03/06/2011 17:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Kλάφτα Γιώργο Παπακωνσταντίνου”

Την ίδια στιγμή που παίρνουμε νέα δάνεια, παραχωρούμε εθνική κυριαρχία και βουλιάζουμε στην απόγνωση τους πολίτες, η οικονομική πολιτική εμφανίζεται πλήρως αποτυχημένη. Ενώ δηλαδή από τη μια ανοίγουν οι κρουνοί (με το αζημίωτο) από την άλλη τα ταμεία είναι άδεια γιατί η κυβέρνηση αδυνατεί να αυξήσει τα έσοδα, παρά τις υποσχέσεις της. Οι πληροφορίες για το Μάιο σχετικά με την πορεία των εσόδων είναι “κλάφτα Γιώργο Παπακωνσταντίνου”. Οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μείωση 10% στα έσοδα με αποτέλεσμα η μαύρη τρύπα να διευρύνεται και όσα μέτρα και να λαμβάνονται να μη φτάνουν.

Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για σοκ στο οικονομικό επιτελείο από τις επιστροφές φόρου στις επιχειρήσεις. Το φετινό Μάιο επεστράφησαν 800 εκατ. αντί για 500 πέρυσι ενώ στο πεντάμηνο οι επιστροφές είναι 2,5 δισ όταν στο σύνολό του ο προϋπολογισμός κάνει λόγο για 3,8 δισ. Ερχονται δηλαδή ακόμη χειρότεροι μήνες για τα κρατικά ταμεία.

Οπως όλα δείχνουν, η κυβέρνηση γνώριζε εδώ και καιρό ότι ο προϋπολογισμός έχει εκτροχιαστεί, γι' αυτό και πήρε μέτρα 6,4 δισ. ευρώ ενώ αρχικά είχε ανακοινώσει τα μισά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GAP Game Over avatar
    GAP Game Over 03/06/2011 18:18:04

    ΟΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΥΚΕΤΑ ΠΑΝΕ ΣΥΝΝΕΦΟ..,ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ! ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ!, ΝΑ ΔΙΝΟΥΝΕ ΔΩΡΑΚΙΑ!!..

    καλυτερα λουκετα και απολυσεις

    αρκει να μην χασουν καποιοι βολεμενοι τα δωρακια τους!!!!!........

  2. Game Over avatar
    Game Over 03/06/2011 18:20:08

    ΟΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΥΚΕΤΑ ΠΑΝΕ ΣΥΝΝΕΦΟ..,ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ! ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ!, ΝΑ ΔΙΝΟΥΝΕ ΔΩΡΑΚΙΑ!!..

    καλυτερα λουκετα και απολυσεις

    αρκει να μην χασουν καποιοι βολεμενοι τα δωρακια τους!!!!!........

  3. Romios avatar
    Romios 03/06/2011 18:26:12

    Μία παράκληση
    Μήπως μπορεί να γίνει πιό αυστηρός ο έλεγχος των σχολείων;
    Επειδή η υβριστική συμπεριφορά κάποιου με παρέσυρε και με ανάγκασε να παραφερθώ και εγώ.
    Παράκληση. Περισσότερος έλεγχος σε ένα αξιοπρεπές σάιτ.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Romios 03/06/2011 19:40:14

      Να έχεις αυτοέλεγχο φίλε Romie...
      Προτιμάς να σε κόβουν?..

  4. akis avatar
    akis 03/06/2011 18:27:26

    πολυ αργα πια... τα πραγματα εχουν παρει την φυσικη τους τροπη...

  5. PELIAS avatar
    PELIAS 03/06/2011 19:25:42

    Ας μήν κρύβεται κανείς. Μέσα απο το υπουργείο Οικονομικών η ξεκάθαρη θέση

    Με κομένο το μηνιάτικο στο 1/2 ας περιμένουν να δούν δουλειά και χαϊρι!

    ΠΕΛΙΑΣ

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/06/2011 19:32:56

    Ο Θεόδωρος ο Αντιπρόεδρος ξαναχτυπά και λέει για διαφθορά επί κυβέρνησης Σημίτη (!) αλλά και ότι το γεγονός ότι κάποιοι τα βουτήξαν τα λεφτά του κόσμου δεν έχει σχέση ,ε την παρούσα κρίση (!!).

    Φυσικά και καταγγέλει ότι δίνουμε πολλά σε μισθούς. Μάλλον αυτός πρέπει να γίνει ΥπΟικ.
    h__p://parallhlografos.wordpress.com/2011/06/03/40321/

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 19:55:35

    Έχουμε και λέμε¨ 1) Όταν ο Καραμανλής ΣΤΗΝ διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης το 2009 έλεγε λεφτά δεν υπάρχουν και πρέπει να πάρουμε μέτρα Ο ΠΑΠΑΤΖΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΚΙς ΜΙΛΟΥΣΑΝ για 32 δις.
    2) Ο Προβόπουλος στον ΣΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ του 2010 δήλωνε¨Τον Αύγουστο τού 2009 το έλλειμμα ήταν 8% και είχα ενημερώσει όλους τούς Πολιτικούς Αργηγούς. Άρα δεν χρειάζεται να είναι κανένας μεγάλος οικονομολόγος για να καταλάβει ότι σε οκτώ μήνες αν έχουμε 8% έλλειμμα , τότε αν δεν παρθούν άμεσα μέτρα σε 12 μήνες θα έχουμε 12% έλλειμμα.
    3) Πότε η Κυβέρνηση πήρε μέτρα; Στο τέλος Ιανουαρίου 2010. Άρα έλλειμμα 13% ΣΥΝ 2% τα ελλείμματα των ΔΕΚΟ που για πρώτη φορά έβαλαν μέσα Ο ΓΑΠ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΚΙς γιά να δείξουν αξιόπιστοι έχουμε έλλειμμα 15%.
    4) Τα παραπάνω η ηγεσία της Ν.Δ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΙΕΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 20:39:36

    " και να φυγω εγω τι θα γινει?..."
    Αυτη η δηλωση του τα λεει ολα!

    ο κοκοβιος... μην αρχισω!

    ΠΠ

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 04/06/2011 00:03:09

    Προς Σπύρο.
    Ο Καραμανλής στο Debate toy 2009 όταν ο Παπανδρέου τον ρώτησε "κ.Καραμανλή το έλλειμα είναι όντως στο ύψος που ισχυρίζεστε;' και ο κ.Καραμανλής απάντησε "βεβαίως,αμφισβητείτε τα νούμερα του ελλ.κράτους';.
    Ας μην έχουμε επιλεκτική μνήμη.
    Κ.Πόρτα Πόρτα
    Έίστε σίγουρος πως θέλει να πάει κάποιος άλλος στη θέση του κ.Παπακωνσταντίνου;
    Στοιχηματίζω πως όχι.