικής!

Εκπρόσωποι των Αιτωλοακαρνάνων αγροτών στη Βουλή και αγαπητοί αγροτοπατέρες, Κουτσουπιά και Καραμίχο, εφόσον διαθέτετε το ειδικό βάρος –να μη πώ άλλη λέξη-  και θέλετε πραγματικά να βοηθήσετε τους εξαπατηθέντες αγρότες, στην εξαπάτηση των οποίων και εσείς συμμετείχατε είτε με πραξεις είτε με παραλέιψεις

Ζητήστε άμεσα τη παραίτηση της Υπουργού Ενέργειας κ. Μπιρμπίλη και του προέδρου της ΔΕΗ κ. Ζερβού για τον πέρα έως πέρα ερασιτεχνικό χειρισμό του θέματος, το οποίο αποτελεί σκάνδαλο
Ζητήστε τη παρέμβαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης για τη προστασία των αγροτών των 18 νομών και αν δεν μπορεί να παραιτηθεί
Ζητήστε την ανάκληση της σκανδαλώδους απόφασης της ΡΑΕ χορήγησης της άδειας παραγωγής 5,5 ΜW στη θυγατρική της ΔΕΗ   ΄΄SOLARLAB A.E΄΄  για τη περιοχή της Στράτου, αυτό σημαίνει 55 άδειες 100 ΚW  σε αγρότες
Ζητήστε την άμεση αναβάθμιση του Δικτύου της ΔΕΗ για τη δυνατότητα κάλυψης όλων των αδειών των αγροτών

Δημήτρης Αρβανίτης

Δημοτικός Σύμβουλος Ξηρομέρου



ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2011 10:18:04

    Ο τίτλος τα λέει όλα. Για ληξιπροθεσμους αγρότες, πλασιέ διαφορους, γερμανούς κατασκευαστές, έλληνες "μηχανικούς". Πληρωμένο από €400 την ηλικαή μεγαβατώρα, όταν η ίδια ηλιακή μεγαβατώρα κάνει €100 στην Τουρκία, και η συμβατική θερμική μεγαβατώρα κάνει 40 ή 50 (με ανιτρυπαντικά -- χωρίς κάνει 35)

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2011 10:20:00

    Και με συγχωρείτε, δεν ξύπνησα μια μέρα και αποφάσισα ότι είναι απάτη... Αλλά απάτη είναι από την Κλιματολογία μέχρι αυτό. Κακόγουστη, καταπιεστική και πανάκριβη (μονολεκτικά, Πράσινη).

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 10:21:25

    κ Αρβανιτη,
    1. να κανετε αγωγη και ασφαλιστικα μετρα ( παυση λειτουργιας ) στην ΕΑΣ για αδιαφανεις διαδικασιες. Να απαιτησετε τα συμβολαια αμοιβων των "συμβουλων" βασιε νομου.
    2. μελετηστε τις προσφορες που σας εδωσαν και δειτε τους ορους των συμβολαιων. Εαν σε αυτους δεν περιλαβμανονται παραγραφοι μη εκτελεσης της συμβασης, να του κανετε αγωγη και να διεκδικησετε το εισοδημα που χανετε.
    3. Εαν πηρατε Δανεια για προαγορες πανελ, δυτυχως εχετε να κανετε με την Τραπεζα και δε θα βρειτε ακρη, Εκτος εαν προσφυγετε στην Προστασια του Πολιτη.. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !
    4. Να πειτε στους Βουλευτες του ΠΑΣΟΚ τυπου Γιαννακα... λαλιστατη κ αυτη, οτι ειναι υπευθυνοι μιας και δεν μελετησαν τι ψηφιζαν περσυ το καλοκαιρι..
    5. Να κανετε αγωγη στο Υπουργειο για απιστα, και διαδωση ψευδων στοιχειων.
    6. Να στειλετε εξωδικο επιστολη στη ΔΕΗ και να απαιτησετε να αναβαθμισει τους υποσταθμους..... με δικα της εξοδα και αμεσα.-

    Τελος να πατε να βρειτε ολους αυτους που σας πλησιασαν ως συμβουλοι και να απαιτησετε αποζημιωση και να κανετε μυνησεις καταλογιζοντας ευθυνες για παραπλανηση με δολο. Μονο ετσι θα ξετυλιξετε το κουβαρι και βρειτε το που πηγαν τα $$ σας !

    Δυστυχως δεν διαβαζατε ΑΝΤΙΝΕΑ περσυ... θα ειχατε μαθει την αληθεια και το δουλεμα της κυβερνησης. Εγραφα οτι θα βγουν οι αγροτες στους δρομους και δε θα μαζαυονται.. και πολλα αλλα.
    Εαν σας ειναι προχειρα τα ονοματα συμβουλων και εταιριων που σας προσεγγισαν στειλτε τα στον Φακτωρα... κατια θα κανουμε γ αυτους.

    Η Μπιρμπιλη πρεπει να παραιτηθει σημερα.

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 10:35:53

      Και άλλοι ετοιμάζουν αγωγές κατα ΥΠΕΚΑ. Μία για απιστία. Κάπου έχει παρεξηγήσει ο ΓΑΠ τι ρόλο παίζει μια Κυβέρνηση και τι ρόλο παίζει η γυμναζόμενη ομιλιογράφος του (με όλο τον διαπλεκόμενο συρφετό που εχει στελεχώσει ΡΑΕ και υπηρεσίες)

      Και να στείλη τον Τσιπουρίδη στην Ικαρία να δει την Πράσινη Ανάπτυξη, Και τον Ζερβό στην Κρήτη (όχι Αρθούρε, μην το κάνεις, οι Κρητικοί δεν είναι ευγενείς σε τέτοια). Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι!...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 19/01/2011 10:44:06

        εδω η ΔΕΗ δεν συνδεει αλλους με το προσχημα οτι δεν εχει κανει διαγωνισμο για τα υλικα αναβαθμισης των υποσταθων!! κοστος που πληρωνει ο πελατης !! και οι τοκοι τρεχουν... θα ασχοληθουν με τους αγροτες?? χαχαχαχ ΠΑΣΟΚ τεχνας κατεργαζεται.. οπως ο ΟΤΕ με τους εναλλακτικους και τα δικτυα... νταβα-μπορντελ.

        ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 11:12:28

      Ας πάρουν θάρρος και ας προχωρήσουν. Με παρακάλια και υποσχέσεις δουλεία δεν γίνεται. Και ο Άγιος φοβέρα θέλει.

      Εδώ ένας που δεν φοβάται αλλά βρυχάται! H**p://www.antinews.gr/?p=78239

  4. Misha avatar
    Misha 19/01/2011 10:26:35

    Τα πράσινα καλούδια διαφημίζονται από τις Τράπεζες, όπως συνέβαινε παλιότερα με τις κάρτες, τα ποικίλα δάνεια κλπ

    Δεν χρειάζεται πολύ νιονιό για να καταλάβει κανείς πως έχει λάκκο η φαβα, μεγάλο μάλιστα...

  5. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/01/2011 10:50:09

    Από το Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα όρους σύνδεσης έχουν πάρει μόνο λίγοι αγρότες στη Μακεδονία. Κανείς άλλος. Και έχουμε μέλλον ακόμα.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω πως είναι η κοροϊδία και η δημιουργεία προσδοκειών. Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, πως τα λεφτά δεν τα δώσαν ακόμα οι αγρότες, εκτός από 500 ευρώ στην ΕΑΣ και άλλα τόσα στη ΔΕΗ. Πάντως θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς δώσαν ή τι τους παρακρατήσαν για κάθε αίτηση και από τι κονδύλι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/01/2011 10:53:09

      εχω ακουσει οτι οι παρατρεχαμενοι της ΠΑΣΕΓΕΣ... χρεωναν απο 3-15.000 Ευρω/ φακελο !! κανε πραξεις επι ποσες χιλιαδες αγροτες θελεις 2.000? 6-30.000.000 Ευρω αερας.. Πρασινη σακουλα
      αυτες ειναι δουλειες.. και μαυρες. ΠΑΣΟΚ.

      ΠΠ

  6. Εnzo avatar
    Εnzo 19/01/2011 10:52:49

    εχουν να πεσουν πολλες φαπες στην ρουμελη.

  7. anonymouse avatar
    anonymouse 19/01/2011 10:55:13

    Επειδή κάποιοι γύρω μας είναι απατεώνες και κατακάθια δεν σημαίνει ότι η κλιματική αλλαγή και οι ΑΠΕ είναι επίσης απάτη.
    Κατά τα άλλα είδαμε τα ίδια να συμβαίνουν το 99 μόνο που αντί για ΦΒ είχαμε μετοχές.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ anonymouse 19/01/2011 11:15:57

      Η κλιματική αλλαγή είναι κατα 99% απάτη (αν θες παραπομπές, βάλε το νικ μου και την λέξη κλιματολογία στο γκουγκλ, θα σουν βγουν μερικές αναρτήσεις, δες τα tags "κλιματολογία" και βρες μου λάθη)

      Οι ΑΠΕ είναι απάτη με την έννοια ότι 1) Ποτέ των ποτών δεν θα υποκαταστήσουν συμβατική παραγωγή στην κλίμακα που χρησιμοποιούμε ενέργεια. 2) Ποτέ των ποτών δεν πρόκειτα ούτε καν να τσοντάρουν στην κατανάλωση ενέργεια χωρίς ΔΙΠΛΑΣΔΙΑΣΜΟ και ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟ του κόστους του ρεύματος, σε σχέση με πυρηνικά, συμβατικά κλπο. Εάν αισθάνεσαι πλούσιος, πλήρωνε. 3) Όλη η φημολογία περί τέλους πετρελαίου κλπ, είναι παλαιό παραμύθι που ανακυκλώνεται. Κάποτε όλα θα τελειώσουν. Κάποτε, ΟΛΑ. Σίγουρα όταν ο ΗΛΙΟΣ γίνει κόκκινος γίγαντας και μας καταπιεί.

      Με το νικ μου και λέξεις που σε ενδιαφέρουν στο θέμα, γκουγκλ. ΚΑΘΕ ισχυρισμός μου έχει παραπομπές. Δεν έχω το αλάνθαστο, αλλά φίλε, και κάτι σκαμπάζω, και το ψάχνω, το ψάχνω. Το κλειδί είναι ΠΟΙΟΣ πληρώνει ΤΙΝΟΣ λογαριασμό.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ anonymouse 19/01/2011 11:18:26

      κάτι τέτοια είπε και η Ακαδημία Αθηνών χτες, προχτές. Διπλωματικά, κομψά, μην ενοχλήσουν και πολύ, αλλά το είπαν. Χαίρομαι και με κάνει υπερήφανο για την Ακαδημία Αθηνών. Κάτι Τσιπουρίδηδες και Ζερβοί να επιστρέψουν τα πτυχία τους

      h++p://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=18/01/2011&id=242491

      • sawas avatar
        sawas @ archaeopteryx 19/01/2011 11:37:28

        1) για την ακαδημία κρατά μικρό καλάθι
        2) αν δεν απατώμαι είναι η δεύτερη τέτοια ανακοίνωση που κάνει.





        3) τέτοιες ανακοινώσεις έχουν πολλαπλούς σκοπούς, δεν είναι τυχαίο που γίνονται (ξανά) αυτήν την στιγμή!!!!!!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ sawas 19/01/2011 14:34:57

          πάντα μικρό το καλάθι (με εξαίρεση την δήλωση της Ιαπωνία για το Κυότο), αλλά τουλάχιστον είπαν και γράφτηκε το προφανές: Ακριβές και μη ρεαλιστικές σαν τόσο% της συνολικής παραγωγής. Όταν σου λένε ο ουρανός είνα πράσινος και βγει η Ακαδημία και πει δεν είναι πράσινος αλλά μπλέ, είναι ...ανακούφιση.

          Για τα πυρηνικά, μην πολυάγχεσαι. Θέλουν ζήτηση και η ζήτησή μας πέφτει (και όταν καταλάβουν ότι με την εξοικονόμηση παθαίνουν ζημιά θα δεις, θα μας λένε "χαλάτε ρεύμα"). Το κρίμα είναι ότι θα βάλουν οι γείτονες και εμείς θα εισάγουμε.

          • sawas avatar
            sawas @ archaeopteryx 19/01/2011 15:23:18

            Για την Τουρκία και τους μέσο-μακροπρόθεσμους στόχους της
            μια καλή αναλυτική προσέγγιση (και φρέσκια) εδώ:
            h**p://www.strategyreport.gr/?p=6628 Για το κόστος (overnight cost)
            κατασκευής όταν βλέπω νούμερα όπως 2500-4000$/ΚW αρχίζω να αμφιβάλω
            για το αν «ουρανός είναι πραγματικά μπλε»
            http://www.vermontlaw.edu/Documents/IEE/20100909_cooperStudy.pdf
            Ξεκίνα με 4000$/ΚW και όπου καθίσει η μπίλια……….με δικά σου και
            δικά μου λεφτά!!!!! Και αυτά είναι μόνο το κόστος κατασκευής…….το
            σήριαλ έχει πολλά επεισόδια, όχι ανέξοδα.

  8. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/01/2011 10:56:58

    Μιλούσα μόνο για τους αγρότες στην Αιτωλοακαρνανία.
    Η ΠΑΣΕΓΕΣ έχει συγκεκριμένη σύμβαση 3000 ευρώ για το πλήρες πακέτο αδειοδότησης, αλλά στις πιο πολλές περιοχές οι αγρότες μέχρι αυτή τη φάση έχουν δώσει μόνο 500. Αν ισχύει ακριβές όμως κάτι άλλο καλό θα ήταν το μάθουμε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/01/2011 11:04:08

      3.000 συν γρηγοροσημο.. αδειοσημο. εκτος.. παγωτο..

      ΠΠ

  9. andreas plakas avatar
    andreas plakas 19/01/2011 11:07:07

    5 !!! εταιρειες ηταν οι συμβουλοι της ΠΑΣΕΓΕΣ. ψΑΧΤΕ ΤΕΣ ,βρειτε τες καντε κατι.
    Η μεγαλη μπιζνα ομως ηταν η εγκατασταση ,θα γινοταν διαγωνισμος για τα πανελς κεντρικα απο τον καραμιχα και τα τσιρακια του.Ειναι για κρεμασμα!

  10. DrNo avatar
    DrNo 19/01/2011 11:11:01

    Τους εξαπάτησε: α) η Μπιρμπιλη που ανευθυνα κατήργησε κάθε κανόνα της προηγούμενης κυβερνησης και επέτρεψε σωρηδόν νέες αιτήσεις με το νόμο 3851/10
    β) Ο Ζερβός που ανέυθυνα (βλέπε ιστοσελίδα ΔΕΗ) δεχόταν τις αιτησεις σαν να μην τρέχει τίποτα, ενώ ο κορεσμός δικτύων ήταν γνωστός στη ΔΕΗ. Δεν μπορεί να ισχυρίζεται σήμερα "δεν μας ρωτησε κανείς", αφού εξέδιδε και οδηγίες για τις αιτήσεις ως επίσημη ΔΕΗ.

    Οι ΠΑΣΕΓΕΣ , μελετητές, λαουτζίκος κλπ ψωρολαδιάρηδες δεν ευθύνονται, διότι απλώς ακολούθησαν το νόμο Μπιρμπίλη και τις ανακοινώσεις ΔΕΗ.

    Εάν είμαστε σοβαρό κράτος θα παραιτηθεί η Μπιρμπίλη.
    Εάν είμαστε ημι-σοβαρό κράτος θα παραιτηθει ο Ζερβός (που εχει και ευθύνες έναντι δικαστηρίων)
    Εάν είμαστε τριτοκοσμικό κράτος, το "κόμμα των φωτοβολταικών" θα χάσει τα λεφτά του, όπως τα έχασε το 1999 το "κόμμα του χρηματιστηρίου"

    Διαλέξτε τι είμαστε!

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ DrNo 19/01/2011 11:33:27

      ALL THE ABOVE !!!!!!!!!




      Μιά άποψη.- (και γράμματα γνωρίζω).

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/01/2011 11:30:36

    Δημήτρη Αρβανίτη, εύγε!

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/01/2011 11:35:41

    Δεν είμαι των θετικών επιστημών και αποφεύγω να σχολιάζω θέματα που δεν γνωρίζω. Οπότε στην ουσία του θέματος των φωτοβολταϊκών θα μπω.
    Θα ήθελα όμως να αναφερθώ σε ένα θέμα αισθητικής (και όχι μόνο):
    Συνάδει με την "πράσινη ανάπτυξη" και με τον σεβασμό στο περιβάλλον ένας κάμπος σπαρμένος με φωτοβολταϊκά και ένας οικισμός με σπίτια με κόκκινα κεραμίδια όπου τα κεραμίδια είναι καλυμμένα από φωτοβολταϊκά;
    Ειδικά το πρώτο.
    Σκεφτείτε μία βουνοπλαγιά όπου θα μπορούσε να έχει ελιές ή άλλη καλλιέργεια ξερική και στη θέση της να υπάρχουν φωτοβολταϊκά. Σκεφτείτε ένα κάμπο. Σκεφτείτε ένα χέρσο χωράφι σε Κυκλαδονήσι με θέα στη θάλασσα να είναι γεμάτο φωτοβολταϊκά.
    Προσωπικά, με ενοχλούν πολυ περισσότερο από τις ανεμογεννήτριες.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 19/01/2011 11:36:18

      Συγγνώμη, διόρθωση: Στην ουσία του θέματος ΔΕΝ θα μπω.

      • DrNo avatar
        DrNo @ ΒΙΣ 19/01/2011 11:42:31

        Συγχαρητήρια για την αισθητική σου.
        Κάτι (ΦΒ) πού έχει ύψος 2μέτρα και φαίνεται από τα 50 μέτρα σε ενοχλεί. Κάτι άλλο (αιολικο) που εχει ύψος 100μετρα και φαίνεται από τα 5000 μέτρα δεν σε ενοχλεί!

        Φίλε φτιάξε ΜΚΟ με θέμα την αισθητική τοπίου! Θα σκίσεις!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ DrNo 19/01/2011 12:12:40

          και ηχητική τοπίου... Ακούγεται στο χιλόμετρο, και όταν είναι πολλές μαζί και παραπέρα.

          Αρέσουν στην Μπιρμπίλη όμως (το έχει πει...)

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ DrNo 19/01/2011 12:24:45

          Μια και δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η επίπτωση των ΑΠΕ στην αισθητική μιας άκρως τουριστικής -σε βαθμό εξάρτησης από τον τουρισμό- χώρας, εγώ θα σε ρωτήσω το εξής:

          Στην Ολλανδία, για παράδειγμα, που είναι διάσπαρτη από ανεμογεννήτριες, ξέρεις να υπάρχει τουρισμός; Μόνο στο Άμστερνταμ πηγαίνουν, όσοι πηγαίνουν, για τις "βιτρίνες" και για τα χασίσια στα coffee shops. Και όταν αυτά κλείσουν, ο τουρισμός θα εκλείψει. Έχουν λοιπόν την πολυτέλεια οι Ολλανδοί να μην τους πολυνοιάζει η αισθητική (την οποία έτσι κι αλλιώς αντισταθμίζουν με τα όμορφα κτίριά τους). Εμείς, την έχουμε;

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ DrNo 19/01/2011 13:15:13

          Η κριτική σας είναι άτοπη. Δεν μίλησα για ανεξέλεγκτη εγκατάσταση ανεμογεννητριών. Εννοείται ότι είμαι υπέρ της επιλεκτικής εγκατάστασής τους. Σε συγκεκριμένες τοποθεσίες και σε συγκεκριμένους αριθμούς. Τα φωτοβολταϊκά όμως που είναι σπαρμένα σε άλλοτε πράσινα χωράφια και καλύπτουν τα πάντα, αυτά δεν ενοχλούν;
          Αλλά γιατί να μην μιλήσουμε επιτέλους για το θέμα-ταμπού στην Ελλάδα; Την πυρηνική ενέργεια.
          Η Τουρκία φτιάχνει ήδη και άλλο εργοστάσιο δίπλα σχεδόν στα σύνορά μας. Οπότε, οι ενστάσεις μας για πυρηνικό ατύχημα είναι μάλλον ανόητες (εκτός και αν το φράγμα του Εβρου, εκτός από λάθρο, φιλτράρει και τον αέρα, όπως παλιά που έφταχναν το τείχος στην Προβηγκία να μην εξαπλώνεται η πανούκλα).
          Μήπως κάποτε θα πρέπει να το δουμε σοβαρά το θέμα του πυρηνικού εργοστασίου παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας;

  13. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/01/2011 11:50:51

    Το θέμα των φωτοβολταικών και γενικά της πράσινης ανάπτυξης δεν το γνωρίζω. Γνωρίζω όμως ότι η παραγωγή ηλιακής και η αιολικής ενέργειας στοιχίζει ακριβά. Στοιχίζει ακριβά και στο κράτος και στη ΔΕΗ που την αγοράζει και στους πολίτες που την πληρώνουν και τελικά στους ίδιους τους αγρότες.

    Στοιχίζει ακριβά όμως και στη κοινωνία που αποκτά αγρότες που δεν θέλουν να εργαστούν για να παράγουν τροφή και στους πολίτες οι οποίοι θα πληρώνουν ακριβά τα τρόφιμα που θα σπανίζουν.

    Τα χωράφια υπάρχουν για να καλλιεργούνται για να παράγουν γεωργικά και κτηνοτροφικά προϊόντα και όχι ρεύμα. Όταν λοιπόν παραβιάζονται οι κανόνες της φύσης αρχίζουν τα προβλήματα. Όταν αυτός που με τον ιδρώτα του θέριζε σιτάρια κριθάρια και αραποσίτια, αποφασίζει να την αράξει, να μην δουλεύει και σπέρνει στα χωράφια του ηλιακά πάνελ, δηλαδή από γεωργός γίνεται εργοστασιάρχης παραγωγής ρεύματος, πρέπει να γνωρίζει ότι εκτός από τα παράσιτα των φυτών υπάρχουν και τα κοινωνικά παράσιτα που θα προσπαθήσουν να του τη φέρουν.

    Και ασφαλώς είναι τελείως διαφορετικό κάποιος πολίτης να εγκαθιστά ανεμογεννήτρια ή κάποια πάνελ για την παραγωγή της ηλεκτρικής ενέργειας που χρειάζεται για τις ανάγκες του και το περίσσευμα της να το πουλάει στη ΔΕΗ και άλλο η σπορά των χωραφιών με ηλιακά πάνελ.

    Δεν διαθέτω χωράφια, πιστεύω όμως ότι είναι ευλογία κάποιος να διαθέτει και να τα καλλιεργεί, ανεξάρτητα του βασικού επαγγέλματος που ασκεί. Όταν όμως διαθέτει και τα χρησιμοποιεί για να παράγει ρεύμα, είναι σαν να πετάει "τα άγια τοις κυσί".

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αρματιστής 19/01/2011 13:20:00

      Αυτό ακριβώς! Και εδώ μπαίνει μία άλλη διάσταση: Η ανεμογεννήτρια, όταν είναι τοποθετημένη σε έναν άδεντρο λόφο, θέτει ένα θέμα αισθητικής (όχι βέβαια πάντα ή τουλάχιστον όχι για εμένα. Σε κάθε περίπτωση, προτιμώ 5 τσιμεντένιους ανεμόμυλους, παρά 20 στρέμματα μαύρα πάνελ). Δεν αχρηστεύει όμως ο ανεμόμυλος καλλιεργήσιμη γη.
      Το φωτοβολταϊκό, όμως, στο ιδιωτικό χωράφι αχρηστεύει την καλλιεργήσιμη γη. Οταν βλέπεις στην Αρκαδία οροπέδιο, που μπορούσε να έχει μηλιές και αμυγδαλιές και αμπέλια, να είναι μαύρο από τα πάνελ, ε, δεν είναι και πιο "πράσινη" ανάπτυξη αυτή.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΒΙΣ 19/01/2011 13:37:15

        η Α/Γ καταστρέφει την γαλήνη του τοπίου (ή την θέα από το ξενοδοχείο ή το εξοχικό). Αλλά αισθητικά και τα δύο είναι λίγο χάλια. Και χωρίς πλάκα, "ακούγονται" τα αιολικά. Έχει αποκτήσει και ιατρική ονομασία το σύνδρομό τους. Και τα φ/β είναι χάλια.

        Και τα δύο μοσχοπληρωμένα (χωρίς αντίκρυσμα) στον λογαριασμό της ΔΕΗ

        • DrNo avatar
          DrNo @ archaeopteryx 19/01/2011 14:00:47

          Αρχαιε κάποτε θα σκάσει και το θέμα του θορύβου!
          Ολες μα όλες οι ανεμογεννητριες έχουν εκπομπή θορύβου 100-120ντεσιμπέλ στη βάση τους (δείτε όποιο φυλλάδιο θέλετε).
          Το ΠΔ1180/81 όπως ισχύει ορίζει μέγιστη εκπομπή θορύβου τα 45ντεσιμπέλ στα όρια οικοπέδου βιομηχανικής -βιοτεχνικής εγκατάστασης...
          Ολες παράνομες είναι, αλλά δεν το ψάχνει κανείς γιατι οι Δ/νσεις Περιβάλλοντος των Νομαρχιών που έχουν ευθύνη ελέγχου, λαδώνονται ασύστολα. Μόνο βενζινάδες, αλουμινάδες και τυροκόμους κυνηγούν...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ DrNo 19/01/2011 14:05:17

            Στον Καναδά είναι Νο 1 θέμα ο θόρυβός τους.

        • dimitris hamenos avatar
          dimitris hamenos @ archaeopteryx 19/01/2011 16:29:28

          Φιλε archaeopteryx, αφου σας αποδοσω τα ευσημα για τις πολυ ενδιαφερουσες αναρτησεις σας θα ελεγα πως πιστευω οτι καθε τεχνολογια θα πρεπει να αξιοποιειται κατα περιπτωση. Στην περιπτωση της χωρας μας θεωρω πως η εγκατασταση Φ/Β και αιολικων συστημαματων σε πολυ μικρη κλιμακα (απο τα νοικοκυρια και τις επιχειρησεις) χωρις επιδοτηση της τιμης του ρευματος αλλα με φορολογικα κινητρα θα ηταν μια θετικη κινηση απο πολλες πλευρες. Επιγραμματικα αναφερω περαν της "πρασινης" ενεργειας την δημιουργια θεσεων εργασιας πανελλαθικα και γενικοτερα ενος κυκλου στην οικονομια με τηνσυμμετοχη και μικρων επιχειρησεων, την μη αλλιωση του τοπιου και ισως την δυνατοτητα βελτιωσης των τεχνολογιων παραγωγης ενεργειας.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αρματιστής 19/01/2011 22:59:31

      Σωστό. Σε χώρα όπου δεν υπήρχαν υποδομές και κουλτουρα με ΑΠΕ, παροτρύναν από τα πολιτικοοικονομικά ρετιρέ τους απλούς ανθρώπουςνα γίνουν παραγωγοί ηλεκτρικής ενέργειας. Υπό άλλες συνθήκες θα μιλούσαμε για επανάσταση, αλλά πρόκειται για φάρσα την οποία θα πληρώσουν οι φουκαράδες που θέλαν να κάνουν τις σχετικές επενδύσεις.

      Το υγιές σενάριο είναι να δοθούν σε επίπεδο νοικοκυριού ή επιχείρησης οι διευκολύνσεις (αλλά όχι επιδοτήσεις) να κάνουν τη δική τους εγκατάσταση για να καλύπτουν άμεσα τις δικές τους ανάγκες. Κι εν τέλει, αν είναι να δοθεί μέρος του παραγόμενου ρεύματος σε δίκτυο, αφού το νοικοκυριό θα μπορεί και να αποθηκεύει, ας δοθεί το δίκτυο που εξυπηρετεί την τοπική κοινωνία. Και οι πολεοδομίες και οι τράπεζες που δανειοδοτούν τέτοιες επενδύσεις να χρησιμοποιούν τέτοιο ρεύμα ή να παράγουν το δικό τους.
      Τότε θα μιλάμε για κουλτούρα ΑΠΕ, ενδιαφέρον σε τοπικό επίπεδο και υγιή συμμετοχή των άλλων φορέων πλήν των επενδυτών. Πολλές ιδέες μπορούν αν βγούν μπροστά. Αλλά δε θα μας "κατσουν" όσο η ιδεολογία της αρπαχτής παραμένει στα προαναφερόμενα ρετιρέ και φορείς, ΔΕΗ, τράπεζες, βουλευτές, ΠΑΣΕΓΕΣ ...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αρματιστής 19/01/2011 23:22:25

      Σωστό. Σε χώρα όπου δεν υπήρχαν υποδομές και κουλτούρα με ΑΠΕ, παρότρυναν από τα πολιτικοοικονομικά ρετιρέ τους απλούς ανθρώπους να γίνουν παραγωγοί ηλεκτρικής ενέργειας. Υπό άλλες συνθήκες θα μιλούσαμε για επανάσταση, αλλά πρόκειται για φάρσα την οποία θα πληρώσουν οι φουκαράδες που θέλαν να κάνουν τις σχετικές επενδύσεις. Ολοφάνερο πλέον ότι δημιουργήθηκε μια ακόμα φούσκα.

      Το υγιές σενάριο είναι να δοθούν σε επίπεδο νοικοκυριού ή επιχείρησης οι διευκολύνσεις (αλλά όχι επιδοτήσεις) να κάνουν τη δική τους εγκατάσταση για να καλύπτουν άμεσα τις δικές τους ανάγκες, αποθηκεύοντας παράλληλα. Κι εν τέλει, αν είναι να δοθεί μέρος του παραγόμενου ρεύματος σε δίκτυο, αφού το νοικοκυριό θα μπορεί και να αποθηκεύει, ας δοθεί στο δίκτυο που εξυπηρετεί την τοπική κοινωνία. Και οι πολεοδομίες που εγκρίνουν και οι τράπεζες που δανειοδοτούν τέτοιες επενδύσεις να χρησιμοποιούν τέτοιο ρεύμα ή να παράγουν το δικό τους. Αλλιώς, οι πολεοδομίες να μην έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν την εγκατάσταση στον οικιακό παραγωγό.
      Τότε θα μιλάμε για κουλτούρα ΑΠΕ, ενδιαφέρον σε τοπικό επίπεδο και υγιή συμμετοχή των άλλων φορέων πλήν των επενδυτών.
      Πολλές ιδέες μπορούν αν βγούν μπροστά. Αλλά δε θα μας "κατσουν" όσο η ιδεολογία της αρπαχτής παραμένει στα προαναφερόμενα ρετιρέ και φορείς, ΔΕΗ, τράπεζες, βουλευτές, ΠΑΣΕΓΕΣ ...

  14. Σταύρος avatar
    Σταύρος 19/01/2011 12:02:48

    Άφετε τους αγρότες έλθουσι προς εμέ!
    Προσοχή!
    Έχει κακά λογάκια!!!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σταύρος 19/01/2011 22:17:55

      Γειά σου αδερφέ Σταύρο!
      χώνε λέμε!

  15. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/01/2011 12:52:07

    Κάτι άλλο που πρέπει να μάθουμε είναι πόσα "πραγματικά" δώθηκαν στις εταιρείες λογισμικού εν μέσω κρίσης για να φτιάξουν το πρόγραμμα που απονέμει την ιδιότητα του αγρότη.
    Πόσα και σε ποιούς δώθηκαν για το λογισμικό διαχείρησης των αιτήσεων των αγροτών.
    Και κάτι τελευταίο και ίσως πιο συμαντικό.
    Ξέρετε πως όλοι αυτοί έχουν πρόσβαση και στη database του TAXIS;

  16. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/01/2011 14:07:03

    Είμαστε και 'μείς από την Αιτωλοακαρνανία τελείως ...γκαγκάδια ρε παιδί μου.
    Βγάλαμε ποτέ πολιτευτή της προκοπής, με αχαμνά, να κάνει κάτι και για τον τόπο του;

    Άντε μετά να μην μείνει ο νομός στη νεολιθική εποχή.

  17. tiramola avatar
    tiramola 19/01/2011 14:19:04

    Εγώ πάντως τις ελιές δεν τις ξεριζώνω για να βάλω φωτοβολταικά.
    Θέλω ΛΑΔΙ!

  18. factorx avatar
    factorx 19/01/2011 14:19:43

    Έξι μήνες, για έναν ηλιακό θερμοσίφωνα.
    Αυτή η Διοικητική δομή, δεν πρόκειται να επιτρέψει απολύτως τίποτε για να αναστραφεί το σημερινό κλήμα, γενικώς.
    Δημότης της Βέροιας (στη διάθεση όλων τα στοιχεία του), προσπαθεί εδώ και έξι μήνες, να τοποθετήσει ηλιακό θερμοσίφωνα στην κεραμοσκεπή της οικοδομής. Θέλοντας να γίνουν όλα νόμιμα, απευθύνθηκε στην πολεοδομία του Δήμου Βέροιας. Δεν του δόθηκε άδεια επικαλούμενη λόγους αισθητικής και ασφάλειας. Σε μια νεόκτιστη οικοδομή, υπάρχει ζήτημα ασφάλειας και δεν επενέβη κανείς; Έξι μήνες ταλαιπωρείται από υπηρεσία σε υπηρεσία και ο θερμοσίφωνας δεν μπορεί να τοποθετηθεί. Ζήτημα αισθητικής δεν υφίσταται λόγω κάποιας προστασίας του ευρύτερου χώρου. Ζήτημα ασφάλειας δεν υφίσταται. Ζήτημα συναίνεσης δεν υφίσταται αφού οκτώ συνιδιοκτήτες συμφωνούν και διαφωνούν τρείς.
    Ποια ενεργειακή απόδοση κατοικιών και ποια πράσινη ανάπτυξη;
    Το αποτέλεσμα σήμερα είναι ένας γεμάτος φάκελος γεμάτος με χαρτιά νόμων, ΦΕΚ, απόψεων, αφού ο Δήμος Βέροιας, «δεν έχει μορφώσει άποψη», όπως επι λέξη απαντά στον ενδιαφερόμενο.
    Για έναν θερμοσίφωνο, θέλει πάνω από έξι μήνες. Για κάτι σοβαρότερο υπάρχει πιθανότητα να καταλήξει αισίως; Μια ακόμη περίπτωση του Διοικητικού χάους με έναν ακόμη απελπισμένο πολίτη.

    ΔΗΜΟΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ factorx 19/01/2011 22:49:09

      Τί το ψάχνεις; Αφού νόμιμα κινήθηκε, θα υποστεί τις συνέπειες. Αν και είμαι κατά της βίας και των εντάσεων, ας έκανε τη νόμιμη δουλειά κατευθείαν, απλά υποβάλλοντας αίτηση, αν χρειάζεται, χωρίς να περιμένει έγκριση, και σε όποιον γραφειοκράτη δεν "αρέσει" (= θέλω φακελάκι) να του τη στήνει κάθε μέρα έξω από το σπίτι του.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2011 16:40:07

    Είμαι 100% υπέρ οικειοθελών λύσεων και 100% κατά των επιδοτήσεων και ταριφών, και 100% υπέρ φορολογικών κινήτρων.

    Αλλά δεν θα μας δώσουν ποτέ αυτό. Είναι της "ελεύθερης αγοράς" και δεν είναι "σοσιαλιστικό" (και δεν έχει σίγουρα λεφτά για τους εκλεκτούς)

    • dimitris hamenos avatar
      dimitris hamenos @ archaeopteryx 20/01/2011 16:38:56

      Aγαπητε archaeopteryx, ξερω πως ειναι δυσκολο κι επιπονο ομως θα σας παρακαλουσα καποια στιγμη να δημοσιευατε εδω μια σειρα προτασεων για την παραγωγη αλλα και την εξοικονομιση ενεργειας στη χωρα μας.Ξερω πως γνωριζετε πολλα για το θεμα και θα μπορουσε να γινει γονιμος διαλογος επ αυτου. Ισως να φτασει και στα αυτια καποιον. Σας διαβαζω παντα με ενδιαφερον.
      Παρακαλω σκεφθητε το!

  20. eep avatar
    eep 19/01/2011 18:00:32

    Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρότερο από ότι φαίνεται.
    Ουσιαστικά ήταν εν γνώση της Μπιρμπίλη, της ΡΑΕ και της ΔΕΗ η αδυναμία ικανοποίησης νέων αιτήσεων. Στην πραγματικότητα η Υπουργός Περιβάλλοντος εξαπάτησε με δόλο κιόλας ακόμη και το ελληνικό κοινοβούλιο.

    δείτε στο πιο κάτω link όλο το χρονικό ενός "προαναγγελθέντος" θανάτος

    Σκάνδαλο με τα αγροτικά φωτοβολταϊκά. Όνειρο ήταν και πάει…
    Εξαπατήθηκε το Ελληνικό Κοινοβούλιο;
    http://ellines-energoi-polites.blogspot.com/2011/01/blog-post_19.html