12/09/2011 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Oι Έλληνες δεν έχουμε «κωλόσπιτα» με δανεικά"

Έγραψε η Φωτεινή Πιπιλή στο Facebook : "Έξαλλοι οι Έλληνες που με θυσίες «φτιάξανε» το κεραμίδι τους! Έξαλλοι με το Πρωθυπουργό, τον ανίκανο, που μόνο να βάζει χέρι στους μισθωτούς και τα ακίνητα ξέρει. Αλλά βέβαια, όπως μου είπε ένας ψηφοφόρος μου, ο Γιωργάκης νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έχουμε «κωλόσπιτα» με μαϊμού δανεικά… όπως ο πατέρας του!"

Και ένας πολίτης απάντησε με το παρακάτω βίντεο:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 14:29:08

    "Ο Γιωργάκης νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έχουμε «κωλόσπιτα» με μαϊμού δανεικά… όπως ο πατέρας του!"

    Μεγάλη ατάκα εύγε σε αυτόν που το σκέφτηκε!

    • Δεξιός avatar
      Δεξιός @ Απορία 13/09/2011 10:32:04

      Ή όπως απέκτησε ο παππούς του το Καστρί!!!! Ή όπως ο Λαλιώτης τα Δολιανά......

      • ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ @ Δεξιός 17/09/2011 11:28:57

        ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ ΣΟΥ ΠΑΛΗΚΑΡΕ

  2. Dark Blue avatar
    Dark Blue 12/09/2011 15:00:19

    τέλειο !!

  3. letta avatar
    letta 12/09/2011 15:12:02

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ!!!! ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΙΧΑΝ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΜΑΣ. ΘΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Η ΕΛΛΑΔΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΙΝΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΖΥΓΟ ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

  4. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 12/09/2011 15:13:16

    Η «ροζ βίλα» και οι ιστορίες του «κωλόσπιτου» της οδού Αγράμπελης

    Είναι η μεγαλύτερη υπόθεση οικιστικού-πολιτικού ενδιαφέροντος που απασχόλησε την κοινή γνώμη αφού αφορούσε προσωπικά τον δημοφιλέστερο Ελληνα πολιτικό άνδρα των τελευταίων δεκαετιών, τον Ανδρέα Παπανδρέου.


    Η βίλα-ρεφενέ της Εκάλης
    Συναισθηματικά πλούσιος κι ατίθασος ο ηγέτης προσπέρασε με θάρρος τα όσα ακούστηκαν για το διαζύγιό του και την καινούργια του σχέση με την κυρία Δήμητρα Λιάνη-Παπανδρέου. Αν, όμως, η κίνηση του χεριού του αείμνηστου που εκκινούσε την κάθοδο της συντρόφου από το αεροπλάνο άμα τη επιστροφή του από το Χέρφιλντ σηματοδοτούσε τα νέα ήθη στην ερωτική ζωή του πρωθυπουργού της Ελλάδας, η ανέγερση της βίλας της οδού Αγράμπελης 6 άνοιγε τον πρώτο μεγάλο κύκλο των διαπλεκομένων.

    Στα μέσα του 1994 άρχισε να δημιουργείται ο πρώτος θόρυβος για το καινούργιο σπίτι του Ανδρέα Παπανδρέου και της Δήμητρας Λιάνη-Παπανδρέου. Η πολιτική κρίση που ξέσπασε με αφορμή το σπίτι έμεινε στην ιστορία ως η υπόθεση του «κωλόσπιτου». Οταν είχε κορυφωθεί η κρίση, ένα χρόνο αργότερα, τον Ιανουάριο του 1995, ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος, μιλώντας από την ιδιαίτερη πατρίδα του την Αρκαδία, είχε πει σε μια έκρηξη φιλίας προς τον Ανδρέα Παπανδρέου: «Σιγά μη μας ρίξουν για ένα κωλόσπιτο».

    Η υπόθεση ξεκίνησε και τότε από την «Αυριανή», που ως εκφράστρια του «ηθικώς αναλλοίωτου ΠΑΣΟΚ» κατακεραύνωνε τα στεγαστικά όνειρα του ζεύγους. Μιλούσε για 800 εκατομμύρια δραχμές και φυσικά σταύρωνε τη σύζυγο του Ανδρέα που «τον ανάγκασε να προσφύγει σε δανεισμούς και διάφορα άλλα».

    Στις αρχές του 1995 η βίλα πολυαπασχόλησε τα μέσα και τον ίδιο χρόνο το θέμα φούντωσε όταν δημοσιεύτηκε το «πόθεν έσχες» του 1994 περιλαμβάνοντας για πρώτη φορά τη βίλα. Σ' εκείνο το «πόθεν έσχες» αναφερόταν η αγορά του οικοπέδου της Εκάλης, έκτασης 3,7 στρεμμάτων, με κτίσμα 532 τ.μ. με το ποσό των 170 εκατ. δραχμών. Το «πόθεν έσχες» του 1995 αναφερόταν σε μονοκατοικία της οδού Αγράμπελης 6, στην Εκάλη, εμβαδού 532 τ.μ. Είχε, όμως, επεκταθεί κατά 380 τ.μ. Χώροι στάθμευσης, πισίνα, υπόγειοι βοηθητικοί χώροι, αποθήκες και το εκκλησάκι στον κήπο.

    Στο ίδιο «πόθεν έσχες» αναφερόταν ότι ο Α. Παπανδρέου για την αγορά του σπιτιού είχε δανειστεί χρήματα από έξι άτομα του στενού του φιλικού του περιβάλλοντος. Από τον Γιάννη Αλεξίου 10 εκατ., ο οποίος είχε κάνει και τη διαπραγμάτευση με τους κληρονόμους Λουμίδη και είχε υπογράψει προσύμφωνο στο όνομά του. Τον μαιευτήρα Θέμη Λαμπρινόπουλο 20 εκατ., τον επιχειρηματία Τζορτζ Χάλαγκ 65 εκατ., τον Κάρολο Παπούλια 10 εκατ., τον Γιώργο Κατσιφάρα 20 εκατ. και τον Αντώνη Λιβάνη 30 εκατ.

    Πάντως, θα μείνει στην ιστορία, θέλοντας και μη, η από τηλεοράσεως ξενάγηση στη βίλα της Εκάλης, μία μέρα μετά τις εκλογές του 1996 και τρεις μήνες μετά το θάνατο του Ανδρέα. Η χήρα ξεναγεί την κάμερα του τηλεοπτικού τότε «Σκάι» στη βίλα, στο παρεκκλήσι με ντεκόρ κεριά και καντήλια, μουσικό «χαλί» με βυζαντινούς ύμνους και τρεις σειρές μαργαριτάρια στο λαιμό. Παράλληλα, έπαιζαν τα σενάρια για τη σχέση της χήρας Παπανδρέου με τον ηθοποιό Κώστα Σπυρόπουλο.

    «Ο Παπανδρέου ήθελε να με αποκαταστήσει και γι' αυτό φτιάξαμε αυτό το πανάκριβο σπίτι, ώστε, αν χρειαστεί, να το πουλήσω και να ζήσω καλά. Προς το παρόν δεν θα το κάνω, αλλά δεν μπορώ να το συντηρήσω χωρίς πόρους», είχε πει σε μια μεταγενέστερη συνέντευξή της η χήρα.

    Το 1997, πάντως, σημαδεύτηκε από την οικογενειακής φύσεως κόντρα μεταξύ των παιδιών του Ανδρέα και της Μαργαρίτας από τη μία πλευρά και της Δήμητρας Λιάνη-Παπανδρέου από την άλλη αναφορικά με τη διαθήκη της Σοφίας Μινέικο που ενέσκηψε και σύμφωνα με την οποία η βίλα του Ψυχικού ανήκε στα παιδιά του και όχι στον ίδιον, άρα πούλησε κάτι που δεν του ανήκε για να φτιάξει τη βίλα της Εκάλης.

    Η κατάσταση τελικώς συμβιβάστηκε μετά από απίστευτο μπλέξιμο ακόμα και της οικογένειας Βλαχούτσικου στην οποία ο Ανδρέας πούλησε τη βίλα του Π. Ψυχικού.

    Η Δήμητρα, τότε, δήλωνε ότι «δεν υπήρχε καμία σκέψη για πώληση της βίλας της Εκάλης» χωρίς, όμως, να είναι κατηγορηματική ότι κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε στο μέλλον. Η κ . Δήμητρα Λιάνη-Παπανδρέου συνεχίζει έως σήμερα ν' απολαμβάνει τα καλούδια της πισίνας και του παρεκκλησίου...
    http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=03.05.2003,id=24353328

  5. juliet avatar
    juliet 12/09/2011 15:24:51

    Φανταστικό!!!!!!

  6. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 12/09/2011 15:24:53

    Καλημέρα,
    Εμείς είμαστε Έλληνες.
    Ευγνωμονούμε τους ανθρώπους χάριν των οποίων υπάρχουμε.
    Διδαχθήκαμε την ίδια μας τη ζωή από το Ελληνικό σχολείο.
    Μάθαμε από την οικογένειά μας, να αγαπάμε και το σχολείο και την Ελλάδα.
    Ο κ. Γ.Α.Π. αγαπάει την "Πατρίδα" και προσπαθεί κατά δήλωσίν του, για αυτήν.
    Εγώ έχω πεισθεί, ότι κάνει ότι μπορεί για τα συμφέροντα της "Πατρίδας" του.
    Τα συμφέροντα αυτά, ορίζουν και την εξάλλειψη της δημιουργικής αστικής τάξης και των επαγγελμάτων της. Ορίζουν την αφαίρεση των περιουσιακών στοιχείων από αυτούς που μόχθησαν για να τα αποκτήσουν ή τα φέρουν από αρκετές γενεές πίσω.
    Αυτός αναγνωρίζει την ιδιοκτησία του "κωλόσπιτου" ως σημαντικής.
    Την ιδιοκτησία της οικογενειακής στέγης, την θεωρεί εχθρική και την θέτει υπό διωγμό.
    Έχει ορίσει την κυρία με το δυκοίλιο ύφος, Υπουργό παιδείας.
    Φέτος τα σχολεία άνοιξαν και οι τάξεις, που εκ παραδόσεως την πρώτη ημέρα γέμιζαν από χαμόγελα και χαρά. Γέμιζαν από παιδιά, δασκάλους και βιβλία, φέτος γέμισαν μόνον από παιδιά.
    Η κυρία με το δυσκοίλιο ύφος, αναφέρεται στο ηλεκτρονικό σχολείο.
    Το γνωρίζουμε ότι δεν ντρέπεται.
    Η ίδια γνωρίζει ότι είναι ανίκανη, ανεπαρκής και ελάχιστη για το ύψος των απαιτήσεων που προσπάθησε να αναλάβει;
    Ευχαριστώ.

  7. a824 avatar
    a824 12/09/2011 15:45:32

    Καλα που ασχοληθηκατε με την βιλα της ΕΚΑΛΗΣ περιμενω χρονια να ασχοληθη καποιος ωστε να ακουσει και την δικη μου φωνη γιατι εχω κλειδωθει μεσα και περιμενω καποιος να μου ανοιξει!

  8. Κτησιας avatar
    Κτησιας 12/09/2011 19:25:51

    Τελικά είναι πολλά τα κωλόσπιτα!

  9. Γκόλφω avatar
    Γκόλφω 12/09/2011 19:43:47

    Εύγε!!!
    Κάποιος έπρεπε να τα πει!!!
    Ρε τον Γιαννόπουλο...λες και ήξερε...ότι το "κωλόσπιτο" θα είναι η αρχή του τέλους για το 'Κίνημα'.
    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ...ΧΘΕΣ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ!!!!!

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/09/2011 23:39:55

    Το πνεύμα του Καραϊσκάκη θα φέρει τη ΝΕΜΕΣΙ